Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 13-12-12 05:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi


Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po Dridhen qelizat
--------------

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mėrgimatarė
Nė Gjermani
------------------

-------------------
Po Dridhen Po Dridhen Qelizat
Po Bien Kėmbanat Mbi Dhe
Po Qajnė Mbi Fletė Puhizat
Po Dridhen Kombe e Fe
---------
O Dilni o Pjesė Qiellore
Edhe tė Vogla Ju Grima
O Dhe Me Bėrthamė e Kore
Dhe e Lashta Rrėnja e Bima
---------
Dhe Qani Se Po Ndryshon Etika
Po Humbet Kuptimi Nė Jetė
Mendja I Thot Shekujve Ika
Gjinitė Do Tė Mbeten Shkret
----------
Sa Keq O Shekuj Tė Zhvillimit
Po Sjellni Qthurje Ndėr Ne
Yjet Po Vjellin Trazimit
Dielli Nuk Ka Me Nxe
-----------
Po Vjen Njė Modė Bizare
Qė Rrėzon Kuptimin Mbi Glob
Gjinitė I Bėn Barbare
Do Tė Sjellė Sa Lot e Kob
--------
Po Vritet Po Vritet Dashuria
Po Bien Sa Penda Poeti
Motivet Po i Vret e keqe Mendėsia
Qė Vjen' e po Pėrlotet toka e Deti

Pėrlotet edhe Zogu e Stina
Pranvera Nuk Don Me Adrdhė
Do Tė Qajė Edhe Kanarina
Currili i Vales sė Badrhė
------------
Kujtė Do Ti Dhurohen Fjalė
E Lulet e Dashurisė
Dhe Gjaku I Dehur Valė
E Ndjenja e Pėrjetsisė
----------
Motivi Do Tė Vdes O Fe
O Kombe Kahdo Mbi Zalle
Logjika Ka Nisė Me u Bre
Do Tė Vdes Njerzija n’ kto Halle
---------
Dhe Dita Do Tė vijė e Gjykimit
Kur Nė Dysh Do tė Ndahen Animet
T’ Shėndetshmit Do Tė Turren qėllimit
Ti Vrasin Degjenerimet
-----------
A e Shihni Si Rėnkon Ylberi
Kur Pin Nė Mundim E Lot
Se Vyshkė Jan Shija E Nderi
Gjyko O I Madhi Zot
----------------------------------

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Mergimtar Shumvjeqarė
-------------------------------

lirik 13-12-12 05:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi


Me vargun tim nje dite do ta mbrrijė shegen
-----------
autori xhelal ferizi
----------------------
do ta mbrrijė nji dit me varg timin
un poeti do ta mbrrije shegen
ndjenjen aty do ta shegėzoj
pastaj si e shtrinė ajo kokrren e degen
me shije gjithkah e ėmbėlsimin
ėmbėl do tė ligjėroj
---------
le tė mahnitet vet edhe ma e ėmbla shija
kur un rimė e shegėzuar me varg do tė shprehem
kahdo ku shqip flet e bardhė e jonė etnija
aromėsisht i shpirtėzuar do tė kthehem
--------
dhe do tė marr shijen e sajė
tė sheges magjike ngjyrėkuqe
do tė shartoj kangen me vargjet e lira
me lule tė atdheut karajfila e burbuqe
do tė bėhem poema e shegėzuar pastaj
ndėr shijet e embea mė e mira
--------

do tė jem si shegė kahdo i thonė dheut shqip
do tė bėhem lirikė me ma tė ėmblen shije
kur tė shijon shijen bilbili mbi pip
do tė shkrijė gjith artin nė' cicėrimė dashurije
-------
do ta sjelli diellin me vargjet e mia
qė shijet ti ndjejė ai vet pėrmbi dhe
do ta pres krahėhapur etnike shqipnija
vargun tim tė lidhur me i zemer n' tri fe
----------
do t' ju k-ndoj n' gjuhė shqipe vargu i lirikut
djepat tuej n' gjuhė t' ėmbėl kan me i ninull'ue
vargu im brezat do ti lėmoj qerpikut
porsi zog larmije ka me ligjėrue
--------
e kah do mbi dhe ku ka gjak shqiptari
neper tokė te huaj gjithkah rrijnė kurbetit
rima e lehtė lirike porsi brushė mbi bari
ka me ju shpirtzue porsi shpirti i detit
----------
e rrokjet me strofa si valė tue valzue
prej shege e shijes se saj shpirtrore shty
zemrat shqip mbi dhe peshė kahdo me i que
do ti lėmoj shikimet si rrezja nė sy
-----------
e kahdo i thonė e gjerė natyrė idilike
ku rrin por si arti mbi dhe bukurija
kahdo nė pllėmbė dheu mbi shqipni etnike
do tė ndjehen lirike vargjet shegė e shija
----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
------------------------

lirik 13-12-12 05:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh

Veprimi i pa matur

Xhelal ferizi autorė
--------------------------

hapin e qet ma parė
por lotin e qet mė pas
me matė thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je ma trim
--------------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik 13-12-12 10:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Atdheu im i dashur sa dhimbjet ti shkaktuan barbaret

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi
.................................


E thekshmja bėrtimė
------------------------
shkruan nga autori
xhelal ferizi
nga mitrovica
-----------------------
shqip sa e vajtueshme ajo e thekshmja bėrtimė
ka rrėnqethė nė,damarė qdo ,gurė e qdo bimė
ka shpua pėrtej, qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sy , e nė mendje tė diellit
nė dhembje ,tė kafkes,nė,kapak,tė qiellit,
........

kur bėrtima ,e thirrja,pėr tė shpėtuar nderin,
ka prekė,aq,thekshėm,detit duke i luajtur vnerin
ka rrėnue fijet qė lidhin,ylberin
---
ka vra zogun ,nė',gushė, duke kėndue kėngė pėr nėnen
ka tha n' dritė shkėqlimin,qė po e mbante dardanen

ka thye driten tė arit qė po e mbante hėnen
ka pre n,pėr,damarė,shekujt,e,ngaz'llimit
ka tha,mu,n'kullim,ujrat,e burimit

i ka prekė dhimbjen nė , palcė,yllit shkėlqimtarė
ka dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė

ka kalue caqe,ka lėnė gjurmė ,n'ndėrgjegje
ka shkue,pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje

britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gėzimi e ka nda
...
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qė i ka lidhė pėr jete

i , ka, nxi shikimet,pėr,tė,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t,dashurisė,tė,mbjellura me erė

i ka vra aromen ia ka vra puhinė
nė shkja tė pansllvise ia ka humbė virgjrinė

kah do e turpruar nė dhunė shkye gjveshė
kur koha e shekulli po rrinin zgėrdheshė

e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,ka therrė kromozome

duke therrė n'pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
biritma shum e thekshme ,e vashės,t'dardanisė

britma e pėrvajshme ka prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n' ,qdo pyllė

ka thye gurė graniti ka thye shpresė qelike
vasha iliriane e fisnikriseė antike

i ka thye eshtrat i ka thye skeletet
i ka thye kthjelltėsirat,qė i kan burue detet

britma e qik's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hėnen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
!
ka shhpue damarėve ,n, dhimbje n *qdo curril
e,ka,prekė,me,dėnesje, tė virgjrin ', karajfil,

bota e karajfilit,qė lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė ,n,pore,feje

neper pore feje neper pore dini
neper,pore ,kombi turku e latini

neper proe tjera qe na lan ne kombe varg e vi
loti i qiks shqiptare guret i ka shkribritma e, qik s, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pėlhurė drite yjet i ka fikė

britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
pėr me prekė shum stinė,e zemra t'perendis

ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė,nėpėr gjuhė ka prekė n 'pėr qdo fe

ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit n'ė shesh

deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra

deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnue
mos me pre pazare kobe mos me shkrue

mos me pasė shqipnija as n ,gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qė i kan pre

mos me pasė kosova britma t' ,thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha n 'shkje e n' karadak
-------------------
xhelal ferizi liriku
------------------
Autori shqiptarė xhelal ferizi nga Mitrovica
pėrshkruan britmat e vashave tė dhunuara
nė nderė
nga hordhitė barbare shkavello pansllavo serbiane
ne dhunen e pergjakshme te luftes se pabarabart
qe i ra mbi krye kosoves se pafajshme

ne vititn 1998- 199
gjat luftes nė kosovė
dhe bombardimit tė aviacionit natos

lirik 13-12-12 11:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ve dijeni mire se gjith nuk rri tue qa
autori xhelal ferizi
veq dijeni mirė o kombe neper globe
se nuk rri ne dhune e gjithmone nen shkja
vatres time te lashte gjith duke i sjelle kobe

si qyqja nen dhune poshtrue pa ja nda

se shqiptari sot e tash e mbas sotit
ka me u lidh ne brez me fije te barotit

e deri ne qiell flaken atje ka me e que
se me vasha e gra kurr s-ka me u poshtrue

as me nuse te reja a s me gjini tjera
veq s e ne rusi flaken ka me e que era

mbasi me barot do te hahet buka
e kan me dale tjere si ai oso kuka

sa te jet baroti sa te jen armt besnike
nuk do te ket poshtrime mbi shqipni etnike

mbasi sherrin bota do te ja sheh shqiptarit
e do te perhapet ajo flaka e zharit

se per shkja e poshtrime nuk esht lindė e shqipnia
e as per qakaaj se krijoj perendia

por se i bukuri dielle e e flladshmja erė
do lemojne me rreze gjithmonė e me nderė

e mirė le din ai mizori shkja
qe shqipnise aq fort zemren ia ka tha

se kurr e mbi dhe sa te jen stina e moti
se kurr permbi dhe sa te jet gjalle baroti

s kem per te ja harrue dhimbjet aq mizore
qe ja shkaktoj shkjau kesaj toke arbnore

por ne ardhtė ndoj her dita qe e qon perendia
ka per ta pague shum shtrejt pansllavia

ne nderė te grave e vashave q e ka prekė
se harron shqipnia jo kurre per pa vdekė

e s a te jen gjalle yjet ate dhune qe e kan pa
e sa te ket mbi dhe pansllav rus e shkja

shqiptari kurr nuk ka me u qetsue
shtrejt ai shkjau i shkines shum fish pa e pague

le ta din mire bota kah do rrin me hile
se keq esht dhunue shqipja karajfile

se nuk falet nderi i neperkembur n- poshtrime
se kurr nuk falen te llahtarshmet krime

se ne zemrat tona atio thell jan shkrue
e do e lusim zotin ne me na pague

kur nji dite globin ta ndryshoj perendia
ne kembe per hakmarrje ka me u que shqipnia

as ne siberi sarhosht e rusisė
nuk kan me gjetė vende prej turrit t- shqipnisė

prej duhisė hakmarrse e lendimeve t- shqiptarve
der i sa te shuhet fara e barbarve

po a falet e harrohet i tmershmi poshtrimi
a falet masakra dhuna e zezė e krimi

a falen te zezat krimet kaq llahtare
a falelt droa mizore barbare

a falen skile ujq e qakaj
shqipnisė antike qe i kan ra pa faj

kah do q e jetonte ajo ne troje te veta
ne ket zi e poshtrim me i u perlye jeta

e pse veq pse deshti keshtu i ziu shkja
ne qejfe te pergjakshme si gjithmonė me ra

me pi gjak shqiptari kah do me dolli
per me kputė ushkure kah do mbi shqipni

me poshtrue te shqiptareve te virgjra vagina
me peflliqė sa fllanza zogza e gjeraqina

o jo pasha zotin sa te jen qiell e dhe
nuk do te falen rus e as grek e shkje

veq se fjalen prore do ta ket martina
per me pshtjellė nė tė zi greke rus e e shkina

mbasi brezat tonė kurrė s- kan me e harrue
neper shekuj te motit ne q eill e ka shkrue

edhe i madhi zot at zullum te pa parė
qe e sht be ne boshnjak e esht bė ne shqiptarė

edhe ne kroat e ne kombe tjera
shum ka vuajt shqipnia edhe bosnja e mjera

edhe ata dalmat e tjere ne fyt qe jan pre
kur n. thika te pergjakshme kjan pervjel rus e shkje

e djepa perbys ndersy nėnash kan kthye
e gra e fmera kah do i kan pershkye

e i kan lshue nper puse me koke poshte ne bunare
boshnjake te mjera kroate e shqiptare


a ka ma lalhatrshem siq kan vdeke ne trishtime
a ka ma te zeza ma monstrume krime

se si din me bė i zi u shkja demoni
sa shum ka renkue qielli e dheu i joni

ka renkue prej shkjau edhe vet hungari
edhe i mjere qeqeni prej atij rus barbari

e kombe tjera e dy miljon gjermane
kur kan ra me gjveshė hordhite pansllaviane

deri kure bota ti duroj keta gjaksorė
qe ne hapsira te zotit nuk ka ma kafshrorė
e ma mizorė te zi e tė etur per gjak
keta boten e duan ne thikė e nė lak

edhe per gjak foshnjesh te etur jan me pi
po per se mbi dhe po i len o perendi
autori ne mergim i merguar i haruar xhelal ferizi

lirik 13-12-12 12:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ju o engjuj qė flutroni
nė dheun tim kur do tė shkoni
mos mė leni nė harresė
mbi ndoj gurė m- shkruani n'kujtesė
mbi ndoj fletė me karajfile
shkruani ne rreze tė bardhė idile
emrin tim mbi ato troje
mos ma leni neper ploje
e njė zemer por si shegė
mbjellne atje pėr toskė e gegė
le tė rrahė prore per shqipni
mbane gjallė me damarė t- mi
me varg t- mallit t- gurgullimes
le te rimon n- per mote e stines
sa te jen shekujt por si shi
qė i bien qiellit mbi shqipni
karajfiles thuani e fletes
le ti qelė shpresat e jetes
te mbjellen vargjet iliriane
mbi shqipni e tokė dardane
le te lulzohen nder kopshtije
ti sherbejnė zogjve si hije
ti flladisin bilibilt e mi

gjuhen shqipe tue pertri

ndjej keto rima mori zanė
ne fushe te gjerė e deti t- pa anė
po ti qoj n- per kullim t- lotit
me i kujtu e nder stinė tė motit
drejt prej zemres mergimtare
per me i mbjellė ne tokė shqiptare

le tė mbihen por si lisa
le ti ndjejė toka me plisa
tė mė kujtoni nė tė huaj dhe
lotin tim si prrue e she
qe prej malllit e kam burue
neper varg tue gurgullue
neper fjalen poetike
po i dergoj ne shqipni etnike

engjujt proe kah od vijnė
ti shartojne me bukurinė

ti bejne shegė kah do ne shqipni
mallin tim ta bejnė liri

e kur tė vijnė puhitė ne zemer
te gjith nje fjalė ta thonė me emer
e ta gdhendin nė kulte shejtrore
fjalen shqipe e gjuhe atnore

ne perjetsi te rrin ne gjuhė tė parit
brez pas brezi trashgimtarit

gjuha e fjala e lashtė amtare
si ajo rima cicerimtare

sa te ket zogj s te ket bilbil
gongje e lule karajfila
sa te ket toke e kombe e fe
gjuha shqip me rrnue mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik 13-12-12 14:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O qe besa oj tokė dardane
nuk do te ket vargje mbi dhe
sa te jen klanet kopilane
nuk do te mbijne kurr mbi atdhe

sa te ket gjith mohimtarė
e kopila degė mė degė
tė pa udhė e grabiqtarė
s - do te ket gzim per toskė e gegė

as per vargjet feriziane
nuk do te ket ne hise te pareve
gjurmė mbi dhe te asaj ane
sa te jet loja e mercenarve

deri sa nė dorė t- ligė meteliku
tė ju bjer t- paudh've gjith per fat
s- ka me pasė kund fjalė liriku
qė kndon dhimbshem dit e nat

mbasi sot fjala e hamshorve
po ecė vet si e don padroni


edhe vula e puthadorve
po vulosė ma fort se moti

autori xhelal ferizi

lirik 13-12-12 14:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi


--------------------------------------------------------------------------------

Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t'ė bukur nuk thurė qielli as dielli nuk' qėndisė
je ,pikturė ma e bukura ndėrtue prej perendisė

tė kan qėndisė ylberat me at famshme bukuri
tė kan la me drita ,yjet qė jan shkri

tė ka ndertua dielli e hėna t' ka qėndisė
tė ka dhėnė ylberi ngjyren t' bukurisė

edhe lulja e fletes tė ka qelė nė fleta
py ty oj mahni nuk qeshė shpirti as jeta

mbi ty kan ndėrtua shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur i qė njomson n' pėr male

ti je erė magjike qė freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qė i jep jetė

ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli pėr ty bėhem fli

pėr ty ka folė ari ka folė karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjrue bilbili

edhe qehre e arit ka shkri sharm pėr ty
sa her jan g'zue yjet kur t' kan pa me sy

edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erė tėnde kuq nuk ecė nė deje

ty tė duan shum zemra e tė thurin lavdinė
hėna nėpėr shtigje e yjet kur shėndrijnė

ėngjuj ,e heroj dėshmorė e qėndrestarė
ti je cak i drites e i diellit rrezatarė

gjithmonė n' qendėr t' fjales , e para nė agjendė
ti je gjak i arit qė kullon n' argjend

ti je vlerė madhore ,ma e pėrsosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qė rrin pėrmbi diell

ti je njė mbretreshė mbi glob e mbi dhe
njė magji e dashura nė kombe e nė fe

ty tė don dheu globi tė don deti e fusha
tė dojnė engjuj t' qiellit; edhe ėngjėllusha

je ma, e bukura lule qė l'mon me aromė
pa ty shekujt, vitet mbeten si kufomė

pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qanė qershija qanė molla me shegė

pa ty nuk qeshė qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrinė fushes dheut i ngryset ftyra

ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė nėpėr valle lidhur dorė pėr dorė

re tė bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qė ecin si rrke

ti je bukurija qė i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit

ti je simbol jete si dita nė ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag

liri qė nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me jetė e gjallron qdo gurė

ti qė je liri shpirti t' prekė nė emer
pa ty damarė dheu nuk lidhet me zemer

as nuk lidhen dejet e qiellit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit

ti je si shpirt'shege tė ndjenė embeslia
ti je ndjenjė ma e bukura qė tė prekė njerzia

ti prekesh me qdo komb prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qė shpirtron mbi dhe
-------------------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/Xhela i Mitrovices/
*****************
l i r i k u nė mėrgim
*************************
------------------------------------------
Dashuria ėsht e ma ebukura dhe aq shum e shtrejtė
por atdheu ėsht dashuria ma e shtrejtė mbi ma te shtrejtat
e tė gjitha bukurive e dashurive-autori xhelal ferizi
------------------

lirik 13-12-12 17:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Vetėm gjatė dy ditėve tė fundit doganierėt kosovarė nė pikėn kufitare tė Jarinjės kanė kthyer mbrapsht pėr nė Serbi dhjetėra kamionė me mallra serbe tė destinuara pėr veriun e Kosovės, duke kėrkuar qė kėto mallra tė zhdoganohen nė terminalin qė ndodhet nė jug tė Mitrovicės, bėjnė tė ditur burime tė Kosovapress-it.

Sipas kėtyre burimeve, kjo ka shtyrė qė dhjetėra biznesmenė serbė tė veriut tė mbajnė njė takim tė jashtėzakonshėm tė mėrkurėn mbrėma nė Leposaviq dhe t’i bėjnė thirrje Qeverisė sė Serbisė qė tė suspendojė menjėherė zbatimin e marrėveshjes pėr menaxhimin e integruar tė kufirit, pėr shkak se siē u tha, nuk janė duke u respektuar garancitė dhe marrėveshjet nga Brukseli sa i pėrket importit tė mallrave serbe pėr veriun.

Mėsohet se ata do tė takohen edhe me shefin e doganės sė EULEX-it nė Jarinjė, pėr tė kėrkuar sqarime pse doganierėt kosovarė nė kėtė pikė kufitare kėrkojnė qė mallrat e destinuara pėr veriun e Kosovės tė doganohen.

”Nėse vazhdohet me kėtė praktikė qė mallrat tė cilat kanė akcizė tė dėrgohen nė pikėn kufitare tė Merdarės, ndėrsa i gjithė malli tjetėr nė terminalin doganor nė jug tė Mitrovicės, ne do tė detyrohemi tė ndėrmarrim masa radikale pėr t’i mbrojtur kompanitė tona, njėherėsh edhe interesat tona nacionale”, citojnė burimet tė kenė thėnė disa nga kėta biznesmenė, duke mos precizuar se pėr ēfarė masash radikale bėhet fjalė.
po hasrtrojne shkiet e shkines se mallrat ne kosove hyjne ne nje shtet dhe kufiri esht kufi shteti esht shtet dhe kosova esht shtet me kufgij te njohur nderkombtar
dhe mallrat duhet te kontrollohen nga shteti
mallrat qe duhet te hyjne nga kosova duhet te ju behet kontroll dhe nuk mund et serbia ne emer te nje marrveshgje per kufijt te bej me mallra qka te don ajo sepse edhe nji milmeter shtetsi e kosoves mbrenda kufirit ka autorizim kompetenca dhe shtetesoi rregulla kontroll discipline --ne emer te nje far pakice serbe serbet nuk mund te fusin mallra ne teritorin e kosves te bejne shtet ne shtet te behet teritor i kontrabandes dhe mallrave te dyshimta pse qenka nji menagjim i marrveshjes s e kufirit -
Mrrveshje ekufirit perben rrespektin e pikes kufitare ose do te kemi gjithmone luftra te pergjkashme -
pOR LUFTRAT nes e fillojne do te fillojne ne stil te gjere ballkanik ku serbia do te mbetet ne qika pa mashkuj sepse i gjith ballkani do te kekron lufte -serbia ashtu keshtu ka renje te natalitetit kriza qe nuk do ti perballoj me luftra -ndersa shqiptart jan kalite me vuajtje -
Mlarrat srbe duhet te ndalohen absolutikisht ne teritorin e kosoves -nese ju jep mallra shkieve ather shkiet do te duhet te blejne mallra nga shteti ku jetojne jo nga serbia por nga kosova

lirik 13-12-12 17:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Serbia ka shpallur urdhėrarrest ndėrkombėtar pėr ish komandantin e UĒK-sė Xhezair Shaqiri-Hoxha. Beogradi zyrtar e kėrkon Shaqirin me akuzė se ėshtė njėri nga organizatorėt e sulmit nė vendkalimin Dobroshin nė Luginė tė Preshevės.

Shaqiri ka qenė edhe njėri nga ish liderėt e UĒK-sė nė zonėn e Shkupit e Kumanovės gjatė konfliktit tė vitit 2001, lider i Partisė Demokratike Kombėtare (PDK) nė Maqedoni si dhe deputet i kėsaj partie.


Shqiptarėt po tregohen ma qyqare se asnji popull ne bote aspak aktiv dhe sikur duan te shuhen -lejimi i tille i serbise q ete bej gjah shtrigash me ket lloj gjuajtje perfide arretsesh te shqiptarve ku dhe kah te ja do qejfi -kjo ehst nje poshtersi e papare dhe shqiptaret duhet te dlin ne demostrata te ashpra para parlamentit europian dhe para departamentit amerikan dhe kombeve te bashkuara te kujdestarojne deri sa te ndalen te gjitha flet arrestet politike te serbise dhe interpoli te mos zbaton asnji flet arrest te serbise per shqiptar -
kush ju ka faj shqiptarve qe kurr nuk mbledhen me qa nje hall a po per tu bashkue rreth mbrojtjeve te interesave nacionale e njerzve te vet -.
kush ju ka faj se ata nuk qajne koken per atdhe veq per egoizmin e vet -egoizem vetiak po kekrojne dhe qka kerkojne do ta gjejne -karakteri interesagji egoist q epo zhvillohet do te sjell fundin e ketij kombi

lirik 13-12-12 17:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, nėn nderimin e Gardės Ceremoniale tė FSK-sė, ka pritur ish-bashkėluftėtarin e tij kroat, tash ministėr i Mbrojtjes sė Kroacisė, Ante Kotromanovic.

Ministri Ēeku ka marrė mbėshtetjen e homologut tė tij kroat pėr bashkėpunim bilateral, mbėshtetje tė FSK-sė dhe mbėshtetje pėr Kosovėn nė rrugėn drejt NATO-s. Kurse ministri i Mbrojtjes sė Kroacisė, Kotromanovic, ka shprehur gatishmėrinė e tij pėr bartjen e tė gjitha pėrvojave tė ushtrisė kroate tek FSK-ja, nė mėnyrė qė kjo forcė tė ngritėt nė nivel mė tė lartė. Nė kėtė takim po ashtu ėshtė nėnshkruar edhe “Plani i Veprimit 2013” nė mes tė dy Ministrive, raporton KP. Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, ka thėnė se Republikėn e Kosovės dhe atė tė Kroacisė i lidh e kaluara dhe e ardhmja. Ēeku ka thėnė se gjatė takimit me homologun e tij, ka marrė tri mbėshtetje, atė pėr bashkėpunim bilateral, mbėshtetje nė rrafshin rajonal dhe nė rrugėn e Kosovės pėr nė NATO. Ndėrkaq, ministri i Mbrojtjes sė Kroacisė, Ante Kotromanovic, ka thėnė se ėshtė i interesuar qė tė krijojė njė urė tė mbrojtjes nė mes tė dy vendeve. “Ne sot jemi marrė vesh pėr planin e bashkėpunimit pėr vitin e ardhshėm, dhe ne kemi dėshirė qė tė krijojmė njė urė nė mes Kosovės dhe Kroacisė, njė urė tė mbrojtjes dhe tė pėrfitojmė edhe ne edhe ju. Do tė bashkėpunojmė nė fushėn e trajnimit dhe shkollimit, tė industrisė sė mbrojtjes dhe kėto janė qėllimet tona. Qėllimi ynė ėshtė qė Forcat e Mbrojtjes sė Kosovės tė jenė tė forta dhe ne do t’i ndihmojmė nė kėtė drejtim”, ka thėnė ai.

Kotromanovic ka shprehur pėrkrahjen e tij pėr Kosovėn qė tė konsolidohet si shtet si dhe mbėshtetje pėr ngritjen e kapaciteteve tė FSK-sė nė nivel mė tė lartė, duke shprehur bindjen e tij se sė shpejti Kosova dhe Kroacia do tė jenė anėtare tė NATO-s. Ai ka shprehur gatishmėrinė e tij qė tė gjitha pėrvojat qė i ka ushtria kroate t’i bartė te Forca e Sigurisė sė Kosovės.

Kroatet duhet te kuptojne mire dhe shum ne menyre alalize se gabimi ma jetik ne historine ekroatve u be kur ja kthyen shpinen boshnjakve -
Politika e tugjmanit ishte politika ma vetvraese dhe ma antialeate qe ne menyre te antinatyrshme u kthye nga aleaanca me serbet per lakmi per te ndarė bosnjen me serbi -
si teritor -ky ishte gabimi ma historik i kroatve q ekurr nuk guxon ma te ndodhe -
Bosnja kroacia kosova sllovenia vojvodina duhet te mbeten aleat tradicional antiserb -antimaqedon -
deri sa mali i zi ne keto kohra ka zgjedhe rrugen te rrin neutral pra ehst e nevojshme bahskpunimi kroato shqiptar boshnjak ne aleranca te forta politike dhe te mos prishet tradicvionalja e bashkpunimit kunder serbve qetnik te cilet rrezikojne bosnjen kroacine kosoven -
Ne shqiptaret hungarezet kroatet boshnjaket duhet te bejme aleancen natyrale per te ndermarr aksionin per perzenjen e poushtuesve serbo qetnik nga tokat e bosnjes kroacise kosoves e vojvodines ne menyre qe s erbet te mbeten ne numer pak dhe ne teritor te vogel dhe ne ket menyre mund te sigurohet paqja afat gjate e qetsia ne europe dhe europe te jet s a ma properendimore

lirik 14-12-12 00:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
VARGJE TE SHKEPUTURA TE AUTOIRIT XHELAL FERIZI
NGA TITULLI
TI JE AJO
nga autori mergimtar i merguar xhelal ferizi
ti je ajo
qe nuk mund ta gjejė as ne qiell
e as mbi tokė e dhe
as nder miliarda hoje
asnje drite si ti s me ka nxe
ti je ajo qe fjalet ma magjike per ty
i kam nxjerr prej goje
e shikimet me dashura ne sy
per ty i kam shpirtezuar
ti je ajo
qe as nder lulen me te zbukuruar
si ty nuk gjejė
ti je ajo
qe ne zemer nuk me le nyje
e nuk me le nej
ti je ajo
qe si zogu ne cicerime neper pyje
gezimet i leshova pa frej
ti je ajo
qė mė shendrrove ne hare mbi pranverė
ti je ajo
qė mė bėre krah mbi erė
do te kaloj edhe mle e sa dete
e si ty nuk do te gjej

as nė tė vluara miliarda sherbete
ndjenje me te embele s d o te ndjej

ti je ajo
ti je
qe i ke pri k'saj loje
dashurine e bere si rrege
kullueshem me grugullue si ne prroje
shpirtin ma bėre rreke
dashuri neper zemren time
me burue mahnitshem si rreke
oh ti je ajo
zemra ime
mahnisht duke rrahė te kam ndje
ti je ajo

qė lumturinė
ma ke bėrė art jete
e bukurinė e bėre dashuri
ti ajo qė qelsin e shpirtezimeve ma gjete
ti je ajo
qė mė bėre tė dhem nė dolli
ne artin e dahsurise ne at art jete
qė esht mahni mbi mahni

tė kam dashur
oh te kam dashur
ma madhsisht se ēielli
ma mahnisht se gjithsia
tė kam dashtė
ma shum se lehta puhijama madhsisht se detet

tė kam dasht shumė se vyrtytsia

ma madhsisht s e te gjitha jetet

ma shum
se vet dashuria

o zot kush ishin sekretet ?
e tė thellat ndjenjat e mia
autori xhelal ferizi

vargje krijimtari neper vite te autorit xhelal ferizi

qeveria e kosoves dhe ministria e kultures
siq injoron shum vlera shum mergimtarė shum shqiptarė
e shkele mbi te shum patriot siq shkeli mbi shum deshmore e krijues poet dijetarė e
theu popullin me anarki varfri mjerime perbuzje mohime me klane
e me sjellje te papergjeshme ndaj kombit dhe vlerave
ne te njejten menyre sillet edhe me autorin xhelal ferizi mohueshem perbuzshem injorueshem

lirik 14-12-12 01:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Morali i zi

Hoteleve ne mesnate e pas mesnate

vijne burra e gra te martuara

vijne palė palė e pa ja nda me qejfe e tarafe

klane e grupe te lloj lloj shme te shfrenuarambaroj morali po mbijne mbi dhe tradhetitė

po gjveshen qenjet njerzore deri ne gjen

mashtrimet po behen modė e pa besitė

ndoshta fundi i botes po vjenunazat e marteses neper sporttele i dorzojnė

syrin duke ua shkelė sherbyesve ne pranim

te martuar burra edhe me vasha virgjine shkojnė

kohra absurde degjenerimndegjoni neper te pista dhoma e koridore

pergjoni ne krevatet e tradhtisė

lojra e orgji e te kqia mizore

qfar kohe i erdhi njerzisė

mosha te ndryshme fytyra te pa besa

zgerdheshje te pa cipė e intime

me zhgjyre me maska te shemtuara shtresa

kah do qthurje e shfrenimepergjoni hotelet pergjoni

shfrenimet me orgji seksuale

moralin e mori demoni

do te shemben fusha e maletradhtia po shtohet tradhetia

mbas shpine po behen skenare

po zhgjyret mi dhe njerzia

e moda po vjen tradhtarejetohet sot dinakerisht

pervidhen shpirtat ne per qoshe

e lojrat po luhen rruspisht

zgerdheshjet po behen sarhoshe

te zoti askush nuk mendon

kodet po bien me ushkure

dashuria ma s do te agon

do i ku putet qdo zemer prej ureqdo ldihje qe lidhė shpirtesi

po prehet nga dyfytresia

ne fron po vjen nje ndytesi

a thua do te vdes dashuriabesnik mbi dhe as besnike

s- po mbetet ndoshta me zemer

po me qajnė mua vargjet lirike

kjo kohe si quhet me emerkrevatet ne hotele po dridhen

pa fre kerkohet qdo llasė

zgjyret kah do po lepihen

besa me mbetė s- do t- ket gjasėdisa per pak buk po shiten

disa per luks e hile

mbi dhe ma a thua do te rriten

gongje e te pa faj karajfilendoshta edhe qehret do te prishen

fletet nuk do te jen te pa djallzi

edhe lulet nga sharmi do te gjvishen

edhe dielli do te linde i zitoka s do te ket vend per nderė

me mbjellė askund ideal

satanet do te shkelin qdo vlerė

virgjritė kurverisht kan me dalėkeshtu po vjen ky shekull i pshtirė

padronet po blejne vagina

paraja po blene kah do lirė

e moti renkon e stinakodoshi e kodoshja orgazma kekrojnė

netet te mbushura me hile

nėnat mbi djepa presin shpresojnė

hotelet plot sperma kopilekoha u mbush dyftyrsizemrat tradhtohen pa mshirė

sa e ligė kjo hipokrizi

jeta po lidhet ne zingjirėnuk mbet kund zemer me shpresė

nga dhimbjet sa jetet po shkyhen

a thua ideali po vdes

e normat nga maskat po thyhenautori xhelal ferizi

lirik 14-12-12 01:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nuk vendosi ma nė gjoksin tim

autori xhelal ferizi

nė gjoksin tim nuk do tė vendosi ma fjalė mahnit'se

nuk do te vendosi as karajfile

as erė magjike dehese

as pranvera tė gjelbruara e gjerdane simbolesh radhitėse

as ėndrra iluzione ardhmėrishė shprese

edhe bukuritė mė duken si hile

nė rrėnjė tė shpirtave nuk mbet kurfar bese

edhe rrezet e artit mė tė bukur me duken kopile

nuk i dua as fjalėt mahnitėse

buzėt premtuese mė duket sikur jan katile

as zogzave nuk ju besoj cicėruese

netėt me yje me duken iluzione

shkėlqimet mė duken mashtruese

dashurisė nuk i jap ma merita as medaljone

romantikes nuk i fali ma zemer

nuk di si quhen keto zbulime tė vona

nuk di si quhet kjo humbje me emer

nuk i shoh ma brigjet tona

nuk lidhem nė njė pe qė duket urė

kėputjet jan nė qdo kthesė

edhe hyjneshat pėrthuren nė ushkure

e sharmi mbinė i pa besė

autori xhelal ferizi

lirik 14-12-12 01:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne se bie ndonjeher shtruar
autori xhelal ferizi
e plast plandosur per mbi dhe
e materjet me fjalen time ankuese'
i bej te dridhen
do te me shtroj vetem nje kohė
ajo qe rrin duke bre
nga ajo ne pranga u lidhem
ajo ka vetem moh
aj po na vret ne
injorancė quhet mohim
ajo shkele mbi qdo fe
engjuj vret pa mbarim
ajo na la pa atdhe
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:00.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.