Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 17-12-12 06:58

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Respekt pėr poetarin Xhelal Ferizi

ma herėt nuk kam qenė aq serioz ndaj Lirikut , andaj tani kerkoj falje qė i kam randu me fjalė ,,


Nderimet e mia Lirik , jashtzakonisht je talent , posaqerisht ki arit njė titull tė jesh poet .

poashtu pak a shumė kam kuptu biografinė tėnde .

meriton nga ēdo antarė respekte .

Zoti te ruajt .[/QUOTE]Flm per fjalet e mira por nje diqka mos e harro se sa do pak ti je ndryshe e je kthye e ke pa gabimin-por nje diqka mbaje ne mend dhe kurr mos e harro nji diqka qe thyhet esht veshtire te kapet ma -
Keshtu si ti pa pike faji ka pas plot njerz qe kan fillue sherre te mdha dhe nga ata ka dy e ma shum dallime -
Nji pale jan q e ne nje far menyre ju ka ardhe pak logjika dhe e kan pa se kurgja nuk kan fitue me at pune dhe krejt pa lidhje ja kan nise ata-ndersa kategoria tjeter e disa te tjerve jan nipa te rankoviqit qe familjet e tyre ja kan mbajte llamen rankoviqit duke ja qite te rejat vasha virgjine enuse te fshatit rankoviqit per te hy ne hater e mukari me shkie e duke i spiunuar komshijte e te afermit e vet - duke i dhene rankoviqit e udbashave me henger e me pi e duke ju pre edhe derra e duke ju pjeke mish derri e duke i dhene mjalte e muhabete te ndryshme -
Ata flliqsira pastaj iken disa neper shtete perendimore dhe fmijte e tyre u rriten ne perendim dhe dolen pjella te zeza qe vazhduan me pengue shqiptarė e me vu ne shenjester aktivist te kombit e patriot e me i vu ne shnjester te gjitha qeshtjet kombtare per ti pengue-
Ti premium nuk je nga ato familje por i takon nje kategorie tjeter qe pa asnji matje logjike hyne ne konflikt me mua duke me fye rend e duke me sulmua rend dhe shum keq duke nise sherrin mu ne faqen e shqiptares nga turqia qka ishte nji demtim i raporteve dhe aktivitetit dhe kordinimeve duke demtuar raportet e bashkatdhetarve -
Ky esht nji demtim i qeshtjes dhe sabotim qe e ke bė por ti dallon nga ata rankoviqt rankoviq nuk je por ke qene ne at kategorine e atyre qe pa mendue kan nise sherre e te tille ka boll qe kan ba sherre te renda pa mendue e kan prishe shum pune e tash janpendue e nuk jan rankoviq por nuk kan pase mend me kohe me mendue se qfar te kqiash pa dashje i kan sjelle qeshtjes -

lirik 17-12-12 07:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kategoria tjeter i nderuar premium kategira tjeter e atyre sherrgjijve qe jan te pa kthyeshem jan kategoria e rankoviqve e pjellave te shkaut qe nenate tyre kan fjete e kan ba dashni me rankoviqin jan te bijte e pisave dhe turbullues te mdhej te qeshtjes kombtare .shqifolsa antikombtar te rrezikshem mjajft kopila te djallzuar --
Populli yne esht mjerisht jo shum i aft per tu distancuar nga plehrat sepse lidhje pas lidhje e interes pas interesi po hyjne ne pjatat e qrobat e tyre duke qene disa krejt te cekt ne mendje e te pa aft per patriotizem dhe me dallue shapin prej sheqeri .
Te vjetrit kan thene edhe vlla ne se e ke mos eperkrah kur esht i keq -
disa nga populli yne jan grupue me rankoviqt jo pse ata jan te kqi por ata nga pa aftesia per te nda shqpin prej sheqeri kan ndejte me ta e pse jan krahinarist e budalle kan ndejt ose te heshtur qyqar e nuk kan guxue me ju kundervu -ose nuk kan dashte me hy telasheve -ose jan krahinarista qe sa do i keq me qene nipi i rankoviqit thot nuk e lshoj s e ekam temin se esht i anes teme e krahut nahijes krahines teme e kjo sjellje ju ka kushtuar shum shqiptarve

lirik 17-12-12 07:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po te them i nderuar premium dhe mos u prek dhe po te sqaroj edhe njiher mire dhe qarte -un nuk jam kunder feje dhe fetarve ekam thene njiqind her -nuk jam si enver hogja me i lane njerzt pa fe -
dhe e rrespektoj secilen fe dhe e kuptoj njeriun q e ka nevoje per fe -se krejt i pa fe ne trup e ne shpirte nuk esht mire me kene s ete gjith te zotit jemi dhe sepse jam demokrat nga natyra e nuk jam diktaor as fashist as shovenist por nuk me pelqejne adetet talibane dhe ato adete funndamentaliste qe rrezikojne popuj tjere mbi bazat e ligjeve te egra ekstreme fetare nuk me pelqen ekstremizmi fetar rryma pjesa ekstremiste qe rrezikon paqen njerzit dhe jeten ne glob qe rrezikon edhe qenjet tjera njerzore qe kan te drjete te jetojne .
Ai rrezik shfaqet neper mes disa rrymave qe nuk jan te natyres tone fetare te shqiptarve -
dhe i shkojne per shtati serbise e cila me lehtesi po arrine te na largoj nga miqt e botes me ane te impriteve te tilla qe po vijne si rryma nga kah do e nga gjithkush pa asnji kontrolll dhe pa qene ma pare tradite ejona fetare - por po na rrezikojne edhe ne edhe fene tone edhe teritorin -gjithqka sot duhet me qene mire ematir preciz ne kandare dhe duhet me dite me mbajt miq per te shpetuar nga kthetrat e bishave tjera qe jan gati me ngrene gjithqka si kanibal e me poshtrue siq na poshtruan e nuk ishim ne gjendje as me i gervishe as me i ndale as me ju be asgje as me e ndale tragjedine nacionale eposhtrimet kombtare efetare qe na ndodhen-duhet te jemi real krejt real pra

lirik 17-12-12 09:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2266202] po tė them i nderuar premium haptas -
dhe mos u prek me keqkuptim - dhe po tė sqaroj edhe njiher mirė dhe qartė se ----- -un---personalisht - nuk jam kunder feje dhe fetarėve si shtresė e tillė e njerzve qė besojnė ---
e kam thėnė e potencuar kėt njiqind her
-nuk jam si enver hogja me i lėnė njerzt pa fe -

dhe e rrespektoj secilen fe ---dhe e kuptoj njeriun q ė ka nevojė pėr fe -
se njeriu krejt i pa fe nė trup e nė shpirtė nuk ėsht mirė me kenė s

tė gjith njerzit tė zotit jemi dhe sepse jam nga natyra dhe shpirti demokrat i percaktuar --

nga natyra e nuk jam diktaor ė as fashist i diktateve e centralizues urdher dhėnės i imponimeve --

as shovenist -
por nuk mė pėlqejnė adetet talibane -
dhe ato adete funndamentaliste qė rrezikojnė popuj tjerė mbi bazat e ligjeve tė egra ekstreme fetare tė fundammentalizmave tė skajshėm dhe tė pa toleranca -

nuk mė pėlqen ekstremizmi fetarė fundamentalist -
rryma pjesa ekstremiste e saj - qė rrezikon paqen dhe njerzit-
anen tjeter te njerzve tė kombeve e tė feve tė lira qė jan nė token njerzore - -
dhe jeten e feve tjera e kombeve qė jan pjese perberse e jetes
dhe atyo rryma fundamentale ekstreme -
nė glob qė rrezikojn edhe qenjet tjera njerzore-
qė kan tė drjetė tė jetojnė .

Ai rrezik shfaqet neper mes disa rrymave fundamentale
- qe nuk jan tė natyres tone fetare tė shqiptarve -dhe nuk jan tė moderuara
-
dhe i shkojne per shtati serbisė armike -
e cila me lehtėsi po arrine tė na largoj nga miqt e botes -

me anė tė ndikimeve tė tilla grupore ekstreme fundamentaliste -
qė po vijnė si rryma tė ndryshme pėr tė lėshuar rrėnjė nė tokat shqiptare -e nuk jan tė pėrshtatshme per jeten tonė per natyren tonė shqiptare -
nga kah do e nga gjithkush qė vijnė ato rryma pa asnji kontrolll -
jan tė dėmshme per interesat tona nacionale -

dhe pa qenė ma parė pjesė e jona e traditė e jona fetare

- por ne si interes nacional po na rrezikojnė dhe perparsi absolute po i japin serbisė rusisė pansllavizmit -
ato rryma fetare qė kan per qellim imponime te mdha dhe ndryshime
komplet te pamjes shqiptare tė civilizimit tonė dhe zakoneve tona e shpitesisė tonė te edukuar ndryshe si ne kulturė si ne fe -
ato rryma paraqesin rezik per ne ne europė dhe toka jonė e te pareve mund te bjen ne duar te serbve dhe te cotpohet krejt perfundimisht nga ato paraqitje te rrezkshme per ne -
Serbi mund te na rrafshoj s e bahsku me rusin e te tjeret dhe ti shuaj te gjitha gjurmet qfar e do qofshin ato te shqiptarve dhe te fundamentalizmit ne ballkan dhe ket mund ta bej perfundimisht si pastrim gjeneral nes e vazhdohet te lihen te lira rrenjet e ketyre rrymave qė po tentojnė tė hyjnė ne trojet shqiptare dhe jan te paguara nga serbia rusia greqia dhe te gjith armiqt tanė te kombit e shtetit tonė shqiptarė-

Prandaj kundershtimi im nuk esht kundershtim i fesė por kundeershtim ndaj rrymave ekstreme te cilat i paguan rusia e serbia -duhet te sqarohemi mirė dhe te dihet mire ne qfar pozicioni preciz jam -

Imponimi i atyre ekstremeve edhe nė edhe fene tonė qė e kan nje pjese emadhe eshqiptarve ato po tentojne te hyjne si rryma te egra jo per qellim feje por per qellime politiko fetare te maskuara dhe te perpunuara nga ana e serbise dhe rusise -keto shtriga te pansllavizmit paguajne aq shum per te ja dhene nje pamje talibane kosoves e shqiperise me qellim qe ti thone botes ma le ket teritor mua pansllavizmit ma jep ket tertor shqiptar-
se pansllavizmi un e pastroj -por teritorin shqiptar nuk e merr ma pansllavizmi as falė e as per ta kontrolluar sepse perendimi ka ma shum aftesi per ta kontrolluar se sa pansllavizmi -

Pra kaluan kohrat kur pansllavizmi e merrte fale si cope edhe teritorin shqiptarė-
Teritori shqiptar i duhet amerikes gjermanise anglise si baza te sigurta te kontrollit per ta kontrolluar rusine serbine dhe vendet tjera prandaj perendimi nuk e jep ma asnji fije bari te tokes shqiptare as nje cope hiq -se i duhet per bazat dhe ndikimet e veta e perse ta ket pansllavizmi kur perendimi ka fuqi e teknike per ta kontrolluar -keshtu qe perendimi nuk i len as rrymat ekstreme te panislamizmit radikal wehabist e as rrymat pansllave ne ndikim e as rrymat pan kineze te rraces s e verdhe e as rrymat turko file e as rrymat arabe por e kontrollon vet e ka vet nen kontroll -prandaj per pjeset e tokes shqiptare perendimi lufton europa e amerika tamam si per pjeset e veta prandaj le ta ahrron pansllavizmi qe mer ma toka tonat shqiptare per ti pastrur per gjithmon% duke i shtri e duke i be sllave dikure eka mashtruar perendimin sot nuk mundet kurr kurrsesi ta arrij ket qellim djallzorė -
Prandaj un jam shprehė ne disa raste qe ty ndoshta te esht duke se jam kunder islamit -nuk jam kunder fesė islame e as te krishterė por jam kunder inkuzicioneve dhe poltizimit te centralizmave ligjeve te egra sunduese dominuese pjesve te tyre qe devijojnne -si ato ne islam si ato ne krishterizem
-pra jam kunder centrizmit fundamentalist qe prishin harmonine e ekuilibrin e botes te ekzistences me kupton -un mendoj globalisht ne strategji te pikpamjeve shum gjersisht ne shum vlera univerzale te cilat nuk guxojne te shfarosen -sepse jan pjes ee pasurise se jetes e te kombeve te globit te tokes te zotit te kulturav dhe kjo len pasoja shkatrrues e me permasa botror dhe pra un mendoj ndryshe ne gjersi te gjera te strategjive te medha globale dhe njerzore -

--Gjithqka sot duhet me qenė mire e matur raport dhe pozicionim i qarte dhe
preciz ne raport me boten
-dhe ne kandare dhe duhet me dite me mbajt miq-

per te shpetuar nga kthetrat e bishave tjera -
qe jan gati me ngrene gjithqka edhe token tone mishin tone te njeriut shqiptar si kanibal -
e me poshtrue siq na poshtruan- e nuk ishim ne gjendje as me i gervishė
as me i ndalė as me ju be asgje -
as me e ndale tragjedine nacionale e poshtrimet kombtare-
e fetare e njerzore si bisha te rrezikshme qė ushtruan gjenocid mbi ne -
ddhe aq fllqisisht q ena flliqen qe na ndodhen
-duhet te jemi real krejt real pra para ketij tmerri dhe te me kuptoni drejt
dhe qartė per qka po shkruaj qka flas e ku percaktohem -e jo paushall
te mendohet e te jepet note e gabuar -

lirik 17-12-12 09:58

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Prishtina ėshtė mbushur me kontejner tė rinj. Gjithsej 450 sosh u vendosėn nėpėr rrugėt e kryeqytetit.
E ata u importuan nga Serbia.
Prejardhja e tyre nuk ėshtė zor tė dihet. Nė secilin prej tyre ėshtė vendosur etiketa qė tregon se I ka prodhuar kompania Gosha, e Smederevska Palankės sė Serbisė.

Komuna e Prishtinės ndau pėr to 119 mijė euro.

Shefi i prokurimit,Xhevat SImnica i ka thėnė kėtij televizioni se tenderin e ka fituar njė kompani kosovare.

Ndėrkaq, Xhemshit Gashi, i cili ka bėrė pranimin teknik tė kontejnerėve ka thėnė se ata janė fokusuar nė cilėsi e jo nė prejardhje, pasi qė nė Kosovė nuk prodhohen kontejner.

Bile sipas Gashit tenderin e ka fituar kompania kosovare “agrokop” tė cilės fillimisht 50 kontejner i janė kthyer pėr ti pėrmirėsuar.

E komuna e Prishtinės kontejnerėt nga Serbia ia bėri dhuratė kompanisė ‘Pastrimi’ qė udhėhiqet nga anėtari I LDK-sė, Feim Salihu. Pėr kėtė kompani javėn e kaluar asambleja komunale ka ndarė si subvencion edhe 100 mije euro tė tjera.Le te del ky guri i madh tash e le te na thot prej kahit esht ky simnica e simnicasit tjere qe po blejne mallra nga serbia a thua edhe keta njerz nga drenica jan -
sepse ky guri i madh ehst kontribues i madh i din prejardhjet dhe adresat e njerzve prej ciles nahije jan -
Blerja e mallrave nga serbia nuk jan vetem keta por nga serbia blejne shum dhe ato q eblehen nga serbia as per se afermi nuk paraqiten ne media dhe mendoj se keto poshtersi duhet te ndalen -se dora e drejtesise duhet me ra mbi keta njerz dhe keta blers qe blejne nga armiku yne shekullore keta duhet te largohen menjiher dhe si denim te punsohen ne miniera te kosoves -pa te drejte te ndonje pune tjeter

lirik 17-12-12 10:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rritja ekonomike si prrallise sali berisha dhe regjimi tij se do te jet tre perqind esht nje prralle -dhe mashtrim kjo nuk ndodhė sepse keto jan prralla -
sali berisha duhet te ua jap ne dore njerzve mediat q ete dalin ne televizon te gjith vizionaret e ai s e bahsku me hashim thaqin edi ramen te mos zaptojne mediat e popullit -sepse jan komunistet e fundit ne europe -
Nes e turqia po ka rritje me 11 per qind te ekonomise ather shqiperia dhe kosova do te duhej te kishte tre fishin sepse shqiperia etnike esht regjioni gjeostrategjik qe e sht ne rrezik gjithmone sepse vendet si suedia e gjermania e vendet e europes te ftofta edhe me ja fale dikujt si merr -
Si gjeografi ne shenjester ka qene gjithmone ballkani dhe shqiperia ne veqanti me kosoven -
prandaj duhet te ket rritje ekonomie me te madhen per tu siguruar nga pushtimet e rrezikshme -te vendeve qe asnjiher nuk i heqin syte e pushtimit nga tokat tona te klimes magjike dhe tokes s e merkullueshme

lirik 17-12-12 10:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shqiptarėt duhet te largojne garnituren e komunistve q ekan zaptuar mediat e nuk kan vizione ekeonomike-borgji i shqiptarve esht ne triliarda aq i madh dhe i pa perballueshem e asgje nuk prodhohet -qellimisht po behen klane bojktuese per te vene ne praktike agjenturen pengeuse
sabotuese te shqiptarve-
Ne tirane dhe ne prishtine flitet s ejan qendra speciale te huaja per qellime sabotuese te te gjitha ideve perparimtare te shqiptarve edhe idese ekonomike -
duhet te identifikohen kush jan ata dhe pse veprojne kunder nesh pra

lirik 17-12-12 10:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne u bindem dhe epame se turqia s apo mori pak forcim kekroj menjiher shtrirje ndikimi te perandoris e osmane smundje dhe vese te vjetra te pa kurfar mshire dhe mikruptimi per demtimet q eka bere 500 vjet e demtimet q ė ka be turqia jan tė mdha .
Per asnji qst e per asnji kusht turqia nuk largohej nga tokat tona ajo si rriqen i ishte kape trojeve shqiptare duke i konsideruar prona te vetat turke -dhe kjo ndodhi neper shekuj-kjo te ben me mendue se secili pushtues i njejt esht dhe pushtues te mire nuk ka -prandaj e vetmja garanci esht zhvillimi mbi te tjeret dhe dominimi mbi te tjeret ne apsketin zhvillimor ekonomik ushtarak ne menyre q ete mos guxon askush te sulmoj token tende te trashguar tapit e stergjyshve

lirik 17-12-12 10:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Biznesmenėt serbė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė bėrė tė ditur sot se do tė bllokojnė Jarinėn.
Kjo bllokadė vjen, sepse siē thonė ata, institucionet e Kosovės kanė shkelė marrėveshjen pėr menaxhimin e integruar tė kufirit.
Bllokadė do tė ketė pėr rreth dy orė, prej orės 10 deri nė orėn 12 dhe qarkullim do tė ketė vetėm pėr veturat e ambulancės.


Populli shqiptar ku esht populli shqiptar a ehst gjallė a din te protestoj para botes a ka shpirte ky popull apo njeh vetem egoizem dhe anarki dembeli dhe futje kokash ne zalle si struci-
per se ky popull nuk prteston me dinjitet para gjith botes me flamuj me pankarta sot e ka liri pse qeveria nuk organizon protesta duke angazhuar njerz per ket qellim-
Botes duhet ti tregojme se kosova nuk pranon qe mallrat te hyjne mbrnd kufijve te saj si kontrbanda te pa kontrolluara me ushqime te dyshimta -
Kosova ehst koosve e serbia serbi esht shteti yne kufiri yne teritori yne kosova jone toka e jone pjes a ejone qe serbet ekan marr dhe mnallrat e dyshimta nuk goxojne ta kalojne bernaken e as jarinen e as leposaaviqin albanikun e vejeter siq quhej andej qyteti -
Mallrat serbe nuk guxojne ne asnji milimeter te kosoves pa u kontrolluar e zhdokanuar nga qeveria e shteti e ligji i kosves nen kontrollin absolut te prishtines -
NE MALLRAT E KAMIONAT SERB MUND TE KET GJITHQKA PJESE RAKTASH NDOSHTA BAZA RUSE KINEZE E QKA JO GJITH FAR LLOJ MONTIMESH TE DYSHIMTA ATOM NDOSHTA DROGE RREZIQE PLANE SPIUNIME MAFIE KRIME NJERZ TE MSHEUR ARME PISLLEK SPIUNIME PROSTITUTA BUKE TE HELMUAR E QKA JO 'TE DYSHIMT ETE RREZIKSHME -PRANDAJ DUHET KONTROLL OJ SHKINA SERBI KONTROLL DUHET DHE DHENJE LLOGARIE E LIGJI KA LIGJE KA KONTROLLE KA RREGULLA -
nUK DO TE LEJOJME TE BEJNE QKA TE DUAN EKSTREMISTET SERB DHE DESTABILIZUESIT SEPSE NUK DO TE LEJOJ KONTRABANDA TE RREZIKSHME EUROPA E A SAMERIKA NE ATO ANE SEPSE JAN KONTAMINIME TE RREZIKSHME DHE ILEGALITETE TE RREZIKSHME DROGA MALLRA TE DYSHIM T TE SKADUAR Q EDEMTOJNE SHENDETIN E SHQIPTARVE -PROSTITUTA TE NDRYSHME VAJZA TE MITURA TE MSHEHURA NEPER KAMINONE TRAFIQE TE PA LIGJSHME E QKA JO
SERBET NUK MUND TE BEJNE QKA TE DUAN KET DUHET TA KEN TE QARTE BOTA NUK PRANON MA KRIMIN SERB KONTRABANDEN RAKINE KONTRABANDE CIGARET NAFTEN E SA E SA KONTRABANDA TJERA ANDEJ QE JAN TEPER JASHT KONTROLLIT
Populli Shqiptar si frymor se diqka me fryme si qenje njerzore duhet te protestoj ndaj ktyre qetnikve dhe te kekroj llogari nga bota q eta ndihmoj vetveten qeverine procesin shtetin
demostroni ndihmoni atdheun tuaj pra

lirik 17-12-12 10:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Raportohet se nė Afganistan, nga njė pajisje shpėrthyese nė provincėn lindore Nangarhar, janė vrarė 10 vajza.

Agjencitė e lajmeve, duke e cituar zyrtarin lokal Muhammad Sediq, raportojnė se shpėrthimi ka ndodhur nė momentin kur vajzat po mbledhnin dru pėr ngrohje.

Vajzat ishin tė moshės prej 9 e deri nė 13 vjeēare.

Lidhur me kėtė rast po zhvillohen hetime, nėse vajzat aksidentalisht e kanė aktivizuar pajisjen eksploduese.

Te shohim se ne qfar bote qnejrzore kriminale po jetojme ne qfar rreziku te kafshrise njerzore
po jetojme sepse shum kush ėsht i dehur e nuk ka sy me pa se ku e si jemi ne cilen bote po jetohet -
Mos me pa realitetin esht mohim dhe injoance servile mjerim krim dhe sadizem -
duhet te jetojme ne realitetin dhe te shohim se asnje mundsi nuk ke per te shpetuar as kombin tend e as fe tenden nga planet kriminale qe po vrasin fmi e filiza qe ekan jeten perpara dhe qfar mekato e krimesh behen ndaj fmijvee te botes e te feve te kombeve
sidomos ato kombe q ekan humbe hapin e zhvillimit e jan ne prapambetri-
-

lirik 17-12-12 10:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
prapambetruia do te denoj me poshtrim me vrasje te fmijve me ide te kalbura ne koke ata mbeten prapa me vonesa ne zhvillim duke mos qene te aft per te siguruar asnje lloj progresi per veq veshjeve me pigjama te bardha te qoroditura me primtiivizem dhe ide te errta e koka shkurtmendje te pa afta per zhvillim teknike e civilizimi-
dhe ja paosjat i aft te vret te poshtron me ane te armes me ane te fuqise -dhe asgje nuk mundesh me ndermarr ndaj te aftit vetem me qa e me vajtue ke gjith jeten nes ejete i thone kesaj -prandaj po bertas per zhvillim te kombeve secili te zhvillohet e te behet i aft per vete dhe jeten e vet si komb i garantuar

lirik 17-12-12 11:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
prapambeturia-

zhvillimi i vonshem ku te tzjeret ikun larg ne zhvillim me shekuj para teje dhe ndertojne armėt ma tė forta e ushtrinė organizmin fuqinė ushtarake
policiore ekonominė organizmin e civilizimin e ty tė lėnė nė balten e
mjerė ky esht ligji i gjungles kush esht me i forte e dhunon tjetrin e masakron -
Armiku kundershtari i forti dhe moszhvillimido te denoj me poshtrim
- me vrasje te fmijve te civilve -
Kush mbetet mbrapa i pa zhvilluar me koke koknzervatibve ementalitete te prapambetura -
me ide te kalbura ne koke ne pa zhvillim ne potencial -
ne ekonomi armatim -nuk ka garancion ardhmerie -

ata mbeten prapa me vonesa ne zhvillim -
duke mos qene te aft per te siguruar asnje lloj progresi per veq veshjeve
me pigjama te bardha te qoroditura me primtiivizem dhe ide te errta e koka shkurtmendje te pa afta per zhvillim teknike e civilizimi-
jan objekt i dhunes tragjike mish per top-


dhe ja pasojat ai qe esht para teje me zhvillim me arme te vret te poshtron me ane te armes me ane te fuqise ushtarake
-dhe asgje nuk mundesh me ndermarr ndaj te aftit-
vetem me qa me renkue mundesh e me vajtue ke gjith jeten nes e
jetė i thonė kesaj jo
-
prandaj po bertas per zhvillim te kombeve-

secili te zhvillohet e te behet i aft per vete dhe jeten e vet si komb i garantuar[/QUOTE]

Alima 17-12-12 11:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
...

Une mendoj mire per Lirikun!


Po ju?

.

Neferta 17-12-12 12:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2266216]prapambeturia-

zhvillimi i vonshem ku te tzjeret ikun larg ne zhvillim me shekuj para teje dhe ndertojne armėt ma tė forta e ushtrinė organizmin fuqinė ushtarake
policiore ekonominė organizmin e civilizimin e ty tė lėnė nė balten e
mjerė ky esht ligji i gjungles kush esht me i forte e dhunon tjetrin e masakron -
Armiku kundershtari i forti dhe moszhvillimido te denoj me poshtrim
- me vrasje te fmijve te civilve -
Kush mbetet mbrapa i pa zhvilluar me koke koknzervatibve ementalitete te prapambetura -
me ide te kalbura ne koke ne pa zhvillim ne potencial -
ne ekonomi armatim -nuk ka garancion ardhmerie -

ata mbeten prapa me vonesa ne zhvillim -
duke mos qene te aft per te siguruar asnje lloj progresi per veq veshjeve
me pigjama te bardha te qoroditura me primtiivizem dhe ide te errta e koka shkurtmendje te pa afta per zhvillim teknike e civilizimi-
jan objekt i dhunes tragjike mish per top-


dhe ja pasojat ai qe esht para teje me zhvillim me arme te vret te poshtron me ane te armes me ane te fuqise ushtarake
-dhe asgje nuk mundesh me ndermarr ndaj te aftit-
vetem me qa me renkue mundesh e me vajtue ke gjith jeten nes e
jetė i thonė kesaj jo
-
prandaj po bertas per zhvillim te kombeve-

secili te zhvillohet e te behet i aft per vete dhe jeten e vet si komb i garantuar[/QUOTE][/QUOTE]
Lirik keta nuk vlejn per neve ne Kosove- taramani maskarallak keto mendime produktive i parapelqejn shtetet ku njeriu e ka vleren me te madhe se qdo gjallese e jo te ne ku njeriu e ka vleren e veses se mengjesit. Pra nese njeriu ujk eshte ne kete rruzull ateher eshte nen lekure te shqiptarit se vetem ne jemi ujqer ndaj njeri tjetrit.

Shteti apo shtepia e ujkut eshte mali e fusha e preja e ujkut eshte ushqimi ne mjegull.

Ne dim te vjedhim te vjedhim dhe te gllabrojm shtetin dhe kemi dije te
vjedhim dhe ta rjepim njeriun tone per hire te egos plaqkitese gjakprishur e pashpirtesi.
P er kete jemi ketu ne kete rezervat gjungell ne nje cep te europes sepse dija te ne eshte nje term qe nuk e perceptojm nuk e shtime ne funkcion dhe nuk e qesim ne treg per konsum sepse eshte e menget mos te themi se fare nuk eksiston nder keto treva ku Zoti i fali shqiptaret.

lirik 17-12-12 13:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Lirik keta nuk vlejn per neve ne Kosove- taramani maskarallak keto mendime produktive i parapelqejn shtetet ku njeriu e ka vleren me te madhe se qdo gjallese e jo te ne ku njeriu e ka vleren e veses se mengjesit. Pra nese njeriu ujk eshte ne kete rruzull ateher eshte nen lekure te shqiptarit se vetem ne jemi ujqer ndaj njeri tjetrit.

Shteti apo shtepia e ujkut eshte mali e fusha e preja e ujkut eshte ushqimi ne mjegull.

Ne dim te vjedhim te vjedhim dhe te gllabrojm shtetin dhe kemi dije te
vjedhim dhe ta rjepim njeriun tone per hire te egos plaqkitese gjakprishur e pashpirtesi.
P er kete jemi ketu ne kete rezervat gjungell ne nje cep te europes sepse dija te ne eshte nje term qe nuk e perceptojm nuk e shtime ne funkcion dhe nuk e qesim ne treg per konsum sepse eshte e menget mos te themi se fare nuk eksiston nder keto treva ku Zoti i fali shqiptaret.[/QUOTE]

Nefertė mė pėlqeu ky foormulim i yti shum jashtzakonisht i fortė-
dhe shum i sakt dhe i vertetė si shum shkaktarė tjerė tė fatkeqsive tona neper shekuj -
dhe pasojė tė njė brumi tė tillė siq jemi ne shqiptarėt-
si shum tė pa ndriquar akoma nė qdo cep tė mdjes e tė kokes -

Pasojat normal qė vlejnė edhe ppėr ne por edhe siq po shihet popujt qė po psojnė trauma dhe tragjedi kurr nuk do tė vijnė ma nė vete ata popuj .
Jemi dėshmitarė tė kohes ku nje urrejtje e pa parė nė mes tė popullit ka hy nė siri dhe vrasesit shkoninn derė mė derė se bashku me vrasiesit serb e tė udhzuar nga qetniket vullnetarė serb pansllav dhe ju thonin nėnave siriane
cilin fmi don me ta mbytė zgjedh njejt si ne bosnje e si nė kosovė.
Ja pra qka mund tė bėj banditizmi kanibalizmi i mendjes se njeriut qe ne na duket qenje normale por njeriu ehst shum ma i rezikshem se qdo bishė tjeter .
Prapambeturia e mjerė dhe mizoria per shkak te ketyre shkaqeve nga njerzit e armatosur -teknikisht ne teknike te pregatur por ja ma trima se viktima por ne perparsi teknike te armės po bėn kerdi nė njerz -shfarosjet do te jen gjithmonė tė dhimshme dhe kanibale .
Ne siri fmijte e djepave ua qitnin qenve ndersy nenave keto veprime i kan bė ne bosnje qeqeni afganistan e shum kund ne vende shum kund
tjeter .
Akoma nuk po e dijmė nė qfar bote po jetojmė botė e tė pamshirėve qė vetem nji fishek armiku i zi nes e e ka pėrparsi ma shum se ti e llogaritė per ty -per te vra per te domnuar per te shfarosė -
Ky esht vizioni dhe mundimi qe me ka munduar gjith dhe me ka percjelle gjat gjith jetes time ku do qe jam munduar te flas se pikrisht mbi perparsine e teknikes armes dhe organizmit diktohet kontrollohet bota sundohet masakrohet poshtrohet ai qė ėsht ma i dobt dhe ne akoma nuk edijme se ne qfar planeti jetojme qe na duken njerz por ne fakt binduni vet se qka jan kta e kush jan -
dhe qka esht me qenė i dobt pra-dhe cilat jan pasojat


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:12.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.