Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 23-06-09 01:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse nuk mė le tė qajė o lot
dhe dole para dėnesjes time
fjalen ma le nė dridhje e belbzim
deshta te zbrazem me fjalė per te padrejtat dje e sot
perse ti rrodhe
pse rrodhe neper faqe me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
fjala e quajtur ndrydhje ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė as ledhatime
as dje neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot
ku mėshira nuk te pret andej
kohrat nuk jan ma emocion
gjithqka u bė mashtrim e ego e pa frej
indiferente jan edhe toka e qielli
mos rrjedh si valė neper nej
se me nxe me dashuri nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli te kulluar nuk te don-
se dhembjet ti shkakton tradhtija
e ti pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja ne shteg
kah shpresa e kah dashurija
se buza per per mbeshtetje e dashuri mu djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 23-06-09 14:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė palgė me emocion
po vuan edhe ia madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit lahen
me kurva te gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojn me zhgnejim neper kthesa
''''''''''''
e tkhedat as fund nuk kan
lakesat jan jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pėrmbi kombe e halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 23-06-09 14:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalėt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė plagė n' emocion
po vuan edhe i madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit hingirizqe po lahen
me kurva tė gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė te kohrave po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojnė me zhgenjim neper kthesa
''''''''''''
e kthesat as fund nuk kan
lakesat jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pa halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
permirsim

lirik 23-06-09 14:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njė her njė yllė mė tha

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Shkruan Xhelal Ferizi(xhela i Mitrovices )
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vertetes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovicces)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 25-06-09 07:56

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dikush iku se bashku me prapanicen e vet
''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
dikush se bashku me prapanicen e vet iku
iku nga atdheu
se bashku me famen e vet
pseudo famė
dikush qe donte te behej si skenderbeu
atdheun ne balt e la
dikushi qė shpallej mbret mbi mbret e ma i fortė se qeliku
e la dheun ne luftė e ne gjak shkret
e la duke qa
e la me plagė e vrasje e gjamė
e la me lot sa nji det
e la nen kthetra nen shkja
iku
per se iku perse
perse kjo ndodhi dje
sa e freskt ikja
sa e pa spjegueshme
mbi dhe
nga autori lirik xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 25-06-09 08:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush je ti qe don tė na bėhesh e pa ndarė
------------------------------'
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti qė don tė mė bėhesh e pa ndarė
si sot si neser si dje
ik moj rriskzezė e pa tharė
ti je loti rreke
zhduku moj e mos rri mbi dhe
ik ne ferrin tend ik andej
nga ke ardhur
se ti
para diellit je le
e njerzve nuk ju ndahesh
ti vret kombe e fe
dhe me dhimbje e gjak lahesh
ti globin e veshė me te zi
ti
qe derdhesh per shum qka
her per kob e lakmi
e her pe grabitje e liri
e her per cakun tėnd
mos u bėn shok me ne
as me mua
as me globin
ik
ti je mallkimi mbi dhe
ne diellin e duam
e gzimin
fatin e lumturinė
mirėsinė e argtimin
por jo tėnde lagshtinė
se ti je armik
qė e lagė dhimbshėm
secilin shpirtė e qerpik
-----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 28-06-09 00:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju lutem klikoni nė njė nga ikonat e pėrgjigjeve tė shpejta ne postimet e mėposhtme pėr tė aktivuar Pergjigjet E Shpejta.Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurėt e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a thue i ka mbytė heshtja e vet nė kėt mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė mė degė

nė lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet m'shirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me i falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se nė gurė e nė heshtje tė gjith,mė jan pėrsheshė

thue se me akull nėpėr gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujė

se mund tė digjen germat qė hanen e kan tha

kund su gjet njė motėr e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye thonė gjithkah etnike shqipnija

gurė mbi gurė jan shtrue ah fiset e mija

pėr rreze'varg ma kush ,nuk shprehė ndoj gzim deh'tarė

jan dhanė pėrmbas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me njė heshtje guri e me gjuhė qė s' merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

tue shkelė pėrmbi vargje qė po qesin gjak

kush kėndon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e pėr lot qė bJen rrke

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellė paqe e grurė nėpėr ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjellė ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lėnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirė

qė un nė flutrim tė mos dukem i lirė

pse k'shtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dėfreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

pėr ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e sqepi yt loti qė i pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tėnde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qė kėngen s' ta duan e s' ta duen as cicėrimen

as vargun e lotit as tė shekullit cingrrimen

qė ti nė qdo germė i thrrret pėr me u zgju

e ata nė gurė tash mė jan shėndrru

s' tė ndėgjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje qė po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurėt e t' jan veshė me fe

dikush veshė me akull dikush veshė me hije

nuk ka mbetė mbi degė ndoj bilbil etnija

disa veshė si guri me njė ftoftsi moti

disa veshė n 'dėshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

disa porsi huti nė zgure e nė fate

disa rrijnė n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje nė rrugė akuj hije

disa mbetė si terri qė s , kan dritė as dije

qė nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n' vend tė gjakut tash jetojnė me ujė

a thue kshtu n' kėt gjuhė don me vdekė shqipnija

se n' kėt heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qė d'nesė e udhė i lshon hapsira

nuk qėndiset n' stinė as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pėrtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim tė qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t'dielit

se udhė me sh'ndrrue ju vet n'ė shtat tė ylberit

se edhe me qenė vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata tė bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qė flasin me qdo akull

ditėt kur tė vijnė yjt kan me ra shakull

nė secilin varg kan me falė lot ari

e me i fal gjuhė shqipe qė e kan nga i pari

pėrgzime nga qielli pėrgzime nga magjija

kan me falė pėrgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falė heshtjet qė u veshen me kėt petk

qė i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkė mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije qė ua sjell mashtrimi

kthye jan nė heshtje kthye jan nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje pėr vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kėrcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė nė kta klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajė vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt qė ujitė

do tė njomet koha dhe pė r ty njė ditė

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qė ju mbajnė nė gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr nė valle jan kapur

se gjaku me ujė tash jan bė njė vlla

se qeshje as qehre si dikurė nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' kėt fole s' flet kush pėr shqipni

se gzimi esht shterrė se loti ėsht pi

e ju kur tė shkoni kahdo n' gjamė tue kja

s' keni me gjetė motėr s' keni me gjetė vlla

se n' pėr dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukė n' skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkė mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanė a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nėpėr gurė e dhena me mallė tu u vardisė

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisė

e pėr n' fole rrugė nuk jan duke gjetė

atje s' po ka rrėnj ė atje s' po ka fletė

ku ju mund tė gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresė as nuk keni fije

ku me u kapė n' ndoj kopsht a' n' ndoj trėndafil

thue se gjuhė e juaj kėndon pėr tamil

thue se kndon pėr grek pėr shkje a indi

thue se nuk kėndon pėr shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani pėr mua mos qani pėr mot

se kur gurėt prap ,t' bėhen me damarė

gjak keni me qenė e shpirtė pėr shqiptarė

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
-----------------------------------------------
[email][email protected][/email]
-------------------------------------------------------

lirik 28-06-09 11:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E bardha ikė nga te zezat-
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e bardha ikė nga te zezat
kahdo hapsirave e qiellit
e perndjekur neper shekuj

ikė dhe ikė qysh se njihen brezat
ikė e pa faj ne drejtim te diellit
---
nga kthethtrat e zeza e bardha pse ikė
nga mbrapa gjithmonė te zezat e nxira
te bardhen hijet e zeza duan ta therrin me thikė

e shekujt e zi mizorė


qe ajo tė mos jet ma e bardha ma e lira
ajo edhe si shi i bardhė kahdo nga qielli pikė
e maskat e zeza e ndjekun me zgerdheshje te pshtira

secili shekull sa cinik
kush jan te zi me krah ata gjakpirsa te namur vampira
qe te bardhen e ndjekun me krah

kahdo ajo ciceron krahlira
kah do ajo ligjeron urtesisht gjithkah
kahdo do ajo shembull ėsht e bardhė zemermira

kush jan kėta pėrndjeks tė zi demon
qė e ndjekun kahdo paqsore te bardhen
shekujve kohrave e hapsirave kohore

e ku do duan ta fusin nė tė pa'mėshira kthetra
sa tė pa mshirshme te zazat jan
e bardha ikė nga te zezat mizore

o bardhė edhe sikur ti kesh njiqind jetėra
duan ti marrin ty tė zezat gjaksore
ato nuk i duan bardhesitė tua as engjelloret vepra

sepse ata jan krimogjenetik satan
ato tė zeza jan
tė zezat i duan nė te bardhat letra

ato kahdo ideale kriminele kan
ato i duan vetem kohrat lakore
por nuk e duan asnjiher zemerbardhsinė

se paqen ato me hile e hanė
e buken ! e ujin me tradhti e pijnė
ato nuk e duan lirinė

te zezat jan shum ! e krah po kan
ato e duan tiraninė

o bardhsi e dashur kush do ti jap ty edhe nji palė krah
edhe nji palė sy
e forca te reja

qe te mos jeshė viktimė perndjekje e tė zezave qe dalin gjithmonė per gjah
qe te mos munden me te thy
qe te jeshė ma e rrept se rrufeja

e bardhė ti je krahlehtė
te zezat te ndjekun prore
ti je per globin jetė
e bardhė sa shum je vizllore


ti je e verteta vet
e bardhė si pellumb dukesh
e ndjekesit jan si lakuriqa nate
e bardhė ti dukesh si liri
ti ne labirinte te reve nganjiher humbesh

ti dukesh nga njiher krahthate
ti dukesh si bukuri

e bardhė ti je si drita
ti je si margaritari
ti je si fjala paqsore
ti je per ne shpresa e rrita
ti je si kaltersia qiellore
ti je e kulluar si a ri

te zezat kan krah e ngatrresa
ato te ndjekun ty
ato jan te pa besa
ato duan me te thy

fluturo e bardhė ne krah te shekujve te mirsisė
dhe mos bjer ne kthetrat e zeza hijanete
ne duart bastarde te thojve te pa ngirė

ik kah arti i bukurisė
kalo male e dete
dil te j hemisferes se ngrirė

andej shko nga gjithsija e paqes
mbaje zemren si te karajfilit
duku si qehre e manushaqes


e gjuhen ligjeroje si t' bilbilit

ik bardhsi se te zezat jan shum
ato kan thonj barbar
ato te shkyejn ne zemer
kalo breg e shteg e lum
e kur te vijsh ne trollin shqiptarė
bėhu shqipe me emer .
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik 28-06-09 11:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un nuk jam i yti
'''''''''''''''''''''''''''''''''
vargje kushtuar anonimėsive
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un nuk jam i yti
as si personifikim
pėr se tė jem

kur shekulli pa mshrishėm caqet mi mbyti
pėr se o fati im-
---
nuk dua te jem i yti as si metaforė
as si shembull e varg
as si pronė

un nuk dua te jem i yti as si qast e as si shekull i gjorė
perse te jem i gjorė
nuk dua qe vargu im tė gjėmon

nuk dua te jem mjet i yti as nga afer e as nga larg
nuk dua tė mbajė per ty vetem kumonė
me mė mbajt ti si dekoracion

e ti me mė qaujt mua pronė
ti e pa meritė
nuk dua se nuk e di a je qenje apo demon

thell ne metaforen time ket vulė e kundershtoj
aty ne mbrendesi te shpirtit do tė bėhem dry
muri proteste heshtur ne seclin emocion do tė ndertoj

qė nga ti e virusi yt mashtrim hyrės nė pėrjet'si tė mos lėngoj
nuk dua qė thehem me qeliza nė ty
nuk dua tė pseudo'dashuroj
---
pėrse tė jem pronė e yte
e mall i yti qe ti me mė ble
per se te jem rob

ti gjithqkajat vet i mbyte
ti je art i kthetrave mbi dhe

ti qe je maskė bukurije e lindur per kob


un nuk do t e jem i yti
edhe pse per ty paskam le
edhe pse magjija e jote me mbyti
nuk dua te jem loti rrke

---------
nuk jam i yti asnjiher
heshtja do te jet i imi murė
ti nuk ke me e kalu protestė kundershtuese timen at tė granitit sekret

un do te bėhem perseri zog i lirė si nė dikurshmen pranverė
nuk do te jem i plagosuri gurė
nuk do tė jem gjith lot det-

nuk jam i yti mbaje nė mend
se ti per kėptutjet e shpirtrave ke faj
e shkyerjet e zemrave me thoj te pa besisė

un do tė shpalosem nji dit ne nji te drejtė kuvend
nuk do te mbetem mish per qakaj
do te shihni ket fakt kur te vjen ora e mirsisė-

un nuk dua ma vet mashtrueshėm e zhgenjyeshėm tė qajė


nuk dua tė mbajė hilet tua te shekullit ne mendė-

dua te shapllem i lirė i pa faj
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 28-06-09 13:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur un kam dashur ta them nji fjalė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
kur un kam dashur ta them nji fjalė
prangat me lidhen me dry
hijet me mbulonin

balta me gjuante

shekulli i hileve nuk me lente askund me dalė
koha hianete nuk me shikonte drejt ne sy
penda ime vuante
ne vend te engjullit rastet ma sillnin demonin
sa keq neper caqet jam ringjallė e jam thy
e pra ne perpjekje po mundohen djajt me me ndalė

e gabuar

lirik 28-06-09 13:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur un kam dashur ta them nje fjalė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
kur un kam dashur ta them nje fjalė
prangat me lidhen me dry
hijet me mjegulla me mbulonin

balta pa mshirshem , me gjuante

shekulli i hileve nuk me lente askund ne siperfaqe me dalė
koha hijanete nuk me shikonte drejt nė sy
penda ime vuante
rrethi i ferrit me flakė me rrethonte
plumbi i kohes me kercnonte
ne vend te engjullit rastet ma sillnin demonin
sa keq neper caqet jam ringjallė e jam thy
atdheu ather renkonte
koha me sillte dry
penda ime gjėmonte
sa her jam njitė e ri thy
sa her ne jet jam ri'kthy
fati per mua qalonte
ne te bardha perpjekje djajt mundoheshinn me mė ndalė
qe un te mos arrij ne te dashurin cak e hak


me emrin liri mos me dalė
ujin ata qe e quanin gjak
e gjakun e kishin ujė
ata kurriz nuk kishin neper kohra deprtotnin si njalė
ata quheshin lak
e un mbi token time gjithmonė i huaj
rrezja nuk flsite me mua aspak
e tash sa pėrmallshėm po shkruaj
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 29-06-09 00:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata kurr s' mė dėrguan tė fala
------------------------------
xhelal ferizi autori
--------------------
as pėrgzim as ftesė s' kan shkrue
vargu im tash porsi vala
pėrmbi ta ky ka me u lshue
--------
ka me u derdhė mbi ta akuza
ka me ra porsi vullkani
qe sa vjet i dridhet buza
me shpėrthye si urragani
--------
e do tė shpėrthen sķ loti i detit
porsi rryma bregdetare
me varg tė vrullshėm n' turr t' poetit
me lirikė e gjuhė shqiptare
------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 29-06-09 00:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata kurr s' mė dėrguan tė fala
------------------------------
xhelal ferizi autori
--------------------
as pėrgzim as ftesė s' kan shkrue
vargu im tash porsi vala
pėrmbi ta ky ka me u lshue
--------
ka me u derdhė mbi ta akuza
ka me ra porsi vullkani
qe sa vjet i dridhet buza
me shpėrthye si urragani
--------
e do tė shpėrthen sķ loti i detit
porsi rryma bregdetare
me varg tė vrulshėm n' turr t' poetit
me lirikė e gjuhė shqiptare
------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 29-06-09 01:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armniqtė dilnin pal e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
askush as sot e as dje pa me degjuar
nuk dua te me kekroni o kohra mosmirnjohse falje
un jam qiri i sterdjegur e stermunduar
e koha dikur e sot nuk me sollen qmallje
un kam mbetur neper kohra duke kujtuar
sa e pa fund
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha as varg as fjalė
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik 29-06-09 02:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A e dini ju perse ju turrren poetit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
a e dini ju pse ju sulen poetit
me ulurima bishe
me mėri te ndyra si furtuna e detit
po ti o shekull o njerzi ku ishe
--------
poetit ju turren sa gojė qakalle
e shum te zeza pjella
zvarraniket hije mbi dhe e mbi zalle
me i pshty mbi vargjet me rreze te mbjella
'''''''''''''''
poetit ju sulen edhe disa poet
poeteit ju sulen edhe pseudo krijimtarė
ju sulen edhe hijenat e veshura me pushtet
e kanibal qė hanė shqiptarė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė me vargje ne kohra te ndryshme


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:59.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.