Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

Alima 03-02-13 01:25

Titulli: Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Sulltan-Alim;2273094]I respektuar Liriku,

Keni perkrahjen time mese te sinqerte per gjithe mesazhet qe ju sillni ne kete Medium permes shkrimeve, poezive dhe komenteve mjaft domethenese. Ju pergezoj per kete mund dhe uroj qe te permbaheni kur vereni shkume e jarge perrreth.

Sinqerisht,

Sulltani![/QUOTE]

...

Me shpres se nuk aludove ne rradhitjen alfabetike ne nofken e pare nr1 qe rradhitet ne rradhet e para te ketij mediumi ne midis mesi ...dhe me fal se nuk po di te shprehi mendimet e momentit ,dikuj do ti thoja ...keshtu sikur shpreheni ju SulltanBej ... Amin!...Lirik te lumte,ngase nuk po di te them ēka tha personi siper jush mendimin psh SulltanBej!
Vetem vazhdo ;)Ps.Guralec,mos hi ne gjunah !
A ti mrriz ,me shnet e bajsh se vet u perzive ne muhabetin e alimit me Ferizin :D
.

lirik 03-02-13 01:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2273090]i dashuruar ne vetvehten[/QUOTE]kjo ėsht etiketė komuniste e zanateve te vjetra te demagogjive
- pa asnjė lloj argumenti ne anen tjeter etikete e zezė me motive te dobta
tipike-siq din ti me ngjjite etiketa
akuzė e modelit akuzuese pa fakte -
e pa lidhje e pa kurffar logjike -
e pa bazė dhe ne kundershtim me vetveten
a je asi -me qka dikure je serviluar ndsaj meje me lavdata
e ke nxjerre fjale gjevahire duke me que ne qiell e tash kishe hajt s ete pa kurriz jeni ju disa njerz ju kam pa jamm bindur -

dikure ma ma pare lavdata servile
e tash etikete

qe do te thot edukim i pa kurriz -
jo stabil ne at qka thua as ne qendrueshmeri te karaktereve
e e qe i ndrron or e qast mendimet sipas interesit -
te qasteve si disa tjere servil -
qe jan servil e dikure me lavdronin -
e tash gjoja po ndryshojmė me do far sjellje tjera-
ketu ma se miri shihet se kush jeni ju disa e keto vese pa dyshim i ke ti vet

lirik 03-02-13 01:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Despotet e kohes moderne burokratet autokratet feudalet anakronistet pshtjellaqet asocial ---

dhe dembelet privilegjuesit-profiter meritokrat
klanet bashibozuke -

me sistem te shtyrjes me brryla--mjaft sistem antihuman e qnjerzor qe her do kure do do te rrezohet me revulicone te pergjakshme -

dhe ata antinjerzor me sistem dinak destruksion shkels e te poshter ne karakter krejtesisht pengeus te shoqerise per zhvillim -


duke shkelur te gjith njerzit e merituar dhe te vizionar -
ata jan qind per qind ne qellime destruktiv kunder kosoves -
destruktiv e
negativ -

Ata largojnė me tė madhe progresistet nga qdo lloj suksesi-
dhe e pengojne kosoven ne qfar do zhvillimi -

dhe nuk lejojne shqiptaret perparimtar per te ju qassur punes -
progreesive per zhvillimin e kosoves
se atdheut -

ata verojne kanibalisht e poshtersisht -
duke mohuar njerzit dashamirė tė perparimeve nacionale e patriot konstruktiv te sinqert me veprime te deshmuara ndaj atdheut -
e largojne nga proceset e mundsite per kontribut nacional qytetar te ndershem me pervoja - qe mund ti sherbejne atdheut -

ndersa keto klanet majtiste mohojne e shkelin gjithqka kombtare -
poashtu shkelin njerz me aftesi te veqanta e njerz kreator ideator e vizionarė te talentuar-
e i shkelin ata ata njerz patriot me aftesi pervoje-
dhe me veqanti
me aftesi profesionale -

-qellimi i ktyre veglave antishqiptare duket ne qellim -

kryekput ne sherbime te huaja dhe si servil te dobt te cilet para te huajve pshurren nga servilia e degjueshmeria e pa kurriz
- dhe ky destruksion esht veprim plan diskriminimi kunder kosves e banorve qytetarve te kosoves -

diskriminim ne qdo drejtim ne sabotime dhe pengime te zhvillimit te atdheut-ne anen tjeter keta perfaqsojne krimin dhe degjenerimin mashtrimin [/QUOTE]

lirik 03-02-13 01:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vazhdonin vargjet shqiptare ne dritarete burgut -rama fetaghu sadria e shum te tjere me ruanin te dera-aty kur vinin gardianet dal ngadal-neper koridior -dhe paloheshin pas dere shoket rrinin te ajo pjesa nga gardianet e hapnin spiunka quhej si kapak i vogel sa per te pa dhomen -
Gardianet inspektonin nat e dit koridorin e burgut -dhe duke ece neper koridor ata ecnin -
me hapa - ne spunke ata vazhdimisht shikonin se qka po benin te burgosurit -benin kontrollin e rregullt dhe raportonin per gjithqka qe shihnin -ishte libri i kujdestarise ku gjith qka shkruhej dhe informatat shkonin ne udb -dosjet kompletoheshin per secilin dhe shpernfdaheshin ne shtetitn jugosllav edhe per vogelsite me te thjeshta -
prandaj dosja ime ishte shum e trashe -

lirik 03-02-13 02:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Alima;2273095]...Me shpres se nuk aludove ne rradhitjen alfabetike ne nofken e pare nr1 qe rradhitet ne rradhet e para te ketij mediumi ne midis mesi ...dhe me fal se nuk po di te shprehi mendimet e momentit ,dikuj do ti thoja ...keshtu sikur shpreheni ju SulltanBej ... Amin!...Lirik te lumte,ngase nuk po di te them ēka tha personi siper jush mendimin psh SulltanBej!

Vetem vazhdo ;)Ps.Guralec,mos hi ne gjunah !

A ti mrriz ,me shnet e bajsh se vet u perzive ne muhabetin e alimit me Ferizin :D

flm shum per mendimin tuaj pozitiv ---dhe realizmin -kti gurit te madh si kam bė asnje te keqe asnjiher-

ja kam thene disa mendime hapur nder sy duke e korigjuar-

ky bente do far teprimesh me lloj lloj diksreditimesh ndaj drenices -

mjaftonte te gjente nje person negativ dikund -dhe e perfshinte krejt drenicen -

prandaj ju kam kundervu sepse ashtu nuk esht reale -

drenica gjith ka pas burra te mire e familja patriote -

ka vuajt shum nga te gjitha pushtimet e regjimet dhe ka kundershtue-

ndersa ne disa zona tjera kan kalue nga pes gjasht pushtues e ka nga ato ane qe as nuk ju ehst ndje zeri asnjiher per te kundershtuar pushtuesin-

Drenica gjith ka pas te burgosur politik neper goli otok e grupe aktive deri ne ngritjen e flamurit -veprime papajtueshmeri me serbin e me te gjith hasmit e kombit ne te gjitha periudhat-ndersa ky guri i madh kerkon qe mbare drenicen ti paraqet si spiuna te serbisė--qka aspak nuk esht e vertetė as kurr as hiq as asnjiher jo dhe njimij her jo -sepse mire i njoh un ata fort mire i njoh drenicen --aq mire dhe aq nga afer i njoh -dhe jam i bindur me miliarda per qind se shumica e drenicasve kishin nje urrejtje te madhe te jashtzakonshme per pushtuesin dhe sjelljet e tij -dhe mezi prisnin te levize diqka -per te prishe e shkatrrue at lloj jugoslalvie qe na mbante ne roberi nepermes s erbise ne kthetra dhe tallej me ne shqiptart -

Prandaj nuk e duroj dot dezinformimin e kti gurit te madh - e di un mire se qfar urrjetje kishin d renicasit per shkaun -gjithmone dhe ne qdo lloj ode takimi apo kuvendi -

Deri sa neper qytete te kosoves kendohej e pritej zdravko qoliqi miki jevremoviqi bleheshin pllaka gramafoni beheshin moda serbe shikoheshin seriale serbe emitohej sjellja serbe ne shum vende -ne drenice i shahej nena serbise ne qdo vend e be qdo ode - e mbi 97 per qind te drenicasve se kan dite as nje fjale serbisht as jugoslalvisht -as qe kan pas lidhje kurfare as me muziken e as me moden serbe as qe esht kenduar ndonjeher ndonje kenge serbe andej as kurr as q ekan dite kurr per veq sharkise dhe kendges patriotike kunder shkaut -

Tsh po del ky far guraleci e po mundohet me perlye serbine si shum kush -

po mendon ky se nuk ka njerz deshmitar qe i njohin mire situatat ekohes -

neper stadiumet e kosoves berrtisnin qikat e rinia u dashke zvarre me i terheq policia nga zdravko qoliqi -shiteshin pllaka gramafoni aq shum sa qe s e ke idene dhe kishte plot nga ata qe i kishin ato pllaka e blenin gramafonin ne at kohe qe ishte sa me shite nje are me e ble gramafonin -e mundoheshin te emitonin kengen serbe -

Edukimin tim patriotik e kam marr nga te paret e mi dhe burimin e ka andej prejardhja e patriotizmit tim buron nga brezat andej dhe per ket frymzim e edukim kryesisht i jam mirnjohs mentalitetit dhe tradites se asaj ane pra burimit atdhetar te drenices patriote anti serbe ani qdo pushtuesi -

Serialet televizive qe shikoheshin nga shum familje qe me shpirte shpirtzoheshin si serbet dhe qdo program tjeter -shum familje shqiptare ishin ne rrezik nga ky depertim -

ndersa ne drenice ky rrezik as qe ekzistonte gjithqka aty ishte e shkeputur si me kene tjeter cope toke keshtjelle e pa depertueshme e frymes serbe -

ketu e kishte neper shekuj inatin pushtuesi me ket regjion qe kundershtonte secilin pushtues dhe nuk pranonte asnje depertim te fymes se tyre ne asnje menyre -

Ket qe po e them drenica e tregoj edhe me turq turqit u munduan te fusin frymen e haremit ne drenice e te ndertojne objekte aty e gjithqka ndikues eneper shekuj -

por kurr dhe asnjiher nuk arriten te depertojne -

drenicasit kan pas problem vetem me sherhet e kosoves qe flsinin turqe -

dhe per ta shite nje pule po nje dhi kur katunarit me plis sheherlia i ka fole turqe

per te be pazarin me te prandaj -jo nga depertimi turk i qfar do mode as qfar do ndikimi -por ne kontakt me shehrin kur duhej me dale ne pazare -

se as pasha as sulltani kurr s ka pas mundsi me shtri ndikim ne at krahine

dhe ajo krahine ehst pre jan qfarose me mija emija njerz aty jan pre krena nga pushtuesit -dhe mjaft esht shpopullzue -

N ekohen e hyrjes se sulltanve ne kosove -nga sulmet ne at vend jan shperngule mbi shtatdhjet per qind e popullsise qysh ne kohen e turkut dhe kan ike neper male te shqipnise e pashtrikut neper thellsi te mirdites e ne zona tjera te thella sepse turku donte krejt me i pre .

Ky far grualeci tash me disa tjere te pa dijshem mundohet me ja humbe krejt emrin dhe hsitorine drenices me te gjitha llojet e format e diskreditimit -

Drenicen e gjene ku do neper arkivat e serbit e turkut dhe aty ne dokumente origjinale shihet se sa ngusht ua ka pru drenica pushtuesve -

pse nuk ndodhte kjo ashtu me te tjeret -

Drenocasit ku do q ekan shkuar neper qytete kan dhene kontribut te jashtzakonshem patriotik-qofte ne prishtine ne vushtri mitrovice e ku do

Demostratat e vitit 1981 rrjedhen kryesore te organizimit

dhe nismave eperfshirjes e kan ne ato qytete nga njerzt e ardhur nga drenica si banore qe kan banuar ejan be banore aty ne ato qytete

e jan ardhe nga drenica ose te lindur ne qytete por baballaret e gjyshrit i kishin me prejardhje andej .

Vorret e shqiptarve te drenices jan ku do ane mbane kosoves e ne shqiperi

gjithmone neper qendresa kunder okupoatorve -

prandaj nuk mund te ua humbi meriten kursesi dhe mundin e gjakun -

drenica nuk ishte superfuqi -ishte nje regjion ne mjerim gjithmone i varfer i pa fyshek municion i pa arme me shum pak arme me munges ete armve i pa kurfar ndihme nga askush -

Por ishte natyra e zjarri organik patriotik mentaliteti vet brumi e kulturura lloji i njeriut i vendit qe nuk e duronte asnji lloj sunduesi

Duke edite ket edhe serbet e shkruan programin edhe per ket zone dhe kush esht historian le te sheh se ku do ne dokumentet serbe gjenden ne arkiva shkrime -ku kekrohet veprim i veqant i serbise ndaj drenices -ashpersi dhe mundsisht edhe qfaroosje -

Serbia e kekroj neper mes diplomacise ne paris -

disa her lejen ne europe - per te qfarose po tuajse krejtesisht

drenicen

-por kjo mundsi nuk ju dha nga diplomacia e europes -

sepse megjithat eruopa nuk pranoj ashtu krejt ne at forme -

edhe pse pranonte ne mase por jo krejt-vazhdimisht austria kundershtonte

-

serbia ne at kohe ne vitet 1919 kerkonte nga parisi e londra vrasjen e te gjith djepave shqiptar te drenices komplet -aq shum u be biseda ne lidhje me keto mundsi -

qe i kerkonte serbia si shfarosje te shqiptarveaq sa franqezet diplomacia e tyre sekrete ju dha nje far leje qetnikve serbian

duke i mbylle syte europa dhe lejuan vrasjen e fmijve ne drenice-por mbi moshen 8 vjeq i tha franca a jo nen moshen 8 vjeq

ja pra per qka shkonte pashiqi ne shtete te europes- u pranua kjo marrveshje

jo nen moshen 8 vjeq dhe prandaj gjandari i serbise pyeste gjithmone

siq tregojne te vjetrit

se sa vjeq esht fmiu pyesnindhe ja ngulte bajoneten si merrte vesh se esht mbi 8 vjeq dhe keto krime emasakra kan vazhduar -

poashtu dihet nga e gjith bota se drenica esht ne rreth te kuq

dhe ne shnejester te serbise pa dyshim dhe drenica gjithmone esht ne rrezik

nga serbia -

ather shtrohet pyetja pse vazhdimisht e sulmon ky guri i madh

ket regjion shqiptar -dhe jo pak te tjere kujt i sherben kjo propagande e poshter -kujt i duhet per veq serbise ekjo behet per te ja thye vullnetin drenices -

prandaj ju kundervihem te gjith atyre qe ne far do menyre tentojne te sulmojne ket regjion shqiptar patriotik me tradite shum te vjeter atdhetare

dhe qendrese

por ne menyre alegjike poashtu reagoj dhe do ti kundervihesha qdo kujt qe sulmon per shembull pejen gjakoven kaqanikun ferizajin podujeven istogun etj e te gjitha vendet e kosoves ete shqiptarise nese ato poshtrohen me goje te keqe e propagande reagimi dhe ndjenjat e mia do te ishin po aq reaguese po ne at shkalle te njejt po aq sa per drenicen njejt -sepse i ndjej si pjese te atdheut njejt pa dallim -dhe askush ti preke ato s duhet sepse jan pjese te vatanit -

Normaisht q enjerz te kqi ka ku do por ata kan emra e mbiemra e adresa e jo te peeerfshihet krejt regjioni me lloj lloj debilizmi e fjale pa lidhje me fye ne menyre masive njerz te ndershem e te pafajshem per shkak te nji personi me i fye njiqind mij njerz dhe kjo esht budallaki idiotizem dhe qellim i keq armiqsor ndaj shtetit einteresave te kombit e shtetit shqiptar dhe krejt shoqerise shqiptare kjo paraqet rrezik te madh dhe esht propagande helmuese

qe vetem armiqve ju pergjegjet dhe duhet ndaluar rreptesisht nje praktike e tille bizare

lirik 03-02-13 10:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kur jemi te vargjet e recituara nga un ne burgun te mitrovices se kosoves
ne te cilin qendrova nga data 9 prill deri me 13 nendor 1981 i denuar me afro 9 vite burg per organizimin e demostratave te mitrovices dhe rrethines - mandej ne vuajtje te denimit na transferonin neper vende tjera te ish jugosllavise per te vuajt denimet e gjata te burgut -
qka ti thuhet tjeter kesaj per veq se vuajtje shqiptare -vuajtje te kombit shqiptar kur her pas here kersitte dajaku ndihej britma e njerzve neper qelija
e ne dhoma ne kordiore dhe i qonin ne vende speciale per ti rrah -

- her pas here ndodhte ku ndodhte nga njiher ne koridor te burgut famkeq te mittrovices ne kosove kersiste dajaku mbi te burgosurit shqiptar nga ana e gardianve
-
mbi te burgosurit shqiptarė te pambrojtur

-shpeshher ne koridor te burgosurit i nxirrnin nga dhomat ne koridor
per te la gjakun e te tjerve te cilet i kishin rrahhe me shkopij me boksa e shkelma -
ua kishin derdhe gjakun ne koridor dhe gardianet e burgut me qellim provokonin perr te nxjerr te burgosur me la gjak neper koridor shum kush kemngulte nuk pranonte
ket pune dhe hante edhe ai dajak per ket kundershtim
nga gardianet e burgut -

Kishte poashtu mjaft njerz ne burg aty te burgosur te rrahur me shkopij me grushta e shkelma -
te cilve ua qitnin gjakun kur i godisnin ne hunde dhembve etj
Ne keto rrethana tejet te komplikuara duhej menquri e madhe dhe roje e madhe dhe duhej te ruanin shoket te dera per te recituar njerzve kur dilnin ne shetitje te burgosurit -
Plaget e tyre neper trupin e rrahur te sakatosur moralin duhej mbajtur fort dhe me ndihmene fjales te forte morale me shpresen .
Si besimtar i zotit gjithmone besoja ne zot duke menduar se zoti ka me ua thye qafen zullumqarve te ktyre regjimeve kriminale -
Besimin se kam larguar asnjiher nga zoti edhe pse kam mund ur ndoshta nga njiher me pas halle tjera e kam harruar jo qe kam harruar me qellim por ka kaluar kohe kur kam qene mjaft i lenduar dhe kam pas pune e mendime por gjithmone jam ktyher aty ku vetem te zoti duhet te mbehtetet -lutja dhe besimi i pa lekundur


.

lirik 03-02-13 10:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
burgu i Mitrovices se kosves ishte nji rrumbullak -projekt i poshter nga politika gjakpirse e zezė italiane qe kurre diqka te mire si ka sjell ballkanit veq pushtime e sabotime -e mafiozitete -
Kurr hajrin tokat shqiptare e fiset shqiptare s ja kan pa europes veq sherrin -
qe nga koha e romakve romaket vetem keq kan veprue per iliret e trohet e tyre dhe kan veprue keq e sabotueshem me ilir dhe ne meneyre shkelse -romaket kan ndihmuar sllavet
dhe i kan shkele iliret -romaket ishin po aq pushtues per iliret püo aq sa sllavet -
Kishte ardhe ne kosove nje projektuese arkitekte italiane dhe kishte projektuar burgun famkeq te mitrovices -ne te cilin nuk mund ta dije ne cilen ane je lindje perendim pasi ishte krejt rrumbullak i projektuar dhe nuk dinte njeriu as dyert e daljet se kah ndodheshin -
qelijat poashtu ishin te kqia -dhe pod rumet ku ishin vendet poshte ne rast se donin ta heqnin dikend qafe kishin vendet sekrete -
Thone se arkitektja italiane e kishjte vare vehten ne litar pastaj duke menduar ne ne dergjgjje se qka ka menduar per njeriun -
por askush se din sakt se qka ka ndodhe me te kush e di -ndoshta sherbimet sekrete e kan vare kush e merr vesh se q dreqin ka ndodhe me te e ka zene taksirati -me projekte burgjesh te kqia q e i ka menduar per njerz

murrizi 03-02-13 10:50

Titulli: Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Alima;2273095]...

Me shpres se nuk aludove ne rradhitjen alfabetike ne nofken e pare nr1 qe rradhitet ne rradhet e para te ketij mediumi ne midis mesi ...dhe me fal se nuk po di te shprehi mendimet e momentit ,dikuj do ti thoja ...keshtu sikur shpreheni ju SulltanBej ... Amin!...Lirik te lumte,ngase nuk po di te them ēka tha personi siper jush mendimin psh SulltanBej!
Vetem vazhdo ;)Ps.Guralec,mos hi ne gjunah !
A ti mrriz ,me shnet e bajsh se vet u perzive ne muhabetin e alimit me Ferizin :D
.[/QUOTE]


hahaha...,
Veq sinqerisht sdi njeri a me qesh, apo me qajt me rastin.

E sakt qe vet u perziva, ama veq njė gjė do ta pyesja unė tėre forumin.

Poezia e lirikut ?
Per kėndė i shkruan xha liriku keto poezi, per veti apo pėr lexuesin ???

hajde po ja pranojm poezin deri diku ,
Sa munda unė tė shohė lirku "krijonte" qė nga moooohtiii nėpėr forume, si kan lėn vendė askundi kritikėt siq duhet dhe ka ardhur kėtu e na dėrdėllit neve.
A durohet kjo gjė nė rendė tė parė, dhe e dyta kujt i bėjnė mirė "poezit" e lirikut ?
Pa mosni ju lutem se kėshtu nuk i bėjmė askujt nder, e aq mė pak kombit, por edhe as vetė Lirikut mos harroni !

Mirpor siq e thash,
Poezis pas sa vitesh gati qė i ka ra n'fije si zanat, tė "leme" siq duket nuk e ka pas kurrrė.
Ajo ēfar nuk durohet dhe as qė guxon tė tolerohet nė forum janė trillimet e tija pėr do far burgje, hjekash, njerzish qė i merr nėpėr gojė u ku ta di njeri. E duke ja vėnė kulmin kur na e mėson historin....

Stop dhunės nė forum, stop dhunės nė net.


[COLOR=White]Ps.
a do tė pasojn tash postime tė panumėrta e me ditė tė tėra, duke nxjerrur mllef e vrerė nga mė tė ndryshmet fjalė e tė pa renditura aspak letrarisht e gjuhėsisht , veq shiqojeni.[/COLOR]

lirik 03-02-13 10:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te gjitha dyert e qelijave dhe te dhomave kan qene te hekurta shum te forta nuk ka pas asnje lloj mundsie me thye as nje dere ndoshta as tanku vet -neper dyer kan ekzistue extra shula te forte hekuri dhe mbyllje hermetike te dyerve -ka qene lart te syri i spiunimit vetem nje lloj rrumbullaku qe levizte kur gardianet hapnin syrin sekret per te pa se qka ndodhte ne dhome me te burgosur pra inspektimi i perdistehhem i tyre neper dhoma por me pas pak kujdes e vrojtim shihej se levizi ai far kapaku sa rrumbullaku i syrit per me pa-
Te dera kur shkoje me pa nga distanca qe kishte mbete sa do pak e vogel mund te shihje hapat e gardianve ne koridor krejt pak neper mes nje hapsire shum te vogel sepse ata far kapakash per sy nuk puthiteshin krejt ne dere dhe lenin hapsire te vogel sa pe pa se kush levizte ne hapa kur gardianet mshefeshin te dyert me pergjue prandaj -
kur donim te ja venim vemendjen extra dilniim zakonisht te dera dhe shihnim sa po leviznin hapat ne dhomen tone ne te burgosurit e kemi pas me marrveshje
me shenjes pssssssssssss
shenja pssssssssssss alarmonte qe do te thoshte ruju zbrit shpejt nga krevati se erdh gardiani-
pamvarsisht se ata vinin me hapa leht te dera gardianet gjithmone hetoheshin nga te burgosurit -
kur ata vinin te dera alarmi yne me pssssssssssssssssssstttttttttt ishte dhene dhe ne pastaj e dinim s epo na pergjonte gardiani keshtu qe ata plasnin nga inati se nuk mund te benin si duhet at qka donin

lirik 03-02-13 11:07

Titulli: Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=murrizi;2273115]hahaha...,
Veq sinqerisht sdi njeri a me qesh, apo me qajt me rastin.

E sakt qe vet u perziva, ama veq njė gjė do ta pyesja unė tėre forumin.

Poezia e lirikut ?
Per kėndė i shkruan xha liriku keto poezi, per veti apo pėr lexuesin ???

hajde po ja pranojm poezin deri diku ,
Sa munda unė tė shohė lirku "krijonte" qė nga moooohtiii nėpėr forume, si kan lėn vendė askundi kritikėt siq duhet dhe ka ardhur kėtu e na dėrdėllit neve.
A durohet kjo gjė nė rendė tė parė, dhe e dyta kujt i bėjnė mirė "poezit" e lirikut ?
Pa mosni ju lutem se kėshtu nuk i bėjmė askujt nder, e aq mė pak kombit, por edhe as vetė Lirikut mos harroni !

Mirpor siq e thash,
Poezis pas sa vitesh gati qė i ka ra n'fije si zanat, tė "leme" siq duket nuk e ka pas kurrrė.
Ajo ēfar nuk durohet dhe as qė guxon tė tolerohet nė forum janė trillimet e tija pėr do far burgje, hjekash, njerzish qė i merr nėpėr gojė u ku ta di njeri. E duke ja vėnė kulmin kur na e mėson historin....

Stop dhunės nė forum, stop dhunės nė net.


[COLOR=white]Ps.[/COLOR]
[COLOR=white]a do tė pasojn tash postime tė panumėrta e me ditė tė tėra, duke nxjerrur mllef e vrerė nga mė tė ndryshmet fjalė e tė pa renditura aspak letrarisht e gjuhėsisht , veq shiqojeni.[/COLOR][/QUOTE]


E more murriz aga po shihet mire se kush je e fytyra jote e e shum kujtė fytyre analfabete dhe jashtzakonisht dyftyrshe -
jo vetem e jotja por e shum kujt neper forume -
stop poshtersise tende e pro serbizmit pro sllavizmit -me ne fund ta qjerr masken -
Abedin Bala nga fhsati korroticė i drenices per shkruante shkrimet dhe vuajtjet neper burgje -
simbas teje asnji i burgosur politik nuk ishte as nuk ka vuajte -
vetem kush esht i cekt ne mendje nuk sheh se ti je mbrojts dhe je ai qe mshefesh per te mbrojte ish jugosllavine -
e kam pa dhe e kam nuhatė se ty te dhemb shum te dhemb shkrimi-
Nuk e vrau udb ja kot mjeshtrin Abedin Bala e Ukshin Hotin
e shum tjere -qetniket ma shum i trembeshin fjales se sa pushkes -
ne burg ata e vranė trimin Abedin Bala sepse pershkruante me mjeshtri te gjitha poshtersite e maskave jugosllave .
Por rrjeti i njerzve nuk ishte i sigurt per te ja qite shkrimet perjashta
Jugosllavet dhe fytyrat pansllave te poshtersive kujdeseshin fort per ket
metode speciale -
Abedinit i kam dhene vrejtje disa her qe te ke tkujdes jo vetem un por edhe te tjere patriot -
Simbas teje murriz avokati i rusise e i serbo jugosllavise -
edhe Abedin Bala edhe ukshin hoti paskan qene trillime figura te pa qen shme te pa e kzistueshme a - simbas teje krejt gjithqka esht trillim a -
jo more murriz aga se maska jote ka ra e po bjen prandaj je egersuar ti
Haram ju qofte te burgosurve politik budallakia e tyre qe nuk ekan shkrue qdo detal te tyre ose nese nuk dijne pse nuk ja kan dhene dikuj per ti pershkruar-detalet neper burgje por serbia me propagande ka korre neper shekuj fitore deri sa penda eshqiptarve rrinte e tredhur -ose e tredhnin

lirik 03-02-13 11:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Jo murriz aga nuk jan te gjith shqiptart tradhtar -as moderatoret neper forume -dhe kam burime tjera kah e ku me shkrue -fjalen nuk ma ndalon ti -simbas teje duhet te shlyhet kujtesa e shqiptarve e lotve e gjakut te tyre e dajakut e perjetimeve dhe diktatures -simbas teje te gjitha poshtersite shkinore duhet te heshten murriz ti je jo murriz por jarge e zezė e mbrojtjes pansllave -
Recitimet e mia neper burgje i dijne te gjith ata qe jan gjalle e deshmitar -edhe keta q ejan gjall sot
e po i shohin te shkruara-
po ti je ai q e po eshemton dardanine -ai qe po e shemton fjalen -ai q epo e shkakton dhunen mbi shqiptarė-
Ti je ai qe po don ta ndalon fjalen -sepse je i poshter analfabet dhe nuk ke asnje lidhje me njohurite
je debil cinik dhe neqmues i njerzve ku do me dinakerine tende plot maske hipokrite

lirik 03-02-13 11:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ti je ai murriz shqipnia -ani murriz shqipnia haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jo bre ti je murriz pansllavia -sa do qe mire mshefeni pas maskave kot e keni -lexuesit do te ju zbulojne -nuk jan te gjith moderatoret e administratoret e forumeve vegla te pansllavise -
ishalla jo se na lshion toka ather ma mire le te na e qesin boimben atomike se nuk po ju dashkemi botes as dheut ne siperfaqe me jetue -
ASHTU KESHTU BOLL KISHTE SPIUNA NE KOHE TE ISH JUGOSLALVISE
edhe ne kohe te kralit qe per nji pushke ose per nje thes kallamoq spiunotne katundin
por ata dfrejt e ne ferr kan shkue -
edukimi i shqiptarve duhet me qen edukim i qelikut -e te dihet mire se spiunimi esht mekati ma i madh i jetes qe zoti e denon -ndersa ti je gjehnemli murriz -ti e perfaqsonanen negative dhe je provokator avokat i pansllavizmit pa dyshim-

lirik 03-02-13 11:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Spiunimi si shemtim ma i madhi mbi dhe qe mund te ekzistoj ne hapsire esht ma e keqja dukuri e njerzimit-kur njeriu esht spiun kalon neper te gjitha ferret dhe zoti kujdeset ekxtra veqant per at njeri q ene at bote ne te gjitha llojet eferreve ta ta mundoj sepse -poshtersi ma e madhe nuk ka mbi dhe-se spiunimi-
prandaj ti murriz kend po e mbrone ne ket rast kend -dhe cilin po e marr un neper goje cilin -
ti je dezinformator i madh dhe i poshter edhe si njeri sepse un mora neper goje ata inspektor qe i njoh si te poshter faruk mehmetin sylejman arifin si ma te njohurit keta kan qene te mitrovices
inspektor me emra te njohur dhe kan veoruar negativisht ne popull
e ata inspektor te tjere jan disa por nuk ua di te zezat atyre te zezat ua din dikush tjeter
por instektoret e udb s ne mitrovice ishin edhe zenullah shala e disa tjere qe emrat etyre nuk po me kujtohen -sepse kan kalue shum vjet tash -
por emgjithat veprimet e tyre i njeh mitrovica-

Alima 03-02-13 11:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
...

Paj Mrriz ,nuk eshte edhe aq zor ...psh une kur duhet dhe eshte situata per te qeshur qaj, dhe kur eshte situata per te qare zakonisht qeshem ... aspak veshtire apo jo ?


Artisti i forte shendrrohet ne nje person tjeter ,dhe edhe dy pas shtate , njeherit ambienton ngjarjet saqe edhe gjethet ne drunje i numeron ...bile bile edhe ato qe kane rene nga ai druri ...pak me ju tek jet te qaj dru ,jo per tjeter por kush more mundet me i numeru gjithe ato gjete ..??! ... pra pak me pas fat e me qene dimri psh ,druri i ka vetem deget thate ,e i bie me lehte te numroj qato dege sesa gjethet ... pra e sheh si i krijova une si artiste me rradhitjen e pare alfabetike ne alfabet ,pse A= alima 5 rreshta artistik ne kete shkres tani duke ti pershkruar drunjet , gjethet dhe edhe pa gjethe poqese qelloj dimri ,se veres eshte zor, ne pranvere nese ja fillon me i numeru prej te pares gjethe sapo te dal nga sythi psh ...dhe rrin aty e i numeron te gjithe tjerat deri te mbushet druri do ekesh me lehte veres ngase perafersist e din numrin e tyre ...dhe vjeshtes shume me lehte ,ngase vetem bene countdown ,sikur i thojne ne gjuhen letrare psh kur i numrojshin ditet deri te 2112201201212121 dates ! ....shih tani u bene 17 rreshta Mrriz :)

Lirik,kije durimin ne nivel mik! Te gjitha keto qe ne themi ne nderkohe merri si inspirim per shkresat e rradhes ,por pa nervozizem ... nervoza eshte e perjashtuar nga fjaloret ...nuk e dij a ne te gjithe por ky imi shume here e kam kerkuar ,nuk e gjej dot!

Vazhdo Lirik... vazhdo!


.

lirik 03-02-13 11:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
A mos po te dhemb ty murriz per ata inspektor dhe veorimet e tyre qka i di -a mos po te dhemb ty murriz demaskimi i tyre a mos po te dhemb ty murriz e shum kuj -qe u a hengren djersen emundin te burgosurve politik mafia klanore dhe te gjith te vuajturve -
a mos po te dhmebe te murriz klikat agjentureske qe po veprojne dinakerisht ne popullin emjere shqiptar ne qfar gjendje e kan sjelle -
Stop poshtersive dhe agjentve neper forume -stop dhunes dhe degradimeve te s evertetes s e dhimbshme qe po duan ta marrin neper kembe sherbtoret e poshtersive te ndryshe dhe qarqeve te caktuara- te klikave e shteteve q ekan qendrim armiqsor ndaj shqiptarve
Jam i bindur se neper forume hyjne njerz me maska qe kujdestarojne gjithqka --dhe qe ndalojne qdo lloj ideje ose pastertie te shqiptarve -
Nuk do ti kishte hije ketij forumi me emer te bukur qe quhet dardania --qe te lejoj kesi lloj harbutesh te maskuar si murrizi dhe nuk e ka gjete ky nofken e tilel rastesisht -por me paramendim e ka pregatite qe gjoja her pas here te therre njerz --dhe kjo vegel esht vegel e dikujt pa dyshim -ne sherbim te dikujt pa dyshim -
-


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:32.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.