Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-09-07, 21:04   #46
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Mendo
Thua kam zemėr tė pastėr
Allahu e di,
Por pasqyrė e zemrės tėnde
Ėshtė puna qė bėnė ti.

Nuk falem s’kam kohė
Allahu do tė me falė,
Por Allahu kur tė krijoi
Sė pari kohėn pėr kėtė ta dha

Mbulesėn nuk e mbaj
Thua mėkat i vogėl,
Por urdhėrit tė kujt nuk i bindesh
Vallė a tė shkon nė mend?

Mėson gjithēka,
Qė ke nė fakultet,
Por pėr tė lexuar Kur’an
Nuk ke kohė as pėr njė ajet.

Kur shikon gjithė kėtė krijim
Si mashtrohesh
Tė thuash ėshtė bėrė
Pa qėllim.

Pendohu dhe nė adhurim kaloi ditėt
Se vdekja vjen kur nuk e pret
E koha nuk tė pėrsėritet.


Last edited by Bond; 19-09-07 at 22:35.
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 27-09-07, 21:55   #47
BaNu Ne JeT I sInQeRt
 
BaNu Ne JeT I sInQeRt's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Ne BoTeN eKrYJeSiT TaN
Posts: 3,400
BaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Ne Allahut i kem besu
Ne All-ahut i kem besu
Pengamberit i kem premtu
Ēdo detyrė e obligim
Me ndėrgjegje do ta kryjm
Falim namazin me respekt
Zeqat japim per ēdo vjet
Ramazanin e agjerojm
Dhe Bajramin e festojmė
Pėr Bajram presin kurban
Pasuri ata qė kanė
Pune e shejtė e mė e madhe
Kishe me qenė haxhxhi ne Qabe
Lumturi nuk ka pa fe
Te gjitha tė mirat aty i ke
Po nuk dite me logjiku
Nga e vėrteta ke deviju
T'jesh musliman ėshtė kėnaqesi
Ti krysh borxhet me lumturi
Bėn miresi hiq pa ia nda
veprat tua ke me i pa
.
__________________
Nese nuk gjen Drejtesi ne Gjyqet e kesaj Dynjaje,
Athere Ngrite Ceshtjen tende deri ne Gjyqin e AHIRETIT sepse atje
Deshmitare jane MEleket, Deklarata nuk nderrohen dhe Gjyqin Udheheq
Krijuesi i i Gjithesise...!!!
BaNu Ne JeT I sInQeRt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-07, 11:15   #48
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Kaside el-Burde

Kaside el-Burde
(kushtuar profetit Muhamed a.s
nga poeti i madh Busajriu)


Muhamedi ėshtė prijės pėr gjithėsinė,

xhindė, arabė, tė huaj e pėr mbarė njerėzinė.

Urdhėrues e ndalues ėshtė profeti ynė;

i prerė nė ēdo rast nė po dhe nė jo-nė.

Shefaati nga vetėm Ai mund tė pritet,

nė ēdo rast rreziku kur njeriu zhytet.

Kush kapet pas Tij qė Zotit t'i lutet,

ėshtė kapur nė njė tėrkuzė qė kurrė nuk kėputet.

Me trup e me shpirt dalloi ndėr tė tjerė,

asnjė s'ju afrua nė dije e nė nderė.

Gjithė profetėt e tjerė nga Ai patėn pjesė;

njė grusht ujė nga deti, njė pikė ujė nė vesė.

Gjithė profetėt me radhė qėndrojnė para Tij,

pėr tė fituar dije, nder e urtėsi.

Me trup e me shpirt u krijua i plotė,

u zgjodh mė i dashur tek i madhi Zot.

Meritat qė ka, askush nuk i afrohet,

diamant i pastėr, nuk mund tė copėtohet.

Pėrveē qenies Zot, ēdo lavd i pėrket,

s'tė ngrejmė si tė tjerėt gjer nė hyjnitet.

Mandej derdh pėr Tė ēdo nder e lavdi,

Atij i takon ēdo lavd e madhėshti.

Nderimi pėr Tė s'njeh asnjė kufi,

lavd e Tij s'pėrshkruhet kurrė mė gojėtari.

Aq sa kishte vendin t'lihej nė mrekulli,

emri i Tij nga vdekja ngjallte ēdo njeri.

Me gjėra qė s'kapen arsyen s'e rėndoi,

nga t'kalumet pranga njerėzinė e ēliroi.

Ēdo profet qė erdhi, erdhi me mrekulli,

por ēdo mrekulli erdhi nga drita e Tij.

Siē shkėlqen rubini n'sedefit mburojė,

i shkėlqente nuri n'fytyrė e nė gojė.

Asnjė burrė tjetėr atij s'i afrohet,

lum kush pati fatin me Tė tė takohet.

Brumin e Tij tė bukur vetė lindja e tregoi,

t'bukur pati fillimin e ashtu mbaroi…


Pėrktheu: Sali Ferhati
Last edited by Bond; 27-01-08 at 02:09.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-07, 20:35   #49
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).


NENAne enderr me ishe yll shendrites

ne boten time te vogel

ishe frymemarrja ime nene.......

cka pa ty?

ne jeten mbaresore

qe mburoja ime, mbulesa ime, truproja ime....

nena ime ...

ku pa bekimin tend?

nen kembet tua rrjedh nuri i Firdeusit

me ndihmo t'a gjej ate e dashura ime...nene ..

embelsia yte me shton vullnetin,

ndjesine e te qenit human,

njeri i kompletuar per se mbari me dinjitetin e pafundm nene....

cka pa ty?

....nene...

ska rendesi asgje pa ty...

e embla ime nene

sa nektar perzgjedhes per bletet je ti.

me fal mua nene me merr ne perqafim

nene dua te te puth doren e arte nene....

sa te humbur jemi pa ty...

ne kete vale mbeshtjellese

te jetes se trazuar ne krahet tu gjej prehjen, mbeshtetjen, ...

e cka me pas?

Trazim i nje nate dhe malli per ty ska te ndale

Te fle apo te shkruaj per ty?

sa nete shkrove ti per mua poezi dashurie e embelsie?

sa ninulla kendoi zeri i zemres amnore?

ska te ndale....

me mijera e mijera shkronja

dhe dashuria per ty nuk shkruhet e as nuk pershkruhet. ..

kurse ne zemer me ndjell vaj e lot

qe nuk mund te laj borxhin!

si te jem pre e zemres tende?

Allahu im sa ndjesi te paster fale mes nesh

nene ---femije.

Minushe DAKU, PRISHTINE
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:26   #50
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default Titulli: Mos nencmo tjetrin

Mos bisedo kot
Se ekziston njė Zot
Qė ēdo gjė ka krijuar
Ty tė ka udhėzuar.

Pse tjetrin nėnēmon?
Pėrreth a nuk shikon?

O njeri
Puno me dashuri.
E mos vepro me padrejtėsi.
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-12-07, 23:07   #51
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

I DASHURI VELLA


Ne nuk po dijme me te pergjigjemi.
Sepse kemi harruar se si pyetet.
Nuk po shohim me te verteten,
si qielli mbi det,sepse po shikojme
pa menduar per syte.
E syte shohin shume ,por jo veten

I dashuri vella

Ne mes te shkretetires eshte lodhur
nje deve duke bartur uje mbi shpine
dhe po vdes nga etja...
Ndoshta ,ndoshta edhe peshku do te vdiste
sikur te ngopej me uje,
e uji lag gjithqka ,perveq vetes...

I dashuri vella

Kam qeshur pa e kuptuar pse erdha ne kete bote duke qare.
Kam qare pa e kuptuar ,pse kam qeshur symbyllur ne djep.
E dua dhimbjen qe me zgjoi ,nga gjumi i jetes,
i asaj jetes qe nuk do te doja te ishte e imja,
sepse kafazi sa do qe te jete i gjere ,prap kafaz eshte...

I dashuri vella

Duke u mahnitur se po i dallojme te gjitha ngjyrat ,
harruam te mendojme per driten qe na i mundesoje dallimin.
Ne rrugen e pishtarit ndriques ,ka drite per te gjithe ata qe nuk i mbyllin syte para saj.
Drites nuk i duhet qe dikush te deshmoje se ajo ekziston ,
sepse ajo vete deshmon per veten.
Prandaj,prandaj ka kohe qe nuk po dijme me te pergjigjemi
sepse kemi harruar qe qdo pyetje brenda ka edhe pergjigjje.

I dashuri vella

Nese jeton si ishull ne mes te shkretetires,
ne mes te detit te pa ane,nje dite do te vijne anijet dhe do te zbarkojne tek ti sepse nuk kane ku tjeter.
Ne rrugen e jetes mund te ecin mire vetem ata qe dijne se ku shkojne.
Ata qe nuk dijne te ngrohen digjen,digjen pa e menduar se zjarri djeg gjithqka per veq vetes...

I dashuri vella

Duhet,duhet t apranosh tri here se je i padijshem per t akuptuar se padituria eshte semundje pa dhimbje,
por, me e dhembshmja duhet te shkurrorezohesh tri here nga kjo bote,per ta kuptuar,se kjo i ngjan nje plake,
nje plake qe eshte fshehur nen vellon e nuserise...

I dashuri vella

Kur ndjehesh i vetmuar mes qiellit dhe tokes mendo,mendo
se si ndjehen qielli dhe toka qe te kan ne mes,
toka s'eshte e jotja por , ti ,ti je nga toka,prandaj,prandaj
thuaj ballit ,thuaj ballit le ta puth token,
e atehere,atehere do ta ndjesh dashurine e qiellit....

I dashuri vella

Nese mendja nuk mund ta qetesoje zemren,atehere
thuaj zemres le t aqetesoje mendjen,
sepse ate qe kerkon mendja e gjene zemra.
Te gjitha vitet qe shkuan i takojne vdekjes,
Qdo perendim i diellit eshte edhe lindje e tij,
Nese nuk do ta humbasesh kohen ,lutju Atij,Atij qe eshte betuar ne Kohen...
O ZOT me jep aq mend qe te kuptoje se sa i pamend qe jam.
me jep aq dije qe ta kuptoje se sa i paditur qe jam,
me jep aq force qe ta kuptoje se sa i pafuqishem qe jam.
E kur te ngadhnjejme ne toke, me beje qe mos harroje se prap do te behem toke.
O ZOT ,une qe te kam vetem TY ,i shikoje me dhimbje te gjithe ata qe kane qdo gje perveq Teje ,
E qfare mund te kete perveq Teje ?!
O ZOT.....


Monolog nga B.Lushtaku

__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.

Last edited by Bond; 27-01-08 at 02:08.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-12-07, 21:12   #52
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Jam Musliman
Falemners Zotit qe me ka udhzu,
n'rruge tė drejt me u nise
tė njoh Allahun pėr Zot
qė gjithcka e ka jeretise
tė besoj Kur’anin fjale te Tij
qė Muhamedit a.s ia ka zbrit
tė pranoj Islamin pėr fe
fen e paqes dhe tė harmonis
ti du njerėzit e dashur
dhe tė respektoj mbar njerėzin
tė zbatoj ligjet e sheriatit
dhe tė predikoj barazin.


Dhe Ai vėrtet e di c'farė ka ne zemrat tuaja
Prandaj mos guxoni tė fshiheni mė kot
Do silleni verdallė para e mbrapa
Derisa Allahun ta njihni per Zot.Shkelqim OSMANI , SHKODER
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-12-07, 21:20   #53
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Kjo jete

Ne skena ardh por na kane sjell
Tė rrime po sdeshem prap na mbajne
Dhe po svazhdume me Tė tė ecim
Ėshtė e pamundur tė ia dalim mbanė.

Kėndojm e qeshim dhe s’prekupohemi
Tė vujmė e te qajm, kėrkojm tė harrojmė
Dhe, me shume pak, ne krejt marrohemi
Krijuesin tonė nuk e kujtojmė

Pa halle, me pare jeten e dona
Me ba qejf ne pa ja nda
Me vėlla e motėr krejt largohena
Materialista tash jena ba

Sa pak, ne jeten me ba me e shtru
Na rritet mendja s’ka ku me shku
Dhe larg i shtyjme Din e Iman
Varfėrojm zemrat prishim dynjan


Gjynahqar Zot ne mos mbetshim
Nėn mėshirėn tėnde na streho
Se tani inshaAllah do tė kujtohena
Ibadet ma shpesh Ty me tė ba

Dhe po sdeshėm ne me ik
Vijne na marrin pa na pyt
Per jete tjeter c'fare me ba
La il-lahe il-lallah
Shehadetin ma shpesh me than


Pa na pyt na kane sjell
Do na marrin pa na vet
Nė kėt jet c'fare na kėrkohet?!
Vec besimi I vėrtet.

Shkelqim OSMANI , SHKODER
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-12-07, 11:51   #54
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Lamtumirė Bajram
Bora e bardhė shkundet nga tekbiret e Bajramit
Skuqet me gjakun e paqes, tė Kurbanit

Antenate e zemrave afrohen nė Urime
Jetimėt njomin buzėt me ushqim tė ngrohtė

Vizitohen dyer tė mbyllura nga harresa e dynjasė
Hapen zemratė drejtė valeve tė ahiretit

Kėrkojnė jetimėt, skamnoret dhe tė vobektit
E nuk e kan vėshtirė t’i gjejnė?


Ata flasin me zėrat e ngjizur tė tyre
Thėrrasin zemrat e thara

Sikur tė vie mė shpesh Festa e Kurban Bajramit?

Pushtetaret ushqejnė qentė e tyre me mish tė freskėt
Dhe hedhin buk bajatė nė kontenjier

Sė bashku me rroba “ tė vjetra” nga sirtarėt
Ngopen nga djerėsa e punėtorve pa shtėpi, pa plang!

Dhe flijnė tė qetė, tė ngrohtė


Sa mjerim kur nuk ka ndjenja pėr tė nevojshmin
Sa mjerim kur nuk ka ndėrgjegjeje qė vret zemratė

“ Nuk ėshtė besimtar ai i cili ngopet
E fqinji i tij flinė barkthatė” *

O Bajram qofsh i gėzuar
Ti po shkon ne ku po mbetemi

Jemi jetim, tė vobektė, invalid tė luftės …
Tė vetėm

Tė presim, tė na vizitosh ma shpesh !

Tė presim me mall

*Muhamedi mėshira dhe paqja e Zotit qoft mbi tė


Autor: Rrahman Ferizi

__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-01-08, 13:13   #55
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

YJE SHQIPTARE NĖ QIELLIN ISLAM


Fise dhe popuj Allahu i bani
Qė sejcilit t,i njihet tabani.
Por ma afėr te Allahu janė
Ata qė pėrsos e kanė takvanė.
Ejani me mua se n,rrugė jam
Me yjet shqiptar n, qiellin Islam.
N,qiellin Islam shumė yje t,Shqipnis
Hoxhė Tahsi i ēamerisė.
Nė Stamboll emri i ka dale
Themeloi fakultetin e pare.
E nga Frashėri Shamsudin
Pėr Sami shqiptar e dijnė.
Vepra e tij Enciklopedia
Me te mburret sot Turqia.
E kah vona Hoxhė Albani
Ai ishte djal shkodrani
Pėr hadhithe i ka dal nami.
Atje n, Sham e kudo shkon
Emri i tij me nder takon.
E si nur Hoxhė Gavoēi
Pėr mirėsi pak ju pa shoqi
Shum talebe ai ka mėsu
Deri nė SHBA i kam taku.
Shkodrėn e vet kurr se harroi
Me shum mall shpesh here shkoi
Me u knaq e me ndihmu
Dorėn e ndihmės duke afrue.
E gjat luftės nė Kosovė
Alimi fisnik mori hov
Pleqnia e thellė se ndaloi
Fushės s,betejės pranė i shkoi.
Asnjėherė s,iu ndal turri
Me ē,ka ka lufton burri.
Abdyl Kadri fort me nam
Arnauti njihet n,Sham.
Atje n,Pej rranjėt i ka
Disa here pat shku me pa.
Edhe Shqipnin e vizitoi
Njė herė n,Shkodėr ligjėroi.
Arnaut edhe Shuajpi
Nė Vukatan i zu fill thalbi.
Nė Vukatan, Shkodėr Loce
Pėr burrni ka pak shoqe.
Mehmet Akif vjershėtar
Turqisė i dhuroi Hymn Kombėtar.
Vjersha tė tjera plot nur
Pėr Islamin lavdi ai thur.
Por Islami lavdata s,kėrkon
Zemra e poetit kėndon.
I krijon me shpirt e mall
Zoti i madh ia baftė hallall.
Historian Husein Muenisi
Atllasin Islam e qendisi.
Pėr kėtė vepėr asht i pari
Kėshtu nderon vehten shqiptari.
N,Misir ai lind e rrit
Origjinės i dha dritė.
Imam Vehbiu nė Amerikė
Emėr tė mirė atje ka ba
Shtat dekada nė kurbet
Kurr s,harroi vendin e vet.
Pak nė Lindje ,shumė n,Perėndim
Fesė, Atdheut, gjithmon n, shėrbim.
Gjithmon Shkodrėn e kujtoi
Disa here atje shkoi
Se atje burri mori kivetin
Pėr tė ba ball kurbetin.
Forca durimin ka n,iman
Qė pėrfshin edhe iman.
Lus Allahun ta nderoj
Edhe mua shumė mė ndihmoj.
Penda e tij krijoi shumė shkrime
Ja lam Allahut pėr shpėrblime.
Kėta burra paēin rahmet
Allahu i pranoftė nė xhenet.
Vepra e tyre asht madhėshtore
S, kanė nevojė pėr permendore.
S,kan nevojė pėr bronx e gur
Vepra e tyre ndrit si nur.
Shpėrblim ,baltė nuk pranojnė
Rizan e Allahut veē kėrkojn.
Mermeri e bronci dobi nuk ban
Pėr Allahun mirėsia kurban.
Vetė vepra asht kallxues
Fshati qė duket s,do kallaus.
Shoku-shokut borxh ia kemi
Pėr njėri tjetrin gjithmon t jem.
Pėr Allah tė gjith punuan
Din ,At, Atdhe fort nderuan.
Dėshirė kam t,i kujtoi
Me niet t, mir unė vjerrshoj.
Kėnd te Allahu s,rrekomandoj
N, borxh t, Allahut pėr Atė mendoj.
Prej tij merhamet kėrkoi sa t,rroj
Kėto vargje i shkroi Burhani
Njė cop plis nga Vatani
Jabanxhi, Jetim Zamani

Burhan Fili
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-01-08, 16:30   #56
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Quote:
Originally Posted by Preshevar
YJE SHQIPTARE NĖ QIELLIN ISLAM
Burhan Fili
Sa shum poezi qe din dhe ky mor.............:D
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri

Last edited by Bond; 27-01-08 at 02:08.
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-01-08, 16:33   #57
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Quote:
Originally Posted by BE LK
Sa shum poezi qe din dhe ky mor.............:D

Burhan FILI a ?... auuu s'ke iden !

Allahu e shpėrbleftė !.:)
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-01-08, 23:30   #58
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Titulli: Poezi me karakter Fetar (Islame).

Kudo qe jeni, vdekja do t’ju gjejė

“...E kur t’u vije afati i tyre, ai nuk mund tė shtyhet per asnje moment, e as tė pėrngutet mė parė,” ( Kur’ani,7:34)


Ky rrėfim pėr njė Njeri Mesatar na tregon,
I cili kundėr planit tė All-llahut vepron,
Po qe se nė kėtė figuroni,
Pendohuni dhe mos mėkatoni.

Ishte ora katėr, herėt nė mėngjes
Kur vdekja trokiti nė derė tė dhomės sė fjetjes,
“ Kush ėshtė?”, I fjeturi thirri..!!!
“Mė lejo brėnda, jam Azraili.”

Pėrnjėherė njeriu tė dridhet filloi,
Djersitja nga ethet e vdekjes e mbuloi,
I briti gruas sė tij tė fjetur,
“ Mos i lejo kėtij tė ma marrė jetėn.”

“O Engjėll I vdekjes, ti ik qė kėtu!
Ende nuk jam gati, mė lėr rehat mu
Prej meje e tėrė familja ime pret
Tė lutem kujtohu, edhe njė rast ma jep!”

Engjėlli tė trokasė nė derė vazhdoi,
“Do tė ta marr jetėn pa dhembje”- ai shtoi,
“ sepse shpirtin tėnd All-llahu e kėrkon,
E s’jam une ai qė kėtė e dėshiron.”

I shastisur njeriu filloi me dėnese,
“O Engjėll, aq shumė kam frikė tė vdesė,
Do tė bėhem robi yt, e do tė tė jap ar,
Mos mė dėrgo nė tė errėtin varr.”

“Mė lėr brėnda, o njeri”-Engjėlli tha,
“Hape derėn shpejt, nga shtrati ngrihu pra,
Po qe se ti nuk mė lejon tė hyj,
Nėpėr mur si Xhinn, do tė futem aty.”

Njeriu armėn nė dorėn e djathtė e mbante,
Qėllimin e engjėllit desh ta kundėrshtonte,
“Armėn drejt kokės tėnde unė do ta zgjas,
Vetėm guxo e hyr, ne vend do tė vras.”

Engjėlli nė dhomė tashmė kishte hyrė,
Duke thėnė: “O Njeri, fatin e ke tė nxirė,
Njeri I marrė, engjėlli nga ti kurrė s’vdes,
Hidhe poshtė armėn dhe mos dėnes.”

“Pėrse frikėsohesh, mė trego o njeri,
Tė vdesėsh sipas planit tė All-llahut ti?
Mos u bėj i zymtė, afrohu dhe buzėqesh
Gėzohu qė prapė Atij po i kthehesh.”

“ O engjėll unė nga turpi lotoj,
S’kam pasur kohė fare All-llahun ta kujtoj,
Nga mėngjezi nė muzg pasuri grumbulloja,
Madje as pėr shėndetin tim une nuk mendoja.”

Urdhrave tė All-llahut nuk ju binda fare,
Pesė here nė ditė nuk u fala, pa pasur marre.
Ramazani vinte Ramazani shkonte,
Pa u penduar koha mė kalonte.”
Haxhi pėr mua gati u bė farz,
Po unė nuk desha paratė t’i jap,
Tė gjitha bamirėsite une i braktisa,
Duke marrė fajde, unė u katandisa.”

“Disa herė pija ndonjė gėllenjkė verė,
Me gra flirtuese rrija pėrherė,
O engjėll! Prap po tė lutem ty,
Ma fal jetėn edhe pėr njė vit a dy.”

“ Do t’u bindem tė gjitha ligjeve tė Kur’anit,
Qe nga dita e sotme do t’ia filloj namazit,
Agjėrimin dhe Haxhxhin unė do t’i plotėsoj,
Nga mendjemadhėsia veten do ta largoj.”

“Do tė mbahem nga kamata e prapė,
Dhe tėrė pasurinė nė bamirėsi do ta jap,
Verėn dhe prostitutat pėgjithmonė do t’i harroj,
Njėjėsinė e All-llahut unė do ta dėshmoj.”

“Ne engjėjt urdhrat e All-llahut plotėsojmė,
Kundėr urdhrave tė Tij nuk mund tė veprojmė,
VDEKJA pėr tė gjithė ėshtė urdhėruar,
Babanė, nėnėn, bijėn, birin s’ka pėr t’i kaluar”

“Kam frikė se me kaq e pate,
Tani pėkujto tė kaluarėn tate,
Unė frikėn tėnde e kuptoj,por kot,
Sepse tash ėshtė bėrė tepėr vonė pėr lotė.”

“Nė kėtė botė mė shumė se dyzet vjet jetove,
Kurrė me njerėzit e tu ti nuk u pajtove,
Prinderit e tu kurrė nuk i dėgjoje,
Lypėsit e uritur gjithmonė i largoje.”

“Dy pasardhėset e tua nuk i deshe ti,
Nė klubet e natės ato kėndojnė tani,
Nė vend qė sa mė shumė muslimanė tė bėsh,
Ti fėmijėt e tu jomuslimanė do t’i lėsh.”

“Ezanin e muezzinit nuk deshe ta dėgjoje,
E as Kur’anin ti aspak s’e lexoje,
Gjithė jetėn premtimet e dhėna i theve
Shoket i tradhėtove, ne armiq i ktheve.”

“Nga tė mirat e grumbulluara ti shumė kurseve,
E punėtorėt e tu aspak nuk i shpėrbleve,
Kuajt dhe letrat i kishe pushim,
Fitimin e parave, tė vetmin gėzim.”

“Haje vitamina gjithnjė duke u trashur,
Me tė sėmurin kurrė tė ulesh s’ke dashur,
As pike gjaku kurrė nuk dhe,
Qė mund tė shpėtonte ndonjė foshnje.”

“ O Njeri, tė kėqija ke bėrė pra,
Si asnjė bleje prona tė mėdha,
Kur fshatarėt kėrkonin ndihmė nga ti,
Ti s’kishe mėshirė, edhe vetė e di.”

Parajsėn pėr ty? Mendja nuk ma merr,
S’ka aspak dyshim, do tė zhytesh nė ferr,
Nuk ka kohė pėr ty as pėr tu penduar,
Do tė ta marr shpirtin, pėr ēka jam dėrguar.”

Pėrfundimi ėshtė i dhimbshėm nė kėtė vend,
Vėrtet, nga frika njeriu u ēmend,
Me njė britmė ai u hodh nga shtrati,
Dhe aty pėr aty, i vdekur ra i ngrati.Dhashte Zoti te marre mesime lexuesi i saj.

selamualejkum we rahmetullah
hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.

Last edited by Bond; 27-01-08 at 02:07.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-01-08, 14:07   #59
BaNu Ne JeT I sInQeRt
 
BaNu Ne JeT I sInQeRt's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Ne BoTeN eKrYJeSiT TaN
Posts: 3,400
BaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Poezi me karakter Fetar (Islame).

SHPIRTI

Kur tė dalė shpirti, prej trupit tė mjerė

Ah unė po ndahem, do tė thotė njė herė
Tre herė do thėrrasė, i vdekuri i mjerė
Por ne se dėgjojmė, atė zė tė prerė
Lutet dhe thotė, pėr Zotin e vėrtetė
Ujin qė tė mė lani tė mos jetė i nxehtė

Se unė e kam trupin tash tė dėrrmuar
Nga meleku i vdekjes, sapo kam shpėtuar
Kam dhimbje nė trup, lehtė tė mė fėrkoni
Shumė ju lutem, tė mos mė dėrrmoni

Sikur ta dėgjonte, zėrin njerėzia
Shpirt nuk do tė mbetej, do vdiste gjithėsia
Trupin e atij shpirti sikur ta vėshtrojė
Njė melek i vjen, e do ta kuvendojė

Trupin tėnd tė vdekur, a e sheh i thotė
Vallė si jetove ti nė atė botė
Obligimet qė duheshin vallė a i praktikove
Apo me gjynahe, jetėn ti e cove

Ia falim namazin pasi e ngrejmė
Nė varr e mbulojmė, ikim dhe e lėmė vetėm
Ah njeriun e shkretė, me dhe e mbulojmė
Pa dyshim tė gjithė atje do tė shkojmė

Vėllezėr tė dashur, tė gjithė u po shkoni
Tė gjithė ju po ikni, por mua mos mė harroni
Ku ėshtė dashuria, qė mė parė kishit
Ku janė fjalėt e ėmbla qė ju flisnit

Babai im ku ėshtė, sa fort qė mė donte
Ku ėshtė dhe nėna qė pa mua s'duronte
Njė fėmijė tė mos ishte, nė derė do tė dilte
Njė natė tė mos ishte, gjumė gjithė natėn ajo s'kishte

Sa isha i gjallė, nė jetėn e shkuar
Me njerėz tė mirė, rrija i nderuar
Nė varrin e errėt, ah ē'u futa unė
Trupin e kam tė zhveshur, qefina kan unė

Asnjėri nga shokėt si di hallet e mia
Si qenka kjo vdekja, se di njerėzia
Nga tė gjithė tė ligat na shpėto Ti Vetė
Nė xhenetet e Tua na ndero pėrjetė.
__________________
Nese nuk gjen Drejtesi ne Gjyqet e kesaj Dynjaje,
Athere Ngrite Ceshtjen tende deri ne Gjyqin e AHIRETIT sepse atje
Deshmitare jane MEleket, Deklarata nuk nderrohen dhe Gjyqin Udheheq
Krijuesi i i Gjithesise...!!!
BaNu Ne JeT I sInQeRt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-01-08, 14:30   #60
BaNu Ne JeT I sInQeRt
 
BaNu Ne JeT I sInQeRt's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Ne BoTeN eKrYJeSiT TaN
Posts: 3,400
BaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėmBaNu Ne JeT I sInQeRt i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Poezi me karakter Fetar (Islame).

rrugės se vargut qaje frikėn
dėshpėrimin shlyeje
fjalėn qaje si shtizė gjuhės

pa qėllim mos jeto
e qėllmin mos ia pėrkul mjetit
harkun e ylberit prekin zemrat e buta

mesazhin e tyre se ndalin frenxhitė

kur tė matėsh gjuhėn
shkrepe fjalėn
por mos vrajė pendimin
lutju Zotit sa tė jeshė gjallė
__________________
Nese nuk gjen Drejtesi ne Gjyqet e kesaj Dynjaje,
Athere Ngrite Ceshtjen tende deri ne Gjyqin e AHIRETIT sepse atje
Deshmitare jane MEleket, Deklarata nuk nderrohen dhe Gjyqin Udheheq
Krijuesi i i Gjithesise...!!!
BaNu Ne JeT I sInQeRt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:50.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.