Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
User Name
Password
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-12-08, 05:22   #1
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Tradhetia ne ēift

Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve: tė bėsh sikur s'ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t'i japėsh fund njė investimi madhor siē ėshtė martesa, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur. Ėshtė kjo njė dhimbje qė s'para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Tė tillė dhimbje duket se pėrcjellin edhe nėntekstet e letrave apo mesazheve qė kanė ardhur nė adresė tė kėsaj teme, tė cilat tregojnė se kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t'i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė.... Gjithsesi duhet pasur parasysh se tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė "pasoja" qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Pavarėsisht kėsaj, personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si; imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kėqij siē shpesh "akuzohen", por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Last edited by Urata; 27-12-08 at 05:22.
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 27-12-08, 05:25   #2
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Si veprohet kur tradhtia nis thjesht nga njė fantaziGjendja bėhet edhe mė dramatike, kur ėshtė njė tradhti, qė zbulohet pėrmes gjėrave konkrete. Siē mund tė ndodh rėndom, qė gjeni njė mesazh nė telefon. Edhe pse mund tė quhet njė “takim” virtual. “Virtuale?” Po, pikėrisht kėshtu. Por sot ėshtė njė shqetėsim i madh pėr gratė, kur tradhtia nis thjesht nga njė fantazi! Psikologėt sqarojnė faktin se ata qė janė mė tė prekur nga mėkati i tradhtisė, janė pikėrisht individėt e etur pėr pasion, pėr tė provuar pasione tė reja, apo ata me vetėvlerėsim tė dobėt, qė torturohen nga mėnyra se si i shohin tė tjerėt.
Pyetja qė marrim shtysė pėr kėtė temė ėshtė; tė jesh e tradhtuar me fantazi ėshtė vėrtet e tmerrshme? Pėr psikologėt pėrgjigjja ėshtė jo.

Argumentet e psikologėve

1 – Pikė sė pari ėshtė mjaft banale, por ndoshta edhe shumė e fortė, tė jesh e tradhtuar me mendje ėshtė sigurisht mjaft, por mjaft mė pak dramatike sesa tė jesh e tradhtuar nė realitet. Kėshtu tė dashura gra, rrini tė qeta.

2 – Doni tė besoni qė asnjėherė, por asnjėherė, nuk ju ka kaluar nė mendje ndonjė fantazi e shfrenuar erotike. Ku si objekt mund tė keni njė person siē mund tė jetė kėngėtari, apo aktori juaj i preferuar? Apo ndoshta edhe kolegu juaj i ri i punės? Mos u pėrpiqni tė thoni jo, sepse burrat nuk kanė pėr ta besuar kurrė kėtė fakt.

3 – Njė burrė, tė paktėn siē e bėjnė tė ditur statistikat, mendon pėr seksin me dhjetėra herė nė ditė! Mendoni vėrtet se keni tė drejtėn tė jeni “objekti” ekskluziv i fantazive tė tij erotike?

4 – Nuk ju ka bezdisur ndonjėherė ideja se jeta juaj seksuale ėshtė bėrė me kaq shumė variacione dhe kjo pikėrisht sepse, virtualisht mund tė themi, janė edhe mjaft gra tė tjera nė mendjen dhe nė fantazitė e bashkėshortit tuaj? Jo? Pėrpiquni ta mendoni. Por mos shkoni deri atje duke i bėrė realitet faktet.

5 – Dhe pėr ta mbyllur; njė pikė qė ėshtė nė favor tė fantazive juaja virtuale: nėse do tė dinit, qė ai ka edhe femra tė tjera (supozojmė) virtuale, do tė ndiheshit mė pak nė faj nė rastet qė ai do tė ankohet se ka pak dhimbje koke dhe ju detyron tė shkoni dhe tė flini me pizhame. Dhe me njė aspirinė nė dorė do kėnaqet dhe do tė mendojė pėr ndonjė nga mikeshat e tij virtuale!

Dy tipat e tradhtarėve


Mundohemi gjithnjė qė ta mohojmė, por mesa duket burrat dhe gratė nuk tradhtojnė nė tė njėjtėn mėnyrė. Njė seksolog i famshėm amerikan, mendon se ekzistojnė dy tipa tradhtarėsh: tradhtarėt beqare, tek tė cilėt dominojnė femrat dhe tradhtarėt seksuale, ku rreshtohen meshkujt. Tė parėt, shquhen nga paaftėsia e tyre pėr tė mbajtur nė kėmbė dy lidhje tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė. Pak kohė pas krijimit tė njė lidhjeje tė re, ata nisin tė distancohen nga partneri, si nė fushėn sentimentale edhe nė atė seksuale, pėr tė qėndruar kėshtu mė pranė tė dashurit tė ri. Disa arrijnė deri aty sa tė ndjehen si tradhtarė kur kryejnė marrėdhėnie nė lidhjen e rregullt apo me bashkėshortin. Kėta tipa, ndjehen tė torturuar nga mendimi se cilėn lidhje duhet tė braktisin edhe pse nuk do tė dėshironin tė hiqnin dorė prej tė dyjave.Gjuha e dashurisė


Ēdo individ ka mėnyrėn e vet tė tė qenit i dashuruar dhe tė ndjerit dashuri. Pėr disa njerėz dashuria bėhet pėrmes fjalėve, pra fjalė tė cilat tė thėna nga parteri i bėjnė tė ndihen tė ledhatuara. Pėr tė tjerė ėshtė thjesht njė veprimi, pėr shembull njeriu i zemrės u pėrgatit njė filxhan ēaj, apo u vendos nė sfond muzikė tė lehtė dhe joshėse dhe ndoshta edhe i thotė njė poezi dashurie nė mbrėmje. Ndėrsa pėr individė tė tjerė dashuria ėshtė njė formė komunikimi mes prekjes dhe seksit, strukur pranė njėri tjetrit duke ledhatuar partnerin plot eksitim. Gabimi qė bėjnė ēiftet nė njė marrėdhėnie ėshtė se flasin me gjuhėn e marrėdhėnies sė tyre, nė vend qė tė flasin me atė tė partnerit. Nėse martoheni me dikė nėnkupton dashuri mes prekjesh. Nuk ėshtė e thėnė qė femra tė bėjė tė gjitha punėt dhe tė kujdeset pėr gjithēka, por kjo do tė thotė tė punojė me zgjuarsi, pra t’i japė parterit atė qė dėshiron dhe ka nevojė.Mbėshtetja dhe kujdesi


Nuk ėshtė sekret fakti qė femrat janė shpesh faktorė pėr ndryshimin e njė marrėdhėnie. Mėnyra se si gjėrat funksionojnė ditėt e sotme bėjnė qė femrat tė jenė mė pjesėmarrėse se sa partneri i tyre, si nė jetėn shoqėrore, nė familje dhe nė shtėpi, kėto janė shprehje tė mbėshtetjes dhe kujdesit tė femrės. Por ndryshimet shpesh sjellim ankesa nga partnerėt e tyre. Ajo ēfarė vjen si pasojė e kėsaj gjendje ėshtė njė marrėdhėnie e mėnjanuar dhe pushim absolut tė aktivitetit seksual, i cili largon energjitė e cilitdo partner. Nėse individi ndihet i sigurt, i dashuruar, i dėshiruar pėrmes prekjeve e lejon veten e tij tė jetė mė i hapur dhe mė “i lėndueshėm” nė nivele tė ndryshme. Personi ėshtė i gatshėm tė dhurojė emocione e dashuri, gjė tė cilėn nuk mund ta bėjė kurrsesi nėse nuk ndihen nė qendėr tė vėmendjes dhe nuk merr prekjen qė dėshiron. Duke i dhėnė parterit atė ēfarė ai ka nevojė nuk ėshtė njė akt mė tė cilin nėnvlerėsoni veten tuaj.Reagimi ndaj tradhtisė


Teoritė e psikologjisė sė zhvilluar pohojnė se mashkulli duhet tė kujdeset mė shumė pėr mbrojtjen fizike tė partneres se sa aspektin emocional, sepse kjo ndihmon tė dy parterėt. Nga ana tjetėr mendohet se femrat mėrziten mė shumė pėr tradhtinė emocionale dhe interesi i tyre i zhvilluar vlen mė shumė kur njeriu i tyre i zemrės ndodhet pranė saj pėr ta ndihmuar ėn rritjen e fėmijės. Meshkujt paraqesin njė reagim mė tė madh fizik ndaj tradhtisė seksuale, ndėrkohė qė femrat reagonin ndaj tė dy skenave, me njė tendencė tė lehtė pėr t’iu pėrgjigjur mė shumė qė ashtu si edhe burrat, skenės sė tradhtisė seksuale. Duke u nisur nga pyetja nėse meshkujt ishin mė shumė tė joshur nga imazhet e tradhtisė seksuale, specialistja mėnjanoi nė studimin e dytė mėnjanoi aspektin e tradhtisė dhe mati pėrgjigjen e meshkujve nga skenarėve imagjinarė, nė tė cilėn ata bėnin seks, por gjithashtu ndjenin dashuri pėr partneren e tyre.
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-09, 10:37   #3
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!!
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 10-07-09 at 10:37.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-09, 21:11   #4
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,641
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

[quote=~AnnA~]Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!![/quote]

A je e pergatitur pra per dashurine e perjetshme ( a ke guxim dhe force mi dal ksaj pune ne krye ???? ),dhe a mendon se DASHURIA eshte me elehte se tradhtia ??????????????????????????????????????????????????
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-09, 21:13   #5
Gjumashja
 
Gjumashja's Avatar
 
Join Date: 15-10-04
Location: n'krevet
Posts: 24,225
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

ciftet e martuara tradhtojne ma teper
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 00:15   #6
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by turisti

A je e pergatitur pra per dashurine e perjetshme ( a ke guxim dhe force mi dal ksaj pune ne krye ???? ),dhe a mendon se DASHURIA eshte me elehte se tradhtia ??????????????????????????????????????????????????
I nderuar Turist,edhe dashuria edhe tradhetia jane sfida,por e para qe perballesh me te dhe e sfidon,e per kete te dyten,as guxim kam per t'a bere,as force per t'a falur...
Njerezit jan cdohere te etur per te panjohuren dhe per te ndaluaren,andaj disa here mendoj qe dashuri te perjetshme nuk ka,por mendoj(besoj) qe ka njerez besnike!!Besnikeria eshte nje ceshtje morale dhe institucionale qe e nderton martesen si nje kategori shoqerore.
Ne te shumten e rasteve tradhetia eshte vetem nje epsh fizik,qe s'ka asgje te perbashket me dashurine,por ne kete rast s'duhet harruar,se kjo ka dhe pasojat e veta...
Njeriu eshte qenie qe gabon dhe pendohet.Mjafton te jete i vetedishem per gabimin qe ka bere,sepse gabimet behen dhe pa deshiren tone,mirepo Tradhetia eshte gabim me deshire...Mund t'i falja cdo gabim tjeter,por Tradhetine,assesi s'do e falja...perderisa une e respektoj partnerin tim,perderisa une i rri besnike,perse mos e beje dhe ai??
Kuptohet,njeriu ne jeten bashkshortore perballet dhe me veshtiresi,mosmarreveshje...etj,etj...por,kur te gjitha keto sfidohen,e bejne nje lidhje me stabile...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 00:17   #7
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Qka eshte Tradhetia....
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 00:17   #8
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by Gjumashja
ciftet e martuara tradhtojne ma teper
Normal! Ato te pamartuarit s'kan ke te tradhtojne
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 00:23   #9
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by shfletuesi_
Qka eshte Tradhetia....
Te ngjisesh dikund vend tjeter ate qe te eshte thyer ne shtepi :)
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 11-07-09 at 00:23.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 10:42   #10
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by ~AnnA~
Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!!

--------------------------
kush e solli doruntinen

un do te thosha kus e solli mbrapshtinė-
ne trojet etnike -

asgjė tjeter askush per veq se
moda per ndryshim qejfi kajtja ideja per te pjellė diqka te re te degjenruar sterkequr ne vend te se bukures -
ashtu siq e pollen mendjemadhsisnė-
i varfri dhe i mjeri ne mungesė te suksesit e kultures pjellė gjithfar bedatesh anticivilizim-
degjenrim thyerje te moralit

pa besnikri kulturė e dashuri q kuptim ka jeta hiq kurfare apo jo si thoni ju
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 10:46   #11
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by ~AnnA~
Normal! Ato te pamartuarit s'kan ke te tradhtojne
--------------------

humbi krenaria -
humben idealet


nuk ke ma kujt ti shkosh i virgjer te ruash bukurinė paprekshmerinė per at qe e do
erdhen degjenrimet lupse laskuce
familjet ne rrezik

pa familjen dhe idealin e saj shtetti as populli nuk mund te mbahet -
nese vazhdon rrokullisja do te behet nji torishtė e kopilave e pastaj do te vjen kiameti rrenimi i pergjitshem-
njeriu esht ai q ee mbanė gjithqkajen mbi jetė

vlerat dhe jeten kush tjeter faktori njeri esht ma i rendeishmi i pa zevendsueshem
edhe ky po degjenerohet -
kush do te mbes ma mbi dhe qe i jep kuptim jetes kafshet shpezet kush ?
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 10:52   #12
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by Gjumashja
ciftet e martuara tradhtojne ma teper
---------------
TRADHTIJA SI PERKTHIM NUK ESHT DIQKA TJETER PER VES SE SMUNDJE -
DEFEKTE NE QELIZA NE STRUKTURė DEFORMIM DHE LABILITET NAIVITET KU QENDRA E FORMIMIT TE VETEDIJES NUK ESHT AS NUK FUNKSIONON TRADHTI NE TE PERKTHYER ESHT NAIVITET-
MOS AFTESI E TE FORMUARIT TE ANALIZUARITT E MENDUARIT
NGA PASOJAT QE VIJN PASTAJ -
TRADHTI ESHT NJE LLOJ BUDALLEKU I PA MENDUAR MOS AFTESI JO PARIM MUNGESė ETIKE EDUKATE KULTURE AFTESIE KARAKTERI TIPARI-
TRADHTI ESHT SHEMTI I PA
NDRIQIM NE VETEDIJE MUNGESė DRITE NE MENDJE PRIMITIVIZEM-
RREBELIZEM BARBAR I RREGULLIT PERLYERJE E RACIONALIZMIT FORMES TE VLERES NORMES ELEMENTEVE POZITIVE TE JETES SRYEVE TE SHENDOSHA SHEMTI JETSORE KRIM NIVEL BARBAR THJESHT NIVEL I STAGNUAR ZHVILLIMI MENDORė E KULTURORė MODė BIZARE NGA MOTIVET E ULTA TE PA FISME E TA CIVILIZUARA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 10:53   #13
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default

Tradhtija Pjellė E Se Keqes Asgjė E Mirė Jo Per Veq Se Dhimbje Zhgenjim
Permbysjeve E Idealeve Te Civilizimit Thyerje E Vullnetete
Arsyes E Vullnetitt E Cakut Jetsor E Ardhmkeris Ne Qellime

Vrasje Dhe Vetvrasje Njerzore E Bukurisė Se Jetes E Te Botes Trdhtia Akti Ma I Lartė I Ndytssi S Se Flliqur Barbare

Pa Dashuri Jeta Nuk Ka Lezet Motivi I Gjith Jetes Njerzore Esht Fund Ekrye Emocioni Shpresa Dhe Dashuria
Tradhtia Esht Thyerje E Shpreses Dhe E Motivit Dhe Te Gjitha Vlerave Pozitive -
Si Dhe Thyerje E Pa Meshirė E Gzimit Dhe Lumturisė

Tradhtia Vrassi Krimineli Numer Nji I Jetes Se Ciles Civilizimi Duhet Ti Shpallė Luftė Te Pa Kompromis Luftė Te Ashper

Tradhtia Mungesa E Ndergjegjes Ligsi Mos Aftesi Ne Formim Deformim Antinjerzor Vrasje E Arsyeve Mungesė E Ndergjegjes
Anti Socilae Anti Vlerė Anti Njeri Me Tradhtin Nuk Ka Ardheri Njerzimi

Kultura Esht Maja Dhe Horizonti Ma I Shejt I Njeriut Ajo Ju Prinė Edhe Vetedijeve Me Pasuri Dhe Arsye Mendore Ku Permbahen E Dhe Normat-
Tradhtia Esht Prishse Shkatrruese E Bukuris Se Jetes Dhe Vet Motivit

Nuk Ka Njeri Qe Mund Te Jetoj I Lumtur Me Tradhtinė Lumturia Esht Baza E Jetes

Tradhtia Esht E Pjellur Nga Ferri Ajo Esht Shkkaktare E Lotit E Dhimbjeve
Dhimbjet Jan Ferri I Tokes E Mbi Tokė Nuk Jetohet Pa Diellin Ebesnikrisė

E Urrej Tradhtinė E Tradhtija Duhet Ta Urrej Vetveten -
Poujt E Civilizuar Nuk Enjohin Tradhtinė Por Kulturen E Pergjegjsisė Emancipimit Dhe Besimit

Maja Ma Elartė E Nji Kulture Esht Formimi Dhe Vetedija Mbi Normen-
Rrenimi O Nromave Esht Rrenim I Jetes Permbysje Kataklizma -
Kataklizmen Nuk Eka Vetem Natyra Por Edhe Rrenimi I Fisnikrive Dhe Etikes Moralit Normave Lumturisė

Poashtu Sistemete Gabuara Qojn Nje Popull Drejt Modave Te Degjenruara Dhe Edukimitte Mbrpasht Ku Shkaktohen Zhgenjimet E Pjellė Edhe Tradhtija

Ne Kosovė Nga Sitemet Totalitare Qe Dolem Nga Ekaluara E Gjatė Epushtimeve Kaluan Dorekt Ne Nji Modė Tjeter Qe Un E Quaj Moda E Te Manduarit Shkurtpoams Te Mos Them Naiv Dhe Antikulturorė
-ne Vend Te Zhvillimit Te Shoqerisė Per Tu Aftesuar Neper Mes Dijeve Dhe Institucioneve Ne Drejtim Kulturorė Dhe Emancipues
I Kopjua Rruga E Degjenerimit Kopje E Serbisė E Cila E Futi Ne Kosovė Mentalitetitn E Degjenrimit Kjo Modė Esht E Ardhur Nga Serbia Kopje -

zgjedhja ma e mirė kunder tradhtisė esht divorci ndarja

Last edited by Bond; 12-07-09 at 13:12.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 11:09   #14
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

Quote:
Originally Posted by Urata
Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve: tė bėsh sikur s'ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t'i japėsh fund njė investimi madhor siē ėshtė martesa, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur. Ėshtė kjo njė dhimbje qė s'para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Tė tillė dhimbje duket se pėrcjellin edhe nėntekstet e letrave apo mesazheve qė kanė ardhur nė adresė tė kėsaj teme, tė cilat tregojnė se kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t'i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė.... Gjithsesi duhet pasur parasysh se tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė "pasoja" qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Pavarėsisht kėsaj, personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si; imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kėqij siē shpesh "akuzohen", por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar

-----------------

NE QDO TE MENDUAR EDHE NE ARSYEN MA TE THELLė MARDHENJET KURR NUK JAN STABILE SEPSE PLAGA MSHEFET NE NDERGJEGJJE DHE VRET PLAGA MSHEFET NE NEN VETEDIJE THELL DHE VRET HER PAS HERE ZGJOHET DHE KUJTESA NUK FSHIHET
ATA NJERZ NUK JAN MA STABOL DASHURI ATY NUK KA MA
NJE DIQKA QE THYHET NUK KAPET MA -
GJITH JETEN PLAGA VRET DHE NUK KA MA EBUKUR SE RUAJTJA E PASTERTISė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-09, 12:16   #15
Tomori
 
Join Date: 22-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tradhetia ne ēift

..Mundesisht kisha vepru si Pal Mhilli ,mu ne mjes Shkodre me lekcionin qe ju dha aytre.
__________________


__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:49.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.