Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
User Name
Password


Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-06-08, 20:54   #16
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

7 MARSI Duke Kujtuar -Renjen e Deshmorit Adem Jasharit...!

MARSI
**
Ishte dita me e kobshme per Prekazin, dhe Kosoven!
Kur ran kulqedrat, mbi Trupin tend
Dhe Familjen Tende
Kur Ti dhe kushtrimin mbi Prekazin
dhe Kosoven Dardane.
Mbi te cilen Flijove jeten, dhe Familjen Jasharaj
Ishte dita me monotone,
Kur e humbem nje Luftetar si Ty.
I pa Luhatshem,Besnik dhe kurajor
Lindi dhe u Vra i dyti Mic Sokol
Gjbertheve Pullat e Gjamadanit
Si Gjigand u Versule mbi armikun,
Si Gjigand luftove-per ball
Deri ne Plumbin e Fundit.
**
Dhe ne, krenohemi me Ty Sot.
Krenohet Prekazi dhe Presheva
Drenica dhe Rugova
Peja dhe Gjakova
Prishtina dhe Llapi
Mitrovica dhe Ferizaji
Prizereni dhe Fush kosova
Kumanova dhe Tetova
Egjitha Trevat Shqiptare...
Deri ne Qameri...!


Te PERKUJTOIM perhera o BACA i Maleve JASHARAJ...LAVDIIIIII

Autore
Hajla-nga RUGOVA.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-06-08, 21:28   #17
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

*Prisi i Lirise*....!

**
Pris I Par O President
O Zbrit nga Malet, Sikur Mbret
O Lart nga Shkembi i Rugoves
President I PAR I Kosoves
O Lumja Nana qe Te Lindi
Me Fat Vendi qe Te Rriti
Lum per Fatin e Kosoves
O per kete Fistar te Rugoves.

Kah Lind Dielli e Preron Hana
O Trim Si TY nuk Bani Nana
O Lum "KOSOVA" qka Pat mbrenda,
Kete Gjigand me (shtat)Zemra
O nuk e Trembi as ni Armik
O Tere "BOTEN" e Beri MIK.

O Baba i Kombit Dr.Ibrahim Rugova...LAVDIIII

...Kjo dhe mund te kendohet si Keng, thjesht dhe ne Poezi..
Shqipe nga RugovA...

Hajla.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-07-08, 02:57   #18
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Xhevat Rexhaj: 2 korriku, deklarimi i shtetit para tytave serbe
E merkure, 02-07-2008, 07:58pm (GMT+1)

2 KORRIKU DEKLARIM I SHTETIT PARA TYTAVE SERBE

Nga Xhevat Rexhaj

Bej pjesė nė atė grup tė njerėzve qė nuk kan mendjemadhėsi, qė dėshirojnė tė thonė dhe tė shkruajnė edhe kur nuk posedojnė referenca tė caktuar nė lami tė caktuar. Tė jem i sinqertė, dėshiroi qė tė jem optimist nė jetė dhe tė shofė sidomos shumė shqiptarė qė shofin pozitiv pėrpara.
I tillė ishte edhe viti 1990, 2 KORRIK, televizori i ndezur, RTP gjallė nga Prishtina, grumbull parlamentar tė Parlamentit tė athershem, para dyerve tė Parlamentit tė Kosovės. Polici serbe dhe kosovare anė e mbanė, Ilaz Ramajliu, Bujar Gjurgjeala, Muharrem Shabani dhe 112 deputet tė tjerė qendronin tė pėrgatitur pėr tė u ballafaquar me rrahjen, dhunėn, sharjen, gjakosjen deri edhe vrasjen. Duhej njė xixė e vogel dhe Serbia i kishte duartė e lira me ba masakėr. Krejt qytetarėt e Kosovės sigurisht para ekraneve, ēfarė do tė ndodh, a do tė jetė kjo ditė e shėnuar nė histori, a do tė derdhet gjakė, silleshin kėso e mė shumė mendime nė kokat e tanė shqiptarėve, ata donin qetėsi dhe jo gjakė, por tė tjerėt, tė pakėt tė Gazimestanit kėrkonin gjak, gjak dhe vetėm gjak. Jam mė se i besuar, se eedhe athere ishte Luani i madh, ai qė i shikonte hijenat dhe ua bante me shenjė se po u afruat ju shkyej, pra sigurishtė, i madhi Presiden! ti Rugova kishte rregulluar me Amerikėn qė tė mos lahej me gjakė parahyrja e Parlamentit, qė ishte nė trollin tonė Dardan. Shkijet atė ditė nuk e kishin leju kurė tė kryhej e qetė por nuk ua mbajti.
Deoutetet, tė afruar njeri afėr tjetrit pritnin momentin kritik,ata ishin nė fushėbetejė, ne ishim shikues tė padurueshėm, por mė tė sigurtė nė atė moment minutat ishin tė mėdhenjė, dihet se minutat e tillė zejnė vend nė histori, dhe ndodhi Historia, Muharrem Shabani dhe Bujar Gjurgjeala nė emėr tė Deputetėve dhe nė emėr tė popullit shumicė dhe me bekimin e Akademisė sė Shkencave e me amini e Dr. Ibrahim Rugovės lexuan dhe Shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės. Pėr nder nuk do ta harroi kurrė atė moment, nuk mund ta konfrontoi me ngjarjet e vitit tė tashėm, sepse kėto tė tshmet janė rrjedhoi e asaj tė asokohe.
Me 2 Korrik 1990, filloi, lufta e organizuar, lufta Institucionale pra lufta ball pėr ball me Serbinė, pėr bėrjen e Dardanisė. Nga kjo ditė filloi tė kuptohet dhe tė dihet se paska njė teritor nė Jugosllavi qė po u quajka Kosovė dhe paska shumė shqiptarė. Filloi tė kuptohej se nė atė ish Jugosllavi shqiptarėt qenkan populli i tretė madh, filloi tė kuptohet se aty ka Universitet, ka Ekonomi, ka minerale tė ndryshmke me vlerė kapitale, filloi tė kuptohej shumė pėr kėtė teritor tė anatemuar nga armiku.
Deklarata kushtetuese, nuk ishte e ashtuquajtur, serrbėt i thoshin, dikur mė vonė pėr fat tė keq edhe disa shqipfolėsa, Deklarata ishte e prekshme, populli krijoi Institucione, mbajti zgjedhje dhe zgjodhi Qeveri, zgjodhi President, Njeriun qė gradualishtė dhe me dituri e durim shkoi duke e tkurrur Serbin e duke e zgjeruar trollin e Shqiptarisė me trojet e okupuara. Deria s a Kroacia dhe Bosnja u lanė me gjak, me viktima fatale, Deklarata Kushtetuese pėrgatiste terenin qė lufta e pashmangshme tė jetė mė e lehtė dhe ajo luftė tė pėrfundoi me fitore. Pėr kėtė u deshen aleatėt, u desh armata mė e organizuar nė botė Natoja, pėr tė i dhanė ndihmė UCKsė sė Adem Jasharit, pra Ushtrise sė popullit shqiptarė, pėr ta shkundur njėherė e pėrgjithmonė ushtrin vrastare, qė edhe vetė Evropa e kish forcuar, pra ate tė Serbisė.
Ėshtė realitet, Deklarata Kushtetuese, dhe ato qė pasuan mė pas e tronditėn Serbinė, e shkallmuen, e qitėn nė dy gjunjė dhe ata dita ditės po traumatizohen mė shumė se ku ishin e ku janė sot. Deklarata e 2 Korrikut, lidhi shqiptarėt, afroi shqiptarėt, krijoi kulturė qeverisjeje, krijoi njė vetėdije evropėrėndimeore se duhet respektuar atė qė e zgjedh populli. Deklarata Kushtetuese ishte pėr shumicėn e popullit , dhe besoi se ėshtė edhe sot Alfabeti, pėr tė u shkolluar mė tutje, pra ishte themeli i asaj ku jemi sot. Ne e festuam kėtė datė, une personalishtė jam i lidfhur me kėtė datė dhe besoi me qindra e mijėra shqiptarė tjerė, kemi jetuar dhe punuar me dhe pėr kėtė Datė tė Madhe.
Nė vitin 1995, nė festimin e kėsaj Date ishte mysafirė i nderuari, Njeriu Dy i LDKsė dhe i Republikės sė Kosovės i Madhi Fehmi Agani, i cili nder tė tjera pat thėnė, “ Kjo Deklaratė ashtė edhe vetė Pavarėsia e cila do tė bėhet realitet, sepse kemi botėn Demokratikepas vehtes, dhe kemi unitetin brendashqiptarė...” Sot edhe i shikuam disa gjirime me kolegėt e mij, Sokol Rragamin e Afrim Alidemajn disa gjirime nga Festimet e 2 Korrikut.
Me kėtė rast kujtoi me kėnaqėsi vitet qė ishim angazhuar pėr pėrkrahjen e Institucioneve tė Republikės sė Kosovės prej 2 Korrikut 1990, besoi se nėse jo tė tjerėt athere LDKja e Fatmir Sejdiut dhe LDDja e Nexhat Dacit ishte dashur qė ta shėnojnė kėtė datė zyrtarishtė, ndersa ne nė perėndim duhet qė nė tė ardhmen nė vazhdimėsi ta shėnojmė kėtė faktohistori tė shėnuar, ėshtė datė e jona, pra e Shqiptarėve, se qebesa kėsaj date dhe atyre pasueseve, dhe Dr. Ibrahim Rugovės Presidentit tė Madh tonit ia panė hajrin e dhe Shqipėria me tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.
Pra tė gjithėve ju uroj 2 Korrikun.

Nderimet tona dhe per ty z.Xhevat Regja...qofshit e jetofshit pergjithmon me gjithe ata qe te rrethojn..ja pra paskan pse te mburren me ty,te rralle jen ata te tillet,te lumt per komentin dhe realitetin e dhen te 2 korrikut-1990- Historik...Jufalemnderit


me shum respekt
Hajla Rugovase

....Marre nga Zemra Shqiptare!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-08, 20:53   #19
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves


Faleminderit President RUGOVA

Dr.Ibrahim Rugova arkitekt i pavarsis kosovare, kosova erdhi aty ku deshe ti ta shohesh ,ai njeri qe nuk kujton kete kolos nuk eshte kosovar dhe as shqiptar........
Merituesi me i madh i dites se sotme qe kosova dhe populli shqiptar po e gezon ia dha shpirtin kosoves ........

Ne fillim te fjalimit nga kryeministri i kosoves Hashim Thaqi nuk u permend Dr.Rugova por pasi presidenti I kosoves Fatmir Sejdiu- e permendi dul ne skene fytyra e thaqit kryeminister fallc (qe populli e zgjodhi)......

LAVDI Dr.Ibrahim Rugoves Kosova sdo te Haron kure dhe historia do te shkruhet nga ata njerz qe kane ndergjegje dhe shpirt shqiptari.....

Falemnderit Dr.Rugova per vepren dhe krijimtarin aq bujare qe i dhurove kosoves ..........

P.s.huazuar,nga beni69-peja

Falemnderit beni69

Natyra

Last edited by natyra; 06-07-08 at 20:57.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-07-10, 13:46   #20
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

Me nderime
Hajla Rugovase&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-07-11, 12:51   #21
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves

Quote:
Originally Posted by natyra View Post
Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

Me nderime
Hajla Rugovase&Natyra
Dhe sot dhe kurdohere,do E perkujtoi dhe ēmoi Larte kete dite te shenjt madheshtore...Te 2 Korriku 1990-tes-2011- me rastin e shpalljes se "Republikes Kosoves"...Nga Deputet me te larte te vendit ne krye me Dr.Rugoven LAVDI PER TE GJITHE
Prandaj,Ishte dita me e rendesishme ne boten shqiptare te asaj kohe...per te cilen SOT po e gezon ēdo qytetar i Kosoves ne liri...por gjithemon per mes dhembjes dhe gezimit,ankthit dhe pikellimit,sakrifices dhe perkushtimit...atehere dhe sot!
Ps,(pa dashur ti cekim disa te meta ne mesin e atyre qe s'duan ta ruajn as te vlersoin nje gje te tille)-Te kesaj dite tejet e rendesishme drejt fatit ne zbardhjen e Kosoves si dhe mbar popullit te saj...dhe, hap-pas hapi erdhi dita ne Formim te saj nga gjithe ata/o qe punuan drejte rruges e pa kthim ne Emer te popullit dhe te sakrifices,dijes,dhe guximit,te qdo qytetari te Kosoves mu-(permes dhunes dhe terrorit)-deri ne FORMIMIN e saj PERFUNDIMTAR te shpallur NDERKOMBTARISHT-PAVARESIN!

"Dhe mu per hiren e gjithe atyre qe punuan per t'ardhmen e KOSOVES e gjitha KOHERAVE...Do ti kujtoi me KRENARI...LAVDINga me nderime dhe respekt
"Hajla Rugovase"-AUTORE

(Natyra)
Last edited by natyra; 02-07-11 at 12:56.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:19.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.