Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 21-07-09 20:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

Me shume respekt,

Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.
__________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,----------------------------

ky shkrim esht i tradhtarit te madh dyftyrshit pisit fundrrines plehut llumit provokatorė delirium
tremens
k delirium tremens esht me ket pseudonim ne forumin shqiptar.com

ky qenje rriqen armik

nihilist provokatorė

i ndyrė

vazhdimisht ka provokuar dhe ka shqetsuar forumist shqiptar ne forum

me provokime qysh ne fillim


ne forumin shqiptar


kunder autorit lirik xhelal ferizi


dhe ky fundrrinė shkruan vargjeky njeri e ka provokuar komplet nji forum shqiptarėket njeri e ka lejuar administrata e forumit qe te provokoj e te luaj me nerva te njerzve ne forum

njerz te pa fre shizifren te pa kufi jan delirium tremens e forca intruder

por edhe ky odisea esht i njohur per provokime ne forume

por edhe ne forumin shqiptar .com


ndersa delirium tremens ky njeri provokonte njerz ne te gjitha format

pastaj nji tjeter me pseudonimin shkelqesia e tij quhej ehde ky ishte shum i poshter

qe un e quaja m....
qe shkelqen --


keta ishin kulmi simboli i poeshtersisė njerzore te provikimeve neper forume

ku administratori albo shigjeta dhe fiori i lejonin qe te provokonin anteret dhe lexuesit -

-------------------------------

dhe ja shifeni let delirium tremens si shprehet ky ne secilen temė kunder autorit xhelal ferizi

kur para dy e ma teper vjete ia kam shkruar malit te zi do vargje dhe kundershtoja veprimet e malazezve qe arrestonin shqiptar pa fyj ky delirium tremens reagonte dhe ishte ne anen e malazezve
ky shqipfols poashtu e mbronė greqinė ky qenje e ult i pa karakter

lirik 21-07-09 20:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne secilen temė ku do qe kam dalur ky delirium ka dalur kunder meje me nje poshtersi te pa shoqe ne jeten time ket njeri as nuk e njoh as nuk kam filluar un provokimin ndaj tij
ky psikopat kur e teproj dhe me nervikoste edhe falcifikonte
dhe forumi nuk merrte masa ndaj tijj un fillova te reagoj por vetem pas provokimeve te tij te pa durueshme-
si kurvė masjhkullore qe ishte ky delirium trmens nuk ja mbajti qe te me dal diku per mejdanit
as te identifikohet -sepse esht vetem nji i lig mashkull me karakter mashkulll rruspi-
provokatroė langaraq i pa zemer qe mshefet pas maske i pa burrni -
nuk ekuptoja perse kaq shum delte kunder meje perse ne qdo temė fillonte provokimet kunder meje
ne fillim ne forumin shqiptar te gjith me entuziazem te madh i lexonin vargjet e mia dhe numer i madh i lexuesve me perkrahnin -
ky delirium fundrrina e prishte atmosferen ky vargjet e mia i perqeshte e qka jo gjithqka shpifte
nganjiher krijoja idenė se ky esht i smurė perndryshe nji njeri qe as nuk e njeh as nuk i ke ndoj borgj te bej ashtu provokime te pa ndlashme vertet nuk e kisha aspak te kjartė se kqa e shtynte et idiot te silelj ashtu as sot nuk ekam te kjartė

lirik 21-07-09 20:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ik ore tru dhjeri delirium tremens llum -


largohu nga forumi shqiptar e leni te qetė shqiptarėt

t e shkruajn neper
tema -


mendpjerdhuri i zi

mos pjerdh nga truri se i neverite shqiptarėt e flliqe mbarė boten-

o frikacak

perse nuk me dal ballė ballė i pjerdhuri mendsh o tru flliqur -


si nuk te vjen turp

te kam kerkuar mejdan sa e sa her e nuk ke zemer me
dalė

o I pa fytyrė

me dil per ballė pastaj o un o ti -

njeni do te mbetet mbi dhe -

por dije se nese te gjej se kush je

do t e pendohesh per se gjalli qe te ka pjellur bushtra nena jote antishqiptare

mos harro se me kend i ke kryqzue briret

o kucovlleh

sikur ta dije ti kurr nuk do ta bėje kėt -


dhe un i lutem te gjith lexuesve

qe te me ljamrojn ne privat


qe te zbulojn

se prej cilit vend ose kompjuter shkruan ky bagel e zezė armike


jam shum i interesuar ta gjej -


pastaj shofim se si do te rrokkullosen rropllimat

kush do t embetet mbi dhe ky apo un -

deri me tani askush nuk ka shkuar aq larg sa ti o pisnuk te kam borgj ty asgje hiq

por ti kerkon bela me mua do te gjesh mos ke merak o delirium tremens

---------------------------------------


ja kjo ishte pergjegjja e lirikut ndaj kti bastardi

lirik 21-07-09 21:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pershendetje per Albo,shfrytezoi rastin dhe une ne kete tem rrethe problemeve,lidhur me temat e mia,ne te fshira pa as nje lejmerim! te pakten te thuhet per ndonje arsye?
une nuk po e shofe si te drejt,fakti se po me zbriten nga nje shum e shifrave....
qka me befasoi me se shumti? qe me ishin fshire gjitha postimet mu ne daten e lindjes,mendoi se kjo eshte nje fyerje e rend per mua, e pikerishte ndaj moshes time! Ne 50-dhjet Vjetorin e gjysem, shekulli.....nga urime qe jen bere prej disa anetarve te nderuar ne sheje respekti...e veqenarishte nga me i afermi im i Rugoves Gjini....!ps Gjini mos u merzit zemerfatmiresishte qe i kam save te gjitha....valle sikur ta kisha pritur kete pa besi?!
e ju te pandershem si staf,i ketij Forumi keni gjetur rastin te mi fshini te gjitha....! Si mund te jete nje gje e tille?!
une nuk po ia gjej kuptimin kesaj ideje nga ju, se kaq shum po ju pengoin Temat apo vargjet e mia,qofte dhe poezit...,
tjetra, eshte per tu habitur, se qysh jeni lidhur ne te njejten shifer po ne kete numer,855-as me shum e as me pak? ne te shkruara vargje.... shifrat po rriten...kur pas pak dite i shof se zbriten,keshtu e shihni si te drejt ju si Staf dhe si drejtues te ketij Forumi po?!

....meqse nuk eshte hera e par qe kjo po me ndodh nga ju!
pavaresishte nga ti apo tjetri/a?,une jam ndjekur (tinzerishte nga ky staf i pergjuar)!
ku dhe nga nje kohe e gjate nuk kam shkruar ne Forum,(sepse isha shum e trazuar), po nga vet stafi i ketij Forumi....ne fakt dhe ni anetar po nga shqiperia me pat fyer me disa fjale banale,ishte vet Homzai ku me par me pati dhen vlersime,ndaj disa vargjeve qe shkruaja,po papritmas dhe ai iu bashkangjite, ne fakt Fiorit qe te ndihmonte,si ta shtyejm nje kosovare qaq ishte fisnikeria e tyre...megjithate hiq ma pak se nje e moshuar shqipetare nga kosova,diskriminohem nga vet ju kinse,shqipetar te shqiperise,si e thash dhe me par, jo nga asnje anetar tjere pervetem nga Homza.
dhe nga vet ju Stafi i keti Forumi shqiptar....sa i perket anes time une as qe kam fyer ndonje anetar nga shqiperia qoft dhe me te voglen fjal.
dhe se as nga vende tjera kombetare shqipetare...bile,bile ma shum kam pas konflikte me te mijt kosovare ne disa rrethana,ne fakt krejt rrethe partive,lol!
meqse une nuk dua ti akuzoi te tjeret per fajin e nje apo dy si punen e Fiorit apo te Homzes,per mos ta lem anesh e as punen e atij deliriumit!
i cili ka bere dhe nje tinxeri ne nikun tim HAJLA verejeni se qka ka bere ky Fare tipi,kinse si paraqitet si shqipetar,pothuaj?
ku ne nje Forum tjeter eshte Regjiistruar po ne nikun tim,duke fyer Poetin e njohur Xhelal Ferizin te cilin e ndoqen nga ketu,sikur dhe mua me jan revanshuar vetem se e perkrahja ne Poezit e tij,ku mendoi se nuk isha dhe e vetme qe i beja ni perkrahje te nje Poeti shqipetar thjeshte,po ne fakt mua me zgjodhen per t'mua revanshuar,duke mi fshire postimet dhe duke mi zbritur shifrat,po dhe si kesaj radhe pra!
e kur une eshte dashur te ceki me heret kete rast ketu publike ,nuk e kam bere dot?perse se fjala fjals, dhe po shkon puna ma keqe kuptohet kjo,se nga e keqja asgje nuk perfitoim'a? une mendoi keshtu,besoi se dhe shum mendoin keshtu,dhe besoi se ka dhe me te medhenje ketu se dhe ju vet Stafi....edhe se mir i shofin punet se si po shkoin!
Por ata nuk po duan te inkuadrohen,se kan me u marre me tjera gjana qe jen me te rendesishme,se si puna e juaj Stafazalla...ku ne nje an e keni hapur Forumin kinse per te miren e gjithe shqipetarve,(ama qe po gjuni gurin dhe mshefni doren),menduaki se nuk ju shohim!
faktikishte nje e di se ty Albo nuk te kam nxan duke me fshire postimet as njihere,ajo qe u ballafaqonte me to ishte Fiori,(dhe ajo tinxerishte naten rrinte si vampir mi fshinte)lol,mi fshinte gjitha ankesat qe bejsha ndaj saj,veqse mos t'ju bien ne sy anetarve te Forumit!
po si duket e njejta gje po me ndodhe akoma,nejse uroi qe tjerve mos te ju ndodhin te tilla si mua!Flm,ne mirekuptim dhe ne lexim,e posaqerishte nese nuk i fshin dhe ti Albo keto qka shkrova dhe kesaj radhe ta di per nder,po ne se i fshin dhe ashtu ta di per nder i nderuar Albo,duke shpresuar se ti nuk ke gishte ne fshirjen e postimve te mia,fakti se me keni ndihmuar ne nje kohe lidhur me nje postim,me temen e 02 Korrikut... besoi se te kujtohet,mos jo e gjen ketu ne Forum posaqerishte aty eshte.
Eshte dhe anetari nga kosova kur me revanshohet se kam bere gabim dhe duke me injoruar per temen,eshte po vete Llapi.
ndaj pikerisht ti Albo me ke ndihmuar dhe e ke ven ne permiresim,atehere dhe sot ta di kete nder nuk e kam harruar, as qe harroi as te miren e as te keqen,nga kush do qofte....Si thon dy duar jan mbi kok, te pakten sa per ta mbrojtur vetveten'a?.

kaq

......nese dikend nga anetar/e te nderuar ju kam merzitur ne te shkruar gjate,ju lutem mbani durimin dhe kesaj radhe,mirembeteshit...Flm

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

------------------------------------------------------------------
esht ky reagim i hajles ne forumin shqiptar .com

dhe tani le te shohim se qka i bėnin hajles nje femre engjull qe ne temat shprehte shum dituri intelegjencė e vargje se qka i bėnte forumi ortodoks qe po quhet forumi shqiptar .com

lirik 21-07-09 21:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Falemnderit z.Xhelal Ferizi per respektin dhe vlersimin qe jepni femres shqiptare...thjeshte dhe asaj amvise, kjo dot te thot se kur njeriu ka respektin ndaj gjithekujt,atehere dhe ndryshe do ishte shume qka,megjithate une konsideroi shum shkollimin sikur dhe kisha propozuar nder gjitha vajzat dhe femrat shqipetare...qe te jen sa ma aktive per vijimin e shkollimit dhe te kultures,ambientit ne shoqeri madje me ni civilizm te larte njerzore....qe te mahnisin dhe Boten....megjithate kam bindjen se femra shqipetare ka nje dukuri te larte intelegjentes....:)ju faleminderit nga ju Z.Xhelal Ferizi per perkrahjen e femres shqipetare...mendoi se kjo duhet te jete ni angazhim i duhur natyrishte nga te gjithe meshkujt shqipetar,e them se pikerishte ju jeni kulmacioni e nje civilizimit te mbijetes se femres shqipetare....
sa i perket personalitetit tim edhe pse jam ni amvise thjeshte kjo, ku dhe vete e kam paraqitur kete ne fakt se nuk kam bere falcifikime,ku dhe jam prezantuar me emrin dhe mbiemrin...!
kete e kam bere me vete deshiren time dhe poashtu te familjes time qart.
siqe ekam dhane dhe ne mesin e disa temave se jo qe kam nje shkollim te larte as qe kam bere per mendje te madhe,apo si t'them per ti bere keqe dikujt,siq e keni shprehur dhe ju i nderuar z,xhelali por nga vete natyra, vjen inteligjenca per njeriun,vertet eshte se kete e kam te natyrshme,gjithe kam qen e angazhuar ne lexime dhe t'shkrime,pamarre parasyshe se qka kam lexuar thjeshte,qofte gazeta revista,libra romane,gjate femirise time,kisha mesuasin dajen e babait ne ate kohe une kam qen vetem dhjet vjeqare,kan qen vitet diku 67-8-tes kur kam lexuar Historin e popullit Shqipetar dhe disa romane nga shkrimetare te vjeter,ato ishin te bartura (ilegalishte) nga Shqiperia...ato kishin rendesi te madhe dhe duhej ti mbajm te mshehura ne mesin e tyre i kisha dhe te dajes se babait tim.Njiherit dhe mesuasit tim po nga Rugova.I cili ka qen shum i angazhuar per shkollimin tim,ashtu ishin dhe familja ime dhe te tjere mesuasa,e veqenarishte mesuesja ime me emrin Sonja,Po nga Rugova ajo kerkonte te merrte mbi vete endrren time,per nje shkollim te mundshem,prej te ciles u shkeputa si rremi prej dege,qe bjen per tok! po me ate rrem sikur eshte thurur fati e jetes time,gjithnje me brengen e shkollimit kam qen dhe jam deri ne momentin e fundit si i tille.(ndoshta ne parajse gjej dhe librat te cilat mu kan djegur nga(prs,e dor.z.)jeta ka shum per t'then,i nderuari Xhelal.F po ne fakt se nuk jen njelloje,kan domethanje te ndara, prej njera tjetres...keshtu qe sido qe te jen, njeriu duhet pajtuar me fatin (duhet then)!"

....dhe njiherit te falemnderit shum nga ana e juve i nderuar dhe i respektuar z.Xhelal F.ne fakt dhe nga shum te tjere anetar/e ketu edhe se te shumtit ndoshta e kan ditur dhe lexuar prezantimin keshtu qe nuk mu kan drejtuar qe tme shtroin ndoi pyetje rrethe qeshtjes se shkollimit, apo me qka merrem,megjithate kan shprehur vullnetin e vete ne shenje respekti, mbi disa tema te mijat si te vlersuara...duke mos harruar ketu nga stafi po i ketij Forumi shqipetare pra jen qe me kan perkrahur disa dhe mbeshtetur ne aktivitetin tim lidhur me poezit dhe temat...flm
dhe gjithe te mirat per te gjithe.......
----------------------------------------------------

keshtu shprehej nji antare shqiptare ne forumin shqiptar per lirikun

lirik 21-07-09 21:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te lumt folea e shqipes per keto tema qe na keni sjell ketu i lexova dhe jam shum i knaqur,pikrisht ne burg kur ishim ata politika strategjike e udbashve te jugosllavis ishte koncentrimi i tyre per te shpartalluar shpirtin dgdhe psiqiken shqiptare me lodhje dekoncentrime ,terrore te ndryshme ata krijojnin shpesh gjoja gatishmerin sikur duan ti bejn diqka te tmerrshme te burgosaurit ata kan perdor edhe metoda tjera por forca e idealit ton,ka qen e madhe qendresa emoralit ton ka qen e madhe ,kemi pas ideale te larta dhe psikologji te fort qendrueshmerije,ahtu i kemi ba ball bishave qe me te verrtet as djalli vet nuk din qka pjell mendja e tyre nga njiher,kur mendohem them o zot si nuk paskemi dit ne shqiptart se qfar planesh kriminale kan pregatit kunder nesh.
ne burg shpeshher ushtronim nje far koncentrimi dhe kam gjet vet forcen e nderdijes dhe te koncentrimit ne gjera te buura jasht presioneve dhe derpresioneve qe na pushtonin nga njeher,sepse ishim ne vend te huaj dhe na mbeshtetnin nga njiher per muri me provokime te renda aata perdornin edhe psikologjin e djallit per te na presionuar psiqikisht.
qellimi i tyre ishte qe te na maltretojn ne forma psikologjike duke na e nxi jeten,por edhe merzine burgut e kishim.
ata krijonin atmosfer duke na len te kuptonin s ene nuk kishim ardhmeri,se edhe pas daljes nga burgu do te pasonin ndjekje .
me gjithat gjithmon kam gjet shpresa dhe dalje nga gjendja e rend shpirtrore duke ushtruar dhe duke gjet bindje tjera e disponime dhe mendime tjera nepermes formulimeve ,dhe koncentrimeve si dhe meditimeve pozitive.
nGANJIHER TDERI NE PES GJASHT OR SHKARKOJA TRURIN NGA NGARKESAT E KEQIJA mandej kerkoja forcen e mbrendshme optimiste duke e kryer si fakt e si,pushtet te plot ne jeten time dhe keshtu vetargtohesha me forca te mija dhe kerkoja hapsira te reja tjera per vullnet dhe pozitivizma

ne ket menyr kemi mbijetuar kazamatet e fashisteve dhe llogoret koncetruese te
ku ishte feeri vet per shqiptar te cilet gati te gjith kan dal me pasoja shendetsore,per shembull un kam qarkullim te veshtirsuar te gjakut,disa kan marr smundje tjera neper veshka e organe tjera por asnji nuk ka dal pa pasoja te ndryshme .
Armiq te medhej te shqiptarve paskan qen shum kombe e nuk e paskemi dit mir,por nje egersi kaq e poshter nje ashpersi siq u deshmua edhe gjat gjenocidit t e fundit ne kosov esht dasht te na sherbej ne dobi te unitettit ne shqiptarve ne fakt ndodhi e kunderta kurr ma te shpartalluar nuk kemi qen,se ne keto kohra ,prandaj edhe merzitem po vuaj sepse nuk jam mesuar keshtu ather kemi pas shum ma shum unitet shqiptart n mes vete s e ne keto kohra shum te liga dhe nuk po jam i disponuar,nuk me pelqen kjo gjendje aspak e populit ti, esht ky nje shkatrrim i madh shpirtror se qka po ndodh ne jeten ton ku te gjith jan larguar nga njeri tjetri pa nevoj dhe vetem pse u krijua
mentalitet krejt pa lidhje qe diush e solli si avantur.
poeti xhelal ferizi me rrrespekt t e madh per ty folea

---------------------------

autori i vargjeve shqiptare liriku ne dialog ne forumin shqiptar ne vitin 2005 me antaren folea nji diskutuese psikologe jashtzakonisht intelegjente

lirik 21-07-09 21:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te lumt folea e shqipes per keto tema qe na keni sjell ketu
i lexova dhe jam shum i knaqur,pikrisht ne burg kur ishim ata politika strategjike e udbashve te jugosllavis
ishte koncentrimi i tyre per te shpartalluar shpirtin dhe psiqiken shqiptare me lodhje

dekoncentrime ,

terrore te ndryshme ata krijojnin shpesh gjoja gatishmerin

sikur duan ti bejn diqka te tmerrshme te

burgosurit

ata kan perdor edhe metoda tjera

por forca e idealit ton,ka qen e madhe qendresa emoralit ton shqiptar
ka qen e madhe vertet ,

kemi pas ideale te larta dhe psikologji te fort qendrueshmerije,
ashtu i kemi ba ball bishave qe me te verrtet as djalli vet nuk din qka pjell mendja e tyre
nga njiher,kur mendohem them o zot si nuk paskemi dit ne shqiptart se qfar planesh kriminale kan pregatit kunder nesh.

ne burg shpeshher ushtronim nje far koncentrimi
dhe kam gjet vet forcen e nderdijes

dhe te koncentrimit

koncentroheshim ne gjera te bukura jasht presioneve dhe derpresioneve

qe na pushtonin

nga njeher,


sepse ishim ne vend te huaj dhe na mbeshtetnin nga njiher per muri me provokime te renda
ata perdornin edhe psikologjin e djallit per te na presionuar psiqikisht.

qellimi i tyre ishte qe te na maltretojn ne forma psikologjike
duke na e nxi jeten,por edhe merzine burgut e kishim.


ata krijonin atmosfer duke na len te kuptonin s ene nuk kishim ardhmeri,
se edhe pas daljes nga burgu do te pasonin ndjekje .
me gjithat gjithmon kam gjet shpresa dhe dalje nga gjendja e rėnd shpirtrore


duke ushtruar dhe duke gjet bindje tjera e disponime dhe mendime tjera nepermes formulimeve ,dhe koncentrimeve si dhe meditimeve pozitive.


NGANJIHER DERI NE PES GJASHT OR SHKARKOJA TRURIN NGA NGARKESAT E KEQIJA

mandej kerkoja forcen e mbrendshme optimiste
duke e kryer si fakt e si,pushtet te plot ne jeten time

dhe keshtu vetLargtohesha me forca te mija dhe kerkoja hapsira te reja tjera per vullnet dhe pozitivizma

ne ket menyr kemi mbijetuar kazamatet e fashisteve JUGOSLLAV

dhe llogoret koncetruese te te tyre
ku ishte ferri vet

per shqiptar te cilet gati te gjith kan dal me pasoja shendetsore,
per shembull un kisha qarkullim te veshtirsuar te gjakut,

disa kan marr smundje tjera neper veshka e organe tjera

por asnji nuk ka dal pa pasoja te ndryshme .


Armiq te medhej te shqiptarve paskan qen shum kombe

e nuk e paskemi dit

mir,por nje egersi kaq e poshter nje ashpersi siq u deshmua edhe gjat gjenocidit t e fundit ne kosov

esht dasht te na sherbej ne dobi te unitettit

te ne shqiptarve

ne fakt ndodhi e kunderta

kurr ma te shpartalluar nuk kemi qen,

se ne keto kohra ,

prandaj edhe merzitem po vuaj sepse nuk jam mesuar keshtu

ather kemi pas shum ma shum unitet shqiptart n mes vete s e ne keto kohra shum te liga
dhe nuk po jam i disponuar,
nuk me pelqen kjo gjendje aspak e populit

, esht ky nje shkatrrim i madh shpirtror

se qka po ndodh ne jeten ton ku te gjith jan larguar nga njeri tjetri
pa nevoj dhe vetem pse u krijua
mentalitet krejt pa lidhje qe dihush e solli si aventur.
autori xhelal ferizi me rrrespekt t e madh per ty folea

---------------------------

autori i vargjeve shqiptare liriku ne dialog ne forumin shqiptar ne vitin 2005 me antaren folea nji diskutuese psikologe jashtzakonisht intelegjente

lirik 22-07-09 15:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė
------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:

lirik 22-07-09 15:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ti, Nezir Myrta nga Radogoshi i Gjakovės,tani me banim tė pėrkohshėm nė New York,ti , me njėmijė e pesqindė "nofka",ke mundesi tė bisedosh vetėm me tė pakurrizorin Bahtir Hamza(pseudoshkrimtar) ,qė ėshtė shok i juaji ,me tė tjerėt ..........hastala vista ....a po jo.Uragani_99
------------------------------------------------------------------------------------------------

Urragani ky esht autori i shum shkrimeve publicistike autor i shum poezive vargjeve
patriot njeri i perkushtuar per qeshtjen kombtare-
ja shifeni mendimine tij te urraganit per nezir myrten njeriun qe askush ne opinionin e internetit nuk ka mendim te ir per te -
me perjashtim te ndonji pa kurrizori si ai te gjith kan mendim negativ per nezir myrten

lirik 22-07-09 18:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ky mos interesim per popullin por un fyjin kryesor ua lė mafies nderkombtare ata gjithmonė na u gjejn metodat nga mbrenda qe ta shkatrrojn popullin tonė me lėnje pas dore-
faktori nderkombtar ju thot lene popullit te vdes urie mohoni te gjith nacinalsitat atdhetart leni sokaqeve pa perpspektiv te gjith provokoni veteranet eluftes -
shkatrrojeni artin muziken patriotin profesorin asrimin industrinė bujqsinė njerzit inteelktualet injoroni mergimtart leni te shkriuhen te asimilohen me gra e fmi ne dhena te huaja mos i perfillni mos krijoni unitet kombtar♪7 perqani sa te mundeni me fe e krahina -te gjitha urdhrat nga jasht vijnė ata toka i lshoftė se fytyrat e tyre hilet e tyre nuk kan fund ata jan djajt nderkombtarė qe e sollen deri ktu ne ket hata emjerim varfrie koosven e shqiperinė duke u tallė me te si te ua do qejfi atyre shpirttrave te zi kriminel por keshtu nuk do te shkoj kungulli gjith mbi uj jo o i nderuar urrganai e di se vertet je patriot i flakt e shpirti te djeg per atdhe nga dhimbja dhe nervoza e thua
sepse nuk mundesh me e duru ma ket gjendje por frejt e gjithqkajes ne kosovė e ne shqiperi i ka bashksia nderkombtare ata urdhrojnė varfrinė e shkatrrimine popullit e te
kurbetqarve te mjerė qe vuajn ne dheun e huaj te mohuar nga atdheu bashksia nderkombtare i ben kto plane djallzore
vetem te huajt keshtu urdhrojn o i nderuari urragan -

te huajt urdhrojnė keshtu qe popullin tonė ta shendrrojn ne germadhė varfrie urrejtje perqarje ne vuajtje te perhershme
shkrim i autorit xhelal ferizi

lirik 22-07-09 18:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
burokracisė se mitrovices nuk i intreson asnje pervejtor festash me rastin e 28 nentorit as festa e pamvarsisė as pervejtori i deshmorve

as te demostratave ne at q ytet-
as pervetkorine minatorve as pervejtorine lindjes se ishtris qlirimtare-


te verifikohen njerzt qe u vendosen te punojnė aty ne at komunė qė bėjn sabottime


kush jan ata

dhe pse e pengojn qdo lloj manifestimi kombtarė ne sherbim te kujt shkon kjo
kush e drejton ket sabotim kombtarė

lirik 23-07-09 06:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
se sa te poshter e te pa ndjenja njerzore jan disa mjek qe jam bindur per strukturen e tyre me shpirtė vampiri dhe ndjenja te devijuara jam bindur vet nga nje pervojė qe e kam pa vet me dy syt e ballit-
te menduarit tim per mjekun nuk ekam si dikurė-
mendim im ka ndryshuar-ashtu siq ka ndryshuer per shum shtresa e profesione djallzore te shum individve sidmos ne politikė por edhe ne tjera aspekte
nuk mendoj ma si dikurė ne endrrat naive te mendimeve fminore
qe kur e shihja mjekun mendoja se esht engjulli -
jo-
disa jan djaj e shkuar djallit djaj te vertetė se jo shaka e qe meritojn heqje me gjith rrėnjė te tyre nga dheu
ku ata ecin me dy kėmbė djalli te mallkuar-

sepse jan te krymbur shpirti i ytre esht shpirtė i ftoft si i varrit te ferrit te zi
jan vet katrani qe nuk kan kurfar ndjenjash disa jan djaj

e shkuar djallit

me ftoftesinė e shpirtit te tyre akull

me defektet e tyre psiqike qe jo qe nuk jan mjek por duhet izoluar ne shpella satane
te akullta

ata njerz qe duken si njerz e ne fakt nuk dihet qfar lloj specie jan

akull te pa kurfar emocioni elementarė humanitarė qe per kurfar tragjedie nuk ju ben pershtypje

po thuajse jan kriminel idniferent pa kurfar humanitetit edukate

vetem keshtu mund ti pershkruaj

por gjithnji e kam fjalen per nji numer jo per te gjith mjeket te kuptohemi drejt
............
shkrim i autorit lirik ne nje forum shqiptar

lirik 23-07-09 06:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Burokracisė se mitrovices nuk i intreson asnje pervejtor festash me rastin e 28 nentorit as festa e pamvarsisė as pervejtori i deshmorve

as te demostratave ne at q ytet-as viktimave datave te perdnjekjeve as kurfar pervejtoresh -


as pervjetorine minatorve te grevave as pervejtorine lindjes se ushtris qlirimtare-

sas te betajeve ne mitrovicė gjithqka esht shuar si pervejtor me urdher te agjentuareve te huaja ne menyr qe aty te shuhet gjithqka shqiptare qe qytetit te bjer ma leht ne kthetrat e serbve te mos ket kurfar gjallrie e te mos dihet se aty ka jetė shqiptare as banorė


te verifikohen njerzt qe u vendosen te punojnė aty ne at komunė qė bėjn sabottime


kush jan ata dhe perse i bejn gjith kto sabotime ne dem te kombit shqiptar -
te verifikohet ne duar te kujt esht televizioni e kush pse kah e si po vepron

dhe pse e pengojn qdo lloj manifestimi kombtarė
ne sherbim te kujt shkon kjo
kush e drejton ket sabotim kombtarė

lirik 23-07-09 06:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tradhtia Kombtare Ka Hy Thell Ne Shum Pore Te Jetes Ne Kosovė Ky Rrezik I Madh Mund Te Na Asgjesoj Si Farė E Si Komb Nese Gjithqka Nuk Ndryshon

lirik 23-07-09 20:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shlyerjet e gjurmve te shkrimeve te shqiptarve
qe po bejn mund per te lėnė gjurmė ne internet e qe ja me rendesi te madhe

sepse jan pasuri

ky barbarizem i pa shembullt esht aq i dėmshėm p

per shoqerin tonė shqiptare s s ka-

kosova de forum shqiptar i kosoves

i ka fshi punimet e shqiptarve te tri viteve te fundit komplet dijet mundin artin vargjet temat njoftimet-
diskutimet vargjet artin informimet debatet


shembullin e tij e ndoqen edhe disa forume si forumi shqiptar net-


neper shekuj shqiptart u demtuan ne shkrim nga pushtimet e huaja qe na i zhduken gjurmet e shkrimitdhe aq shum u demtua civilizimi ynė

ndersa ne boten e internetit krim te ri bėri forumi shqiptar net-qe i ka fshi te gjitha temat e fundit


gjurmet e shkrimeve ne internet jan te nje rendesie te veqant

gjurmet e temave edukata socialja historikja dituria

tematikat e ndryshme

vargjet diskutimet

ne vend se te ekzistoj edukata qe asnji fjali te mos humbet

dhe vetedija civilizuese te dominoj arsyea morali kultura -


forumet i merr ne dorė gjithkush


dhe menjier pas nje kohe prite fshirjen e gjurmve-


katastsrofė kombtare vertet ė -qka jep me kuptue se shqiptart nuk duan ardheri ose me kto sjellje nuk kan ardhmeri

as pergjegjsi nuk ndjejan per vleeratnjeriu bėn aq shum mund e sa e sa njerz kan humbur kohen neper forume

kan lėnė dijen popullore fjalė te urta vlera ne forume


ndersa gjurmet e shkrimeve papritmas po shuhen pikrisht nga njerzit e dyshimt-
ather ku qendron motivi qe njeriu te mundohet per diqka
e te kontriboj


forumin shqiptar net

e moren ne dorė njerz teper te dyshimt disa rrugaqa te dyshimt sepse qe ne fillim stafi i forumit me lajmroi per ket katastrofė


dhe ashtu doli

e kush jan ata pra qe bejn kso krimesh makabre

dhe a duhet ti japin llogari shqiptarve per kto sjellje manjake


stafi i ma parshem qe ishte korrekt me tha-

i nderuar lirik-

ndodhi katastrofa-

forummin e moren ne dorė rrugaqat

disa njerz te dyshimt

dhe un fillova te brengosem sepse ma parė ne staf ishin disa njerz serioz -

sidmos poetja mel
qe ishte vajzė intelegjente talente dhe e e dukuar e sinqert

ajo ishte ne staf

por ma vonė rrugaqat e forumit shqiptar net e moren forumin ne duar dhe kryen shfarosje krim kulturor ne forum fshijre te temave
shkaktuan katastrofen ashtu si vepruan rrugaqat e forumit kosova de -dhe nuk pritet mirė i nderuar lirik ma me tha stafi i maparshem

dhe vertet ashtu ndodhi

u fshi gjithqka

gjurmė te shkrimeve shqiptare nga kriminelet rrugaq te stafit i cili e mori ne duar forumin shqiptar net


ata kriminelet e zi qe paraqiten si shqiptarė e ne fakt nuk jan -


dominimi rus serb dhe grek po fiton mbi ne


ne jemi te humbur po shihet

forumet tona i shuajn gjurmet nen diktatin e rusve te serbve grekve armiqt e kombit tonė ndikojn
ne keto veprime

e shkrimeve kur kan mundsi qdo gjė ta inqizojn ne menyr qe edhe nese ndodh diqka me faqen shkrimet te kthehen“

perseri ne skenė

sepse jan pasuri popullore

pa marr para sysh te cilit foerum jan ato

jan gjurm shqiptare

dhe forumi nga forumi vetem perfiton
asgjė nuk humb


sa ma shum dituri aq ma shum vlera
dhe msime nga njeri tjetri-
nuk e di se kur do te vijn deri te vetedija shqiptart per vlerat -
edhe nese e ke armik se paku vlerat gjurmet nuk duhet shkatrruar-
me vbjen keq por jam i zhgenjyer mbi treqind komente dhe 300 vjersha me jan fshi ne forumin kosova de
tradhti kombtare poshtersi njerz te pa besė njerz qe jan te dyshimt se ne sherbim te kujt jan

nuk e kuptoj se sa leht behet shqiptari vegel e dikuj kunder vlerave te veta dhe kombit te vet-

si ka mundsi qe forumi nuk ka kopje memmorizim qe te ruhet gjithqka qe edhe kur ndodh diqka me web seitin
me faqen me forumin se paku te ruhen shkrimet ashtu si ishin por as ket siguri ket veprim nuk na e krijon as nuk na e garanton asnji forum-
q' esht ky primitivzem
q' ėsht kjo barbari q' ėsht kjo sjellje makabre e eger e smurė mafioze gjeloze e krymbur e pa mbajtje te beses fjales rregullit

deri kur shqiptart keshtu a mendojn kta njerz te krijojn ardhmėri menquri
strategji komb atdhe njerzillek civilizim rregull lijg garancion gjurmė etikė edukatė vlerė shoqeri shtet popull njerz gjurmė vetedije mision tema vlera civilizim
----------
SHKRIM I AUTORIT XHELAL FERIZI NE FORMė ANKESE KUNDER BARBARVE TE FORUMIT KOSOVA DE DHE FORUMIT SHQIPTAR NET I SHKRUAR NE NJE FORUM TJETER SHQIPTAR
POASHTERSI E PA KURRIZ TRADHTIA NE SHERBIM TE ARMIQVE KU JAN REGRUATUAR NJI NUMER JO I VOGEL I SHQIPTARVE
QE BEJN VEPRIME TE TILLA ATA DUHET TE JAPIN PERGJEGJSI PER SJELLJETE TILAL TE NDYRA


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:57.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.