Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-11-09, 13:25   #1
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Bakllava e shpejtė ...Fikrie Gagica- Ukelli
Autore e librit “1000 receta pėr ēdo familje”


Pėrbėrėsit:
* 2 vezė tė plota e 3 tė verdha vezėsh,
* 1 gotė vaj e 1 qumėsht,
* afro 600 gr miell tė situr dhe tė pėrzier me1 pluhur paste,
* 700 gr niseshte,
* 1/2 kg arra tė grimcuara ose tė bluara,
* 1/2 kg gjalpė.


Sherbeti:
* 2 kg sheqer,
* 1 lit ujė,
* lėngu i ½ limonit,
* 1 sheqer vanileje.


Pėrgatitja:
Tunden vezėt me pirun, shtohet vaji dhe qumėshti. Nė masėn e pėrzier mirė, shtohet mielli pak nga pak dhe zihet njė brumė i butė. Brumi ndahet nė 10 pjesė, e pastaj nga ēdo pjesė bėhen nga 5 toptha, gjithsej 50 toptha. Ēdo topth hapet sa njė pjatė e vogėl dhe duke e pėrmillur me niseshte vehen nga 5 petė njėra mbi tjetrėn. Pesė petėt e bashkuara hapen dhe hollohen duke i pėrmillur me niseshte, nė njė petė tė hollė dhe tė madhe. Njėlloj veprohet me tėrė masėn e brumit. Nėse dėshirohet bakllava me petė tė radhitura, atėherė petėt e holluara vihen nė tepsi njėra mbi tjetrėn,duke i spėrkatur me nga njė lugė yndyrė. Pasi tė hollohen dhe palosen nė tepsi gjysma e petėve, vihen arrat dhe shtrihen nga tė gjitha anėt njėlloj. Hollohen edhe gjysma e petėve tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė dhe vihen mbi arra. Pritet nė formė delimash.
Nėse dėshirohet bakllava me petė tė mbėshtjella nė role, atėherė pasi tė hollohet peta me 5 kuleē, paloset gjer nė gjysmė nga tė dyja anėt, poshtė dhe lartė. I hidhen arrat nė mes nė formė shiriti dhe mbėshtillet sikurse roladė, duke e palosur pjesėn e lartė pėrmbi. Bakllava pritet nė delima madhėsish tė dėshiruara dhe me lugė i hidhet gjalpi i shkrirė. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 170 gradė C pėr t’u pjekur dalėngadalė pėr 11/2 orė ose edhe mė tepėr. Nėse bakllava skuqet mbi qė nė fillim, ajo mbulohet me letėr dhe pjekja vazhdon gjersa tė skuqen petėt edhe brenda.

Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit si dhe 1 sheqer vaniljeje. Pasi tė largohet sherbeti nga zjarri, shtohet njė gotė ēaji ujė i ftohtė dhe me sherbet tė valė, pėrvėlohet bakllava e ftohur. Mbulohet gjersa ta pijė sherbetin.

Variant pėr mbushje:1 kg vishnje tė pastruara nga bėrthamat sheqerosen pak dhe nė shirit vendosen nė vend tė arrave. Mund t’i hidhen pak arra tė bluara, nė mėnyrė qė ato ta thithin lėngun e vishnjeve. Gatuhet dhe piqet nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse bakllava me arra.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-11-09, 14:48   #2
premium
 
Join Date: 25-03-08
Posts: 5,869
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

... motra jonė e vyeshme ;) paska bo bakllavėn e Bajramit ....;D
... mos haro mi ja qit permbi kapak edhe fistika ;D
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 09:51   #3
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

O jana, mė fal por ēfarė ėshtė pluhur pasta?
Mundėsisht mė trego mė shpejt sepse mė duhet t`ia filloj.....
Tė falėnderoj paraprakisht.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 10:28   #4
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by Idila
O jana, mė fal por ēfarė ėshtė pluhur pasta?
Mundėsisht mė trego mė shpejt sepse mė duhet t`ia filloj.....
Tė falėnderoj paraprakisht.
Eshte ne vend te Sodes Biarboni...per me u fry pak...ose qysh thojm na "Regina"..vetem nje ja qet...


p.s dje e ka gatu Nena ime...shum e mir ka dal...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 10:30   #5
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by Jana
Eshte ne vend te Sodes Biarboni...per me u fry pak...ose qysh thojm na "Regina"..vetem nje ja qet...


p.s dje e ka gatu Nena ime...shum e mir ka dal...
Tė lumtė Jana, po sikur tė ma kishe dėgjuar zėrin, erdhe pikėrisht nė kohėn e duhur...
Ika sepse u bėra vonė dhe njėherit Urime nga zemra festėn e Kurban Bajramit.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-09, 10:33   #6
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by Idila
Tė lumtė Jana, po sikur tė ma kishe dėgjuar zėrin, erdhe pikėrisht nė kohėn e duhur...
Ika sepse u bėra vonė dhe njėherit Urime nga zemra festėn e Kurban Bajramit.
S'ka perse....gjithashtu Urime edhe juve,,,,
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:50   #7
elsaaa08
 
elsaaa08's Avatar
 
Join Date: 02-06-09
Posts: 145
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:34   #8
~AmaZonA~
 
~AmaZonA~'s Avatar
 
Join Date: 08-09-06
Location: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Posts: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by elsaaa08
Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa
Jo elsaaa ashtu ėshte e shkruar ndoshta ka gabuar edhe Fikrija se dy kg sheqer eshte e tepert edhe limoni po i jap shije te thart bakllavas por ndegjoje daden ta jap nje recet per sherbet une i hudh me pak sheqer me gota i hudh sheqerin edhe ujin...7 gota sheqer,5 gota uje (gota t'ujit ka 2 dc qė janė) edhe posa te fillon sherbeti te vloj e len fiks 20 minuta duke vluar edhe bakllava e ftoht a sherbeti i vluar duhet me qen nese don sipas shijes mundesh edhe vanil edhe pak limon por jo shume.
__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:22   #9
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Une me t`moqmen e qita, 4 ore me u pjeke e 2 ore me u sherbeti me u zi, veq ne goj te shkrihet
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:24   #10
Diana007
Miss Dardania 2007
 
Diana007's Avatar
 
Join Date: 04-10-04
Location: Ne Zemer Te Gazit ♥
Posts: 39,572
Diana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by DEA
Une me t`moqmen e qita, 4 ore me u pjeke e 2 ore me u sherbeti me u zi, veq ne goj te shkrihet
A nuk te erdh vjerra me ta bo aa


Te pershendes shum Dea!
__________________
♥(Æ`“•.ø(Æ`“•.ø _________❀✿❀_________ ø.•““Æ)ø.•““Æ)♥
.>>>>> ✿°° ❀✿❀ ..L & L Xemlat e Mamit... ❀✿❀ °° ✿>>>>
♥(_ø.•““(_ø.•““ ÆÆÆÆÆÆÆÆÆ❀✿❀ÆÆÆÆÆÆÆÆÆ `“•.ø_)““•.ø_)♥.
Diana007 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:30   #11
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by Diana007
A nuk te erdh vjerra me ta bo aa


Te pershendes shum Dea!
Vjehrrat kane bo boll moj, jane gezu qe i kane marre rejat, qyyy
Edhe une ty!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:49   #12
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by elsaaa08
Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa
S'ka perse...
Edhe Nena ime e ka gatu ket bakllav...edhe ajo e ka ndryshu ket receptin e sherbetit...

Po ta tregoj qysh e kemi bo en shpi...edhe ka dal shum mir...


1.50 liter uj..
1.50 kg. sheqer...
I vlon bashk...pak para se me hek e pren nje gjys Limoni en 4 copa edhe e qet en sherbet mu zi pak....

Kshtu shum mir eshte bere...

Shpresoj qe heren tjeter ka me ju dal mir...te pershednes...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-11-09, 13:33   #13
elsaaa08
 
elsaaa08's Avatar
 
Join Date: 02-06-09
Posts: 145
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Quote:
Originally Posted by Jana
S'ka perse...
Edhe Nena ime e ka gatu ket bakllav...edhe ajo e ka ndryshu ket receptin e sherbetit...

Po ta tregoj qysh e kemi bo en shpi...edhe ka dal shum mir...


1.50 liter uj..
1.50 kg. sheqer...
I vlon bashk...pak para se me hek e pren nje gjys Limoni en 4 copa edhe e qet en sherbet mu zi pak....

Kshtu shum mir eshte bere...

Shpresoj qe heren tjeter ka me ju dal mir...te pershednes...
aha faleminderi shume pra tjeter here e baj keshtu
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-08-10, 02:38   #14
Triangle
 
Triangle's Avatar
 
Join Date: 10-09-09
Location: Ne Bermudė...
Posts: 48
Triangle i respektuarTriangle i respektuarTriangle i respektuarTriangle i respektuarTriangle i respektuarTriangle i respektuar
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

Sherbeti duhet te jete i nxehte kur ia hedh bakllavese , edhe bakllavaja duhet te jete e nxehte.. atehere , bakllava e pin sherbetin plus ka edhe pamje..
Sherbeti i bakllaves duhet te jete me i holle , 1 l uje , 750 gr sheqer.. dhe kur te filloje te vloj dmth me nxitim te madh , duhet te vloj 6-7 min!
__________________
Me fat eshte ai qe ka qene i afte te kuptoje shkakun e gjerave !
Triangle Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-08-10, 14:54   #15
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Bakllava e shpejtė ...

ma s'pari, hallall pėr vullnetin.
Unė vete nuk kam qitė najhere bakllavė, amo "recepin" ja dij:

pra, shkojm':Bak - LlavaPer 1 kg miell:

4 t'kuq tė vezes

1 veze tė plotė

1 gote uji zejtin

5 paketa gjalp ose 2 bardakė ēaji gjalp tė shkrirė

1.5 kg arra

sheqer per sherbet 5 gota t'ēajit

nisheste 2 bardaka ēaji.Eh tash,

e sitim miellin ne nje vend te rrafshtė. Ia bojm biren ne mes, hedhim pak krypė, voet, ujin dhe e trusim brumin fort. E punojme me duar (e trazojm daba-daba, daba-daba) derisa brumi te shtrėngohet;

e ndajmė ne kuleē te vogjel, e lėmė me pushu dhe pastaj me t'hollojsė i hapim petat ka njo ose ka 2 a 3 bashke. (tash kjo tehollosja e peteve osht si ajo loja "mos u nxej, be njeri", nejse)I t'hollum qe i t'holluuum? (dmth qata qe dijne me t'hollu)

I lojm qaty te teren pak dhe pastaj i shtrijme n'tepsi. (ueee, dmth po na vyjka edhe nji tepsi!!!!). Nejse. E blejm tepsinė. E lyjm me gjalp.

Pasi qe i kemi shtri gjysmen e peteve, i qesim n'midis thelbat e arrave te coptuar (t'lumet na na erdh Bajrami :)) dhe permbi to i qesim perseri gjysmat e tjera te petave (qe osht dashtė me i pas bo para se me ia nise kanges daba-daba).Pastaj mblidhen qyshkat, e bojm atė prerjen karakteristike ne forme picagat me maje, i lagim n'tana an't me gjalpe te shkrirė te trazune me zejtin te djegur, edhe e dhezim ni cigare. Mirė boll.

Bakllaven zakonisht e pjekim n'furrė derisa te krijohet ni kore e kuqe si mrena edhe jashte.Pastaj e pergatisim sherbetin, i cili duhet te qitet i nxehtė, derisa bakllava eshte e ftohte. Sherbeti: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote. Sherbetimi eshte pjesa e fundit e situates se tensionuar, n'koft'se ke mrri deri qetu, hallall ta boft Zoti.Edhe qaq e vshtir nuk osht, po me rėndėsi ėshtė mendimi!

Hajde ju boft mirė, e Me Fat Bajrami! (kur t'vjen)


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:20.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.