Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 10-12-12 22:14

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Njėri nga trimat mė tė njohur tė kohės dhe luftėtarėt mė tė mėdhenj tė vendit, qė do tė hynte si hero nė historinė e qėndresės kombėtare shqiptare, padyshim ishte Azem Bejtė Galica i cili edhe pse i ri do ti udhėhiqte luftimet e zhvilluara qė nė pranverėn e vitit 1913, nė fshatin Mikushnicė, ku do tė vritej vėllai i Shotė Galicės, Dan Radisheva (Ramadani) dhe do tė kapej rob edhe Azemi, pėr tu internuar nė kampin e tmerrshėm tė Runikut, tė formuar nga Serbia pėr mundimin dhe keqtrajtimin deri nė vdekje tė shqiptarėve.

Por, pas shumė torturave mbytjeve dhe tmerreve qė pėrjetonin tė burgosurit shqiptar aty, familjarėt do tė sulmonin kampin, pėr lirimin e bijve tė tyre tė cilėt vdisnin nėn torturat ēnjerėzore tė pushtuesve serb. Ndaj ushtria dhe xhandarmėria serbe nė shenjė hakmarrje, do ti rreshtonte tė gjithė tė burgosurit shqiptar tė kėtij kampi pėr ti pushkatuar, me ē`rast Azem Bejta, pėrmes plumbave tė togės sė pushkatimit, i plagosur lehtė kishte mundur tė arratisej.

Por, sipas shėnimeve tė studiuesit Bedri Tahiri, nė librin "Azem Bejtė Galica"pas ikjes nga kampi, ai do tė hetohej, plagosej dhe kapej prapė nga xhandarmėria serbe nė Malet e Drenicės. (Prof. Bedri Tahiri, libri " Azem Bejtė Galica" 1995 Shkėndija Prishtinė)

Pas arrestimit, xhandarmėria serbe do ti merrte edhe dy vėllezėrit e mėdhenj tė tij nga shtėpia, dhe nė vitin 1913, nga frika e arratisjes sė sėrishme, qė tė tre do ti dėrgonte nė Pozharevc nė burgun me sigurinė mė tė lartė dhe mė tė rėndin e kohės, nė Serbi.

Pas dy vjetėsh vuajtje e torturimi, trupi i Azem Galicės dhe vėllezėrve tė tij ishin regjur e kalitur sa qė duronin ēdo lloj dhembje e mundimi, por jo edhe poshtėrimin qė u bėhej atyre nga Serbia. Ndaj mė 1915, ata mezi kishin pritur pranverėn e atij viti, pėr tė dėshmuar edhe njėherė zgjuarsinė e luftėtarėve kryengritės dhe trimėrinė e heroit kombėtar, si Azem Galica, i cili kishte arritur qė nė njė mbrėmje tė asaj pranvere ti dorėzonte rojet serbe, ti hapte dyert e burgut tė Pozharevcit, dhe bashkė me vėllezėrit, tė armatosur me armėt e grabitura nga rojet e burgut, ti vrisnin edhe disa nga xhandarėt serb qė do tu viheshin atyre nė ndjekje, ani pse nuk gjendeshin nė Kosovė, ata luftonin trimėrisht edhe nė mes tė Serbisė.
Pra, pas arratisjes nga Burgu i Pozharevcit, dhe njė udhėtimi tė mundimshėm i cili do tė zgjaste pėr disa ditė e net me radhė, tė ndjekur hap pas hapi nga flakėt e pushkėve dhe pritave e rrethimeve tė pa ditura gjithandej tokave tė panjohura tė Serbisė edhe pse shpesh herė ranė nėn rrethime tė hekurta atyre ditėve e netėve tė errėta e tė vėshtira duke u pėrndjekur kėmba-kėmbės derisa arritėn nė atdheun e tyre Kosovėn e pushtuar dhe vendlindjen djegur.

Ata nga njė udhėtim i pabesueshėm, do tė mbėrrinin si engjėjt e bardhė tė lirisė nė Drenicėn e mjegulluar nga tymi e flaka e vėnė nė ēdo anė nga pushtuesit serb, duke kaluar njė rrugėtim "mitologjik", pėr ditė e netė tė gjata e tė errėta pa ujė e ushqim, pa mundur ti ndalonte askush nga banorėt serb tė cilėt i kishte thirr shteti nė ndihmė as ndjekja e pa reshtur nga xhandar e ushtar, pėr tė kaluar faqebardhė qindra kilometra largėsi, fushave dhe maleve tė Serbisė.

Pėr herė tė parė, gjatė gjithė kohės sa do tė zgjaste pushtimi serb i trojeve tona, vetėm Azem Bejta me vėllezėrit e tij, mundėn tė arratiseshin nga burgjet e largėta nė thellėsi tė Serbisė e tė arrinin gjallė dhe shėndosh e mirė nė Kosovėn e tyre tė pushtuar, megjithėse edhe aty nuk i priste asnjė parajsė me lule, por njė luftė e rreptė pėr mbijetesė dhe liri, jo vetėm pėr vete dhe familjen por pėr tė gjithė bashkėkombėsit nėn robėri.

Ndaj Azem Bejta edhe pse i ri, ai do tė pritej me shpresa tė mėdha nga tė gjithė shqiptarėt tė cilėt ėndėrr kishin ēlirimin e vendit dhe bashkimin me Shqipėrinė, pėr ēka edhe do tė luftonin me nderė e trimėri deri me rėnien e tyre nė altarin e lirisė.
Ndaj, shumė fshatra dhe vendbanime shqiptare do ti bashkoheshin kryengritjes me vetorganizim, udhėheqės i tė cilave, pas njė kohe jo tė gjatė do tė emėrohej trimi Azem Bejtė Galica.
Ai qysh nė vitin 1912, do tė konfrontohej me serbėt si 23 vjeēar pėr tė mos pushuar asnjėherė deri nė vdekjen e hershme tė tij si hero, kur ishte vetėm nė moshėn 35 vjeēare, duke mbetur pėrherė njė prijės i paepur dhe gjithmonė nė konfrontim tė hapur me Serbinė, kundėr sė cilės nuk e ndaloi asnjėherė pushkėn ēlirimtare, deri nė ēastet rėnies sė tij heroike nė luftė pėr liri kombėtare, ēlirimin e trojeve tė okupuara nga pushtuesi sllav dhe bashkimin e tyre me shtetin amė Shqipėrinė.

Azem Bejta ishte dhe mbeti ndėr luftėtarėt mė tė mėdhenj dhe trimat mė tė dalluar qė pati vendi nė ato vite tė rėnda kur populli ynė mezi mbijetonte nėn okupim, i cili me heroizmat e tij, jo vetėm se do tė bėhej shembull pėr trimėri por do tė shndėrrohej edhe nė njė burrėshtetas si dhe arkitekt tė shtet-ndėrtimit nė kohėt mė tė vėshtira qė pėrjetonin shqiptarėt nėn okupimin sllav.

Qysh nė moshėn 31 vjeēare, Azemi si rrallė ndonjė luftėtar tjetėr, do tė hynte ballėhapur dhe krenar nė histori, duke arritur i pari tė krijonte nė zemrėn e Kosovės sė pushtuar dhe Drenicėn heroike, shtetin e tij tė lirė, qė atėbotė do tė pagėzohej me emrin e ndritur "Arbėria e Vogėl", pėr tu njohur dhe shėnuar pėrjetė me germa tė arta nė historinė e kombit tonė, njė pjesė e tė cilit, pėr fat tė keq edhe sot vuan, ngase pėrkundėr pėrpjekjeve tė pareshtura, ende mbetet i ndarė dhe nėn pushtim.

Pra, Azem Bejta, pas disa vitesh kryengritjeje, shumė betejave tė zhvilluara dhe luftimeve tė vazhdueshme e tė pa ndalura kundėr ushtrisė dhe xhandarmėrisė pushtuese serbo-sllave, me vendosmėrinė dhe heroizmin e treguar nga ai dhe luftėtarėt sypatrembur shqiptar, detyruan pėrfaqėsuesit shtetėror e ushtarak tė pushtuesit serb qė nė qershor tė vitit 1920, nė emėr tė ashtuquajturave "zona tė lira" siē quheshin atėkohė oazat e ēliruara nė brendi tė trojeve shqiptare nėn okupimin sllav, tė pranonin krijimin e njė "shteti tė pavarur" shqiptar nė mes tė Drenicės.
Ky ishte shtet i parė i kėtij lloj nė rajon e mė gjerė qė atėbotė do ti epej njė emėr i njohur i cili nga shqiptarėt kujtohet edhe sot me nderim dhe ruhet pėrherė me nostalgji, duke hyrė pėrgjithmonė nė analet e historisė sonė kombėtare, si shteti i quajtur, "Arbėria e Vogėl".

Pėrveē Zonės Neutrale tė Junikut e cila do tė pėrfshinte Junikun me disa vendbanime, shteti i sapokrijuar shqiptar nė Drenicėn heroike, me Komunėn e atėhershme tė Prekazit historik, si qendėr tė tij, do tė shtrihej edhe nė 10 fshatra pėrreth, tė cilat pėrbėnin "tėrėsinė e pėrcaktuar gjeografike" tė tij dhe ishin brenda kufijve tė territorit tė njohur si shtet.

Madje, shteti i Arbėrisė, kishte edhe forcat e armatosura tė tij i cili pėr ushtri pati luftėtarėt e zgjedhur shqiptar, tė ēetės sė Azem Galicės, trupat e tė cilėve u kthyen nė mburojė tė pakalueshme ndaj ndėrhyrjeve tė ushtrisė dhe xhandarmėrisė pushtuese sllave nė territorin e lirė, edhe pse ajo ishte e rrethuar nė tė gjitha anėt nga forcat armike serbe, tė cilat si hienat e uritura pėr gjak njeriu, prisnin padurim- momentin e pėrshtatshėm pėr ta gllabėruar Shtetin e Arbėrisė.

Nė kohėn sa zgjatėn kėto ngjarje historike, Azem Bejta do tė formonte edhe njė Qeveri tė pavarur vendore e cila do ti sundonte e administronte territoret e ēliruara sipas ligjeve dhe tė drejtave shqiptare, duke ndaluar ēfarėdo pėrzierje dhe ndėrhyrje tė Serbisė nga jashtė, nė shtetin e pavarur tė Arbėrisė.

Madje, megjithėse luftimet nė mes luftėtarėve tė Azem Galicės dhe Serbisė si pushtuese e trojeve tona shekullore, nuk do tė pushonin asnjėherė edhe pas marrėveshjes pėr krijimin e "Zonave tė lira nė Kosovė", shteti i vogėl shqiptar i Arbėrisė, rezistoi fort dhe qėndroi trimėrisht i lirė e i pa epur, duke mos u dorėzuar asnjėherė, para asnjė sulmi sado tė rėndė, beteje apo vėshtirėsie ēfarėdo qoftė ajo, pėr 4 vite me radhė, qė nga qershori i vitit 1920, e deri nė korrikun e vitit 1924, kur do tė pėrmbyllej historia e tij.
Nė atė muaj, forca tė shumta serbe tė ardhur nga Shkupi dhe Serbia, me armatime tė rėnda lufte dhe topa artilerie mė modern tė kohės, do tė sulmonin befasisht Arbėrinė, me ē`rast do tė plagosej rėndė dhe binte heroikisht edhe prijėsi e krijuesi i sajė heroik-Azem Bejtė Galica me shumė bashkėluftėtar nė mbrojtje tė shtetit dhe lirisė sė Arbėrisė, duke u shuar kėshtu, pas 4 vitesh lufte e qėndrese heroike pėr jetė a vdekje edhe "Arbėria e Vogėl" si shtet.

Bashkėluftėtarėt e mbetur bashkė me Shote Galicėn, trupin e pajetė tė tij, do ta varrosnin nė njė vend tė panjohur pėr armikun, kurse luftėn edhe pėr disa vite do ta udhėhiqte, bashkėshortja dhe bashkėluftėtarja e tij, Shote Galica e cila deri nė vdekjen e saj nė moshė tė re, nuk ju nda asnjėherė luftės, me bashkėluftėtarėt e mbetur tė lirisė.

Por me gjithė rėnien e tij dhe tė shumicės sė bashkėluftėtarėve tė lirisė, lufta e nisur nga Azem Bejtė Galica, me gjithė rėniet dhe ngritjet e intensitetit, si dhe ndryshimet nė formė dhe dimensionet e veprimit, ajo nuk do tė ndalej kurrė nga shqiptarėt, deri nė ēlirimin e pėrhershėm tė Kosovės dhe arritjen e pavarėsisė sė saj nga pushtuesit serb.

lirik 10-12-12 22:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shtat katune jan ne drenice te fisit kuq kuqion nga Drenica e kuqe

bajraqet e te cilit fis kan marr pjese gjithmonė neper lugftra te pergjakshme luftarake per mbrojtjen dhe lirine evendit te kosoves dardane -

trembjedh breza te Azem Galices njeri pas tjetrit njihen neper luftra qendresa te pa pa ndepre me shum armiq dhe pushtues -nga keto ane pati kryengritje te pergjakshme vullnetar dhe shum njerz te syrygjynosur e te burgosur iniciator te kundershtimeve vullnetar dhe shqiptar te kesaj ane q e nuk jan pajtuar me asnji pushtues -

Bejta BABAI i Azem Galices se famshem Abazi gjyshi i Azem Galices i cili njihej per kryengritjet kunder turqve bullgarve e oushtuesve tjere te gjith keta breza fis trimash jan ra neper beteja brez pas brezi deri te Azemi i famshem i cili me gjith vllezerit e farefisin u vra i humbi 37 antare te fa,iljes edhe nenen ia dogji ne zjarr te gjalle serbia ndersa bejta baba i azemit u vra fyt per fyt me turq ne luften e drenices kunder shemsi pashes
brez pas breezi ky fis u petgjak brez pas brezi galica qendroj -me shum katune tjera te drenices se pergjakur nga pushtuesit epamshirshem gjakatarė qe sulmonin e lakmon in token e lashte dardane per ta pushtuar qe ishte dhe esht pjesa ma e bukur e ballkanit dhe europes -

Bejta babai trim i Famshem i Azemit u vra ne luften e ne kryengritjen e drenices kunder shemsi pashes
-- fisi kuqion fisi i njohur kuqi jan fise me rrenje te vjetra historike
dhe qendreses ne zonen e drenices
te trimerise shekullore fis luftarak i pa nenshtruar ndaj pushtuesve --
keto fise jan galica prekazi mikushnica obria ternafci lushta

lirik 10-12-12 23:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Jashar Pashė Gjinolli ishte njė pasha shqiptar i shitur tek turku.
Sarajet i kishte nė Prishtinė. Kishte bėrė lufta tė shpeshta kundėr fshatarėve duke kthyer tokėn e tyre nė ēifligje. Diku rreth vitit 1867, niset me ushtrinė e tij nga Prishtina dhe nėpėr grykė tė Carralevės, hyn nė Drenicė ku pushton pjesėn jugore te drenices
, duke vendosur ēadrat nga fshati nė fshat
edhe pse drenicasit per te ruajtur nderin her pas here rrinin her ne kulla me pushke ne dore e her ne mal per te qene gjithnji ne gatishmeri per te mos ju nenshtruar ushtrise sa pashes
. Herėn e fundit pashai turk me ushtrine vendoset nė fushėn qė gjendet mes fshatrave Ēikatovė e vjetėr dhe Gllogoc (Drenas i sotėm).
Pashai gjatė tėrė kohės kėrkon nga fshatarėt qė t'i dėrgojnė femra nė ēadrėn e tij dhe tek ushtarėt. Tenndencat e osuhtuesve per keto qellime poshtrimet ne moral njihen gjat gjith kohes se secilit pushtues te ardhur-
Duke njofte mire bukurine dhe fisnikrine e vjeter bukurine famshme te rraces s evjeter ilire shqiptare ne gadishullin e balllkanit e cila nuk kishte krahasim per kah bukuria
pushtuesit hamshore lloj lloj ardhacakesh lakmuan ne keto qellime per te fute ne dore hyrijat tona shqiptare -por shqiptaret nuk ndejten duarkryq e te lejojne turpin e neperkembjen e nderit -qe ishte ma shum se jeta e tyre kanuni kulti i tyre mbrojtja e robve te shoise familjes nderi i grave nderi i burrerise tradite shekullore shqiptaro ilire qe grate binin edhe ne gremina mos me ra ne dore te lloj lloj ardhacakve nga fundi i botes
Nė pjesėn jugore te drenices populli filloi tė ikė masovikisht nėpėr male per te mos lejuar neperkembjen prekjen ne motral te grave e ne moral te kulles ata rrinin ne male ne gatishmeri lufte
. Ndėrsa pjesa veriore e drenices , e kuptuan fushatėn e pashait si njė dhunė qė u bėhej nderit dhe lirisė sė kombit e vatanit te dashur te tyre.
Prijės i popullit dhe djelmėnisė nė Drenicėn veriore ishte Tahir Gradica,
njė zotni vendas.


Gradica e famshme shquhet per tradite malsore dhe trimeri qendrese te djelmnise se asaj ane te bjeshkes malsore te qiqavices se drenices

djelmnia e burrat e kesaj ane jan shquar gjithmone per guxim e trimeri

Tahir Gradica Ai mundi tė mbledhė rreth njė mijė luftėtarė drenician

tė armatosur me sopata me kmesa kosa arme te ndryshme edhe jatagan
e me pushkė per ti ra ushtrise se turkut qe ishte stacionuar ne drenice per te shtri sundimin ne keto ane te kosoves tokes dardane -
per te sunduar e poshtruar popullin shqiptar
ne te gjitha menyrat emundshme siq vepronin zakonisht pushtuesit -siq vepruan ne llap shkqiet te familja e Dem Ahmetit qe dihet historia siq vepruan ne selac ne ahsle te bajgores e ku do ne trojet shqiptare

-
. D renica e kuq e epergjakshme neper shekuj drencjanet e lenduar dhe te pezmatuar nga sjelljet e tilla te pashallarve e te ushtirse turke

Kėta bėnė pėrgatitjet e duhura pėr luftė duke siguruar ushqim,municion dhe armė rezervė.


Ndėrkohė angazhuan mjeshtrin e rrallė tė kėsaj ane, Zeqir Kiēinėn nga fshati Baicė qė tė punojė njė top.

Ai kishte punuar topin me dru tė qershisė; e kishte mbėshtjellur e shtrėnguar me rrathė tė hekurit dhe e kishte vendosur nė njė qerre tė tėrhequr nga kķjet (qejt).

Tė prirė nga Tahir Gradica dhe prijės tė tjerė tė asaj ane,
nisen pėr betejė. Nė kohėn e cķlave arritėn afėr llogorit ku ishte pashai. Nė mesditė kur ushtria turke fillon tė hajė drekė, drenicjanet
- mbushėn topin me barut i futėn njė gur brenda dhe e shkrepėn kundėr turqve duke u shkatuar humbje tė mėdha turqve e duke u futur tmerrin ne sulme te furishem
. Ky ishte fillimi i luftės, e cila zgjat disa ditė edhe fyt a fyt duke u pre me kosa kmesa e jatagana

ku shum krena te turqve mbeten shkurtue

, duke mbetur tė vrarė shum ushtarė turq ne shpartallim
nga sulmet e furishme dhe te revoltuara te shqiptarve

. Kur filloi tė dobėsohej tejmase ushtria turke, shqiptaret drenicjan
i afrohen kampit dhe mė tepėr, duke sulmuar mė rreptėsisht
. Pashai me mbetjet e tij krejt te vogla i shfarosur keq u largua, ndėrkohė qė drenicianet
hynė nė kamp dhe plaēkitėn tėrė armėt truke dhe inventarin tjetėr
moren edhe kuaj municion te turklut duke pėrfshirė ēadra, municion, jatagana te turqve etj
N e keto luftra gjithmone kan marre pjes e trimat e fisit te kuqve nga galica mikushnica prekazi si dhe trimat e gashit te libovecit e katuneve tjera te njoiohura te drenices si llauusha obria dhe katune tjera te njohura per rrezistence patriotizenm e trimeri katune te nje krahine shum te bukur malore kodrinore shqiptare drenicjane d ardane me fusha e shtrirje te mahnitshme te nje bukurie e klime rrafshnalte e bukur siq esht drenica e njohur per grunaja e peme dardha e bukuri fushoreNjė luftėtar nga fshati Gllabar por edhe tjere luftar nga rezalla morina makermali klorrotica terteniukiu mikushnica llapushniku baica
e shum te tjere qe ishin ne vijat e frontit nė vijėn e parė te frontit kunder turqve -

, por i pari ai hyri nė ēadrėn e pashait-

ku mori e gjeti shum arme e municion dhe per veq asaj gjeti edhe enėn dhe enet tjera
nė tė cilėn drekonte pashai dhe ne qadrat tjera tjere oficer turq e zaoti
, dhe at ene e dėrgoi nė shtėpi si trofe
, ku u mbajt deri vonė e ma vone esht derguar ne muzeun e kosoves per tu ruajt si muze historik si njė kujtim i nje beteje te pergjaksdhme shqiptare pe rlirine enderin token e traditen fisnike shqiptare .

Pashai erdhi pėr t'a turpėruar poshtruar kosoven shqiptarine Drenicėn shqiptare
dpor u kthye vetė i turpėruar dhe i shpartalluar me gjith ushtrine
Zmeerimet e turqve pushtues mbi drenicen mbi 470 vjet kan qene teper te mdha per shkak te kundershtimeve te vazhdueshme qe i jan ba ushtrise dhe sundimit turk nga keto ane
Edhe pse nje perandori kaq e madhe si turqia e cila dridhte europen
derinica kurr nuk ju nuk nenshtrue dhe njihen kryengritjet e kuqve berishve gradiccve galices miklushnices prekazit libovecit llaushes obriose rezalles si syl rezalal i famshem e ahmet delia bejt galica uk kuqi i ferive te mikushnices e shum burra e prijsa tjere te famshem bajraktar qe ndejten e qendruan ne kulla te gurit duke i bere balle heroikisht 500 vjet pa ju nenshture turqise e as bullgarit poor as serbit .


. Qė nga ajo kohė pjesa jugore u quajt Drenicė e Pashės por kjo nenkupton drenica ku u mund en pashalleret sepse mu te kroni mbretit shum pashallare kan lene kokat e qaiśsh nga te dy anet e drenices kur drenicasit jan organizuar per ti kundershtuar me arme ne te gjitha kohrat

ndersa pjesa veriore e drenices u quajt drenica Drenicė e Kuqe por jam i mendimit se drenica ku do e kuqe esht pasi ajo neper shekuj u la me gjak -prandaj e gjith drenica duhet te quhet e kuqe por edhe mbare dardania kosova ehst toke ekuqe e lare me gjak
.

lirik 11-12-12 00:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shtat krajlia ne kembe jan que
autori xhelal ferizi lahute dardane
shtat sulltana e pashallarė
kah do topat kan gjemue
per ta shue popullin shqiptarė

por shqiptari jo nuk shuhet
as nuk shkelet gjallė mbi dhe
as barotit nuk i druhet
kur ti ndeze zemerimi rrfe

ata bien per mbi ushtri
siq kan ra ne shekuj te motit
fyt pr fyt me shum ordi
jan shkue djemt e kastriotit


mbi kuaj hypun azganat
armt besnike i kan flakrue
djem si rrfe qe i kan linde zanat
mbi ushtri te hasmit jan lshue

e i kan ndezė armet mizore
jataganat ne gjak kullue
si vetima ne re qiellore
armt shqiptare kan vringllue

uka kuqi me arme kreshnike
e prej llaushe bajraktari
bejt galica ne arme qelike
tahir gradica flakė e zhari

edhe tjere gashjan azgana
fyt per fyt me pashallarė
syl rezalle q e s ban ma nana
trim si rrfe mbi kali te bardhe

por si shpate ahmet delia
bjen me pre krena te armikut
ma azgan se pat shqipnia
tu i vrngllue shpata qe qelikut

moj drenice moj kapedane
shum e vogel me tokė je
por se e ke nji zemer zane
ne lufte je ra me turq e shkjedigjen fushat te bereqetit
ka marre flake kah do beteja
mbi ushtri kah kroni i mbretit
bjen drenica e rrept si rrfeja

ah kadal ti jashar pasha
se s ka vdeke jo drenciani

ne qadra tua nuk hyjne vasha
pa u flakrue ne betejė tagani

e pa dalė kjo shqipni fare
nderi jonė nuk bjen ne thoj te huaj
per pa u shue fiset shqiptare
gjak pa u derdhė mbi dhe si ujė

prite tash andej kah fusha
jan nise djemt rreshtue ne bajraqe
djem gashjan q e i ka llausha
qe ne mejdan s ndahen pa gjaqe

tym e flake shkon korrotices
bjen polluzha djem te kastratit
e bajraqet e shtutices
ne turr djelmnia e bekė rifatit

vjen lutani si vetima
e radisheva zjarr baroti
djem te kotorrit me ata trima
por si rrfe qe e shkrepe moti

mbaju pashė se u nis berisha
e krasniqja e asaj ane
ne goje taganat e turr si bisha
per me i ra ushtrise osmane


drenicjant fort jan zemrue
si rrufete me i preke me zjarre
prroje te gjakut kan me shkue
ke me i lane sa krena e varre

se dardanja iliriane
s rrin ne krajla as nen sulltana
ktu djelmnia pin gji zane
gjith n- shqipni ka pasė azgana


gjith kosova fushe mejdani
kah do fusha u la me gjak
gjith baroti e jatagani
jan perzie ne vrngllim e flakėtrojet te pareve kur nuk - merren

as nuk rrijne ne kthetra mizore

trrimerite tona kurr nuk shterren
sa te jet toka burimore


sa te jet gjaku kuq me vlue
e damari ne trimeri te parve
kjo shqipni kurr ska me u shtrue
sa te jen zjarr zmerat t- shqiptarve

as dardanja kjo antike
as drenica zemra e saj
rrnofshin shqipet e arm-.t besnike
por si bjeshkt me mal e pllajė

tregoni shokut shoqes miqve lexoni perkhaheni autorin xhelal ferizi
vargje te reja shqiptare nga autori xhelal ferizi lahute dardane

lirik 11-12-12 08:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Deri sa legjenda e kombit turk Taip Erdogan po bėn qudira ekonomike me rritje te madhe te perqindjes ekonomike -ku te gjith turqve ne bote ju garanton kthim te sigurt ne turqi
-edhe atyre qe nuk kan pension menjiher ju jep pension te mjaftueshem per jete dhe ekzistence-
Kjo esht diqka fenomenale faq ee bardhe dhe bashkpunim i jashtzakonshem me popullin qe ben qeveria turke .
K y kombinim kjo harmoni me popullin ky angazhim qe turqia ti kthej te gjith turqit e vet neper bote dhe ti angazhoj ne pune aktive nme sherbim te u turqise dhe te mbushjes s evendit me banorė ehst atdhetarizem strategjik i turqve .
Un personalisht ja heqi kapelen turqise se tille qeverise turke me nderim -
sepse vetem nji atdhetar i vertet per popull te vet mund te veproj ashtu si Taip Edogan legjenda .
Taip Erdogan legjenda poashtu ju jep ushqim turstve sa te duan deri sa ruset disa njerz rus disa nga ata nji nume rprta bastrad prej tyxre siq tregojne njerzit deshmitar qe shkojne turist ne turqi - ata ardhacak aty
qe jan turist me qellim avanture spiun qellimkqi dashakqi te turqise pushtues mosmirnjohs -

e harbut pijanec qe hudhiin ushqim per toke e gjuhen me ushqim -
duke hudhe ushqim e duke shpernda ushqim neper toke kahdo pa kurfar kulture dhe krejt barbarisht kur ne afrike vdesin njerzit pamshirshem per ushqim
keta ruset tursit me shumice nume rjo i vogel turistesh rus
-duke u hudhe ushqim in turk qe marrin me shumicė e tepricė sa te duan ne turqi
-e hudhin ne menyre te qthurur duke shfry sadizmin e tyre antiturk e antimysliman nga pozita e tyre urrejtse shoevene e shfrenuar kriminale panortodokse .
A ju jepet buka ketyre katilve mizorve a po nuk do te ishte ma mire qe turqia te ju shperndaj fiseve te uritura ne bote buken e ne afrtike e ku do tjeter ku mbreteron varfria ma sevap do ishte .
Shiheni pra qka siguron qeveria turke dhe qka ben nji kryeminister i njerzishem per popull te vet patriot dhe organizues perfekt planifikues -e jo s i ministrat tone qoban te dhive qe nuk e rrespektojne as invalidin e luftes me kembe te kputur -kur populli yne qnjerzorhet dhe shkon neper goje te armiqve te sadistve te deri djeshem q ena kan nda e jan talle me lirine e dinjitetin tone duke lene shkaun me qellim q ete na poshtroj gjithmone ,

lirik 11-12-12 08:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nji kryeminister i tille patriot turk dhe nji sistem i tille i kombinuar tejett mjeshtor dhe largpams do ta fuqizoj turqine ne menyre qe a skina e as rusia te mos mund ti fusin kurr hundet aty ne bosfor .
Renedesia ezhvillimit turk do te jet muri i pa kalueshem per rus e kinez te cilet po forcohen jashtzakonisht dhe po paraqiten agresiv te rrezikshem -pasi qe forca e amerikes e europes per dit po bjen dhe eurozona po behet krize e rrezikshme d he e ndare ne interesa te secilit -ku secili do te zgjedhe nje rruge dhe aleqance te veten duke mos qene te aft per tu organizuar as ne rregulla tjera por as ne sisteme ekonomike .
Shohim per shembull berluskonin e degjenruara dhe mortalisht te degraduar se qfar lojrash anarkiste e qfar ndikimesh bizare ben neper publik dhe sjellje neveritse i cili a snuk e ka mendjen per zhvillimin e popullit te vet.
Nji kryeminister serioz si Taip Erdogan dhe i nivelizuar jashtzakonisht dhe i pregattur per te mobilizuar gjith popullin evet ne nje fornt mirqenje e zhvillimi -ketij mund ti thuhet Kryeminister organizator patriot pe rpopull te vet -

lirik 11-12-12 08:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Palaqot tone mos qofshin tanet mbi te gjitha ekan smundjen e lavdit e te dembelise llomotitjes dhe reklames si njerz te smure qe nuk ngopen me di te tera duke pare veten ne pasqyre -
pasqyra e tyre e smure esht karriga dhe vesi i smure i reklames ne media .
Kjo smundje as nuk dihet kah vjen por mjere ai popull q e ka kaq shum njerz te smure te dashuruar ne karrige ne vese grabu itse dhe smundje te tilla egoiste hileqare -
Kur marr shembull popullin e kryeministrin turk nuk kam se si te mos habitem e te mahnitem me at qeveri e cila vertet po i kushton nje rendesi te jashtzakonshme popullit turk dhe po mendoj s e turqia e ka nise planin q e me numer banoresh te ua kaloj rusve e kinezve dhe te tjerve qe rrezikojne invazion ne bosfor .
Njizet mijlon njerz qe banojne stambollin me mirqenje dhe te ushqyer mire mund ta mbrojne aty per aty dardanelen dhe bosforin te mobilizuar menjiher ne ndihme te ushtrise -kjo ehst mrekulli ky esht gjenialitet stratergjik i atdhetarizmit gjenetik
-Gjeneza e atdhetarizmit trashgohet shendosh ne qeliza e jo degjenerimi bastard i kurvave kurvare qe mbi te gjitha kurva e laviritteti esht perkushtimi i disa manjakve qe nuk ngopen me fatkeqsi te tjerve -qe nga naytra jan sdadist e e te pa ftyre -
paranojak e te smure per lavdi demagogji kopile e perzier me kopilite shkninore te infektuara nga pansllavizmi qe ndejti si pushtues aq gjat duke prishe pjesrisht traditen shqiptare .
SI q iishte besa fjala e nderit origjinaliteti e natyrshmja dhe nndjejat morale edukative fisnike
ndjenja per tjetrin ndjenja morale obligimi ndaj te afermve atdheut etj

lirik 11-12-12 08:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Edukimi karrierist bastard palalaqo i shum kuj dhe budallet q enuk njohin strategji kurfare a snuk te jan te aft per kurfar ekonomie apo mirqenje te popullit te vet -ku toka jone u poshtrua e u turprua nga te gjith pa perjashtim kush do qe erdhi e kaloj kendej duke dhunua e duke organizuar dhune pedofili poshtrim perndjekje te shqiptarve -mafiozet e zhgjyrit u shiten lire per nje bothe te veten mbi karrige -
Krajtere te tilla makabre plot po paraqiten e fytyra te tilla me maska e shtķhues -
ata mundet me i pa njeriu qytetari per dit se si i zaptojne mediat dhe nuk ndjehen bajat kurr
me dale ne media per tu reklamuar .
Mediat i sherbejne atdheut popullit per ide e per pune per paraqitje te haleve e problemeve ideve -kordinimeve kontakteve bashkpunimeve e shum halleve tjera te popullit qe ja dha vet Perendias atyre si natyre per ti zgjedhur ata vet -dhe mediat sherbejne si analiza te jetes ku secili ndegjon merr pervoja e meson merr shembuj -
por ka njerz qe kan me mija emija mundsi e ide te dobishme per atdhe e kurr nuk ju jepet shansi as per ti perkrahe ata as materialisht e as moralishtė e as per ti paraqite ata ne ekrane as ne gazeta as ne kurfar paraqitje sepse duhet me dale te njejtit qorbagji
te njetit qe nuk ngopen kurr me uzurpime e destruksione shkatrrime mashtruese me fytyrat rrence me fytyrat demagogjike
-

lirik 11-12-12 08:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne turiq po behet dhe ekziston ligji secili turk qe kthehet pa mvarisht ka punuar apo nuk ka punuar jasht shteti ti jepet pension dhe mirqenje -siguri ekzistence ne token e vet edhe kur ata jan te vjeter dhe nuk ka asnje prodhim prej tyre as nje mundsi per ti kontribuar vendit-
Q e pra ky ehst patriotizmi turk dhe nderi ky esht kryeministri qeveria ligji regulli dhe atdhetadashuria shendeti moral e mental shendeti i madh i mbaresise se rregullit dhe mbarvajtjes -
Kjo sjellje ka per qellim banoret s ama shum banorė turq ne turqi per te garantuar turqine nga qdo invazion i mundshem - sa ma shum turq ne token turke aq ma mire sa ma shum mirqenje aq ma shum siguri kjo esht politika sociale kombtare turke qe lehteson jeten ebanorve te vet -ndersa populli yne ka marr malet arratine neper bote e shum rropaten me diskriminime e papunsi ne boten e jashtme duke mos njohe zakone e gjuhe te vendit duke mos pas e punsime e as perkrahje -seps eeuropa kurr nuk te perkrah ne asnji qellim asnjiher si shqiptar jo dhe duhet te hiqen keto iluzione sepse jan iluzione jo reale -
Ekonomikisht europa nuk e perkrahe kurr dhe ansjihe r shqiperine etnike le ta harron ket secili shqiptar -ne vet duhet ti pervishemi punes per ket qellim madhorė -dhe qeveria te mos e qoj hunden kaq perpjete e te jap dorheqje kur nuk esht e aft per asnji qytetar

lirik 11-12-12 08:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Esht mahnitse vertet qellimi i qeverise turke dhe popullit turk dhe nji zhvillim i tille i cili parasheh qe ne vitin 2050 turqia te ket treqind miljon banore me mirqenje ekonomike -ky shtim dhe kjo mirqenje mund ti bej balle qdo lloj agresori e okupatroi si superfuqi -a q sa ruset nuk kan as gjasa e as kinezet me hy ne stamboll as ne gryken e bosforit siq po planifikojne sepse aty do ta lene te gjith koken nga vendosmeria e popullit turk i cili po e zhvillon dita dites vendin -me nje qeveri teper te sigurt me mirqenje ekonomike si kurr ma pare ne historine e turqise -

lirik 11-12-12 08:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qeveria jone neveritse
secila qe ishte deri me tani pa perjashtim
- qeveria nuk esht ne gjendje te ja bej nji rrespekt nji qytetari te merituar -
s e le ma popullit te thjeshte -kjo deshmon se shpirti i disa njerzve elemnetve
vertet te degjenruar e plot zhgjyr pa kurfar ndjenjash jo vetemmatdhetare
por edhe sadiste i disa njerzve zullumqarė e grabits
e te pa kurfar e i pa patriotizmi i pa kurfar ndjenjne as njerzore e as humane
e as patriotike a snjohje te kurfar strategjie largpamse as vizioni
-por vetem me ndjenje harbute klanore shkelse grupore mafioze#
hile plot hile ne qdo hap hipokrizi veprime dinake
dhelpra skile
-as mafioze nuk jan por njfar kopje e lige e mitim i mafies -
sepse mafioz me qene duhet me qene ndryshe duhet me pas bothe per at pune me nde rme thene se secili nuk mund te jet i till
-por ka veq ligsi dhe veq ligsi shkelje bejne at qka munden demagogji shkinore
e pa s shpine ndaj popullit qe ndoshta nuk mund te ngritet kurr ma ne kembe te veta pas kesaj katatsrofe kaq -

lirik 11-12-12 11:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qeveria joneė me sjellje ndaj popullit vertet neveritse -
secila qeveri qe ishte deri me tani pa perjashtim -

- Qeveria jone ne pergjithsi nuk esht ne gjendje te ja bej nji rrespekt
te thjeshte nji qytetari te merituar shqiptar as ta stimuloj e ta sistemoj
-
s e le ma popullit aspak popullit te thjeshtė tė shumvuajtur shqiptarė

-kjo pra dėshmon se shpirti i disa njerzve elementve destruktiv negativ sabotatorė te prisht e antikombtarė -

vertet jan disa shpirta te degjeneruar e te pa mshire shpirtkazem katila -
me plot te prishura e zhgjyr -
pa kurfar ndjenjash jo vetem atdhetare kombtare por hiq -

por edhe kan ndjenja sadiste si ndjenja e disa njerzve zullumqarė
e grabits dinak -
e te pa kurfar njerzorje pa patriotizem qytetar
i pa kurfar ndjenjne humane jan disa persona -

ndjenja patriotike a s njohje te kurfar strategjie largpamse as vizioni kombtar nuk kan -as platforme politike ekonomike per popullin -e shtetin se kan -


-por vetem me ndjenja harbute llaskuce klanore shkelse
grupore mafioze mendjedha konfuze dinake -
hile plot hile injorime perbuzje ne qdo hap hipokrizi veprime dinake
dhelpra skile -me qka edhe pasoajt ne popull te sjelleve negative kan ndikuar

- E s aper keto klane as as mafioze nuk jan
por njfar kopje e ligė e mitim i mafies -Emitues te mafies


sepse mafioz me qene duhet me qene ndryshe duhet me pas bothė per at pune me nde rme thene se secili nuk mund te jet i till por po emitohet mafia --por ka veq ligsi dhe veq ligsi shkelje te qytetarve te shqiptarve
nga ana e faraonve te kesaj kohe mizore -


bejne at qka munden me dinakeri si me demagogji shkinore -emitime -

e pa s shpine bejne pengesa ndaj popullit -
varfri sabotime qe ndoshta ky popull ma nuk mund te ngritet kurr ma ne kembe te veta pas kesaj katatsrofe kaq -

lirik 11-12-12 11:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
POGACA

Perberesit:

1 gote me kos, 1gote caji me vaj,pak kripe,1 pako me sode buke,Miell (sa te marri)Mbushja: djath,patate,mish te grire, dhe cfare te deshironi ju Piper i kuq ose i zi ,Susam po te deshironi (i hidhni siper kur ti lyeni m
e veze)

Pergatitja:

Perzihen te gjithe perbersit. Punohet brumi derisa te vije jo shume i bute as shume i forte dhe te mos ngjitet ne dore. Nga brumi keputen topa me madhesi sa nje kokerr arre. E hapim brumin qe kemi formuar sa nje kokerr arre me dore dhe i vendosim mbushjen dhe pastaj e mbyllim me mollzat e gishtrinjeve.Per mbushje duhet qe sipas deshires te perdorim patate te ziera me piper ose djath me majdanoz. Pasi i japim formen e kulacit i shtrojme ne tave ku me pare e kemi lyer me vaj dhe i lyejme siper me te verdhen e vezes. I leme te vine dhe me pas i fusim ne furren e ngrohur me perpara.I pjekim ne furren e nxehur me pare ne 180 grade derisa te skuqen lart. Format mund ti beni si te deshironi kjo varet veten nga ju.
JU BEFSHIN MIRE

lirik 11-12-12 11:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me ka marre malli per buken pogaqe te ktynehershit te kosoves

lirik 11-12-12 11:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
A mundet dikush prej shqiptarve ndoj familje shqiptare me ma ba nji mikpritje
musafir te tradites me buk pogaqe me rasoj te kuq e me turshi te kosoves -
jam permalluar qe tridhjet vjet jasht atdheut duke vuajt per traditen


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:54.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.