Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 10-01-08 22:51

Titulli: lirik
 
Pse po qajė

nga autori xhelal ferizi ne mergim

po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin dei nė shterrim
kta tė shekujve qenjet njerzore pergojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim

po qajė sa kta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopen me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet

pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė te ktyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi te jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm per qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma

tė gjitha kto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 10-01-08 22:51

Titulli: lirik
 
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam perbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam te ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindem e ku jemi rritė
perse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky per krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
per ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush te lahet ne ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qe e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa te vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari per buken e gojes
ndermjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku te mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej ne gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrengohen vrastare
e qorbat perzihen sabotatore
medet do jargė qe shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
perse qdo ndjenj nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgenjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht nji jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet per buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedh fabriken
hajduti e vjedh trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpernda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjerdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshem prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet per pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė

lirik 10-01-08 22:53

Titulli: lirik
 
Thirrje

shkruan xhelal ferizi

Thirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė mė degė qė kndon pranveres

se ai hasmi me kuaj druri
ka hy nė vend tė kastriotit
nė mes himare qanė biluri
si qameria dikurė motit

sot aq afėr ėsht ky kobi
qė po i sillet dheut e detit
e ju shpernda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetit

ju qanė dheu ju qanė qdo prrue
greku grryen gjith pėr nėn dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e fe

ju qanė kosova e qamėria
ju qanė i varfėr edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari

xhelal ferizi shqiptari nė mergim

lirik 10-01-08 23:00

Titulli: lirik
 
Shqiptari nė tender

Shkruan xhelal ferizi nga kosova
autori ne mergim

toka po tė mirret o shqiptarė antik
dhuna tė ishte jetė
buken ta moren nga goja pushtues e armik
pa miq e shokė ke mbetė

tė genjejnė djaj e satan
tė marrin tokė e hise
shekujt e koha pengė o mėmė tė mbanė
shqipėri me tė bukura vise

njėri tė vjen si mik e tjetri tė quan vlla
dikush tė mėsynė nė vlorė
tjetri nė himarė tokat me ti nda
paskemi qenė mbi dhe tė gjorė

kombet vijnė e shkojnė
secili si mik miqsi gojen plot
e bankat vizlluese botrore
por motet shqipėri me lot’ llafe po tė shkojnė

sa shum tė kan lėnė mbas dore

njėri vjen si grek tjetri si latin
tjetri vjen si europė me fe
disa vijnė si zhurma qdo kush han e pin

por fabrikė nuk tė shihet mbi dhe

foshnjet qajnė e njerzit vetvriten
ikun ku brenė miza hekur
disa shpresash fikur nga varfria babėziten
disa nė mjerime nė komė gjysėm tė vdekur

o mėmė shqipėri o mėmė bukuroshe
po vuaj un poeti
sa shum magji tė bėjnė nė secilen qoshe
varfrisht po tė qajnė fusha e male e deti

nė secilin hap tė vret papunsia
burrrat rrijnė nėn hije disa rob tė rakisė
nė parlament vlon ah llafazania
po vyshken bijė e bija tė mėmė shqipėrisė

atje po qanė vlora,qanė nga petrolifera
kendej shkodra nė varfri
kosova nė gjak e lot e mjera
e harruara e vyshkura qamėri

prrallisin bankat e kamatat botrore
zotėrijtė me llafe e kravata
i njoh kėto dogma o mėma arbrore
dhe llafet e qyqeve nėpėr mote tė gjata

o mėma ime etnike shqipėri
po vuaj biri yt kosovari
deri kurė do tė na dehin me opium e miqsi
po vuaj un i lashtė shqiptari

autori nė mėrgim xhelal ferizi
nga mitrovica

nga AUTORI xhelal ferizi shqiptari nga kosova ne mergim
te fala kombit tim ne atdhe dhe ne emigracion

kontakti me xhelal ferizin
ne mergim [EMAIL="[email protected]"][COLOR=#22229c][email protected][/COLOR][/EMAIL]

lirik 19-01-08 12:43

Titulli: lirik
 
I RILINDUR NGA HIRI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

I RILINDUR NGA SHKRUMBI E HIRI
NDJENJAT E LIDHURA LOT
TE LIDHUR SHEKUJT NGA ZINGJIRI
Mė THUAJ PSE O ZOT

FENIKS SA HER ME DON
PSE NGA PSE 'HJA NE PSE PERSERI
MOS m' NGATRROVE ME NDOJ DEMON
PERSE UN I PERJETSHMI QIRI

PERSE NE SHERBIM Tė VARGUT
Nė SHėRBIM Tė GJITHQKAJE
PėRSE GJITHMONė PREJ S ė LARGUT
Tė LAHEM NE MALLė E VAJE

PERSE GJITHMONė I KėPUTUR
NGA KOHRAT NGA DHEU Tė PARVE
PėRSE NėPėR SKUTA I STRUKUR
LARG TOKES MėMė Tė SHQIPTARVE

PERSE GJITHMONė I HIRIT
PERSE GJITHMONė MERGIMTARė
PSARDHS JAM I ILIRIT
PėRSE NUK Mė LENI SHQIPTARė
AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 19-01-08 13:11

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------


VARGU IM

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

vargu im i bukurisė
etur rrin qe tridhjet vjet
per me i k'ndue gjithmonė hjeshisė
vrapon nė yje n' dhe e det

vrapon nė vetull gjys'm harkore
vrapon nė art vrapon kah balli
me i pėrshkru vashat arbnore
digjet larg n' dhe t' huaj prej malli

vargu im shkon n' pėr kordele
kahdo i ndritur kureshtarė
porsi zogjt pėrmbi mbi zabele
ashtu kndon me za shqiptarė

vargu im kėrkon mbi dhe
nurin tė lashtė tė ilirianes
mbushė me diell e shkon tue nxe
diellorisht gjuhen e nanes

vargu im ėsht si ulliri
lmue qė ecė per kah damari
ky nė gjuhė tė lashtė iliri
pershkruan sharm qe ka shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 19-01-08 13:48

Titulli: lirik
 
O shpirti im i dashur Mitrovicė

Shkruan xhelal ferizi ne mergim

un ty tė kam puthur nė secilen kokerr dhe e kore
fluskat e bardha bor e shi e kahdo ti kam lmue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue

un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht

un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen

un jam biri yt i djegurė larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri

un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn i huaj kam mbetė
hapin n' mergim tue lakue

un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė

ti je ėndrra ime
gjandart mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy

xhelal ferizi ne mergim ne dhe te huaj shkruan
kushtuar vendlindjes Mitrovicė

permirsim

lirik 19-01-08 18:41

Titulli: lirik
 
#[URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/showpost.php?p=40747&postcount=576"][B][U]576[/U][/B][/URL] [SIZE=5][COLOR=#22229c][/COLOR][/SIZE] vbmenu_register("postmenu_40747", true);
UJRAT PO QAJNė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

po qajnė ujrat nė token shqiptare
pse duar t' vyeshme kund s' po ka mbi dhe
po qajnė prroje lumej n' gurgullima
po qanė kombi im i nda n' tri fe
se errsira thonė na qiti fare
ushtojnė zėrat porsi bubullima
kahdo shtrihet etnija shqiptare
po q' po shkrepin fjalė porsi vetima
kush tue sha shtetin e etiken
kush tue sha medet anarkinė
fasjojnė njerz kahdo pėr elektriken
kahdo ankimi e ka mblue shqipninė
kahdo nė zė thrrasin fiset e mia
kahdo skeqe e kahdo humore
per errsiren qe po e ka etnija
kahdo nė qoshte tė tokes arbnore
por se kush nuk gjen zgjedhje t' vertetė
A NDOJ SISTEM ME ATA UJė TE DETIT
kund nji burrė i menqur su gjet
me ndoj skicė o me plan t' projektit
TA SHPėTOJ NJIHER KėT TOKė BUJARE
nga mallkimi edhe nga errsira
nuk bashkohen kund parti kombtare
as shqiptare zemra qėllim mira
veq bertimė po i shkon parlamentit
kryemistėr e dhe kuventdare
deri te maja thonė e presidentit
zharė po shkon n' kuvende shqiptare
hije i paska fjala jozefines
e kryeministrit trim sali berisha
shum po ecin mote e kohra e stina
por errsira po na mblon si bisha
ne terr po rrijnė medet djem e qika
gra e burra si nė kohė antike
se mbi dhe tė shqipnisė jo elektrika
nuk ndriqon kund as nji pllambė etnike
o etni pse nuk mbledhė ujore
kahdo ke tė bukura potenciale
qe po rrjedhin kah toka arbnore
gurgullueshėm pėrmbi fusha e male
pse ti mendjes idenė nuk ja kapė
o shqiptarė qė jeton mbi dhe
me ndertue hidrocentral n' qdo hap
me e ndrique kombin me tri fe
porse koha gjith ma zi po tė shkelė
po tė ankohen fiset me bertima
ne ,mes tė europes ti sa i mjerė ke ngelė
at pak dritė ta sjell veq vetima
por se kund jo poqet elektrike
as ndoj volt as kund kilovati
e nė natė ndriqimin ta sjellė galaktika
veq nga yjet ne qiell qė shtrijnė pėr s' gjati
edhe ato tjerat ne kupen rrumbullake
yje tė bukura tė nates romantike
naten tė ndihet dikund ndoj patllake
dasem e pije ahengje publike
ne terr shqiptari ne ket shekull bjerret
veq pse nuk don me u pervjelė mjerani
ne dembeli e mbi raki po djerret
e qeshė me ne europa e ballkani
edhe fiset te humbura afrikane
qe mbulohen kofshve me nga i fletė
kur ndegjojn absurdet albaniane
se si shqiptari kot po e qon ket jetė
tue mbytė prore e mjerė papunsija
edhe varfria e i mjerė sabotimi
as prodhim nuk duket as energjija
e politika me nji far pshtjellimi
rrėmujė e lamsha qė s' ju dihet filli
dikush n' dhimbje bertet pėr shtrejtsi
disa varen mu n' mes t'bukur prilli
SE S' PO KA MA JETA KUPTIMSI
e qeveria po shpalosė arkiva
pėr fjalė tė reja e pėr tjera taktika
kush me llafe sa shum kta aktiva
por nuk vjen se s' vjen jo elektrika
AS PRODHIM KUND AS PUNSI SHQIPTARE
toka tė djerra po thrret deputeti
dikush libra s 'ka as abetare
disa flasin varfrisht vet me veti
KOBI I ZI PO SILLET MBI KRYE
E NDERKOMBTARE KAHDO PėSHPėRIMA
SHUM SHQIPTART MEDET SE Q' JAN THYE
shpirti e zemra ju jan shpue si vrima
tė rrethuar me viza armike
dikush nė luks me rrota bizare
dikush shitet n' pare metelike
se q' po qajnė ah trojet shqiptare
SHUM E DJEPAT Nė ERRSIRė PO PERKUNDEN
SHUM E FIRMAT MEDET PO ANKOHEN
SHUM SHQIPTARTė N' DY MENDJE PO LKUNDEN
kush ma i parė atdheut te largohen
ose me barka per me u mbytė kah deti
ose rruges dikund neper rrmore
ikun maleve flasin vet me veti
tue mohue edhe gjuhė arbnore
turr e vrap emrat kahdo me i ndrrue
turr e vrap andej kah amerika
mbas nji kohe kur t' JEN PERMALLUE
kah qerpikt po u bjen loti n' pika
dikush smundje kur tė ket gjithfare
pa pasė kund ndoj pikė te mjerė uzdaje
vijn me vdekė ne tokat shqiptare
me u vetvra t' mbytur n' lot e vaje
VEQ PSE DOJNė NE ATDHE ME U VARROSė
PAGUAJN PARE AH PER ME HY NE DHE
kahdo ngajnė e kahdo bėjn qmos
me u varrosė disi nė atdhe
edhe pse emer atje e fis ka ndrrue
qka nuk ishte kurr ves i shqiptarit
shpirtin lkundė kah ma ka lakue
mbi dhe te huaj n' vrap permbas dollarit
dikush nė euro dikush mbas lakmije
dikush mbrriu thonė edhe nė rusi
shpėrnda fiset ikur prej varfrie
dikush ble thonė per nji dhrahmi
veq pse nė atdhe ai organizimi
kurr nivel as shpirt tė flakt nuk pati
perveq teatrit n' llafe e nji lloj krimi
DERI SA KSHTU SOT KA ARDH SAHATI
shpirt e zemer per me shitė shqiptari
mos me dasht me dit kurr qeveria
as ku i rrin i veti mergimtari
sot me lot thonė esht mbushė etnija
po merrni lott oh ju kto mergimtare
atje nė atdhe qe koken nuk e qani
me lot tona shum hidrocentrale
e me djers ndoshta mund ti mbani
se veq duart e tona po i shikoni
se veq plaqka kur po vijnė n' kufi
pret viktimen atje i mjerė demoni
me ndoj taksė ndoshta i del raki
ndoshta i del kund fati per levrek
a ndoj tavė me venė kund helene
sa per kombin qe varfrisht tue vdekė
nuk i ndezet kund ndoj cep prej vene
as si ndezet gjak qe i ecė damarit
me ju dhimbs ah kund veq pak etnija
shikon rrotull si ujk rreth dollarit
kah mergata me plot halle e thija
qe ata mbushė jan ne zemra me prushe
djegur zharit per nji copė atdhe
synin rrotull rreth mali e fushe
kahdo zemrat artin rrijn tue ble
ne mallė t' vatanit tha gjenet kombtare
etur joshja tue shty me hy n' atdhe
e kta mendjen nė plaqkė edhe n' pare
kah po sillen pa punė me tri fe
dikush rrotull kishe e gjamije
dikush hypur neper landrovera
turr e vrap dikush mbas ndoj gjarije
mergimtarit t'mjerit ju tha vera


pjesa dy vazhdon autori xhelal ferizi

lirik 19-01-08 18:43

Titulli: lirik
 
VJEN N' PUSHIME ZEMREN PLOT DESHIRė
AH ME E THIHė NJI TROHė SHPIRTė GJELBRIMI
ME USHQYE I MJERI SYTė E MIRė
PORSE E MBRAPA VEQ E NDJEK MALLKIMI
MU NE MES Tė GAZIT E T' MAHISė
vjen errsira naten ne mes europe
e ky i dehur nė knaqsi t' mahnisė
bjen dėshprueshėm si gjoķthmonė n' pėr mote
SI Nė QDO VJET ku rrotullohen kafe
qejfi e vjedhja vrasjet e rakia
si ather sikur tash veq llafe
posht e lart por njejt rrin shqipnia
qajnė ato male fshatrat ato fushore
te bukura vrrije tė shkreta kodra e suka
qajnė kahdo plot rrejdha ujore
se me llafe kot po hahet buka
po qajnė bjeshkėt kahdo tė lanuna shkret
rrugė as dritė andej nuk ka fshatari
grumbullue jan t varfrit nė' bregdet
SOT PėR MBJELLJE NUK GJENDET NJI ARI
as dynym kund as pllambė shqiptare
britma e vallja kanga nė dritė me qiri
jetė nder shekuj kshtu dhimbjet kombtare
kan kalua qysh se u nis iliri
deri me sot veq llafe pa mbulesa
flitej fort per do far tradita
te shqiptart thuhej s e mbahej besa
mbahje kushti e mbahej kondita
mbahej fjala kur jepej etike
mbahej norma mbahej edhe burrnia
por se sot parja metelike
i ka thye keq fiset e mia
mbushė ėsht toka plot rrogtarė t' helenit
kercejnė pleshtat vegla e tjerė morra thnija
hero behet i biri i legenit
vdes i kombtari e thahet drejtsia
burri trim qe i ngjanė Kastriotit
Oso Kukes ose Adem Jasharit
nuk i jepet fjala kurrė qe besa e zotit
as timoni mbi dheun e shqiptarit
se varfrija qenka edhe q'burrnim
PRISHKA ERZ E PO JOSHė LAKMI
DIKUSH HAPIN FJALEN PLOT LAKIM
PO HYP FRONIT PLOT ME PASURI
qani qani ju o ujra tona
qe po derdheni kahdo ju kullimit
se per ne qenka shkrua zezona
me jetua n per shekuj t' mundimit
NE ERRSIRė PA PASUR DRITė FABRIKA
AS PUNSIMI SE KUND MENQURIA
NUK PO SHIHET VEQ LLAFE E TAKTIKA
EDHE ARTI E PARFUM BUKURIA
VESHUR BUKUR EDHE KULLUNDRISUR
LYE ME SHTOF ME KMISHA SHTRE Nė 'HEKUR
porse zemra e shqiptarve krisur
gati shtrue n' plasje per shtrat vdekur
nga errsira e vuaj nga injorimi
nė mungesė tė hidrocentralit
lulzo krimi e lulzo mashtrimi
prishet shpirti i qikes edhe i djalit
po krijohen modat lloje lloje
per me u shitė vashat shtetit t' huej
ne vend se punes porsi bleta n' hoje
me u shtrua vasjhat ah nėnė sa po vuaj
se punė s' a te duash ka ne vatrat tona
por nuk gjendet kund nji skenderbeg
prandaj viset po na i mblon zezona
e shqiptari kund nuk po gjen shteg
se mblue e ka ajka me demona
mblue e ka kahdo prapaskena
mblue e kan kukllat teatrale
se perthuren kahdo njqind krena
si kojrilat kur mbshtjjelen mbi male
e prodhojn mjegull edhe vese
prodhojn shpirt qe nuk i duhet kujė
prodhojn akte qe dalin prej bese
n'damarė t' gjakut prodhojn knetė me ujė
kto zakone nuk i pat shqiptari
fjalė fjalė ishte porsi topa
kur engulte besen qe i la i pari
nuk e luante krajli as europa
sot ja luan besa nji lavire
sado e ligė kund nji kofshė perdredhur
thue nuk ka kund trashgmi ilire
to qendresen dikund per ta mbledhur
shkamb granitiperme e qendisė fjalen
me i pas hije kekrsa n' kuvend
QE SA KOHė ZHVILLIMINE NDALEN
te gjith tue dalė ma gjeni mend
gjishsecili ma akademik
pluhuri lart me fjalė boshe si era
kta kund tjeter per veq n' METELIK
NUJK PO U LIDHET AS PUNA AS NDERA
presin rrogen edhe honorare
ndoj ftiim takse a ndonji zhvatje
kaluer ecin mbi halle shqiptare
kush ma shum me fjalė e sterzgjatje
ujrat ecin kot rrjedhin me vija
nuk po ka kund ndoj djal shqiptari
me nji plan qe del porsi trimrija
me enxjerr fjalen t kullueme si ari
me ja shtrue botes bank s botrore
me ja shtrue kerkesen shqiptare
po shkojn letrat medet dorė mbas dore
mshtillen aktet gjithkund n per sirtare
ndalet plani plaset zemra e jonė
dritė nuk ka me prodhue makina
kah zhvillimi kemi mbetė te vonė
se q po qeshin me ne mote e stina
qeshin shekujt qeshin kombe e fe
anarkist thonė qenka shqiptari
kush ma heret qohet me na ble
me i gjyxs eruro e me i rrotė dollari
kur te duan e si t' duan gjejnė kokėtula
i terheqin mbrapa bishtit t 'vet
MBI SHQIPNI ETNIKE SI TE DON VULA
BJEN VULOSUR PER ME MBETUR SHKRET
me mbetė djerrė prodhimet neper ara
me mbet djerrė kahdo fusha e male
kahdo shqip esht etnike fara
per me mbet pa hidro centrale
tymi andej e mbytė dardaninė
kahdo nxinė jetė i zi qymyri
kahdo e sheh shperdorė energjinė
neper duar praja shkon e zhgjyri
dor mbas dore tue mshef mercenari
njeni vjedh e tjeri mbulo
jan gjet paret deri te gjibraltari
vjedh e rrej mshef e saboto
brezat shtyj kohen aq mjerane
me nji poq disi elektriku
mblo ersira ah token dardane
ferko droen kah n' gzim armiku
QE SA SHEKUJ NA KAN SABOTUE
mirė po qeshet ah banka botrore
ne krye te akteve gjithqka kan neshkrue
mir ja luej lojen tok s' arbnore
SHTRENGOJN DUART SHUM NEPER HOTELE
mblue kravatash zonja ne honorare
gjithfar vashash te bukura me kordele
plot marrveshje e gjuhė mercenare
arti kulmin eka mbrr n 'gnjeshter
LART KA MBRRI SHKOLLA E MASHTRIMIT
tash nuk dihet thonė kush esht ma mjesheter
per aktrim e perde t' sabotimit
SHUM KAN KRYE SHKOLLA BUZQESHTARE
buzet holl dijn tash mirė me i aktrue
me i maskue n' protokoll zyrtare
rrolin mirė qe besa dijnė me e lue
e kendej medet i mjer varfnjaku
ne errsirė porsi ajo mesjeta
per pak dritė dikujt i ngrihet gjaku
kahdo errsirė sot po quhet jeta
veq pse i teket ndonji mendjelehti
per pak pare me u vu n' sherbim t' huej
e pse nė shekuj vuan aj komb i veti
me errsira mjerim e rrėmujė
andej mendnja nuk i ecė mjeranit
rendesi ka qe ai ka sekretare
mjaft e ka vardisjen rreth fustanit
por se dhimbje s ndjenė t 'tokes shqiptare
E KSHTU NUK SHKON MA JO TROJE ETNIKE
se na duhet ne rrymma ne atdhe
duam prodhime produkete fabrike
jo me shitė harrna e me ble
nji far tregtije gjithkah mashtrimtare
mbijetesė ah skllavopronare
me do grupe e klane qifligare
se q po plasin ah zemrat shqiptare
mjaft me rrena mbledhi energji
elektriken tash na e siguroni
mjaft me porno mjaft ma me orgji
mjaft mjaft o te mjerė mos na mashtroni
mjaft errsirė mjaft skamje etnija
mjaft mjerime mjaft dredhi terthore
ne bankė botrore por rrin orsalia
grekja i mbanė frejt t qeshtjes arbnore
e h ju fise e kombe nderkombtare
miq qe vini kahdo per teater
kjo nuk esht miqsija shqiptare
veq dy kokat po na i pret nji sater
po na pret varfrija e errsira
punė nuk ka kur s' ka elektrikė
EH SHQIPNIJA ETNIKE ZEMERMIRA
s paska pas as kumarė as mik
se me llafe kahdo qe sa vite
qysh s edoli ky far tranzicioni
po ma mbajn me rrena kolorite
her satani besa her demoni
eh dhasght zoti ksaj i prift e mbara
per me mbledh ujra ekologjike
se nė e rrsirė drue s e na humbė fara
se na len kshtu mbi dhe varfria
e mjer♪7 jata na ecė si e shkretė
kur fabrika s prodhon kah seria
ndoj produkt t 'nevojshėm pėr jetė
n♪7 kambė o popull po ju thrret epoka
sot o kurr po ju thrret etika
flutro shqipe me tri fe e dy koka
bashk te msyjm te gjith kah elektrika

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
[IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=40747"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif[/IMG][/URL] vbrep_register("40747") [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=40747"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif[/IMG][/URL] [IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/misc/progress.gif[/IMG]

Urata 19-01-08 20:31

Titulli: lirik
 
A ka mundesi ta kem librin/permbledhjen e shkrimeve tuaja i nderuar lirik...?

Sinqerisht,
Urata

lirik 19-01-08 23:36

Titulli: lirik
 
E Nderuara Urata Se Shpejti Do Ti Keni Librat Emia Ne Dorė Te Botuara
Pritni Vetem Edhe Pak Dhe Do Te Ua Dergoj Neper Adresa Por Edhe Pak Kohė Pritni Se Kam Disa Probleme Rreth Botimeve Por Jan Ne Botim E Siper

lirik 20-01-08 12:10

Titulli: lirik
 
Nė lotin e mallengjimit

autori xhelal ferizi ne mergim

kohrat iken
shekujt me mallėngjime mė rėndojnė
sa shum lotė mė piken
motet dikurė mi kujtojnė

mė kujtohet farefisnija
gurėt e qeshur tė vatanit plot hare
at'her kur buzqeshte larmija
zemrat at'her akoma ishin pa u nisė me u bre

at'her kur ishte bashksia
kur vlonte gjithqka si bletė
ather kur ishte mahnija
dhe engjujt vallzonin nė jetė

ah o koha e arit
pse ike me gjith ėmbėsinė
na e le ,kujtimin t' beharit
dhe mallin mėrgim e vetminė

tash varret e prindėrve tė mi
tė vllaut e tė gjerė farefisit
e lotin pran gotes qė e pi
i kujtoj porsi qyqe e lisit

mėrgimin shok e vlla
shkretiren babė e nanė
e gurin qe jam tue nda
e tė huajin diell e hanė

goten e kam shok e mik
dėnesjen kėputjen shpirtrore
vuajtjet i kam muzikė
dhe vargjet ngushlluese arbnore

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 21-01-08 10:23

Titulli: lirik
 
-Eh ju mote

XHELAL FERIZI AUTORI SHQIPTARė KOSOVARė
NGA MITROVICA E KOSOVES NE MERGIM

eh ju mote qė ikėt ' rrshanė
at rini q ė 'm keni ngranė
ju q ė ma s' keni me u kthy
nuk ju shoh me tė ballit sy
por ju shoh me at kujtesė
q' m jeni shkri SI LOTI N 'VESė
se q' 'ma zgjoni nostalgjinė
porsi deti pa'fundsinė
qė nuk njeh shterrje me ujė
ashtu mua mot e muaj
po me shkojnė percjellė damarit
lot e mallė pėr dhe t' shqiptarit
ku e kam pi ujin t' kthjelltsisė
edhe flladin e puhisė
ku m' ka prekė buza e qerpiku
prej KAH m'ndjeku i zi armiku
prej kah dnesshėm me ėsht kthye shpina
po i kujtoi un mot e stina
edhe gjoksin gjith tu u dridhė
me lot shpresat kah m' jan lidhė
dnesur gjoksin me mallė etnije
per ato vise bukurije
per ato male e ato fusha
Pėr re t' bardha brusha brusha
Pėr at art qė e shkrinė natyra
per ylberat me shum ngjyra
per ato te tė flladshme suka e pyje
pėr kthjelltėsinė me qiell e yje
per qetina shkoza e lisa
e veshė kombtare nė tirqi e plisa
e per vashat me fusatane
pėr shndritje dielli e hane
per at tokė ku i thonė dardane
per ato lojra me tuapana
per jelek e gjamadana
e per zanin e klarinetit
e per ara t' bereqetit
Per ato fusha me gjelbrime
e per zogjt me cicėrime
pėr at ngjyrė tė bardhė ujvare
pėr melos e gjuhė shqiptare
ah pse me vrisni kshtu o ju mote
ktu ne kėt skutė t ė kėsajė bote
ku jam strukė pėr nji kafshore
ku na lan motet mbas dore
ku na la e pa mshirė epoka
ku qanė shqipja me dy koka
anėve tė botes buk e lot
digjet shpirti si barot
digjet zemra e shqiptarit
tue i kujtue trojet e t' parit
kujto anė kujto krahina
grigje e lugje e ledina
rrmore e shkamb livadhe e thepa
vrrije male kodra e shkrepa
kroje rrugė pyje e zabele
kujto fyell e dhi e dele
kujto kėngė e zanamare
kujto qingja e manare
kujto lopė vieta me lara
kujto grurin kur mbinė fara
dushkun fierin e ujt me zalle
derdh gyrbetit lot e halle
kshtu e ka dhimbja e mergimtarit
qė po d'nesė pėr troje t' parit
Qė u ndoq me zjarrė e hekur
qė po jet as gjallė a svdekur
hijes mbetur tė huej mizore
ftoft si akulli mblue prej bore
mblue prej ngrirjeve me acari
se q' po qan kshtu sot shqiptari
KAHDO SKUTAVE TE MERGIMIT
neper fatet e mallkimit
as i i vetes e as i huej
kshtu i kalojn po mot e muej
kshtu i kalojnė rrudhat jetsore
lanė i hudhur permbas dore
perbuzė ne gjak perbuzė n qdo pore
i perbuzur i harruar
i pa hise e i pa ftuar
i pa ftuar nė atdhe
mbet nėn te huaja kombe e fe
pa ja hjedh kush as nji sy
kahdo korat rrijn tue pshty
ndoshta i dit krejt ka me u thy
do te thyhe t e dermohet
ndoshta shqipja gjuhė harrohet
dote shuhet me gjith breza
do te thyhet porsi veza
do te shkrihet si kandili
nuk do t kndoj ma n gjuhė bilbili
do te thahet ne degė e pip
ndoshta ma nuk do t' flet shqip
se ja ktheu shpinen etnia
ah kuvendi e qeveria
ja ktheu shpine dheu e deti
parlament e deputeti
ja ktheu shpinen mergimtarit
froni i madh i pushtetarit
ia ka kthye shpinen edhe guri
dheu e shtiza e flamuri
edhe brezi e mbarė ato mosha
thue se jem ne do sarhosha
thue nuk jem prej toke s' t' parit
thue nuk flasim gjuhė t' shqiptarit
THUE S NA SHKON NE LOTO RRKE
THUE NUK SHKRIMė SHPIRTė PER ATDHE
thue se jem dikah kopila
thue se s jemi shqip bilbila
thue se s kndojm ne gjuhė shqiptare
thue jem lind n' kto trotoare
ashtu ATA SILLEN ME NE
thue nder lecka na kan ble
medet kshtu s e ka ai rend
nuk e ka burrnia as mend
as ajo mendja e shendoshė
thue se ne jem ndoj lėmoshė
per me mbet kah trotoari
pa atdhe e plang shqiptari
pa liri e pa shijime
shpartallue neper mergime
gjuhen gjakun shprishur ne deje
kush tu u marrė me gjithfar zeje
eh ju mote te rinisė
un jam loti i bukurisė un jam loti i mergimit
jam qerpiku i mallengjimit
jam kapaku i floririt
jam me gjak e soj te ilirit
e ju mote qė po me shtroni
kahdo gjurmet mi kujtoni
eh ju mote ju rinore
ku e lash token arbnore
ah ku i lash po gurė e hise
ku lash farė e ku i lash fise
kujt ja lash fyellin kavallin
kujt ja lash gurė dhe e zallin
kujt ja lash lulen e fleten
kujt ja lash kujtime e jeten
thepa e grigje brinja e rrmore
ara e lugje e bregore
kujt ja lash driten e yllit
degė e dushk qetina t 'pyllit
ARRA E MAN E BLI E PISHA
kujt ja lash pjepnat me grisha
kujt ja lash o at shalqinin
rrush e mollė lajthi e vrrinin
pemė e perime e frutore
kujt ja lash token atnore
lulet vreshtat fjera e barin
gjuhė traditė edhe shqiptarin
kujt ja lash n rrethim t' ballkanit
TOKė E DHE TE ILIRIANIT
DRITEN TE DIELLIT E TE HANES
AH KU E LASH GJUHEN E NANES
PO KU I LASH ATO BYLYQE
DHI E E DEHN AH PORSI QYQE
QE BLEGRIJN TASH ATJE PA NE
fylli qanė un ku jam le
qajn edhe sharkia e violina
qanė bilbili mbi qetina
aj ju mote te pa meshira
si me ndatė nga tokė ma e mira
qė s ka shoqe nder bashtina
kah do dheut shkojn moti e stina
qė s' ka shoqe kund N' meshdhe
AS KA RRNOJNė KUND KOMBE E FE
ME JA PA ARAT TE DEHIN ERE
me ja ndje at zog pranvere
me krah shkrue kur kndon me lara
me ja pa po fusha e ara
me ja tokė e lluki
me ja pa dardhė hardhi
me ja pa grunajat deti
fusha te gjera bereqeti
me ja pa po male e lisa
ah e bung e qiparisa
dushk e e druj e ato levore
suka e maja e kodrinore
me i pa sharmin n' kamomile
ART LARMI MBI KARAJFILE
DEHESH DRUE PER MBI FLETė
ME JA PA HOJET ME BLETė
ME JA PA SHTATIN TE YLBERIT
edhe valbardhat ngjyrė sheqerit
ma ja ndje ah grugullimat
shi e kur bjen pa bubmbullimat
leht e bardh porsi biluri
me ja pa bardhsinė prej guri
rrasa e e thepa e gurina
thue ktu flitkan moti e stina
thue pushojn ktu shtojzovallet
ma ja pa kullim e zallet
ah ju mote qe m keni ngranė
dua me i pa tash diell e hanė
dua me i pa tash ato troje
mjaft me lot me dhimbje e ploje
mjaft me vuajtje te mergimtarit
dua me u kthye ne hise te parit
nuk dua te rri nder te huaja fe
dua ta kem shpirtin n' atdhe
DUA TA KEM MBSHTETJEN MBI SHPRESė
NE DHE TE HUAJ NUK DUA TE VDES
nuk dua te mbetem qyqe e huaj
nuk dua ne shekuj te kjajė e te vuaj
nuk dua te mbetem varr e hije
nuk dua te rri pa hise etnije
nuk dua te jem lot i kujtimit
nuk dua te vdes prej mallengjimit
as te jem rob i mallkimit
nuk dua te djegem as te shpuzem
as nuk dua ma te perbuzem
as nuk dua te jem rrogtarė
dua te mbes siq jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergim krijuesi i vargjeve shqiptare neper mote

lirik 21-01-08 10:27

Titulli: lirik
 
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
--------------------------------------------------------------
-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi
AUTORI SHQIPTARė NGA KOSOVA NE MERGIM

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************

lirik 21-01-08 16:23

Titulli: lirik
 
RIANA

Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin neper livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ik pervjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgenjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu per mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta ne fron dikund ka dalė
mu ne fron te lumturisė
kohrat vetit me i qendisė
buzagazit te ardhmerisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi permbi fletė
i leht e i dashur e pika e djalit
si shkelqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurm as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n 'MėRI
MALLKON FATIN SI SHUM KUSH
appo zemra i digjet prush
tu i rreh kund per ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi deshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė te ri
e ėsht dehė pa maturi
ne art t mashtrimit n gjuhė dredhuese
ne ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredh djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dal ne shi dikun e mjera
mos po e rrah lagshtia e era
mos po e rrahin valt ejetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė ekishte shpirt gazmorin
sy lule langu embelsorin
embelsorin lang kercyelli
e thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshken e esht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p abesė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s tregojn as dielli as hana
ku esht tretė shega riana
ku esht tretur ajo shegė
ne cilin art e ne cilen degė
a thua ne degė te dashurisė
dikund fillin e ka nisė
me thueni degė me thuani qetina
ku esht embla kanarina
me thuani mote te mallengjimit
me thuani kohra te emndimit
me thuani o zalle te kullimit
mos ka dalė neper burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė ne ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos esht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
UN TASH VARGUN DO TA NISI
kah qetina e qiparisi
se mos n zohg ajo m' esht shndrrue
ka marr kangen tue cicrue
PRANDAJ UN DO TE NISI LARG
POEZI E ART EVARG
ME KERKUE KAHDO N' PER KROJE
ZOGJT ME SQEP E MEKANG GOJE
TE GJITHA NGJYRAT ATA ME LARA
kanarina nisė ma a para
permbas saj t flutroj bilbili
lot tue derdh porsi curili
derisa ta gjejnė mbi dhe
ah rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARE
AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK
PERSHKRUAN TE BUKUREN DHE TERHQSEN PER SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHEM


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:37.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.