Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-02-07, 21:42   #1
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Aktivitetet fizike dhe rėndėsia pėr shėndetin

Aktiviteti fizik i pamjaftueshėm ėshtė karakteristikė pėr mėnyrės urbane tė jetės dhe nė kombinim me ushqimin jokualitativ shumė kalorik dhe stresin paraqesin shkakun kryesor pėr shfaqjen e mėvonshme tė shumė sėmundjeve tė sodit. Ėshtė e rėndėsishme qė me aktivitetin fizik tė fillohet herėt, qysh nga mosha e fėmijėrisė. Ėshtė e rėndėsishme qė fėmija tė marrė pjesė nė zgjedhjen e sportit qė atij i konvenon mė shumė, dhe i cili duhet tė praktikohet pa forcė dhe jo pa masė. Ēdo teprim, pėrveē rrezikut nga lėndimi fizik mund tė ndikojė keq dhe ta largojė fėmijėn nga aktiviteti konkret sportiv.

Cilat janė motivet mė tė shpeshta tė fėmijėve gjatė zgjedhjes sė sportit me tė cilin do tė merren?
 • Fėmijėt duan akcion.
 • Duan tė jenė pjesė e ekipit.
 • Duan gara (kompeticion).
 • Kohė tė luajnė me shokėt.
 • Tė drejtėn e tyre pėr votė gjatė zgjedhjes.
 • Tė kėnaqen.
Ē 'duhet tė dijnė prindėrit pėr fėmijėn e tyre:
 • Predispozitat e tija fizike. Ėshtė e rėndėsishme grupet tė formohen nė bazė tė moshės, madhėsisė dhe pjekurisė fizike tė fėmijėve.
 • Gatishmėria kognitive. Aftėsia e fėmijėve tė kuptojnė dhe tė mbajnė mend instrukcione ėshtė e ndryshme.
 • Aftėsia sociale. A do fėmija tė luajė nė grupe , nė ēifte ose vetėm?
 • Aftėsia tė bashkėpunojė. Si ballafaqohet me suksesin, me dėshpėrimin ose me stresin?
Ē'duhet tė dinė prindėrit pėr sportin qė e zgjedh fėmija i tyre?
 • T'i njoftojnė mirė programet sportive qė ofrohen dhe qėllimet e tyre.
 • Sa ėshtė ēmimi dhe cila do tė jetė detyra e prindėrve.
 • Tė pėrcaktojnė a pėrputhet programa e caktuar sportive me qėllimet dhe vlerat familjare.
 • T'i njohin kufizimet e veta.
 • Ta njoftojnė trajnerin, kualifikimet dhe eksperiencėn e tij me fėmijė.
 • Tė njoftohen me sigurinė e programeve sportive dhe me planin.
Pėr ē'duhet tė kenė kujdes prindėrit qė ta bėjnė zgjedhjen mė tė mirė pėr fėmijėn e tyre?
 • Fėmija juaj ėshtė shrytėzuesi, e jo ju. Fokusohuni nė qėllimet e tija, e jo nė tuajat.
 • Fokusohuni nė mėsim dhe nė pėrparim, jo nė fitore!
 • Ėshtė mirė qė fėmijėt tė provohen nė mė shumė sporte.
 • Bisedoni me fėmijėn tuaj rreth aktivitetet e tij!
 • Merrni pjesė nė kėnaqėsinė e tij!
A e bėtė zgjedhjen e vėrtetė?
 • A duket i shqetėsuar fėmija juaj ose i brengosur?
 • A ėshtė i suksesshėm nė mbizotėrimin e aftėsive tė reja?
 • A i pėrmirėson aktiviteti i fėmijės raportet familjare dhe a i pėrmban vlerat familjare?
 • A mundet tė ballafaqohet fėmija juaj dhe njėkohėsisht t'i mbajė edhe aktivitetet tjera? Detyrat e shtėpisė, shoqėrinė, funksionet sociale?
 • A tregon fėmija juaj ēfardo shenje tė stresit tė tepruar?
 • A kėnaqet fėmija juaj?
Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?
 • Mjeku juaj
 • Arsimtari i klasės
 • Arsimtari i edukatės fizike
marrė nga shėndeti


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:53.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.