Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Shėndeti (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Ushqimet qė ju dobėsojnė, edhe teksa flini (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34175)

tron 12-12-18 21:22

Ushqimet qė ju dobėsojnė, edhe teksa flini
 
A ėshtė e mundur? Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se ka disa ushqime tė shkėlqyera qė mund tė “heqin” kilogramė teksa jeni duke fjetur. Cili ėshtė sekreti? Disa ushqime, tė pasura me proteina, do ti sigurojnė trupit tuaj ushqyes tė domosdoshėm pa rritur nivelin e sheqerit nė gjak dhe trupi do tė vazhdojė tė djegė kalori njėkohėsisht.

Manaferra

Manaferrat pėrmbajnė fibra qė janė thelbėsore nė humbjen e peshės, ndihmojnė me tretjen dhe ngopja zgjat mė shumė.

Kos i ulėt nė yndyrė

Kalciumi konsiderohet si njė nga mineralet mė tė mira qė lufton kundėr yndyrės. Kosi ėshtė njė burim i shkėlqyeshėm i kalciumit. Pėr darkė zgjidhni kos pa sheqer dhe pa yndyrė.

Bajame

Bajamet pėrmbajnė proteina, fibra dhe acide yndyrore omega-3. Njė grusht bajameje ėshtė i mjaftueshėm pėr tė kėnaqur dėshirat pėr ėmbėlsira. Kombinimi i fibrave dhe proteinave do tė stimulojė metabolizmin, nė mėnyrė qė tė djegė nė mėnyrė efikase yndyrat dhe kaloritė.

Mishi i pulės

Ai pėrmban njė aminoacid tė quajtur leucin, i cili luan njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e muskujve nga humbja e peshės, duke e detyruar trupin tė kėrkojė energji tė ruajtur si yndyrė. Pėr mė tepėr, mishi i pulės ėshtė i pasur me proteina qė do t’ju mbajė larg nga uria kur ju zgjoheni.

Avokado

Avokadot janė njė burim i mirė i fibrave dhe prandaj mund tė gjenden nė listėn e pandarė tė mbrėmjes. Megjithatė pėr shkak nivelit tė yndyrės qė kanė, duhet tė ketė njė konsum tė moderuar.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:05.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.