Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Shėndeti (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Kanelle dhe mjalte (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33294)

Kaltrina 28-05-12 21:34

Kanelle dhe mjalte
 
[B]Eshte konstatuar se perzierja e mjaltit me kanelle sheron shume semundje. Po renditim listen vijuese te semundjeve qe mund te sherohen me mjalte.[/B]
[B]Semundjet e zemres[/B]
Pergatitet nje qull nga mjalti dhe pluhuri i kanelles, lyeje buken me te, ne vend te xhelatines dhe marmelates dhe haje rregullisht per mengjes. Ajo zvogelon kolesterolin ne arterie dhe e shpeton pacientin nga sulmi ne zemer. Po ashtu atyre qe tashme e kane perjetuar atakun kardiak, nese ata e marrin kete ilac per cdo dite, atyre ua parandalon sulmin tjeter ne zemer. Perdorimi i rregullt i ilacit te permendur me lart normalizon frymemarrjen dhe forcon te rrahurat e zemres. Ne Amerike dhe Kanada, shtepi te ndryshme te shendetit kane trajtuar me sukses pacientet dhe kane konstatuar se pasi arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalti dhe kanella i rigjallerojne arteriet dhe venat e tilla.
[B]Dhimbjet e dhembit[/B]
Pergatisni nje paste nga nje luge caji pluhur kanelle dhe pese luge caji mjalte dhe vendosi ne dhembin qe te dhemb. Kjo procedure mund te zbatohet tri here ne dite derisa te ndalet dhimbja e dhembit.
[B]Ftohjet[/B]
Ata njerez qe vuajne nga ftohjet e zakonshme apo te medha, duhet te marrin nje luge te vaket me mjalte me 1/4 e luges pluhur kanelle ne dite ne kohezgjatje prej 3 ditesh. Ky proces, marrja e ilacit ne kete menyre, do te sheroje shumicen e ftohjeve kronike dhe do t’i pastroje sinuset.
[B]Plakja e ngadalshme[/B]
Caji i perbere nga mjalti dhe pluhuri i kanelles, kur te merret me rregull, mund te ndikoje ne mosmplakje. Merrni 4 luge mjalte, 1 luge pluhur kanelle dhe 3 gota uji vloji ato per caj. Pije 1/4 e gotes, 3-4 here ne dite. Atehere si rezultat i saj lekuren do ta kesh te fresket te bute dhe jo te rrudhet - te mplakur.
[B]Pucrrat[/B]
Pasta e perbere nga tri luge caji me mjalte dhe nje luge caji me pluhur kanelle. Perdore kete paste ne pucrra para se te biesh ne gjume dhe laji ato diten e neserme ne mengjes me uje te ngrohte. Nese e perdor per cdo dite per dy jave rresht, t’i largon pucrrat qe nga rrenjet e tyre.
[B]Kanceri[/B]
Ne studimet e fundit te bera ne Japoni dhe Australi eshte zbuluar se kanceri ne stad te larte te zhvillimit te tij ne stomak dhe eshtra eshte sheruar me sukses. Pacientet qe vuajne nga keto kancere te tilla, duhet te marrin per cdo dite (mengjes, dreke dhe ne mbremje) tri luge caji mjalte dhe nje luge caji pluhur kanelle ne kohezgjatje prej 30 ditesh.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:41.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.