Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert????? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13996)

Idila 06-11-09 09:29

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Lapsi]ahahhaha mire e ke :)
E nese mendon per kete bene gabim, shoqeria forcohet me ane te besueshmerise dhe sinqeritetit te treguar[/quote]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2]...por nganjėherė tė tregohesh i sinqert kundrejt jo tė sinqertėve, kjo don tė thotė tė tradhėtosh veten.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2]Ndaj besimi, sinqeriteti, nė shoqėri apo gjetkė rritet gradualisht apo bie gradualisht, e gjitha mvaret se me kė ke tė bėsh ti![/SIZE][/FONT]

Idila 06-11-09 09:34

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=edlir]Per fat te keq njerzit e sinqert perbejn pakicen ne kete bote te mbushur me genjeshtare. Te tregohesh i sinqert nganjeher ndihesh ne dileme per faktin se shpeshhere ta marin sinqeritetin per dobesi dhe mundohen te perfitojn nga kjo gje dhe njeriu ndihet si te thuash i dhunuar nga sinqeriteti i treguar prej tij. Gjithsesi sinqeriteti rit moralin e njeriut, rit miresine dhe nuk le njolle te keqe ne jeten e njeriut.
Njeriu qe eshte vertet i sinqert e ka te veshtire te genjeje sepse gjithmon e tradheton fytyra.
Nje genjeshtar me nam e ka te veshtir te tregohet i sinqerte sepse tashme nuk do ta besonte njeri.
Duket se jeta e njerzve nuk do kishte kuptim pa keto te dyja, sepse edhe genjeshtra eshte pjese e jetes se njeriut, ajo ka dale nga halli dhe do te soset kur te soset halli.
Ju preshendes te gjitheve dhe tregouni 90% te sinqerte, 10% lejohet te genjeni.[/quote]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2]Pajtohem plotėsisht me mendimin tuaj i nderuar Pogradecar. :smile: [/SIZE][/FONT]

panta_rhei 06-11-09 12:01

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[QUOTE=GURI SYLAJ]Pershendetje Panta...
Me sa pash une fjalen ( NGANJEHERE) , ne shkrimin tim ,nuk e keni vrejt apo ndoshta nuk keni dasht me e vrejt!!
Une po ti jap dy shembuj konkret.
Ketu ,ne Dardani , dy here per te tejkalu keqkuptimet , dy antareve ne privat ju kam dhene identitetin e plot me te gjitha te dhenat edhe pse nuk i kam njohur por thjesht duke u nise nga njerzorja!
Nga njeri kam marr pergjegjen e njejt dhe me beso edhe atehere kur nuk pajtohemi bisedojm si vllezer qe jemi kurse nga i dyti, qe ne shkrime ia vjerr bukur nalt ,kam marr sharje qe nuk i bene as ai qe eshte rrite jasht rrethit njerezore!! Ne kete rast me eshte dasht me e zgjedhe heshtjen sepse une me sha nuk dij...!!?
Besoj se jemi te kjart!!
Kjo nuk don te thot qe ti te kursehesh nga vlersimet kuturru per te tjeret!!!??[/QUOTE]
Ti e ke shkru kėtė:
"...jo gabim po nganjehere eshte marrezi ! Dikush sinqeritetin e sheh si mundesi me te sha me lehte!!!"

Pa asnjė sqarim tjetėr (nėse e kishe shkru "sipas pėrvojės sime", krejt nė rregull). Tash ti po don me qit petlla n'uj, e po don me nxjerrė arsye banale e fėmijėrore, jo m'ka shajt filani jo fisteki, e krejt kėto janė fjalė tė thata pa kurrfarė dėshmie. Edhe nė rast se janė tė vėrteta kjo askujt nuk i jep tė drejtė kėtu publikisht tė proklamojė dyfytyrėsi e tė hedhė gurė mbi njerėzit e sinēertė.
Mua absolutisht nuk mė interesojnė raportet tua personale me njerėzit. Unė kėtu e komentova njė mendim nė lidhje me sinēeritetin. Pikė.
A je nė gjendje me e kuptu qikaq sen???

GURI SYLAJ 06-11-09 23:39

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Po Panta...!!
Nese din me e kuptu raportin ne mes te sinqeritetit si" MonaLize" apo varg te Specave te Thate te varur dikund per hjeshi dhe SINQERITETIT si KRRYLE ne te cilin mebeshetesh ne cdo hap qe e bene !!
Te parin po e reklamoni dhe po e mbroni ju por une ate sinqeritet do e quaj; Kravate te Intelektualeve Tlinlaget, kurse kete te dytin une e kam parim jetesore .Ja pra pse une bie ne kurthen e ketyre "intelektualeve"!
Ju mos ngurroni ndani prap keshilla ,jan te mireseardhura. Por sinqeriteti nuk eshte teori -eshte veprim dhe si i tille nuk i duron teorite :"une mendoj"!!!
Dhe ,sinqerisht ,per cfar sinqeriteti po flasim kur rrijm e (debatojm ) shahemi pas perdeve???
Apo kjo ndoshta eshte dicka qe nuk ka te beje me sinqeritetin per te cilin po flasim ne ktu !??

Oqeani 09-11-09 18:17

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[I]Eshte fakt se eshte gabim qe te tregohesh ēdohere i/e sinqert, por edhe nese tregohesh nuk humbe asgje, me te pandershmin/en, sepse per intrigat e tije/saja le te dertohet ai/ajo vete.[/I]

shfletuesi_ 09-11-09 18:28

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Nje po e madhe shkon ne favor te Gabimit

panta_rhei 09-11-09 18:45

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=GURI SYLAJ]Po Panta...!!
Nese din me e kuptu raportin ne mes te sinqeritetit si" MonaLize" apo varg te Specave te Thate te varur dikund per hjeshi dhe SINQERITETIT si KRRYLE ne te cilin mebeshetesh ne cdo hap qe e bene !!
Te parin po e reklamoni dhe po e mbroni ju por une ate sinqeritet do e quaj; Kravate te Intelektualeve Tlinlaget, kurse kete te dytin une e kam parim jetesore .Ja pra pse une bie ne kurthen e ketyre "intelektualeve"!
Ju mos ngurroni ndani prap keshilla ,jan te mireseardhura. Por sinqeriteti nuk eshte teori -eshte veprim dhe si i tille nuk i duron teorite :"une mendoj"!!!
Dhe ,sinqerisht ,per cfar sinqeriteti po flasim kur rrijm e (debatojm ) shahemi pas perdeve???
Apo kjo ndoshta eshte dicka qe nuk ka te beje me sinqeritetin per te cilin po flasim ne ktu !??[/quote]

Guri,
a e ke patjetėr personalizimin e dabateve. Ne tė "prapaperdeve" nuk e kemi e kemi zbuluar sinqeritetin, as imazhin pėr tė. Tekefundit ne kėtu mund tė pohojmė lavde e mirėnjohje pėr dyftyrsinė e pėr poshtėrsinė, por nuk e ndryshojmė faktin se ato pėr natyrėn njerėzore njihen si tė dėmshme dhe si tipare negative.

Ne kėtu diskutojmė, shprehim mendimet tona dhe komentojmė mendimet e njėri tjetrit... por, pa pretenduar qė tė njohim njėri tjetrin mė tepėr se sa duhet. Nuk fitojmė asgjė nga kjo, as nuk kontribuojmė pėr tė mirė.

p.s. Nėse e ke parasysh atė shprehjen "si iriqėt nė dimėr"!!!??? Ata kanė nevojė tė afrohen sa mė shumė pranė njėri tjetrit qė tė mund tė ngrohen. Por nuk mund tė afrohen aq shumė sepse shpohen nga therrat e njėri tjetrit.

emine 09-11-09 18:57

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Oqeani][I]Eshte fakt se eshte gabim qe te tregohesh ēdohere i/e sinqert, por edhe nese tregohesh nuk humbe asgje, me te pandershmin/en, sepse per intrigat e tije/saja le te dertohet ai/ajo vete.[/I][/quote]

skam qka shtoi;)

ENGJELLUSHA 17-11-09 18:56

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Varet nga njerezit qe na rrethojn

Oqeani 17-11-09 18:58

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=emine]skam qka shtoi;)[/quote]

Normal - a e ka thene "tru trashi"[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif[/IMG]

Fshatari 17-11-09 19:15

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Gjithemone i sinqerte=naivitet.

Kaqanikasja 17-11-09 19:20

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Un ketu e kam vrejt qe ishte gabim te tregohesh e sinqert per shkak se aq me shum kam qene e sinqert me shum njerz ketu e kan keqperdor

Fshatari 17-11-09 19:25

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Kaqanikasja]Un ketu e kam vrejt qe ishte gabim te tregohesh e sinqert per shkak se aq me shum kam qene e sinqert me shum njerz ketu e kan keqperdor[/quote]
S'baj pjese ne ata qe keqeperdorin!

YanYan 18-11-09 05:13

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Fshatari]Gjithemone i sinqerte=naivitet.[/quote]
[FONT=Georgia]Nuk jam dakord aspak![/FONT]
[FONT=Georgia]Gjaja qe e urrej me shume eshte me genjy e me me genjy. Un nuk mund[/FONT]
[FONT=Georgia]ti kontrolloj fjalet e veprat e te tjerve por te miat po. Un kam lind e ndershme[/FONT]
[FONT=Georgia]e do vdes e tille - nuk ndrroj per askend e per asgje e as qe me intereson ca[/FONT]
[FONT=Georgia]bejne te tjeret. Shumicen e rasteve, une e di fort mire kur me genjejne por kjo[/FONT]
[FONT=Georgia]sdo te thote qe une duhet me ja kthy me te njejten monedhe. Une mund te ja[/FONT]
[FONT=Georgia]perplasi ne ftyre paftyrsine, por KURRE te behem si ai/ajo.[/FONT]
[FONT=Georgia]Kur mendoj per titullin e kesaj teme, me kujtohet nje shprehje qe perdorim[/FONT]
[FONT=Georgia]ne shkodrant qe thote "Po t'besaj mar rrencak" :smile:[/FONT]

pirro 19-11-09 15:19

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Ai qe tregohet gjithmone i sinqert, sinqerisht ka nevoj per konsulta mjeksore

Embla 19-11-09 16:51

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
eshte mire dhe duhet qe te jemi gjithmone te sinqert por nganihere ka raste e situata qe me mire te mos jemi

emine 19-11-09 17:26

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=pirro]Ai qe tregohet gjithmone i sinqert, sinqerisht ka nevoj per konsulta mjeksore[/quote]
d.m.th su lypka nevoja me shku te daktorri,falm pirro se po na jep informacione me kohe :tongue:

pirro 19-11-09 17:44

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[QUOTE=emine]d.m.th su lypka nevoja me shku te daktorri,falm pirro se po na jep informacione me kohe :tongue:[/QUOTE]
Nuk vlen kjo keshill per ty, une pres naj keshill nga ti:smile:

Shkodranja 22-11-09 21:56

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
eshte gabim te jeshe i sinqerte ,sepse te tjeret perfitojne nga sinqeriteti....

emine 24-11-09 09:23

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[FONT=Georgia][SIZE=3]qka o gabim ,e qka na qenka mire,njerzit kan intuiten kan vetmrojtjen ,andaj shume here pa mendu me njerz te ndryshem tregohemi edhe ndryshe,do ishte budallaki te beheshe i mire me gjithe boten, i sinqert, kjo vetem tregone naivitet,ka raste dhe vende ku eshte e nevojshme andaj aty duhet,sinqeriteti kerkohet nga te gjithe,po me shume nga ata qe kerkohet nuke zbatohet,,,,rrencat dhe intrigaqet shuem here perbehen ne sinqeritet te tyre vetem me binde tjeret,ndersa i sinqerti flet ec udhes vete dhe nuke shqetsohet nese tjeret dyshojne,,,,,[/SIZE][/FONT]

Oltiana1 28-11-09 19:28

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Mirė ėshtė tė jemi tė sinqertė po gjithmonė jo se mundet me qenė gabim ....

AliSia 01-02-11 22:05

A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
A eshte gabim te jesh i sinqerte ne kete realitet kur personat e tille jane te pakte ne numer?!

Personalisht mendoj se sinqeriteti eshte nje virtyt shume i rendesishem tek nje person por qe duhet te menaxhohet mire me persona te vecante sepse nuk jane te pakta rastet kur sinqeritetin ta konsiderojne si dobesi ..!!

Ju cfare mendoni ndani lidhur me sinqeritetin.. ?!

AliSia 01-02-11 22:07

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Sinqeriteti: Ne lidhje me ato qe ja vlen esht shume i rendesishem* pa sinqeritet mendoj se cdo gje do ishte nje genjeshter...!!

tipi engjellor 01-02-11 22:12

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
po ne shumicen e rastve njerzit ta keqperdorin ate sinqeritet po une mendoj qe gjithqka me e kfjellet ne kete jete do te ishte po te ishin te gjithe te sinqert

emine 01-02-11 22:15

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[FONT=Georgia][SIZE=3]Nese thua ate qe ndjen ate qe je qe veprone ti ke perdfundu diqka*nuke kthe kurre koken prapa dhe te ndihesh keq*ndersa po ndertove nje jete me genjeshtra dhe qendrove perpballe njerzve duke majte qendrim te gabune gjithmone do jete vetja jote qe do te perndjek cdo her dhe kudo****[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]me mire te jem i sinqert dhe mos te duhem per ate qka jam dhe si jam*sa te duhem per ate qka nuke kam qen dhe sdo jem kurr***[/SIZE][/FONT]

elvio 01-02-11 22:19

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
S'eshte gabim te jesh i sinqerte*por gabim eshte te jesh i sinqerte me cilindo*sepse shumica se meritojne*pasi e keqperdorin ate.

Sinqeriteti eshte virtyt i larte i njeriut*por njekohesisht vjen ehe tjetra qe te ngel budallalleku kur kjo tregohet tek te gjithe.

E shoh si ligj mbijetese

Gentiani 01-02-11 22:30

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Gabim ! :smile:

thellenza 01-02-11 22:36

AW: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Eshte gabim te jesh i sinqert* athere kur nuk duhet*
eshte gabim te mos jesh i sinqert* athere kur duhet!

Kaqanikasja 02-02-11 08:42

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[B][I][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Shum her po por mvaret dhe prej njeriut[/SIZE][/FONT][/I][/B]

Gentiani 02-02-11 10:52

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Ēfare prej njeriut ? E keqja qe raporti eshte 90 % me 10 % ne raport te atyre te sinqerte!

Vetem tu shikosh sinqeritetin edhe betimet der ne qiell :mad:* te tillet per mua jane neveria e neverive njerezore dhe perseri do te kene surrat te flasin per sinqeritetin :mad: sapo tu jepesh shansin !

Albonita 02-02-11 11:33

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[SIZE=2]Gabim nuk esht me cen i Sinqerit...[B]por Gabim asht te jem te sinqerte * me pa te Sinqeritit...aty mendoj se gabim i madhe!!![/B][/SIZE]

Hajra 02-02-11 11:36

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
....jo asnjeher

AliSia 02-02-11 11:55

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Jooooooo per mua ka qen dhe do te mbetet sinqerteti...!!

Jana 02-02-11 13:09

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Jo nuk eshte Gabim ...

Oqeani 02-02-11 13:27

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
Jo ! ..

Dushku 02-02-11 13:46

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[I][SIZE=3]..S'eshte gabim i madh :P[/SIZE][/I]

Qika^Me^Kule 02-02-11 14:42

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[QUOTE=Dushku;2018420][I][SIZE=3]..S'eshte gabim i madh :P[/SIZE][/I][/QUOTE]

[FONT=Comic Sans MS][SIZE=2]Ani... pse e cete gjuhen jasht aa??? a e din se mundem me ta ndalu edhe kete.... tani te tregoim ne a asht gabim apo jo..... :biggrin:[/SIZE][/FONT]

Dushku 02-02-11 15:10

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[QUOTE=Qika^Me^Kule;2018441][FONT=Comic Sans MS][SIZE=2]Ani... pse e cete gjuhen jasht aa??? a e din se mundem me ta ndalu edhe kete.... tani te tregoim ne a asht gabim apo jo..... :biggrin:[/SIZE][/FONT][/QUOTE]
[I][SIZE=3] qy..qy* mos u kap te gjuha se rreshqet qikooo :biggrin:[/SIZE][/I]

Albonita 02-02-11 16:45

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[QUOTE=taraku;2018491]Po edhed duhesh mu kon i fort a..... per me kon i sinqert ne dit sotit...[/QUOTE]

[SIZE=2]Une edhe jam e Sinqerte..edhe e forte..ai se nuk asht i sinqerit une ja kthej ..sy ne sy..nuk i flas mbas shpine....por direkt edhe ate me plot sinqeritet....si e lyp e gjan gjdo kush valla![/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Nime cka mu pase tek sot bre ...ani kur pote shof qitutne ..po me keshet:tongue:[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE]

AliSia 02-02-11 16:46

Titulli: A eshte gabim te jesh i sinqerte ...?!
 
[QUOTE=Albonita;2018547][SIZE=2]Une edhe jam e Sinqerte..edhe e forte..ai se nuk asht i sinqerit une ja kthej ..sy ne sy..nuk i flas mbas shpine....por direkt edhe ate me plot sinqeritet....si e lyp e gjan gjdo kush valla![/SIZE]

[SIZE=2]Nime cka mu pase tek sot bre ...ani kur pote shof qitutne ..po me keshet:tongue:[/SIZE]
[/QUOTE]


Veq vazhdoni keshtu Albonita..!:wink::wink:

Te pershendes shume


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:16.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.