Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 25-11-12 17:42

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shqipnine mos ma leni me u tha
--le te qelet e bukur te shpalohet-
-yjet le te dalin me pa--
e bukur kah do te lulzohet

shqipnine ma bėni te bashkuar
e forte te behet qelike
si flake le te rrin e pa shuar
te mos preket nga dora armike

autori xhelal ferizi

Sulltan-Alim 25-11-12 17:54

Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ky eshte poet i mire premton akoma me shume.

lirik 25-11-12 18:31

AW: Titulli: AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Kalimero;2261272]o poeti xhelal feirizi ,qikit pizi a e ki shkrujten qishti a e ki shkrujten kur nuk ki guxu e s'ki pasen mujsi me shku un Vlore,pur qera arsie purveq biletes ....


um pilqej un koft se e ki shkrujten moottiiiii

vazhdo e qkruj , e tu gxoft lapci :smile:[/QUOTE]bileta egoizmi kohrat hute qeveria staliniste shkelsit

lirik 26-11-12 18:02

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Veriu i kosoves vazhdimisht esht be rrezik dhe vazhdimisht i rrezikuar nga serbet edhe pse toka esht e ilirve neper shekuj qe padrjetesisht sllavet e kan okpupue dhe marre dhunshem si teritor edh e dhe pse ky teritor aq i rendesishem i shqiptarve neper shekuj esht teritor ilir i lirve e iliret nuk moren as gje nga toka ruse nga rusia asnjiher ndersa sllavet e rusise e rdhen ne ballkan dhe moren 97 per qind te tokes ilire -dhe ua lan vetem
3 per qind toke stergjyshore ilirve shqiptarve --

KY Teritor qe aq pa lidhje u la pas dore sepse shqiptart paskan natyre vertet vetiake ku emocioni nulk lidhet as katuni me katun e kur hyn ne katun secili per mahhallen e vet e kur hyn ne shtepia secili per vete agoizem i pa papatre po del ky dhe lidhje jo emocionale perndryshe si ehst e mundur qe shqiptaret nuk preokupohen ne menyre jetike eas oper njerit tjetrin e as per teritore e sidomos per nje teritor kaq te rendesishem siq ehst veriu i mitrovices qe perben 67 kilometra gjatsi teritor deri ne kufi me serbine
a po valle mos qenka shkruar qe nje dite kjo te behet njė teritor Republikė serbe
si nė Bosnjė edhe pse luftrat e pergjakshme ne ballkan kurr nuk do te ndalen sepse serbet duhet larguar nga ballkani perfundimisht dhe ata duhet te mbesin dikund nja njiqndmij serb jo ma teper te vendosen dikund ne nje teritor thelll ne mrnedi te rusise ne siberi -Ja qka shkruajn gazetat dhe si paraqitet gjendja ne shtyp e ne opinion

pe r veriun e koosves antike ilire dardane qe e okupuan sllavet -

-------------------------------------------------------------------------------------

Ministri pėr ēėshtjet Evropiane tė Holandės Timmermans a deklaron: shtetet e BE kanė njohur Kosovėn sa pėr sy e faqe. Evropa ka njohur vetėm pėr tė mos destabilizohet rajoni asgjė tjetėr. (Wikileaks 31 janar 2011)


1244. Pasi fillove negociatat me Serbi, a deklaron tash Ban Ki Moon statuti i Kosovės ėshtė i rregulluar nga rezoluta 1244 tė KS tė OKB? (21 korrik 2012)


1245. Apo pėrputhen kėto fakte juridike, fakte deklarative, dhe veprimet tua Hashim se statusi jonė ėshtė Rezoluta 1244 ose Rambujeja, Kosova ka mbetur Serbi!!!
1246. Jelko Kaqin kryetar i delegacionit tė parlamentit Evropian pėr Evropė Jug-lindor, a deklaron: «Kosova do tė mbetet njė tėrėsi politike dhe administrative nė tėrėsinė shtetėrore tė Serbisė tė decentralizuar dhe moderne »? (gazeta express 12 tetor 2012)
........
1251. BE, a investon me donacione nė Kosovė?
1252. Si thirret Kosova pas negociatave tė Hashim Tadiqit???
1253. BE, a jep donacionet me emėr «Republic of Kosovo Serbia »? (20 mars 2012 Balkan ueb)

-----------
1305. Mbetet vetėm njė problem pėr tė rregulluar, ėshtė statusi i Veriut.
1306. Veriu ėshtė e vetmja garanci pėr Serbinė nė pengesėn e realizimit tė shtetit tė Kosovės, sepse nuk ekziston shtet pa sovranitet tė plotė.
1307. Serbia do tė kėmbėngul nė mbajtjen e institucioneve tė Serbisė nė Veri.
1308. Faza dytė do tė detyron tė bisedohet pėr Veriun.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

..................................................

Fusnoota si duket nenkupton se neve nuk jemi shtet i plotfuqishem.

Sikurse nji fmij i cili linde i gjalle por gjallė por nuk ka jetė as vetedije


Zaptuesit e pushtetit qe 13 e ma teper vite po bejne kerdi ne prapaskena e ne pengesa duke e dis avancuar ma teper problemin e kosoves -.
Kninska krajina dhe repibliks a srpska veq po paprapregatisin terrenin -ndersa ne radhen q e vjen serbia do te synon troje tjera shqiptare gjithmone me bekimin e europes -
europa duhet ta kuptoj se ose te sillet ndryshe me shqipztar ose pikrisht nga shqiptart do ta ket vdekjen kursi i sjelljes me shqiptar duhet te ndrroj per gjithmone -ne qoft se europa lejon planifikime pansllave dhe srebrenica pansllave mbi trojet shqiptare ose shkeputje teritoresh -
shqiptaret do te radhiten edhe me dreqin e zi dhe do te behen aleat me te gjith popujt tjere qka jan ne bote pa marr para sysh pasojat -

esht koha e fundit q e holanda franca spanja italia danimarka eshum vend ee tjera te europes ta kuptojne se nuk behet ma shaka me shqiptar e me toka teritore te shqiptarve
+ as dhe intresa te shqiptarve
por nishi vranja leskoci presheva medvegja sangjaku sjenica bujancoci lojana
dhe trojet shqiptare duhet ktheyer kosoves ashtu si edhe shkupi e shum vende tjera qe i jan marr pa drejtesisht dhe trojet i jan marr vetem per fe per shkak te kryqit per shkak te perkatsive fetare-

sepse me u be kina katolike e krishtere europa ja jep krejt boten kinezve por edhe afrikanve e kuj t do ne teritor si shperblim per fe ky esht parimi dhe demokracia e europes e rregullli i saj ligjor ja pra kush esht fytyra e vertet e europes -
-
nes e vazhdon ky veprim i europes dhe mendim i zi primitiv e shovenist fetar
per ti trajtuar shqiptart ashtu duke ju marr troje te reja pa drejtesisht siq po duan te ja marrin veriun e mitrovices le ta din franca spanja portugalia e disa shtete tjera se shqiptart perjetsisht e do te behen armiq te perjetshem te asaj pjes e tee europes e cila shet interesat e shqiptarve dhe token e tyre te sllavet -
Do ta paguajn shum shtrejt jashtzakonisht keta popuj e qeveri e shtete sjelljen e tyre me hile e poshtersi ndaj shqiptarve ne rast se ata veprojne ne te ardhmen ne menyre te tille qe qe serbija qofte edhe nje fije bari ta merr prej shqiptarve me bekimin e europes

-
ka me pa mire europa se q far pasojash do te ket nga kjo sjellje dhe ky ehst afati i fundit dhe vagoni i fundit shansi i fundit i europes me shqiptar


serbofilizimi e sllavofilizmi i disa eurpoianve arabve dhe te tjerve duhet te ndalet dhe amerika duhet te ua prej veshet perfundimisht esht koha tash sepse rreziku me i madh kurr nuk ka qene i ndikimit rus dhe kinez e te tjerve ne europe -
amerika duhet te mbledhe te gjitha forcat e veta per veprim nderdsa shqiptarve duhet te ia forcoj ushtrine qe shqiperia ta ket nje flote te gjashte ngjajshem si amerika dhe nji zhvillim si zvicrrra -vetem ather ne dhe amerika mund te bejme murin ne europe qe te mos ndikojne kinzet dhe sllavet etjer armiq te tokes


...................................................................................................................................................................
Populli shqiptar i ben thirrje ok b s amerikes dhe botes qe kosova te njihet menjiher shtet me te drejta ne okb -ne organizaten e kombeve te bashkuara sepse rruge tjeter nuk ka dhe te njihen te gjitha teritoret shqiptare te bashkuara dhe per rrteth kosoves si pjese te kosoves siq jan vranja kurshumlia presheva leskoci bujanoci e shum tjera toka q e i moren shkiet sllav me dhune kanibale --poashtu thirret amerika te ven nen kontroll europen ma teper e te ja ule vesht europes te mos tregohet kaq pro sllave

lirik 26-11-12 18:22

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
etniku

lirik 26-11-12 18:31

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
qetniku i kanibalve shkino shka pansllav thot se kosova nuk mund ti merret kurr serbise -harron se populli shqiptar esht i vendosur qe nes e pansllavizmi vazhdon te tilla poshtersira kanibale kunder shqiptarve .-dhe tendenca shfarosese kunder shqiptarve -shqiptaret ather do te detyrohen te ndermarrin diqka te jashtzakonshme kunde r kanibalve shkinore dhe do te projektojne ne plan vetmohimin e tyre q e te shuajn veten por te shuajn edhe pasllavet qetnik kaniba ruso shkie dhe fares s e tyre te devijuar psiqikisht si kaniba l q e vrasin fmi - sepse shkiet jan te pa durueshem ne ket planet -Serbia dhe bogradi e vojvodina jan toka shqiptare te ilirve dhe nuk i leshojme kurr pa i nxjerr ato historia flet se atje erdhen sllavet dhe iliret atje jetonin -po ashtu si demshperblim per poshtersite shekullore qe i kan treguar ndaj nesh sllavet ne kerkojme gjysmen e tokes se rusise

lirik 26-11-12 18:45

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qetniku Nikoliqi i shkines i qetnik i kanibalve shkino shka pansllav-

ne nje interviste thot se kosova nuk mund ti merret kurr serbise -harron se populli shqiptar esht i vendosur qe nes e pansllavizmi vazhdon te tilla poshtersira kanibale kunder shqiptarve .-dhe tendenca shfarosese kunder shqiptarve -shqiptaret ather do te detyrohen te ndermarrin diqka te jashtzakonshme kunde r kanibalve shkinore dhe do te projektojne ne plan vetmohimin e tyre q e te shuajn veten por te shuajn edhe pasllavet qetnik kaniba ruso shkie dhe fares s e tyre te devijuar psiqikisht si kaniba l q e vrasin fmi - sepse shkiet jan te pa durueshem ne ket planet -Serbia dhe bogradi e vojvodina jan toka shqiptare te ilirve dhe nuk i leshojme kurr pa i nxjerr ato historia flet se atje erdhen sllavet dhe iliret atje jetonin -po ashtu si demshperblim per poshtersite shekullore qe i kan treguar ndaj nesh sllavet ne kerkojme gjysmen e tokes se rusise

lirik 26-11-12 19:00

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te gjith shqiptart e intresuar mund te ndertojne shtepi e te jetojne ne veriun e mitrovices andej kah zveqani dhe ne zhereovnice simoni bajske albanik leshak e drenaj koloshinin e drenices dhe ne zonat tjera ku i kan grabite srbet si regjione -koloshini i drenices esht toke pa dyshim shqiptare dhe atje duhet te ndrertohen shtepi shqiptare te reja te bukura ku shqiptart mund te jetojne -

lirik 26-11-12 19:05

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Politika jone duhet te veproj ne ndertimin e kishave katolike e evangjeliste ne kodren partizane ne kodren dardane ne kalane ilire ne zveqan ne zubin potok e ne gjith veriun e kosoves -ndertimi i kishave katolike evangjeliste qe do te jen politikisht te motivuara si strategji per te ju kundervu propagandes serbe pansllave e cila me ane te kishave ortodokse don te marr tokat e gjith botes e kjo ehst alibi a franqezve dhe spanjollve anti amerikan anti anglez anti kanadez anti australian anti zeleandez dhe franqezve po ashtu q e jan anti amerikan anti anglez anti gjerman -Keto kombe aleate te vjetra te sllalveve gjoja nen masken e kishave
shkinore te krishterizmit po u japin eksteritore shkieve ene fakt nuk e kan qellimin e kishave por e kan qellimin per ti vendose bazat ruse ne europe ne menyre q e raketat e bazat pansllave te bllokojne perjetosht europen dhe ndikimin amerikan ne europe .

lirik 26-11-12 19:21

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Politika jone duhet te veproj ne ndertimin e kishave katolike e evangjeliste ne kodren partizane ne kodren dardane ne kalane ilire ne zveqan ne zubin potok e ne gjith veriun e kosoves -ndertimi i kishave katolike evangjeliste qe do te jen politikisht te motivuara si strategji per te ju kundervu propagandes serbe pansllave e cila me ane te kishave ortodokse don te marr tokat e gjith botes e kjo ehst alibi a franqezve dhe spanjollve anti amerikan anti anglez anti kanadez anti australian anti zeleandez dhe franqezve po ashtu q e jan anti amerikan anti anglez anti gjerman -Keto kombe aleate te vjetra te sllalveve gjoja nen masken e kishave
shkinore te krishterizmit po u japin eksteritore shkieve ene fakt nuk e kan qellimin e kishave por e kan qellimin per ti vendose bazat ruse ne europe ne menyre q e raketat e bazat pansllave te bllokojnė perjetsisht europen dhe ndikimin ameriken ne europe -per ti pa mundusuar pranine e saj ne kto toka te europes --
Pabesia dhe tradhtia aleanca sllavo latine rusia me spanjen dhe portugalia me rusine greqia me rusine poashtu edhe italia -deshmon qarte se latinet jan te rrezikshem dhe nuk perbejne europen perendimore por aleance me sllav dhe ky ehst rrezik i madh per interesat ealeancave amerikano gjermano anglezo kanadezo australiano shqiptare -

lirik 26-11-12 19:25

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
N e ket aleance pansllavo latine ben pjese edhe sllovakia e cila mendoj se duhet te vendosen nen kontrollin e plote amerikano shqiptar per te mos mundur te be j veprime te tilla siq po ben sllovakia duke mos njofte shtetin e kosoves-
Shtetet shqiptare kosova ilirida ulqini qameria presheva ddhe shqiperia duhet te behen shb i SHBI do te thot shtetet e bashkuara shqiptaro iliriane dhe secili shtet duhet te ket shtetsine e vet mbrenda federates shqiptare te shetit shqitar dhe te drejten e votes ne okb si pes gjasht shtete ndersa te ken mbrendine e konsesusseve sikur te jen nje shtet -
Pra shtetet e bashkuara albaniane

lirik 26-11-12 19:29

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ndertimi i treqind mij shtepive shqiptare ne zonat veriore te kosoves duhet te ndeprej si muri rrezikun e pansllavizmit ne drejtim te europes -ndersa wehabizmit si fe e importuar nga vendet e arabise ne kosove duhet ti shuhen gjurmet ne trojet etnike shqiptare sepse kjo fe rrezikon ne maksimum intresat nacionale te shqiptarve -ket shqiptaret duhet ta marrin shum seriozisht dhe te bejn shpetimin kombtar e kjo duhet organizuar me ndihmen e amerikanve --findet nacionale duhet te sigurohen nepermes bankave botrore dhe me ndihmen e shum burimeve te intresuara ne bote ndersa kthimi yne i shqiptarve nga europa duhet te behet ne zonat e veriut te kosoves pikrisht ne zonat pertej veriut te mitrovices
-

lirik 26-11-12 19:33

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ah kot stinėt e gjaku rėnkime pikojnė
autori xhelal ferizi
e guri gjėmon mbi dhe
ah kot druj e qetina gjėmojnė
e prrojet si lot shkojnė rrėke

si ndjenė ma kush malet kah do q ė po thrrasin
as gurėt peshė kur qohen prej mallkimi
as dallgėt e detit kah do q ė pėrplasen
e ndarjet per se gjalli q ė i ka dhe i imi

se u nda si dikurė por si molla e kuqe
siq u nda e bukura fushė e gjerė toplica
si plava e gucia ato d y lulėkuqe
u nda toka shqipe e famshmja mitrovica

u nda ajo e zemer bardh ku i rrinte plisi
e ndau europa e moskova
pekini roma athina e parisi
e me duar ne gji ka mbetė tash kosova

ja ndanė edhe valėt mbi ibrin bilur

ja ndanė kalatė madhėshtore

shqiponjen per gjysmė e ndanė nė flamur
e token e shejtė arbnore

shkret mbetsh moj francė e rusi vampire
qe kėpute kaq shum shpresa e damarė
e kah do tė dhimshme lot dėnesjet ilire
i le qė tė derdhen dhimbshėm si ujvarė

tu ndaftė ty sena e tu ndaftė parisi
po si ndahet ky dhe me shpirtėsi antike
ma ndave zemren kah do per mjedisi
duke e pre per se gjalli shqiperinė etnike


autori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Dergo nje sms tek lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Redakto/Fshi Mesazhet

lirik 26-11-12 19:39

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Anėtarėsuar: Oct 2008
Postime: 773
Rrespekti: 109 lirik has a brilliant futurelirik has a brilliant futurelirik has a brilliant futurelirik has a brilliant future

Gabim
Mė kėrcėnuan pse u deklarova shqiptar
DESHMI SI JANE ASIMILUAR SHQIPTARET NE MAQEDONI LEXO NE VAZHDIM...Flamuri shqiptar nė kullat e Manojlovskive
Branko Manojlovski,nga fshati Kiēinicė i Rekės sė Epėrme tė Rrethit tė Gostivarit, Branko Manojlovski, mori guximin tė flasė dhe pohojė me krenarinė mė tė madhe mbi origjinėn e tė parėve tė tij
Njėherė na serbizuan, pastaj na maqedonizuan.Nėnat tona nuk dinin asnjė fjalė maqedonisht..Ringjalli kujtesėn e vetėdijes kombėtare pėr shqiptarėt ortodoksė tė anės sė Rekės, tė cilėt nė rrethana tė ndryshme i janė nėnshtruar asimilimit. Pas pohimit ai ka marrė shumė kėrcėnime dhe shantazhe.pohimet e plakut tė urtė nga fshati Kiēinicė e Rekės sė Epėrme qė mori guximin tė flasė dhe pohojė me krenarinė mė tė madhe mbi origjinėn e tė parėve tė tij - shqiptarė ortodoksė. Edhe pse kishin kaluar dekada nga asimilimi i imponuar i sunduesve tė kohės, shtatėdhjetėvjeēari Branko Manojlovski pa iu trembur syri publikisht deklaroi qė vazhdimisht dhe ndėr vite ėshtė ndier dhe ndihet shqiptar, edhe pse zyrtarisht ėshtė i evidentuar nė dokumente si qytetar me nacionalitet tė pėrkatėsisė maqedonase. Pohimet e tij publike mbi pėrkatėsinė kombėtare sa u mirėpritėn me zemėrgjerėsi nga bashkėkombėsit e tij, aq u panė me tmerr nga struktura tė caktuara njerėzish. Madje, pas prononcimeve tė tij publike, Manojlovski pranoi edhe shantazhe, ofendime dhe kėrcėnime tė natyrave tė ndryshme, madje edhe kėrcėnime pėr jetėn. Ėshtė i vetėdijshėm pėr perkusionet qė mund tė pasojnė, por hyjnore sipas tij, mbetet e vėrteta dhe vetėm e vėrteta, e cila duhet pohuar si do qė tė jetė. “Fatkeqėsisht, shumė shpejt u ballafaqova me njė realitet tė hidhur. As disa nga mė tė afėrmit e familjes sime nuk e mirėpriten prononcimin tim publik se jam shqiptar. Dhe, mendoj, nuk po e mirėpresin kryesisht nga frika, meqė ata ende nuk janė liruar nga tmerri i sė kaluarės sė afėrt, i cili zanafillėn e kishte qysh kur hapėsirat tona etnike i pat pushtuar Serbia imperialiste nė vitin 1913. Jam prezantuar siē ndihem dhe siē jam – shqiptar, meqė prindėrit, gjyshėrit, stėrgjyshėrit dhe paraardhėsit e tjerė i kisha shqiptarė. Me rrėfimet e mia, si dėshmitar autentik i sė kaluarės sė familjes, fshatit dhe krahinės sime tė dashur, Rekės sė Epėrme, pasuan reagimet. U ndjeva tepėr i lumturuar kur vėllai, kushėrinjtė, mbesat, po mė pėrgėzonin pėr sinqeritetin dhe emocionet e mia tė shpalosura nė opinion.
Pasuan edhe pėrgėzimet tepėr dashamirėse dhe njerėzore tė bashkėkombėsve tė mi, kryesisht tė besimit mysliman, tek-tuk edhe tė besimit ortodoks. Ndėrkohė pėrmes telefonatave pata edhe kėrcėnime, tė cilat m’u dukėn se ishin nga nacionalistėt ekstremistė maqedonas. Kėto kėrcėnime i heshta, sepse nuk dėshiroja t’u shkaktoja panik tė afėrmve tė mi. Vetė nuk u ndjeva aspak i frikėsuar, jo se shquhem pėr trimėri, por sepse nuk e di se si mė ka pėrfshirė njė dėshirė e madhe tė kem fatin tė vdes nė Kiēinicė, meqė do tė kem fat tė varrosem nė varrezat pranė tė parėve tė mi, nė oborrin e Kishės sonė tė fshatit, prej vitesh pothuajse e shkretuar, pėr shkak tė emigrimit tonė”, shprehet i vendosur Manojlovski.
Njėherė na serbizuan, pastaj na maqedonizuan..Mėrzitė, shqetėsimet, kėrcėnimet e shtynė atė tė thėrrasė nė ndihmė kujtesėn e tij, qoftė pėr ato qė kishte pėrjetuar vetė, qoftė pėr ato qė kishte dėgjuar nga prindėrit. “Mbaj mend, - e si tė mos e mbaja mend, - vrazhdėsinė e mėsuesit tim tė parė nė Belēicė. Nė vitin 1948 nė shkollė mė dėrgoi motra ime, Jelica, pesė vite mė e madhe. Asnjė nga fėmijėt e fshatrave tanė, kur filluam shkollėn, nuk dinim maqedonisht, meqė gjuhė amtare kishim gjuhėn shqipe. Mėsuesi (jam nė dilemė nėse duhet t’i them mėsues atij) mė rrahu vetėm pse nuk dita si i thoshin kushėririt nė maqedonisht. Qė aty filluan peripecitė e ballafaqimit tim me asimilim tė pėrdhunshėm gjuhėsor dhe etnik”, rrėfehet Manojlovski.
Katragjyshi im - Manojli, thotė ai, i cili jetoi nga viti 1830 deri mė 1903, ishte i emigruar nė Stamboll, siē ishin emigruar shumė shqiptarė tjerė tė kėtyre anėve, sepse nė vendlindje nuk kishin mundėsi jetese. “Manojli dhe vėllai i tij, Lazari, nė vitin 1882 ia dolėn tė ndėrtonin atje njė hotel, tė cilin e emėrtuan ‘Arnaut an’, njė emėrtim qė duhet tė simbolizojė pėrcaktimin e tyre etnik. Atėherė ata e kishin mbiemrin Tanashi, sado qė ka nga ata qė mundohen tė mė bindin me falsifikime tė sajuara nga pushtuesit serbė, se edhe para pushtimit serb stėrgjyshėrit e mi paskėshin pasur mbiemėr tė serbizuar-Tanasheviq. Asnjėherė nuk kam dėgjuar ndonjė rekas, tė besimit ortodoks, tė ketė shprehur dilemėn, tė kemi qenė ndonjėherė serbė!”, thotė ai.
Nė aspektin gjuhėsor dhe etnik paraardhėsit e mi ia kishin dalė tė pėrballonin asimilimin nga sundimet pushtuese mijėvjeēare romake, bizantino-bullgar, bizantino-serb dhe otomano-turk, shprehet ai. Edhe djali i Manojlit, Dhimitri, i cili jetoi gjatė viteve 1865-1932, fillimisht duhet ka ketė pasur mbiemrin Tanashi. “Pas pushtimit serb nė vitin 1913, familjes sonė iu imponua mbiemri Tanasheviq. Atė mbiemėr tė serbizuar u detyrua ta mbajė edhe djali i Dhimitrit, gjegjėsisht babai im-Manojli, i cili lindi nė vitin 1903 dhe rrojti deri nė vitin 1983. Por pushteti komunist maqedonas familjes sime ia ‘maqedonizoi’ mbiemrin, nga Tanasheviq nė Manojlovski. Kėtė ndryshim tė imponuar e pata pėrjetuar vet, kur si i ri shkova pėr herė tė parė nė zyrė tė vendit pėr tė nxjerrė certifikatė tė lindjes pėr motrėn dhe u befasova kur nėpunėsi ma lėshoi me mbiemėr Manojlovski. E kundėrshtova, por ai mė pėrzuri nga zyra, me shpjegimin se tashmė ishim maqedonas”, shprehet ai.
Nėnat tona nuk dinin asnjė fjalė maqedonisht.Mbretėria serbe, nga viti 1913 deri nė vitin 1941, ushtroi politikė tepėr barbare ndaj popullsisė shqiptare, tė besimit fetar mysliman, ortodoks dhe katolik, por edhe ndaj popullsisė maqedonase. Madje, maqedonasit as qė i njihte pėr popull, kurse shqiptarėt myslimanė mundohej t’i tjetėrsonte nė turq. Por ama pėrqendrimin fillestar asimilues pushtuesi serb e koncentroi ndaj popullatės shqiptare me besim ortodoks, duke e shpėrdoruar pėr kėtė politikė asimiluese edhe kishėn nacionaliste serbe dhe besimin e tyre, prandaj shqiptarėt ortodoksė i pat “konvertuar” zyrtarisht nė serbė.
Pas formimit tė Republikės sė Maqedonisė nė vitin 1944, njė pjesė tė familjes sonė pėrdhunisht iu ndryshua mbiemri nga Tanasheviq nė Manojlovski, kurse njė pjese tjetėr, nga Tanasheviq nė Lazarovski, sepse nė pushtet erdhėn sundimtarė ‘maqedonas’, tė adresuar nga nacionalistėt sundimtarė serbė, por tashmė tė indoktrinuar edhe si komunistė. Siē po vetėkuptohet, nė vitet e para tė Republikės tė sapoformuar tė Maqedonisė, pothuajse e gjithė popullsia shqiptare e Rekės sė Epėrme, ortodokse dhe myslimane, gjuhė komunikimi nė shtėpi e ka pasur vetėm gjuhėn shqipe. Nėnat tona nuk dinin asnjė fjalė nė gjuhėn maqedonishte ose nė ndonjė gjuhė tjetėr. Por ama tani, me fėmijėt dhe nipėrit e mi (nė Amerikė) komunikoj kryesisht nė gjuhė angleze, kurse me nipat e mbesat e mia kėtu, tė lindur pas viteve ‘60, mė duhet tė flas pothuajse vetėm nė gjuhėn maqedonase. Dhe kėta tani po shfaqin habinė e tyre, se pėrse unė nuk e kam harruar shqipen e prindėrve tė mi, edhe mė shumė po shfaqin habinė, pėrse unė po potencoj identitetin tim shqiptar”, shprehet Manojlovski.
Flamuri shqiptar nė kullat e Manojlovskive
Pas prononcimit publik, kullat e familjes Manojlovski u shndėrruan nė njė konak tė madh pėr gjatė ato bashkėkombės tė Brankos, tė cilėt bėnin me kilometra rrugė pėr tė takuar dhe pėrgėzuar atė, pėr kurajėn, guximin dhe vendosmėrinė e tij. Pėr atė, mė pas shkruan gazeta gjithandej, u bėnė reportazhe televizive. Lajmi morri dhenė. Nė kullat binjake, nė oborrin e familjes Manojlovski, valėvitej edhe flamuri kombėtar shqiptar.
Flamuri ynė kombėtar u rikthye aty ku ka valėvitur njė kohė, ngase mbaja mend tė mė kishte rrėfyer Nėna Zafirė, se me flamur kombėtar shqiptar ishte bėrė dasma, kur ishte martuar me babin tim, Manojlin. Kundėr vėnies sė flamurit tonė kombėtar u shprehėn edhe ca njerėz tė familjes sonė tė madhe. Atyre nuk u mjaftonin arsyetimet e mia, se e ndieja pėr flamur tė kombit tim, se me atė flamur ishte bėrė dasma e prindėrve tė mi. Reagimi i tyre po mė mėrzit shumė, sepse atyre nuk ju ka mjaftuar qė janė tjetėrsuar nė popull tjetėr - maqedonas, por paskėshin ruajtur edhe paksa urrejtje ndaj kombit dhe flamurit tė prindėrve tanė”, thekson plaku nga fshati Kiēnicė......

lirik 26-11-12 19:41

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Atdhe ti shpresė nuk mė dhe-


shkruan autori ne mergim
-ma zi se nga shkjau jam perbuzė
--djajjve kush ju ven fre..-
-qė ne hi te bėne e shpuzė

loti me rrokulliset neper faqe-
-hijenat kah do zgerdheshin-
-e kohrat ezeza helaqe-
-qerpiket mi perqeshin
----
mbaroj atdheu i im-
-e shkelen kah do pa meshirė-
-i mbollen varfri e krim-
-as enderr nuk mbeti e lirė

vatani po dergjet ne sketerrė-
-aktoret po tallen me loje-
-errsire kah do e ferr-
-shqipnia e varfer e ne ploje


pse e lufton atdhetarin-
-zuzari kah do qe perjarget-
-perse e shkelni shqiptarin-
-atdheun ja beni te larggėt

mbi dhe po mbillet krimi-
-mashtrimi e dinakeria-
-e jo etik edukimi-
-qe e don mbi dhe ardhmeria

dinaket me arme tradhtarė
--djallezi e sofistikime
--shemtohen trojet shqiptare-
-po vuan toka ime

atdhe per hire te te detit-
-per hire te qiellit te kaltrise
--per hire te diellit te nxehtit-
-ringjallu o dhe i etnise

gjithqka ringjall e ringjall-
-mos vdis ne krime atdhe-
-me gurė e me dhe e zallė-
-nė besė po duan me tė pre

nga autori nė mėrgim neper vite i mėrguar
xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:23.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.