Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 03-12-12 08:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Per karla del ponten dashuria e parė e saj qe filloj me serbian pansllavo ruso shka
-kam shkruar edhe me heret shum vite m ė parė per sjelljet e saj
-ajo nuk kishte aftėsi as ne ket rast ne keto kohra
aftesi as profesionale- e as aftesi te veqanta speciale juridike faktike ligjore -

per te nxjerr kurfar faktesh per te akuzuarit shqiptarė-


- ajo shkonte mbi baza te paushallizmave tendencioz ne favor te ndjenjave te prosllavizmit -
dhe kryesisht e udhhequr me ndjenjen e anti shqiptarizmit #
-nga prirjet e popullit te saj romak qe e shkatrruan ilirinė neper shekuj-dhe autotoninė e lashte e u rreeshtuan me sllavet si aleat edhe sot ne keto kohra kur ne fakt latinet po deshmohen si te rreshtuar me sllav per shkatrrimin e europes -Perkunde r kshillave juridike te shum juristve -qė ja terhoqen vrejtjen karla del pontes
jurist profesionist te cilet i kishin thene me kohė se keto fakte nuk perbejne aktakuzė
-sepse nuk ishin te bindshme as perberje te ndonje krimi e fakti
as sasia dhe permbajtjtja e ktyre fjalve nuk perben aktakuze mbi bazat e mundsise se ngritjes

s endonji aktakuze
-as per thaqin ne rastin e organeve- por as per ramushin
-karla del ponte perseri kishte kembngulur megjithat duke u sorolalte neper serbi e bahskpunuar me qetnioket -
sepse ajo shtyhej prej pansllaveve qka tjeter nga cila ndjenje e motiv shtyhej ajo per keto veprime --


cilat motive tjera jan pra kunder shqiptarve
ato emocione qe e shtyjnė karla d el ponten te bej keso kėrdishė mbi shqiptar ė per veq ndjenjes se prosllavizmit qe e ka ajo dhe dick marty rrenacak .


Per karla del ponten kam shkruar edhe ne disa forume tjera shum ma heret -
ajo merret me gjah te shqiptarve kjo po shihet
dhe ketu nuk ka asnji dyshim -nderda tipat si gysi e dick marty jan edhe ne parlament europian si te rendesishem e qfar absurdi ky -prosllavet ja n ne pika pozicione ne parlamentin europian a tolerohet kjo e ku esht europa e amerika q e lejon te tilla veprime -

Megjithat teatrat e tilla politike e teatrot e tilla te skandaleve te tilla do te duhej ti paguaj karla del ponte dhe demshperblimin shqiptarve sepse ajo esht duke burgosur njerz
te pa faj ata jan njerz jo lakna e patate askush nuk ka te drejt te merr ne afe jete te pafajjshme njerzish -sepse keto jan krime kunder njerzimit -nje njeri e ke vra apo e ke burgose esht njejt sepse ai kurr ne binare te jetes nuk vjen ma pas burgut -

-
- dhe ajo duhet te pergjgijet para ligjit per keto veprime

perse ben keso akuzash te pa baza eksperimente me shjqiptar
e ngrite aktakuza te tilla mizore krejt absurde dhe te pa asnji element ku mund ta akuzoj njeriun per ta denuar
pse ? dhe pse ? shtrohet pyetj a pse?
si ka mundsi ne ket civilizim me kaq mundsi informimesh te behen keso gabime te tmershme e te shkelen te drejtat e njeriut si ne kohen e shpellave-Nes e shkojme ne analiza ku elementet per akuze askund nuk mund te kualifikojn fakt per veprim penal
kur ato aktakuza nuk kan fuqi per te burgosur njerz
dhe nuk permbajne elemente baze per denimin e te akuzuarve .

Ne anen tjeter frymzimit te krala del pontes i paraprijne me mija e mija propaganda pansllave
te shkruara ne shtypin rrenacak shkja rus pansllav

dhe poashtu edhe frymzimi nga frymzime tjera anti shqiptare te nje historie te veqant dhe edukimit te saj ndaj shqiptarve -

por edhe nga propaganda rraciste fetare
e femres gazetare italiane furlani-

italianja gazetare rracistja e njohur fetare e cila u mundua te ndeze luftrat fetare kryqzata
ne bote e cila si rraciste por edhe me urrejtje fetarisht beri projektin e hendeqeve
te ndasive me te mdha fetare ne bote si aq djallzore q e ishte
ne propagande ma rraciste ne publicistike q e e sht bere ndonjehe r
edhe si propagande fetare me propaganden e saj te ndyre dhe rraciste
e cila duhet te pergjegjet para gjygjeve botrore per ket krim ndaj njerzimit
dhe nxitje urrejtjesh - kur njerzit jan te tokes dhe te zotit
e jan vllezer per kah hallet nga mishi e gjaku e nga njerzorja
dhe morali i zi i ktyre propagandistve nxite krime antipati
shum sherre te ferit e dhune makabre luftra dhe ndasi helmesh
qe drejton njeriun kunder njeriut ne anticivilzim -dhe krime luftrash me poshtrime te cilat nuk japin hapsire harmonike civilizimit dhe jetes ne glob e mbi dhe .

Karla del ponte frymzohet edhe nga tjera motive e ndoshta stimulime pagesash nga pansllavet
siq po flitet ne opinion-
perndryshe ku qendrojne gjith kto frymzime te saj anti shqiptare .

lirik 03-12-12 08:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nes e lotin nuk mund ta mbajė nė pendė
autori xhelal ferizi
mė fal o e dhimbshmja ngjyrė
sot ndryshe po mbahet kjo modė ky kuvendė
koha po ecė me dy ftyrė

nuk ndalem dot deri sa te behem prrue
me ecė me valė e fjalė
a e din o metaforė
pse emocionet ne gjak me jan skurrue
se un poeti i gjorė
me gjak kohe e shpirti me valė
fjalet me lot i kam trazue
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik 03-12-12 08:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qka je duke mė thėnė o jetė
autori xhelal ferizi
nga vula ne vulė me fjalė
ku psehet nuk mundem me i gjetė
mbas vargut notoj mbi valė

per se gjith keto ndjenja rreke
te eci mbi shpirta plot rrudha
per se kaq mundime me ble
per se e tillė e sht udha

keto rruge ku derdhen ku lidhen
fjalet me mund e mallė
udhkryqeve nga njiher po mblidhen
her vyshken mbi dhe e zallė

autori xhelal ferizi

lirik 03-12-12 09:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kosova me nje pabesi dinake dhe me te gjitha format e depertimit
- po mbulohet ne treg e po vershohet barbarisht me imponime importi te detyrueshem prej produkteve tė huaja mjaft te dyshimta.

Askush nuk ua qane hallin shqiptarve e konsumatorėve,


me perjashtim te nje grupi te vogel qe vertet e kanė zbuluar me fakte
se nė Kosovė po vijne artikuj ushqimor te dyshimt edhe domate tė pjekura artificialisht
qe kan pasoja te mdha per shendetin e popullates shqiptare
, dhe jan mjaft te demshme sepse kan permbajtje te ndryshme te dyshimta qe sjellin smundje -prandaj duhet me mbjelle secili domate vendi te sigurta vet ne oborrin e tij -. Institucionet ne kosove nuk jan ne dijeni apo nuk duan te jen


Ēmimi i domateve ne treg esht shum ne renje shtrohet pyetja pse -dhe nga vijne keto perime mallra


Njė kilogram domate n po shitet edhe 50 centė pse ky qmim ne ket sezon vjeshtor qe ka ngjalle dyshime e nga vijne keto perime pse ka kaq shum smundje ne kosove


. Importuesit duhet te pergjegjen nga i marrin keto domate e nga ekan prejardhjen e prodhimit a jan spanjolle serbe etj dhe a jan vertet artificiale te pjekura me metoda rrezatuese -Nė Agjencina e Ushqimit dhe Veterinės nuk po prononcohen
se si e kqah kjo e ky lloj i domates erdhi ne tregun e kosoves
.

Dozat e mdha te horm,oneve ne keto prodhime te domateve ka perberje te dyshimta qe ka qellim pjekjen e parakoshme dhe pjekjen jo natyrale te demshme
Qellimi kesaj pjekje artificiale per ta qite ne treg me pjekje antinatyrale ehst diqka qe nuk esht ne rregulll dhe duhet te studjohet ne laborotor kjo lloj domatje dhe poashtu perimet tjera qe po vijne ne tregjet e kosoves
.

Poashtu gjat festave ka hy sasi e madhe e domates dhe perimeve tjera te pa kontrolluara dhe mjaft te dyshimta -
Mbrendia e domates perben dyshim te kjo domate nuk ka fara dhe pllenimi esht i dyshimt kultivimi ose plllenimi me hormone esht jashtzakonisht i demshem dhe i dyshimt


domatja ka nje ngjyre mjaft te dyshimt ne shtresa te mbrendise dhe kjo duhet te konstatohet poashtu menjiher te alarmohet kjo origjine ne shtyp ne media origjina e kesaj domatje dhe laboratori i kontrollit dhe te pergjegjen para ligjit ata qe rrezikojne shendetin e popullit

Disa simptome te quditshme jan vrejte te ata te cilet kan ngrene keto perime pastaj qmimet jan aq te ulta dhe ky esht nji dyshim se dikush don ti ushqej shqiptaret me mallra te dyshimta
kjo esht nje kurthe e cila akoma nuk i dihet caku dhe duhet konstatiar -
Shendeti i njeriut qytetar nga keto lloj domatesh mund te rrezikohet si i pa kontrolluar prandaj populli te hape syte vet dhe apelohet te shqiptaret q e te mbjellin domate vet secili ne oborrin e tij e ne pjesen e tij -ruajeni shendetin vet nga dinakerite dhe djallzite e te tjerveKa raste kur shtete tjera kontrollojne mallra te tilla dhe i kthejne pasi kan vetedije te larte te kontrollit ata i kthejne keto mallra dhe pastaj keto mallra hyjne te shqiptaret por ka raste edhe kur vijne direkt prandaj qytetar hapni syte vet


Akoma nuk dihet qfar permbajtjesh kimike e kan rrite ket domate dhe qka ka ne at ft“ryt te
till ė dhe mendoj se duhet qe te jen shum te organizuar shqiptaret ne lidhje me kontrollin e ushiqmnit

Mendoj s e masa te repta duhet te meren ndaj importuesve te cilet nuk kan kurfar ndjenjash ndaj kombit te vet perveq profiterizmit te tyre personal


Ndoshta edhe doganat qeveria einspektoret kan shkele ligjin dhe jan korruptue duke lejuar mallra te tilla te pa konstatuara e kontrolluara

Shqiptaret duhet te jen populli ma i kujdeshem ne bote ndaj ushqimeve
mendoj se secili njeri qytetar duhet te mbejll parcelen e vet grurin e vet domaten e vet e tj

lirik 03-12-12 14:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ku mund te ket marveshje ose integrim te kufirit me keta kanibal -emri shkja te renqethe kur atyre gjithqka ju bjen nder mend per poshtersi -dhe ja ideja se hyrjet e automjeteve ne dogana ne veri te vendit kerkohet q e ti marrin serbet verior e jo prishtina -
Pra serbet shkie kerkojne si ather dikure kur beogradi kerkonte devizat e turizmit nga kroacia ne arken e beogradit ne ish federaten jugosllave-
Perendimi nuk duhet ti len keta leckaman shkie te marrin kurr as gje nga kosova -mjaft kan zhvate keta ardhacak nomad te ardhur nga rusia ne trojet e ballkanit-
Perendimi duhet te mendoj mire ket gjė te mes bej gabime te tilla sepse shqiptart kurr nuk do te pajtohen qe parate te shkojne ne duar serbe parate e doganes se tokes tone ilire qe sllavucat shkie e kan marr neper shekuj sepse edhe rashka edhe kraleva e kragujefci jan toka tonat ilire se le ma bernjaka jarina .
Prishtina duhet te mbledhe taksat dhe doganat e veriut per nevoja te atdheut tone ku do qe ka nevoje atdheu i yne e as nji cent nuk duhet te shkon per shkie vrases -ata duhet te shkojne ne rusi te banojne te putini i moskes .
Euroa dhe amerika duhet te ndaloj depertimet sllave ne europe sepse kemi nevoje per nje europe moderne e stabile jo me destabilizime e tollovi me barbaret sllav prandaj plani i perendimit duhet te jet i tille qe keta nomad te ngrdhin per buk si greqia antieuropiane anti perendimore -Pansllavizmi panhelenizmi e pan kinezizmi duhet te ndalen dhe forcene turrin e tyre europa amerika duhet te gjej qelsin magjik per ket qellim qe ti shkatrroj ekonomikisht keta barbar te rrezikshem dhe kanibal te europes .
E shihni se qka nuk ju bjen nde r mend ketyre barbarve ku pikat kufitare doganore duan ti mbledhin si haraq e plaqke ku do por kjo nuk guxon te ndodhe sepse toka esht e kosoves shteti esht i kosoves dhe doganat jan te kosoves qe i mbledhe prishtina e duhet te shperndahen per njerzt e varfer shqiptar te veriut dhe per ndertimin e shtepive te shqiptarve ne zubin potok mitrovice zveqan simoni albanik leshak drenaj koloshin -

lirik 03-12-12 16:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Perjashtimi largimi i profesorit te nderuar historianit dhe njeriut me kapacitet te madh
veprimtar i shquar i qeshtjes kombtare me njohuri te mdha ne histori
profesor i nderuar shum vjeqar ne Mitrovice si dhe aktiv i njohur ne veprimtari kombtare
profesori i nderuar i deshmuar i njohur patriot i madh i kombit Fazli Hajrizi -


largimi i profesor Fazli Hajrizit nga qendra e kultures ne Mitrovice -

ka mund e te ndodhe vetem nga bandat klanore e spiunat e individet spiuna te shkieve
-te bandave klane te flliqura te sulejman arifit
ish shefit te sigurimit te shtetit ne Mitrovice i cili s ebahsku me Faruk Mehmetin shef i sigurimit te shtetit ne ish regjimin jugosllav ka be kerdi ne popull shqiptar e i la pas mbeturinat e veta ne mitrovice gjarpri ka lene vezet e tij ne qytet prandaj punet ne qytet nuk shkojne mir ė kjo dihet tash hapur -
ne mitrovice -

Ai me faruk mehmetin e zenullah shalen ish inspektor te atij vendi kan bere kerdi ne at q ytet mbi shqiptar patriot dhe qytetar ne te kaluaren me veoprimet e tyre agjentureske dhe te organizuara deri edhe ne zhdukje fizike te njerzve -

ne kohrat e sundimit te asaj kohe te serbise ne kohen e vuajtur te shqiptarve ne ato ane te Mitrovices
-
Largimi nga puna aty e profesor Fazli Hajrizit ne at seksion te kultures ne Komunen e Mitrovices ka munde te ndodhe vetem nga spiunat e shkieve spiunat shqipfolsa dhe mediokrat klanorė Largimit te njeriut veprimtar intelektual atdhetar historian gjurmues i fakteve historike puntore jashtzakonisht i zellshem elegant dhe i disciplinuar patriot i madh me shum volume te shkrimeve qe sektori i kultures ne komunen e Mitrovices nuk ja boton dhe duhet kerkuar llogari nga kryetari i komunes avni kastrati se kush i ben keto veprime e kush i organizon keto kalne ne komune ne sektorin e kultutres dhe nderskamcat e tillla kurthat tradhtare te tilla me veprime te tilla anti kombtare duke larguar njerz kaq te mdhej te vlerave nga ky sektor ne vend qe Fazli Hajrizi te ishte kryetar aty ne sketorin e kultures qe emeriton si kapacitet i jashtzakonshem i qytetit si kauder i deshmuar intelektual -

i cili esht deshmuar me veprimtarinė e tij diapazonin dhe hulumtimet e tij te dijeve
te ngjarjeve historike dhe veprimtarise atdhetare qe aq bukur i ka te shkruara -
Hulumtimet shkencore dhe shkrimet e Fazli Hajrizit ka mjaft q e jan botuar neper gazeta dhe libra ndersa puna e tij shum vjeqare sot ka mbete ne sirtarin e tij nga Mungesa e fondeve ekonomike dhe per shkak te uzurpimit te postit te kultures nga ana e mediokerve ne komune te Mitrovices dhe klanet e tilla te edukuar ne frymen e klaneve dhe grupeve e te ndasive primitve krahinariste e regjionale te privilegjuara dhe te msuara per keq e per te bere vetem pengesa te tilla ne qytet ne krye me renegatin e njohur te qytetit ramadan kelmendin figura ma negative e qytetit i njohur per poshtersi intriga dhe shpifje ne menyra perifde dhe rrjete te dyshimta e gjuajtje gjahu ndaj shqiptarve patriot -njeri i rrahur me vaj eme uthull edhe ne kohen e serbise kuader i vjeter komunist i tito titizmit dhe regjimit jugosllav edhe ne at kohe i cili ka punsuar vetem kuadra te deshmuar te ish jugosllavise
ata q ekan qene besnik te regjimit jugosllav ramadani i ka zgjedhur me kujdes ndersa familjet vetem pak qe kan qene te edukuara ne fryme kombtare i ka lene pa pune ne ish kohen e regjimit jugosllav federativ te ish jugosllavise kur kosova ne at kohe ishte krahine autonome e serbise ky ramdani gezonte privilegje pozita ne komunen e mitrovbices si kuader besnik i partise .
Bastard te tille sot me shumice i kan uzurpuar postet e komunes
dhe me gjere ne sketore
njerz te dyshim batakqi burokrat ish njerz te kohes se regjimit te kaluar
e ironik cinik pengues e sabotator ė qe kurr nuk ua ka pa hajrin shoqeria shqiptare
- e kurr nuk kan levize as me te voglen veprimtari per atdhe -

e disa nga ata individ perkundrazi kan bere veprime anti shqiptare
sabotime dhe pengesa e dis akan bere edhe spiunime ne favor te regjimit shka kunde r popullit shqiptar
-dhe sot pa pike fytyre u turren aty ne mitrovice dhe ne regjion
pa kurfar kontrolli per te kape ku do q e munden pozita e llaskuceri te ndryshme
qka gjeten para e ku do q e munden -

e disa nga ata edhe pa qene kurr banore te atij vendi as te qytetit kurr ma pare as pa ua pa kush hajrin erdhen aty dhe moren shtepi mallrash pika te forta dyqane te luksit e shum tjera hajni grabitje e korruspione poshtersi grabitjesh poste
pa qene kurr me asnji merite per atdhe as veprimtari ne sherbim te atdheut.


Esht akt makaber i qarqeve shkinore dhe klanore shqipfolse
me shpirte te kalbur te disa sabotuesve dhe anti shqiptarve ne Mitrovice
aty qe rrijn kembkry q ne sektorin e kultures por edhe me gjerė ne shtrirje
e me direktiva shkinore pengojne dhe rrijne kujdestar te pengesave ne q ytet
- si mund te spjegohet ndryshe ky akt aq i shemtuar largimi dhe pengimi i kuadrave atdhetare q e ka me qindra qe pengohen si rasti i profesor Fazli Hajrizit

ku ne te gjitha format u pengua edhe patrioti i deshmuar Halit Barani per punen e tij atdhetare tash ma te njohur e ka plot me qindra raste

e shum te tjere -

dhe poashtu poeti autori xhelal ferizi (autori jam un) i denuari i vitit 1981 organizatori i demostratave ne at qytet me 9 vite burgje dhe i denuar disa he r per veprimtari politike

e nuk lejohet as nji nga atdhetaret per te ju qase qdo lloj pune apo veprimtarie institucionale aty nga klanet si ratsi i Fazli Hajrizit

per shkak te bajraktarve te klaneve qe veprojne aty si mediokra dhe qerdhe gjarpijsh te zi qe duan ta privatizojne qytretin me klane e me tapija me pelat qe ua sollen baballaret prej katuneve

Fazli Hajrizi figure e njohur ne Mitrovice dhe njeri me vlera te mdha kombtare
gjurmues dhe historian elegant dhe i qete njeri serioz dhe i disciplinuar shum i frytshem ne pune dhe ne veprimtari si ne arsim si ne veprimtari e ne shkrime me vlera te mdha
i cili duket se tani rrin nen hije qellimisht nga klanet uzurpuese bajraktare klanet e ndryshme te edukimeve te ndryshme disa mbeturina titiste e dis ambeturina klanore e te bajraqeve krahnore ketyre veprimtarive te zeza ne komunen emitrovices duhet te ju ndalet hovi e te mos behen keso veprimesh te shemtuara sepse ne qdo aspekt tjeter u penguan shum profesor te merituar te atij qyteti intelektual e patriot e qarqe te ndryshme te shkences dijes dhe kulture s ekspert te ndryshem te ekonomise e dijeve te mdha poet e aktivist ish te denuar heroj e deshmore veprimtar e specialist te fushave te ndryshme ekspert dhe invstorė e intelektual te rangut te larte kuadra me vlere te qytetit -u penguan nga rrjeti i bajraqeve klanore qe po ndertojne rrjetin e qrdhen e pnegeses dhe zhvillimit ne qdo aaspekt te qytetit -e keto jan shkaqet q e Mitrovica jo vetem qe esht qyteti ma i varfer dhe prapambetur -por jan shkaqet s e shum ish spiun dhe agjent te ttos e ish jugosllavise sherbyen ne sherbim te shkieve dhe parapregatiten terrenin per te ardhe shkiet ne ato zona per te nda qytetitn
Ne ato ane njerzit destruktiv nuk jan pastruar dhe ka nje numer i demshem qe aty demton interesat e qytetit me sjellje te tyre penguese -ka ardhe koha qe te pastrihen e te qerohen hesapet me keto klane dhe qerdhe te atyre pengeuseve e sabotatorve ne qytet sepse ngecja e qytetit investimeve dhe gjithqka q enuk shkon mire fajtore jan keto mbeturina te komunizmit e bajraktarizmit .
P er fat te keq Adem Jashari u vra heret dhe nuk arriti q en e ket qytet te pastroj mbeturnat e komunizmit me pushken e tij patriote sepse ka aty qerdhe te ish krajlave e rankoviqve te cilet e pengojne dhe perqajne qytetitn e sidomos i vejne ne shnejster familjet patriotike
te kombit te dshmuara per veprimtari kombtare te njohura dhe pengojne investitoret ne forma te ndryshme .
Jan njerzt me emra dhe mbiemra q ekan uzurpuar aty prandaj duhet te hapen dosjet per te gjith ata q e kan bere veprime te ndyra e grabitje dhe euleksi e qarqet patriotike shqiptare
te angazhohen ne hetime per ti ven para pergjegjsise ato klane te rrezikshme te qytetit
q ekan vjedhe grabite pasurine dhe uzurpuar postet kan bere gjithfar lloj marifetesh dhe poshtersi ne dem te interesave te shqiptarve dhe qytetit-

Poashtu veprimet tjera dhe per ket veprim te largimi i kuadrave atdhetare
si rsti i Fazli Hjarizit nga puna e frytshme dhe kontributi qe dha ky njeri i madh
per ket veprim qytetaret duhet te kerkojne llogari te strukturat dhe organet e komunes pse behen keto sabotime dhe nga kush merren keto inciativa -
dhe nga kush behet ky montim politik me prapavija te demshme per qytetin
te behet e hapur ne Mitrovice nje proteste publike per keto qellime ne shenj proteste dhe paknaqesie dhe te kthehet ne funskion menjier profesor Fazli Hjarizi


-dhe te ju thuhet mjaft ma mediokrve dhe kalnorve e antikombtarve

qe kan privatizuar e duan ta bejne tapi te veten komunen sektorin e kulture s
thua se ua ka lene baba prej katuni qe erdhen pas lufte aty
bashk me pelat e ardhura prej katuneve aty qe e kan marre si me tapi prej babe aty
pa qene kurr ma pare te dalluar per as gje te mire ne sherbim te kombit ma pare ne at vend dhe mendoj se padrejtesi ma te mdha dhe absurditete se sa qe ndodhin ne vendin tone nuk ndodhin ne asnje vend te botes dhe po shihet hapur se vetem klanet sundojne aty ne qytet por jo struktura progresive te duhura te preokupuara per perparim kombtar
Disa njerz lahpera poashtu qe nuk po i ceku me emer jan mundua q e ne mjegullen e kohes te shfrytzojne vakumet dhe mjegullat si ujq qakaj e skile te depertojne neper depertime e uzurpime e grabitje te ndryshme pa kurfar merite kur te tjetret e kan paguar me shpine dhe me gjak e lot -
Kujdes popull shqiptar patriotet te kan mbete nen hije te shkelur -
zgjohuni dhe reagoni me protesta denonconi tradhtite dhe punet e liga q e behen ne keto kohra te kqia dhe te pa drejta

lirik 04-12-12 05:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Perjashtimi largimi i profesorit te nderuar historianit dhe njeriut me kapacitet te madh-
veprimtar i shquar i qeshtjes kombtare - me njohuri te mdha ne histori -
profesor i nderuar shum vjeqar ne Mitrovice
-si dhe aktiv i njohur ne veprimtari kombtare-
profesori i nderuar i deshmuar i njohur patriot i madh i kombit Fazli Hajrizi -


largimi i profesor Fazli Hajrizit nga qendra e kultures ne Mitrovice -

ka mund e te ndodhe vetem nga bandat klanore
e spiunat e individet spiuna te shkieve
-te bandave klane te flliqura te sulejman arifit
ish shefit te sigurimit te shtetit ne Mitrovice i cili s ebahsku me Faruk Mehmetin shef i sigurimit te shtetit ne ish regjimin jugosllav ka be kerdi ne popull shqiptar e i la pas mbeturinat e veta ne mitrovice gjarpri ka lene vezet e tij ne qytet prandaj punet ne qytet nuk shkojne mir ė kjo dihet tash hapur -
ne mitrovice -

Ai me faruk mehmetin e zenullah shalen ish inspektor te atij vendi kan bere kerdi ne at q ytet mbi shqiptar patriot dhe qytetar ne te kaluaren me veoprimet e tyre agjentureske dhe te organizuara deri edhe ne zhdukje fizike te njerzve -

ne kohrat e sundimit te asaj kohe te serbise ne kohen e vuajtur te shqiptarve ne ato ane te Mitrovices
-
Largimi nga puna aty e profesor Fazli Hajrizit ne at seksion te kultures ne Komunen e Mitrovices ka munde te ndodhe vetem nga spiunat e shkieve spiunat shqipfolsa dhe mediokrat klanorė Largimit te njeriut veprimtar intelektual atdhetar historian gjurmues i fakteve historike puntore jashtzakonisht i zellshem elegant dhe i disciplinuar patriot i madh me shum volume te shkrimeve qe sektori i kultures ne komunen e Mitrovices nuk ja boton dhe duhet kerkuar llogari nga kryetari i komunes avni kastrati se kush i ben keto veprime e kush i organizon keto kalne ne komune ne sektorin e kultutres dhe nderskamcat e tillla kurthat tradhtare te tilla me veprime te tilla anti kombtare duke larguar njerz kaq te mdhej te vlerave nga ky sektor ne vend qe Fazli Hajrizi te ishte kryetar aty ne sketorin e kultures qe emeriton si kapacitet i jashtzakonshem i qytetit si kauder i deshmuar intelektual -

i cili esht deshmuar me veprimtarinė e tij diapazonin dhe hulumtimet e tij te dijeve
te ngjarjeve historike dhe veprimtarise atdhetare qe aq bukur i ka te shkruara -
Hulumtimet shkencore dhe shkrimet e Fazli Hajrizit ka mjaft q e jan botuar neper gazeta dhe libra ndersa puna e tij shum vjeqare sot ka mbete ne sirtarin e tij nga Mungesa e fondeve ekonomike dhe per shkak te uzurpimit te postit te kultures nga ana e mediokerve ne komune te Mitrovices dhe klanet e tilla te edukuar ne frymen e klaneve dhe grupeve e te ndasive primitve krahinariste e regjionale te privilegjuara dhe te msuara per keq e per te bere vetem pengesa te tilla ne qytet ne krye me renegatin e njohur te qytetit ramadan kelmendin figura ma negative e qytetit i njohur per poshtersi intriga dhe shpifje ne menyra perifde dhe rrjete te dyshimta e gjuajtje gjahu ndaj shqiptarve patriot -njeri i rrahur me vaj eme uthull edhe ne kohen e serbise kuader i vjeter komunist i tito titizmit dhe regjimit jugosllav edhe ne at kohe i cili ka punsuar vetem kuadra te deshmuar te ish jugosllavise
ata q ekan qene besnik te regjimit jugosllav ramadani i ka zgjedhur me kujdes ndersa familjet vetem pak qe kan qene te edukuara ne fryme kombtare i ka lene pa pune ne ish kohen e regjimit jugosllav federativ te ish jugosllavise kur kosova ne at kohe ishte krahine autonome e serbise ky ramdani gezonte privilegje pozita ne komunen e mitrovbices si kuader besnik i partise .
Bastard te tille sot me shumice i kan uzurpuar postet e komunes
dhe me gjere ne sketore
njerz te dyshim batakqi burokrat ish njerz te kohes se regjimit te kaluar
e ironik cinik pengues e sabotator ė qe kurr nuk ua ka pa hajrin shoqeria shqiptare
- e kurr nuk kan levize as me te voglen veprimtari per atdhe -

e disa nga ata individ perkundrazi kan bere veprime anti shqiptare
sabotime dhe pengesa e dis akan bere edhe spiunime ne favor te regjimit shka kunde r popullit shqiptar
-dhe sot pa pike fytyre u turren aty ne mitrovice dhe ne regjion
pa kurfar kontrolli per te kape ku do q e munden pozita e llaskuceri te ndryshme
qka gjeten para e ku do q e munden -

e disa nga ata edhe pa qene kurr banore te atij vendi as te qytetit kurr ma pare as pa ua pa kush hajrin erdhen aty dhe moren shtepi mallrash pika te forta dyqane te luksit e shum tjera hajni grabitje e korruspione poshtersi grabitjesh poste
pa qene kurr me asnji merite per atdhe as veprimtari ne sherbim te atdheut.


Esht akt makaber i qarqeve shkinore dhe klanore shqipfolse
me shpirte te kalbur te disa sabotuesve dhe anti shqiptarve ne Mitrovice
aty qe rrijn kembkry q ne sektorin e kultures por edhe me gjerė ne shtrirje
e me direktiva shkinore pengojne dhe rrijne kujdestar te pengesave ne q ytet
- si mund te spjegohet ndryshe ky akt aq i shemtuar largimi dhe pengimi i kuadrave atdhetare q e ka me qindra qe pengohen si rasti i profesor Fazli Hajrizit

ku ne te gjitha format u pengua edhe patrioti i deshmuar Halit Barani per punen e tij atdhetare tash ma te njohur e ka plot me qindra raste

e shum te tjere -

dhe poashtu poeti autori xhelal ferizi (autori jam un) i denuari i vitit 1981 organizatori i demostratave ne at qytet me 9 vite burgje dhe i denuar disa he r per veprimtari politike

e nuk lejohet as nji nga atdhetaret per te ju qase qdo lloj pune apo veprimtarie institucionale aty nga klanet si ratsi i Fazli Hajrizit

per shkak te bajraktarve te klaneve qe veprojne aty si mediokra dhe qerdhe gjarpijsh te zi qe duan ta privatizojne qytretin me klane e me tapija me pelat qe ua sollen baballaret prej katuneve

Fazli Hajrizi figure e njohur ne Mitrovice dhe njeri me vlera te mdha kombtare
gjurmues dhe historian elegant dhe i qete njeri serioz dhe i disciplinuar shum i frytshem ne pune dhe ne veprimtari si ne arsim si ne veprimtari e ne shkrime me vlera te mdha
i cili duket se tani rrin nen hije qellimisht nga klanet uzurpuese bajraktare klanet e ndryshme te edukimeve te ndryshme disa mbeturina titiste e dis ambeturina klanore e te bajraqeve krahnore ketyre veprimtarive te zeza ne komunen emitrovices duhet te ju ndalet hovi e te mos behen keso veprimesh te shemtuara sepse ne qdo aspekt tjeter u penguan shum profesor te merituar te atij qyteti intelektual e patriot e qarqe te ndryshme te shkences dijes dhe kulture s ekspert te ndryshem te ekonomise e dijeve te mdha poet e aktivist ish te denuar heroj e deshmore veprimtar e specialist te fushave te ndryshme ekspert dhe invstorė e intelektual te rangut te larte kuadra me vlere te qytetit -u penguan nga rrjeti i bajraqeve klanore qe po ndertojne rrjetin e qrdhen e pnegeses dhe zhvillimit ne qdo aaspekt te qytetit -e keto jan shkaqet q e Mitrovica jo vetem qe esht qyteti ma i varfer dhe prapambetur -por jan shkaqet s e shum ish spiun dhe agjent te ttos e ish jugosllavise sherbyen ne sherbim te shkieve dhe parapregatiten terrenin per te ardhe shkiet ne ato zona per te nda qytetitn
Ne ato ane njerzit destruktiv nuk jan pastruar dhe ka nje numer i demshem qe aty demton interesat e qytetit me sjellje te tyre penguese -ka ardhe koha qe te pastrihen e te qerohen hesapet me keto klane dhe qerdhe te atyre pengeuseve e sabotatorve ne qytet sepse ngecja e qytetit investimeve dhe gjithqka q enuk shkon mire fajtore jan keto mbeturina te komunizmit e bajraktarizmit .
P er fat te keq Adem Jashari u vra heret dhe nuk arriti q en e ket qytet te pastroj mbeturnat e komunizmit me pushken e tij patriote sepse ka aty qerdhe te ish krajlave e rankoviqve te cilet e pengojne dhe perqajne qytetitn e sidomos i vejne ne shnejster familjet patriotike
te kombit te dshmuara per veprimtari kombtare te njohura dhe pengojne investitoret ne forma te ndryshme .
Jan njerzt me emra dhe mbiemra q ekan uzurpuar aty prandaj duhet te hapen dosjet per te gjith ata q e kan bere veprime te ndyra e grabitje dhe euleksi e qarqet patriotike shqiptare
te angazhohen ne hetime per ti ven para pergjegjsise ato klane te rrezikshme te qytetit
q ekan vjedhe grabite pasurine dhe uzurpuar postet kan bere gjithfar lloj marifetesh dhe poshtersi ne dem te interesave te shqiptarve dhe qytetit-

Poashtu veprimet tjera dhe per ket veprim te largimi i kuadrave atdhetare
si rsti i Fazli Hjarizit nga puna e frytshme dhe kontributi qe dha ky njeri i madh
per ket veprim qytetaret duhet te kerkojne llogari te strukturat dhe organet e komunes pse behen keto sabotime dhe nga kush merren keto inciativa -
dhe nga kush behet ky montim politik me prapavija te demshme per qytetin
te behet e hapur ne Mitrovice nje proteste publike per keto qellime ne shenj proteste dhe paknaqesie dhe te kthehet ne funskion menjier profesor Fazli Hjarizi


-dhe te ju thuhet mjaft ma mediokrve dhe kalnorve e antikombtarve

qe kan privatizuar e duan ta bejne tapi te veten komunen sektorin e kulture s
thua se ua ka lene baba prej katuni qe erdhen pas lufte aty
bashk me pelat e ardhura prej katuneve aty qe e kan marre si me tapi prej babe aty
pa qene kurr ma pare te dalluar per as gje te mire ne sherbim te kombit ma pare ne at vend dhe mendoj se padrejtesi ma te mdha dhe absurditete se sa qe ndodhin ne vendin tone nuk ndodhin ne asnje vend te botes dhe po shihet hapur se vetem klanet sundojne aty ne qytet por jo struktura progresive te duhura te preokupuara per perparim kombtar
Disa njerz lahpera poashtu qe nuk po i ceku me emer jan mundua q e ne mjegullen e kohes te shfrytzojne vakumet dhe mjegullat si ujq qakaj e skile te depertojne neper depertime e uzurpime e grabitje te ndryshme pa kurfar merite kur te tjetret e kan paguar me shpine dhe me gjak e lot -
Kujdes popull shqiptar patriotet te kan mbete nen hije te shkelur -
zgjohuni dhe reagoni me protesta denonconi tradhtite dhe punet e liga q e behen ne keto kohra te kqia dhe te pa drejta[/QUOTE]

lirik 04-12-12 08:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shkatrrimi i potencialit ushtarak ne shqiperi- dhe dergimi i te gjitha mjeteve e tankseve per nshitje e per skrap nga njerzit qe duan te shesin gjithqka -
dergimi i tyre kah do e ku do qe munden neper shkritore neper firma te huaja -
paraqet nje veprim antikombtarė dhe kombi shqiptar e shteti mbetet pa siguri nacionale
--megjithse shqiperia esht ne nato ajo nuk ka potencial te armve moderne e potencailit modern
per tu mbrojtur nga nje serbi greqi apo bullgari qe jan armiq sllav dhe jetik te shqiptrarve neper shekuj-
poashtu kina e rusia q e mund te deperojne ne qdo kohe ne keto ane te pambrojtura -
ky ehst diskriminim i madh nacional qe ua bejne te tjeret shqiptarve gjithmone me hile te kurddisura

lirik 04-12-12 08:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Loti po bjen si shi--
autori xhelal ferizi
nga qielli po pike mbi dhe-
varfria ka ra mbi shqipni
kah do ku i thone atdhe-

skmaje e zezė mizore
vetvriten ne depresione
po vyshket rinia arbnore
nga klanet ezeza demone
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik 04-12-12 08:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Aftesimi dhe perpunimi i shqiptarve dhe potencialit krijues -
si dhe luften kunder varfrise ne keto aspekte per ti aftesuar qytetaret-

qofte si te punsuar qofte si prodhues te mire per atdheun e vet
shteti nuk ndermori asnji hap ne ket drejtim edhe pse shum kush kerkoj ndihma ne ket d rejtim

por kur shtrohet pyetja nje tmerr i tille neper te cilin kaloj shoqeria shqiptare ne do te na duhej shteti per nja pes shekuj dhe ndihma e tij
per te zhduke pasojat dhe per te aftesuar brezat -
nese i shohim gjermanet qe ne themi jan me te zhvilluariot ata e mbajne shtetin megjithat per ti mbajte institucionit dhe stimuluar zhvillimet e qytetaret
sepse her pas here gjermania arrine shifren e te papunve deri ne shtat miljon plus porblemeve tjera e sikur te dilte shteti nga loja nga nji miljon njerz do vdisnin rrugve te gjermanise per buk prandaj shteti gjerman me te gjitha institucionet qeveritare dhe bashkpunuese jo qeveritare esht aktiv ne forma te ndryshme direkte dhe indirekte -
te ne shqiptaret shteti po na pengon e po na zvarrite nuk na perkrahe edhe pse jemi populli ma i sakatsur ne bote dhe me s e paku pes shekuj breza duhen per te zhdukle pasojat e perjetimeve shkatrrimeve te historis e e s e pamshirshme


-shteti nuk ndihmoj shqiptaret qytetaret apo si individ per tu vu ne binare ne sherbim te zhvillimit te atdheut as te kapitalit e as te ideve


- nuk u be asnjihe r iniciative madhore me stimulim nga qeveria
e shqiperise e as e kosoves ndaj qytetarve edhe kur i jepet ndodnje potencial ju jepet djallzorve e jo qyterve patriot dhe te intresuar per zhvillimin e atdheut por klaneve sadiste destruktive mafioze

-prandaj individ dhe kolektivi yne mbet i varfer ne shemtim ekonoomikisht mjerim

lirik 04-12-12 08:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kryetari i grupit parlamentar pėr Evropėn Juglindore nė Bundestagun gjerman, Peter Weiss (CDU) shprehet se nuk komentohet politikisht njė vendim gjyqėsor pėr lirimin e Ramush Haradinajt, por ai kėshillon Haradinajn mos tė kthehet menjėherė nė politikė.

Menquria e ketij gjermani flet qarte dhe dergon mesazh te qarte se ne politiken e kosoves ehst rrezik per tu perzier per shkak te frejve dhe frenimeve te shum interesave te shum qarqeve e shteteve ,
Prandaj menquria e ketij njeriu jep mesazh te qarte qe do te thot mos vepro ne e vendin tend sepse perseri do te akuzohesh ne hage nga ndodje kurthe tjeter emenduar e re -
Tash po e shohin te gjith se sa te sofistikuara jan lidhjet rrjetet dhe rreziqet ne bote kur hyn ne rruget rrjet mu ne mes te interesave te qarqeve -dhe se gjygjet jan vetem kukulla te politikes dhe formalisht jan te pa varura dhe jan nen ndikimin e rrjeteve por normalisht ke
to behen nepermes te kontakteve peshperitse vesh me vesh dhe ne prapavi shum ilegale -per te mos ra ne sy ndikimi i politikes mbi gjygjet -
Ramushi natyrisht ka bere gabime poashtu ka pervetsue pasuri dihet qe edhe e ka perqa se bashku me hashimin e kan perqa drenicen dhe dukagjinin si kurre me pare sepse pa ktyre u rreshtuan tjerat regjione secili sipas simpatise s e vet e kjo ishte e demshme per unitetin kombtar -ndersa ramushi ne disa drejtime ndoshta ka qene i sukseshem si ne lufte dhe ne qeverisje ndoshta
-por ky mesazh qe i vjen qarte si keshille nga gjermania don te thot mos hyn mesazh mos hyn perseri ne mes te gersherve me koken tend e te pa mbrojtur nga askush se heren e trete te prehet koka nga rrjetet dhe qarqet nga te cilat ti nuk je i mbrojtur --shtrohet pyetja a esht kjo keshille pozitive per ramushin personalisht apo ka te beje me zhvillimin e atdheut dhe do te mbetet te shiohet ne angazhimin e tij aktiv a do te zhvilloj ramushi vendin -a i pengon dikjute zhvillimi yne dhe nuk deshiron qe dikush q e zhvillon vendin te jet ne pushtet -apo edhe ramushi do te jet poashtu si tjerat qeveri me ma shum fjale s epune mbetet te shihet pra

lirik 04-12-12 08:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kot e ke -
Kot e ke qdo atdhe e fe
kot e ke natyren -
kot e ke jeten mbi dhe -
hapin udhen fytyren
kot e ke lulen beharin
--nese shpresa nuk ka me nxe
-e shqiptari nuk e ndihmon shqiptarin -
ja disa vargje nga autori xhelal ferizi ne mergim

perkraheni shqiptari shqiptarin -perkraheni autorin ne mergim xhelal ferizin

lirik 04-12-12 09:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ju thash se njė gjė tė kemi tė qartė,
ne kemi marrė pėrgjegjėsi me ndihmuar procese nacionale
, procesin e dialogut, nė tema tjera nuk ka ndonjė zhvillim
, kurdo qė tė ketė do tė kemi kėnaqėsinė edhe nderin me i ndihmuar qytetarėt e vendit
edhe ju ”, ka thėnė Haradinaj.
Q- DO TE THOT KJO SHPREHJE E RAMUSH HARADINAJT A THUA PARTITE DO TE INKUADROHEN VETEM NEPER DIALOGJE POLITIKE ME SERBINE GJITH JETEN DHE TE MERREN VETEM ME SERBINE DUKE SHTERRE POPTENCIALIN E PARTIVE DHE TE KONCENTRIMIT TE NJERZVE NE AT O DREJTIME

RAMUSH HARA DINAJ DUHET TE KERKOJ QELSIN E SUKSESIT DUKE JU BESUAR TE TJERVE DREJTIME E VET TE RRIN SA MA SHUM NEN HIJE TE MOS DUKET SHUM POR TE TJERET NE NUME RTE MADH TE KRYEJNE PUNE E ANGAZHIME TE MDHA DHE TE BEHEN KONCENTRIME NE SECILIN INDIVID PER SON SHQIPTAR Q E MUND TE JET I DOBISHEM NE SHERBIM TE ATDHEUT PER ZHVILLIM DHE KONCVEDNTRIMET ME TE MDHA DUHET TE BEHEN NE ZHVILLIM EKONOMIK KU NEPERMES TE KETIJ ZHVILLIMI TE SECILIT SHQIPTAR DO TE LEVIZET MA LEHT NE TERRENE PER ARRITJEN E QELLIMEVE TJERA NACIONALE SEPSE RAMUSH HARADINAJ DUHET TE KUPTOJ SE NE SI POPULL LECKAMAN KU NUK KA NA QKA NA HAN MACA NEN SOFER SI POPULL I VARFER ASNJIHER NUK DO TE ARRIJME AS GJE NE QELLIME PER TE ARDHMEN NE PERSPEKTIVE -
HASHIM THAQI DHE BEHGJET PACOLLI ISA MUSTAFA ISH KUADRI TITIST EDHE PSE E KA EKONOMINE SI PROFESION POASHTU GJARRAHI BUJAR BUKOSHI E KUKULLA BLERIM SHALA E SHUM TE TJERE POLITIKAN NUK E NDERMOREN KET INICIATIVE NDERSA MAKOLLI MINISTRI I PACOLLIT SHKON VETEM ATY KU JA DO QEJFI KLANORE DHE ANASHKALON TE TJERE POTENCIALIST TE KOMBIT -
RAMUSH HARADINAJ KA PER TE PASE VESHTRISI NE QEVERISJE ME THAQIN E PACOLLIN SPES E KETA DERI ME TANI NUK TREGUAN INTRESIM ZHVILLIMOR PER POTENCIALIN DHE INDIVIDIN KOMBTAR -NESE RAMUSH HARADINAJ E SHEH E VERENE S EKETA PACOLLI DHE THAQI NUK KAN INTERESA TE TILAL PER INDIVIDET SHQIPÜTAR PER TI ANGAZHUAR NE ZHVILLIME EKONOMIKE NE SHERBIM TE ATDHEUT ATHER DUHET TA BEJ KY VET NE MENYRE KREJT ILEGALE PA E HETUAR THAQI DHE PACOLLI NE FORMA MJESHTRORE DUKE ANAGAZHUAR TE TJERET NE KET QELLIM E VET DUKE U SIGURUAR SEPSE KA SHUM QARQE NEGATIVE ANTISHQIPTARE Q E NUIK E DUAN ZHVILLIMIN E SECILIT INDIVID SHQIPTAR AS TE KOLEKTIVIT SHQU IPTAR
PO SHIHET S E QKA JU BEJNE NJERVE INDIVID ME VETEDIJE TE LARTE PARASJHIKUES E INTELEGJNETE ME PRIJE KOMBTARE E ZHVILLIMORE -ÜPER VEQ INJORIMIT TOTAL JU BEHEN EDHE BOJKOTE NDERSKAMCA E PENGESA PRANDAJ HARADINAJ A DO TE JA A RRINE TI ZHBLLOKOJ KETO KALBSIRA ANTISHQIPTARE Q E VEPROJNE KUNDE R ZHVILLIMIT TE INDIVIDIT -
DHE KUNDER ZHVILLIMIT KOLEKTIV NACIONAL -

lirik 04-12-12 09:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Haradinaj dikure akuzonte qeverine e partise demokratike
te hashim thaqit si parti dhe si qeveri q e nuk ka plan nacional te zhvillimit -
dhe te perspektives se vendit per zhvillim
-keto ide qe shfaqeshin nga ideatoret e kreatoret e mendimeve
- dhe analitiket ne internet kopjoheshin nga vjedhsit e mendimeve dhe partite i venin ne spikame si te tyre si mendime dhe ide te tyre deri sa jam i bindur se nga idete ne internet esht vjedhe shum nga mendimet por ta leme tash ket anash -deri sa nuk kishte dhe nuk ka platforme nacionale politike ekonomike -si do ti tejkaloj tash keto sfida me ket parti ne koalicion ramush haradinaj -a do te ket perseri ferkime dhe perplasje apo tejkalime dhe pse behen koalicionet deri sa konsiderohet s e pdk ja nuk ka platforme as nuk organizon buxhet per zhvillim te vendit pse ather hyhet ne koalcion me ket parti te deshtuar

lirik 05-12-12 05:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gjat jetes time rinore kam lexuar shum autorė antik te historise- mbi popujt - mbi
zhvillimet e tyre ne ato kohra luftrat -veqorite shpirtrore karakteristike te civilizimeve
-ekonomite e tyre veshjet popullore artin muziken ushtrine numizmatiken -regullimet shtetrore hierarkite mbreterite rendin fiset shtrirjet gjeografike veshjet kalate ushqimet e tyre vlerat prejardhjet autoktonite dhe shum karakteristika te tjera -Intresimi im per dije te thella e te holla ishte gjithmone shtyts dhe kureshtar per te arrite sa ma shum dituri e disciplina tjera studiuese te historise dhe njohurive tjera ne te pergjitshmen per tu pajisur sa ma shum me dituri -
Ajo qka me ka lene pershtypje esht poashtu historia nji nder shum lendet e ndryshme dhe kur lexoja per popujt dhe per ngjarjet pushtimet mbijetesat luftrat e popujve e tj
po i sjell ketu disa informacione te historis e neper disa shkurtesa qe do te ishin intresante ndoshta per lexuesin

Ne mesin e shek. III para eres se re ne krye te mbreterise Ilire dolen ardianet. Aristokracia skllavopronare ardiane, e cila kishte krijuar nje organizim te mire ushtarak, ne vitin 251 para eres se re mori ne dore pushtetin dhe perfaqesuesi i saj u be Pleurati. Keshtu, ne fuqi erdhi dinastia ardiane, qe sundoi per me teper se 80 vjet, me kryeqytet Shkodren.
Ne lufte me keltet, ardianet arriten t'i debonin ata pertej lumit Narona, kurse ne jug arriten te rrezonin mbreterite e vjetra te enkelejve e te taulanteve, duke e shtrire pushtetin e tyre ne tere Ilirine e Jugut.

Lufta e Pare Iliro-Romake (229-228 para eres se re)

Rritja e fuqizimi i Mbreterise Ilire vuri ne shqetesim jo vetem shtetet e Greqise por dhe Republiken e Romes, e cila synonte te sundonte ne detin Adriatik. Ne vjeshte te vitit 229 para eres se re Roma filloi luften kunder Mbreterise Ilire.

Nuk po flas per luftrat e tjera ...vetem ne kete lufte roma rrafshoi 60 qytete te begata ilire...nuk po flas per Epirin, por vetem per Ilirine e Teutes.

Ne luften e dyte Iliro-romake (219-219 para eres se re) u shkaterrua perseri pothuajse i gjithe civilizimi ilir.

Ne luften e Trete Iliro Romake (170-167 para eres se re)u shkaterrua per here te trete iliriku deri ne thellesi aty ku shtrihet sot Serbia.

Pasi nenshtroi Mbreterine Ilire dhe shtein e Epirit, Roma nuk i largoi ushtrite si me pare. Ajo vendosi te qendronte ne Ilirine e Jugut dhe qe ketej te pushtonte viset e tjera ilire, pastaj te gjith Gadishullin e Ballkanit dhe me tej dhe Azine e Vogel.

Iliret e viseve te tjera nuk u nenshkruan lehte. Romaket u detyruan te ndermerrnin nje sere fushatash ushtarake qe zgjaten disa dhjetevjecare derisa i pushtuan. Qendresen me te madhe e ndeshen ne Dardani. Dardanet mbrojten lirine me teper se trecerek shekulli. Me ne fund ne vitin 84 para eres se re Roma arritit te nenshtronte dhe Dardanine.

Me vendosjen e sundimit te saj, Roma ndoqi ndaj ilireve politiken e shfrytezimit te eger ekonomik dhe te asimilimit etnik. Me qindra e mijera fshatare u shpronesuan dhe u kthyen ne skllever. Ne disa raste banoret u shperngulen ose u shfaroesn sic ndohi per shembull me ardianet e me pirustet. Ne Iliri u vendosen banore te ndryshem romake si ushtare, nepunes, zejtare, etj te cilet sollen me vete gjuhen, zakonet, kulturen dhe fene romake.

Ketu rrefimi vazhdon keshtu: Pushtimi romak ka qene pushtime me i eger shkaterrues i Ballkanit


Te autoret antik shum her esht pershkruar mizoria mėria tendenca per grabitje tokash per te shtri perandori per te shfaros etnikisht popuj toka te huaja per te kryer fakte e tnike -
Pushtuesit e ilirve vertet ishin te eger dhe te pa skurpullt e te pa besė dhe njerz shkatrrimtar te mdhej shfa roses dhe simbas gjurmve historike ku do shohim ilir te sakatosur te mshefur te strukur neper male dhe te dhunuar -
Dhuna e romakve helenve sllaveve bullgarve dhe turqve e te tjerve kan qene dhune te egra mbi iliret aq sa kur kam lexuar te autoret ne rinine time rrenqethesha nga librat informacioni i ngjarjeve dhe historia e dhimshme mbi ket populll fatkeq i cili psoj aq keq dhe gjenocide njera pas tjetres -
Romaket jan parardhsit e italianve ata kan bere kerdi dhe ua kan ndrruar dhe jan munduar te ua ndrrojne ilirve shqiptarve qe fe e qdo lloj identeti dhe ne nje mas e te madhe kan arrite por jo krejt sepse iliret e vjeter kan mbijetue megjith demtimet e mdha
Ne fund kur dyndjet sllave u bene aq te mdha shkatrruese dhe te pa durueshme ashtu siq u be sundimi romak ---romaket rane ne ujdi gjithmone me sllav kunder ilirve ---edhe sot jan te tille ata edhe sot veprojne te tille edhe sot kan aleanca me sllav miqsi e marrveshje kunder interesave te shqiptarve -
keta jan parardhsit e karla del pontes --dhe fytyra e vertet e tyre se si bashkrenditen me sllav si bashkpunuan me sllav kundr shkatrrimit etnik te ilirve etnik sa ma shum dhe sa ma me gjenocod e okupim te tokes edhe pse sllavet nuk ndaleshin dhe synonin pushtimin e romes dhe krejt italise e e europes qellimi i te cilve ishte po ai si i turqve
dhe ashtu ata edhe sot veproj ne
--


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:04.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.