Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Biologji
User Name
Password
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-09-09, 13:53   #1
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Vitamina A

Vitamina A eshte shume e rendesisshme per zhvillimin e trupit te njeriut.Eshte e rendesishme per lekuren, e ne vecanti per siperfaqen e mbrendeshme te kanaleve bronkiale. Ndihmon shume ne shqipsat e te pamurit.
Simptomat qe shfaqen gjate mangesise se kesaj Vitamine:
-Veshtersi e te pamurit ne dite te zbehte;
-Lekure e thate
-Ulet rezistenca e trupit ndaj infeksioneve...

Ku gjindet:
Vitamina A gjendet ne: qumesht, veze, margarin, gjalpe, djathe, peshk, karrota, perime, kungulli....__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 05-09-09 at 13:53.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 07-09-09, 15:24   #2
Tomori
 
Join Date: 22-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vitamina A

Vetitė e Vitamines AVitamina A ka pikėn e shkrirjes nė mes tė 62° dhe 64°C kurse pikėn e vlimit nė mes tė 137° dhe 138°C. Masa molare ėshtė 286,46 g/m.

Burimet e Vitaminės A

Nė bimė gjendet nė formė tė beta-karotinės, e cila mė tutje nė organizėm shndėrrohet nė vitaminė A. Pėr kėtė arsye beta-karotina quhet edhe provitaminė A. Pasi qė beta-karotina vetėm kur ėshtė nevoja shndėrrohet nė vitaminė A dhe pėr dallim prej kėsaj nuk ėshtė helmuese edhe nė doza tė mėdha, duhet ti jepet pėrparėsia nė rast tė pėrdorimit tė substancave plotėsuese ushqyese. Retinoli gjendet nė prodhimet e qumėshtit, nė tė verdhėn e vezės dhe nė vajin e mėlēisė sė peshkut.

Nevoja pėr vitaminn A

Vitamina A ėshtė e nevojshme pėr disa procese nė trupin e njeriut Kėshtu ajo ėshtė e nevojshme pėr zhvillimin dhe ndėrtimin e sipėrfaqes dhe brendėsisė sė lėkurės, pėr funksionimin e imunitetit, pėr shikim nė errėsirė etj.
Sasia ditore e pėrafėrt e nevojshme pėr trupin e njė njeriu pėr meshkuj ėshtė 1mg retinol (diku 3350 IE vitaminė A), pėr femra ėshtė mė e vogėl 0,8mg retinol (diku 2650 IE vitaminė A). Gjatė shtatzėnisė ėshtė mirė tė rritet sasia nė 1,1 retinol (diku 3650 IE vitaminė A), gjatė dhėnies gji 1,5 retinol (diku 5025 IE vitaminė A).
Shenjat e mangėsisė sė vitaminės A janė mungesa e apetitit, lėkura e tharė, pamja e dobėsua nė errėsirė dhe tek fėmijėt paraqet ē“rregullime nė zhvillim.
Shenjat e tepricave sė vitaminės A janė kokė dhimbjet, plogėshtia, mungesa e apetitit, rikthimi i ushqimit, rėnja e flokėve, lėkura e thatė si dhe ē“rregullime pamore (paraqitja e pamjeve tė dyfishta)
Femrat shtatzėne assesi nuk bėnė qė ta teprojnė me sasinė e vitaminės A. Atyre ju rekomandohet tė marrin 3 mg retinol (10 000 IE vitaminė A) brenda ditės ashtu qė tė sigurohen pėr zhvillimin truporė normal tė fėmijės.


__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:50.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.