Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 13-05-09 00:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Idila]...atėherė mos e lodhė mendjen pėr gjėra tė kota! Pėrshėndetje nga unė! :smile:[/quote]
--------------------------------

Pa dyshim mikesha ime e mirė pa dyshim qe nuk do te lodhem per llafollogjinė ironike provokuese te ilirit inatzi qellimkeq ironik -
un vazhdoj shkrimet e sa per mendimet
e te tjerve -

qofshin pozitive apo negative-
ato le te mbeten si gjurmė -

sepse s a ma shum mendime aq ma interesant jan

lirik 13-05-09 00:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne anen time kan ken me mija lexues dikurė ne forumin shqiptarė .com
por kulmi i turpit ishte reagimet pozitive ne favor timin jan fshi me aq poshtersi deri sa
dikurė edhe vet forumi filloj e ndryshoj-
sa per dijeni te lexuesve mua me vbbjen mirė qe lexuesit e kan kuptuar nji diqka -
se sa ka shqipfolsa te ineteresuar te me trazojnė e te me perdjekun qe pergjojnė neper forume-
dhe e kan kuptuar s ejeta ime ishte nji perndjekje prej spiunve deri vonė pse shtrohet pyetja sespe e njihnin therrjen e goditjes s ependes time se ku e si mund te godas ajo pastaj mendonin se do te bej edhe vepra tjera ne dem te armiqve jugosllav prandaj jeta ime ishte ne rrezik te madh deri sa isha ne burg gjat vuajtjes se dinimit si i burgosur politik-
pra me vjen mirė qe lexuesi i drejtė e i sinqert shqiptarė e ka kuptuar se mua me pergjonin dhe me pergjojnė - ne shum forume ktyre gojqkqijve ju jan mbyllur shtigjet sepse administrata dhe mdoeratoret e kan pa se un jam ne shenjester dhe ua mbyllen shtigjet sepse nuk do te kishin lėnė gjė te zezė pa shpifur per mua -
dhe pse shtrohet pyetja pse as nuk ju kam vra nėnė as baba as nuk i njoh por nxiten nga dikush
pra nga ata qe un i pengoj me penden time ne dorė ja ky esht motivi dhe prapavija -

megjithat lene ilirin deri ku don te shkoj me perjashtim te ndonje fyerje nese e thot fyerjen e poshter
ather te nderuar moderatorė terheqjani veshin e nese thot kso ironishė sii kjo lene le te flet te shohim deri ku shkon shpotija e ti

[email protected] 13-05-09 00:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[B][FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"]Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.
Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. [/SIZE][/FONT][/B]

lirik 13-05-09 07:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga [email protected]
U be aktuale tashti ! Sepse shate nje femer shquptare ku bukur e mire mbrojti dinjiteti e vete, i mbulle shtigjet pa fute ne telashe askendi
Keqbersin e uruat ......... ?

Ti poet, te japin urata .

etjer e tjer .


'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
nuk shkruhet femer shquptare por shqiptare dhe mos dilni te vargjet me komentu kso far lloj mendimesh te pa kurfar vlere te nivelit analfabet -
nuk ėsht vendi kėtu per diskutime te niveleve tuaja per te cilat nuk ja vlenė as te humbet kohė por hajt se po merrem megjithat -
kjo femer ėsht inatqore dhe kur e mori goditjen e duhur e qiti te keqtit siq thoshin te moqmit ahlakun qe do te thot e tregoj shpirtin e sajė inatqorė dhe gjithqka mundohet te flet tash mbi bazat e hakmarrjes-dikurė me lavdronte por kur ju prek pak
interesi kur u qortua ne nji rast te nji loje qė e bėri kjo u sul mbi mua si egersisrė per te nxjerr inatin barbar te pa arsimuar mbi mua-duke treguar strukturen e sajė asociale -
sepse as nuk njeh formė tjeter te shprehjeve as mjeshtri ashtu sikur se nuk njeh as ti ilir qe po i del ne mbrojtje-
kjo femer vet veteiu kjo e martumja e ka diskredituar vetveten neper forum me sjelljet e sajė dallimi ne mes te meje dhe ksaj esht i madh lexuesit e dijnė dhe e dallojnė kush sa vlenė e qka vlenė-
kjo po perpiqet te mė diskreditoj ne secilin rast dhe e bėn nga inati primitiv qe e ka sepse nuk esht e formuar aspak ne aspektin e vetedijeve te larta as ne shkallė te gjerė kulturore pra edhe ti edhe ajo jeni te pa nivel gjithsesi te pa arsimuar qe te dialogoni me mua mekeqardhje po e them -dhe tani po e kuptoj edhe dhimbjen tende ju qenkeni acaruar sepse e kam ndjekur nga tema ime te martuaren duke equajtur helaqe pse nuk tregon se qka e ke te martuemen se te paska djegur-.
Ketu te tema ime mos shkruaj ma sepse nuk esht vendi i diskutimeve -tema le te transferohet atje te titulli mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi atje esht vendi i
diskutimeve a e sheh se ti as vendin nuk e din se ku duhet te diskutohet-
KETU mUND TE THUHET NDONJE FJALė NE LIDHJE ME VARGJET POR NUK ESHT VENDė I TEMAVE
prandaj elus moderatoren qe ti spostoj atje te titulli mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi -ketu esht per te lexuar vargje lexuesi por jo per kuvende e tema prandaj mos shkruaj ma ketu shkruaj atje ku esht vendi i temave

lirik 13-05-09 07:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ket pergjegje autori liriku antari i dardanisė ia kthen antarit ilir qe paska zgjedh edhe nick te hjeshem per tu maskuar eh
--------------------------------------------------------------------------

kur ka qeshė me ironi dituria kur te padijshimit e kishin pas neperkembur

-------------------------------------------------------------------------------

ME VJEN KEQ POR AS KY AS ANTARJA E MARTUMJA NUK KAN NIVEL TE DISKUTIMIT
SIDOMOS TE MARTUMEN E NJOHIN LEXUESIT NE DARDANI SHUM MIRė NUK KAM
QKA TE SHTOJ MA TEPER

lirik 13-05-09 07:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[[email protected]][B][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.[/SIZE][/FONT][/B][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]
[B]Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. [/B][/SIZE][/FONT][/quote]


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nuk jam njeri qe nuk i pranoj vrejtjet gabimet dhe humorin kjo nuk qendron qka
dikush mundohet te ma mveshė njė gjė tė tillė dhe ti ilir na thua se gjuha shqipe paska rregulla dhe un i paskam shkelur -
gjuha shqipe ehst vendosur me disa rregullla mbrenda disa ditve pa kurfar konsultimesh paraparake por nen ndikimin e diktataures komuniste dhe ajo esht kryesisht nji dialekt i
i nji zone ne jug ku komplet fjalet e zonave tjera jan perjashtuar-
ne vargje dhe poezi ka toleranca dhe liri te shprehjeve sidomos te vargu i cili per tu thurur mund te huazosh edhe fjalė te huaj meqense ne vargjet e mia asnji fjalė te huaj nuk mundesh me e gjetė por kulluar ėsht gjithqka shqip -
un mund te kem gabuar aty ktu ne ortografi mund te kem harruar ndonje shkronjė por
kur thua ti nga inati yt qe qenke plotesisht nen ndikimin e ksaj te martuares -
dhe del e gjykon per rregullat e shqipes me nji vogelsi aq te thjeshtė te nje diskutuesi
qe fare nuk qon peshė me vjen keq por te un ne rastin tim askund nuk jan shkelur rregullat e shqipes -
te vargjet te rima per tu thurur ajo duhet nje talent per ta gjetur fjalen se ku e si hyn ku e zen vendin ne rresht prandaj me vjen keq por ti qe flet per rregullat e shqipes nuk ja ke haberin fare me vjen keq qe po te them keshtu -
sa i perket gjuhes shqipe dhe kuvendit te unjisimit te sajė qe u bė nė vitin 1972 u bė nen ndikimin politik te partisė se punes te partisė komuniste por jo nen ndikimin e persosur analitik dhe shkencorė por u imponua -
gjuha shqipa ka shum per punė per tu rregulluer shum shprehje kan mbetur jasht sajė per shkaqe te shpatave kohore qe e kan pre me diktat

lirik 13-05-09 07:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=e_martumja]Psikopat, nuk e kupton humorin, eshte i mbyllur me nje bote dhe pak me ja prish qartet. Zgjohu pak nga gjumi sje mo i burgosur tek shkive... Postimet e tuaj e vulosin mendimin time.
Me psotimet e mij lexo dy her me vemendja e tani pergjigju, nese sta rrok pyeem se qka deshta te shkruj e mos i thuj tjerve qfar provokimeja tu i bo, muj me thon vete.

Eshte hera e fundit qe kam pune me ty mos e jep as mendimin tend ne kete postime, bash po ma gerdit forumin e mos me hy kurre.

Lem rahat h ne forum mu argetu e me bo hajgare e jo u nervozu me njerz. Hyn pa ka kafja te ben hajr noshta.


E tani po pergjigjem per temen qe dikr e kam dhone mendimin time, dhe disa m'kan keku me te lon rahat... reata te gjata shkrun e jo poezi :biggrin: kujdes po te hyp tencini larte ahahahahahahah[/quote]

-----------------------------------------------------------
Ti e martumja kujdes pak kur shprehesh kėshtu me fjalen psikopat qe me drejtohesh
te gjith ata qe sillen keshtu me mua kur ju sulem si rrufeja pastaj fillojnė e qajnė e bertasin ne menyra histerike ndersa vet fillojnė shprehjet manjake si ti qe len pershtypjen e nji te destabilizueare psiqike sepse po te ishe ne mendė te kokes se pari nuk e flet ket fjalė te ndyrė nga llafollogjija jote e ndyrė me nji njeri me nje te kaluar te vehstirė e ne moshė me shum te kaluara qe ti nuk i ke perjetuar je e pa kurfar pervojash jetsore dhe flet un ket llomotitjen tende e quaj vetem nji llamatje provokative ordinere
ne forumindardani ti nuk je kurfar faktori perveq se nji person i diskredituar qe paraqet zjgjyr secili qe lexon gjurmet e tua ne forum neveritet dhe i vjen me vjellė nga paraqitja jote pamvarsisht se ky shpetimtari yt iliri paska dalur te te ngrisė ne piedestale te larta duke te quajtur femer shqiptare -

Un nuk jam psikopat as ti nuk je mjeke nuk me ke kontrolluar fjala jote i takon nji fjalori rrugaqerie neket rast nje qenje e ligė e pa fisme sepse nje njeriu nuk i thohet keshtu ne diskutim -pa kurfar argumenti por e motivuar nga inetet meskine te zeza ne shpirtin tend te lig e e te ult -

Inatet tua dhe pa dituria jote te kan sjellur deri te errsirat ma te zeza te mendjes tende te terbuar idioteske qe ke filluar me kalu ne fyerje kunder meje e per se vetem per shkaqe inatesh je ne gjendje me kalu edhe ne mendje te qthurur ordinere kriminale e afektive nga terbimi yt primitiv per te nxjerrur inatin sadist me mua vetem pse te paskam kundershtuar ne nji rast ku ti deshte me me vu ne lojė e ne tallje eun te qortova-
pra inatet tua japin shenja simptomatike qe ti nuk je ne rregulll stabil nga logjika e te menduarit por je ne gjendje me shkallu deri ne degjenerim manjak per tu mu hakmarrė
lexo pak nga pskologjija se si quhet kjo diagnozė dhe kontrolloje sjelljen tende se mos po kalon ne anomali e devijime ma te rėnda prandaj kontrolloje arsyen mos fol nga motivet tua bastarde te nivelit analfabet por thirri arsyes se shendetshme dhe pranoje gabimin tend te sjelljes sepse nuk kalon njeriu ne ket lloj armiqsie per shkak te nji qortimi qe ta kam dhėnė ne te kaluaren ndersa ti per nje vrejtje e qortim je duke kaluar ne shizofreni ne shfrenim hakmarrs barbar

lirik 13-05-09 07:58

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ndersa ti ilir me pacipesinė tende te qthurur degjenrike thua sikur te mos ishin budallejt me ke do te qeshnin mendoj se paturpsisht me paraqet mua si budalla gjoja por ti ne nivelin e budallait flet me vjen keq por thejsht ke dalur per te provokuar me sjelljen tende harbute e te ult -
sepse ne keto menyra nuk diskutohet por po shihet se nuk ke kurfar formimi as intelektual as profesional per veq se nji kalimtari t ethjeshtė i pa potencial provokatorė nji duduku te pa kurfar mequrije as vizioni thjesht nji kungull shqipfols i pa peprunuar ne asnji aspekt i paskurpullt
sepse nji autori nuk i thuhet ashtu me ato shprehje bastarde -
me duket se askush nuk qesh me mua perveq s e me ty qe je i pa formuar dhe i nivelit te pa lartesi i pa denjė per te diskutuar me asnji person qoftė ai edhe ma i thjeshti neparaqitjen tende dukesh i pa shije element turbullues dhe asgje tjeter thjesht me sjellje imbecile -
nji tendencioz q emundohet te thot diqka eperthuret ne budallakitė e veta qesharake-
mendon se do te arrish para lexuesve me sharlatanizmin tend ti pervetsosh lexuesit ne dardani kunder meje -
peprjekje dhe qellim q epo shihet te ti edhe te e martumja por qe te dy jeni te vegjel perveq se virusa te thjeshtė provokatorė dhe hakmarrs primitiv te nji gripi te zakonshem naiv asgje tjeter-
ndersa kjo e martumja njihet si femer e perdalur me shizofeninė e vet te degjenruar manjako seksuale
qe ka lanė nam ne dardani me zjgjrarinė e sajė te shprehjeve perverse

lirik 13-05-09 08:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[[email protected]][B][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.[/SIZE][/FONT][/B][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]
[B]Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. [/B][/SIZE][/FONT][/quote]

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk thuhet ne shqip qenka vetem njo me at gjuhen tende te opinges nuk duhet me dalė per te krtikuar dikend o qenje devijante por thuhet nji -prandaj me ty o ilir nuk ja vlen te merret askush se je vetem nji endacak i pa kurfar leksiku i pa kurfar pervoje -
qenje llafesh te rrugve e kafeneve qe ke dalur per tu fry ne stilin e bretkoces gjoja po
e qortoj un autorin xhelal ferizi -
por ne shkrimet ma elementare deshmon se je vetem nji endacak i pa kurfar arsimimi e rregullash as pa kurfar pasurije as ne sintaksė as ne gramatikė as ne gjuhė e letesri as ne asnji fushė te veprimtarisė nuk shquhesh per veq se ne disa llafe debole injorante qe mundohesh me do havardura tuajat gjoja mbi teorinė e rraces -a nuk e sheh se je vetem komiko tragjik qesharak objekt per tallje me ty ne forumin dardania -
ma mirė shko ne ndonji kurs elementarė kunder analfabetizmit aty se paku mund te mesoash shqipen te cilen ti fare nuk e njeh ose e ke mesuar nga endcakria si at fjalen njo qe shihet se nuk je asgje tejeter vetem i ndonji grupi endacakesh qe kur nuk e keni ndjekur rregullin e te folurit ne pasterti ne gjuhen gramatike shqipe -
dhe nuk ke faj sepse je i pa shkolluar pa lexim pa kapacietet

lirik 13-05-09 16:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po nese ti e shprehė mendimin tend te gabuar dhe tendecioz qellim keq me pa turpsi siq -
un mendoj se trup duhet te keni ti dhe shum kush per sjelljet tuaja -
ju shoh se si nga kneta e te menduarit tend plot lym e alge ne tru flisni me paturpesi kunder
nje te burgosuri politik aq poshtersisht -
po ju a nuk leni pershtypjen e nji te q' ekulibruarae psikopate -
NATYRISHT SE PO SIPAS MENDIMI T TIM JE TI PSIKOPATE E DESTABILIZUAR-
DHE ME PATURPSI ME QUAN KESHTU KAQ ULT ME QELLIMIN EKEQ PER TE ME DENIGRUAR -
Dhe mendoj se fare nuk ke vlera dhe je me vese te devijuara si dhe len pershtypje shizofrenije-sepse nuk ka fund ironija jote dhe intet tua te zeza bizare meskine -
Me aq paftyrsi je turrur edhe ather kur ta ndalen turrin per tu shprehur ne menyren e pandlashme te qthurur me qellim per te denigruar dhe perbaltur emrin tim-
kush ky hy ne lojė me mua ka kerkuar me dalė por ne lojė me mua nuk hyhet se nuk jam njeri qe luhet me mua e me dinjitetin tim e te me neperkembni si te doni ti dhe disa endacaka me defekte mentale neper disa forume qe mshefen pas maskave -
Primitivizmi yt hakmarres len pershtypjen e nji qenjeje te smurė qe nuk din te ndalet shko vizitou te ndonje psikiater esht kshilla ime e mos dil neper tema per te shitur moral se nuk je e tillė te gjith e dijn karakteristiken tende e paraqitjen tend e dhe te secilit prandaj mos fyej e te me quash mua psikopat me paturpsi sepse nuk ke te drejt dhe nuk me njeh as nuk me ke kontrolluar por po dezinformon e po shpifė me poshtersi-
PASKE MENDUAR TI SE KE TE DREJT T I FYESH TE TJERET E PASKE PRITUR SE ATA DO TE PERKDHELIN TY PASTAJ -
KUR TE FILLOSH ME SHERRE E SHAMATA SHERRET TE PRESIN ASHTU SI SILELSH ME DIKEND SILELT DIKUSH ME TY GJITHQKA ESHT RECIPROKE DHE PASKE DALUR E PASKE GJET ALEAT PARTI KUNDER MEJE AT ILIRAN FAMKEQE QE PO FYEN E PROVOKON ANTERėT NE DARDANI KJO ESHT VEPER DHE ORGANIZIM I YTI DHE PARAPASKENė E JOTJA KOMPLOT I YTI VEPRIM I YTI PER TE PROVOKUAR SITUATEN-
JE E VOGEL TI PER PUNė TE MDHA MATE KAQIKUN TEND PASTAJ HYN NEPER GARA E NEPER RREBESHE MOS NGACMO E MOS POSHTRO NJERZ SE NORMAL QE TE KUNDERVIHEN ATA PASTAJ MBAJE GOJEN E PA LA DHE MOS ME QUAJ TI MUA PSIKOPAT QUAJE VETEN TENDE TI ASHTUI SE AT DIAGNOZė
E KE TI PA DYSHIM

lirik 13-05-09 16:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
se pari duhet te msohesh rrespekt e sjellje ne forum si dhe mos me cenu njerz un e di ku fillon
nisma jote por e ke deshmuar se sa je e shfrenuar vertetė me ke befasur me shrenimet tuaja nuk je ne gjendje me epermbyllė urrejtjen tende meskine e te pa kufi per shkak te nji vrejtje apo qortimi qe ta kam dhėnė si e harbuar u shfrenove per shkak te asja vrejtje dhe kalove ne sulme te qthururra
deshte me ba namin per shkak se un u revoltove se ti fillove talljen me mua-
kur te pata shkruar vargje me lavdroje si skile si dhelper duke tundur bishtin e servilisė e sa fillova te qortoj per sjelljen tende fillove qmebdurinė tende te hakmarrjes duke u sherbye edhe me dezinformime
e etiketime harrove ti deri ku deshte me shkue sikur te mos ta ndalinin turrin -
vertet len pershtypjen se ke diqka defekte ne shendet dhe ke kaluar ne armiqsi per shkak se nuk e durove qortimin edhe pse ne privat te thash mos luaj me mua mos u tall e ti u talle me qka mua me kcej kanari e pastaj te qortova nga aqi qortim ti pastaj more arat me bisht perpjet si dhelper e hallakatur pa u ndalur dhe tregove se ke mungesė kulture dhe arsimimi e formimi-
me vjen keq qe po shprehem keshtu por sjelljet tua deshmuan se nuk je e nivelit dhe nuk njeh dialog te mirfillt por je e qrregulluar dhe e pa denjė per nivele e diskutime te civilizuara-
ti me quan mua psikopat me paturpsi e paftyrsi kur shumica e lexuesve kan shfaqur mendime pozitive pra te gjith per ty jan budallej vetem ti na dole emenqur apo jo -
mendoj se duhet te ndalesh me ato marritė e tua inate endacake te sokaqeve te cilat nuk paraqesin kurfar vlerash .

lirik 13-05-09 16:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
dhe na paske dal ti me vlersu se qka esht liriku mendoj se esht katastrofė qe njerz te klasit si ti te diskutojn per lirikun por meqense koha solli internetin dhe mundet qdo kush me hy ne diksutim perndryshe njerz si ti nuk do te kishit mundsi me hy ne biseda me lirikun sikur te ishin kohrat kur nuk ishte interneti sespe nuk e ke nivelin as aftesinė te mungon formimi dhe ndergjegjja dhe arsimimi e por as potencial nuk disponon per ndjekje te dijeve dhe analizave -
me vjen keq por keto shprehjet tuaja per mua nuk jan te sakta jan ironi primtive dhe bastarde ku goja e jote nxjerr analfabetizma te sjelljeve te pa gdhendura qka deshmon se as arsmnimim elementarė as kulturė e konsideratė nuk ke te mungon ndershmeria dhe aftesia per gjykim dhe te verbon inati primitiv prandaj edhe shprehesh per mua paturpesisht me ato shfrenime urrejtese -
qka deshmon se pertej gardhitte shtepisė kurr nuk ke dalur e don te matesh me njerz te pervojave jetsore duke mos pasur as kandarė a spregatitje niovelesh as shkollore e as njohje te praktikave e teorive -
perse nuk e ulė koken e me msue me lexu por fyen njerz ti ke dalur menjiher nga gardhiqet embylluar drejt e ne internet aq ma teper nuk e ma larg nuk ke pa prandaj mbaje gojen e mos me quaj me ashtu me ato etiketime tua te pa ekuliber dhe nese ke probleme shko vizitou e mos etiketo njerz
o ti e martuemja se edhe sherrin ta kemi pa nuk na le rahat te argtohemi se paku atje te tema thash e themet te kalojm kohen nganjiher por edhe aty dole e u perzieve

[email protected] 13-05-09 23:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=jadore][FONT=Century Gothic][SIZE=3]eshte i turpshem ky prezentim , ende nuk keni arritur 10 postime dhe jepeni keso vlersime..![/SIZE][/FONT]
[FONT=Century Gothic][SIZE=3]p.s.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Century Gothic][SIZE=3]i/e nderuar ,shprehje me te bukur se te guri sylaj kur ju pershendeti ende nuk kam hasur .. mundoheni te kuptoni ju lutem peshen e atyre fjaleve( dhe deshmojeni qe nuk jeni nje insekt i ngujuar ne qarkun e mbyllur , ashtu siq avetari e paraqet..)[/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Sipas jush mos i them te zezes e zeze !

lirik 13-05-09 23:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[[email protected]]Sipas jush mos i them te zezes e zeze ![/quote]


-------------------------------------

ti e ke shprehur mendimin tend me ke thėnė se nuk jam poet dhe jam poeti i deshtuar
un po e them ai esht mendim i yti i lirė ti mund te shprehesh sipas mendimit tend ke te drejt me e dhanė mendimin kush te tha se jo por edhe te tjeret kan te drejt me dhanė mendim prandaj mos ua ndalo te tjerve -
te japin mendim per ty liria e te menduarit dhe te shprehurit -
ti po ke deshirė me folė per te tjeret por per ty jo asksh pse si ka mundsi qe je e tillė apo kush je ti femer apo mashkull akoma nuk e morem vesh-
sa per njerzt qe ti po provon me i ulė e me i gjvlersu si deshtak jan me mija lexues e njerz qe shohin e flasin por ka edhe te tjerė shqiptarė lexues e kritik qe dijn me bė krahasime nuk jan 7 milion shqiptar analfabet por kan shkollim tash te gjith dijn me lexu prandaj mos u mundo te imponohesh mendimin tend e dhe por edhe un e dhash timin kshtu e ka kjo

lirik 14-05-09 00:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
30-04-2009, 10:43 AM #332
alfeko sukaraku
Moderator


Anėtarėsuar: 26-08-08
Postime: 850
Reputacioni: 1


--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postuar mė parė nga Pseudo-nimi
Pa dashur qė tė lėshohem nė kritikė letrare tė krijimeve tė autorit Xhelal Ferizi, u mundova qė tė kuptoj diēka nga ajo qė paskan shkruar kėta katėr publicistėt, Sabriu, Selmani, Hyseni dhe Ibrahimi (pėr tė cilėt dorėn nė zemėr nuk paskam dėgjuar kurrė), por mė mundoi shqipja e shkruar keq dhe fjalitė e formuluara gabimisht, pastaj pata dėshirė qė ta bej punėn e lektorit por hoqa dorė nga dhimbja e kokės qė mė kaploi.
Dua vetėm tė theksoj diēka qė mund ti shkojė nė ndihmė autorit tė vargjeve
lirike e pse jo edhe kėtyre dy publicistėve qe medashje i quajta katėr:
Nėse krijimi i njė proze apo vargu nuk shkruhet qartė nė gjuhėn qė krijohet dhe nuk ėshtė i kuptueshėm pėr lexuesin, ėshtė me mirė qė ai krijim tė hyjė nėpėr duar tė njė daktilogafisti para se tė hidhet nė letėr pėr publikun, ose pėrndryshe duhet tė mbetet aty ku u krijua sėpari si ide.

Me respekt pėr punėn dhe mundin - Nimi.

Shqipja letrare eshte nje gjuhe e krijuar nga nje grup komunistash edhe ne menyren me bastarde.Shqipja letrare e dialektit time"toske" ishte eshte edhe mbetet nje varrerremijse e gjuhes shqipe...se shpejti nuk do ta kuptojm shqipen e folur te koheve me te vjetra pasi gjuhet letrare jane te denuara me vdekje te ndryshojn rrenjesisht nga gjuha fillestare ..ashtu si latinishtja nga italishtja apo greqishtja e vjeter nga greqishtja e re...ne se i njihni keto gjuhe do me kuptoni.

Shqipja krahinore eshte gjuhe shqipe edhe gjuhe bilbilash te lire ne natyre...nuk eshte gjuhe e bilbilave qe kendojn se plasin nga marazi brenda kafazit.

Ne se per tyja ka rregulla edhe sisteme ne menyren e te shprehurit....per shume te tjere rregullat edhe sistemet jane ndertuar te thyhen rithyhen edhe te hapen rruge te reja.
Xhelali flet ne zemren e shqiptarit ashtu sikurse shqiptari e kupton fare qarte e fare mire....ashtu si Pashko Vaso-Gjergj Fishta apo NAim Burri.
__________________
Pra mallkue ai bin Shqyptari
qi kyt gjuhe t Perendis
trashgim qi na i la i PARI
trashgim sja le femis
---------------------------------------

te nderuar lexues ketu po jep mendimin e publicistit alfeko sukaraku qe esht moderatorė ne nji
forum shqiptarė akfeko sukaraku ne mos gaboj merret me shkrime ne proza dhe publicistikė


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.