Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 30-05-13 07:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Xhelal Ferizi ne mergim i merguar Liriku Poet

xhelal Ferizi i merguar dhe nga harbuteria e harbutet si shum te tjere i harruar Liriku Poet

syte e mi qesin gjak---e qesin flakė e zharė------dua shqiponjė me bajrak------dua te shoh shqiptarė---po ndizem flakė--le ta din dheu e guri e zalli-------se vargu im-permbi dhe--do te ligjeroj me gjuhė malli--ku do nder kombe e fe-------ka me fluturue--e shqiptart per se gjalli-------nuk do ti len me u thye-- vargu im etnik--ka me ngadhnjye --loti im ne qerpik--ne qdo kerkim--kah do ka me ringjallė--nuk do te len asimilim--gjuhen shqipe magjike--duke e ligjeruar me malle- edhe te vdekurit do ti thrret me i ringjalle--ne preher te shqiperise etnike--e zogjet kah do kan me e shpalle --nėnė te vet shqiperine etnike--penda ime do te kendoj me mallė--mallengjyeshem me vargjet lirike--bashkim zemrash duke shpalle----- -bashkim te trojeve etnike--si zogu ne beharė-- me te emblen cicerime--do te kerkoj kah do shqiptar--me gjuhen qe e don perendine--si shtetgtar- kah do do e kerkon shqipnine--kah do ku ka shqiptar--do i thrras s e bashku te rrijne--e per te bukuren shqiperi--per trojet e lashta etnike--do te thrras me sa ka fuqi--rrnofte shqipnia etnike--rrnofshin shqiptaret mbi dhe--pa dallim-me gjak e me gjuhe e fe--rrnofte atdheu im--gjithmone i lire ne jete--e vargu im--ne gjuhen amtare do te thrret--bashkim bashkim bashkim--se pa atdhe nuk ka jete--nuk ka jete pa bashkim autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 07:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ruaju nga skuthi qe lufton per lavdi--e veq per lavdi--ruaju nga ai se ai esht haram fund e krye--ruaju nga skuthi edhe nga shokt e tij--se ai ka me ra --e do te shembet per dhe--ate do ta shembe zoti -ai nuk zot as perendi--nje dite stina e moti--do e sjellin fundin e tij--se ai lufton per lavdi-.--veq per emrin e tij-e jo per shqipni--jo per atdhe--ah renkojne prej tij--toka me gure e dhe.--se ai lufton veq per lavdi- ruajuni atij--udhen te mos ua prene-as ai as koha e tij--e a sshokt e miqt e tij--se ai ehst haram,xhi haramxhi--ai fallcin mbi toke e mbjelle-e kah do shkele kemba e tij-mendja e tij pjelle--ide te re --veq per emrin e tij--per te tjeret mbi dhe-- ai as nuk ndjene --as per komb e fe-ai veq per lavdi shkon e vjen--per emrin e tij--me brryla kah do then--e thyen atdhe e shqipni --askend me fole nuk e len--per veq unin e tij--ruajuni atij qe lufton veq püer lavdi--se esht haramgji--kujdes afer tij mos rrini--se do ta psoni- se ai ehst haramxhi--dhe jeten tuaj mund ta kuthponi--nbese rrini e shkoni pas tij--do ta psoni nje dite--nese ju rrini afer tij--asgje ne drite kurr nuk keni me qetite--se perendia e ka ate merzi--do te dal ne sheh gjithqka nje dite-.-edhe fallcoja e ti--edhe ne varr e permbi dhe--ferra e zez do ti mbij--se ai nuk ka luftuar per atdhe--per veq per famen e tij--autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 07:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
oh sa vjet q e kan kalue--i lutem zotit me me ndihmue-te mi dergon do te bukura rreze--per te ardhmen e per breze--per mbi toke e dhe e dete-do ti lė si amanete--per me shndrite kah ardhmeria-gjith mbi dhe sa te jet shqipnia--autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik 30-05-13 07:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shum ka vuajt e mjere dardana-shum ka vuajt kosova e shkrete--shum kish pas sa sllobodana--shum kish pas shitsa te atdheut--shum kish pase kjo toke mjerime--hilegji qe e kan grrye--shum tradhti e klane e krime--qe per se gjalli e kan thye--shum kish pas shqipfolsa te zi--hipokrit e me me shum maska--shum tradhtar e faqezi--qyqe e sorra e laraska--prandaj qau aq shum kosova -shum tradhtart i kan mbjelle hile--se belgradi e moskova--i kan shartue kurva kopile--shum ka pas edhe udbasha --deledesh e dilingji--shum sarhosha e mafijasha--shum vrastar e klanegji--prandaj mbet shkret toka e te pareve--kah ne lot denese e mjera--prandaj loti u rrjedhe behareve-e nuk qele me gzim pranvera--autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 07:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ndale turrin he te vrafte zoti--e mos vjedh ma toke e dhe--se shqipnis ne lot po i shkon moti--shum ma zi se per nen shkje--ndale turrin o harbut--zullumqar zuzar i zi--ndale turrin o hajdut--e mos vjedh ma ket shqipni--mos shemto kto te bukura troje-as te bukuren toke etnike---mos emblo me hile e ploje--veq pse don dora armike--dora e zezė mjaft me zezona--le shqipnine ti qelet drita--leni te lira viset tona--le te na shihet gzimi e rrita-veq veq klani e hajnia-e kah do me pune kopile--bajraktari e grabitgjie--krufa e skilja me plot hile--se mbaroj e ushemb mbi dhe--shum jan ra ne litar vetvra--shum zgerdhesh jan grek e shkje--ne vuajtjet tona pa ja nda--e ti del granite miljona-hajn i poshter dilingji--kah shkretohen viset tona tona-kah po ike sot kjo rini--nga vafria leshojne atdhe--ne dhena tjera tu u shpernda--dielli shqip ma s ka me i nxe--veq ne mergim do te rrijn tue qa -autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik 30-05-13 07:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gjith ne europ ė dor ete gjate rusia-kish pas miq kish pas rruspia--te mshefta kurva elidhje jete-spiunime e pune sekrete-neper vende e neper zyra -kish pas njerz dhe me shum ftyra--vegla te tyre pa ja nda--qe jan lidhe me rus e shkja--dikush mend e e krye si te lopes--tu ia ja bė sherrin europes-- her per rubla e per dinarė- her pse desht me ken tradhtar--veq rusise per me i sherbye-ket eruope kah do me e thye--gjith kah esht me gur ee dhe--per me i shtri sllavian e shkje--edhe mandej se gjibraltari--kah e desht me plan tradhtari--per me pase kah do rusi--ne gryk te bosforit deri ne siri-shkjau e rusi ne shpate e thike-me sundue neper afrike--me ju ece fjala sllaviane--permbi dete e oqeane-me sundue ket glob barnbari-car vojvod e gospodari-bveq se pat shum hyzmeqar--ne gjith ket dhe ne europen mbare..-qe i ndihmuen me kryq e fe--per me e mbushe token me shkje--ne gryk te nilit e ne libi--ne kaukaz e kirgizi--kah do ne det e ne tjetrin det--shkja e rus me pase kjo jetė--me sundue e me diktue--buk e treg me me i kontrollue--rusi i moskes shkjau i shkines--sa te jen mot e kohra te stines--neper shekuj pa ja nda-per me me e mbajte boten tue qa--me vajtue me lot ne qerpik--per ta mbajte ne hangjar e thiokė-si e ka shkjau syrin mizorė--me dhunue mbi djepa te gjorė-mbasi te smure e ka deshiren--mbasi askund s eka meshiren--veq se e ka syrin mbi gra--zemra te vashave gjith me tha--me poshtrue kombi me fe.--me i sundue vet glob e dhe-.--autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 30-05-13 08:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shekulli i pa ftyrė-mosmirnjohs--dhe epoka plake-stina skile e koha shake -te bijt e kohes kopile-me rane shuplake ne fytyrė-ne syte e mi plot lot-e ata plot zgjyr-te pa ftyre--me zhgenjyen me thyen:-me rane shuplake ne faqen time--kah loti i shpreses me shkonte me malle--ma moren mitrovicen time-ku un mire e njoh-secilin gure-secilen kokerr dhe e zalle-shkoj kot sakrifica ime--se disa dolen me pallė-veq per lavdeerime--oh a thua kush jam un vallė--me kan shkrumbuar me kan kalle-cila esht toka ime-lotim e shpresen plot malle-ma kan thye--neper faqe--qe po rridhte pa faj--tash po pike pike manushaqe--mbi flete--toka u mbush me qakaj--as un as vargu im-nuk ka jete--nuk di ku esht vendi im atdheu im--nuk di te kujt jan folete--grabiten me vetelavdrim--zogut askund si lan jete--a e shihni lotin tim--vet me vete si flet--e qane me mallengjim--qerpikve varur ka mbete--autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 30-05-13 08:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kush esht ai e ati tjetri--kopili i ri -e kopili i vjetri--qe uzurpon shqipni--uzurpon pasuri--uzurpon prona tituj e mall--ai qe uzurpon para-e shkele mbi fukara--ai qe globin me dhe-e gjuhe e fe-i zapton --e llomotite pa ja nda- prene qdo lidhje ure-zapton shtepi kulture-e te huaja qatija-kpute ushkure-e thot neper kohe e mot-e imja esht etnike shqipnia--ruana o zot--q po ben grabitfgjija--ruana zot-atdheun tim po e vret lavdija-atdheun tim po e vret haramxhia -ai del e pllet me vese te liga--e imja thot esht karriga-e imja toka-mali e fusha e kodra e boka-e imja esht qdo fe-e dhe-prone e tij a thua esht e dhe liria--e zogu ku ka fole e atdhe-ku mundet me cicerue--se folete ja zaptoj tradhtia--pronaret e shqipnise jan shtue--autori ne mergim mergimtari i merguar xhelal ferizi

lirik 30-05-13 08:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nuk qele pranvera pa thene vargu im-nuk qele lulja pa thene fjala ime--kot e ke ti me pshtjellim--e ti zotni e ti grabitgji-kot e ke--nuk qeshe kurr ky dhe e atdhe--pa kendua vargu im--me cicerime--shqip mbi fole--se kah do ece ti--me mashtrim--e me demagogji--bari nuk don me mbi--bari don cicerime--ai nuk don mashtrimxhi -nuk don dyftyrsi--lulet duan currila me pi--pa hile-pranvera don vargje idile--e jo dyftyrsi-jo mashtrime kopile-autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 09:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Duke ec eme koke perpjete-mbi nje ure--me goje hapur mbet-nje i shkrete-sa po epau nje ushkurė--eh kajtja e shkrete--harroj atdhe e flamur-e treti lakmija e vet-per nje ushkure--e la shqipnine -per nje shkine--e mbaroj me turp ne qivur-- sa te keqe e kishte lakmine--sa shum u perthur-per nje ushkure- per nje shkine -shiheni shiheni ali shukrine shkruar nga autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 09:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Isha duke vuajt ne burg -
neper tmerre- neper bodrume plot ferre--
-ata me me benin zullume--kurtha e sherre--nje dite nuk ma lan te lume--
udbash e kumbare me shkje---shkerdhyesa neper netet e zeza-
me shishet plot raki--neper orgji--kurva shqipfolse shkerdhenin--me shkje e qetnik-bashk kah do i gjenin--plot shqipfols munafik--gjithfar lloj legeni--vlla emik --e kumbarė --te vllazruar me qetnik--


e un plot lendime--ishin ajur syte e mi-- e nxi--edhe kembet e mia--rrahur me shkpi-- sa e zezė ishte e ime rinia- s ate zi qakajt e zi--sa e zezė ishte tradhtia--udbashet gajasesshin me rruspia--
e para syve te mi --per me me thye --shqipfolsat e shkjete e zi- preknin ato dy kurvat neper ushkure--ah po flisja vet me vete-ju pafsha ne qivure-- e lotet e mi ne mbrendi sa deti-por mbahesha te mos jepem--ne mbrendine time kishte ra termeti - ato lavire hingrizeshin ---e flisnin flliqsi mbas flllqisie --udbshet me ato zgerdhiheshin--oh qfar vuajteria--mosha ime rinore--ne mua flkaet e meris eperpiheshin--ah un zog i vetmuar ne kthetra roberia--ne pranga lidhur rrehue--nga djaj e qakajj duke me maltretue--nga njiher doja te zhgrehesha ne vaj- sa shum na kishin mjerue -- ne pyetje dajak e hetime-me kishin la krejt ne gjak- ishte ajur koka ime -e syte e mi plot dajak- ne fytyre me kishin nxi--ah sikur te me shihte nena ime--ah q vuajteri -neper torutrime emundime--ku i ke djemt e ri--shqipni etnike- o toka ime--neper duar udbashe e qetnike--renkonte penda ime -e fjala ime -- ah sikur ta kisha penden poetike-e fjalen qelike -e ndonje varg rime--per te pershkruar ather gjendjen time--sa shum sa shum vuante mosha ime--ishuķn ajur nen dhune nen hetime-- damaret e syte e muskujt e mi -e syte ishin nxi--nga dhuna barbare--shqipfolsit e zi me dajak--na binin permbi- na lidhnin neper radiatore--e sillnin e sillnin mbi rinne shqiptare-me ato duar te zeza mizore--e gjuha tradhtare--kur te donin sillnin me shkopij -bandat kah do zullumqare--udbashat zgerdhesheshin --ata kishin bere krime--e disa rruspia para tyre gjysem gjvesheshein--i kishin sjelle aty me qellim me qellim -dy shqiptare te kqia--dy kurva rruspia---me gjij jasht te perale--po digjej mosha ime po digjej rinia--e ndoshta s mund te thosha ndoj fjale--sepse ishin dermuar krejt forcat e mia--neper dajak e lot e gjak--me vyshkej e imja rinia--mosha ime por per token time--endrroja kah liria---udbashat me plot deformim--gjithfar lloj polici e demoni-
zgerdehseshsin me at rruspia--ndoshta nga dhhjete mezet e dasha udbasha--i kishin pase per nje nate-ato rruspia--dhe doren rrinin duke e zgjate ne vend ete trupshme udbashet duke i preke ne zyre e ata te pa ftyrė--duke qeshe deri sa jan stermeke-e un nga turpi ne fytyre-skuqur-doja me vdeke- ma ngusht veten rralle e di--a h e mjera jete- emjra rini---ne bodrume te zeza dergjej rinia--renkonte dhe i joni--ata neper zyra gajajseshn me rruspija--gjithfar demoni--talleshin me vuajtjet e mia--sa shum vuante dhe i joni-sa shum vuante dardania-etnike shqipnia--nga armiku-e nga demoni-nga tradhtia--sa shum vuanin moshat e rinia--te lare ne gjak- e ato rruspia:- te pa ftyra aspak-ne organe gjenitale-ndersy neshe-gjysem gjveshe-preknin ne udbash shqipfols e shkje--pa kurfar fytyre -pjellat rankoviqiane-deri sa ne kembe jam que -ngadal he i shkerdhyer nane- o ti i jam drejtue--ku jemi ktu nep qfar shpije publike-merrma shpirtin he qen bir qeni-ptu mallkue qofshi edhe ju rruspija-s ju vejn turp i zi--e ju maska qorre--do te vjen nje dite ne shqipni-per ju kemi me qele veq vorre--bre turp te keni o faqezi--e ju rruspija--se nje dite ka me ardhe-nje dite e bardhe e qlirimtare ushtria -fytren ka me na ezbardhe-e do te shuhet tradhtia--e ju maska qorre -per ju veq vorre ka me qele shqipnia--autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik 30-05-13 09:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mbasi keshtu e thash fjalen -me ngermim-e ju thash turp te keni-me vritni e shpirtin ma merrni-por s dua ketu skena bizare-e gjithfar legeni e rruspije-dalshi fare-e te jan que ne kembe tradhtaret-e ti kan thirre zullumqaret-me nga shtatqind fytyra--e tu mbush dajak e rremuje-e kah do me rrahje neper zyra--gjaku derdhej uje- pe rte vdkur me kan shtri--ato duar gjaksore--e me provike- me aq shum djaka--me kanshtri per toke--me lane ne gjak-e kund flok s me lan ne koke--derisa gjakun gati ma kan shter-e flokt duke i nxjerr -me shkelma e shkopi-si dija ma kembe t emia--por korra fitora-se ma su duken ato rruspija--me zgerdheshje e gjveshje me provokime--edhe pse i dermuar-shihja ne gjysem ednerr fusha e male--livadh te gjelbruar-por korra fitore morale--rruspijat nga zyra i kam debuar--gati po vdisja-por fitore fitore-thirrnin forcat e mia-e toka e shum vuajtur arbnore-- nga perjetimet epergjakshme dhe zullumet burgjeve nga autori xhelal ferizi te perjetuara orgjinal

lirik 30-05-13 11:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Si pasojė e gjendjes sė rėndė depresive njė i moshuar ka tentuar ti vėjė flakėn vetes nė mes tė qytetit tė Vlorės, mėngjesin e sotėm. Bėhet fjalė pėr 67- vjeēarin Shezai Skėnderi i cili tentoi tė vetėdigjet nė rrethrrotullimin e Skelės si pasojė e vdekjes sė djalit i cili u vra pak kohė mė parė nė Itali.
Sipas burimeve policore, Shezai Skėnderi ėshtė vėnė re fillimisht nga kalimtarė tė rastit teksa tentonte tė vriste veten, ndėrsa policia ka mbėrritur menjėherė, duke e gjetur 67- vjeēarin me dy shishe lėndė djegėse nė duar. Gjithashtu mėsohet se gjatė kėtyre momenteve, autori vetėm fliste i pavetėdisjshėm dhe gjithēka sillej rreth djalit tė tij tė vdekur. Pas disa minutash, policia ka mundur tė negociojė me tė moshuarin, pėr tė mos e ndezur cakmakun qė mbante gjithashtu nė dorė.
Mė pas ai ėshtė shoqėruar nė komisariatin e policisė pėr procedurat pėrkatėse ndėrsa pritet qė tė marrė mė vonė ndihmėn mjekėsore.---

lirik 30-05-13 11:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po vriten po vriten djelmnia-ne vrap neper dhe e zalle.- i mbyti shqiptaret varfria -sa shum dhimbje e halle--vargje popullore nga autori xhelal ferizi vargetari lirik me vargje lirike ne mergim

lirik 30-05-13 11:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Njė ngjarje e rėndė ka ndodhur pasditen e djeshme nė kryeqytetin italian, ku njė ēift tė rinjsh janė gjetur tė vdekur brenda njė makine. Mėsohet se vajza ėshtė e moshės 26 vjeēare dhe ėshtė njė shtetasa shqiptare, emeri i tė cilės nuk bėhet me dije.

Policia konfirmon se dy viktimat janė gjetur nė brendėsi tė automjetit, tėrėsisht tė zhveshur dhe trupat e tyre vendosur mbi njėri-tjetrin, ndėrsa makina ishte e kycur nė njė garazh tė lagjes “Torpignattara”. Deri tani nuk ka asnjė tė dhėnė mbi vdekjen e tė rinjve, por dyshohet se shkak pėr vdekjen e tyre tė jetė bėrė intoksikimi me monoksid karboni, ndėrkohė policia italiane po vazhdon hetimet pėr zbardhjen e plotė tė kėsaj ngjarje


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:19.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.