Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 16-02-20 05:08

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Po si qohet i buiri tradhtarit
ja puthe doren gospodarit
qe n tradite gjith ka tradhtue
si ka mshefe as qike as grue
e ka pru armikun n voter
e tiue lane me nane e moter
tue shemtue zi e ma zi
bashk me shkja ka pi raki
ka shkretue mbi atdhe
e sot mbret duket mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik 21-10-22 01:38

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Cenimet E e ndryshme t e nderit te shqiptarve e poshtrime -
kan be shum armiq e pushtues -
por ka pase edhe shum armiq te mbrendshem -
e njerz destruktiv tradhtar e antikombtar kopila debila qe i kan cenuar e interesat e shoqeris te atdheut te vendit --- Kan ndodhe shum dukuri negative------ e keqmenagjime - shemtime e demtime- esht demtuar edhe uniteti i atdheut nderi vlerat e perparimi-nga veorimet destruktive e nga ndasite e inatevve e ndasite klanore e partiake edhe nga anarkia e mosbrengosja per fatin e atdheut egoizmi profiterizmi i pa patriotizem hendeqet e mdha ndasi sabotuese- e regjionale- grupore primitivizmat bajate antikulturore dhe bajraqet e smura karieriste si dhe ata negative patriot falco ------ qe luftuan per veteranizem te rrejshem e lavdi profitere personale - dhe spiun e sabotator e mercenar kurva servile e mashkullore e rruspija tjera negative -- qe demtuan mjaft atdheun e imazhin e kombit harambaasha e vrases--------- e tjere grupe negative dhe te personave grabits a --------- e te uritur egoist e primitivizma injrorues e pa solidaritet e negativizma tjera - Te gjitha keto smundje duhet te sherohen me a rsim e edukate e kulture q ytetare te diturive ------- e drites ne mendje -- mesimeve shkolles dijes dhe drites s e vizioneve Negativitete primitive krimi korrupsioni dukirtte eshemtuara dembelia duhet te sherohen me edukata e formime njerzore e qytetare atdhetare-- sherim special nga keto smundje te rrezikshme sepse esht rrezik i madh nacional ---dhe demtim edhe i imazhit tone nacional dhe rrezik per atdheun dhe ka shum dukuri te shemtimit te pa edukim e primitiv e i sabotimit dhe vetshkatrrimit ------Ka edhe manjak e debila qe veprojn dhe te gjitha keto dukuri negative -qe nuk jan ne interes te civilizimit qytetrimit tone e perparimit dukuri negative qe po e shfrytzojne armiqt e kombit shqiptar-
mjaft ma me destruksione e vandalizma kriminale negative degjenerike -- dhe egoizem dhe anon mali e paranoja - puna duhet me qene kult i shqiptarve ---------- mjaft me rrenime primitive egoizma dhe primtivizem anti qytetrues -mendoj se duhet qe kombi te ket rruge tjeter progresiste --- te arritjeve neper mes drites s e arsimit e kultures -- formimit te qytetarit ne lartesi niveli edukate kulture evetedije duhet q ytetari shqiptar i formuar super intelegjent dhe strukturave te edukuara ne qytetrim - e ne qellime ideale madhore te zhvillimit te vendin ne nje komb te forte shgtetformues kulturor e zhvillimir indiśstrial prodhimit ebazes materiale rrogave te fuqishme siguris s eatdheut dhe te mos degjenroj gjendja e morali papunsia varfria dhe zbrazja e popullate s shqiptare per shkaqe varfrie -
te mos mbushet vendi injorance konflikte-
krime prosttituta me pa besi vrasje degjenerim varfri e lypsare
dhe te bie per toke krenaria e nje kombi te lashte duhen ndryshime progresive ka edhe femra q e po shiten per nje cope buke dhe krenaria e shqiptarve po cenohet
tradita nderi
-
kush ehst shqiptar i vertet le te mendoj per bashkimin
dhe progresin lobizem atdhetar e sherbim
ne qellim mire per sherbim te forcimit te atdheut
tone te dashur dhe shpetim kombtar -
mendime dhe formulime te autorit xhelal ferizi-neper kohra
autori xhelal ferizi esht sabotuar e boojkotuar
0 komente


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:49.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.