Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 15-07-09 11:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Arb]Kush ke ky pllumagjia Xhelal Ferizi?[/quote]
--------------------------------

ne ket botė ka gjithqka

qka s ka kjo botė qudira befasi -

ka njeri qe me nji shkelm karate ja qet njeriut mushkritė per goje ka njeri te ushtruar
qe me nji goditje ja then qafen -

ose me nje te rame me themer te shkelmit ne zemer ja qet zemren prej veni ja qet komplet fulqitė dhėmbėt gjoksin prej shpine -
mandej ka njerz qe me nji te dredhur te qafes ja dredhė qafen ja then kurrizin

me nji goditje shkelmi me nji goditje ose me nji goditje shkelmi ne bri ja then krejt britė-


qka nu ka kjo botė e madhe gjithqka ka qe shum njerz nga naiviteti nuk e dijn hiq -

turlifar njerzish te ushtruar ka qe njeriu befasohet me i pa -

qka nuk kan pa sy t e mi gjithqka ka

ka asi lloj njerzish qe hiq nuk fryhen -

duket qe kurgja nuk dijn as qe merret vesh se kan ushtruar ndoj zanatė-

por e njohin zanatin e goditjeve si rrufeja -

prandaj mjer ai qe lehė fyen e provokon e nuk e di kujt i lehė shum keq per ata qe nuk dijn se kah hyjn e kah dalin e ku dalin -

e kah ngacmojnė

e keqja esht se turlifar pulagjije e sakaqegjije u bė me folė ne internet

por xhelal ferizi nuk bėn te fyhet nuk lejojn rregullat e lartpermendura .

duhet shum kujdes me pasė ai qe e fyen xhelal ferizin


jashtzakonisht e sht e rrezikshme kjo lojė

por disa fatkeqsisht nuk po dijn

shum ka
qe nuk po e dijn dhe kur te binden pastaj nuk ju duhet gjė pastaj -

shum ma mirė do te ishte te mos fyhet xhelal ferizi te mos ngacmohet -

sepse askuj nuk i ka borgj xhelal ferizi
ketu qendron i gjith problemi

se ky askuj borgj nuk i ka
as nuk deshoron me hy ne ngatrresa me asken hiq

por kush kerkon sherr gjenė pa dyshim

Arb 15-07-09 14:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Po ti s'kallxove kush osht ky njeri?

Makresh 15-07-09 14:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Eshte nje i ndriquar, aq i ndriquar qe e ka qorruar edhe veten :rolleyes:

lirik 15-07-09 14:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tash ikni nga tema ime ju provokuesit -

pergjithmonė ne temen time jeni te pa deshiruar-


mos krijoni nervozė te keqe te un e reagim te sert nga un
se nuk ka nevojė te shkohet ma larg nuk na bjen mirė as mua as ju

sepse di me ken shum i keq -

pastaj nese ju nuk largoheni nga tema ime dhe nuk i nderpreni provokimet-


un do ti ankohem administrates dardania -e nese ata nuk marrin masa ndaj jush do ta qeli nje temė per ket problem per ju te dy

dhe te gjith moderatorve te forumit do ti ankohem stafit per provokimet tuaja -
te pa fytyra ------

un nuk kam kohė te merem gjith me ju sepse kam me shkru gjėra tjera -
ju e keni thėnė fjalen tuaj
jeni deklaruar keni treguar fytyren tuaj ikni tash boll mjaft ma se e keni tepruar

Arb 15-07-09 14:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Edhe kjo nalte, eshte poezi?

Uragani_99 15-07-09 16:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[SIZE=2][I]I nderuari, poeti Xhelal Ferizi shkruan me emėr dhe mbiemėr,nuk i frikėsohet tė vėrtetės,perkundrazi urren tė pavėrtetėn .Nuk eshtė nė punėn time te paragjykojė pėr "nofkėn" e tijė Liriku , mirpo,,jam i bindur se dicka simbolizon nė kujtesėn e tij ,ky pseudonim.E rėndėsishme eshtė se ,nuk e pėrdorė "nofkėn" ,pėr tė fshehur identitetin e vet,realiteti eshtė ky.Ai shkruan me emėr dhe mbiemer,nuk ka frikė nga askush,sepse e kaluara e tij eshtė e ndritur,shkelqen si shkelqejnė rrezet e diellit. Ai nuk i frigohet te kaluarės,por as tė tanishmes,pėrkundrazi ,qėndron ballėhapur,ballėlartė ,sepse bėri aq sa pat mundėsi per qeshtjen e Kosovės dhe shihė, shkau i shkinės e burgosi pėr vite tė tėra,me qėllim tė gjunjėzimit.Xhelal Ferizi alias Liriku nuk u gjunjėzua,veproi edhe nė burg edhe pas daljes nga burgu,vepron edhe sot e do tė veproj edhe nesėr, pėr derisa i rreh edhe damari i fundit.Nė ket pohim t'imin jam i bindur ,pavarėsisht, qė tani po pėrballet me ca kundėrshtarė( jo tė arsyeshėm) ,qė po tentojnė me cdo kusht me e thyer,me e lodhur, moralisht dhe psiqikisht,qė tė hjek dorė nga vepriamtaria e tij patriotike dhe kombėtare .E kaluara e tijė ėshtė e pastėr si loti,e kthjelltė sikurse qielli kur ėshtė pa asnje re,pra e kaluara e tij ėshtė prej nje patrioti tė devotshėm ,qe beri pėrpjekje te njė pas njėshme,sė bashku me shumė shok tė tjerė, pėr t'u liruar nga okupimi serbosllav qindėvjecarė. E kaluara e tijė historike e bėnė ate te forte sikurse granitin,e bėnė njė vranakont te pathyer ,qė tė ju bėjė balle tė gjithė atyre qe me nofka tė fshehura e kundėrshtojnė,ofendojnė kėrcnojnė,besa e lincojnė sikur tė kishin mundėsi , e cka,e cka, jo tjetėr.Ata "zotėrinjė" qė po e ngacmojnė,ofendojnė,pėrdhunojnė,etiketojnė, si duket atyre po ju mungon trimėria,nuk e kan guximin me shkruar me emėr dhe mbiemėr,sikurse qė po shkruan poeti i nderuar z.Xhelal Ferizi .Kjo e dallon z.Lirikun ,poetin Xhelal Ferizi , nga ata ,qė nga vokabulari i tyre gelltitin vrerė kunder poetit Ferizi. Cdo kush ka tė drejtė te shprehet i lire dhe publikisht,pa u friguar,pa ndonjė diktat,pa tutorizėm,por nga ana tjeter duhet tė mbajė pėrgjegjėsi pėr ate se c'farė shkruan dhe c'far deklaron ,sė pakut tė mbaj nje pergjegjesi morale .Nuk ėshtė e drejtė qė ta vlerėsosh gabimisht njė vepėr ose njė vlerė,duhet pasur kujdes,sepse ,bėnė mėkat ndaj dikuaj tjetėr,i hyn nė hak dikuaj tjetėr,kjo nuk eshtė njerėzore por as humane..Duhet bindur me prova dhe fakte se tė gjitha ato qė thuhen janė te vėrteta.Nuk ėshtė burreri dhe aspak njerėzore tė fyesh nje burrė ,njė patriot, sic eshte z.Liriku.Eshtė turp,dhe duhet tė skuqur nga turpi kushdoqoftė ,ai, qė e ngacmone pa fakte dhe argumente,ai, qė e ngacmon vetėm pse i teket nga mėndja e tij e krisur, jo e kthjelltė.Ato shkrime qe e fyjnė dhe e shajne ,apo e ngacmojne pa fakte dhe argumente per mendimin t'im janė alogjike dhe jo njerėzore,tė paqėndrueshme,gjėra qė nuk egzistojnė, por nė njė mėnyrė apo tjetėr sajohen aty pėr aty,vetėm sa pėr t'a ngacmuar.Nese dikush ka qellimin qė t'a ngacmoj apo nencmoj,etiketoj,shajė, te nderuarin poet Lirik , jam i bindur se ata do ta bėjnė kėte ,do ta gjejnė mėnyren,metodėn, se si pėr t'a bėre .Mirpo,ky veprim dashakeqės i tyre , ndaj poetit tė nderuar z.Liriku, sipas mendimin tim, ėshtė nje e metė(njė e keqe) e atyre njerėzve .Eshtė pėr tė ardhur keq pėr ata njerėz,se nė c'far gjendje janė " tė gjorėt" dhe se nuk e shohin vehten se nė c'far pozicioni janė,janė nė pozicion tė mjerė,nuk kan mundesi kontrollimi tė vetėvehtes,sepse e keqja ėshtė ngulitur nė kokat e tyre,nė mendjet e prishura tė tyre dhe faktike ėshte se tė tillėt, nuk janė tė mėsuar qė t'i respektojnė tė tjerėt,atyre ju mungon dinjiteti ,nuk janė tė formuar sic ėshtė i formuar njeriu normal.Tek ata eshte mungesė e tolerancės,mungesė e dinjitetit,mungesė respekti,mungesė dashurie ndaj tjerėve,mungesė e civilizimit bashkėkohore.Ata qe tentojnė tė njollosin dike, janė vet tė njollosur,vet janė te "paisur" me "damka" dhe ato "damka" i bėjnė te frigohen nga vetėvehtja dhe nga e vėrteta.Dhe se kritika qe nuk ka parim, ne realitet eshte kamuflim,trillim ,eshte nje metodė klasike e njerezve tė papėrgjegjshėm.Ketyre,qė nė shpirt kanė vetem urrejtje ,ngacmim,ofendim, ju eshtė ndalur ora,nuk ju ecin akrepat e orės ,ata, nuk janė ne hap me kohen moderne, me kohen e civilizimit bashkėkohorė, ku, nenqmimi,perdhunimi,ngacmimi,sharjet,lincimet,etiketimet,fyrjet,sjelljet jo civilizuese, nuk kan vend.Keta per mendimin t'im jane persona( pa keqkuptim) qė para ditės nuk e dojnė vehten ,e pas ditės e urrejnė tėrė dynjanė.Ky ėshtė realitet i hidhur,sepse,disa ( shum pak) po e lėndoni njė njeri shum tė mirė,njė patriot tė devotshėm qė dha nga kapaciteti i vet aq sa pat fuqi per qėshtjen e Kosovės dhe popullit tė saj.E lėndoni tė nderuarin Lirikun ,pa e kuptuar nė esencė shpirtin e tij liridashės dhe njerėzor,pa e kuptuar fare, se sa ai ėshtė i flakur pėr popullin dhe vendin tė cilit i takon.Lendimi i personalitetit te dikuajt tjetėr kushdoqoftė(ai) nuk ėshte civilizues,i drejtė dhe aq mė pak njerėzorė.Nuk eshte reale te te lendohet z.Liriku pa nevoje , detyre e te gjitheve eshte qe t'a mbrojme,t'a pėrkrahim nė punėn e tij prej njė poeti tė ri.Si shqiptar obligohemi t'a ndihmojmė,pėrkrahim,t'i japim shtytje, njeri tjetrit kur eshtė nevoja,e jo t'a sakatosim qė nė fillim .T'a ndihmojmė,t'a pėrkrahim, por edhe t'a kritikojmė ,nėse ka fakte dhe argumente.Jam shum i bindur dhe besoj me tėrė qenjen t'ime , se kritikat qė i bėhen me fakte dhe argumente, z.Liriku i paranon si pozitive dhe nuk i mbetet "hatri" aspak,nga askush,perkundrazi,ata njerėz do tė kan respektin e tij.Ai deshiron bashkėpunim me tė gjithe shqiptarėt kudo qė janė ,qoftė edhe njė ,se i tillė ėshtė ,ka dėshirė tė bashkėpunojė me cdo shqiptar sic bashkpunoj edhe nė kohėrat mė tė vėshtira tė okupimi serb,sė pakut kam njohuri per tė nderuarin dhe pėr kėt arsye shkruaj pa u hamendur dhe pa ndonjė ngarkesė .Ai,besoj se do tė mė kuptoj edhe nėse i tejkaloj caqet e diskutimit ,nuk i bėj me qėllim ,pėrkundrazi i bėj nga dėshira qė tė binden,sė pakut tė kuptojnė, ata qė po e ngacmojnė pa ndonjė arėsye, se jan duke bėrė gabim . Zotėri Liriku nuk e meriton njė trajtim tė till,bėhuni tė bindur .Ai meriton respekt ,respekt tė dinjitetshėm nga tė gjithė ,pavarėsisht.T'a perkrahim se paku moralisht nė punėn e tij dhe jo t'a nencmojmė,ofendojmė,e t'i drejtohemi me lloj -lloj fjalėsh qė eshtė turp pėr njė njeri qė vehten e quan tė civilizuar.Nuk mundet me qėnė njeriu i civilizuar kur e shanė dikend ,kur e shpotitė tjetrin, me lloj - lloj fjalesh, jo, assesi ,kjo ska tė bej me kodin e miresjelljes tė civilizimit bashkėkohorė.Me kėt diskutim t'imin nuk kam qėllim tė mbrojtjes por as tė sulmit ndaj askuajt,kam qėllimin e pastėr,real ,qė tė kthjellėmi dhe tė dijmė sė paku tė mėsohemi me respektuar njeri tjetrin .Me nderime Uragani_99[/I][/SIZE]

Makresh 15-07-09 16:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qe nga kur i ke privatizuar Temat keshtu ? Keto jan tema qe nuk blihen iLirik'o,

Arb 15-07-09 16:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O Uragani99!

Afer zemre e paske more burre? Po kadal he burre, se nuk ka nevoje qe t'i vihesh ne mbrojtje.

Hajt se Liriku duron...

lirik 15-07-09 20:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
I nderuar urragani

ne jeten time siq e din edhe ti ndoshta e shum kush

nuk e kam lanė asnji shqiptarė vetem -

gjat vuejtjes se denimit ne burgje

per qfardo vepre ka ken ai ne burg

bashkimin e shqiptarve e kam qelikosur aty

dhe ua kam kriju unitetin si nji familje

ne radhė te parė i kam dalė krah popullit tim

ku do qe ishte dhe kjo ka zgjatur ne rastet ma te veshtira

por kam pas edhe armiq qe i ndersente udb ja e beogradit -
ata ishin po thuejse 10 per qind

por edhe kan pas konsideratė per mua ne burg te gjith popujt

e nacionalitetet te gjith 90 perqind te tyre

qe kan dit veq pak se qka esht qenja njeri

nuk e kam lanė kurr vetem sqhiptarin

as kurr nuk e kam lanė mee sulmue dikush shqiptarin

per pa i d alė krah nder 2500 te burgosur ne burgun e madh ne ish jugosllavi

me vjen keq qe po them por fjala ime ka ecur dhe duke e pa ndikimin tim te madh te te burgosurit paparimtmas me transferonin nga nji burg bne burgun tjeter-

te gjith shqiptart qe ishin me mmua ne burg e dijnė ket fakt ne burgje

dhe qendrimin tim ku un nė jetė te jetve-

shqiptarin nuk e kam lanė vetem -dhe pa i ndihmua

por isha gjithmonė pran tij i gateshem me vdekė ne mbrojtje te tij-
isha aty dhe pa vdekė un nuk sulmohej ai te gjith shqiptart qka ishin me mua e dijn e din edhe i nderuari Naim Maloku nenkryetarė e kuvendit t e kosoves qe ishte ne burg me mua ne vuajtje te denimit

e dijn sa e sa te tjerė shqiptarė se si esht sjellur liriku ne burgje dhe se kush ishte liriku per te burgosurit

neper burgje t e mdha ku me kan transferuar

jam njohur per greva e probleme te mdha qe ju kam shkaktuar-tollovi te mdha pushtetit


kur na e ndalonin gjuhen shqipe ne vizitė kur njerzit tanė vinin nga kosova me plisa te bardhė pleq te lodhur familje me lot ne sy per ti pa njerzt e vet te burgosurit politik ata me qellim nganjiher na e ndalonin viziten ne gjuhen shqipe qe te na provokonin na thoshin flsini serbisht me njerzit tuaj

por kjo ishte e pa mundur -
ne nuk pranonim dhe fillonte shamata

lirik 15-07-09 20:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me kujtohet njiher ne nji rast kur te burgosurit kerkonin ushqimin ma te mirė

dhe ne ishim duke punuar ne fabrikat e ndha te burgut
ne makineri ku nji i vegel per shemull kushtonte shum shtrejt
sepse te burgosurit qe punonin prodhonin gjithqka e atyre u jepej nga nje pjatı qorbė e ligė ku shiheshin dy tri grisha patate ne ujė dhe te burgosurit kishte disa ushqime qe nuk i duronin dot -
ne menzen aty ishin te gjitha nacionalitetet kemi qenė rreht dyqind shaiptarė te burgosur aty -
dhe sa e kam perplasur ushqimin rreth treqind te burgosur jan quar pas meje-
ne nji moment policija deshti te me dergoj ne qelija por ju thash te mos gabonin te me prekun me
dorė dhe greva filloj mbajta fjalimin para te gjith te burgosurve ne oborr dhe kundershtuam shkuarjen ne punė-
te gjith te burgosurit ishin me mua policet dhe administrata me inatė te mdah e percillte fjalimin tim-

grevė thahs d eri sa te plotsohen kushtet eushqimit veshmbathjes banjove
pastaj te mos ndodhė asnji maltretim i shqiptarve dhe shoveniszem ose provokim te zgjatet vizita e shqiptarve qe ju vijn te burgosurve shqiptar nga kosova-
te mos gabon kush me ju thanė te flasin serbisht por shqip sepse ne kushtetuten e jugosllavis
figuron e drejta e barbart e te gjith popujve per perdorimin e gjuhes amtare-
dhe ju nuk keni te drejt ti maltretoni shqiptar e as te bugrosurit tjerė

lirik 15-07-09 20:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Administrata e burgut terbohej rreth fjalimeve te mia rrinin ne gatishmeri por nuk kishin guxim bga truma emadeh e njerzve te me merrnin e te mendanin nga te burgosurit i trembeshin incidenttit te madh-
mundoheshin te me ndanin vetem gjoja per bisedime dhe nuk pranoja nes ekeni diqka me bisedu bisdedoojm ne prezencen e te burgosurve-
ata terboheshin sepse kishin deshirė te na sklalvronin te na jepnin ushqim te ligė vizita te shkurtra -
ku s ama pak administrata buriokratike te ksihte punė te merte rrogat e mjame e te na ushqente dobt-
ne kekronim rroga me te mdha se nuk na delin as per zhikleta per tu rruar prnadja te burgosuritz e te gjitha nacionaliteteve me donin me perjashtim te tradhtarve ose injorantve budallej qe i mashtronte pushteti

lirik 15-07-09 20:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Grevat ne burgje dhe mbrojtjene te drejtave te njerzve e dijn te gjith te burgosurit se si kam kenė aktiv ne mbrojtjene te drejtave te tyre dhe sa kam vuajtur e sa kam pasur pasoja pastaj ku ata hakmerreshin ne forma te ndryshme

lirik 15-07-09 21:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kur qetsohej situata

dhe arriheshin qellimet e greves se te burgosurve -

e ata pastaj administrata e burgut gjenin shkak tjeter me shpifje e me izolonin ne qelija

te kqija te rrezikshme

TE NGUSHTA TE ERRTA ME BETON

deri ne shtat tet e ma gjat dit beja greva urije pastaj ne qelija -

nuk ua merrja buken


qendroja ne te gjitha qelijat ne beton ashtu i uritur per vdekje -

deri ne agoni dhe i gatshem edhe per te vdekur i pa kthyeshem ne vendimet e mia

nuk kishte ma interesant se greva e urisė

un mundohem ta pershkruaj ne vargjet e mia qe i kam te shkruara rreth saj

por nuk e besoj se kam aftesi ta pershkruaj esht diqka qe nuk gjej fjalė te pershkruhet

ndersa burgun ekam pershkruar ne disa vargje


GREVA E URISė ajo ishte diqka e jashtzakonshme

aty e kam vrejtur se sa interesant esht trUri i njeriut

dhe qka prodhon ai gjithfar lloj te menduari ne gjendje te greves se urisė-

AI ME TRILIARDA E TRILIARDA MENDIME I PRODHON N E ATO QASTE

DHE DUKET GJENIAL FENOMEN ATY JAM BINDUR SE TRURI I NJERIUT ESHT DIQKA FENOMEN KU I RRIJN TE GJITHA ATO PRODHIME HABITESHA

kur truri ishte i uritur ishte i jashtzakonshėm

ishte diqka i jashtzakonshem dhe prodhonte oqeane mendimesh -


qe ne miliarda e miliarda nuk ndaleshin

greva e urisė esht diqka jashtzak,onisht e e vshtirė


ata mendonin se un te diten e tretė do ta marr buken por un nu k e merrja

vinin eshkonin me radhė duke me pergjuar duke menduar se do te me thyhej mendja me provokonin me ushqim e me demagogji duke tebntuar te bisedojm me dialog por nuk kthehesha -


deri sa kundershtonin te burgosurit dhe kercnoheshin me mos shkuarje ne punė me greva masive

nese administrata e burgut nuk me lirojnė

dhe ata detyroheshin te me lironin

e te me kthenin ne dhomen time ne pavilon

ne mesin e te burgosurve perseri -kur shihnin te burgosurit se sa kam humbur kilogram me greva urije tmerroheshin dhe edhe ma fort shtrengonin radhet rreth meje administrata e burgut ishte ne hall me mua ata shum kushte nuk donin ti plotsonin edhe shetitjet ka ken vetem gjysm ore ndersa me greva nder te cilat isha aktiv edhe un i arritem shetitjet e te burgosurve te zgjasin dy orė

dhe aktivitetti im ne kundershtime per te drejtat e te burgsosurve ka zgjatur gjat gjith kohes se denimit

ne forma te ndryshme her ma leht e her me periudha te veshtira e te komplikuara

disa kujtime te autorit lirik ish i burgosur politik nga koha e burgut

Uragani_99 15-07-09 23:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
I nderuari Lirik,i kam tė njohura tė gjitha peripecitė t'uaja,dhe sakrifikimin qė bėre gjatė tėrė jetės tėnde.Angazhimi i juaj per tė miren e kombit ėshtė i padiskutuar,ata qė tė njohin e dijnė bukur mirė se kush jeni dhe c'far angazhimi keni bėre, per kauzėn tonė kombetare nė pėrgjithėsi.Vazhdo i nderuar,si cdo herė,pavarėsisht pengesave qė do tė hasė gjatė rrugėtimit tėndė.Rruga e juaj prej njė poeti tė ri do tė hasė nė pengesa,vėshtirėsi,sigurisht,mirpo ,unė besoj nė aftėsit e juaja dhe se ato pengesa do t'i kaloni pa ndonjė shqetėsim ,a po jo.Me respekt ....Uragani _99

lirik 16-07-09 00:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Grevat ne burg ishin te shpeshta ishte e keqe pamja dhe qastet kur na rrethonin policcia ne vendet e punes ishin qaste nervash dhe grindjesh vuajtjesh-
vet rrethimi dhe pamja shum e keqe e tyre ishte nevrike-
ata me anė te kercnimeve me drejtoheshin me akuuza -
je ti ai qe e saboton shtettin jugosllav me thoshin je ti ai qe nga motivet armiqsore vepron-
ne fabrikė puntoret kur eleinin punen ishte diqka shum e demshme sepse ne makineri prodhohehsin pjesė te ndryshme e te shtrejta per teknologji-
percillesha hap pas hapi dhe i dronin organizimeve te mia te grevave -
grevat dhe protetatat na shakaktoni shum grindje akuzat te nevrikosnin gjithfare te quanin armik i shtetit dhe nga motivet nacionaliste ben kso veprimesh-

puntoret rrinim ne greva dhe nuk pranonim pamvarsisht se ne puntori na rrethonin me qenė e te veshur ne uniforma te gjendjes s eluftes me lotsjellsa ne duar e shkopij momentet ishin shum nervoze vinte drejtori naqallniku e komandanti i burgut disa her vinte edhe jursipondenca dhe kekronin organizatoret ishte shum e rende te pergjegjesh per shum qka -
burokracia nuk lshonte pe dhe na a kthente gjithqka ne organizime armiqsore te renda isihin atmodferat dhe pyetjet e kercnimet-

per shembull njiher kemi pas bė greva per banjo nuk kishim ujė te mjaftueshem dhe ftofeshim ne ujt e ftoft ather me kujtohet greva ishte shum me kahje te keqe erdhi deri te momenti deri edhe ne kacafytje na derguan neper qelija dhe me qenė te ushtruar na terrorizonin

kujtime nga ditet e burgut nga autori lirik


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:30.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.