Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 29-11-12 13:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=murrizi;2262089]Zoti Lirik,
Urime 100 Vjetori i Shtetit te pare Shqiptar.[/QUOTE]


flm urime edhe ju shtetin dhe paqim rreze te reja te ardhmerise -
kontriboni ne ndertimin e nje jete me te mire per brezat
dhe per kohen ne te cilen po jetojme

lirik 29-11-12 14:00

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pasi me ropen te gjallė shpirtin pansllavianėt
mė futen nė kutia errėsire
nė sadizem ku deshten satanėt
ne skutat e pa ajr vorr zeza
per shkak te nje dashurie rreze lire
qe e deshta si ndriqim per breza

per shkak te nje fjale ere mire
per shkak te nje endrre liri
per shkak te nje shpirtesie magjike
per shkak te nje etje per shqipni
per shkak te nje shqipnie etnike

ne vorr te gjall e te zi
me futen bandat qentike

qe quhej e zezė qeli

ditet aty kalonin
e netet te zeza llahtare

qendresat e mia qendronin

vdekja na rrinte mbi krye
ku dergjej rinia shqiptare

ajr aty nuk kishte
ata donin me na thye

sa te djaj ishin te mshirė

pandsllavi keshtu po na prishte
ne donim fjalen e lirė

aty ishte kapak
tabut i zi trishtim
frymė sa na vinte shum pak
qendro o shqiptari im


qendro ne tabut i gjallė
qendresa a kishte ku rrin
nuk di si duhet me shpallė
ket tzmerr e llahtari

s emer nuk gjej ne varg
o zot si na varrosen
o zot pse rrije aq larg
kur sllavet te gjallė na murosen

e dashur o perendi
pansllavian qka quajm mbi dhe
formulė ma e zezė a ka mbi
nder kombe nder fis ee felirinė ja donim atdheut
ata na varrosnin te gjallė
na lidhinin ne pranga e zingjirė
e si qendruam vallė

o zot sa ishte veshtirė
sa keq vepruan me shqiptarė
as guri aty i ngrirė
ne at vorr aty te paparė


ai nuk do te qendronte
as nje materje mbi dhe
gjithqka do te renkonte
nga e zeza ersire me shkje

tabut e formė mizore
dukej qelija katrane
rinia aty arbrore
dergjej ne pranga sllaviane

ajr o ajr nuk kishim
veq te vogel dikund ndonje birė
ma e vogel se ndonje gogel
mushkria na ishte nxirėajr nuk na lan per mushkri
e drite per sy me pa
mbi dhe a ka ma i zi
se emri satan e shkja

autori xhelal ferizi

lirik 29-11-12 14:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shkja emer qe tmerron materjet
materjet lekuneden vuajnė
edhe grimcat e dheut e zallinat
guret heshtine druajne
motet e shekujt e stinet

askush se duron ermin shkja
as lisi ahu e qetina
dhe bari ka nise me u tha
fusha e ara e ledina

sa i zi ky emer shkja
kombet rrenqethen mbi dhe
sa copa yjesh kan ra

se s mund te ndriqojne per shkje

autori xhelal ferizi

lirik 29-11-12 17:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dielli ne sy rreze mos i lshoftė
e ai zot mos e bekoft
kush i qet te bukures shqipni
kah do shkon veq shkrumb e hi

edhe cunga e gurė nen rrota
e tjere kombie q e i ka bota
kush prej tyre sharton zi
kush si len ndoj shpresė me mbi

kush si len ndoj karajfile
kush i mbjelle dredhi e skile
neper kohra te bereqetit
kush trazin kaltrite e detit

edhe ata qe i mbjellin halle
qe i pergjakun te bukurat zalle
a kah do jan gure dhe
ja trazojne vllazri e fe

ja perqajne kishe e gjami
e ja ndajne prift e myfti
mos me mbete askund shqiptar
veq fretni e hogjallarė

thue s po kem ne tjeter fe
veq fe te huaja me na nxe
thua s po ka zemer shqiptare
thua s po ka ndoj fe kombtare

thua s po ka kund gjak te vjeter
thua s po ka kund ndoj ndjenje tjeter
veq wehab e do shehlerė
per ta lene shqipnine mjerė

por s e emjere nuk esht shqipnia
se mbi dhe s desht perendia
me e krijue veq per minare
per ta ble me fe e pare

as per tjera te ardhura fe
as per grek e as pėr shkje
sepse gjaku i kuq damarit
kah do shqip i rrjedh shqiptarit

kahdo i njejt esht prej nje barku
prej nje fisi e prej nji qarku
se vet brumi i perendisė
e gatoj dheun e shqipnise

jo per rruza e per kryqe
jo per kornba e per qyqe
por ma e bukura e dheut esht shegė
esht krijue per toske e gegė

as per treg a sper pazarė
s esht krijue as per tradhtarė
per tariqe e as gogola
veq se shqip ti shkruhet shkrola

autori xhelal ferizi

lirik 29-11-12 22:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dielli n' sy rreze mos i l'shoftė
e ai zot mos e bekoft
kush i qet t' bukures shqipni
kah do shkon veq shkrumb e hi

edhe cunga e gurė nen rrota
e tjerė kombe q e i ka bota
kush prej tyre sharton zi
kush si len ndoj shpresė me mbi

kush si len ndoj karajfile
kush i mbjell dredhi e skile
neper kohra t' bereqetit
kush trazon kaltritė e detit

edhe ata qe i mbjellin halle
qė i pergjakun t' bukurat zalle
a kah do jan gurė e dhe
ja trazojnė vllazri e fe

ja perqajnė kishė e gjami
e ja ndajnė prift e myfti
mos me mbetė askund shqiptar
veq fretni e hogjallarė

thue s po kem ne tjeter fe
veq fe te huaja me na nxe
thua s po ka zemer shqiptare
thua s po ka ndoj fe kombtare

thua s' po ka kund gjak te vjeter
thua s 'po ka kund ndoj ndjenje tjeter
veq wehab e do shehlerė
per ta lene shqipnine mjerė


por e mjerė nuk ėsht shqipnia
se mbi dhe s- desht perendia
me e krijue veq per minare
per ta ble me fe e pare

as per tjera tė ardhura fe
as per grek e as pėr shkje
sepse gjaku i kuq damarit
kah do shqip i rrjedhė shqiptarit

kahdo i njejt esht prej nje barku
prej nje fisi e prej nji qarku
se vet brumi i perendisė
e gatoj dheun e shqipnisė

jo per rruza e per kryqe
jo per korba e per qyqe
por ma e bukura e dheut esht shegė
esht krijue per toske e gegė

as per treg a s per pazarė
s . esht krijue as per tradhtarė
per tariqe e as gogola
veq se shqip ti shkruhet shkrola

autori xhelal ferizi

lirik 30-11-12 07:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Agimi i arte quhet partia zullumqare kriminale antinjjerzore tipike fashiste me te gjitha simbolet raciste e qe ka kopjuar hitlerizmin dhe shenjat e tij qe i ka te ngjajshme edhe pershendetjet por normalisht ata q e kopjojne dhe nuk jan kurfar rrace por nje perzierje ardhacakesh nga egjipti e endacak te ardhur nga viset e azise se larget perzier me rracat e pangjabve e te tjere fiseve te mbetura ne ednacakeri -ata erdhen ne tokat e iliro pellzagve thrakasve maqedonasve emathian te vjeter dhe themeluan panhelenizmin -padrejtesisht duke grabitur tokat e vjetra dhe gjith autoktonine e ktyre popujve autokton.
Partia agimi i arte paska kopjuar edhe nje banke te gjakut te paster grek e cila kujdeset vetem per gjakun e paster grek por greket jan kryesisht me ngjyre te zi tipik ardhacak nga perzierjet e viseve te ndryshme e ndoshta edhe nga pangjabi i indise e pakistani te perzier me egjiptas te bashkuar ne lakmi per te marre pellazgjine ilirine e vjeter -ashtu siq u turren tataret sllavet bugaraket nga viset e largta te kamqatkes s sibirit ku kaluan neper ukraine dhe karpate e rane ne fushat epanonve ilir per te grabitur ma vone fushat pjellore te breukve japodve e ne jug te dardanve ilir der ne bregdetin e bukur te adriatikut ku jetonin liburnet dalmatet ardianet e me vone depertuan te autariatet basanet dokleatet ilir rreth liqenit te shkodres deri te labeatet ilir e nga te tri drejtimet duke msy drejt romes shkodres athines e vendeve te nxehta bregdetare te adriatikut e e gjeut e drejt sazise se vogel per te grabite gjithqka te popujve tjere dhunshem dhe aq kanibalisht e me vrasje krime pasdrejtesi kanibalizem te papare qnjerzore sa qe bota e pa drejte akoma nuk ka formuar nji komision civilizues per te konstatuar poshterise e tyre grabitse mizore uzurpuese dhe pa drejtesite barbare ndaj popujve autokton dhe gjeniciditn veprimet poshtruese dezinformimet e fakteve antike dhe pervetsimet e fjalve e gjurmve te popujve autokton me te cilat ata ne nje lloj perzierje u munduan te pervetsojne civilizime te huaja
.

Krimet ezeza e gjenocidet e ktyre popujve jan te pa para dhe pa kurfar cipash e turpesh flasin per krenari e civilizime autoktoni e te drejta gjoja kur dihet se ata tokat e huaja i kan marr dhunshem duke bere miljona emiljona krime e te zeza qka nuk ka liber qe i shkruan ato sadizma e zullume krime kanibalizma e dhune kriminale poshtersi qnjerzore
mbi popujt e vjeter autokton dhe ballkani absolut nuk esht as hise e tyre e as prone e tyre e trashguar historike por jan ardhacak endacak te ardhur mbi hise te huaj dhe ket hise ashtu siq e kan marre duhet ta dorzojne me tapi vendasve te vjeter ilirve .
Agimi i arte nje parti grekomadhe dhe sadiste shoveniste panhelene
dhe zullumqare pparti q eperndjek dhe poshtron te gjith emiograntet e huaj me zullume e metoda nga ma te ndryshmet ku projekton nji fashiszem uzurpues e sadist mizor e kriminal nji terror mbi te huajte dhe nje diskriminim te pa pare me nje greko vrastari e plan te hartuar per gjenocid ndaj te huajve ne te ardhmen -kjo parti duhet te luftohet me ne fund nga forcat e perendimit dhe demokracise perendimore ose te niset lufta civile ne greqi pe rta shuar ket parti rraciste fashiste ne rrenje e ne qelize -si parti e rrezikshme antinjerzore qe ben padrejtsi dhe diskriminime ndaj te huajve ne greqi .
Partia agimi i arte ka vjedhe ne nje far menyre shnejen e pershendetjes hitleriane vetem pak diqka ka ndryshuar dhe pervetson e praktikon praktiken esjelljes fashiste duke perhape ket kolere mizore ne gjith popullin grek i cili dita dites po infektohet me ket parti duke kaluar veq tash ne 50 per qind te votave po thuajse ndersa i gjith populli grek e perkrahe dhe ne forme te heshtur e simpatizon e nje pjes e e madhe haptas e simpatizojne dhe perkrahin qka haptas do te thot se fashizmi grek po mbine ne ballkan duke rrezikuar luftra te pergjakshem sepse kjo parti ka gjithfar lloj pretendimesh per pushtet e per luftra e aptetite teritoriale ndaj fqinjve .
Perzenja e emigratve dhe shperndarja falas e ushqimit per secilin grek te gjakut te paster duke i premtuar pronarit grek se pas perzenjes se emigrantit shtepine do ta marr te lyer slmet rrahja lendimet plagosjet gjuajtjet me arme dhuna brutale ndaj te huajve dhe fashizmi kesaj partie ekstrem shoveniste naziskine e meskiniteve barbare te pa fre deshmon mire se nga e ka prejardhjen meskiniteti barbar grek i perzier i rrnjeve te ardhacakerise antikulturor te rrugve te pa rrenje te fiseve te ardhura dikund nga shkretirat dhe shpellat per te uzurpuar pellazgo ilirine token e bukur ne brigjet e egjeut te jonit dhe adriatikut ku helenia deshti te shtrihej drejt europes -njejt siq vepruan selgjuket turko mongol dhe sllavet bugarako tatatro rus rraca te perziera aleate me uri e kanibalizem q e u turen drejt viseve te gadishullit te europes se vjeter qe sot quhet ballkan .

Europa e vertet dhe gadishulli qe vetem kjo pjese ather quhej europe si gadishull i vjeter i civilizuar ilirian e qe jetohej neper shtepi e kala kur te tjeret jetonin neper druj u uzurpua nga keta nomad sllav helenik bugarak selgjuk avar e fise te dyndura endacake e kalimtare -dhe aq shum u shemtua ketu gjithqka sa qe u be nje dem i pa llogaritshem ne histori deri ayt shkoj puna sa qe ardhacaket jo vetem qe falcifikojne gjithqka por me nje kembngulje miziore barbare tentojne te ndjekun autoktonet e lasht pasardhsit e ilirve shqiptaret nga trualli i europes s e vjejt r qe sot quhet ballkan .
Europa dhe amerika duhet te mendojne mire dhe me strategji te holle per ket vend qe quhet greqi dhe ti ofrojne shqiptarve ne ket vend kushte maksimale e siguri maksimale te cilet me punen dhe djersen e vet aty kan kontribuar dhe ndertuar kapitalin e jo ti perndjekun nga tokat e veta stergjshore te pellazgjise s elashte kur shqiptart ne greqi me duarte tyre te vyeshme kan krijuar aty jeten dhe kapitalin neper shekuj
.Ushtria dhe policia e politika greke duhet te kontrollohet nga shqiptaret qe jetojne aty dhe gjuha shqipe duhet te moshet nepr shkollat e greqise pasi me mija emija arvanit te vjeter qe jan plot e shum nuk guxojne as te qojne koken e te flasin gjuhen amtare ne publik per veq se ne shtepi -dhe ky esht zullum i pa pare shtypje padrjetesi dhe antinjerzore .
EKSTREMISTVE GREK DHE GREKMDHJEVE DUHET TE JU ULET HUNDA E BISHTI ME TE GJITHA MENYRAT E FORMAT E MUNDSHME DHE AMERIKA DUHET TE MENDOJ ME TE GJITHA PROJEKTET DHE PLANET E STRATEGJITE E SAJ NE KET DREJTIM MENDOJ S E AJO PO FLENE NDAJ SHUM RREZIQEVE Q EPO SHFAQEN NE KETO KOHRA TEPER TE KOMPLIKUARA :
Shovenizmi barbar dhe veprimet e egra panhelene po tolerohen nga europa dhe amerika e sikur ti benin keto veprime shqiptaret i gjith shtypi i europes dhe gjithqka me qka kan do te qoheshin ne kemmbe e gjygjet euleksiane e haga do te burgoste me mija e mija shqiptar -po keto gjygje europiane ku i kan prokuroret e organet tani qe greket dhe policia per gjithqka intervenojne te partia agimi i arte e ata shkojne e sulmojne emigrantet neper shtepi per ti perndjekur a duhet qe emigranetet neper greqi e popujt ne gjith boten te ua bejne grekve nje gje te tille dhe deri kure do te shkon ky veprim i poshter ndaj te huajve qe perdore kjo parti rrugaqe e rrugaqve bandit grek e qthruru me gjith ujqit qakajt dhe hienat sulmues ekstrem shoven e fashshist q e perbjne te gjitha elementet kriminale te sjelljes e veprimit qe shkelin mbi qdo ideal te europes se bashkuar ligjeve njerzore dhe demokracise ather qka duhet te bejne te tjeret kunde r grekve a duhet te perdniqen te gjith greket neper shtepia neper bote ku jetojne siq po veprojne fashitet grek ne greqi
ku njeriu dhe turisti i zakonshem as nuk mund te shkon ne greqi e sidomos turisti shqiptar gjerman amerikan etj ky fashizem ne mes te europes tolerohet kaq bizare i eger dhe i pa ftyre qe e sht nje lloj hitlerizmi e millosheviqizmi napoleon zervizmi bashk i te gjithve ne qdo lloj veprimi te eger dhe kunder te huajve ne greqi
kur siq po shihet po thuajse te gjith greket punojne e bashkpunojne hapur ose msheftas

me partine agimi i arte kembe e krye fashiste ne keto kohra kur gjygjet e europes po flejne dhe po e mbyllin njerin sy kuptohet se ket e bejne si tolerance ndaj popullit te perkdhelur te krishtere sepse sikur takishte bere ndonje popull tjeter qe nuk ehst i krishtere histeria e europes do te shkonte me britma deri ne qiell por te krishterit i lejohet dhunimi fashizmi therja me bajonete dhuna barbara shkelja mbi lirine demokracine e gjithqka tjeter -
Po shihen ketu dallime dhe veprime te tilla edhe pse personalsiht un fetarisht un nuk jam i dhanun aspak per asnje fe por ne fe jam neutral sepse nuk jam edukuar ne fe -
prap se prappo them se padrejtesia e tille ne dallime qe behet hapur ne kto kohra kur nje fe tlerohet deri ne absurd e ne poshtersi edhe ne dhunime te femrave e dhunime te djepave kjo i ka kaluar te gjith kufijt e njerzores dhe te qdo kuptimi te jetes per te pasee liri dhe demokraci dhe ua ka hape syte shum popujve te mendojne ne ket glob teper te rrezikshem ku rracat fete dhe njerzit dallohen se cilet dio te jen ne shenjster per tu poshtruar perjetsisht e cilet do te lejohen te bejne zullume te vazhdueshme e do te jen te perkdhelur edhe kur dhunojne me mija femra te huaja edhe kur i kan duart e pergjakura me gjak te fmijve te kombeve feve tejra .
Dallimet dhe poshtersite e tilla kan nxite shum popuj q e te mendojne mire emire per te ardhmen e tyre dhe te ja marrin anen shum kuj ne zhvillim ekonomik e modern duke siguruar dominim ushtri e gjithqka tjeter mbi te dobtit keshtu qe po pregatiten mizori te se ardhmes se kush do te jet ma i forte ai do ta ket thiken epergjakur ne dore e dhunen e per demokraci e te drejta e liri as qe do te behet fjale ne rendin botror te s eardhmes -
por vetem ne raportine forcave

lirik 30-11-12 07:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Edhe pse me nje genjeshter te poshter e te pa vertet Policia e Greqisė i mohon akuzat
e shum njerzve qe i bejne e i drejtohen policise greke
megjithat me dinakerine tipike greke e mashtrimin e rrenene greke e dyfytrsine barbare q e e kan
policia fashiste greke e mohojne bashkpunimit e mdsheft me partine fashiste agimi i arte -ata mohojne se shpesh ata bashkpunojune dinakerisht pa rene ne sy
por pa dyshim esht e vertet s ete gjitha strukturat greke bashkpunojne me ket paerti edhe vet populli grek ne mas ete madhe s ka dyshim ndersa policia dhe shtetit i tolerojnė
dhe i mbropjne ket parti dhe antaret e saj kriminel
fashist mu ne me ste europes para syve te gjygjeve te famshme te strasburgut dhe hages
hahaaaahaaaaaaaahaaaaahahahahaaahahahhaa hahahaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaa

Keta kriminel fashist panhelen qe po e rrezikoijne paqen ne ballkan dhe pa dyshim do te nxisin luftra te pergjakshme ne mes te popujve jan shtressat e shoqerise greke q ee ndihmojne ket parti te egrrrsise fashiste pa dyshim apo edhe bashkėpunojnė me anėtarėt e
Agimit tė artė

Edhe pse ministri i rendit publik n ikos dendias i ka mohuar keto akuza vazhdimisht
por everteta dhe burimet e sigurta e raportimet e secilit detal qe vijne si ngjarje
informuese thonė se policėt kanė rrahur emigrantėt e te huajte neper greqi duke i ndjekur e perndjekur ne bashkpunim me ket paerti fashiste
Deri sa kjo polici ben keto lloj sjellje mendoj se europa e amerika dhe shqiperia etnike duhet te marrin nen kontroll politik ushtarak e administrativ greqine ne menyre qe te ja ulin koken ketij fashizmi te eger agresi v panhelen
Paftyrsia e politikes panhelene megjithat thot se do ti hedh ne gjygj disa gazeta te huaja qe shkruuajne e raportojne per ket parti por kjo ehst nje e vertete edhe pse policia greke
ka kėrcėnuar se do tė hedhė nė gjyq disa gazeta nderkombtare qe shkruajn enje te vertete
valle a thua nuk po ekzistojka kjo parti panhelene qe quhet agimi i arte me gjith ekstremizmin e saj brutal

Edhe pse ministri i punve te mbrendshme greke gjoja konsiderohet e konsideron veteveten si armik i kesaj partie kjo fare nuk qendron te gjith ne nje menyre apo ne nje tjeter jan te tubuar dhe mobilizuar reth kesaj partie agimi i artė ku bishat e egra te antarsise te kesaj partie me tesha te zeza fashiste ekstremist te eger tash po tallen me politikanet grek edhe hapur neper manifestime e fashizmi si nje kolere po perhapet ne greqi duke diskriminuar te huajte dhe rrezikuar turistet por mire ia ben europes e cila gjithnji perkdhele kryqe sepse nuk ka as kjo sens demokracie e as ambicje per lirine dhe te drejtat e njerzimit siq po paraqitet sepse edhe kjo europe ben dallime qe u pane e po shihen -
sa e s a vrasje ua kan bere greket emigrantve te gjore shqiptar
shqiptarve q ekan shkuar per kafshaten e bukes s egojes ne ato vende neper kanale pastime te w c ve greke e pune krahu - sa kufoma te shqiptarve jan djege e poashtu
jan zhduke pa gjurme ne greqi -
dhe as amnesti internatinal as gjygjet e europes e as nje parti europiane kurr nuk ka ngritur zerin per te drejtat e njeriut ne greqi per shkak te ashtuquajturit privilegj krishterizem dhe bashkim europian -
I befte mire tash fashizmi grek europes s e krishtere -le ta ndalin nes emunden

lirik 30-11-12 09:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kjo parti partia agimi i arte ne greqine neonaziste - nuk i tregon burimet financiare sekrete te te ardhurave financiare -
nga kush financohet -poashtu esht teper intresant ky fakt per tu zbuluar
--deri sa ky neonazizem lejohet ne pike te dites ne me ste europes -
i cili po shkele hapur mbi demokracine lirine dhe te drejtat njerzore
- ne anenn tjeter qeveria greke dinakerisht po bashskpunon ne forma te mshefta me ket parti-
ashtu keshtu secila qeveri greke ishte ekstreme dhe fashiste pa marr para sysh se a mbulohej me petkune djatht e po te majt ekstrem gjithmone ishin dhe mbeten


Ne gjak te grekut esht rracizmi dhe fashizmi e pa ortodksia poashtu aleanca me pansllavizmin dhe kurdet arabet kinen indine latinet e tj kunder qe ekzistence dhe ideje te perendimit dhe shqiptarve -
Kampet e perqendrimit kampe extra ju ngjajne kampebve naiziste te kohes s e hitlerit ne keto kohra kunder te huajve ku trajtimet jan qnjerzore
-Te jgitha keto shkelje te tdrejtave te njeriut gjygjet europiane per te drejtat enjeriut i tolerojne dhe nuk i shohin -
Ne greqi do te shperthej lufte e tmershme civile e te partive neonaziste dhe te majta e parti tjera si dhe te huajt e lenduar nga padrejtesia dhe do te behet kerdi e papare ne greqi te ciles ja rriten vesht disa pseudohistorian dhe amatore te historise duke engrite helenizmin ne shkalle q enuk e meritonte -lavdia ta then qafen thone siq ja ka thye shum kuj ne ket
jete prandaj do te ja thyej edhe greqise -

lirik 30-11-12 09:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Skadnali mbi torten e pavarsisė-
nje skandal banal dhe i ndyre i turpshem qe qet hije te keqe ne botė esht edhe skandali i bastardve ne rastin e pritjes s e ndarjes s e tortes se pavarsisė-
Shizofren dhe grupe llaskucesh te pa edukuar dhe skandaloz ju turren tortes per fllqisi e poshtrim-te uriturit per keq eper llase u turren si bisha te egra qnjerzore mbi torten e pavarsise duke prishe hjeshine tubimit e duke paraqite patra botes llaskucerine psikopate te d egjenruar antikulturore te disa shtresave zhgjyre e te ndyra te pa mende .
Mos kujdesi i organizimit special kushtoj me prishjene imazhit-kjo deshmon se kultura as per se afermi nuk ka arrite ne civilizim dhe shqoperi dhe per disa njerz duhet shkopi i dajakut s evetem ai i bjen ne rregull e ne rreshtim -
Vet gjithqka deshmon s e duhet shtrengim i ligjit dhe rregullit -mosmirnjosit flliqare te poshter q enuk emeritojne as buken s e le ma torten u deshmuan te d egjeneruar ne shkeljen mbi torte -
ATA SI TE SHFRENUAR E BABZITUR U TURREN MBI LLASKUCERI THUA SE KURR NE JETE NUK KISHIN PARE EMBELSI -
Dajaku dhe shkopi i ashper duhet per te tille bizarė dhe ky leshim i madh i rregullit u be gabim sepse duhej rend dhe kontroll special ku njerzit e caktuar do te duhej te ju shperndanin pjatat popullit dhe vetem me rracione ne nje rruge te veqant te shiritit te ndare dhe te kontrolluar ne secilin person dhe me rregull strikt e me gatishmeri dajaku policor te hunda e bastardve -
BASTARDI NUK E NJEH CIVILIZIMIN DHE AS MIRNJOHJEN AI E NJEH VETEM DAJAKUN DHE FORCEN PRANDAJ JEPJA AT QKA E DON DHE MBAJA MBI KRYE DERI SA NE NE NDONJE SHEKULL MUND TE CIVILIZOHET E TE VETEDIJSOHET PER DOMOSDOSHMERINE E RREGULLIT
pRISHJA E RREGULLIT DHE IMAZHI NE KETO SITUATA AQ TE RENDESISHME TE NJE MANIFESTIMI KAQ MADHORE TE BEN ME VJELLE NGA NEVERIA E ATYRE SHTRESAVE E DIS A DUKESHIN SI JEVGJIT NE PAMJE E MAKABER NE SJELLJE
kJO LLOJ SHPERFTYRJE E PISLLEKU TE NEVERITE ETE BEN ME U NDJE SA MA LARG TE FLLIQURVE QE VEPROJNE NE KETO SJELLJE -
lLASKUCET E NDYRE E TE PA KURFAR FYTYRE BENE KRDI DUKE SHKELUR E TALLUR ME TORTEN PASI RRASEN ME DUAR PA LA DUKE U I F UTE DUART ME LALSKUCERI NEPER GRABIZ“TJE ME SJELLJE BARBARE -
pRA KJO AKOMA DESHMON SE KERKOHET RREGULLL I MADH I SHTETIT DHE ASHPERSI E LIGJIT MBI RREGULLIN ASHPERSI E SJELLJES NDAJ PRISHJES SE RENDIT DHE DENIME TE RENDA ATYRE Q E BEJNE KESO VEPRIMESH-
iDENTIFIKIMI ME KAMERE DUHET TE BIE MBI TE GJITH ATA DHE TE DENOHEN ME BURGIME PER KETO SJELLJE MAKABRE DHE TE JU JEPET DAJAK DERI S ATE PSHURREN SHUM HER SEPS EJAN FARE E KEQ E TE LIG PLEH NOMAD O JEVGJIT *
E TE PA KARAKTER TE GJITH ATA INDIVID TE CILET VEPRUAN ASHTU ME KAQ POSHTERSI PER TE DENIGRUAR E DISKREDITUAR SHQIPERINE IMAZHIN DHE MADHESHTINE E PAVARSISE QKA ESHT NJI SKANDAL I POSHTER DHE BARBAR Q EMERITON DENIM TE ASHPER PA KOMPROMIS -
Vetem denimet bijne n e mende njerz dhe ne rregull prandaj si askund ne bote ne shqiperi e ne kosove duhet ligj ligji me i ashper ne bote per ata q e thyejn rregullat si bastard e mosmirnjohs e llaskuc te zi .
Nuk ka falje per te tilla karaktere te plehrave v perveq denime te renda per keto sjellje te cilve duhet te ju jepet nje dajak e burg e denim me pare q e ta paguajn shtrejt sjelljen barbare .
Edhe pse nuk jam adhurues i dhunes po e ceku s e te tillet nuk jan jan njerz por jan ma te ult s e qdo lloj qenje e ndyre dhe u treguan me barbari mosmirnjohse duke dhjere mbi qdo afirmitet e qdo mirsi ose at qka ofron shoqeria demokratike -e aty esht bere mund dhe sjhpenzime e ndere por bastardit mos i ben ndere jepi buk te mykur e dajak e burg se te vetem at ligj e njeh kanibali

lirik 30-11-12 10:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pan islamizmi radikal esht nje ngjajshmeri me pan kinzezizmin e pan sllavizmin -
ne shohim ligje te rrezikshme talibane dhe te sheriatit jo vetem ne iran por edhe ne turqi gjithnji e ma shum ka nje rrezik te tillė ndersa ne kosove u reflektua me nje lloj invazioni te vogel te wehabistve por qe per ne si popull i vogel bjen ne sy per keq menjiher te cilit mendoj se duhet ti nxirren rrenjet nga koosva me nje menyre sa ma te persosur .
Ky fanatizem radikal diktature fetare e cila po tenton te behet ligj e shpate mbi krye te njerzimit duhet te na jep alarm te gjithve dhe europes se fjetur e amerikes si dhe gjith njerzimit.
Bota ehst ne rrezik jo vetem para radikalizmave fetarė por edhe para nji mentaliteti te ri te shfaqur kohet e fundit si dhunimi e femrave dhe fmijve e e dhunimet tjera barbare seksuale pa mshirshem me nje bastarditet kanibal barbar qnjerzorė i cili duhet ti shqetsoj qarqet perparimtare te njerzimit dhe civilizimit - per shkak se e sht e pa durueshme gjithqka q e behet ne keto mizori qnjerzore qe demton rend qdo perspektiv te civilizimit.
Egersia e dhuna barbare radikalizmi dhe poashtu diktatura fetare e cila po perpiqet q ete vie ne sundim marrim shebmbull iranin talibanin dhe fanatizmat e tilla qe rrezikojne ligjet demokratke te njerzimit dhe lirine njerzore -njerzimi duhet te ju kundervihet ketyre perpjekjeve mizore rrugen e te ciles po e ndjeke turiqa dhe regjimi i erdoganizt me burgosjen e fjales se lire mediave gazetarve oficerve shkrimtarve akademikve dhe te gjith atyre qe po provojne nje republike te lire demokratike turke sekulariste .
Sekularizmi qemalist dhe ushtria e ka garantuar gjithmone turqine dhe civilizimi i ka ardhe nga perendimi e jo nga lindja.
Turia nuk mund te behet trampoline e iranit edhe pse europa dit per dit po kapitullon nen presionin e fuqive tjera si kina pansllavizmi kinenzizmi korea latinet e tj -
Fuqite e mdha nes e elejojne turqine qe te behet nje republike islamike ose trampoline e lindjes dhe iranit -ky shtet siq esht turqia teper gjeostrategjik dhe kyq ne me ste lindjes dhe perendimit i interesave jetike te d y palve dhe te shum me gjere te tjera vendeve te botes luan nje rrol te rendesishem dhe esht me rendesi gjeostrategjike per fuqite e mdha
-loja me zjarrin ne ket shtet do te thot lufte botrore prandaj ketu duhet te marrin ne dore gjithqka sekularistet e mundsisht ushtria te garantoj jeten e lire demokratike .
Po shihet qarte se pa ardhe ne pushtet shqiptaret ne ket vend nuk ka turqi moderne e as republike demokratike me te drejta te liris e se fjales dhe rrespektit njrzor te liris e se shtypit e jetes s e lire te qytetarve .
Nje turiq talebane ose iraniane me nji regjim ose me ahmadingegjada si ne iran do te paraqiste rrezik edhe per ballkanin kryeisht edhe per shqiptaret per shkak te nje te kaluare te hidhur teper te hidhur me luftra ekryengritje te pergjakshme kunde rnje perandorie te tille aq sunduese e asimiluese e cila synonte te aimilonte kombin shqiptar-
Vetem hyrja ne nato nuk i ben garancion shqiptarve ket duhet ta kuptoj amerika dhe gjermania e anglia por duhet nji garancion dhe rrol shum i madh te ju jepet shqiptarve -si per shembull nji nder arnatat me moderne ne bote duhet te behet arnmata shqiptare -
teknologjia nji nde r me te persosurat poashtu dhe muri me i sigurt kunder pansllavizmit kines turqise islamike panhelenve iranit arabve e synuesve tjere pra pikrisht shqiperia e bashkuar duhet te ket ne dore floten me moderne ushtarake armet raketat mbrojtse njisite speciale dhe nje forcim ushtarak krahas amerikes si dhe zhvillimin me te madh te prdhimit ne bote amerika duhet ta perkrah ne ket drejtim shqiperine etnike e cila duhet te behet nje izrael i dyte ne europe per tu bere si muri i pa kalueshem per gjith keto vende siq esht rusia pan islamizmi pansllavizmi irani greku bullgari e shum tjere.
Bashkimi i shqiptarve ne nje shtet ose ne shtete te bashkuara shqiptare duhet te behet urgjent nder sa miliadat einvestimeve duhet te hyjne ne shqiperi etnike.
Amerika duhet te ven ne fuqi kodin dhe strategjine e kthimit te shqiptarve per plane potenciale ekonomike ngjajshem si kthimine izraelitve qe e organizuan ku kokat me te mdha te kombit duhet te angazhohen pe r projekte te mdha zhvillimi ne menyre q e te behet nji muri sigurie i jashtzakonshem kunde rketyre rreziqeve qe i kanosen europes nga ndikimet dhe invazionet e mundshme nga te gjitha anet-
Nje shqiperi kaq e dobt si amerika dhe europa duhet te jen te bindura se mund te behet pre dhe kafshfate e qdo kuj dhe rreziqet po shtohen dita dites -
Nese diktaturat panislamiste zgjerohendhe shtrijne ndikimin e forte neper mes forcimit te shteteve islamike siq po ben irani mendoj se qdo gje do te jet vone dhe shqiperia do te jet viktima e arshme e t e mos habitet hiq europa dhe amerika e pergjumur kur te ndodhin qudirat

lirik 30-11-12 10:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
traditat republikane duke u shendruuar ne tradita fetare turqia gjithnji e ma afer esht drejt nje republike islamike dhe ky do te jet fundi i finales ku gjithqka do te ndryshoj ne at vend ku pastaj do te vazhdon odiseada e pergjakshme e luftrave dhe e ndoshta e konflikteve lindje perendim -
Para s ete ndodhin keto tmere mendoj se turqine duhet vu ne binare demokratik te nje repblike moderne sekulariste dhe te lirise s e shtypit-
Sot ne turqi ma shum s ene gjith boten jan te burgosur gazetar e intelektual te mendimit te lire dhe modern

lirik 30-11-12 10:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
T deejtat e fjales dhe te njeriut ne ket vend po shkelen mizorisht
dhe shqiptaret nuk i shohin me sy te mire radiklazimat fetarė
per shkak te se kaluares
se hidhur me perandori e fe ku edhe shqiptaret jan te ndare ne tri fe dhe reflemktohet qdo gje me pasoja edhe ne vendin tone te vogell e te shum vuajtur
Mernio masa me kohe d eri sa nuk ehst vone dhe ather konfliktet e pergjhakshme do te perfshijne

lirik 01-12-12 12:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tani qe koshtunica qetniko shka kerkon bllokimin e vendosjes s e kufirit me kosoven-ky e din mire se pse kerkohet kjo praktike -kjo behet ne menyre qe shqiptaret te mos ken kurr kufij me serbine -ne menyre qe s erbise kur ti teket te hstyj kufij dhe te hyn ne teritorin e drenices mundsisht dhe te nje pjese tjeter te kosoves e vendeve tona shqiptare.
Bota kurr nuk e ka kuptue si duhet por ndoshta do ta kuptoj s e kush esht sllavi pansllavi mizorė.
Pansllavi mizorė nuk ka luftuar vetem kunder shqiptarve -por te gjitha planet dhe potenciale t e armatimit e tjerat potenciale te rrezikshme -““t e tij dhe idete qetnike kanibale qakalle te egersive pansllave me ndihmen e rusise i kan takuar planit per pushtimin e popujve tjere ne ballkan e ne europė dhe duke rrezikuar italinė greqine bullgarine bosnjen austrine hungarine dhe toka tjera te popujve europian e duke tentuar dominime ne bote per te fute njerzimin nen sundim -
Europa perendimi a ka pa shum vone se qfar rreziku i kanoset njerzimit -ndersa shqiptaret e kan ndje ket heret ne kurriz brez pas brezi -por brezat e shqiptarve si merite per ket kurr nuk u shperblyen nga perendimi e as nga askush -e as nuk planifikohet qe shqiptari te forcohet si faktor ushtarak ekonomik politik ne skene nderkombtare per ti ndejt karshi serbise me te gjitha forcat duke pararalizuar ket bishe shtese ruse mu ne mes te europes qe rrezikon seriozisht jeten dhe ardhmerine e europianve dhe popujve tjere .
Merre me mend se q far idesehe qetnike paraqesin qetniket e ndryshem nikoliq koshtunica e shum radikal pansllav te tjere dhe qfar planesh -mo s me vu kufij me kosoven ne menyre qe te hane sa ma shum toke te kosoves -
Keta brejtsa pansllav q e kan bre toke te huaj neper shekuj e kan ngrene megja gjithmone me ne fund duhet detyruar q e ti kthejne ato troje q e i kan marr dhunshem dhe poashtu vojvodinen duhet te ua kthejne hungarezve -
Nga bosnja duhet te largohen te gjith serbet qe e kan pushtuar at vend dhe ato teritore ku sot jetojne serbet ne bosnje te ju kthehen ilirve qe jan akoma gjalle e flasin shqip sepse ato toka ishin te tyre neper shekuj - ne ket menyre do te krijohej siguria absolute e europes si garanci ku shqiptaret me vigjilence do te rrinin kujdestar duke vrojtuar qe kurr serbet dhe kinezet e te tjere invazione te rrezikshme nga azia te mos e vershojjne ma europen
-ne ket menyre do te krijohej garancion muri ma i sigurt natyral shqiptaret ilir do te garantonin si muri mos depertimin e sllaveve dhe kinezve ne europe -prandaj serbie duhet te shembet per toke sa ma pare greiqa maqedonia dhe krejt pansllavizmi -ne menyre q ete forcohet faktori shqiptar aleat me europen dhe ameriken -

Qetniket shkie nuk po llogarisin se qfar te kqiash e grabitjesh ju kan bė shqiptarve neper shekuj qfar dhimbjesh e vuajtjesh ju kan shkaktuar -ata flasin per ramush haradinajn e dis a njerz shqiptar qe s kan bere as gje ne krahasim me gjeoncidin e poshtersite e krimeve shekullore q e kan bere shkiet e qetniket bandat egrupet paramilitare qetnike e flliqare te ndyra makabre kanibale e te ndyra edhe mbi moraline femrat shqiptare e krimet e papara
krimet mbi foshnje krimet prerje ne fyt nxerrje sysh e pjesve te trupit me mizori e masakra nga ma te llahtarshmet qe mund te te tronditin globin -
Keta kanibal te poshter ne vend q ete falenderojne zotin q e jan gjalle mbi ket glob per te gjitha te zezat e te kqiat q e u kan bė ilirve shqiptarve -keta akoma pjerdhin nga goja e qesin llafe te tilla ankohen me lot krokodili -duke harruar poshtersiste q e kan be mbi shqiptar duke menduar s e shqiptart do i harrojne te kqiat qe u kan be kta neper shekuj .
Sqhiptaret nuk do ti harojn kurr krimet e as te kqiat pa marr para sysh edhe pse haga nuk e ka derguar ne gjygj as nji shka qe ka pre fmi e ka dhunuar femra shqiptare -por gjygj per shkaun do te jet populli shqiptar -nje dite e zotit kur ti vjen shqiptarit te gjitha ato te kqia q ka i bere shkau ka per ti paguar shtrejte pamvarsisht se sot shkiet ne menyren ma histerike e ma qnjerzore vajtojne si gjith dhe me britma histerike duke harruar se qfar qfarosjesh kan bere ata qysh s e jan nisde e kan ardhe ne token ilire -e kfqar kanibalizmash me krime kan be ekan krye mbi popullin e pafajshem shqiptar autokton ne troje te veta dhe shtrohet pyetja kend e gjeten ktu kend e kan gri e kan pre gjith at popull ne ballkanin e lashte kur erdhen serbet sllavet ktu siq spjegojne e shkruajne autoret e vjeter antik te pas linjes se krishitit q e nga shekulli i trete pa s lindjes s e krishtit kur filluan te vinin lloj lloj invazionesh e pastaj filloj invazioni sllav dyndja nomade e fiseve te egra vrastare kanibale -qe ushtruan terror te papare ne historine e njerzimit ndaj fiseve vendase ilire .
Harron qetniku neper shekuj se sa e s a e sa libra e dokumente e histori mund te shkruhen me tmerret e pa fund qe ka bė mbi popullin shqiptar - e tash pa ftyrsisht bertet me reagime se qenkan liruar tre shqiptar nga haga qe ne fakt po te shikojme ata asgje nuk kan bere vetem se jan vra disa shqiptar qe ndoshta kan qene te dyshim t e ndoshta te pafajshem por ky nuk esht problem i serbise por problem i shqiptarve .
Paftyrsia epropagandes serbo qetnike nuk ka kufij ata nuk ndalen me histeri makabre -po shqiptaret sikur te kompletohej e gjith dosja qe do te dilnin dosje me vagona te pa fund transporti ne hage per keqtrajtimet mizorite dhe zullumet sadizmat burgosjet e pa faj te shqiptarve torturat neper burgje zullumet rrahjet provokimet e dajaku vrasjet masakrat q e beri serbia ne 13 shekuj e ato q e jan te freskta nga viti 1912 e ma vone kohrat e krajlave serb te drazha mihajloviqit kalabiqit rankovoiqt millosheviqit e sa e sa tjere qetnik qe detalet nuk ka as histori njerzore e as laps q e mund ti shkruaj per shkruaj tmerret dhe dhimbjet vuajtjet q e i jan shkaktuar shqiptarve ,.
Shqiptaret nuk e pushtuan serbine a snuk kishin pushtet a spolici a s ushtri ato ishin serbe e jo shqiptare as paramilitar a s banda te organizuara as krime nuk kishte mbi serb e cila femer serbe u dhunua ose cili fmi serb u vra -
Pra poshtersia e pa drejtesia e serbise dhe e botes mbi shqiptar nuk po ka kufij por shqiptaret nuk do te harrojn kurr masakrat kanibale e zullumet shekullore te shkieve as gjenocidin e as dhunen mbi moralin e femren shqiptare -serbia e din dhe i njeh zakonet tona ata per te na thyer ne jete bejne keso poshtrimesh dhe per te na i marr tokat tona me qellim qe rusia te dal ne deti e te zen grykat mesdheun otranton adriatikun pastaj te merr bosforin iranin turqine e te gjitha tjerat siq po i msyne ne plane dhe siq po tregon poshtersine e vet ne rastin e sirise sot .
Politika pansllave ka rrenje dhe ide te thella kanibale e rrezikshme ri te larte ne parashikime dhe plane pansllave per te ardhmen .
Planet e saj kanibale nuk mshefen per tu zbatuar vetem mbi shqiptar si masakra dhe pushtime -por ata vuajne nga smundjen t psikopatike kolektive barbare per te vra njerz fmi dhe popuj te te gjitha kombeve te planetit -mosha civil te pa mbrojtur sepse jan kriminel nga natyra kolektive defekt kolektiv te psikopatizmit njerz te gjenocideve ku guxojne dhe munden ku e shohin njeriun te pa mbrojtur -por balle per balle ne luftra mjedanesh jan te dobt dhe te lig sa s ka ku shkon ma te dobtit jan ne ket glob pa dyshim .
Bota me ne fund duhet te kuptoj karakterin e tyre psikopat kolektiv si bashkis e njerzve te lig me te liga mizore q ee kan deshmuar dhe treguar veten se sa te poshter e te flliqur jan -prandaj bota histetrite e tyre nuk duhet ti marr para sysh sespe jan hisetir krokodile dhe te kriminelve te poshter kolektiv psikopat te deshmuar ne veprat e tyre makabre kur kan pre aq shum fmi neper djepa e masakruar kaq mizorisht .
Mizoria e tyre dhe karakteri duhet te vehet ne analize serioza bota e civilizuar duhet te bej ket analize ne laboratore te analizuara se kush jan karakteret e tyre kolektive psikopate -
dhe nuk duhet te ju jap kurfar rendesie ktyre kanibalve kolektiv anticivilizues qe merren me veprime te tilla makabre q ejan kunde rte gjitha zakoneve dhe rregullave e ligjeve njerzore e ligjeve te luftes .
Keta jan aq te pa ftyre kolektivisht e aq te pa besė sa q e kerkojne me histeri burgosje te shqiptarve ne vend q ete burgosen te gjith serbet per fajet e tyre 1300 vjeqare per te gjitha te zezat q e i kan bė mbi ilir e ne popuj tjere me aq mizori me aq egersi me aq dhune e shovenizem psikopat kriminal gjenetik te pa mshire -me aq kanibalizem dhe anticivilizim me aq mizori me aq psikopati kolektive te prishur te barbarive me te shemtuara veprime kriminale kunder shqiptarve dhe kan ftyre e dalin per te bertit me histeri kanibale kunder lirimit te disa ushtarve te uqk s qe nuk u gjet asnji fakt per veprimet e tyre per veq fakteve te karla del pontes prosllave latinja shkinore-
qe dashurine e pare e pat me burrin shka qetnik -dhe esht fund e krye anti shqiptare -
bOTA DUHET TE ANALIZOJ SECILN VEPRIM DHE DETAL TE SHKIEVE PERNDRYSHE NUK MUND TE QUHET BOTE NJERZORE E AS SHPIRTRORE E AS CIVILIZUESE
tE GJITHA KODET DHE LLOJET E ETIKES JAN SHKELE NE RATSIN E SHQIPTARVE ME DHUNEN MIZORE BARBARE MBI CIVIL TE PA MBROJTUR -
Shqiptaret nuk ishin te aft qe pas lufte te mbledhnin dosjet per ne hage dhe te paraqisnin veprat makabre e dhunen q e u ushtrue mbi ta -
Shqiptaret jan vet te tille kolektivisht te pa organizuar dhe nuk kan discipline pune pe rte kompletuar kronikat dhe dhunen per te pershkruar barbaret kohen datat sadizmin oren vendin dhe mizorite q ejan krye e ti dergojne ne hage por kjo bote po duket mizore e gjithqka do te kthehet si bumerang pasi qe edhe gjeocidit ne bosnje nuk ju dha kurfar rendesie -edhe kur mbrenda nje dite u vrane 8000 njerz ne srebrenice para syve te botes dhe
forcave nderkombtare mbikqyrse -
Mendoj se poshtersite mbi ket glob kan arrite kulmin e sjelljes qnjerzore kolektive -qe ka kaluar ne nje lloj psikopate te lejimeve te tilal e heshtjeve ndaj kanibalizmave -
por gjithqka kthehet gjithqka do te paguhet ne mos tjeter zoti esht ai qe do te ua kthej te gjithve per secilin veprim e sjellje q e kan bere kunder njerzimit .
Krimet dhe poshtersite kanibalizmat e gjenocidet masive kolektive psikopatike te ktyre mizorve te pa kurfar ftyre qe ne vend q e te paguajn emiliarda emiliarda faje e triliarda faje te renda neper shekuj keta dalin neper media keta kriminel qe ne fakt serbia do te duhej te denohej perjetsisht nga bashksia nderkombtare e shum ma shum se gjermania naziste sepse keta kanibal mizor pansllav kan bere shum e shum ma shum te kqia barbare se qdo njerzim tjeter ne histori dhe mizorite etyre jan te pa krahaueshme me asnje kohe dhe veper tjeter ne njerzim -
Shqiptaret duhet te kekrojne nga gjykata nderkombtare denimin e serbis ene perjetsi per te gjitha veprat q e i kan kryer serbet e mizorite gjat te gjitha kohrave

lirik 02-12-12 10:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
per karla del ponten dashuria e pare e saj qe filloj me shka -kam shkruar edhe me heret -ajo nuk kishte aftesi as profesionale e as aftesi te veqanta speciale per te nxjerr kurfar faktesh - ajo shkonte mbi baza te paushallizmave dhe kryesisht e udhhequr me ndjenjen e anti shqiptarizmit -nga prirjet e popullit te saj romak qe e shkatrruan ilirine neper shekuj-
Perkunde r kshillave juridike te shum juristve te cilet i kishin thene se sa sia dhe permbajtjtja e kytre fjalve nuk perben aktakuze mbi bazat e mundsise se ngritjes s endonji aktakuze -as per thaqin ne rastin e organeve por as per ramushin -karla perseri kishte kembngulur sepse ajo shtyhej prej pansllaveve qka tjeter cilat mottive tjera jan pra ato qe eshtyjne karla d el ponten te bej keso kerdishe mbi shqiptar .
Per karla del ponten kam shkruar ehde ne disa forume tjera shum ma heret ajo merret me gjah te shqiptarve dhe ketu nuk ka asnji dyshim -megjithat teatrat e tilla politike e teatrot e tilla te skandaleve te tilla do te duhej ti paguaj karla del pnte duke burgosur njerz dhe ajo duhet te pergjgijet para ligjit perse ben keso akuzash e ngrite aktakuza kur ato aktakuza nuk kan fuqi per te burgosur njerz dhe nuk permbajne elemente baze per denimin e te akuzuarve .
Ne anen tjeter frymzimit te krala del pontes i paraprijne me mija e mija propaganda pansllave dhe propaganda rraciste fetare e femres gazetare italiane furlani italianja gazetare rcistja e njohur fetare e cila u mundua te ndeze luftrat fetare ne bote e cila fetarisht beri projektin e hendeqeve te ndasive me te mdha fetare ne propagande ma rracisten publicistike q ee sht bere ndonjehe r propagande fetare me propaganden e saj te ndyre dhe rraciste e cila duhet te pergjegjet para gjygjeve botrore per krim ndaj njerzimit dhe nxitje urrejtjesh kur njerzit jan te tokes dhe te zotit e jan vllezer per kah hallet njerzorja mishi e gjaku dhe morali i zi i ktyre propagandistve nxite shum luftra dhe ndasi helmesh qe drejton njeriun kunder njeriut ne anticivilzim dhe krime luftrash me poshtrime te cilat nuk japin hapsire harmonike civilizimit dhe jetes ne glob e mbi dhe .

Karla del ponte frymzohet edhe nga tjera motive e ndoshta stimulime pagesash nga pansllavet siq po flitet ne opinion perndryshe ku qendrojne gjith kto frymzime te saj anti shqiptare .

lirik 03-12-12 07:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[Skandali mbi torten e pavarsisė me rastin e 100 vjetorit ketyre ditve pervejtori i pavarsisė ishte turpi qė bėnė disa skuthrė e llaskuc harbut shqipfols ne ket feste madhore nė Tiranė-
Ishte k y njė skandal banal dhe i ndyrė i turpshėm qė qet hije tė keqe nė shqiptarė para kamerave dhe opinionit qe shohin nė botė- njerzore
--- esht edhe skandali i bastardve nė rastin e pritjes s ė ndarjes s ė tortes sė pavarsisė-disa lalskuc aty filluan te fusin duart e flliqura dhe tė shkelin barbarisht mbi torten pa kurfar kulture njerzore .

Ata ishin disa aty llaskuc te pa vlera njerzore te pa kurfar civilizimi dhe shizofren te llaskucerisė- dhe grupe llaskucesh te pa edukuar -
dhe skandaloz --
Ata ju turren tortes per fllqisi e poshtrim-te uriturit pėr keq e pėr llasė e poshtrime ata u turren si bisha te egra qnjerzore mbi torten e pavarsise
pėr ta poshtruar dhe flliqur e duke prishė hjeshinė dinjitetin bukurinė tubimit madheshtorė nė tiranė e duke paraqitė veprimin bastard
para botes- llaskucerinė neveritse te flliqur psikopate tė d egjenruar antikulturore te disa shtresave zhgjyre -e te ndyra tė pa mendė dhe sjellje debile .
Mos kujdesi i organizimit special nga pergjegjsit mos vigjilenca i kushtoj me prishjen e imazhit kesaj feste

-Kjo sjellje e ketyre debilve e bastardve deshmon se kultura ne disa grupeve as per se afermi nuk ka arritė nė civilizim- por as rregulli e rendi dhe disciplina nė shqipėri -
dhe per disa njerz duhet shkopi i dajakut s e vetem ai i bjen nė rregull llaskucet dhe ne discipline e ne rreshtim -

Vet sjellja e tillė barbare gjithqka deshmon s e duhet shtrengim i ligjit -
dhe detyrim rrespekt ndaj sjelljes rendit civilizimit kultures edukates dhe pergjegjsise e rregullit
-Mosmirnjosit harbut flliqarė tė pa ndergjeshem qe bene at veprim dhe te pa sjellshem e aq te poshter- q ė nuk e meritojnė as buken-
s e le ma torten u deshmuan si tė pist e te degjeneruar ne shkeljen mbi tortė ne nje pamje te tillė ku bota epercillte secilin gjest te sjelljes s eshqiptarve para mediave
-
ATA SI TE SHFRENUAR E TE BABZITUR-
U TURREN MBI LLASKUCERI THUA SE KURR NE JETE NUK KISHIN PARE EMBELSI

Dajaku dhe shkopi i ashper duhet per te tillė bizarė-
dhe ky leshim i madh i rregullit u bė si gabim i madh i policise dhe kujdestarve pergjegjs te atij organizimi -

sepse duhej rend dhe kontroll special - ku njerzit e caktuar do tė duhej tė ju shperndanin pjatat popullit -
dhe vetem me rracione te pastra me copa ne masė
ne nje rruge te veqant tė shiritit tė ndarė dhe tė kontrolluar nė secilin person -dhe me rregull strikt e me gatishmeri dajaku policorė te hunda e bastardve -

BASTARDI NUK E NJEH CIVILIZIMIN DHE AS MIRNJOHJEN POR
- AI ---E NJEH VETEM DAJAKUN- DHE FORCEN -

PRANDAJ JEPJA AT QKA E DON DHE MBAJA MBI KRYE DERI SA NE NDONJE SHEKULL MUND TE CIVILIZOHET E TE VETEDIJSOHET
PER DOMOSDOSHMERINė E RREGULLIT -


PRISHJA E RREGULLIT DHE IMAZHIT NE KETO SITUATA AQ TE RENDESISHME
TE NJE MANIFESTIMI KAQ MADHORE TE BEN ME VJELLė NGA NEVERIA E ATYRE SHTRESAVE -
E DIS A DUKESHIN SI JEVGJIT NE PAMJE E MAKABER NE SJELLJE -

KKJO LLOJ SHPERFTYRJE E PISLLEKU TE NEVERITė E Tė BėN ME U NDJE
SA MA LARG TE FLLIQURVE QE VEPROJNė Nė KETO SJELLJE AQ BARBARISHT
-
LLASKUCET E NDYRė E Tė PA KURFAR FYTYRE BėNė KėRDI DUKE SHKELUR
E TALLUR ME TORTEN PASI RRASEN ME DUAR PA LA
DUKE U I F UTė DUART ME LLASKUCERI NEPER GRABITJE ME
VANDALE SJELLJE BARBARE -


PRA KJO AKOMA DESHMON SE KERKOHET RREGULLL I MADH I SHTETIT
DHE ASHPERSI E LIGJIT MBI RREGULLIN-
ASHPERSI E SJELLJES NDAJ PRISHJES SE RENDIT
DHE DENIME TE RENDA ATYRE Q E BEJNE KESO VEPRIMESH-

IDENTIFIKIMI ME KAMERė TE INDIVDVE BASTARD
LIGJI DUHET TE BIE MBI TE GJITH ATA ME RREPTESI
- DHE TE DENOHEN ME BURGIME PER KETO SJELLJE MAKABRE-
DHE TE JU JEPET DAJAK DERI S ATE PSHURREN
SHUM HER--

SEPS E JAN FARė E KEQ E E LIG ė DHE PLEH NOMAD O JEVGJIT QE NA TURPROJNė PARA BOTE ME SJELLJE TE TILLA BASTARDE
*
Ata Jan TE PA KARAKTER
DHE Tė GJITH ATA INDIVID TE CILET VEPRUAN ASHTU ME KAQ POSHTERSI
PER TE DENIGRUAR E DISKREDITUAR SHQIPERINė IMAZHIN
DHE MADHESHTINė E PAVARSISė , QKA ėSHT NJI SKANDAL I POSHTER
DHE BARBAR Q ė MERITON DėNIM Tė ASHPėR PA KOMPROMIS -

Vetem denimet e ashpra bijnė n ė mendė njerz dhe nė rregull
- prandaj si askund ne botė nė shqiperi e nė kosovė duhet ligj
-ligji mė i ashpėr nė botė
per ata q e thyejn ė rregullat si bastard e mosmirnjohės e llaskuc tė zi .

Nuk ka falje per te tilla karaktere tė plehrave qė pa kufij bejne te tilla denigrime e diskreditime te imazhit nacional -
pėrveq dėnime tė rėnda pėr kėto sjellje- tė cilve duhet tė ju jepet njė dajak e burg e dėnim me pare q e ta paguajn shtrejt sjelljen barbare .

Edhe pse nuk jam adhurues i dhunes- po e ceku s e tė tillėt nuk jan jan njerz -
por jan ma tė ult nė karakter
- lloj qenje e ndyrė dhe u treguan me barbari mosmirnjohse
duke dhjerė mbi qdo afirmitet feste kulture
e qdo mirsi shqiptare -
ose at qka ofron shoqeria demokratike civilizimi e rregullsia qytetare
-e aty ėsht bėrė mund dhe shpenzime nga shoqeria shqiptare
po nderė e qytetri“m nuk njeh bastardi
por bastardit mos i ben nderė- jepi buk tė mykur e dajak e burg se vetem at ligj e njeh i eger i ndyrė e i flliqur kanibali.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:32.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.