Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 11-12-12 11:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
buka pogaqe djathi i njohur kajmak i kosoves specat e kosoves -
domatet e vendit dardhat turrshi pekmezi kungujt kepurdhat e pjekura ne ogjak
mjalta emalit te kosoves blete fantatsike kuruese mishi i terun qe nuk e ka bota siq e kishte kosova -qaji i malit qe sheron qdo smundje
-ashafi i dardhave i kumbullave komposta ma natyrale e kohes -
ujt e dardhave turshi ne kacat e drurit -
qe ndikojne kunder qdo smundje dhe bejne terapi te jashtzakonshme natyrale
rasoji turshi qe esht me shum veti sheruese dhe ben elasticitetin e damrve pastron damaret nga smundja e sklerotizmit -komposta e kulumriave qe rregullon metabolizmin tretjen dhe ka shum veti sheruese -hudra e kosoves lakna ekuqe me rasoj qe dikush e don ma me shum kryp e dikush me poak kryp por rasoj ui kuq si gjaku diqka fenomen -
mbani ushqimet biologjike bio sepse jan fantazia e jetes e tokes tone e shendetit mendor e fizik -e mollat gjyle e llojet e dardhave -mbjellne token e kosoves ne qdo plllembe -
por edhe te shqiperise etniike ky vend magjik i jashtzakonshem mbi dhe-
maroni edhe komposta te kojsiave te kuqe lengu i tyre ka shum veti vitaminoze sheruese jan terapi natyrale dhe te lehta per tu be qe sherojne e mbajne top shendetin -
nje popull atlet i shendetshem dhe trim i gatshem per pune e vetmbrojtje me kulture dhe drejtesi prirje per barazi e te drejta i duhet atdheut tim
-dikure hala pa hy mire ne katun prej larg e ndjejsha eren e pasulit ne veksh dhe kur e pashe tymin e ogjakut e dije nga larg cila shpi ka shti pasul

lirik 11-12-12 11:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
"Sipas studimeve tė historianėve rusė, Artamanovit dhe Pletnjevit, si dhe atyre serbė, Jovan Deretiqit, Mihajlo Stanishiqit;
disa fise shqiptare, dikur nė mes tė shekujve 8 -tė e 9-tė, pas presionit tė fqinjėve tė tyre kaukaz Hazarėve, u larguan nga territori i tyre i lindjes nė brigjet e Liqenit Kaspik (nė Azerbajxhanin e sotėm dhe nė Dagestan), me anėn e arabėve mbėrritėn nė jugun e Italisė. Aty nė atėkohė bėhej njė luftė e ashpėr nė mes tė normanėve, bizantinasve dhe arabėve. Shqiptarėt erdhėn si ndihmė ushtarake pėr njė kalifat arab. Njė pjesė e kėtyre shqiptarėve nė vitin 1043 mbėrritėn nė tokat tona (Serbisė-fxh) nė brigjet e Adriatikut dhe nė marrėveshje me serbėt ata jetuan nė male, kurse serbėt nė rrafshina si bujq tė mirė qė ishin… Dhe me kalimin e kohės e populluan Kosovėn e Metohinė”. Shqiptarėt paraqitenn -Ilirė tė rrejshėm ”. ---------


Rrenat e serbise hahahhahhahaaa -dmth te gjitha gjurmet q e jan gjete tradicionale te vazhdueshme neper histori qenkan rrena sipas s erbise -
dhe te gjith autoret antik qe fort mire e pershkruajn qdo detal po thujase dmth te gjith
po rrejkan edhe historia antike vetem serbia po e flitka te verteten e rusia -
a i shihni keta bastard si genjejne -e ne qfar formash mundohen ta genjjen e boten

lirik 11-12-12 11:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
murete lashta antike dhe civilizimet e lashta te kujt paskan qene e si qenka e mundur qe askush nga albanet e kaukazit nuk e paska ruajt as edhe nji element te shqiptarve ne qfar do far gjurme
qofte plisin apo veshjen kombtare ose diqka tjeter --
rrenat shkinore per te arsdyetur pushtimet para botes nuk po shiten ma -
gjith qka flet e shkruan pansllavizmi serbia e rusia asgje nuk ehst shkencore per veq psikopate pansllave pushtuese pervetsusese -lakmi e njohur e shfrenuar pansllave per ta pervetsuar e grabite boten

lirik 11-12-12 12:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sa e madhe esht dhimbjae shpirtesise t ime
autori xhelal ferizi
e vuajtja e fjales time te perndjekur
e vargu im e renkimi i atdheut tim te shkelur
e un me cicerimen tash ma te stermekur

sa te zi jan shekujt qe lan diskriminime
sa shum peshon loti mbi ket toke i derdhur
sa shum u korren dituri te mbime
sa rend peshoj gjaku mbi ket toke martire
e loti i pergjakur i kohes jetime
aq shum te kafshuan o toka ilire
sa rend te peshoj loti ne damaret e roberisė
ne gjakun e roberuar ku mbahej tue denesė
e mbo dhe te shkelur mbi qerpik te lirise
po kullon lot gzimi i kthyer ne shpresė
rrnofte pra rrnofte dielli i arberise
e vargu im i zemres ai kurr te mos vdes
le te shejtrohet prore agu i lirisė
le te mbahet prore gjallė si dritė liria
le te rrijne ndezur proe yjet e arbnise
ylberat e paqes te kthehen kah shqipnia
e ne jete te jeteve te fluturojne bilbilat
e vargu i poetit ti gezoj pranverat
le ti qelen tokes te lira karajfilat
mbi shqipni etnike le te lulzojne vlerat
autori xhelal ferizi

lirik 11-12-12 14:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kurr shqipnise kshtu si ehst nxe gjaku
kurr kaq lart si esht ngrite bajraku
si ne keto tash pervejtore
qe e festoj toka arbnore
shum kalors ne tiriqi galana
krejt me plisa e gjamadana
kaluan maja e kodrinore
te gjith jan nise me msy prej vlore
djem e vajza fqebardhė
hyp ne dori e hypė ne atllarė
vasha te reja e pika djalit
fort flakrojnė patkojt e kalit
kah po nisen kah shqipnia
kah ai sheshi e pavarsia
turra turra kalorsian
te fisit te vjeter ilirian
neper shtigje e lugina
kah flutrojne si gjeraqina

me flamuj me dy krenore
kuq e zi toka arbnore
shtat vigana e por si lisa
kah jan dal shqiptart me plisa

thone ka dalė bota me pa
syte europa kurr pa i nda

me veshtrimin kah shqipnia
lavd e nam po u qet anglia

kah do fjalė po thurė gjermani
francė vikingu e belgiani

shum veshtrime andej kan pa
paskan dale thone rus e shkja

edhe grekja e tjere demone
shohin ne smirė nepe ballkone

thone e mori shkjaun zilia
kur plot sharm u mbush shqipnia

ka dale fjala emori dhe
gjithkah jan kombet me f e

tu i pa shqipet ne krah te lehta
si drangoj kur vijne me fleta

kah do ushtonte brohoria
po i uronte perendia
#
kurr kso feste ne asnji dhe
kah shkojne diell e hene me nxe
nuk esht pa ne asnji mot
si shqipnia e veshur sot

ja merr hanes bukurine
vsha e re tue nga dorinė

jela e atit kah shpalohej
ne ere flamuri kah lakohej

fusha e tij e kuqe prore
me shqiponjen dykrenore

qieli kaltert si mahnia
siq e ka mahnits shqipnia

fund i pjeses e pare nga autori xhelal ferizi vargje te kushtuara pervejtorit te pavarsise

lirik 11-12-12 15:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Njė gjykatė nė rajonin e trazuar kinez Xinjiang, ka dėnuar tre persona me vdekje pasi qė i gjeti fajtor pėr pėrpjekjet pėr tė rrėmbyer njė aeroplan nė muajin qershor. Personi i katėrt nė tė njėjtin rast ėshtė dėnuar me burg tė pėrjetshėm.

Agjencia zyrtare e lajmeve, Xinhua tha se vendimi u mor sot.

Autoritetet thanė se nė muajin qershor, gjashtė persona tė minoritetit ujgur tė Kinės janė arrestuar pasi qė ishin pėrpjekur tė rrėmbenin njė aeroplan, por ishin ndaluar nga pasagjerėt dhe ekipi.

Dy nga ta kishin vdekur nga plagėt e marra gjatė pėrleshjes.

Xinjiang ėshtė e banuar nė masė tė madhe nga popullata myslimane ujgure.

Rajoni ėshtė rregullisht i trazuar nga tensionet etnike mes ujgurėve dhe shumicės etnike, han, tė Kinės


ky rrezik perben ndoshta nisjen e nje lufte te trete botrore per shkak se amerika nuk do te lejon ekonomine e fuqin vendeve aziatike per dominuar dhe do ta nise luften botrore me kinen per ujguret mysliman qe jan dhjet miljon banore ne kine si dhe per tibetin
te gjith ktyre popujve ju shkelen te drejtat njerzore elementare ne kinė rriten vazhdimisht rreziqet e nji konflikti te mundshem ne mes zte suerfuqive per interesat jetike ne glbin e trazuar

lirik 11-12-12 21:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vuajtja pjes ee pa ndare e shqiptarve neper shekuj pse ?
SHTRONI PYETJE SECILI VETVETES PSE

lirik 11-12-12 21:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Banorėt e shtetit amerikan federal Teksas dėrguan peticion nė Shtėpinė e Bardhė me tė cilėn kėrkohet ndarja nga SHBA-ja.

Peticioni i internetit ėshtė shkruar nga 119.209 persona, me ēka ėshtė plotėsuar kushti pėr mė shumė se 25.000 nėnshkrime. Shtėpia e Bardhė nė pajtim me ligjet, ėshtė e detyruar qė t'i pėrgjigjet peticionit.

Disa ditė pas rizgjedhjes sė presidentit Barak Obama, disa shtete federale ngritėn peticione pėr ndarje, por vetėm Teksasi grumbulloi pothuajse 120.000 nėnshkrime.

Pėrkrahje tė lėvizjes secizionistike para disa ditėve edhe nga kongresmeni nga Teksasi dhe njė nga kandidatėt pėr nominim presidencial republikan Ron Pol, duke vlerėsuar se ėshtė njė nga parimet themelore nė tė cilat ėshtė krijuar SHBA-ja.

Si arsyet kryesore pėr ndarje citohet pėrzjerja e autoriteteve federlae nė punėt e shteteve federale si dhe pėr shkak tė pakėnaqėsisė tė politikės ekonomike tė administratės sė Obamės, qė e vlerėson si shumė tė majtė dhe socialiste.


JA Q PO NDODHE ME AMERIKEN NUK MBET PROVE PA U Bė -
N e dore te kujt do te mbetemi ne shqiptaret nese coptohet amerika -
ne amerike secili ka koken e vet antenen e vet te mendimit luksi i tepruar dhe liria e tepruar
kalon ne anarki -kursesi shteti nuk duhet te lejoj ndarjen perkundrazi amerika duhet te krijoj unifikim dhe te shkrij shtetet ne nje shtet ameriokan pa shtete mbrenda amerikes
por me nje qender uashingtonin -po a jan ne mende keta te teksasit
-po ndarja po qfar ndarje kur mbrenda nji jave kina dhe rusia mund ta pushtojne secilin teritor nes endodhin te tilla budallaqe kjo esht asgje tjeter vetem rrezik permanent rrezik i madh ku mund te bien ne goje te qakallit vet ndasite dhe dobsite-
Ne vend q ete kerkohet bashkimi ma i madh i mundshem dhe ndrrimi i sistemit ku amerika nga qendra te vihet nen kontrollo ekonimia te behen investime inovacione ne teknologji ushtri ekonomi -keta kekrojne te ndahen e te bien ne gojen e rusise kines dhe te tjerve q e po e mbajne gojen hapur per ta sulmuar ameriken dhe te tjeret ne menyre q e perfundimisht te dominoj perrgjithmone panslalvizmi kinezizmi arabizmi e te tjeret -
Amerika duhet te bahkkoj kanadane dhe te ket popullsi unike te forte dhe te mbrojtur ushtarakisht dhe duhet te mbetet kontrolluesja e botes -dhe ma e forta ekonomikisht me banore dfhe teknoloogji te gjendet formula q ete mos ket papunsi e te arrij ti mbaj nen kontroll kinen dhe rusine e te tjeret qe po behen shum te rrezikshem -si edhe koreja e cila mund te sulmoj ne qdo qast e irani e te tjeret po qfar ndarje kekron teksasi po ky ehst naivitet rrezik i madh nacuional per ameriken dhe shum popuj tjere aleat te amerikes-
Te paret do te psonim ne shqiptaret ku komplet shqiperia etnike dhe shqiptasret do te shlyheshin nga harta nga serbet e ruset dhe ky do te ishte fundi i botes me luftrat ma te pergjakshme -
Kush jan ata amerikan naiv te nenshkrimeve te tilla ose q ekan marre ket inciative kaq te rrezikshme e cila kursesi nuk guxon te ndodhe ne asnji rrethane -po ne shpresat te amerika i kemi perndryshe mbaroj gjithqka po ne shqiptaret a spule para dere nuk kemi e si te mbrohemi ushtarkisht nga serbia e rusia e kina po te mos jet amerika qdo te ndodhe me ne
UN MENDOJ S EAMERIKA DUHET TE BEJ NJHI FAR BASHKIMI EDHE ME EUROPEN
me australine etj qe te behen nji vend i forte i pa thyeshem po qfar ndarje kush ehst per ndarje qka do te thot kjo vetvrasje e tille e rrezikshme -apo ka hall tekasis te behet province ruso kineze

lirik 11-12-12 22:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pas smundjes ekonomike te greqise italise spanjes PORTUGALISE IRLANNDES
te cilat kan perqindje te larte te papunsise kriza recesione RADHA E
TE SMURIT TE EUROPES PO I VIE BRITANISE :
BrITANIA E MADHE KA PROGNOZUAR RRITJEN EKONOMIKE NE AFRO 5 E MA TEPER PERQIND POR NUK I KA DALE AS NJI PERQIND-
bRITANIA EMADHE KA NJE POLITIKE TE GABUAR EKONOMIKE SIDOMOS NE KREDI TE PA DOBISHME DHE JO EFEKTIVE NE SISTEMET BANKARE DHE NE INVESTIME TE GABUARA NE SHUM BORGJE ME KAMATA TE LARTA DHE NE SHUM MOSKONTROLE TJERA IMOBILE ne strukturimin jo te duhur te gjith sistemit ekonomik -ne mos arritjete duhura ne eksporte ne tregjete jashtme dhe ne ne shum faktor tjere e ne anarki ne mos pridhim e cila ne tregjete jashtme nuk ehst e suksesshme si dhe ne mos zhvillim te tekonoligjise se re poashtu kuantiteti jo kualiteti dhe shum arsye tjera qoojne angline ne nje krize te arshme e cila do te kerkoj shpetim nga eruopa por nga cila europe e semure te kekrohet shpetim - kur ne europe gjithnji e ma shum te semure po ka dhe kjo krize ka preke edhe ameriken .
Amerika fajson europen per krizen dhe mallrat me qmime te larta ajo ka kthyer syte nga tregjet aziatike te produkteve me qmime te lira importi dhe europa gjithnji e me pak per shkak te qmimeve te larta po esht per ameriken atraktive -
Kriza qe po i perfshine ket kombe perendimore ndersa rritja ekonomike po kalon ne a zi gradualisht me rritje e me hapa te mdhej -keto ndryshime do te reflefktohen negativisht ne te gjitha aspektet ne krizat e europes dhe amerikes nes e nuk ndermerret hapi vendimtar dhe i duhur qe te ndalet kriza me nje formule te persosur te ekspertve me te mdhej te sukssesit nacional e me gjere per te gjete rrugen e duhur .
Luksi dembelia aristorkracia moskontrolli korrupsioni dhe admnistrata burokracia e madhe moasangazhimi ne prodhime dhe kualitete si dhe luksi e moskontrolli dhenja ekredive te cilat ne shum raste nuk ishin me ndermarhje te suskesshme si dhe shum faktore tjere se bashku me sistemet bankare te cilat po deshtojne per shkak te menagjimeve jo te mira krizat paraqesin rrezik me perjashtim te gjermanise e cila edhe pse ka mjaft kalkulime e burokraci megjithat kualiteti dhe depertimi ne tregje te jahstme rregulli kontrolli dhe sasia epunes e cilsia si dhe struktura e disciplines ka nivel dhe dallim shum te madh nga shum vende tjera ku nuk ka kontroll dhe efekte pune e koncentrim aq te madh ne prodhimtari cilsore ene sasi e ne tjera persosmeri profesionale si ne gjermani -
Cilat do te jen pasojat e krizave nuk dihet -por dihet nje gje europa dhe amerika duhet te ndryshojne kursin e deri tashem te gabimeve te mdha te cilat quan ne krize te rende
e cila rrezikon edhe stabilitetin e se ardhmes

lirik 12-12-12 02:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Konfederata e Sipėrmarrėsve dhe Botės Turke tė Biznesit (TÜRKONFED) deklaroi se 14 qytete tė Turqisė nė total kanė lėnė prapa gjigande botėrore si Zvicra, Singapori.

Sipas njė raporti tė pėrgatitur nga kjo konfederatė (TÜRKONFED) Turqia ka 14 qytete tė industrializuara dhe tė zhvilluara qė konkurrojnė me ekonomitė mė tė mėdha tė botės.

Qytete si Stambolli, Ankaraja, Izmiri, Bursa, Koxhaeli pėrveēse kontribuojė nė produktin kombėtar, me pjesėn e madhe tė popullsisė qė jeton nė kėto qytete ato janė kthyer edhe nė qendra tė fuqishme administrative, politike, ekonomike, tregtare, mediatike dhe industriale.

Kurse kontributi i qyteteve Stamboll, Ankara, Bursa, Eskishehir, Bilexhik, Koxhaeli, Sakarja, Bolu, Dyzxhe dhe Jallova nė shumė totale tė tė ardhurave kombėtare arrin deri nė 376 miliardė dollarė. Kurse ekonomia e kėtyre qyteteve tė marra tė gjitha sė bashku, ėshtė mė e madhe se sa ekonomia e vendeve mė tė pasura tė botės, si Singapori, Norvegjia dhe Zvicra.

lirik 12-12-12 02:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vendi yne ne vend qe ta kuptoj se ne qfar kohe po jetojme demagoget e e llafazanat e mikrofonve ata qe qirren e bertasin e ata qe palosen si djaj te mallkuar e lene qytetarin shqiptar te bie ne litar nga varfria -
duhet te kuptohet njiher e mire se gjithqka qe e sht arritur ne ket bote dhe ata q e jan bere superfuqi jan bere nepermes bazes materiale -
ne shqiptarve dikush na pengon ne arritje dhe sigurisht nji armik i madh i kombit dhe jetes tone e ekzistences ton duhet te zbulohet kush esht ai

lirik 12-12-12 02:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Avionėt e rinj pa pilot tė gjeneratės sė re tė aviacionit amerikanė, Drones, veē predhave ajėr-tokė tashmė ata do tė transportojnė edhe armė me rreze laser tė teknologjisė sė zgjuar.
Kėto armė kanė aftėsi tė pėrkryera, saqė mund tė izolojnė dhe asgjėsojnė ēdo objektiv nė tokė.

“Njė armė e tillė, do mund tė na ofroj prioritet tė pakufizuar”, deklaroi njė punonjės i programit HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System) qė zhvillon kompania amerikane DARPA.

Sipas shkencėtarėve amerikanė armėt lazer qė do tė transportohen nga UAV do tė zvogėlojnė dėmet vertikale tė ashtuquajtura kolaterale, pasi pėrdorimi i tyre nuk shkakton shpėrthime apo valė tronditėse, por do tė shkatėrroj vetėm objektivin.
Pėr mė shumė ndiqni pamjet nė videon qė vijon:

lirik 12-12-12 02:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
belgjika nji vend ku shumica e emigrantve jetojne pa pune nji vend ku anarkia ben kerdi dhe kalkulimi burokratik shpenzimet e pa kontrolluara te parase dhe mund te thuhet se esht nji far lloj bangladeshi i europes vend i cili esht er tu habitur se si mbijeton -dhe mund te shembet ngjajshem si greqia -
aty me vite jan mhsefe problemet dhe gjendja e vertet se nga jeton belgjika me nje sjellje te tille qe siq e kam pa aty ndoshta vetem dikush e mbane bashkimi europoian ose ndonje banke botrore politike -qe gjuan para per interesa te stabilitetit sepse kush e di se sa ne borgj do te jet ai vend i cili ehst vend i quditshem ku sjelljet ngjajne me ndonje vend te mshefur aziatik apo afrikan ne te cilin do te shfaqet kriza e rende ekonomike deri ne trazira me permasa si ne greqi e ndoshta edhe ma problematike

lirik 12-12-12 02:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rreth 30 biznesmenė turq nga sektorė tė ndryshėm kanė shkuar nė Libi pėr njė sėrė bisedimesh me qėllim eksplorimin e fushave tė investimit, nė mėnyrė qė Turqia tė marrė pėrsipėr njė rol mė efikas nė rindėrtimin e kėtij vendi nė periudhė tranzicioni pas regjimit 42-vjeēar tė Muamer Kadafit.
Biznesmenėt turq eksplorojnė fushat e investimit nė Libi nuk ka asnji dyshim se turqia po e merr primatin ne rajon dhe me gjere ne bote duke u treguar gjithnji ma aktive -
Me rastin e mos votimit te palestines ne okb nga ana e shqiperise me turqine nuk qendrojne
mire punet shqiptaro turke dhe koha e arte qe paraqitej se paku dikure tani ndryshojne situatat -mendoj se ne shqiptaret gjat shekujve te historise kemi pase nji pushtues jashtzakonisht te rrezikshem siq ishte turqia -e ndoshta ky hov i turqve nuk esht per te miren e shqiptarve

lirik 12-12-12 02:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
As amerika e as europa nuk duan ti japin hov te zhvillimit ekonomik shqiptarve -kush ka sy per te pa ai sheh- dhe gjithqka sot shihet qarte
mjafton me i hudhe nje veshtrim gjendjes ne shqiperi e ne kosove


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.