Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
User Name
Password
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-10-07, 23:48   #1
Berkan
 
Join Date: 03-05-07
Location: Rahovec, Kosove
Posts: 70
Berkan i vlerėsuar jo keq
Default Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Ka shumė mendime dhe ide se ėshtė zbehur drejtėsia nė gjykatėn e hagės, pėr shkak tė shumė padrejtėsive tė cilat ndodhin prej se ekziston.
Ēka mendoni pėr Gjykatėn penale mdėrkombėtare tė krijuar pėr ish-jugosllavinė???


Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-10-07, 01:52   #2
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,037
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Po mundohem pak ta jape mendimin time qa i perket gjykates se Hages, i nderuar Berkman.
Gjukata e Hages u formu per krimet e luftes se fundi ne Europ,apo Ballkane,une mendoj qe shume gjykime jane be drejt por ka qykime te pa drejta,une mendoj qe Gjykata e Hakes eshte nje Gjykate edhe politike,sidmos politikes Europjane,do te thot ne interesa te politikes Europjane
Per nje sukses me i madhe per Hagen ka qen qe e gjykuan milloshin,apo ishte tu gjyku se ngordhi ne gjygj inciatorin apo kriminelin e luftrave qe ishin ne ish jugosllavi.
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-07, 23:46   #3
Berkan
 
Join Date: 03-05-07
Location: Rahovec, Kosove
Posts: 70
Berkan i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by gazi-de
Po mundohem pak ta jape mendimin time qa i perket gjykates se Hages, i nderuar Berkman.
Gjukata e Hages u formu per krimet e luftes se fundi ne Europ,apo Ballkane,une mendoj qe shume gjykime jane be drejt por ka qykime te pa drejta,une mendoj qe Gjykata e Hakes eshte nje Gjykate edhe politike,sidmos politikes Europjane,do te thot ne interesa te politikes Europjane
Per nje sukses me i madhe per Hagen ka qen qe e gjykuan milloshin,apo ishte tu gjyku se ngordhi ne gjygj inciatorin apo kriminelin e luftrave qe ishin ne ish jugosllavi.
po vetėm se nė rast se pėrzihet politika me drejtėsinė, a mund tė kemi drejtėsi??? drejtėsi nė kuptimin e vėrtetė sepse vetėm njė e vėrtetė ekziston nga njė gjykim i drejtė, ndėrsa njė gjykim i drejtė ėshtė ai nė tė cilin politika nuk e fut hundėn
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-07, 00:14   #4
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,037
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Po mire ki ti,por gjykata e Hages eshte gjykate nderkombtare,jo e nje shteti,se normal gjykata e nje shteti normal apo stabil ka drejtesi...
E qa i perket gjykates se Hages atu ka rrol edhe politika Amerikane por edhe Europjane,shembull,para ca viteve(viti nuk me kujtohet,2,3 vite).Amerika bejka marveshje me ca shtete juglindore Europjane,qe ti mos i akuzojn apo qe te mos ti ndjek Haga,nenshtetasit Amerikan apo bashkpuntoret Amerikan.me sakesishte besoj qe din ndo kush sepse nuk kame qen aqe ne ate ngjarje...
Shembulli tjeter pse nuk i arrestojn dy kriminelet kryesor te bosnjes mlladiq dhe karagjiq,une mendoj se atu politika apo interesat e cave kan gishte.
Por qellimi i Hages apo eurropes eshte kense te gjen fajtorin e atyre luftrave,jo drejtsin,qe te mbyllet luftrat ne Europe
Se siq dihet shkaketari kryesor i luftes ne ish Jugosllavi eshte serbia,edhe pse nuk denohet populli apo shteti serb,por vetem individet,dhe per ket them qe nuk qe nuk eshte gjykate e drejtesis por e politikes...
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-07, 10:37   #5
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Gjykata e HAGES dihet qe eshte e themeluar posaqarisht per krimet e kryera ne ish-jugosllavi dhe juridiksoni i saj nuk shtrihet ma shume se territoret e ish-jugosllavis.
Gjykata e HAGES vepron ne baze te normave Anglo-kontinentale dmth ne baze te normave jurridke angleze dhe europiane.
Ne gjykaten e HAGES nuk marri pjes jurist te vendeve Amerikane.
Une per vete besoj ne drejtesin e gjykates se HAGES.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-03-08, 00:49   #6
Arm_end
 
Join Date: 20-01-08
Posts: 7
Arm_end i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Berkan
Ka shumė mendime dhe ide se ėshtė zbehur drejtėsia nė gjykatėn e hagės, pėr shkak tė shumė padrejtėsive tė cilat ndodhin prej se ekziston.
Ēka mendoni pėr Gjykatėn penale mdėrkombėtare tė krijuar pėr ish-jugosllavinė???
Cka te them?! Se pari mendoj se gjykata e Hages eshte me shume nje politik institucionale e cila me vite te tera ka sherbyer edhe si mbulese e leshimeve te politikes nderkombetare ndaj ceshtjes se ish-Jugasllavise, ku sidomos ne luften e Bosnies mund te them me plot bindije se politika nderkombetare ka deshtuar totalisht. Keshtu qe ne rend te pare kjo gjykate sherbente vetem si mbulese dhe si mjet me te cilin mund te kushtezohet lidershipi regjional ndaj kerkesave te shteteve perndimore te cilat ne shume menyra paraqiten si "shpetimtare" ndaj ceshtjeve ne keto treva. Edhe gjate historise eshte argumentuar se ky lloj i gjykatave asnje here nuk kane funksionuar ne te mire te drejtesise, por gjithmone funksioni i tyre ka qene moto e jo funksion i mirefillet.
Arm_end Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-03-08, 19:28   #7
Undertaker
 
Join Date: 10-06-07
Posts: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Berkan
Ka shumė mendime dhe ide se ėshtė zbehur drejtėsia nė gjykatėn e hagės, pėr shkak tė shumė padrejtėsive tė cilat ndodhin prej se ekziston.
A po na tregon nje prej atyre shume padrejtesive qe paska bere?
Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-03-08, 09:44   #8
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Undertaker
A po na tregon nje prej atyre shume padrejtesive qe paska bere?
Mos arrestimi dhe mos ndėshkimi i autorve tė gjenocidit bosnjak(dmth i serbve dhe serbisė) asht padrejtėsia themelore dhe e patolerueshme qė ka bo kjo gjykatė.
100 padrejtėsitė tjera nji herė tjetėr.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-03-08, 20:59   #9
Undertaker
 
Join Date: 10-06-07
Posts: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Mos arrestimi dhe mos ndėshkimi i autorve tė gjenocidit bosnjak(dmth i serbve dhe serbisė) asht padrejtėsia themelore dhe e patolerueshme qė ka bo kjo gjykatė.
100 padrejtėsitė tjera nji herė tjetėr.
Tash mund te themi mos ndeshkimi i krimeve ne Ruande, apo krimeve ne Tibet apo krimeve ne Kine. Gjykata vepron ne "settings" tjera.

Prap po e perseris, a mund dikush te jap nje rast, me emer e mbiemer, apo me numer rasti apo ndonje pike tjeter referimi ku Gjykata e Hages ka bere padrejtsi???

Mbasi jeni ne dijeni per 1001 nete ku kjo Gjykate ne fjale ka mekatuar, e di qe me "lehtesi" te papare (sic thone vllaznija ne Shqiperi) do te citoni ndonje rast.

Perndryshe, shut em up, rrini para kijeve apo kujt rrini.

Last edited by Undertaker; 18-03-08 at 21:00.
Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-03-08, 13:49   #10
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Undertaker
Tash mund te themi mos ndeshkimi i krimeve ne Ruande, apo krimeve ne Tibet apo krimeve ne Kine. Gjykata vepron ne "settings" tjera.

Prap po e perseris, a mund dikush te jap nje rast, me emer e mbiemer, apo me numer rasti apo ndonje pike tjeter referimi ku Gjykata e Hages ka bere padrejtsi???

Mbasi jeni ne dijeni per 1001 nete ku kjo Gjykate ne fjale ka mekatuar, e di qe me "lehtesi" te papare (sic thone vllaznija ne Shqiperi) do te citoni ndonje rast.

Perndryshe, shut em up, rrini para kijeve apo kujt rrini.
Po flasim pėr Gjykatėn penale ndėrkombtare tė Hagės, themeluar nėrgut pėr ndėshkimin e krimit serb nė ish-territoret jygosllave. Kjo gjykatė nuk merret me Tibetin, Ruandėn, etj.
Pra ai qė largohet nga kuadri mirė i definuar i njė teme(nė kėtė rast Gjykata e Hagės) meriton zero, ndoshta edhe mė posht se zero, "under" siē saktėson anglishtja!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-03-08, 17:46   #11
Undertaker
 
Join Date: 10-06-07
Posts: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Default Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Po flasim pėr Gjykatėn penale ndėrkombtare tė Hagės,
Seriozisht, nuk e di me kend po flet ti. Ti thua ka shume une te them ceke nje. Kryt e Shqiptarit nuk merr vesh.
Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-08, 17:58   #12
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
>>{SpOnGeBoB}<<'s Avatar
 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Default AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by Undertaker
A po na tregon nje prej atyre shume padrejtesive qe paska bere?
Slloben nuk e ka denu, ani qe ka cof bile Postmortum me ja pas japen nja 500 vjet burg n`emer te tana atyne marrinave qe i kan bo shkijet deri 1999.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-08, 18:28   #13
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by >>{SpOnGeBoB}<<
Slloben nuk e ka denu, ani qe ka cof bile Postmortum me ja pas japen nja 500 vjet burg n`emer te tana atyne marrinave qe i kan bo shkijet deri 1999.
Te vdekurit nuk mund t'jene Res Judicata ... Per t 'vdekurit nuk nixrren,normohen sjelljet njerzore ...Dhe as nuk shqiptohen , zbatohen Sanksionet (denimet)ndaj tyre . Por vetem ndaj subjekteve (personave) te se drejtes ; e qe NATYRSHEM jane TE GJALLET !!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Last edited by LABI; 22-03-08 at 18:29.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-03-08, 18:40   #14
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
>>{SpOnGeBoB}<<'s Avatar
 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Default AW: Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by LABI
Te vdekurit nuk mund t'jene Res Judicata ... Per t 'vdekurit nuk nixrren,normohen sjelljet njerzore ...Dhe as nuk shqiptohen , zbatohen Sanksionet (denimet)ndaj tyre . Por vetem ndaj subjekteve (personave) te se drejtes ; e qe NATYRSHEM jane TE GJALLET !!
pernime a ? e pse pra po i denojkan kriminelat per njerzit e vdekun qe i kan vra: qysh e kuptova pse pernime mi denu keta te gjallet per njerezit e vrare, ata jane vdekun nuk mund ngjallen ma.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 01:17   #15
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Quote:
Originally Posted by >>{SpOnGeBoB}<<
pernime a ? e pse pra po i denojkan kriminelat per njerzit e vdekun qe i kan vra: qysh e kuptova pse pernime mi denu keta te gjallet per njerezit e vrare, ata jane vdekun nuk mund ngjallen ma.

Pasi qe ligjet vlejen vetem per t'gjallet (njerezit si subjekt te se drejtes) ... E jo dhe per shtazet (ato s'bejene kundervajtje, as nuk penalizojne)....!!


atributi sanksionues i ligjit, normes-- vlene vetem per te gjalle te subjektit/njeriut.

Te drejtat dhe detyrimet subjektive perballe ligjeve penale shuhen me rastin e vdekjes se te pandehurit ...!!


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Last edited by LABI; 23-03-08 at 01:18.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:53.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.