Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 24-11-12 09:34

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fort jam gzue e prej te madhit gezim
autori xhelal ferizi
treqind yje i kam nxite kah qielli
me vallzue mbi atdheun tim
me nxe ne shpresa vet i famshmi dielli

se ne koder andej te mitrovices
e kah kroni aty i vitakut
perballe te famshmes koder sokolices

shqip valon sot fleta e bajrakut


mbasi kthye jan ne vatra te veta
kto familje te famshme patriote
por si shqipet me ato krah te lehta
po flutrojne andej mbi agzote

rrnofte shqipnia e bardhe neper drita
me ato fise qe kan vuajt nder mote
mitrovices sot po i shihet rrita
sa e famshme kjo toke kastriote

paskan dale andej ne ato maja
por si ne festa kur dalin bajraqet
mu ne at skele atje ku rrin kalaja
ku rrijne lulet te bukura manushaqet

paskan dal familjet kadria
ne za qendrese e zemra patriote
ne shprese te re po lindet dardania
mali e fusha kah do po u krenonte

rrnofte e qoftė Hajdar Bajraktari
edhe ata tjerė sokola biznesmena
qe lshuan dorė me kaq shpirte bujari
me ngrite shqipen atje me dy krena

kshtu shqiptari kush ka gjak fisniku
kush ka gjene te fares tone shqiptare
se len token me na e shkele armiku
me na e ble rusia me pare

po ku je ti behgjet pacolli
qe aq shum fame me pare i ngrite vetit
pse su duke andej atij trolli
me i shtri doren te birit t- sheremetit

e shum tjerva qe nga ato ane
kan pas ikė prej shkjaut e si pa krye
e i lan trojet atje mbi dardanė
prej varfrie ne shpresa mbete n thye

e tash pritet fisi hajredini
e fise tjera qe jan ikė eksodit
per tu kthye andej kah bjeshka e vrrini
per te jetue neper shekuj t- motit

aty hisen ku e kan prej te parve
me u vendosė shaqa e alia
e kah do sa fise te shqiptarve
t- mitrovices qe i ka shqipnia


rrnofshin pra ato shpirtesi te mira
te bardha te bukura zakone shejtnore
mergimtare ato zemra te mira
qe po i sjellin te bardha kto sponzore


po prine trimi hari bajraktari
me tjerė burra kah do djem si zana
ne mitrovicė ka me u kthye shqiptari
ne hise te vet n- fole ku e la dardanja

mbase ne bote ka shum djem shqipnia
qe po i shohim si sokola te malit
mitrovicen s e merr pansllavia
ne amerike sa te jet pika e djalit


mbasi po derdhen euro e dollari
mbasi te beses ka burra e gra
per te gjalle jo kurr andej shqiptari
s ka me ndejt nen rus e nen shkja


edhe andej kalaja zveqane
e lugina e bardhe e jone magjike
kah do shtrue me lule dardane
do te lulzohet ne shqipni etnike

shihni o burra mrekulli o gra
se si ngjajne ne kulla ato shtepia
bukuri te tillle sa kohe s esht
me dritaret qe jan si frengjia

token tone jo kurr s e merr koloni
veq s e ne moske kem me ja shty kufirin
mjaft sundue e zi ka ba demoni
therr e gri ne lgjak e lau ilirin

paskan dale edhe struktura shteti
me festue andej kam bregu e shpati
zyrafetja e rasim veseli
vet alia e avni avni kastii

rrnofshin djemt kah do po r si zana
qe po japin te famshme donacione
po pertrihet sot andej dardana
shohen zogza ne flatra eshqiponja

dallendyshet po e lajmrojne pranveren
ne ato ane prap ka me mbi behari
e lulet shqipe do ta hjehsojne veren
ne ato troje prap me rrnue shqiptari

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim

lirik 24-11-12 09:48

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fort jam gzue e prej te madhit gezim
autori xhelal ferizi
treqind yje i kam nxite kah qielli
me vallzue mbi atdheun tim
me nxe ne shpresa vet i famshmi dielli

se ne koder andej te mitrovices
e kah kroni aty i vitakut
perballe te famshmes koder sokolices

shqip valon sot fleta e bajrakut


mbasi kthye jan ne vatra te veta
kto familje te famshme patriote
por si shqipet me ato krah te lehta
po flutrojne andej mbi agzote

rrnofte shqipnia e bardhė neper drita
me ato fise qe kan vuajt nder mote
mitrovices sot po i shihet rrita
sa e famshme kjo toke kastriote

paskan dale andej ne ato maja
por si ne festa kur dalin bajraqet
mu ne at skele atje ku rrin kalaja
ku rrijne lulet te bukura manushaqet

paskan dal familjet kadria
ne za qendrese e zemra patriote
ne shprese te re po lindet dardania
mali e fusha kah do po u krenonte

rrnofte e qoftė Hajdar Bajraktari
edhe ata tjerė sokola biznesmena
qe lshuan dorė me kaq shpirtė bujari
me ngritė shqipen atje me dy krena

kshtu shqiptari kush ka gjak fisniku
kush ka gjene te fares tonė shqiptare
se len token me na e shkelė armiku
me na e ble rusia me pare

po ku je ti behgjet pacolli
qė aq shum famė me pare i ngrite vetit
pse su duke andej atij trolli
me i shtri doren tė birit t- sheremetit

e shum tjerva qė nga ato anė
kan pas ikė prej shkjaut e si pa krye
e i lan trojet atje mbi dardanė
prej varfrie ne shpresa mbeten thye

e tash pritet fisi hajredini
e fise tjera qė jan ikė eksodit
per tu kthye andej kah bjeshka e vrrini
per te jetue neper shekuj t- motit

aty hisen ku e kan prej t- parve
me u vendosė shaqa e alia
e kah do sa fise te shqiptarve
t- mitrovices qe i ka shqipnia


rrnofshin pra ato shpirtesi te mira
te bardha te bukura zakone shejtnore
mergimtare ato zemra t-dlira
qe po i sjellin te bardha kto sponzore


po prinė trimi hari bajraktari
me tjerė burra kah do djem si zana
nė mitrovicė ka me u kthye shqiptari
ne hise te vet n- fole ku e la dardanja

mbase nė botė ka shum djem shqipnia
qė po i shohim si sokola t- malit
mitrovicen s e merr pansllavia
ne amerikė sa te jet pika e djalit


mbasi po derdhen euro e dollari
mbasi te beses ka burra e gra
per te gjallė jo kurr andej shqiptari
s ka me ndejt nėn rus e nėn shkja


edhe andej kalaja zveqane
e lugina e bardhė e jonė magjike
kah do shtrue me lule dardane
do te lulzohet ne shqipni etnike

shihni o burra mrekulli o gra
se si ngjajne ėne kulla ato shtepia
bukuri te tilllė sa kohė s- ėsht paa
me dritaret qė jan si frengjia

token tonė jo kurr s e merr koloni
veq s e ne moskė kem me ja shty kufirin
mjaft sundue e zi ka bė demoni
therr e gri nė lgjak e lau ilirin

paskan dalė edhe struktura shteti
me festue andej kam bregu e shpati
zyrafetja e rasim veseli
vet alia e avni kastii

rrnofshin djemt kah do po r si zana
qe po japin te famshme donacione
po pertrihet sot andej dardana
shohen zogza ne flatra eshqiponja

dallendyshet po e lajmrojne pranveren
ne ato ane prap ka me mbi behari
e lulet shqipe do ta hjehsojne veren
ne ato troje prap me rrnue shqiptari

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
permrisim

lirik 24-11-12 10:03

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
DIL E ME THUAJ OJ ZANA E MALIT
autori xhelal ferizi
ku i ke kraht e fluturimit
pse un s jam sot ne shpine te kalit
ne vlore me i ndje shijen festimit

pse s ma dhe do fat a gji
ndoj shqiponj s- m -qove n- fole
as drangue su gjet i ri
ne toke te shqipnise me m- - lshue mbi dhe

aty ne vloren te shejt etnike
me ja puthe flamurit ffleten
ne at shqipni te famshme antike
per at dhe qe shum dhan jeten


edhe un deshta dy lot gzimi
per ti derdhe mbi at toke shqiptare
kur flamuri drejt valimi
te ngritet ne shtize te drejte krenare

por qe do se sorra e huti
keq me lan mua sot pas dore
edhe tradhtari e harbuti
mi ka thye shpresat kohore

prandaj vlore festo pa mue
por mi shih kto lot prej malli
se nji dite kam me flutrue
si bilbil kah dheu e zalli

ne preher tendin kam me ra
mu te sheshi i lirisė
ku flamuri lart u pa
qe ja dha jeten shqipnise

autori xhelal ferizi

Kalimero 24-11-12 17:59

Titulli: AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2261238]DIL E ME THUAJ OJ ZANA E MALIT
autori xhelal ferizi
ku i ke kraht e fluturimit
pse un s jam sot ne shpine te kalit
ne vlore me i ndje shijen festimit

pse s ma dhe do fat a gji
ndoj shqiponj s- m -qove n- fole
as drangue su gjet i ri
ne toke te shqipnise me m- - lshue mbi dhe

aty ne vloren te shejt etnike
me ja puthe flamurit ffleten
ne at shqipni te famshme antike
per at dhe qe shum dhan jeten


edhe un deshta dy lot gzimi
per ti derdhe mbi at toke shqiptare
kur flamuri drejt valimi
te ngritet ne shtize te drejte krenare

por qe do se sorra e huti
keq me lan mua sot pas dore
edhe tradhtari e harbuti
mi ka thye shpresat kohore

prandaj vlore festo pa mue
por mi shih kto lot prej malli
se nji dite kam me flutrue
si bilbil kah dheu e zalli

ne preher tendin kam me ra
mu te sheshi i lirisė
ku flamuri lart u pa
qe ja dha jeten shqipnise

autori xhelal ferizi[/QUOTE]
o poeti xhelal feirizi ,qikit pizi a e ki shkrujten qishti a e ki shkrujten kur nuk ki guxu e s'ki pasen mujsi me shku un Vlore,pur qera arsie purveq biletes ....


um pilqej un koft se e ki shkrujten moottiiiii

vazhdo e qkruj , e tu gxoft lapci :smile:

vjeshta 24-11-12 22:01

Titulli: AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2261226]e nderuara mike pershendetje per ju uroj q ete jeni mire dhe me suksese[/QUOTE]


Pershendetje dhe nje falenderim te veqant shkon per ju miku Lirik qe nuk ma ktheve fjalen boshė . Perveq tekstit ,permbledhjen e te gjitha vendeve shqiptare ajo qe mu dok shume e qelluar dialekti Gege !U degjohte deri ne 100 vjetorin tjeter !

Njeherit ju uroj edhe 100 vjetshtet ...Urime !

Guri i madh 24-11-12 23:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr

lirik 25-11-12 00:55

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261363]mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr[/QUOTE]

---------------
Duartrokitjet servile me neverisin ashtu siq me neverisin njerzit qe kthehen sipas dyftyrsive e shum ftyrsive -

poashtu njerzit qe urrejnė regjione shqiptare jan antikombtarė
dhe jo patriot-

-kjo dukuri ne kosove ka qene panjohur dhe me ane te propagandave
qe edhe serbia ua ka lakmi u arrit qellimi i ndasive
vetem pas luftes ne kosovė ma pare keto nuk kan qene te njohura -

Gjelozia dhe zilia negative primitive jan te demshme shpirti i vogel dhe i pa formuar ne vizione--

secili njeri nuk ka aftesi dhe vizion per te qene patriot-per te qene patriot duhet nje provim jashtzakonisht i madh qe shoqerohet me nje vetedije ma te larten te mundshme maja evetedijes
-e patriotuc esht leht me qene mundet secili -e atdhetaruc -

por atdhetarė esht veshtire me qene jashtzakonisht veshtire
po aq sa esht veshtire me qene i drejte -

Inatet primitive te qesin jasht realitetit -

me neverisin ata njerz qe dikure me shpallnin te shejte me dashuri-
mbi qiellore -
e pas disa kohrave te shkurta kthenin dashurine ne urrejtje -
te dyja keto me neverisnin -por un nuk fluuturoj asnjiher me hu ne prapanice -pamvarsisht fjalve sepse te tilla vese kan ata qe jan te lindur per mekate e lavdin e quaj mekat te madh veqmas kur i veshet dikujt qe nuk meriton poashtu dikujt qe nuk e meriton aq shum sa e lavdrojne -nga natyra poashtu nuk ndjehem edhe aq mire kur me lavdrojne -me mire ndjehem kur thone nje pune qe esht kryer dhe e spjegojne sipas rrjedhes origjinale -

por nuk ndjehem mire as kur me fyejne e kur duan te me poshtrojne keq ather marr flake -


Nuk vuaj nga kompleset e smura te duarttrookijeve dhe falsiteti
esht neverits e kjo lloj dukurie njerzit kan bere qudira dhe kam hulumtuar forcat e tyre neper mundime duke u munduar te di ku qendron fuqia e tyre dhe jam mahnite nga aftesite e shum kuj aq sa po te me duuartrokis dikush mua me neverite kjo kur i kujtoj se sa njerz te mdhaj ka pas bota e ka ather ndalem e mendoj kush jam un nes emduartrokit dikush e pse pra edhe po te jem vertet dikushi studimi i origjinalizmave ne organizmin e jetes dhe aftesive te veqanta njerzore nuk me ben te ndjehem mire kur me duartrokasin sepse mendja me shkon te miljona njerz qe jan me te aft se un aq ma pare nuk ndjehem mire kur me duartrokasin servilet kursesi jo por un lavdit shum i druhem dhe mendjes s e madhe sepse keto jan name t mdha dhe shzum te rrezikshme e mekate -te lavdrohesh kjo nuk shkon e as ne shpine te dikuj edhe ma hiq esht mekat i madh edhe me ligjet e normat fetare
-zoti nuk na krijoj falc njerzit por shum u flasifikuan-
prandaj nuk jam kunder zotit por kunder falsifikmit -
sepse ata e rrejne zotin ne fakt zoti nuk rrehet kursesi

edhe perpjekja esht mjaft neveritse -kur rrejne e mundohen te
mashtrojne genjejne-genjeshtra esht shpikje e keqe dhe
shtihimi


xhelal ferizi nuk ka kurfar pozite as karrige as tendence ne drejtim te tille te ndonje fame apo lavdate per ndonje qellim
un nuk jam ne kuffar perpjekje bile ne jete kam marre ndonje detyre per siper vetem kur ekam pa se po jet keq puna pa u krye mbi bazat e ndergjegjes e jo te profiterizmit e interesit vetiak
- as perpjekje teatrale e skilesh per mua jan neveritse ato
edhe kur me propozonin per diqka gjithmone me kembngulje zgjedhja dikend tjeter e jo si disa qe gjith jeten vuanin per nje paraqitje reklamuese -shum patriotuca e atdhetaruca iken si mjegulla sepse se kan pase me zemer por per reklame atdhetari qe esht atdhetar ai deri ne fund te jetes ben e nuk i ndahet atdheut me qfar do force e kaqiku aq s aka mundsi vepron -shum kush me ka neverite seps ebenin aq shum zhurma por sa po e pane q e nuk arrijne atje ku u munduan ne ndonje perfitim iken si mjegulla dhe nuk duken kurr ma sepse nuk jan atdhetar nuk e ndjejne atdheiun ata kishin hall te ndonje karriere apo tregu pseudo patriotik profiterizma sa po e pane qe as asht me lpi nuk ju dhan iken ata dikure ju bertisnin njerzve ne menyra anonime pse shkonin ne demostrata por sa po vinte ndonje dikush nga kosova qfar do personaliteti donin ti hynin ne zuze sepse te tille ishin ne fakt i pengonin atdhetaret qe endjenin atdheun dhe dhimbjet e tij deri ne palce e nuk i lenin ta afroheshin aty ku ata ekishin vendin me zemer e me shpirte -atdhetaret spostoheshine shtyheshin me brryla prej hilegjijve -atdhetaret vuajn gjith edhe nga padrejtesia edhe nga shtyrjet me brryla edhe kur ua marrin meriten e buken prej goje profiitetraz pseudopatriotik ata vujn edhe kur e shohin atdheun duke ja que profiteri sabotatori

andej kah gremiina atdhetaret vuajn shum -ata poashtu vuajn kur e shohin tradhtarin spiunin qyqarin qe deri dje mshefej pas ushkureve te grave e mbrenda nate behet hero sepse atdhetaret jan luftar edhe per atdhe por edhe kunder dukurive te kqia kunde rmoralit te lig


pikrisht per ket atdhetart kan shum vuajtje -ne njimij njerz mund esh me gjet dy apo tre atdhetar te vertet e dis ajan te mesem ndersa shum ka reklamagji atdhetar per interesa siq kam arrite ti njoh gjat pervojes time jetsore -

ne fakt e urrej bajraktarizmin--sepse kam arrite te ja njoh palcen e thelbin ma mykur -bajraktar ose brrylagji ai ben gjithqka per lavd e per za per smundje fame e pozite profiterizem -prandaj atdhetaruci e atdhetari kan dallim te madh -
ne kemi pa edhe te kualitetet materiale dallimin -shohim gjana qe jan qind per qind lekure dhe shohim gjana q ejan skaj flaco jo lekure prodhime
keshtu jan te ndare edhe njerzit ne ata falco dhe ne ata te qind per qind kualitet -


Mendimi troq nuk i pelqen askuj po thuajse rralle ka njerz qe ndjehen mire kur marrin vrejtje -per tu permirsuar

por shum kujt i pelqen lavdata meegjithat kjo esht e rrezikshme
kur dikush te lavdron ndalu mendo shum mendo e mire mendo se a je ai apo nuk je mat mire me lloj lloj matsi

-por me i mire sht mendimi i hapur edhe pse dikujt i vjen idht
megjithat esht me i mire se sa mendimi dinak me prapaskena -

Per secilin regjjion qe do te sulmohej apo fshat i atdheut ose njeri individ

qe sulmohet pa drejte dhe me qellim tendence
un reagoj njejt per te gjith dhe do te rrenqethesha sikur te sulmohet gjakova kaqaniku rugova prishtina ferizaj apo qfar do regjioni i shqiptarve kur perfshihet ne ket sulm nji regjion nji rreth apo qytet i
pa fajshem kjo esht krejt antikombtare sepse kaq shum njerz te nje regjioni apo qyteti kurr nuk mund te jen te kqi e te poshter
edhe ne vet lagjen tende ndahen njerzit cili mund te jet i mire e cili jo
-pra un mendoj kombtarisht
ashtu siq po s dhe kam te njejtat ndjenja per te gjith po thuajse te njejta-
me ato qe i kam per vendlindjen -
regjionalizmi lokalist esht primitivizem fanatik dhe kjo esht armiqsore a i pa kurfar kulture demton shum qeshtjen nacionale
-poashtu me perfshi me ngjite me shpife me ja veshe personit ose regjionit degradimet me tendenca esht pune per armikun -
Te ti ka ndodhe te phanta rhei e te disa tjere dhe ka raste edhe ne tjera forume e media te intrenetit -ti je dalluar hapur me urrejtjen ndaj drenices
dhe po ta kishe bere ket kunder gjakoves po ashtu do te kundervihesha rrept njejt ose kunder prishtines pra nuk duroj sjellje ndasie e hendeqesh sepse kjo teori e zezė ka pjelle prej armiqve dhe vetem mendjet e cekta e praktikojne e ata q enuk jan patriot -nuk mund te formohen kurr si atdhetar ne vetedije nacionale atdhetare

lirik 25-11-12 01:01

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261363]mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr[/QUOTE]


Te ti dhe te disa shqipfols tjere ka ndodhe ne menyrat me te mundshme dhe perfide e her hapur e her indirekte e her ne forma propagande e he rne forma dinake e her ne forma me gjysem arsye e gjysem te verteta e he rme forma tjera -sulmi ndaj drenices shqiptare dhe pikrisht ma se shum ti per te sulmuar drenicen esht e intresuar serbia dhe disa armiq tjere aleat te saj -
Ti nuk le forme e metode perfid e pa e perdore vetem evetem me ja dale ndersa ai flliqsira phanta rhei ehst nji armik i vertet dhe ju po harroni se nji regjiion ne kosove mund te jet nji e pesta e regjionit e shqiptarve pra nji e pesta kursesi nuk mund te jen te kqi as njiqind persona nuk mund te jente gjith te kqi edhe ne dhjet persona tre mund te jen te kqi e shtate mund te jen te mire pra esht ushtrue propagande kunde rnje regjioni ne ket forum
dhe te mjere jan ata qe kan heshte

lirik 25-11-12 01:09

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261363]mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr[/QUOTE]ke harrue ti sakrificat sublime neper shekuj te kti regjioni -ke harrue syle rezallen ke harrue nak berishen kamer loshin shaqir smaken -ke harrue halil sejdine shoten halit bajramin -ke harrue ahmet deline lah kotorrin fazlli baranin emin latin azem bejten kamer llaushen mehmet gradicen dan derocin hasan prishtinen fazli grajqefcin rifat e ahmat galicen ahmet deline tahir mehen adem jasharin e mija e mija e mija tjere te ketij regjioni e sa e sa sakrfica evuajtje tjera te kesaj krahine shqiptare --ke harrue ti vuajtjet apo nuk i din ti vuajtjet e kti regjioni qe ne qdo lufte neper shekuj vetem nga nji mashkull e kan lene ne shtepi e te tjeret kan shkue ne lufte -ke harrua masakrat mizore qe jan be aty prej shkieve -dhe nuk ke lexue ti libra e plane te qetnikve se qka mendojne per drenicen ata --
leht e ke tash mbasi tu qlirue prapanica por secili egoist qe ju qlirue prapanica e tash flet keq per ata q e sakrifikuan nuk ka hiq ma keq
e ma ligsi se gjuha e helmit --

lirik 25-11-12 08:55

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ti e din o Perendi
autori xhelal ferizi
pse mbi dhe po ka shqipni
se k'shtu deshten qiell e dhe
se kshtu deshten prrue e she
ne male te bukura me kullue
kah ne valė me gurgullue
me ecė vala aq magjike
kah do i thonė tokes etnike
per me pi ata bilbila
per me u lagė kta karajfila
se k-shtu deshten lulja e fleta
se k-shtu deshten rreze t' nxehta
me ra lirshėm plot magji
me shartue shum bukuri

se kshtu deshti shiu i zotit
qe i kullue si pika e lotit
qe shkelqen por si platina
bjen mbi fusha e ledina

e aq embel i bjen qerpikut
e mbi det te adriatikut
ja krijon rimen shqipnisė
por si shpirti i melodisė

kur te bjen ne karajfila
kur kullohet si currila

kah shperndahet mbi pranverė
kah freskia e lehtė me erė
po kshtu deshten edhe ato fole
qe s kan pa ma te bukur dhe

nuk kan ndje hjeshi e shije
si ne ket art prej perendie

ku i krijoj zoti kto fe
toke mahnitse gurė e dhe

prandaj ktu si askund tjeter
kndon bilbili e zogu i vjeter

kah do linde dhe zogu i ri
si ne fushe si ne malsi


mua ne kureshtje me rrahe qerpiku
si qukatė ai qukapiku
qe i kan brushat por si krela
e jan te njejt me harabela

kah qukasin n- per levore
kah hjeshojne trojet arbnore

i kan bishtat pika pika
por si e famshmja estetika

edhe sqepin gdhende prej zoti
flatrat era ua shprushe e moti

plot hjeshi e kur qukasin
ne dege e lisa kah do hasin

mandej vijne sa grupe tjera
qė n-fole i pret pranvera

ergolena e pitimina
rralle ma te bukur i sheh stina

ata shkojne tue cicerue
mbi shqipni tue fluturue

cicerimen si shpirtė jete
kalojne fusha male e dete

e vijne prehen ne ato hije
pijne currila bukurie

ku tjer shpende te bukurisė
bien mbi dheun e perendisė

n- klime aq te butė thua esht shpirtrore
qe i hyn shpirtit per nen pore

e dehė embel qdo ndjesi
kah do lmon me peergdhelsi

e qelizat i ringjallė
thua kan shpirte kta gure e zallė

thua se valet dijne te flasin
gurgullimas kur perplasin

shkojne nder shkurre e ne kullime
me te mahnitshme nje far rime

por si fjale te jen currilore
si melose tingullore


thua ka shpirtė e flet ky dhe
jetė e gjak qe rrin tu i nxe

prandaj hatri i perendisė
vet ket dhe ai e ka nisė
si per zogj si per shqiptarė
per pranvera e per behar

pse shqipnine e nxejne kto yyje
pse e hjeshojne kto male e pyje

se kshtu e deshti dora e zotit
te krijoj token te katriotit

kua rrijne zanat neper kroje
kah bien ujrat toje toje

ku te diamntat te cemta kroje
rrjedhin ne vija si kristale
gurgullojne ne per fusha e male

me freskue fushat magjike
gjith ku i thone shqipni etnike

kshtu shqipnine zoti e ka da
por se jo per grek e shkja

as per rus as per qerkez
per tradhtar e faqezez

por me i dhene shpirtin shqiptarit
gjaku shqip me ece damarit

zemra e te parve me u trashgue
mbi ket shqiptart me rrnue

e jo ne lakmi e llasė armiku
pansllavisht tu i rrah qerpiku

syrin gjak per me grabitė
tue vrojtue nat e dit

si me i ra te bukures shqipni
qe e gatoj kjo perendi

me duar te veta vet magjike
e qendisi te lashte etnike
ja dha klimen aq shpirtrore
te shkrine mahnija ne pllaja bore

edhe arti i bukurisė
ne maje te sharrit atje ku nisė

kah shkon lugut emalit te drinit
ne male e rrafshe te dukagjinit

e ku dalin sy yj drite
mbi rreshen e maje mirdite

fund i pjeses s epare nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 25-11-12 09:35

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261363]mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr[/QUOTE]

Me inate nuk krijohen bindjet e te tjerve - e as me prpaganden jo reale -
ke rrshqite keq ne tendenca llafesh propagamdistike -
as mua nuk me pelqejne stalinistet e rryma staliniste e levizjes se ashtuquajtur popullore sepse ua kam pa dhembet e lakmite e veset nga afer disave aty dhe ksaj forme ideologjike staliniane qe mshefet neper emra partishe tash gjoja te reformuara e demokratike -por jo ne emer te disa individve per ta poshtrue kaq shum nje regjion shqiptar e bile te njohur te sakrifices neper shekuj -nuk ka vend ne bote pa spiuna as drenica nuk ben perjashtim -por ne emer te asaj ti shkove larg duke perbuze ne menxyre perfide me denigrime shumqka te atij vendi e kjo esht ndasi regjionale at qka ekerkon armiku--po ti e ben me vetedije apo vetedije ose nga motivet tua personale inatet tjera e tj ket nuk e di sepse un nuk mund te quaj ty rrogtar te armikut pasi per ket nuk kam fakte por un ne idealet e mia jam ai per te ndje shqiptart si njerz te mi e ku do njejt pa dallime edhe atdheun poashtu sepse kto ndjenja i kam formue ne djep e nuk mi duron organizmi primitivizmat e ndasive te tilla sepse nuk jan reale
dhe jan pa lidhje logjike as nuk jan per tu permende keto far budallakishe te ndasive njerzit e tille jan pa pike shkolle e kulture kombtare --
Ke mendue se askush nuk te kundervihet ne ket propagande
dhe ke harrue se serbia ka dhene miljona per te tilla propaganda mizore per ndasi -

qofshin ato partiake grupore apo fetare krahinore apo klanore-
rendesi ka gjithmone ndasia e shqiptarve dhe pengesat -
mos harmonia dhe mos uniteti i shqiptarve -
kjo esht e rendesishme per serbine -e disa shqiptar pa pare po bejne te tilla veprime ndoshta jo ne sherbim te serbise por ne sherbim te fanatizmit injorant e trurit te pa lidhje logjike e analize -

Nuk ndahen shqiptart neper mahalla sepse kjo esht nje paradoks dhe ehst jo reale shqiptart jan nji popull kan nje histori secili ka te kalueren e vet dhe perpjekjet e veta te ndryshme ne rrethana te ndryshme -
Km vrejte neper forume se ne emer t e disa individve drenica po vihet ne shenjester per tu perbuze urryer -por ketu ka edhe diqka tjeter ka edhe dukuri te tjera neveritse jo vetem ne rastin e drenices por ne shum regjione tjera edhe ne shqiperi per shembull jo jug e jo veri jo gege e jo toske e jo malok e jo laluc e jo shprehje tjera banale vertet budallaqe e ndasi -ndersa vllezerit tane te krishter quhen kaurr e muslimanet quhen
turq pra ka ndasi te hatashme e sidomos gjuha e shum kuj e pa fre esht zgjidhe keto kohet e fundit -un rrept i denoj keto dukuri --njeriu kur dikund gjuan dhe flet e gjykon diqka duhet tejet preciz dhe me shum kujdes -
por jo me tendenca perfirshse ne emer te nje njeriu te perfshij njizet fshatra kjo esht qellim keqe dhe tendencioze -
Te thash dhe po te them jam kategorik reagues ne keto tendenca qe dikush ta ndaje ne qfar do menyre -un kam shkuar dhemb per dhembe me njerz edhe ne shqipni duke i qortuar edhe ne jug e ne veri te mos perdorin shprehjet malok laluc toske dhe ndasi tjera fyese -kam kekruar q ete flitet me kujdes dhe preciz per qdo gje realisht --njeriu kur thumbon ose jep vrejtje duhet adrese e sakt dhe duhet te mendoj se pikrisht ne at regjin ka me mija e mija njerz te mire patriot -e pse ka dale nje bastard nuk gjykohet ne ansji menyre nji regjion me perfshi ashtu me gjuhe helm qe helmon --gjuha e shum njerzve jo pak njerzve neper forume ka qene helmues e ne sherbim te ndasive por edhe ne publik neper kafe e neper ndeja dhe kjo esht poshtersi -sepse nuk esht reale sepse edhe fqiu i pare mundet me te dale i keq e ai ku rrin shum ma larg e ke me kilometra mundet me te dale jo i keq prandaj duhet precizitet dhe me i hape syte qka po flet njeriu

lirik 25-11-12 17:23

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261363]mendimi im per xhelal ferizin esht ky deshiron qe ne te gjith ti duartrokitim e ka neve te na konsidoron si te marr[/QUOTE]kurr s me ke pa as s ke fole me mua as nuk me njeh as nuk din asgje per mua as nuk me ke ne afersi as kurgja as hiq dhe flet per mua -ja pra qfare je ti e kush je ti --veq nje njeri qe ke merak me disktreditue njerz -e si ka mundsi flet kot pa enjofte njeriun nga afer as pa dite as pa ja kurr qehren --pra toipat si ti keshtu jan gjoja po them diqka per te dale ne opinion e te ti them opinionit se un mundem me i than edhe filanit diqka -por kjo esht krejt pa lidhje pa argument pa me njofte fare as nga afer veq mendje e jote qe nuk din me vlersue

lirik 25-11-12 17:30

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Xhelal Ferizi Liriku Poet
shkruan vatgje lirike shqiptare nė mergim
dhe ja disa vargje te shkruara -
vargje qe i jan maleve shqiptare i jan kushtuar malsisė
shkruar atje ne maje te geghysenit ne Malet e Malsisė se vogel

---------dhe poashtu poashtu maksise se madhe majave maleve e sidmos
perjetimet gjat vizites te maja e larte e geg hysenit nė krasniq e tropojė-

-
Ne krasniqe n' dushk e fletė-
autori xhelal ferizi
e ne varg kah fiset e kelmendit -
kah flutron lart shqipja e lehtė-
rrin malsia lullja e venditme vargmale bukurie
kah vermoshi e kah temali
kah do te flladshme ato hije
rrnon malsia djalė pas djali

neper breza bjeshkė e curra
neper maja e neper shkrepa
i lan nam sa djem e burra
ku ka rritė malsia djepa


-penda ime pin ne burime -
sheh qetina e degė e shkurra

-ku hjeshon malsia trime
ra ne mejdan me kacaturra

ku esht njofte dhe shpata e zhgjeta
edhe kuvendi e gojtaria
tirqė gajtana e gjubleta
por si rrfe vetoj trimeria

ku flakru e jan armė besnike
ku jan njofte shum kapedana
ku qendruan zemrat qelike
ku pat burra e djem azgana

e do te ket gjithmonė malsia
aty te bardhat te cemta kroje
grugullima e shkumb bardhsia
derdhen t-kthejllta neper prroje

atje zanat rrijne ne vrojtime
atje lisat s- tunden ere
atje rrin malsia trime
si ma famshmja lulė pranvere


del bilbili ne bregore
shkojne skyfterat mbi ajrije
hapin kraht shqipet arbnore
mbi shtrengatė e erė duhije


neper pllaja ne famė bardhsie
ku shkrinė bora ujė biluri
te mahnitė vala rrokullije

ne gurgullimė qe bjen mbi guri


-kah po enden te bukurat rreze
-kah po del hėna me shndritė-
kalon qiellit breze breze
-ja pershkruaj ne varg bukuritė

-deri kur hana bjen ne ujvare
-kalon maja e kalon prroje
-po i kendoj ne rime shqiptare
-kahdo bjen hjeshia ne troje

ne majė deqiqi e ne majė bratile
edhe ne triepsh e andej kah hoti
ėsht mbi shkodra karajfile
nde r ma te bukurat qe e dha zoti

po ma te bukura s- ka lugina
e magjike si malet tona
plot malsia me qetina
e ne lug mahnits kah rrejdhė valbona

gurė shkambij tokė energjike
theth e dri e buna e kiri
malet tona jan jetike
ne trashgim na i la iliri


ne jet ė mot si drita e yjet
rrnofshin te larta e krenare
kah ato pllaja male e pyjet e pyjet
e gjith malsia e jonė shqiptare


autori xhelal ferizi i shkruan me mallė e mallengjime nga mergimi
maleve tė atdheut -----

lirik 25-11-12 17:34

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ah na plagosen
autori xhelal ferizi
e fjala e lirė u shkel
mbi dhe na plandosen
e lulja ma nuk po qelė

u lidhen kohrat me nyje
ererat perplasen pa mshirė
etika ka nise me u thye
e vargu nuk esht ma i lirė

fjala e lire u shkel-
--e shkelen patkoj e thundrak
--e lidhen me pranga e me tel-
-a lane ne lot e gjak--
kohrat e shkelen brutale-
-per fyti e kan kape hijenat-
--po e mbysin heshtur e ngadale
--gojen po ja mbyllin legenat---

autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik 25-11-12 17:37

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mos na jep me pi pika te lotit-
autori xhelal ferizi

-kohė e pa kohė me dolli-
-na zbrit njiher o meshira e zotit-
- e jetes jepi hjeshi

mos na jep stine te pa mshira
e maska kozmetike
na le ne udhet e lira
nė shtigjet e bardha etnike
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:51.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.