Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 12-12-12 13:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Milorad dodik i ashtuquajturi president i repbulikes serbe ne bosnje e cila nuk ekziston dhe nuk do te ekzistoj asnjiher -pamvarsisht se deshiron rusia spanja franca italia portugalia belgjika etj

ky far presidenti paska reaguar ashper paska reaguar kunder ambasadorit amerikan ne bosnje
i cili paska thene se qdo ssistem mund te rrezohet e te shembet
duke luftuar me kryengritje per lirine

duke aluduar ne okupatoret serbo shkie -qe zaptuan bosnjen ilire -
deri sa perendimi nuk e kupton se bosnja duhet ti mbetet boshnjakve dhe se duhet te organizohet nji aksion pastrues i ngjajshem si oluja kroate
per te ndjeke keta qetnik ardhacak ne serbi nga te gjitha anet e perendimit te ballkanit -ather perendimi i ballkannit do te jet ne rrezik kjo pjese e europes siq esht bosdnja kroacia sllovenia mali i zi pjesa emaqedonise greqia kosova shqiperia -
me serbet duhet te kryhen punet shkurt vojvodines ti jepet shtet ne vete dhe te perfundoj porxesi i pa drejtesive qe ngriten nje serbi kaq te madhe qe nuk ishte terotor i tyre ansjiher ne historine enjerzimit pra perendimi duhet me ja vu gishtin kokes njiher emire per veprimet e veta se
serbet nuk kan vendin ne bosnje aty -dhe kjo deshmon se serbit nuk duhet me i dhene askund a zil sepse ku dfo qe shkon azil don te formoj shtet pansllav

lirik 12-12-12 13:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pas kesaj qe ne shqiptaret shkruanim ne forume se duhet shum fmi e duhet forcuar armata dhe populli ekonomia -keto ide filluan ti kopjojne popujt tjere por shqiptaret rrijne e vazhdojne te rrijne deri sa putini qetniku i rusise perballoj te gjitha sfidat dhe burgosi te gjith kundershtaret askush nuk mund te ja merr pushtetin -
ai don te forcoj armaten jashtzakonisht dhe te hape 25 mijon vend eopune ne rusi qka per ne shqiptaret dhe perendimin para qitet nji rrezik i madh
nga nje mobilizim i tille pannsllav te cilit duhet me te gjitha menyrat ti ndepreitet hovi sepse po rrezikohen civilizimet botrore nga forcime te tilla te shteteve te mdha e te rrezikshme siq esht rusia

lirik 12-12-12 21:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Duke u munduar pėr lartesinė

shkruan xhelal ferizi

duke u munduar pėr lartėsinė
me krah tė plagosur
mund tė mbetem i varur nė mjegull
nė lartesi
ndoshta i varur nė fjalė
artin e kėsaj maje nuk e di
mund tė mbetem varė nė ndonji pendim
nga hiri ne hi perseri
e varur
nė vargun e pa fund
duke kėrkuar lartėsim
ėndrrat edhe nė litarė nga i her rrijnė
varur nga njiher
mbetem nė meditim
nga mundi nė mund
e her ne lartesi mbi erė

nuk e di shpresat kah do tė vijnė
e fati im
e hirin a do ta kem kund
fjala ime qau nė permallim

nga jeta u perqesha shum her

litarin askush nuk ta kėputė


asnjė mėshirė nuk ka dalė
beharet po druajnė tė mbijnė
ardhjet e fateve diqka po i ndalė
kot e apeloj njerzinė

askush ma uratė nuk po falė

e as krah pėr lartėsinė

sa her jam zhgjėndėrruar e shkundė
por pėrsėri fjalėt po mė mbijnė
e pėrpjekjet e pa fund
nuk di sizifeve pse vijnė
i varur do tė mbetem
nė majen e quajtur mund
duke e ngrite gurin e fjales
dėnueshėm nga rrisku i padukshėm
kush e di nė cilin mallė
i pa kthim do tė tretem
e varr i pa gjurmė dikund
e harresė do tė mbetem
i varur nga mundi nė fund
edhe maja tė len vetėm

heshtėsia vdekėse nuk perkundė
atje nuk do te flas as vet me vetenXHELAL FERIZI NGA MITROVICA

lirik 13-12-12 04:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Duke u munduar pėr lartesinė

shkruan xhelal ferizi

duke u munduar pėr lartėsinė
me krah tė plagosur
mund tė mbetem i varur nė mjegull
nė lartesi
ndoshta i varur nė fjalė
artin e kėsaj maje nuk e di
mund tė mbetem varė nė ndonji pendim
nga hiri ne hi perseri
e varur
nė vargun e pa fund
duke kėrkuar lartėsim
ėndrrat edhe nė litarė nga i her rrijnė
varur nga njiher
mbetem nė meditim
nga mundi nė mund
e her ne lartesi mbi erė

nuk e di shpresat kah do tė vijnė
e fati im
e hirin a do ta kem kund
fjala ime qau nė permallim

nga jeta u perqesha shum her

litarin askush nuk ta kėputė


asnjė mėshirė nuk ka dalė
beharet po druajnė tė mbijnė
ardhjet e fateve diqka po i ndalė
kot e apeloj njerzinė

askush ma uratė nuk po falė

e as krah pėr lartėsinė

sa her jam zhgjėndėrruar e shkundė
por pėrsėri fjalėt po mė mbijnė
e pėrpjekjet e pa fund
nuk di sizifeve pse vijnė
i varur do tė mbetem
nė majen e quajtur mund
duke e ngrite gurin e fjales
dėnueshėm nga rrisku i padukshėm
kush e di nė cilin mallė
i pa kthim do tė tretem
e varr i pa gjurmė dikund
e harresė do tė mbetem
i varur nga mundi nė fund
edhe maja tė len vetėm

heshtėsia vdekėse nuk perkundė
atje nuk do te flas as vet me veten
shkruar nga mergimtari ne mergim autori xhelal ferizi

lirik 13-12-12 04:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kur koha engjujt ne rruge i hudhi
paraja shkoj te i pa udhi

lirik 13-12-12 04:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nje dite djalli na u be mbret
kur koha u be djallzore

lirik 13-12-12 04:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk deshta te qajė
se loti nuk ka ma ku ankohet

lirik 13-12-12 05:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk mund ta vras at qka nuk e them dot
ate ka per ta vra nje dite zoti

lirik 13-12-12 05:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pendohu per at qe duhet
por gjykoj e urrej te gjitha psehet e lindjes se saj
thenje te urta nga autori xhelal ferizi

lirik 13-12-12 05:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne duhe nuk munda te ecit
mbasi ne mes te saj kishin dale paudhsite

lirik 13-12-12 05:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk mundesh me dale nga nji qark
nes e koha nuk e ka lene nje shteg

lirik 13-12-12 05:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
num mundesh me folė menqur
aty ku nuk tė lėnė harbuteritė

lirik 13-12-12 05:14

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nes e te lidhin me nyje
zgjidhu duke pre litarin

lirik 13-12-12 05:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nes e te lidhin per seri
prej edhe nyjet

lirik 13-12-12 05:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 12, 2010 5:09 pm
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

hapni rrugė mendjes s e ndritur
trurit tė prirur margaritarė
mos e leni menqurinė nė hije
duam nė krye dijetarė
-----------
mos e mbuloni dijen me akull
me dhjamin kokėtrashė mbi karriga
mos e rrėzoni etninė shakull
mos shtyni me brryla e intriga
-----------
hapni rrugė menqurisė
kah do nė dije e shkencė
mos ecni nga pas cektėsisė
se s- njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:42.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.