Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 07-02-13 13:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
hajde hajde mori kohė--shum e njerzve ju re moh--te qoftė per hajr ty dajregjia--e per hajr tė qoftė orgjia--knaqi loqet me shum klane--neper stine e mot satane--

lirik 07-02-13 13:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[B]A- mjafton vetėm mirėsia [/B]

[B]autori xhelal ferizi[/B]

[B]tė jesh njeri i mirė[/B]

[B]ndoshta te vret koha e dyftyrsia[/B]

[B]ne udhen e pshtirė[/B]

[B]qe sot ecė njerzia[/B]

[B] [/B]

[B]
Mirėsia vetem mirėsia nuk te qon ne cak[/B]

[B]nga njiher te qon ne mund[/B]

[B]..
fytyrat , ekohes pafytyrėsisht te tallin[/B]


[B] [/B]

[B] mirėsina humbe rrugen nė kthesa kohore[/B]

[B]
e kohrat e namura [/B]

[B] tė bėjnė tė ndihesh keq.[/B]

[B]e dora mizore[/B]

[B]
stinet qe kurthojnė[/B]

[B], zhgėnjehehet miresia[/B]

[B] kur djallezite vallzojne[/B]




[B], e dolli ngrite hipokrizia [/B]

[B]dėshpėrohet [/B]

[B] nėnshtrohet nganjiher[/B]

[B]edhe miresia .[/B]

[B]koha argetohet [/B]

[B]dollia[/B]

[B]miresia poshtrohet[/B]

[B]
nėse shpirti proteston,[/B]

[B] do tė tė thonė[/B]

[B]pse[/B]

[B] provat qe provojnė.[/B]

[B]e te ligat mbi dhe
e ironia [/B]

[B]kurthat e kėsaj bote[/B]

[B] i keqi nuk ka nevojė[/B]

[B]per dashuri[/B]

[B]as i ziu pėr prova,[/B]

[B] miresia diskriminohet[/B]

[B] gjithnjė duhet tė dėshmohet.
os u vetėkėnaq [/B]

[B]me mirėsinė [/B]

[B]e idete e mirėsisė.
duhet lufte jete[/B]

[B]tė jesh luftėtar[/B]

[B], revolucionar [/B]

[B]i ideve jetike [/B]

[B].
ne kembe qohu [/B]

[B]dijetarė[/B]

[B]luftarė[/B]

[B]edhe kur te thone dorzohu[/B]

[B]mos u dorzo[/B]

[B]behu qendrestarė[/B]

[B]lufto per idene lufto[/B]

[B]se koha ehst pazarė[/B]

[B]e tregu te han[/B]

[B]shum mos u mireso[/B]

[B]se mirsia deget ti thanė[/B]

[B]ma mire lulzo[/B]

[B]siq than menqurite [/B]

[B]se mirsite[/B]

[B]nuk i lene per tu rrite[/B]

[B]kopilite[/B]

[B]
Mos prano [/B]

[B]me ndejte nė hije.
Lufto[/B]

[B] pėr vleren [/B]

[B] ne mrendesite e shpirtit[/B]

[B]ne mbrendesite ejetes [/B]

[B] mbrenda vetvetes[/B]

[B] e te tjerve[/B]

[B]kujdes se ti vrasin miresite[/B]

[B]e nuk ti kupton[/B]

[B]koha e te mjerve[/B]

[B]as dashurite[/B]

[B]prandaj fatin mos e le ne duar te tjerve[/B]

[B]kot mos i derdh miresite [/B]

[B]ne kohen e kohrat e te pa vlereve [/B]

[B]autori xhelal ferizi [/B]

lirik 07-02-13 14:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė ėndėrrat e mia,
nuk jam i pa sy
homerqe te ju thrras
neper krajata
furtunat
vet mė kan bėrė
ishuill tė larget
qe ju me harresen tuaj
i bekuat
e tash udhes se pa krye
silelni rreth ishullit tim
plot me shkrepa
e shkembij neper brigje
qe e rrethova
jan lodhur detrat e mi neper krahata
ne ishull tash ne nje shtrojerė
ne netet e gjata
kujtime dua ti lundroj
drejt birgjeve
varkave ndihme ju duhet ti bartin

pritat pirate te mos i ndalin
duhet te gjejne shtigje
varkat e mia plot mendime
neper rruget e reja ete vjetra
nese aty esht nje pende
mos e theni
ajo ehst penda ime
i esht lagur letra
her nga ujrat e her nga lotet e mi
kerkon rugen e vjeter
e te re
her te shpirti im
e her ne nje dhe
kerkon te mbijė
e kthyer me syy prej deti
i duhet ndihme
se ajo ka pi shum vet vete fjalė
kerkon gurgullime
e vale
prrojeve te tokes
neper male

edhe ajo esht krahthate
esht lodhur ne krajatė
ajo don ta thot nje shekull
nje datė
qe se tha askush
nxjerrne ne brigje
ne mal
ne fushe

kekron jete
dashuri

ndoshta ka nevoje
te dal nga un
qe u bera ishull i larget
sy ishull
me kaltri
e me threpa
rrethuar me butsi
e ashpersi
me ledina e shkrepa
ne detin plot
vale
furtuna
e sstuhi

nga njiher them ma mire
qe jam ishull
ku nuk me arrijne luftrat
lakmia e lavdia
as dheu i zi
nga njiher me lehteson deti
kaltria
e fjala
ne hapat e mi
ne vetvehten time
neper ket ishull
qe nga njihe rka qetsi
ketu nuk ishte toka ime
por tugfani i zi
me beri ishull
me rrethime




kepet e mbrehta si kthetra
rrijne nga njihe rplot meri
vetmija te ben armik
e nga njiher mallengjim
pendim
penda ime
behet nga njiher thike
e therre edhe shpirtin tim


sa sihull i quditshem jam
sa shum erera te pa krye
aty koken e lan
ne ishullin tim
duke u mberthye
rane ne kepin tim
neper shkembij perthye
un e vargu im
turrin ua kem perkthye



pjesa e vetvetes time
si enderr ishulli
shkon
neper ererat q ee marin vete
nga njiher kalon
birgje
e dete
per hire te dikuj
qe nuk e them dot
ece neper do far endrra jete
qe duken si shtigje
ece pa krah ne mbi ere
e bjen pendueshem per dhe
ne ndonje pranvere
qe mundin fare s ja njeh
q martesė mund te ket kjo jetė
neper ishull
ku vetmia vret
nga njiher fjalen dua ta dergoj ne gadishull
por gjuha ime qe flet
nuk perkeththet
nga mercenaret e sherbetoret e sklelverit e anijeve
qe per qudi
lundrojne mi gjak
mbi toke
e mbi kurrize
te skelleverve modern
te shekullit te ri
qe ka hape tregje
per shitje te njeriut nga njeri

autori xhelal ferizi ne mergime i merguar

lirik 07-02-13 14:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ndoshta gabova
autori xhelal ferizi
e di
ne hapin tim gabova
udhes se shpirtit
eca
dhe ne rruget me shum udhkryqe
kerkova bote siq e dua un
e jo siq ishte bota

aty kushte shum gjygje
aty u denova
shpirtit tim ju thye rrota
nuk di q thone kohrat qyqe
fjala ime nun ndrron tokė as dhe
ai do te mbetet ashtu
siq ishte dje pardje
edhe sot
ndoshta pseheve ju thash pse
pse fole kot
pse kerkove tjeter dhe
tejter bote
kur keshtu
e ndertoj shekulli
stina
e secili mot

autori xhelal ferizi

lirik 07-02-13 17:00

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ktu po e la nje fjalė me fletė
le te mbetet gjith ne jetė-
shkrue ne leter e ne qdo voter
mos i leni nene e moter
qikė shqiptare e vashė te re
me u poshtrue nen grek e shkje
sa te jen gjallė shpatat shqiptare
sa te jen tehat me hangjarre
se te jen zemrat ato qelike
sa te ket djem ne shqipni etnike
sa te jet gjall trimria e motit
sa te jen djemt e kastriotit
e sa te ket dhe e male e suka
sa te ket trima si oso kuka
mos u leni ato nuse
per me i hjedhe qetnikt n- per puse
mbasi n
mbasi ne ndere ta ken dhunue
mbasi keq ti ken poshtrue
mandej ne puse shkjau i qet
mbasi i therre e kur ti vret
nuk len qike askund virgjine
mos i leni ata shkja shkine
te gjall ne poshtrim me zane robina
vasha shqipe e gjeraqina
sa te jet flaka e barotit
sa te jet dheu e toka e zotit
mbas zoti esht hidhrue
mundet ne qiell me ju mallkue
asnjiher mos u ligshtoni
armt besnike mos i lshoni
sa te jen malet me jehue
sa te jen lugjet me ushtue
gjith sa te jen armet e qelikut
mos ju shtroni kurr armikut
qikė as grue pa armė mos leni
gjithmonė shkjaun nė balle ta theni
mos i leni gjeraqinat
sa te jen grykat e martinat
arm't grykholla por si rrfe
qe shqiptart me ato jan le
neper shekuj tue flakrue
per liri gjith kan jehue
e per nderė e tokė te pareve
kan jehue arm't e shqiptarve
edhe qikat ne jatagana
kan marr turrin por si zana
sik tregon gojdhana e vendit
siq ka pre nora e kelmendit
shum armiq krenash shkurtue
zana e malit ka luftue
por se kurr e gjallė s- ka ra robinė
me ja lene shqipnise korinė
prandaj armet ju bekoni
neper shekuj ti flakroni
shkollė e dija e t lashtin dhe
armt besnike e mbrojne si rrfe
autori xhelal ferizi

lirik 07-02-13 17:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

I gjithe populli shqiptar vuajti kudo qe ndodhet neper bote dhe ne atdhe -
ky popull antik dhe i qendrueshem neper shum lufta heroike -
luftoj per liri e dinjitet -per barazi e jete civile te drejte me kombe ne bote me deshiren me te madhe per miqsi e paqe e fqinjesi te mire dhe per jete te mire me dashuri vllazrore me popuj te shkoj siq thoshte i madhi naim frasheri -por tradhtia dhe armiqt e paten me te pa bese me dredhi e mizori ndaj shqiptarve -

shqiptarėt nuk luftuan per te sjellur ne pushtet tradhetaret pushtuesit dhunuesit kanibalet barbaret
-
shqiptaret nuk luftuan per tu poshtruar torturuar
sabotuar
per tu zvarritur neperkembur varfruar mjeruar -mashtruar shkatrruar dhe perqare
me klane fe e grupe e poshtersi -
me u ble njerz nga agjenturat e huaja ne sherbime te kasapve aventruier-
djallezi emallkuar dinake e qendrave agjentureske teper te pa mshirshme e sadiste
e
qe rrijn e ku do gatii mshehur prapa maskave nderkombtare
me thika ne per bote gjithmone gati rrijne
per te kasapite e shkurtue krena te shqiptarve -
e per te kpute ushkure femrash me dhunime e poshtrime -

shqiptaret e pergjakur ne liri e te stervuajtur nuk luftuan qe te sjllein korrupsionist krahinarist bajraktar e familjarizme proffiter e te privilegjuar sabotues lahpera ne pushtet e dhe kriminelet vjedhes ordiner te kombit tij.
Po kjo qe po shkruaj po ndodhe dhe eshte shume e vertete
se tradhtia po ben kerdi e sabotimi
dhe partite klanore zvarranike qe jan kryekput ne sherbim te huajve
dhe keto jan dhe me fakte konkrete te argumentuara

. Nje qeveri qe eshte kriminale korruptive zvaritse sabotuse qe po na varfron
po na shkele po na anashkalon komplet potencialin shqiptar -
dhe nuk i perfill keshillat e vrejtjet qortimet e bashkombasve qe po shkruajne
neper qdo faqe e ku do per sjelljet e tyre te pa pranueshme
e ata vazhdojne me mendjemadhsi fodullizem feudalizem per te injoruar dhe shkele te drejtat e bahskombasve -per te zvogluar numrin eshqiptarve per te ndaluar votimet ne atdhe te mergimtarve -
ata ,ka frike nga populli shqiptar. Sepse jan sabotator dhe i kan borgj kombit shqiptar per shum mekate e dredhi
qe i kan bere ketij populli
- sa me shume krime dhe tradheti te bejne kriminelet , aq me shume shtojn rojet e tyre neveritse
dhe cdo dite dhe me shume shtojne armatimin mbrojtes dhe sigurine e tyre klanore
. Por ata nuk u shkon ndermen.mende ..de ,se sa me shume te shtojne klanet e dredhite
e rojet e sigurise tyre neveritse
,aq me shume urrehen nga populli dhe vendosen para rrezikut nga populli i tyre. Sepse ekan tepruar e tejkaluar qdo kufi tash



o populli shqipetar o ju tradhetar sabotues kriminel
dhe kriminel vrases element pro grek e ju te tjere janullatodsa e bollano
e degjenerik tjere qe buken e tokes shqiptare e hani e punen e armikut e beni edhe ju ata ne kosove qe po shkelni aq pa mshirshem mbi patriotet e deshmuar shqiptar

koha kur ua kemi thene me fjale te gjitha po kalon -
dhe po vijne kohe tjera kur nuk do te shtyhet ma keshtu

ju ju ,ka paguar dikush rrogetar per keto veprime sabotues e
dhe jeni klane ku do e rrjeta por edhe ne qeveerine e ku do po sabotoni -
me parat te shqiptarve, pagujet greku serbi etj
nje shtetas grek apo serb armik i betuar i shqiptarve paguhet nga paraja shqiptare
dhe mundi e djersa e kombit tone edhe atyre mbrenda por edhe pjeses s e merguar-mjaft ma poshtrime ndaj bashkombasve mjaft ma gjak lot padrejtesi mjaft ma shkleje perbuzje varfri mohime hundperpjete fodullizem feudalizem dhe shkelje me te dy kembet mbi demokracine -mjaft ma stalinizem vampirizem fashizem sundim pashallek orgji sulltanat prostitucion mjaft ma anrkia dhe pshtjellimet me nje pa besi qnjerzore

lirik 07-02-13 17:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ju kerkojme falje per shqetesimin,por duke qenė qytetarė tė kombit shqiptarė
,deshirojmė sot t'ė ju kujtojmė dhe kėrkojmė me drejtesi
zbatimin e kushtetutave tona ne shtetet ku banojnė shqitarėt !.

Shkruhet ,dhe thuhet se populli si qytetarė kemi te drejtė te votojmė te barabart si qytetar te vendit q e jemi dhe pasaporta te shtetit qe i kemi dhe pjese e pa ndare e popullit dhe shtetit qe jemi si q ytetarė me te drjeta te barbarta para ligjit

.mbi 23 vjet emigrantet nuk kane votu,aty ku jetojne ,aty ku punojne! Pse shtrophet pyetja ku qendrojne shkaqet dhe kush na ndalon kush jan ata dhe me qfar te drjete ligjore shkelen ligjet dhe nromat kushtetutese ?

A mundeni te na afroni hapesire brenda partive
dhe kopetencave tuaja, per te na ofruar format dhe mundesinė
per te kandiduar dhe per te votuar ligjerisht si e gjith bota si gjith popujt e botes ne vendet e tyre per se ne bejme perjashtim si emigracion shqiptar si pjes ee pa ndare epopullit qe jemi edhe ne qdo dokument edhe si pjese por edhe si pasaporte identitet adrese dhe qytetar e njerz te atij vendi e nuk mund te tjetersohemi me kurfar prejardhje tjeter sepse e verteta esht s ene jemi qytetar te atdheut nga vijme dhe siq identifikohemi ee jemi pergjegjs me identitet para ligjet dhe te gjitha pergjegjsive tjera

ne ratsin tone kush na ndalon dhe pse shkelen te te drejta tona kushtetuese ligjore ?

Voton marokieni,voton egjyptiani,voton peruani etj.e ne pse jo ju lutem ne duam te dijme dhe kerkojme me kembngulje te drejtat tona qytetare ligjore ?

Nuk duam te ndalemi ketu per kontributin ekonomik,shpirteror ,kultural
qe diaspora dhe ne emigrantet e vales se fundit kemi ardhe dhe ne kemi
deshmuar e kontribuar ofruatr veprime te dobishme per atdhe e iniciativa shum te dobishme kontribuese ne sherbim te atdheut sepse atdhe tjeter nuk kmei dhe ndjehemi
te atij atdheu nga vijme si pjes e pa ndare pra

poashtu ka shum nga emigrantet shqiptar qe u shkrine per atdhe,
por ju kujtome se koha askujt s'do ja fal kete harres ė qe duket si diskkriminuese
per ne!

Toleranca,vota,trasparenca jane avancimet e sistemit demokratik krahas sistemeve
te tjera,
ju lutemi na perfshini ne keto fushata elektorale kudo:shqiperi,kosove,maqedoni jan e trevat shqiptare me rradhe qe jan pjese e shqiperis e etnike .

Shpresojme dhe besojme tek cdo kryetar partie ,tek cdo istitucion politiko-qeveritar,
tek cdo trupe diplomatike
:te jap kontributin e vet ,qe eshte vec pergjegjesia qytetare per punen qe ju kane besuar .

Emigrantet kan ndikuar perhere neper shekuj qe e kan favorizuar dhe ndiihmuar
aq shum shqiperine duke e quar perpara procesin e shpetimit kombtar

,kujtoni historinė:skenderbe,ismail vlora,nolin konicen ,kadarene dhe sa e sa kontribues tjere neper shekuj qe kontribuan dhe ishin njerz madheshtore emra te mdhej te histirise

..

Por kete rradhe besojme se te bashku me ju aty
,do i afrojme europes ,amerikes ,rajonit nji shqiperi solide,demokratike,paqesore si koha e kerkon.

lirik 08-02-13 06:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Esht e vertet se shekujt e se kaluares ishin mjaft tragjik per popullin shqiptar-
ishin shkaktarė te pushtimeve dhe kushteve te kqia ekonomike e moszhvillimit
ishin poashtu tragjik ne secilin aspekt
-dhe tragjikja ishte se koha dhe pushtuesit kishin shkaktuar shum prapambeturi duke krijuar shkaqe dhe pozita mjaft te papershtatshme duke penguar qdo lloj zhvillimi ne kutur dhe ne arsim ne ekonomi -

kishte jo pak njerz qe kishin mbetur te pa zhvilluar ne ide ne kutlure ne driten e diturive
dhe ne veprime .
Kishte edhe nga ata qe kishin mberritur nje far niveli dhe e kuptonin pak a shum detyren patriotike ndaj atdheut- dhe kishin arrite nivel te zhvillimeve
-por kishte edhe nga ata qe ishin larg vlerave dhe formimit qofte te kultures qofte te njerzise -

Keto ishin shkaqe qe pushtuesit e kishin shkatrruar qdo lloj jete dhe civilizimi te shqiptarve aq pamshirshem dhe nuk kishin lene te zhvillohej duke elene mbrapa ne qdo aspekt te jetes
dhe mundsive per zhvillim -pra pushtuesi kishte bere kerdi dhe koha nuk kishte lene arsimim dhe edukim as perparim -
nes e kesaj i shtojme edhe mjerimin e varfrise e cila i detyronte njerzit me dale jasht atdheut
per buken e gojes te punojne si skllever -ather jeta ishte be ne nivel te mjere ne nivel per te ardhe tmerr nga nivelet e mos zhvillimit .
Civilizimet europiane qe kishin ikur me shekuj para ne zhvillime edhe keta kishin pasoja pasi qe niveli i tyre me civilizim dikure nuk ishte nivel i krahasueshem me civilizimin ne ballkan -por keta me hapa te shpejte i iken civilizimit ne ballkan e sot europianet tallen me ballkanin e quajn ballkan pasi qe i iken me zhvillim ne qdo hap dhe ne do aspekt -megjithat edhe keta kan probleme

lirik 08-02-13 06:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
problemet e europianve edhe keta nga njiher te befasojne -nese shohim anen pozitive te civilizimit te tyre e shohim zhvillimin ekonomik dhe punen ather mund te konstatojme se shtresat e tyre kan arrite mjaft me ece perpara se paku ne aspektin e zhvillimit te bazes materiale--
poashtu diturite dhe disciplinat shkencore te dikutrive i kan zhvilluar -
kryesisht nes e marrim si shembull gjermanet te cilet u angazhuan ne pune si popull i madh dhe ne zhvillime kulturore ideore mendore dhe te punsimeve dhe te angazhimeve ne civilizim
dhe ne ekonomi ne zhvillim te aspekteve te ndryshme shkencore kulturore dhe te mbushjeve te intelegjencave me dije neper me skushteve dhe leximeve --

lirik 08-02-13 08:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Influenza- e forte ma shum se ne vitet qe kaluan
Influenca ose inflamacionet viruset gripale gjoja do te sulmojne europen ma teper se kurr aalrmojne disa qendra te alarmit per shendetsi -
Do te shfaqen mbi 12600 smundje te reja virusale siq flitet ne keto propaganda larmesh -


nje nga qendrat e shendetsise ne vjene lajmron se ne ket vit do te ket ma shum viruse dhe infeksione se sa ne vitet e kaluara -


viruset jan gjetur ne mase te madhe ne angli vendet skandinave belgjike spanje irlande angli -
por edhe ne rumani dhe disa vende te europes jugore -
Te shum pacient esht gjetur virusi A( HIN 1) flitet poashtu edhe per virusin gripi i derrave -

si duket do te behet shum zhurme per shkak se vaksinat kan mbete stogje neper magazinat e shteteve te zhvilluara dhe zhurma e tregut per me shum shitje do te aktivizohet --llojete gripeve i ka pas gjithmone njerzia tani kan filluar te ndahen ne lloje virusesh virus a virus b etj--
-- waksinimi me i mire i njeriut esht te ushqyerit boi dhe vrapimi atlektika etj
njeriu me levizje aktive forcon sistemine imunitetit sidomos vrapi i per dtishem per te vrapuar

lirik 08-02-13 08:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
makina ma e re nismo junko qe i takon familjes se firmes japoneze nisan-
firma e japonzėve nisan esht kult ne shum vende te botes dhe mjaft e preferuar -
dhe vertet diqka e jashtzakonshme -
kualiteti i markave japoneze shkelqen -

makina me e re nismo junko e kombinuar si gjip i vogel dhe kombinim limozine esht makine vertet e mahnitshme -
dhe shum e pershtatshme me nje praktike shum te mire e cila ofron vertet #
por edhe ka shpenzime te vogla hargjimesh -

-------ndersa marka e firmes se citroeni t
franqez beri nje makine moderne kabriolet te mrekullueshme -
e cila sherben me knaqesi ne vere per flladitje-
e cila ka hapje fantastike jashtzakonisht praktike prapa karrigave te mbapme
-
dhe ne rast s e bi shi ka mbyllje poashtu te shpejte dhe shum ehst funksionale praktike-quhet c d s 3 cabrio citroen dhe ofron komoditet te jashtzakonshem dhe nje ndjenje aq te kendshme gjat vozitjes

lirik 08-02-13 08:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
regullat e komunikacionit ne europe po forcohen gjithnji e ma shum -kush ka mbi 8 promile alkool ne gjak i meret leja e qarkullimit te makines -kontrolli policor ne rruget e europes me aparate speciale edhe kunder te dehurve por edhe ne pergjithsi per kontrollin ne gjak po shtohet -dhe kjo shkakton ma shum siguri ne rruget e europes -
ma pak fatkeqsi dhe autondeshje komunikacioni

lirik 08-02-13 09:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
europa kekron programe te kursimit-gjoja per te zbutur krizen-jan keto kalulime dhe propaganda-europa ka prodhime boll dhe makineri per prodhime te gjitha llojeve -krizat shkaktohen artificialisht per te mbajt popujt ne gjendje te tendosur-
me miliarda e triliarda shkojne ne drejtime te ndryshme te kalkulimeve dhe drejtimeve
te dyshimta -mediat jan ne duart e atyre qe sundojne -as q e behet fjale per drejtesi e as q e behet fjale per ligje e per demokraci por per privilegje te caktuara te hierarkive e shtresave te caktuara sundues e

lirik 08-02-13 09:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mercendes benzi prodhues i njohur ne schwabien rebullike gjermane ne shtugard gjithnji e ma shum po ka kriza -per shkak te tatimeve te larta per shkak te kamtave te larta per shkak te aksioneve jo te mdha dhe rezervimit te aksionerve e sistemit te aksionerve -marka volswagen dhe audi i ben konkurence te madhe si ne kualitet si ne shitje -audi e ka qendren ne ingolstadt te bajernit nder sa esht ble nga firma volswagen e volsburgut -
konkurenca ne kualitet dhe cilsi nga audi e rrezikon benzin gjithnji e ma teper -
por benzi ka edhe probleme tjera sepse nuk ka para per modele te reja dhe politiken etregut e ka te gabuar -
Mercedes benzi poashtu ka probleme me tregun ne kine dhe ne disa vende por edhe vet mbrenda gjermanise --audi ka bere ne vitin 2012 150 euro trg e tregje ne 150 miliarde euro ne bote dhe mbrenda tregut te vet shitje -qka esht nje perparsi e madhe ne krahasim me benzin

lirik 08-02-13 09:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tani Mercedes benzi kerkon para per modele te reja dhe per te lene larg marken audi e cila e rrezikon mercedes benzi flet per poltikene tregun dhe po mundohet te ofron financime per blersit me ble ku blersi mundet me ble makina me kredi ne kamate zero perqind
dmth financim pa kamate kurfare dhe poltika e modele ve te reja para shihet ne vitet q e vijne
e benzit per te dalluar nga modelet dhe kualiteti ne konkurencen dhe ne politiken etregut te
shitjeve per ti ikur konkurentve por te shohim se qka sjell ky ndryshim i tyre ne garat qe po behen


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:23.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.