Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
User Name
Password


Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-02-08, 17:59   #1
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Qohu Bab e qohu Djal se ka ardhur nje dite e bardhe,2 Korriku mu ringjalle...
* *
Neper shekuj neper flake
Ishte Baba qe preu me shpate!
Djali ishte qe shkroi me gjak,
Ishte i madhi Skenderbe
Me shpat armikun qe ka pre
E pas tij kush qe i dyti?
I Epokes Ibrahimi
I dha zoti diturin
Me qit ndrit shqipetarin
Per t'ia sjellur Kosoves lirin
Me te bukuren pavaresin
O ju shqipe po ndigjoni,
Daten runju mos ia nderroni
Qe eshte shpallur me 2 korrok.
E gjithe bota, e ka dite
Kte e din dhe bota mbar
N'per mes te dhunes kur eshte shpall
Ne kaqanik me delegat
Kush kete rrug e hapi i pari?
Ibrahim Rugova Ideali
Hapi shtigjet e lirise
Trasoi rrugen e pavaresise
Me shum trima qe kish per rreth,
Fehmi Aganin,e shum te tjere
Aty trimat jan betuar
Njeri tjetrin mos me tradhetuar,
Dhe armiku na qelloft,
Ne te behemi dhe me t'fort.
Ne mes te dhunes me 2 korrik
Kan shpallur Kosoven Republik.
Sot n'liri do e festom
Kete date shenuar pergjithmon
Prap keshtu i erdhi rendi
Per ta shpallur vet kuvendi.
Mos harroni o ju burra t'dheut
Se jeni bijt e Skenderbeut.

Shkroi Hajla Rugovase

NatyraLast edited by Bond; 15-02-08 at 23:25.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-02-08, 18:05   #2
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Se kush Ishte o Ky Burr
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-08, 18:31   #3
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Hajde Natyra Hajde Me Vargje T Tua Q' Po Jehojn Lugjet
Mikeshė E Nderuar Ku Je Ma Heret Qe Nuk Dole Me Vargje Me I Dhan Pak Zjarr Ktu Dardanisė Le Ta Dijn Shqipet S Enuk Shkruan Vetem Xhelal Ferizi Liriku
Por Ka Edhe Tjer Ktu Mjeshter T E Vargut Hajde Ma Se N A Plase S Es Ka Mbet Vargu Veq N Lirikun Ka Edhe Tjer Talenta Shqiptaria Bre Tregou Pak He Fisnike
Lshoje Kushtrimine Vargut Le Te Jehon :
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-08, 18:52   #4
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Se kush ishte o Ky Burr
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Se kush ishte o ky burr
Lindur dhe rritur nen Flamur

Se kush ishte ky burr shqiptari
Lind dhe rrit si shkemb prej mali
Fjala e tij si celibari
Zemra e tij e fort si guri
Endrra e tij LIRIN pruri
Gjitha t'mirat vendit solle
E bere NUSE me KURORE
Deri n'vdekje su dorzove
O mor Zot a po ndegjon,
Gjamen Bjeshka kah po e lshon,

Guri qan,druri vajton
Shqipja baben po e kerkon
O ku je o baca jon,
Kurre s' na u deshte me shum se sot.
Qe te je ne mesin ton
[COLOR="black"]Pavaresin per ta Formos
Se kjo ishte ENDRRA JOTE,
Por nje gje ne mire e dim,

Se Ti ke qen Ibrahim
Se ke dashur ironin,
Ke qen mik per miqasin
E gjithe boten miq i bane
Hape rruget e gjitheanshme
Dhe te vdekur te don fjala
Ka per t'qa gjithmon Dardana
Jo ti nuk ke vdekur
Ne zemer te popullit
Gjithmon ke mbetur.
LAVDI

Kushtoi bija nga Rugova
Hajla&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-08, 19:14   #5
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Quote:
Originally Posted by lirik
Hajde Natyra Hajde Me Vargje T Tua Q' Po Jehojn Lugjet
Mikeshė E Nderuar Ku Je Ma Heret Qe Nuk Dole Me Vargje Me I Dhan Pak Zjarr Ktu Dardanisė Le Ta Dijn Shqipet S Enuk Shkruan Vetem Xhelal Ferizi Liriku
Por Ka Edhe Tjer Ktu Mjeshter T E Vargut Hajde Ma Se N A Plase S Es Ka Mbet Vargu Veq N Lirikun Ka Edhe Tjer Talenta Shqiptaria Bre Tregou Pak He Fisnike
Lshoje Kushtrimine Vargut Le Te Jehon :
Faleminderit o z.Xhelal qe po nder veten me keto fjale,vertet nenat shqiptare gjithmon kan lindur dhe kan per t'lindur bij dhe bija patriota/e,keshtu si ty dhe si shum te tjer/a,qe i pati vendi gjithmon...duke uruar dhe per brezin qe vjen,qe mos dali nga keto binare,por ta ndjekin rrugen dhe amanetin e trimave dhe Patriotve shqipetar/e...Flm,

me respekt
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-02-08, 11:30   #6
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves


....."Neper shekuj neper flake
Ishte Baba qe preu me shpate!
Djali ishte qe shkroi me gjak,
Ishte i madhi Skenderbe
Me shpat armikun qe ka pre
E pas tij kush qe i dyti?
I Epokes Ibrahimi"Fjala pret me shume se shpata!........

Ke be dy krahasime shume reale.Jane dy prijesit,e dy shteteve Shqipetare,i pari me shpate,i dyti me Fjale(menquri)
te dyt jane qe i vune gjenezat e para shtetrore.Gjergj Kastrioti,me beslidhjen e Lezhes 02.mars.1444.
Dhe e mbrojti me shpate,vazhdoje te mbrohet brez pas brezi.....dhe pas 512-viteve u formua shteti i pare Shqipetar(Shqiperia Londineze)

Ibrahim Rugova,me formimin e Lidhjes Demokratike t'Kosoves,ne dhjetore 1989,krijoj gjenezen e shtetit te dyt Shqipetar,Dardanin.

02.korrik.1990,Shpallet deklarata per pamvarsin e Kosovese,I.Rugova e mbrojti me menquri,me gjuhe hyjnore,per fatin e tij,nuk esht ta gezoje edhe njohjen nderkombtare!!

Besojme qe gezimin e kombit te vet do ta ndjej edhe ne amshim;Kure do ti themi: URIME! e tefalemnderit z.PRESIDENT.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-02-08, 22:12   #7
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Pershendetje per Sherrin,
meqse,Zoti na ruajt prej sherrit'a, hahahaha
ps..me pak shaka i nderuar

Perndryshe meritoni nje pershendetje jashtzakonishte te larte....fakti se kishe shkruar mbi realitetin,ua jam mirenjohese....pikerishte per te pavdekurin Dr.Rugoven.LAVDI

PER TY IBRAHIM
O BABA JON
. .
Me dhemb zemra, shum per ty
Qe se prite pavaresin,
Me doren tende, me firmuar
Ate plage t'vjeter,me sheruar
Kjo dite e madhe qe po vjen
Me thote zemra qe po e ndjen,
Jo ti nuk ke vdekur or BABA
E Lashte Dardana
Per TY po KJA....LAVDI PERGJITHMON

Me nderime
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-02-08, 23:04   #8
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

po tash jan dal do patriota qe po thojn historia me u shkrue prej ati momenti kur serbia me luften e saj psikologjike qe i shpalli bashkpuntoret e vet si armiq te serbis

e tash ata po thojn duhet te rrenohet krejt historia ata po thojn se une jam aj qe e solla lirin ata po thojn se ata te ma parshmit kan qen komunista ,po kurr nuk i permenden para,ardhsit e vet qe kan qen ma komunista se mosha piada se milladin popviqi e tjer

per me marr hyqmetin pranuan me bashkpunue edhe me pasardhsit e zhivorad igiqit


e ket histori ata po dojn me ja imponue kosoves
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:09   #9
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Dhimbja Pikon Gjak Per Ty.O Burr I SHEK: 21-ni.Dr Rugova.

NE PERKUSHTIM
HAJLA
. . .
Dhimbja Pikon Gjak Per Ty
Vdekja jote nuk harrohet JO
Per kete dhe....
Dashurin qe patem per Ty.
Nuk do te Shuhet JO nder ne....
O Burr i Lart i Krenarise
O Shqipe Trollit e Dardanise
O Kushe ke ai?
Qe nuk te deshti Ty
Ai s' do ket ndergjegje JO
As mbi Shqiptari...
. . .
E gjithe... Bota...
Te njohi Ty
TY te njohi per s'mbari
Nga TI mesoi,
Q'kerkon Shqiptari
Ne syt e tu
Pan pikellimin!
Ti ua the,
E gjithe Shqiponjet
Kan marr Flutrimin....
I kan Lare Flatrat me Gjak!!!
Per Folet do marrin hak
Fjala jote nuk ishte pak
Ktheve Jeten Vendit Tand.
. . .
Zeri YT Jehoi ne Qiell
Populli im kerkon... Drit.
Duan Kosoven ta ken te Lire
Dhe kte Bota mir e din.
E pse Trupi yt i pa jete?
Nuk mungon JO
Fjala Vete.
O Shqipet Tua mos t'harronin
PAVARESIN... NGA TI GEZONIN...

LAVDI...LEGJENDES KOMBIT...DR.IBRAHIM RUGOVES...

Nga-Autore
Hajla&Natyra

Last edited by natyra; 28-06-08 at 20:16.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:13   #10
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

TI mor BOT mos SHKO prej TERRIT

Ti mor bot, mos shko prej territ!
Mi din plaget,
qe i kam prej Serbit
Ti mor bot mos, mbyll syt!
mos m'mbeshtet me shpind per zit(mur)
E din si eshte ZEMRA Shqiptarit.
Gur e shkemb, qe rrjedh prej malit...
keni mesuar, si mban durimin.
Po. Keni mesuar, dhe qe nuk mban durimin!
keni mesuar se prej qka? i dhemb plaga...?
qe nga zemra i del flaka
Ne nuk jemi nga nje tjeter bote,
Po si ju, dhe ne, n'ket tok.
Ndaj mor bote dredhacake,
mos ma sjell armikun, per qarke!
me provokime tash u mesova,
Por ne gjunje, kurr su gjunsova
Se kush jam u tregova
edhe kte ti mire e dite,
mos luj bisht, mos bej hile!
Se Shqiptari si don lojrat,
Sinqerisht i mbron TROJAT
Nuk eshte leht, te jesh SHQIPTAR.
Po Leht eshte, te jesh Tradhetar!

Autorja
Hajla-nga RUGOVA&Natyra

Last edited by natyra; 28-06-08 at 20:15.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:23   #11
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Jo nuk Coptohen Tokat e "Nan" Madhes Dardane...

TI ARMIK!

TI o Bisha e Madhe
SA Hera me Shendrrove, ne GERMADHA
SA HERA.............
Nder SHEK me LAVE me GJAK
Me GJAKUN TIM Te PASTER
Lava, FUSHA e MALE...
Me GJAKUN TIM, ma Thave BARIN, Natyren, PRISHE !
Me GJAKUN TIM (mbulove) QIELLIN
Me LOTIN TIM (merzite) DIELLIN .

QDO QENIE SHKATRROVE
MBI SIPERFAQEN E DHEUT
TE DARDANIS SE VJETER .

Ne TOKEN Time, sa SHUM...VARRE... Hape
Barbarizem I Barbarve,
GJAKUN TIM, ne VEND (buke) NGRENE
Si s'dite te NGOPUR
SHIMPAZE
Sa Shum DJEM NANAVE mi VRAVE !
SI s'dite te NDALUR,
O KAFSH, E BARBARVE
Dhe SOT Nuk ke "TURP" nga TURPI yt'
AKOMA KERKON TE MI COPTOSH TOKAT
Dhe sot e NJEMIJE VJET nuk pres mir nga TI
Dhe SOT
e NJEMIJE Vjet, DHE deri ne KJAMET
MIZOR ke lind, e MIZOR ke per t'ngordhur!
SHPORRU SHkjaaa!!!
SE Drejtsi me TY nuk KA !

SA shum ZEMRAT ti i kalle
SA SHum NANAT ke Len, pa DJAL
Male pa GJETH, e Fusha pa BAR
SA Shum THMIN ke Len, JETIMA
SA shum DHIMBJE sa shum ETJE
NE TOKEN Time, nuk GjeJ PREHJE !

Sa her,ma Lave me Gjak Bajrakun
Sa Hera
Njersen time pagova
Pa pasur hak
Per Gjakun tim te Shtrenjt
Nje dite,
Kam per t'marrur hak
Sa t'Lind DIELLI e preron HANA
Trima Shqiptar ka per t'Lindur Nana .

Ti armiku im
Armik i perjetshem
Nga ti nuk pres, as me te voglen miresi
Une pres dhe Mburrem, me Trima Dijetar te mije...
Qe Shpalosi Faqja e Dheut nder Shekuj
Me Dinjitet dhe Moral te Lart Shqiptar.

E ti armiku im i perjetshem
Qka duhet pritur nga ti?
Ti si mi coptove Tokat, ti si mi coptove eshtrat
Ti si varret mi varrose, nji mbi, nji....
Ti qe nuk me len plaget, t'me sherohen !
Njemije shpirta mi nxore, nga shtati
Miliona hera me Gjak ma Lave, Bajrakun
Miliona Njerez Debove, nga Vatrat...
Miliona Shtepive... prishe Ogjakun !

ATY KU KA REN GJAKU I DESHMORIT
Aty Qelin LULET JORGOVANI
Aty kan VENDIN. Aty kan RRENJEN...
Ato LULE do MBIJETONIN
Driten e "LIRIS" Gjithmon T'GEZONIN
Gjithe Ata/o qe Falen JETEN
Me GJAKUN e KUQ Paguan VETEN.

ESHTE MBUSH "HISTORIA"!
Nuk GJEN Dot, FJAL.
Per ty' MIZOR per ty' BARBAR
TI nuk DIN te NGOPESH
ME GJAKUN E SHQIPTARIT JO !

PO NDIGJO MOR BISHE BARBARE
SE SHQIPTARI KA ZEMER GURI
Nuk Gjunsohet JO
Dhe VDES
PO VDES-SI Duhet Vdekur BURRI .

SE KOSOVA PRAP LIND DHE RRIT
SOKOLA PER MALE
ATA NUK DIN QKA THOT FRIKA
DHE GJER NE PALC TU SHKON THIKA


NGA PERVOJA SHEKULLORE...
Kan Mesuar SHUM nga Ty
Ata SOT din per VETE
Per T'luftuar DREJTESIN .

SOT DHE NESER GEZOJN LIRIN
DHE KTE BOTA SHUM MIR E DIN
GJAKU I SHQIPTARIT
KA PER SHENDRIT
NAN "MADHJA" DARDANE
TE GEZOI PAVARESIN....!

Autorja
Hajla Rugovase....Bije,Moter,Nen&Gjyshe... DARDANE.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:28   #12
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

*Ti Mor Lule Shkemb Rugoves *!

TI MOR LULE SHKEMB RUGOVES
Ti qe Solle Driten KOSOVES
Jo s'ke Vdekur mor BABA
Po qan Kosova per Ty, pa za .

NE EMER TE THERRASIN IBRAHIM
Fjala Jote dhe SOT na VYN
...Vdekja Jote Shpalos Dhembje...
Kurr ste hekim dot, prej Mendje.
Fjala Jote Pesh, prej GURI
Zor me Lind, kesi BURRI
E kush Ty' nuk te Deshti,
Ka per Ti ren O grusht, Vetveti !
Udha Jote Qelibar
Kurr su ndalur per KOSOV.

VDIQE SHKOVE FAQE BARDH
Hapat Tu, me Sekret...
Me Politik u bere Mbret
Stilolaps, Dipllamen ne Gjep
Per Ta bere, KOSOVEN Shtet.
Zgjerove... Rranjet, e Shqiptaris
Gezuan Frytin e LIRIS
Per Demokracin, mos t'flasim Fare
Pavaresis Rrugen Trasove
DARDANIS Rrenjet, Ja SOLLE.

...LAVDI GJIGANDIT PREJ RUGOVE...

Hajla Rugovase

Last edited by natyra; 28-06-08 at 20:29.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:34   #13
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Kjo date(21) shit...Pergjithmon na e Rikujton Dhembjen per Ty O Lart Madheri...
Dr.Ibrahim Rugova!

Per Ty O Flamurtar !
**
Per Ty O Yll i Rrall
I SHQIPTARIS
Ti Ishe dhe do mbetesh perhera
... Ne zemrat tona...
Ti qe solle LIRIN
Ti qe solle PAVARESIN
-Shpat dhe Arm-
Kishe Guximin'
Argjend flakruar "VLER" prej goje
Fjala Jote si dora e ZOTIT
...Mendja Jote Rrufe motit...
Ti Ce Bere Zemren Gur
Para armikut, su perkule kurr
Perball qendrove
SI NI BURR !
Ti qe vrave armikun
me Plumbin
FJAL
Ti Ishe dhe do mbetesh.
LEGJENDAR
I Shqiptaris...
Ti qe Ndrite dhe Frymzove
Trungun E-
MEMEDHEUT
Fjala dhe Ideali YT'
-U Ben BURIM...
Ne cdo ane, dhe kende, Te BOTES
Zgjuaresija
dhe maturija e Juaj
...Mori Famen SHEKULLORE...
Sot dhe si Dikur, do Mbetesh I GJALL
Ne Zemren e Madhe
-Jo TI nuk ke Vdekur
FIGURA
Dhe Krenaria Jote...
Po Shendrit Mbi-
KOSOVEN DARDANE. LAVDI
PRESIDENTIT TE PAR SHQIPTAR.DR.IBRAHIM RUGOVA !

LAVDI

PERHERA TE KUJTON
E JOTJA
RUGOVA
KS.DARDANE


NGA HAJLA !

Last edited by natyra; 28-06-08 at 20:36.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:45   #14
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

KOSOVE:Brengosja ime...!
(Fra Eduard Prenga,Rom 23.12. 2003)

Njerzit jan bere te pagoj para teje!
Politikanet e kan shendrruar zemren:
Nga guri e kan bere te kristalet per ty!
E ti?
Ti rrin aty si nuse e bukur
Buzet e tua nuk jan ama te lyera
Me buzekuqe nuserie
Syt e tu nuk jan te trukosur
Me ngjyra stolie
Gjaku i bijeve te tu te ka, zbukuruar
lotet, per pjellen tende jan bere stolia jote
E ti?
Qendron ne kemb
e gjitha e veshur me krenari
nuk perkulesh, nuk mposhtesh.
Nuk lejon te merresh neperkemb!
Je Fisnike ti !,
dhe pret diellin qe ta tregoi
krejt bardhesin evellos tende.
pret nje diell qe nuk vonon e del!
ti lirohesh nga ushujza shum shekullore,
nga ata, emri i cilve tregon
veq barabarizem:SHKJA!
............................
Por c'eshte ky diell?
Ky diell qe ngrin me shum se akulli?!
ky diell i veshur me mjegull?!
Ah!Kosov!
Kjo eshte pseudo-paqe per ty
ashtu sikurse korbat
Sqepohen per copezat e mishit te hedhur,
ndodh sot mes e "Shumkombesheve" per ty.
Ama kan harruar se ti nuk je,,mish per korba"!
E ti?
Ti JO!, nuk i epesh gjithkuj ti,
nuk je kurve ti!
Ti mbetesh e vetvetes,
..........................
O pyje, ushtoni !
Tronditeni boten me jehonen tuaj,
e Tregoni se Kosova eshte nuse
e nje dhendrri te vetem:Populli saj!
....................
Ah!kjo heshtje varri,
me tremb per ty
e Zgjedhura ime.
Ky gjak i bijve te tu po me pervelon.
E une konsumohem nga brengosja per ty!
nuk te njohin ty popujt,
nuk duan te,te vleresojn kombet
dhe kjo meben te endem
udheve te botes,
vetem dhe kokeulur
duke shqyrtuar ne mendje per ty
qe je gjithnji brengosja ime,
Ty te dua enuk do pushoj kurre
Se gjemuari per ty!
Ti je krenaria ime
edhe ne keto momente
kur shkelmat e "sakateve"
duan te abortoin pjellen tende!
Kosov ti je e imja
Dhe une me sy drejtuar nga ti
Shpallem,
GJITHMON I YTI

MARR NGA LIBERI I AUTORIT FRA EDUARD PRENGA
____________________________
E Verteta ne Liri. te dyja ne Dashuri!
(Per Perendi e Dardani)


Hajla.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:49   #15
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Mbeti "Kosova" Pa Gjigand! Mars 21 Date-2006-!

U BEN DY(2) MUAJ
NE MUNGESEN TENDE DJE DHE SOT!

ISHE DHE DO MBETESH HERO
DJE ISHE POR SOT NUK JE,
SOT NUK NDEGJOHET ZERI YT GJIGAND
SOT KOSOVA KA MBETUR NE MJEGULL !"

ORA JOTE KA MBETUR E MBSHTJELLUR
AS KUSH NUK DIN TA ZHBERTHEJ ATE
ASHTU SI DIJE TI' ME VIZIONIN TEND TE LART
O PERKUSHTUARI I QENJES DHE I FJALES.

ISHE NJE, DHE NJE KUR DO VJEN SI TI ?!
O ZOT TE FRYEJ ERA E FRYMES TENDE,
TE BIJE MBI KOSOVEN DARDANE ANTIKE
MBI ATE QE E DESHE DHE E RRITE.

MBI FJALET QE KISHE PLOT "YJE"!
MBI IDEALIN DHE VEPREN
ME PERKUSHTIMIN E JETES
ME FJALEN E ZGJUAR QE I MESOVE VETES.

AMBELESIN DHE BUZEQESHJEN
GJITHMON E KONSIDEROJE,
E VETEM DY FJAL, TE MATURA I THOJE.
VETEM DY' ATO VLEJSHIN SA NJEMIJE...!

GJITHMON TE KUJTOIM DR.IBRAHIM RUGOVA.LAVDI.
______________________________________
Me nderime dhe mall, Bija-nga Rugova!
Kumria&Hajla.


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:22.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.