Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 22-05-09 09:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
xhelal ferizi

05/12/2007 ne oren 18:26 blogu i gazetes shekulli

14
KėTU NUK KEMI Tė BėJMė VETEM ME PARANė

POR KA GJėRA SHUM ME Tė THELLA DHE ARSYE

veprime te mbrapshta sabotime te disa qarqeve te huajve

qudira dhe plane -
qė shqiperinė e dergojn ne drejtime te gabuara

si duket frejt e fateve tona i mbanė nji dorė e padukshme e fortė dhe mizore ,

nėse vlora ėshė nji vlerė aq - MADHORE TURISTIKE -
dhe komplet bregu i detit shqiptarė-
perse ne na drejtojnė pikrisht kah shkatrrimi i turizmit -,
kjo ndodhė vetem e vetem qė tė na e humbin pergjithmonė shpresen e fundit at te turizmit,-
nese fitimi nga turizmi siq flitet nga shum kush esht dhjet her ma i madh se petrolifera-

ather me qfar guximi dikush guxon ta vendosė at petroloferen qe ndynė turizmin ambientin ne trojet shqiptare ne brigjet e detit-

bregu i detit tonė esht aq i virgjer-
dhe fenomeni natyrė nė shqiperi ėsht fenomen mbi fenomene- ku secila pllėmbė mund te shendrrohet ne turizem-

dhe ne te ardhura nga turizmi- ku do te mund te punsonte jo vetem shqiptarė nga shqiperia -

por edhe diasporen shqiptare -

dhe trojet etnike me rregullimin e rrugve -
nuk do te jet ma largsi dhe pamundesi punsimi nga qdo regjion i shqiperisė etnike -

prandaj dikush po e nuhatė ket rrezik ndotje te ambientit
me nji strategji SHKATRRIMTARE per kombin tonė nen shkruan ket projekt te rrezikshem -
si duket populli yne qellimisht mbahet nen zgjedhen e ksaj bote te padrejtė roberie-

nen zgjedhen e varfrisė-
dhe planeve shkatrrimtare e afatgjata -

te mos zhvillimit- duar te zgjatura te kujt jan kto -duhet ta zbulojnė ekspertet shqiptarė perndryshe si ka mundesi kur aq mbrapsht dhe me plan gjithqka u shkatrrua ne trojet tona etnike -

duke shkatrruar edhe at prodhim qe e kishim dikurė -

ndersa sot jo vetem qe nuk duan qe turizmi yne te zhvillohet -

por duan qe ai te shkatrrohet-

perveq asaj duan te na lėnė si popull gjithmonė i izoluar -

larg kontaktit botrore vetem argat te lobeve kriminale-

per qellimet e tyre perfituese-


duan qe ne te mos jemi vend turistik-

te mos vizitohet shqiperia por te jet perjetsisht e izoluar -

sa ma e izoluar ne menyr q et e dominoj rrethi i zhgenjimit -

dhe izolimi dhe sa ma larg kontakteve me kulturat dhe boten-


gjelozojn turizmin dhe jeten tonė kur niset sa do pak ne zhvillim apo progres nse secilinn aspekt -
ndersa punsimin tonė e shkatrrojnė me plane sistematike afatgjata-

duke na robruar me kamatat e krisura te bankave te tyre qe na bejn deri ne fyt borgjli-

pra nuk mund te quhet kjo kurgja tjeter per veq nji skllavopronari e perjetshme-

zgjedhė e vendosur perjetsisht ne qafen e shqiptarve -
shkatrrim me plan ne secilin aspekt varfri sklalveri pengesė sabotime ngterrim -
qe si duket shqiptarėt vet duhet ta shkundin me forcen e vet -
tjeter gjė nuk ka mbetur
pas gjith ktyre britmave te kota dhe avazit te njejt.

Populli bertet per diqka tjeter-

E VEPROHET KREJTSISHT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT E POPULLIT

perse te ndertohen qendra nga italia qe ndyjnė bregdetitn shqiptarė turizmin apo italia i trembet konkurences se turizmit nuk e don shqiperinė turisitike -

Sa i perket fatit te shqiperisė etnike ma e keqja esht se rinia dhe populli kan nisur te topiten nga tehu
nuk jan si dikurė te gatshem per sakrificat -
ketu hasmi shum mir ė ka nuhatur dhe tallet me ne pa mėshirshėm-

timonin tonė dikush tjeter po e drejton- ashtu siq e drejtoj neper shekuj-pernadoria vetem tash kan ndrruar format jan ma moderne te pa dukshme -

perse u shkatrruan te gjitha fabrikat dhe prodhimtaria ne shqiperinė etnike ne te gjitha trojet-
dhe prodhimi -dorė e kujt dhe veprim i kujt esht ky -i te huajve pra kush tjeter -

edhe gjėja ma e lemntare veshmbathja dhe industria e ushqimit e letres jan shaktrruar -

nuk ishte kjo rastesisht aspak por me qellime te caktuara afatėgjata “jan krijuar keto plane varfrie antishqiptare -
per ta lėnė nji popull ne mvarsi ne nji sistem qifligarėsh dhe skallvopronarėsh -
vetem me nji ndryshim kozmetik -pak ma modern se ne esencė ne fakt trojet shqiptare ne ket model sabotimi nga duar te padukshme udhheqen dhe mbijetojnė-
se a do te jen te afta kto troje me ket popull qe te ndryshojn gjendjen?
te shohim ne kohrat q e vijnė -
perndryshe keshtu nuk do te ecet ma-
qe dirigjimet per gjithqka te imponohen-
pa marr para sysh nese kto behen me blerje njerzish-
me para mercenarizem apo me diktim modern maskues te heshtur qe ne populli nuk e shohim-
as nuk e degjojm-
por shihet se vepra flet dha pasojat flasin vet mbi ket dhe te roberuar me shekuj -

secili nga ne mund ta shoh -gjithqka esht e dukshme -

ne secilin seksion- se sa mbrapa bote jemi ne prodhimtari matereiale industri punsim e zhvillim-
duke filluar nga secili aspekt
shkruar
autori ne mergim xhelal ferizi
-------------------------------
te dashur lexues ishte ky nji shkrim i autorit xhelal ferizi botuar ne gazeten shekulli te republikes se
shqiperisė i shkruar ne vitin ne dhjetorė 2007-ne shenj proteste kunder disa sabotimeve qe behen ne atdheun tonė ne shqiperi etnike

lirik 23-05-09 22:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pushoj gjithemon ne keto vargje ,se pse nuk e di ,disi e ndjej si timen edhe pse e di qe nuk eshte e shkruar enkas per mu ...

Me pelqen se ketu pershkruan natyren dhe dashurin e trojeve tona ,dashurin sinqert dhe te paster qe duhet te jete n'mes te dy te dashuruarve , vuajtjen ,sakrifikimin per ata qe vijn mbas nesh ,per diellin ...etj ,ku nese ne i shikojm dhe i perjetojm te gjithe keto atehere mundemi te ia dijm sensin e jete.

U mundova qe ta reduktoj pak kete poezi ,por qdo fjale kishte vendin e vet dhe po ne vend te duhur .Dhe do te ishte nje krim ndaj kesaj krijimtarie perfekte .

Komplimenti ty dhe pendes tende te palodhur ,dhe antarve ju preferoj qe te bejn nje vendpushim ne vargjet e tua .

Me sinqeritet ,Vjeshta!


ps: ky pershkrim ishte nga nje amatore e poezis .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
------------------------

te nderuar lexues ky mendim ky shkrim esht i antares se forumit dardan me nickun vjeshta-
e cila vlerson vargune lirikut me kto mendime me rastin e nje vjershe qe asaj i pelqeu
----------------

lirik 13-06-09 02:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
on e Dielė, 19. Prill 2009 at 10: 35 am
xhelal ferizi

Pa marrė para sysh se me qka e qfar veture vozitet gazetari -
e si e ka jeten luksoze apo qfare e ka -
gazetaria ka kriteret normen pergjegjsinė moralin kodin sjelljen dhe etiken e vet-

poshtersia qendron te kamuflimi e cenzurimi qe ne demokraci dukej e pabesueshme por ne fakt ka cenzurė
absurdi ėsht te egoizmi interesi egoist i qarqeve sunduesi dhe gazetarve qe ka prej tyre qe jan vegla te qarqeve te caktuara sunduese -
pra blerje korruptim dhe pervetsimi i gazetarit njeriut ne forma te ndryshme -
kohet e fundit po paraqitet nji deshtim moral ne gazetari dhe pervetsime te teorive gazetareske per qeshtje interesash te klaneve sunduese -

ndergjegje e mykur kjo deshtim moral quhet kjo-
shkelje maskim dhe shmangje nga thelbesorja
dhe kamuflim mashtrim tjetersim
dhe mbulesė me maskime ilustruese mashtrime teorike publicistike per shmangje nga problemete verteta zbukurim artikujsh etj
me diktat e interesa sunduese grupore klanore diktimedhe imponime

mbi fjalen e lirė dhe mos shkrime te asaj qe duhet te shkruhet
paraqitet shumqka sipas versionit te interesave te qarqeve te caktuara grupesh
dhe dominimesh por jo thellsisht ajo qka duhet ne fakt te paraqitet shum her shmangetshumqka mshefet nen masken e vizllimeve dhe estetikave publicistike

qe mund te quhen edhe demagogji mashtruese
qe ne fakt shum shkrime nuk paraqesin te verteten por e mbulojnė

ku gazetari knaqet me kushtet e veta jetsore -dhe shkruan sipas diktatit e censures
e klases apo padronve qe e ushqejnė

gazetarė te tillė duhet perjashtuar nga qdo pjesmarrje etikė dhe gazetari-


dhe ironia e cinizmi absurdi i ksaj na del se ne kohėt qe po jetojmė ne kemi skllaveri moderne
edhe ne shtyp ku shumqka nuk guxon as te shkruhet

ne fjalen e lirė ka cenzurė diktat dhe mshefje te shum problemeve

apo paraqitjes se problemeve sipas verzionit qe e
kerkon pershtatja ndaj padronve dhe atyre qe u konvenon ndrysh e me taktika te ndryshme paraqitjeje sipas interesave te caktuara ka shum raste kur shum artikuj publicistik apo gazetaresk sghkruajn sipas interesave te tilla ditore apo te pershtatjeve sipas diktateve te te fortve

ku shkelet parimi i lirisė dhe demokracisė

shkruhet sipas qejfit te fortve dhe urdhruesve

demokracia na paraqitet shum kund me perde
prapa se ciles nuk dijm se qka ka ne te vertetė
e qka
mshefet e qka ne fakt duhet te shkruhet
e nuk shkruhet ose nuk paraqitet si duhet

sundim diktaturė cenzure dominim i kamufluar -

ku bashibozuket e veshurė mirė me kravata-

e demagogji te ushtruar mbulojnė problemet e verteta-

e te kombit -

shkelin mbi gjithqka normative dhe me egon e tyre se bashku me ata gazatarė vegla te burokracisė


shkruajn at qe duan ata dhe paraqesin at qe duan ata sipas pershtatjeve qe u shkon atyre

perbejnė klanin e zi te sabotimeve


dhe taktikave moanovruese per te mbuluar gjurmet e tyre me llafe
vizlluese

kozmetike demagogjike


te mos themi shkurt e shqip me fall modern te stilizuar

por qe perben poshtersi dhe mos pergjegjsi ndaj etikes mospergjegjsi ndaj problemeve te verteta duke i mshefur ato me maska kozmetike
dhe probleme te jetes te civilizimit e te nji kombi -


Skllaveria e ushtruar e praktikuar mbi popullin e mjerė qe duket moderne e mbuluar me llafe te vizlluara


po mbulohet me maska kozmetike demagogjike me interviste pom,poze


qe ne fakt ne disa raste jan vetem allishvereshe llafesh lojra fjalesh -
dhe cenzura -

ku dominimin po e ka i forti i pozicionuari dhe i privilegjuari-

kjo nuk i ngjanė lirisė dhe demokracisė

po ashtu edhe kontrollin e mediat po i ka kasta e privilegjuar -


mbulohet e verteta me kozmetika lajkatare

nuk ju jepet shansi njerzve te progresit

as per te analizuar as per tu ankuar as per te nxjerrė ne
siperfaqe probleme te caktuara te kombit e te shoqerisė
qe jan te shumta dhe preokupojnė -

te cilat jan shum aktuale por ju jepet sharlatanve fjala mediokerve sabotatorve klaneve te caktuara

cenzuristve pashallarve modern qifligarve feudalve modern kriminelve te maskuar me kravata


gjithqka po ben paraja klani familjarizmi krahinarizmi bajraktarizmi intereat e caktuara -

ju jepet vlerė ju kushtohet rendesi parazitve pengueesve kozmetikve
mashtruesve te rafinuar te talentuar per demagogji -

por problemet e verteta te shoqerisė mbulohen me nje perde cenzure perde e kamufluar me demagogji
te teorizuara e te zbukuruara ne forma propagandistike qe ne fakt largohen nga thelbet dhe esencat e problemeve te verteta

shkrim i autorit xhelal ferizi ne nji rast disktuimi per gazetarinė dhe etiken gazetareske

lirik 13-06-09 11:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mik i dashur Lirik, besom mė duket sikur ju humba pėr gjithmonė -
me mosfunksionimin e kėsaj faqe!
Pena yte magjike, akoma mė shumė ia shton bukurinė fjalės sė cmuar shqipe e qendisur nė shkronja...! Ju falėnderoj nga thellėsia e shpirtit qė nuk mė harroni o poet i fjalės sė Artė!
Uroj nga zemra tė jeni i lumtur dhe fati tė ju pėrcjellė nė cdo sferė tė jetės!

Nderime dhe respekt; nga antarja e forumit dardania Idila

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues

jan keto fjalėt e antares se forumit dardania idiles e cila e thot fjalen e sajė nga shpirti nga sinqeriteti per autorin e vargjeve shqiptare lirikun antarin e dardanisė

lirik 13-06-09 11:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
jEtA_1
Zonje-Shqiptare
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: UK_London
Postime: 1,752 lirik

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari dhe i respektuari autor i shkrimeve dhe poezive zotri Xhelal Ferizi me nickun '' lirik '' , duke lexuar dhe percjellur me vemendje shkrimet tua qe ju ofron lexuesve te forumit ton shpreha deshiren ta hapi dhomen tende personale ku do te keshe pershendetje ,verejtje dhe sygjerime nga lexuesit e shkrimeve tua .
Une ne emrin time personal te pershendes dhe te porosis qe forumit Dardan ti sjellesh gjdo dit shkrime te bukura nga ana juaj pasi qe kan vler te madhe sidomos per shqipteret qe jane te emigruar neper bot dhe besoj do te mallengjehen nga fjalet qe ke thurrur ne poezit e tua me respekt jEtA_1 nga Prizreni
__________________
Edhe pas 100 vjetesh kur pluhuri i harreses te me kete mbuluar ti do te mbetesh engjulli im i preferuar......!!!

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues
ky mendim ky shkrim lart esht i antares se forumit dardania emri i saj esht lart ne fillim

lirik 13-06-09 12:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ignis


Anėtarėsuar: 09-05-09
Gjinia:
Postime: 368 Titulli: erdhi raca e paster [email protected]

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mundesha pa thėnė dy fjalė edhe unė sepse mendoj si pasardhėse Ilire e kam kėtė tė drejtė. Por nė rradhė tė parė desha t'iu uroj mirėse ardhjen tuaj!

Shpirti i lirė..... Shpirt i lirė ėshtė edhe Liriku, madje besoj se ėshtė aq lirė sa ka lejuar vetveten tė bij viktimė e sjelljeve ē'njerėzore, ndoshta nga aty buron dhe ai egoqendrizėm i tij shumė herė i theksuar......
Por mendimi im ėshtė qė nuk shkoni mė pas, edhe tek ju ky egoqendrizėm ėshtė po ashtu tejet i theksuar....

Flitet kėtu pėr rracė tė bukur Ilire dhe gjypsa ballkanik....Nė njė shoqėri prej gati trembėdhjet mijė anėtarėsh siē ėshtė FD nuk mund tė jeni ju , dy ilir dhe tė gjithė tė tjerėt gjypsa ballkanik...

Unė me kėtė pak mendje qė kam me fjalin ' Rracė e bukur Ilire' kuptoj njė rracė qė din tė dojė, tė falė, tė mirėkuptoj, njė rracė qė nuk din tė dhunoj. Ndėrsa me 'Gjypsat ballkanik' kuptoj njė rracė tė poshtėr qė fatkeqėsisht na qėlluan fqinj, njė rracė dhunuese, pushtuese njė rracė mohuese qė shkel ē'do lloj tė drejtė njerėzore....... Mė falni por mė kujtoni kėtė rracėn e dytė.....

Kush jeni ju?!
Pėrse mendoni se jeni mė shumė Ilir se sa miliona shqiptar qė fati i shpėrndau nėpėr botė?!
Mos ndoshta jetoni akoma nė epokėn e gurit apo tė hekurit duke u flijuar kėshtu pėr Shqipėtarėt e tjerė?!
Personalisht mė lodh kjo hipokrizi, mė lodh ky ligj i marketingut duke bėrė reklamė tė keqe pėr rivalin pėrfitojmė ne.

Me respekt pėr vargjet e juaja, por me indiferentizėm pėrsa i pėrket ideve , komenteve dhe vetėvlerėsimeve tuaja.

--------------------------
ishte ky nji shkrim i antares ignis antare e forumit dardania qe dha nje mendim per lirikun gjat nji diskutimi ku ilira dhe odisea dy antarė te dardanisė fyenin lirikun -

lirik 13-06-09 13:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Egoqendrizmi i lirikut i ka rrenjet ne fyerjet e pa ndeprera te shum te qoroditurve
qe gjat jetes time me kan befasuar
te cilet e detyruan me detyrim lirikun te sillet keq me ata-
me te kqijt pra jio me te miret ne asnji menyrė jo me te miret por vetem me te kqijtė
e ksaj bote ndaj mirėve kurr nuk jam sjellur keq -
por te kqijt ma kan sjellė ne majė te hundes dhe jeten ma benin te zezė e me nevrikosnin

profesori ne msim kur ishim nxenes dikurė na thoshte -
mjaft ma- qetsi -
kur ne benim zhurmė te pa ndalur -
mos me detyroni te behem i keq na thoshte profesori-

kur ne nxenesit e tepronim me zhurma -


e deshironim te pengonim msimin me muhabete-
thua se klasa ishte kafe e jo vendi ku duhej msuar -
dhe kishte nga ata qe e detyronin profesorin te behej i keq

edhe mua lirikun gjat jetes time disa ndytsira te pa fytyrė me detyruan te behem i keq -

kush tjeter perveq disa zhgjyranve provokator ė te kqi
manjak qe shkuan larg me provokime -
llojet dhe natyra e njerzve jan te ndryshme
dikush nuk mund ti duroj
gjithmonė provokimet e dikush duron ma shum ka ma shum qetsi shpirtrore
por disave ju a provokon sistemin nervorė ma leht sepse njerzt nuk jan te gjith te njejt

lirik 13-06-09 15:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
lirik13-05-08, 11:18

Gabimet e shekullit tė kaluar si duket europes do ti kushtojnė shtrejt-
dhe amerikes e perendimit nė pėrgjithsi,

Gjithnji e ma shum prania ruse nė mal tė zi e nė trojet etnike shqiptare shqetson.

Nga vonesa e pa kuptimt amerikanve dhe anglezve e australianve zelandezve kanadezve anglishtfoles -
dhe mungesa e kordinimeve te tyre dhe ndikimet ne kto anė -

mali i zi dal ngadal po hyn ne kthetra tė rusve-

e ne shqiptarve do te na kputen damrėt e jetes -

dhe levizjeve te lira -

si tranziti levizja enjerzve transporti tregu turizmi etj-

si tregu su rruga pėr nė europė-

por kjo do ti ndodhė edhe europes-

ku do ti prehet tregu dhe lidhja me jugun ne europen jugore -

dhe me greqinė e turqinė-

pika synuese e rusisė esht mali i zi -

po rrethohet nga bolla e akullt siberiane dal ngadal-
Ariu polarė ka hapė gojen tash drejt adriatikut amerikanėt e ngatht e ngadalshėm
qe po na befasojnė me ngathtesi e kriza -
tė cilve ju ka ra dollari -e standardi -dhe jan mbushur borgje deri ne fyt -


dhe ju mbeti vetem emri si duket-

po humbin nė fushen e dominimit.

Rėnja e dollarit pengon edhe forcen e tyre vepruese ne europė -

dhe mė gjerė -

dhe rusija me kapitalin e saj dal ngadal po fut hundet neper pika synimi kryesorė deri edhe ne nigeri te puse4t e naftes atje e ne disa vende te ballkanit serbi mali i zi
tash pėr tash ėsht mali i zi ne shenjester te rusisė -si rrugė gjeostrategjike qe e thanė ne kurriz europen dhe perendimin e ameriken nese ajo i nderprehet -
por si duket amerikanet me shum vonesa po i shohin disa rreziqe -
e ndikime


ku amerika si duket po e humbė betejen.
ose nuk po ka fuqi me ndikue

Nė sy tė rusisė si duket nė shėnjester ėsht valdanosi -baza e dikurshme afer ulqinit e adriatikut

nji nder pikat ma te bukura ne adraitik afer ulqinit ne zonen etnike shqiptare.
me shum bukuri e pyje jo larg zonave bregdetare ku ishin te stacionuara bazat serbe dhe arsenali i madh tekniko luftarak i ish jugosllavisė pansllavo ruse serbijane -


Mbasi hrushovi dikurė provoj ta vendosė nji bazė ushtarake ne shqiperi afer karaburunit ne ne pasha liman dhe deshtoj me

bazat ruse
dhe nuk arriti ti vendoste ather afer perednimit dhe detit adriatik--


tash pasardhsi i ti-

breva ruse

putini -

agjenti i kg“b s tejet i rrezikshėm syrin ja ka vu valdanost.dhe krejt malit te zi-
Ka kohė e vite qe i kam alarmuar disa biznesmen shqiptarė
dhe disa personalitete me rendessi me nji leter shkrimi per rrezikun-

qe na kanoset nga ruset ne ato zona ku mund ti blejn te gjitha objektet turistike e ti vendosin ndikimet e tyre pansllave me anė te pasurisė se tyre qe e investon komplet kgb ja agjenturė ruse per shkaqe te ndikimit pansllav kolonialist ---por un kam thanė dhe po e them -

sa i perket pasanikve shqiptarė-

fjalen e kam pėr disa prej tyre-

mos ta prefshin rrugen-

ata me duken kombtarisht shum tė dyshimt-

dhe nuk me duken se i sherbejn interesit kombtarė.


Ka vite qė paralajmroj pėr kėt rrezik-te blerjes se objekteve nga ruset ne mal te zi-


sepse rusia dal ngadal po e shtrinė ndikimin ne mal tė zi -

e amerikanėt si duket ju intreson vetem te vendosin njė bazė ushtarake dikund -

dhe te izolohen nė te-

nė at oborr tė mjerė-te tyre te ngushtė e teper shkurtpams ku ata a thua nuk e dijn se prej nga mund te rjedh paraja e te ardhurat
qe ju shkojn rusve qe ata dal nga dal nji pjes e tyre po pasurohen -e shqiptart po varfrohen-


thua se amerikanve nuk ju intreson se qka ndodhė pėr rreth-

ndersa europa tradicionalisht sillet akoma me mbeturinat e simpative prosllave


Ritja e euros karshi dollarit pengon praninė amerikane nė kto anė


ME KOHė JU KAM SHKRUAR LETRA DISA STRUKTURAVE DHE BIZNESMENVE SHQIPTARė

te gjejn forma dhe ti kapin ato pika me investime


dhe prani etnike


por kujt ti thuash e kujt ti flasėsh

shqiptari neper shekuj nė gjumė si gjithmonė-

hataja e kokes se tij mendjemadhsia-

injorimi -

kokė perpjetė mediokrtiteti-
shkurtpamsija-

gjithmonė me vonesė duke i pa gjėrat -

dhe mandej duke shit dokrra -

ashtu siq po shesin per mitrovicen-qe sa vite e mitrovica u bė de fakto etrni serbe ne veri edhe pse nuk ishte asnjiher mbi 3 perqind serb prandaj absurdet vazhdojnė e ne mitrovicė nuk po kthehen njiqndmij shqiptatrt e ikur nga zona e mitrovices dhe zveqanit -me rrethina

per kto probleme per te cilen ne kohrat e para luftes publikisht dhe hapur jam shprehur neper tubime

ne mergimin e largėt por ather nuk kisha internet por shkruaja neper letra -te cilat i mbaja ne dosjen time te shenimeve por q i duhej kujt kjo kur gazetat mendjemdha nuk ti botojn letrat
sepse gazetat tona veprojn me te njofshem e me klane ashtu si edhe mediat e televizioni
qe vetem djalli e di se ne sherbim te kujt jan -
por nuk me duken se jan ne sherbim te qeshtjes kombtare


se ajo zonė gjendet ne rrezik pra uqlini e valdanosi e komplet mali i zi rruga e jonė jetike e shqiptarve dhe e perendimorėve nga perendimi -


Por ja qė per fat te keq analfabetat po kan perparsi-

dhe gjithmon po dalin ne krye te zhvillimeve-

kush ishin ata shkurtpamsa qė e lan mitrovicen nen serb-

te ciles sot po ja shohim sherrin-

e do te ja shohim me shekuj-

ata pra ata te cilėt un i njoh kush jan-

dhe kam informata per ta -

e di se sa kan vlerė dhe menquri -

ata nuk shohin ma larg se hunda e tyre-

as nuk ishin asnjiher njerz te shquar e te denjė per diqka kombtare por dolen si mizat pürej dheut

duke mos qenė ma parė kurfar veprimtarsh as kurfar faktorėsh
vetem te ne shqiptart njeriu behet mbret mbrenda nate askund tjeter ne botė jo pa derdhur djers te mdha neper vite me kontribute
Pra ata edhe na u bėnė dikusha gjat rrokullisjes sė ngjarjeve -

dhe futen hundet aty ku nuk e kishin vendin -sepse nuk ishin te zotet as nuk dinin


edhe pse nuk kishin kurfar largpamsije strategjike
as njohuri politike as ushtrake-

as kurfar pregatitje -

e deshmuan me shkurtpamsinė e tyre katastrofale .pasojat ete cive sot po i ndjejmė -
Te kalojm tash pak te mali i zi Fjala ishte te valdanosi -

njė parajs e vertetė mbi tokė njė gjiri i ulqinit-

ku agjentet e kgb s ruse si investorė tė maskuar po i sillen teritorit per ta vu shputen e ariut siberian
aty dhe ndikimin --

dhe te mbeten aty te pranishem me shekuj-ku do te mund te ushtronin ndikim -


ka mundesi qe pregatisin aty pastaj edhe bazė raketore ruse siq tentuan ne pasha liman -

dhe karaburun dikurė -

gjat kohes se sundimit te Enver Hogjes.


Sa u gėzuam pak qė u hoq ndikimi ushtarak serb ne gjirin e kotorrit e ne baza tjera e ne valdanos-

rreziqet te cilat po sillen tash nuk jan te vogla -

perendimi po paraqet vonesė tragjike -

MALIN E ZI DUHET PRANUAR MENIHER NE EUROPė-

SOT -

TASH-

PA HUMBUR KOHė ASPAK AS NJI MINUT -

DHE PRANIA EUROAMERIKANE DUHET TE JET NE SECILEN PLLėMBė TE MALIT TE ZI-

KJO ėSHT ARTERIE ZEMRE QE LIDHė EUROPEN -

KU DUHET TE LIDHET AUTOSTRADA PER KROACI-

BREGDETI PER MAL TE ZI SHQIPERI GREQI TURQI-

E PASTAJ NE AZI -

PASTAJ NE TE NJEJTEN VI EDHE HEKURUDHA -

NDIKMI RUS ATY NUK GUXON TE JET I PRANISHEM ASPAK -

NE ASNJI FORMė-

AS SA NJI FLETė DUSHKU -

POR JA Qė NDIKIMI DITA DITES PO SHTOHET-
BIZNISMENET RUS PO BLEJN ANDEJ GJITHQKA -

PER FAJIN E EUROPIANVE DHE EMRIKANVE E SHQIPTARVE TE VONUAR E TE NGDALSHEM-

E SHQIPTARVE QE KURR NUK ARRITEN TE ORGANIZOHEN NE FUQI INVESTUESE SEPSE SHQIPTART JAN TMERSOSHT TE PERQARė DHE VUAJN NGA NGATHTESIA EMEGALOMANIA EGOIZMI MOS SOLIDARITETIT E MOSNJOHURITė LARGPAMSE

AUTORė I SHKRIMIT XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

lirik 13-06-09 16:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
FARE NUK FIGURON AS IDEJA MA E VOGEL E bashkimit te pasanikve shqiptarė -PER TU FUQIZUAR E PER TE BLE OBJEKTE AS NE TROJET ETNIKE E AS NE VENDE TJERA ME INTERES STRATEGJIK

projekt te cilin u mundova heshturazi ta realizoj me vite por nuk arrita per shkak te nji lloj mentaliteti -

E KOKėTRASHSIE TE DISA AHMAKVE QE NUK NJOHIN KURFAR STRATEGJIJE LARGPAMSE DHE TE LARGOHEN NGA MENDJEMADHSIA E TYRE E HAJVANLLEKU -

qe me len pa koment PA DITURIA E te ktyre njerzve plot shpirtvopgelsi -

dhe mendjemadhsi qe nuk ka shembull ne botė .


Duke u vonuar tragjikisht dhe duke mos kordinuar asnjiher planet e perbashkta
vendet dhe teritoret hotelet po blehen nga rusėt- ne mal te zi -

me para ne dorė te cilat i jep direkt kgb ja ruse u a jep per qellime politike gjeostrategjike dhe te pranisė e ndikimeve -

per qellime invazioni-dhe pasurimi per qellime dominimesh -

per te ja mbyll shtigjet europes-

praninė dhe tregun-

ne mal te zi dhe per ta shtri ndikimin serbo rus-

amerikanve si duket ju intresoj vetem bonstili ne kosovė asgje ma teper -

ajo pikė dhe asgjė tjeter


si ka mundesi pra gjith ky mjerim ne kosovė dhe gjith kjo vonesė e kjo indiferencė duke mos u bė kurfar perpjekje per te parandaluar qellimet e rusve ne ballkan-.


KOSOVA e te gjith shqiptarėt e gjorė te shperndarė

SOT PARAQET NJI VARFRI EKSTREME-

QKA SIPAS MENDIMIT TIM
me keto veprime te superfuqive-

nuk paraqitet ndonje vullnet i veqant per aleanca dhe vllazrim me ne-

as bashkpunim serioz-

perveq talljes me ne te kriimit-kolonizimit papunsisė ngecjes qe te mos na marrin asnjiher serizoisht si partner aleat - as si zhvillim ekonomik as integrim as partner serioz per luftra te perbashkta kunder armiqve te perbashkt -por vetem objekt te nji mozaiku ne ballkan -kryesisht lojra me ne


shqiperia dhe kosova na paraqiten si dy tampon zona mozaik-
te interesave te caktuara por jo ne favor te shqiptarve -por jo si aleat serioz dhe partner-


perndryshe do te ju ndihmohej nė fuqizime ne ekonomi-

dhe fuqizim poltitik e ushtarak -

qė tė jen partner dhe miq e aleat te perendimit -

te pasur dhe te fuqishem-

e jo gjithkund shqiptart te varfer e te rrethuar me viza-


qe nuk paraqesim kurfar faktori-

ku me perjashtim te nji teritori koloni ku te gjitha firmat i skllavrojnė te huajt kolonizojn shfyrtzojn barbarisht minierat tona
dhe
sabotojn kryesisht te te huajt i bejn kto veprime antishqiptare

e ne mbesim me gishta ne gojė te varfer dhe kurfar faktoresh-

nuk e shoh nga aspekti i aleances nji sjellje te tillė -

por nji tallje me ne -

forma mozaike tampone zonash dhe si nji koloni -ku shqiptart trajtohen si sklelver te kohrave moderne -


ku vijn e zhgrryejn -kolonizojn thithin minerat tona pa kurfar kriteresh -


kush te don-

mbi pasurin e trojet e hiset e te parve qe na i lan stergjysht -

njė gjė tė till kolonializem e shfrytzim e bente edhe serbia-

te minierave shqiptare -

pra ma teper me duket se sikur kemi ndrru sundues se sa sikur kemi gjet aleat.

--------------------------------------------------------------------------------

shkrim nga autori xhelal ferizi

lirik 14-06-09 12:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
I lutem stafit dhe moderatorve te te forumit shqiptar .com qe te ken mirkuptim per gabimet ne ndonjė harresė te germave ne ortografi dikund dikund ne vargje -
nuk po jam ne gjendje ti kontrolloj te gjitha gabimet ne vjersha -


ka gabime ne disa germa -per shembull ne vend se te shkruhet shkrep esht shkruajtur sqep ose dikund nodj germė esht harruar por besoj se lexuesi e kupton

te cilat nuk kam mundur ti kontrolloj-
per shkak se thjesht nuk po mundem ti kontrolloj -

as nuk po arrij ne secilen germė te koncentrohem-

nuk po kam ma koncentrim sa duhet ti kontrolloj-

te gjitha -

dhe mendoj se un e meritoj
nji tolerim te vogel apo jo -

edhe pse po bashkpunoj me forumin qe te mos lė gabime ne ndonje germė per shkak se edhe nganjiher po kam dhimbje te syve pra gabimet po behen pa qellim besoj se kuptohemi drejt pa hile e tendenca -

ka raste kur mendoj se nuk ka gabime por megjithat kur i rilexoj her pas here e shoh se gjej gabime ne vjersha aty ktu germat kan lshime per shembull kam dashur te shkruaj shkrepi e kam shkruajtur sqepi kam gabuar-


poashtu moderatorėt nuk duhet te bien pre e gjithfar lloj psikopati e manjaku e njeriu naiv e gjithfar lloj antikombtari e provokatori te qellimshem qe dalin ne forume vetem per te provokuar --
qe u deshmuan me veprimet e tyre rrugaqe te smura e destruktive -

forumi nuk duhet te dorzohet para gjithfar lloj njerzve qellimkqi provokatorė-

por duhet te ket gjykimet e veta te drejta -dhe te paanshme -

baraspeshat e veta dhe principet e veta te gjith jemi shqiptarė me te drejta te barabarta pa dallim -


provokatoret kur jan regjistruar te gjith i kan pranuar rregullat e forumit -

dhe te gjith e kan shkelur betimin sepse me fyerje dhe provokime kan penguar dhe shkelur rregullat e forumit -

nuk paten te drejt me fye e me denigru njerz publikisht -

sidomos ata qe mshefen pas maskave e fyejn njerz-

fyejn ata njerz qe kan dalur me emer e mbiemer -
ku qendron ktu drejtesia as nuk esht fer aspak

-
te gjith ata njerz nese jan trima e burra le te qerojn hesapet ne privat mesazhe -

por jo te fryhen ktu
para lexuesve -


te mshefur pas maskave dhe le te dihet se te gjith ata qe nuk qerojn hesapet privat mesazhe ose nuk japin imeila privat per tu shkruar e per te qeruar hesapet qoft ne dialogje qoft fizikisht por ne publik e mshefen pas maskave jan njerz te ligj -te pa trimni te pa zemer frigacak te pa vlerė prandaj shoqeria nuk duhet te jap as pers pare ne ta se nuk jan te fism as burra as trima
jan thjesht njerz te ligj qe fryhen ne publik

jan te pa vlerė as nuk jan burra as trima as nuk kan kurfar vlerash -


deri sa ekziston trimeria ekziston burreria le ta tregojn ne privat-

si fyerjen si kundershtimin si dyluftimin -e te mos e shqetsojnė shoqerinė llafazani e provokoatroi kurr nuk ka burrni as trmieri as nuk ka zemer per kurfar dyluftimi vetem te mshefet pas maske e te lalfazanoj si nji lavire bushter qe lehė prapa mureve -----prandaj shoqeria e as forumi nuk duhet te ju jep rendesi atyre njerzve qenje te mykura te shoqerisė llumi i shoqerisė por rrespekti duhet te ju jepet njerzve qe mbajnė principe e kulturė-
te gjith ata qe provokojn dhe nuk dialogojnė ne menyrė te fisme e kulturore ose me arsye me edukatė pa fyerje
per mua ata jan bastard te pa edukatė dhe te pa civilizuar -jan njerz destruktiv qe nuk kan kulturė-


prandaj shoqeria forumet dhe i gjith kombi ne ata njerz qe nuk kan vlera te fisme e as kurfar burrnije-

e nuk kan zemer te mos i marr fare per njerz me vlera -dhe te mos brengoset shum per ta ma shum le te brengoset per drejtesi se sa per ata te pa fismė

dhe te mos jep pes pare per ta -

sepse ata nuk jan qytetarė qe vlejn as sa nji mizė-

trimi e burri e i fismi del ne privat-

aty shtrengohen dhembet e mbrehen shpatat ose dialogu por jo pas maskave lavire -

burrninė e tregon ne privat mesazh secili ose duke e dhen imeilin privat per qfardo qerimi te hesapeve -

ne privat mesazh kerkon dyliftym-

qfare do qoftė por jo provokime ne publik-per te shetqsuar shoqerinė e per te penguar forumin e diskutimet e njerzve

per te penguar te tjeret -
prandaj ka ardh koha qe ne shqiptart duhet ti ndajm njerzit e vklefshem dhe te pa vlefshem-

kush do qofshin ata pqa marr para sysh se qka i kemi e kush jan-

dhe po e them hapur se praktika e maskave e njerzve pa adresa qe mshefen pas emrave aspak nuk me pelqen ne forum-


KOMENTET NEGATIVE ne temen time le te ndalohen -po mendoj destruktivbe provokative-

por ajo te atyre njerzve qe jan te entuziazmuar e qellim mirė te japin mendimin e tyre rreth vargjeve te mia -

sepse kjo ngjan ne diktaturė dhe diskriminim -

pastaj shum leht esht te dihet komenti negativ e ai pozitiv qellimkeq -

qe esht jasht teme dhe ne funksion te qellimit te keq -

te gjitha komentet jasht temave do te duhej gjykuar-dhe dallohet natyra e provokimit te gjith e dallojmė

e jo te diskriminohen ata qe jan ne lidhje me temen dhe flasin me qellimin e mirė pa fjalė fyese e poshtruese -


NE RASTIN TIM MODERATORET KAN LEJUAR FYREJET NE KET FORUM SHUM GJAT KOHė SEPSE KAN PRIVILEGJUAR MANJAKET
ose nuk ekan kuptuar me kohė ose kan lejaur per arsye tjera -

ne forum fyerjen ndaj meje te gjith e dijnė ket fakt te pa mohueshem --

dhe gjithqka jash temave dhe provokatoret qka ka ken ne kundershtim te rrept me rregullat e forumit-

ne rastin tim jan shkelur ligjet dhe rregullat e forumit pamshirshem .


ME NDERIME autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi


gjithmonė kunder diktatures -

gjithmonė per fjalen e lirė te arsyeshme dhe te dinjitetshme -


gjithmonė kunder pisllekut-

ligsisė dhe rrugaqerisė-

degjenrimit dhe zhgjyrit e gjelozive te smura -

gjithmonė kunder tendeciozes-

me negativitete e poshtersi dyftyrshe -


kunder genjeshtres e pa besisė-
dhe pa ftyrsisė -

kunder njerzve te ligj provokatorve -


te pa kurfar feje e pa kurfar etike -

gjithmonė kunder te pa fismes -

e dinakrisė e shpirtzijve te pist-


gjithmonė kunder atyre njerzve te pa personalitet -

te pa princip te pa kriter te pa besė dinak


edhe ma parė e ua ndaluan publikut fjalėt e lira -

esht dashur te ndalohen negativitetet e tyre e jo te publikut te entuziazmuar por te manjakve provokatorė -
qe lshojn e gjuajn fjalė mbi mua-

e tentojnė te njollosin emrin tim pa baza e pa arsye -

nga motivet e smura armiqsore antishqiptare qe i kan ne shpirtė e ne gjenetikė -


-sepse njerz te tillė nuk jan normal ne psiqikė por te luajtur mendsh-


per shkak se un asnji borgj atyre nuk ua kisha -


perndryshe si ka mundsi qe shizofrenia e tyre nuk ndalet me vite kunder meje -

e nuk kam deshirė qe moderatoret e nji forumi kaq te madh shqiptarė-

te bien ne kurthat e tyre te horrave psikopat e manjak-

gjoja me do far vrejtjesh ndaj meje-por qellimi ishte provokimi -


paraqiteshin ne fakt ishte thejsht sadizemn i tyre manjak i pa kufi-

prombleme mentale shizofrene -

qe nuk ndaleshin -

ishte barbari primitivizem poshtersi e ndyrė -
e pa fund bajate sadizem gallatė manjake shpoti te pa fundme te smura te njerzve qe nuk dijn kur dhe ku jan kufijt

e normales -thjesht barbar te smurė te pa kulturė provokatorė -
me defekte shpirtrore -

prandaj i lutem stafit e moderatorve -

te percaktojn ma mirė vendine pozicionin tim -

qe te mos neperkembem ma nga barbaret-

e te mos i ndalojn komentet pozitive por vetem ato negative-

se un askuj nuk i kam borgj por edhe gabimet-
ne vjersha -

qe do ti permirsoj te mos me qesin para faktit te kryer me diktaturė-

se nuk jemi ma ne kohen e regjimit enverian-

por me bashkpunim e mirkuptim arrihen te gjitha-

pra un po bashkpunoj dhe po tregoj se cila vjersh mund te fshihet -

ose nese ju lodheni per ti fshi ato qe them leni te djyat ate me gabime dhe ate pa gabime-

e di se esht e bezdishme kjo por nuk po arrij dhe nuk po arrij qe ti kontrolloj te gjitha gabimet -


Gabimet aty ktu ortografike jan po ka por thjesht nga e kaluara ime me vuajtje jan shfaqur edhe veshtirsitė e harresa- dhe nuk po mundem ma secilen germė ta kontrolloj e te koncentrohem -
e vertetė esht po ka gabime -

por moderatoret kan mundsi te fshijn at vjershė qe them un-
ku ka gabime -
per shkak se un po shkruaj shum jo vetem vargje por jam i angazhuar edhe me punime tjera-dhe detyra tjera e strese ditore -

--------------------------------------------------------------------------------
ky shkrim i i autorit xhelal ferizi i esht adresuar dikurė ne nji formė tjeter forumit ma te madh shqiptarė forumi shqiptar .com e ma vonė pastaj esht ndryshuar pak ne tekst dhe ju esht shkruar
stafit dhe moderatorve te forumit per shkak te provokimeve te shumta kunder autorit qe pastaj ma vonė provokimet u ndalen
por kan zgjatur shum nga disa njerz te smurė nga zilija e shpirti defekt barbar i mykur

-----------------------------------

lirik 14-06-09 23:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ju falemnderit per fjalet tua i nderuari lirik, ishin koherat momentet dhe vullneti per te shkruar e per te bera analiza ne forume,
nuk je i vetmi qe pyet se pse nuk jam aktive si me pare,
apo pse nuk shkruaj si me pare,
por ja qe me eshte ikur vullneti qe kisha dikur,
mandej jam dhe e zene me pune te perditshme qe jane me te rendesishtme se kjo bota virtuale qe mjafte sjelle dhe shqetesime ne jeten tone nga disa njerez egoista ,
genjeshtare,
lajkatare dy ftyresh,
dinake,
qe mundohen te shkelin me ate dyftyresin e dinakerin e tyre qe cdo moment
qe has ne ta,
qe jetojne e ushqehen me keso gjera , njerez qe nuk njohin respekt!

Ju falemnderi nga ana juaj qe cdo here me vleresoni larte shkrimet e mia,
si ketu dhe ne forume tjera!

Cmoje vullnetin tende ,penden tende te palodhur dhe lexoje poezite tuaja me endje!

Te pershendes dhe nje keshille te vogel ,
te mos ua varesh veshin apo syrin fjaleve te njerezve qe nuk u ka mbete gje tjeter ne jeten e tyre te zbrazet pos te vien ketu dhe mundohen te perulin te tjeret

dogzona autore e kti shkrimi
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ky shkrim ketu ma lart esht shkruar nga mikesha ime dogzona antare e forumit dardania
------------------------------------------------------------------------------------------------


PERGJIGJE NGA LIRIKU

Duke qenė se un liriku antari i dardanisė edhe ne rininė time e kam njoftė shoqerinė e miqsinė -
me shoqe e shokė e miq e njoh edhe sot-

e do ta njoh-
dhe ja nje mikeshė e imja antare e forumit DARDANI A

-

qe quhet dogzona
ka shkruar ket shkrim ne temen time te vargjet -

i jam mirnjohse dogzones
dhe e di vuajtjen e njerzve -
por njerzit duhet te kuptojn diqka ne ket jetė duhet ta dijn se bota esht edhe me njerz te kqi e jo vetem me te mirė se ka edhe te kqi dhe duhet me ju perballu dhe kundervu atyre -
njerzve te kqi -sikur te mos kishte njerz te kqi nuk do te ishte as ligji as gjygji as policia
as prangat as arma per ta as shkopi


ne fakt e di se ka plot njerz te mirė te dashur dhe te urtė e te njerzishem qe merziteshin nga te kqijt dikurė -

me kujtohet shoqet tona ne shkollė te gjenerates time qanin merziteshin vuanin
dhe shpreheshin kshtu-

ma mirė mos me ardhė hiq ne shkollė -

dalin rrugaq dhe na ndalojnė na bejn oferta na bezdisin per dit -
nuk jemi te lira na ndalin na provokojnė disa na thonė edhe fjal te pista

deri sa vijm nga shtepija ne shkollė -

e nga shkolla ne shtepi -
na merzisin na nervikosin na ndalin kur nuk jemi te disponuara per bisedė kur nuk i duam nuk guxojm te ju tregojm familjeve per shkak se mos behen bela e te kqija -

ne nuk duam ti pranojm dikuj me kalu ne kemi ardh ne shkollė e jo me kalu me djem kur nuk jan kohrat as kushtet as me fillu avantura - as me i pranu secilit qe na del me na ndalė ne rrugė keto jan fyerje per ne keshtu ankoheshin ato athere
pra kishte probleme per qka sinqerisht me vinte keq-


e di se sa po delnin nga shkolla fillonin ndalesat e djemve ne qdo 50 metra e ndalte femren
ndoj mashkull -
duke ju vardisur ä-
ose kishte kerkesa me kalu me te -
pra shqtesoheshin femėat shqiptare -

edhe pse nuk jepnin shenja se e dojn at personin personi dilte e behej i bezdisshem duke e ndalur
ne rrugė femren qdo her edhe per qdo dit
edhe tregonte kercnim edhunė dhe nuk i ndahej -
kishte edhe probleme kur kerkonte edhe dhunshem me i pranu me kalu me te

po keshtu ishte ne kohen time e mbaj ne mendė kishte probleme -

por ja qe jeta ka probleme-

te gjith njerzit nuk jan te mirė ka edhe te kqi-

pra ka njerz qe ngacmojnė provokojnė nxisin kerkojn sherre jan te kqi -

por ka edhe te mirė engjuj te dashur dashamirė te
edukuar bota e tillė esht me gjithfar llojesh -
liriku autor i kti shkrimi

lirik 15-06-09 00:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!!

---
Kjo mikeshė qe e ka shkruar ket shkrim ktu lart quhet Ignis esht antare e forumit dardania
qortimi i saj dashamirė ndaj meje pranohet nga ana ime -
por ignis e nderuar mikeshė vertet un kam rrespekt per femren -
ju akuzen ma ngatrroni pak -un ju kundervihem me fjalė atyre femrave qe me ngacmojnė ato ferma qe me fyejn me qellim ose nga pozicioni i ndonji nxitje nga dikush me gjuajn me lalfe e shpoti te
liga prandaj edhe ju kundervihem me fjalė me argument -
parimi im nuk kam punė me gra nenkupton ju shmangem sherrit me to sepse femra esht femer-
edhe nese te sulmon fizikisht duhet me ja mbajt duart qe te ja pamundesosh me te goditė
e jo me i ra mashkulli sepse me femren mundsiht nji mashkull burrė nuk rrahet -

kshtu e ka nji burrė i fisshem fisnik -

por kur nji femer te ngacmon te perlyen te poshtron publikisht me fjalė te provokon e ti nuk i ke borgj
se paku me nji argument mund ti kundervihesh e te mbrohesh duke luftuar per pastertinė tende -
ti thua leshoja rrugen gjelozve te smurė ziliqarve me shpirtė defekt te paperpirsueshem aty ke shum te drejtė ka pasė raste kur ua kam leshuar por nuk kan dit te ndalur ketu qendronte problemi-
megjithat mirė esht me u largu aq sa mundet njeriu por ka raste disa njerz te paskurpullt ti mbyllin shtigjet qofshin ato femra apo mashkuj -
e di se fjalen eke per shkak se un ju kundervihem disa njerzve ne provokime qe ata mi bejnė por
ti ke te drejt duhet shmangur njeriu nga aq sa mundet nga disa ziliqarė te smurė ne fakt
un ksaj ilires qe me provokoi nuk ju kunervuna shum ajo me tha je poeti i deshtuar -
un i thash ilirė moj vockelsirė ndoshta kam gabuar edhe ket pse i thash e nuk heshta -
nuk e di o ignisa e nderuar a e ke ketu te rasti i ilires ket vrejtje se un po bie ne kunershtim
me parimet e mia qe kam thėnė se nuk kam punė me gra do me thėnė edhe nese femrat sulmojnė
ne forum mos u merr me to -
por pozicioni im esht i veshtirė sepse disa njerz po dalin me maska e po me gjujn nganjiher me disa llafe cinike ngacmuese provokuese qka po ndikojn ne reagimin tim njeriu ka dobsi edhe un kam dobsitė e mia pa dyshim se nuk jam i perkryer -----------------------------------------------

lirik 15-06-09 13:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Per Shkaqe Te Veprimtarisė Sė Pa Nderprereė Udb Ja Shpifi Shum Fjalė Tė Ndyra Dhe Tė Poshtra Pėr Mua dikurė nepermes te disa shpifsave shqipfolsa -
---

Ashtu Siq Shpifi Per Shum Shqiptarė Tė Tjerė Me Dezinformime Te Poshtra -

Ja nji rast interesant se mund te genjej nji shtet zyrtarisht shtetitn tjeter -
habitem se si esht kjo e mundur

Para Disa Vitesh-

Nuk Ka Shum Vite Dy Apo Tri

Nji Shok I Imi Ish I Burgosur Politik Kėrkoj Shtetesinė Gjermane ne gjermani pas kishte shum vite ne gjermani-


Dhe Kur Kėrkoj Tė Hiqte Shtetesin ė Jugosllave-

Pra Meqense Nuk ėsht Sekret-

Po E Ceku Emrin Dhe Mbiemrin E Personit-si diqka dokumentare

Quhet Xhavit Topallaj Nga Fshati Vitak skenderaj

Drenicė

Xhaviti Ishte Disa Vite Bashk Me Mua Ne Burg si i burgosur poolitik

I Akuzuar Per Grup Per Veprimtari Armiqsore kunder jugosllavis se athershme


Mbas kryerjes se Burgut Ka Shkuar Ne Sherbim Ushtrak ne kazermat jugosllave -

Ku Mezi Me Gjysem Shpirti Ka Shpetuar Pa U Ekzekutuar e likuiduar fizikisht dhe mi tregonte vuajtjet e tij se si Ju Ka Shpetuar Kurthave te armikut -

Ne Ushtrin Jugosllave-

Ku Deshten Ta Vrasin disa her por per fat shpetoj -


Mbas Kryerjes Se Sherbimit Ushtarak ne at jugosllavi antishqiptare -


Xhaviti Detyrohet Me Ik jasht koosve Per Shkak Te Ndjekjes Nga Udb Ja-

Martohet Me Qefsere Malajn -
Kusheriren E Te Njohurit Heroit t e Popullit Regjep Malaj -


Pas Disa Vitesh Ne Gjermani Xhaviti Kėrkon Shtetėsinė Gjermane -


Gjermani E Kushtzon Xhavitin Dhe I Thot Duhet Hequr shtetesia Jugosllave
si kusht per ta marr shtetesinė gjermane -

Pra Shtetesija Jugosllave -

Serbija Nuk Pranon Te Ja Heq Shtetsinė jugosllave Gjavitit-

Dhe Zyrtarisht I Raporton shtetit Gjerman Se Xhavit Topallaj Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak-


Ne Jugosllavi -

Prandaj Nuk I Mundsohet Heqja E Shtetsisė Jugosllave-


Perveq Asaj Zyrtarisht -Jugosllavia-

Nuk Pranon Se Xhavit Topallaj Ishte I Burgosur Politik -por e paraqet para organeve gjermane si terrorist qe kekrohet dezertorė qe nuk e ka kryer ushtrinė -

por faktet gjygjsore te vendimit te gjygjit jugosllav ku dokumenti gjygjsorė me vulate gjygjit jugosllav -

per qka esht denuar gjaviti -

mjafton qe shtetit gjerman ti besoj plotesisht gjavitit -e jo serbisė rrenacake dezinformuese e cila kurr nuk e flet te verteten dhe esht diskredituar me rrenat e saj aq sa ka neveritur boten duke u diskredituar si dezinformues rrenacak te pa shembullt ku asnji shtet ne botė ma nuk i beson fare kurfar versioni zyrtarė te serbisė -
Ja Pra Se Si Vepronte Kjo E Zezė Jugosllavi me rrena eraporte te rrejshme ku vet shtetet e europes disa her kan delkaruuar dhe jan ankuar se gjithmonė ish jugosllavia i ka genjyer e dezinformuar
shtettet e europes sepse te lindur per dezinformime jan ata serbet e zi-Xhaviti Kishte Kryer Sherbimin Ushtarak Ne Jugosllavi deri ne diten e fundit -

Dhe Kishte Vuajtur Shum-edhe burgun e ka krye deri ne diten e fundit jam vet deshmitarė e di kur esht liruar i ka pewrfunduar denimi dhe ka shku ne shtepi -

pastaj i ka ardh ftesa per sherbim ushtarak dhe esht lajmruar ne ushtri ne kazermen jugosllave

Nga Provokimet Ne Ushtri kishte perjetuar disa kurtha te rrezikshme -

Sepse Kishte Qen I Burgosur Politik dhe ishte ne sy te shtetit mundsisht per nje riburgosje pro ksaj here ne sherbim ushtarak por per fat transferohet ne nji kazermė tjeter -


Mbas kryerjes se sherbimit ushtarak gjaviti leshon jugosllavinė dhe kerkon azil politik ne gjermani

pas shum viteve i plotson kushtet per shtetsi gjermane -
gjermania ja qet kusht heqjen e shtetsisė serbojugosllave -

dhe kur paraqitet zyrtarisht heqja e shtetsisė jugosllave -

jugosllavia dhe regjimi qetniko serbo mafioz i pa moral dhe si gjithmonė rrenacak-
ja paraqet zyrtarisht verzionin e rrejshem shtetit gjerman se gjoja xhavit topallaj
nuk e ka kryer ushtrinė jugosllave -ja qfar rrene e pa shembullt -
se si mundet nji shtet me e genjy shtetin tjeter edhe zyrtarisht -
e ket e ben serbia tradicionalisht kriminale


PDhe Ja Se Qfar Raportesh Shtetrore I Paraqet serbia sdhteteve te huaja per shqiptarė se qfar regjimesh kriminale jan e deri ku shkon intriga serbe e flliqur e pa besė dinake dhe rrenacake e diskredituar ne gjith boten e njerzimit qe askush nuk i beson ma serbisė edhe me fol serbia se ka diell e gjith bota mund te dyshoj per ket - ja se qfar sjell rrena dhe morali i prishur qe me shekuj vetem me genjeshtra e shpifje u mor pansllavia -
Ajo serbia zyrtarisht ja ka paraqit versionin zyrtarė Gjermanisė Se Gjoja Xhavit Topallaj Nuk E ka Kryer Sherbimin Ushtarak qka fare nuk qendron kjo gjavit topallaj e ka kryer sherbimin ushtarak deri ne diten e fundit te fundit pa asnji dit falje -Turp Apo Jo -

Turp I Zi -

Njė Shtet Zyrtarisht Te Merret Me Kso Mashtrimesh e rrenash -

kush mund ti besoj ma mbi dhe seerbisė sojit ma te keq te shtriges mbi glob qe ka pa ndojher historia e njerzimit mashtruese rrenacake fund e krye armike e njerzimit e qdo lloj civilizimi
shoveniste e smurė mafioze dinake dhelper e pa skurpullt grabitse e tolkave te huaja mizore dhe bizare

Ja Pra Se Si Shpifte ish serbo Jugosllavija zyrtare -

Shpifte Dhe Shpifte -

Asnjiher Nuk E Fliste Te Verteten-


Dhe Asnjiher Nuk Mund Ti Besohet asnji verzioni te tyre as ati zyrtar as shtetrorė--_

Merreni Me Mendė Njeriu Kryen Burgun-

Kryen Sherbimin Ushtrarak-


Dhe Na Del Me Qendrim Zyrtarė Shteti E I Thot Shtetit Gjerman Se Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak-
etj


Ky ėsht Kulmi I PaskurpullsisėNji Shtet Zyrtarė Lshon Kshtu Shkresa Zyrtare Qfar Turpi mbi dhe -
Ja Pra Tash E Treqind Vjet Kta E Genjyen Europen -me gjithfar lloj rrenash por tash jan diskredituar
rrenat serbe kurr ma nuk depertojnė askund ato nuk i beson ma kush


Genjyen Dhe Shpifen Per Ne -


Shpifin Dhe Vetem Shpifin -


Por Europa Ma Asnjiher Nuk Ju Besonn-


As Bota-


Kjo seerbi e mallkuar e zezė ruso pansllavo kanibale
U Diskreditua para gjith botes e civilizimit njerzorė-

Dhe Njerzimi Ma Kurr Nuk Do Ti Besoj serbisė se tash ma e njofti :
Sa Katastrofale Me Duket Kjo-


Dhe Ne Disa Raste Jam Vet Deshmitarė Per Disa Njerz Qe Mundoheshin Te Merrnin Vertetime Nė Kosovė -

Dhe Mohoheshin Si Banorė -

Atje-ne kohen e regjimitte milloshit ata genjenin zyrtarisht

Disave Nuk Ju Leshonin Fare dokumente -

Per Disa Thuhej Kerkohet Per Hajdutri E Per Disa Thoshnhin Esht Terorist -

Kerkohet Se I Ka Ik Sherbimit Ushtarak Etj


Shpifje Vetem Shpifje serbe per shqiptarė -mashtrime qe ju behej shteteve te europes -


Keshtu Shpifen Edhe Per Mua Genjyen Dhe Shpifen


Gjithmon Shpifnin -

Siq Shpifnin Per Shum Shqiptarė -

Siq Shpifte Millosheviqi e qetnikt tjer neper shekuj mallkuar qofshin me farė e fise mos paqin emer as hije mbi dhe sa vuajtjet ua shkaktuan popullit shqiptarė


E Serbet Tjerė Ne Gyjgjin E hages Per Masakrat E Dhunimet-

Kur Thoshin I Kan Bė Vet Shqiptart masakrat -

Ja Pra Te Tillė Jan Dhe Kshtu U Sollen Me Shekuj Me Shpifje-

Vranė Dhe Shpifen Sepse Per Shpifje Te Lindur Jan -


Pra Shpifen-


Edhe Per Mua Gjithqka Ishin Njerzt E Veqant Ata Qe Shpifnin -

Per Secilin Veprimtarė Patriot Ishin Ata Postiert Qe I Banin Fjalt shpifse

Por Tash Ma Askush Ne Botė Nuk E merr Seriozisht Ma Serbinė -as politiken e tyre qetniko kanibale


Edhe Sikur Ajo Gjithmon Ta Flas Te Verteten -

Askush Ne Glob Ma Nuk E Beson-

Sepse Kjo U Gjvesh Para Gjith botes u zbulua se rrenen e kan smundje te pa sherueshme ne gjak -
dhe me ta kurr nuk mund te behet marveshje e ndershme qe ata ti permbahen marrveshjes sepse jan manjak me komplekse shekullore antishqiptare dhe kan qellime shfarosese -jan renacak dhe dinak te pa besė falcifikues te qdo gjėje intrigant dhe shpifsa te pa shembullt -
mos ta prefshin rrugen as ne as civilizimit as europes e as njerzimit as globit e kombevePrandaj Populli Yne Nuk Duhet Me Ra Viktim I Shpifjeve Dhe Trillimeve te armiqve

Por Te Maten Mirė E Mirė Per Secilen Fjalė Qė Dėgjojnė-

Sepse Shpifja Sot U Bė Forma Ma
PraktikeQe Perdoret Kunder Njerzve E pa Verteta Dhe Dezinformata-

Jan Ba Ushqim Sot Dhe Shum Peprhapet Per Te Trullosur Njerz-


Kjo Nuk Esht Asgjė Vetem Propagand E Ligė Mashtruese -

Ne Kurthen E se Cilies Nuk Duhet Te Bjen Kurr Populli Ynė-

Populli Yne Duhet Te Tregohet I Matur I Menqur T E Ju Besoj Bijve Te Vet Atdhetar-

ė E Jo Shpifjeve Te Armikut Shekullorė

lirik 16-06-09 20:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
29/01/2008 ne oren 15:00

120
SėRBėt dikurėnshperndanin me tonelata propagandė kunder
kombit tonė-

ata thonin s e te ju shqiptarėt shiten femrat me te holla -

transportothen si bagtitė pa ndjenja te dashurisė .

Ata i shkruanin europes zi e ma zi per gjoja zakonet tona shqiptare te egra -

te pa gdhendura ,

ata i thonin europes mi le mua shqiptarėt o j europė -
s e un ti pregatis per civilizim ,qfar demagogjije mashtruse pushtuese vetem sa ti fuste nji her hundet paansllave me rrena e propaganda e pastaj ti shfyroste shqiptart me gjenocid e perndjkje e ta qitte europen para faktit te kryer -ata serbet e mashtronin europen ne fakt-

qellimin e kishin te asimilimi kombtarė te shqiptarve-

per ta pansllavizuar adriatikun detin komplet dhe trojet tjera etnike

e mandej dal nga dal edhe greqinė e ma gjerė-
kur te forcoheshin per pushtime -


kjo u politikė pansllave u dėshmua qysh ne kohen e car dushanit.


Serbia trillon gjithfar lloj metodash e rrenash
nuk ka djallzi qe nuk i bjen nder mend kunder popullit tonė -

dhe per ta thyer substancen etnike shqiptare.


Mendoj se ėsht koha e formimit te organizatave patriotike te cilat ndikojn
te formimi i vetedijes kombtare shqiptare dhe sqarojnė publikisht me mbledhje
te detyrueshme ket problem ne menyr qe te informojn hapur se ksuh ishin pushtuesit tanė shekullorė .
Pra ora politike dhe e mbledhjeve duhet te jet me detyrim-

qe te formohet vetedija kombtare shqiptare
dhe mbrojtja nga viruset e armiqve.


Zgjedhje tjeter nuk ka vetem mbledhjet masive per qdo javė -

apo qdo dy javė ku ligjeruseit duhet te spegojn se sa e rendesishme esht qeshtja kombtare -

qe ta dij edhe banori i fundit i trojeve shqiptare.


Po e them publikisht s e vetem me edukim dhe alarmim dhe masa mund te arrihet mbrojtja nga armiqt -

shekullor-

qe nuk e kan ndermend te heqin dorė nga trojet tona shqiptare.


Meqnese vetdija kombtare ėsht akom a e ult me detyrim duhen ligjerata
politike-


neper salla te qyteteve dhe literaturė falas e gazeta te alarmoj-

si dhe duhet nė neper fshatra te organizohen mitingje kombtare-

per nji ngritje ma te lartė te vetedijes nacionale -


nga mbrojtja e armiqve -

dhe mos thoni s e kjo i ngjan diktatśres apo komunizmit por ekzistences
domosdoshmerisė kombtare -

dhe dashuris kombtare -

garancionint ekzistencial si komb dhe atdhe-


Si ka mundesi qe tani serbet po martohen me transport pa dashuri me femra shqiptare-

keto jan asgja tjeter perveq qellime dhe prapavija te pansllavizmit serb me qellime te caktuara.

--------------------------------
Shkrim reagues nga autori xhelal ferizi ne blogun e gazetes shekulli ku qindra shqiptarė kan reaguar-
ne temen femrat shqiptare martohen ne serbi-
ne ket temė reagon edhe autori xhelal ferizi me shkrimet qe shihen lexoni te dashur lexues

lart shihet edhe data e shkrimit me reagim ne ket temė teper te ndjeshme
kombtare

lirik 16-06-09 20:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
06/02/2008 ne oren 16:51

226
FAEMRAT SHQIPTARE KOSOVARE KA PASė RASTE KAN KRYER FAKULTETIN NE ZAGREB BEOGRAD SARAJEVė-

KAN ARDHė ME DIPLOMEN NE DORė JAN KTHYE NE KOSOVė -

POR DASHURINė

DHE MARTESEN E KAN Bė ME SHQIPTARIN :


JU LUMTė FEMRAVE SHQIPTARE KOSOVARE TE ASAJ KOHE QE ASNJIHER AS IDENė MA TE VOGEL NUK E KISHIN PER MARTESė ME SERBIN -PER SHKAK TE PATRIOTIZMIT QE KISHTE FEMRA SHQIPTARE -
DHE QENDRIMIT NDAJ ARMIKUT
SHEKULLORė


DIPLOMUAN FEMRAT KAHDO NEPER QENDRAT UNIVESRITARE TE ISH JUGOSLLAVISė-


POR KURR NUK JU SHKOJ MENDJA ME U MARTU ME TA ME SERBIN EDHE PSE EDHE NE KOSOVė KA PASUR SERB AS MENDJA NUK JU KA SHKUAR FEMRAVE SHQIPTARE TE MARTOHEN ME TA-


GJITHMONė FEMRA SHQIPTARE E KOSOVES U MARTUA ME SHQIPTARIN E VET -

PRANDAJ KUJDES KUR FLISNI PER FEMREN SHQIPTARE TE
KOSOVES-

QE ESHT NJI PJES· MJAFT E EMANCIPUAR DHE KA VETEDIJE TE LARTė KOMBTARE


PERKULJUNI DERI NE TOKė FEMRES SHQIPTARE TE KOSOVES -

QE AS MENDJA NUK I SHKOJ ME U MARTU ME TJER POPUJ TE ISH JUGOSLLAVISė VEQ ME T VETIN ME SHQIPTARIN ---


PRANDAJ RRESPEKT MAKSIMAL PER FEMREN SHQIPTARE KOSOVARE


ATO JAN MBRETRESHA TE EMANCIPIMIT DHE PATRIOTIZMIT -

JAN MOTRA DHE NANAN TE SHKELQYESHME SHQIPTARE -

JAN AMVISE DHE FAMILJARE-SHUMICA JAN TE FISME

TE SHKEKLQYESHME-

JAN TE VYRTYTSHME FANTASTIKE-DHE JAN KRENARIA E KOMBIT SHQIPTARė


DHE JAN ZANA TE SHARMIT MA TE BUKURA QE I KA EUROPA


RRNOFSH KOSOVė SHQIPTARE ILIRO DARDANE-

ME GJITH BRUMIN E ILIRIANEVE TUA TE BUKURA E TE NGRITURA NE VETEDIJE KOMBTARE --

LAKMI TA KA BOTA PER KET MADHESHTI TE LUMT KOSOVA BUKUROSHE

-----------------------
autori xhelal ferizi me ket shkrim reagon kunder provokimeve te disa shqipfolsve te kqi nga shqiperia qe mbajn anen e serbit e grekut
qe ne at blog pepriqeshin ta paraqisinin femren shqiptare nga kosova se gjoja ka n pasur dashuri e martesa me serb qka fare nuk e sht e vertetė-
kjo esht thjeshtė propagandė e disa ziliqarve te ndyrė element proserb e pro grek


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:37.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.