Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 14-12-12 01:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Xhelal Ferizi Liriku Poet
2. Dezember
Netet neper Zhgjyre
autori xhelal ferizi
netėt errėsirat ecin ne per zhgjyre
kurthat me te pistat skuta
ky shekull erdhi me plot dredhi
netet lakuriqe me prostituta
errsira e pa kurfar fytyre
vallzojne plot satan te zi
disa me lloj lloj detyre
sa i pa shpirte ky treg i zi
fole nuk po gjene sqepekrruta
shpirtrat po lyhen me krime
udheve haraqe nate
pse don te vdes toka ime
neper gjithfar krajate
te mitura prostituta
plot qyqe nate
drita te rrejshme
para me renkime
buk e varfri shqiperia etnike
lot e mallkime
sprema qoshesh kurvare
do far te msitershme renkime
Vipa e banda demon me pazare
maska te zeza e mjerime narkotike
kah shkojne udhet shqiptare
e shqiperia etnike
po shitet lire sqepekrruta
kende te errta amorale
te mitura prostituta
shekull i pa mshirė
renkojne fusha e male
zgerdheshja gjithnji e ma e pshtirė
nuk di me qfar fjale
ti pershkruaj keta zingjirė
po vdes secili emocion
po shuhen edhe yjet etike
koha po kurveron
dikure zane etnike
shperia e jonė
e sot varfri gjak lot
dredhi orgjike
qou o kastriot
me shpaten tende qelike
kunder hordhive satane
vringlloe tehun ne vringellima
se u mbush toka iliriane
toka e jone etnike
me koka satane
shpetoe shqiperine o zot
e trojet iliriane
ku buka po hahet me zhgjyre
po blehen zogza albaniane
po shiten lirė ne skllaveri
shekull pa kurfar fytre
me maska e padron te zi
me lojra e pronarė karagjoz
atdheu po bjen ne hi
shekulli po luan bixhoz
e koha rruspi
per pak buk e kafshore
disa neper lot
e disa ne kurvri
po shesin etiken arbrore
o zot pse ky shkrum e hi
per se keto kohra mizore
me u mbjelle e me mbi
zhargone te reja e fjalore
dolli me zhgjyr te zi
po bihet e netet kurvrore
po bien kah do ne orgji

autori shqiptar nga mitrovica e kosoves xhelal ferizi

lirik 14-12-12 01:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ata qė mbetėn invalid lufte invalid qe mbeten shum te vuajtur
te pa kembe ne luftė pr lirine e atdheut -

-thenje per ta te shkruara nga autori xhelal ferizi

Kembet i humbem ne lufte -dhe nuk ndjeme dhimbje at#her-
dhimbje po ndjejme tash pas lufte -kur politika shqipfolse po shihet e mjerė

lirik 14-12-12 01:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ata qe munden te mos mbesin te poshtruar dhe u poshtruan -ata deshten te poshtrohen-u poshtruan dhe jan te mbeten te poshtruar te poshter

lirik 14-12-12 06:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me parate shkinore pansllave u rrenua gjithmone shqiptarizmi-ma bandat e poshtra rrugaqe te ideologjive te ndryshme -me kokat ahmake dhe me kokat qe dite e pa dite hynin ne sherbim te armikut disa me qellim e disa me pa dije ndersa sot shqiptart ndaj serbve jan krejt inferior -
shqiptaret sot jan te vrarė shpirtrrisht e moralisht -ata kan shum pesimizem dhe jan popull
qe jan zhgenjye e perfshi nga egoizmi-
Fajtor kryesor per ket esht qeveria -shqipofols a te prisht ka jo pak dhe ata ne qdo kohe jan ne gjendje te prishin gjithqka te rrenojne -e vetmja zgjedhje ehst pastrimi i negativave -
NEGATIVAT JAN KANCERI I SHQIPTARVE -SHQIPTARET MENDUAN SE DEMOKRACINE DO TA BEJNE TE SHENDOSHE DHE DO TE BEHEN ALEAT TE EUROPES -
pOR U MASHTRUAN RRAST E JAHSTZAKONISHT-
EUROPA EUROPES EHST SIKUR TE MOS ISHTE AMERIKA NE EUROPE DO TE FLITEJ ME KOHE QIRILICA RUSE SERBE DHE PANSLALVIZMI DO TE ISHTE KEMBRYQ NE MADRID NE PARIS NE ROME NE BERLIN NE STKKOLM E NE TE GJITHA SKUTAT E EUROPES -

lirik 14-12-12 13:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gjermanet austriaket suedezet franqezet amerikanet kanadezet australianet turqit arabet latinet e amerikes latine dhe latinet eeuropes pra per veq sllaveve te gjith te tjeret ne bote duhet te bejne nje percaktim te mbreht dhe pozicional se shqiptaret nuk emeritojne ket sttatus siq jan te bojkotuar te varfer te rrezikuar-
shqiptaret nuk guxojne te jen rrezikues te popujve-ne nuk rrezikojme asnjiher amerikanet ne nuk rrezikjme gjermanet nuk rrezikojme turiqt ne nuk rrezikojme vikinget suedezet anglezet kanadezet ameriken latine etj as popujt arab e afrikan -
RRezikim te tille bejne ruset kinezet dhe te tjeret -
Keta popuj mbi bazat e ketij principi duhet ta lene ket popull te zhvillohet -
pra populli shqiptar nuk i rrezikon popujt -
GJERMANET ANGLEZET AMERIKANET DHE TE GJITH KETA POPUJ DUHET TE PERCAKTOJNE FIKS DHE PRECIZ JASSHTZAKONISHT PRECIZ POZICIONIN E SHQIPTARVE -
SHQIPTRET NUK RREZIKOJNE POPUJ ME PERJASHTIM TE RUSVE DHE SERBVE QE JAN ARMIQ TRADICIONAL TE SHQIPTARVE -POR NE NUK DUAM TI SULMOJME ATA POR TE MBROHEMI NGA ATA -
BOTA E TILLE E KOMBEVE DUHET TE KONCEPTOJ MIRE E DREJT PRECIZ KET REALITET DHE KET STRUKTUR TE NJE POPULLI QE NUK ESHT I RREZIKSHEM -
DHE NUK EHST TRADICIONALISHT I EDUKUAR NE DIKTATURA NE FASHIZEM NE KOMUNIZEM NE DIKTATURE RELIGJIONI ETJ -
DEPERTIMIN E FANATIZMIT FUNDAMENTALIST RADIKAL ISLAMIK
NE TROJET SHQIPTARE
QEVERIA DUHET TA NDALOJ SIQ ESHT PER SHEMBULL EKSTREMIZMIN WEHABIST
ETJ -SEPSE KJO RRYME EKSTREME PER BEN RREZIK TE MADH PER POPULLIN SHQIPTAR DHE TE ARDHMEN E TIJ -
ME LIGJ DUHET TE LUFTOHEN INSTALIME TE DYSHIMTA TE RRYMAVE DHE NDIKIMEVE NE TROJET SHQIPTARE QFAR E DO QOFSHIN ATO QE MUND TE DEMTOJN INTERESAT NACIONALE POR EDHE QFAR DO LLOJ RREZIKIMI TE ALEATVE TANE MIQ SIQ JAN GJERMANET DHE AMERIKANET ANGLEZET ETJ POPUJ EUROPIAN-
EUROPES DHE AMERIKES DUHET TI BEHET QARTE ME DIJE SE ASNJI LLOJ RREZIKU ASNJIHE RNE JETE MNUK MUND TE VJEN NGA SHQIPTARET PER TE DEMTUAR KET A POPUJ MIQ NE QFAR DO MENYRE -
PRANDAJ DUKE U BAZUAR MBI KETO ARSYE ATA DUHET DUHET TE NA I HAPIN DYERT
E MDHA TE PASURISE DHE PUNSIMIT E TE ZHVILLIMIT EKOBOMIK -NDERSA DHEMBET DHE MARRJE MASASH TE BEJNE TE ATA POPUJ QE RREZIKOJNE AMERIKEN DHE EUROPEN -SIQ JAN KOREA KINA RUSIA SERBIA GREQIA ETJ -
SHQIPTARET NUK E MERITOJN KET OZOLIM DHE STATUS Q E EKAN SOT ME NJE VYSHKJE TE PAPARE DERI ME SOT SI THYERJET NGA VARFRIA DEPRESIONI PAPUNSIA ANARKIA VETVRASJET IKJET NGA ATDHEU PAPPERSPEKTIVA

lirik 15-12-12 09:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gjermanet -Austriak ė t - Suedezėt- Franqezėt -Amerikanėt -
Kanadezėt - Australianėt-- Turqit-- Arabėt-- Latinėt e amerikes latine----
dhe latinet e europes ---dhe shum popuj tjerė-
pra per veq sllavėve rus dhe shkie -
tė gjith tė tjeret nė botė duhet tė bėjnė njė pėrcaktim tė tė kjartė e tė mbreht preciz dhe shum pozicional naj shqiptarve -
se shqiptarėt si popull nuk jan rreziku i botes por rusėt dhe serbėt pa dyshim dhe kėt fakt duhet ta analizoj e gjith bota njerzore -

Nuk e meritojnė Shqiütarėt kėt mjerim dhe kėt sttatus-
siq jan tė bojkotuar te izooluar tė mjerė e tė varfer e tė rrezikuar-


Shqiptarėt nuk guxojnė tė jen rrezikues tė popujve
ne nuk rrezikojmė asnjiher amerikanėt-nė asnji aspekt dhe as popujt e botes
-
ne nuk rrezikjmė nė asnji lloj aspekti as gjermanėt -
ne nuk rrezikojmė ne asnjė aspekt as turqit-
ne nuk rrezikojme vikingėt suedezėt anglezėt kanadezet ameriken latine etj por as popujt arab e afrikan as ndonje popull tė botes -
-
Rrezikim tė tillė tė popujve bėjnė rusėt kinezėt dhe tė tjerėt -qė dihet se jan tė rrezikshėm me potencialin e tyre tė madh -

Kėta popuj tė botes mbi bazat e kėtij principi duhet tė lėnė kėt popull tė shqiptarė tė qetė tė mos i bien nė qafė dhe ky popull shqiptarė tė zhvillohet i pa penguar - -
pra populli shqiptar nuk i rrezikon popujt -nuk paraqet rrezik .per shkak se as nuk ka motive e as qellime te tjera as nuk esht popull i madh me potencial me numer -as nuk ka energji te tille kriminale permbajtje as tradiionale te tille as fashizem e as synime te tilla as interesa te tilla dhe nuk ehst natyre e tillė me permbajtje te rrezikshme ketu paraqitet si fakt brumi i tij dhe natyra tradicionale si dhe ndjenjat ndaj popujve -

GJERMANėT ANGLEZET AMERIKANET DHE TE GJITH KETA POPUJ
TE BOTES ATA PRECIZ DUHET TE PERCAKTOJNE FIKS DHE PRECIZ JASSHTZAKONISHT PRECIZ TE KUALIFIKOJNE SI JASHTZAKONISHT BURM TE VEQANT DHE PAQSORE E I PA DEMSHEM I PA RREZIKSHEM STATUSION NJERZOR DHE POZICIONIN POZITIV T E SHQIPTARVE NDAJ BOTES PLANETIT DHE QENJEVE NJERZORE -
-
SHQIPTRET NUK RREZIKOJNE POPUJ-PRANDAJ MERITPJNE TE JEN M ETE ZHVILLUARIT NE STRANDARDE JETSORE EKONOMIKE -

SHQIPTARET JAN KUNDER SERBVE DHE RUSVE
NORMALISHT EHST KJO SEPSE RUSET RREZIKOJNE VET QENJEN BIOLOGJIKE TE SHQIPTARVE E S ERBET POASHTU -
ATA LLOJ I SLLAVEVE QE JAN ARMIQ TRADICIONAL TE SHQIPTARVE
DHE BIOLOGJIKISHT ETNIKISHT RREZIKOJNE POPUJT E BOTES
SERBIA ESHT RUSIA NE EUROPE DHE EUROPA KET DUHET TA KUPTOJ NJIHE R EMIRE PA ASNJI DYSHIM TJETER OSE MENDIM TJETER SERBIA ESHT RUSI TEPER E RREZIKSHME DHE NUK KA DYSHIM -SERBIA ESHT KUNDE R POUJVE EUROPIAN DHE SHUM POPUJVE TJERE -
TASH EDHE ARABET DUHET TA KUPTOJNE SE SLLAVET RUS DHE SHKIE KU DO U PERZIEN NE LUFTRAT DHE NE PUNET ARABE-
SI NE LIBI SIRI E KU DO TJETER -*DHE PARAQESIN RREZIK PER TE ARDHMEN E ARABVEPRA SI NATYRE E NJI POPULLI ME BRUM DHE MENTALITET MOS SULMUES DUKE MOS PAS KURFAR PRETENDIMESH NDAJ ASKUJ DHE DUKE MOS QENE TE DEMSHEM PER ASKEND
NE SI SHQIPTAR NE NUK DUAM TI SULMOJMė AS TE RREZIKOJME ANSJIHE R POPUJ NDERSA TE SLLAVET RUS DHE SERB ARMIQ TE NJERZIMIT NE DUAM PRA TE MBROHEMI NGA ATA-


BOTA E TILLė E KOMBEVE DUHET TE KONCEPTOJ MIRė SHUM PRECIZ
E JASHTZAKONISHT DREJT PRECIZ -
KET REALITET TE QESNHEM DHE FAKTIT
- DHE KET STRUKTURė NATYRALE BRUMORE TE PA RREZIKSHEM
TE NJE POPULLI QE NUK ASPAK POPULL I RREZIKSHEM PER RRACAT PLAMNETIN DHE NJERZIMIN -SI BRUM I PA NDERTUAR NDAJ TE AMBICIEVE TE KQIA ENERGJISE NEGATIVE KRIMINALE NEGATIVE SIQ JAN RUSET E SERBET PER TE VRA MASAKRUAR PUSHTUAR NJERZ TOKA E POPUJ

DHE POPULLI SHQIPTR NUK ESHT POPULL TRADICIONALISHT I EDUKUAR
NE DIKTATURA Nė FASHIZėM AS NE PLANE TE NDERTUARA ME SHKRIME TERORI RRACISTE E TE RREZIKSHME SIQ I KAN TE SHKRUARA SERBET E QURBILLOVIQIT TE CILET RRIJNE NE KOMPLEKSE TE SMURA NE QELLIME TE PERJETSISHME DUKE MENDUAR VAZHDIMISHT SE CILET POPUJ DUHET PUSHTUAR E SULMUAR PER TI QFAROSE
-SHQIPTARET NUK JAN AS PAK NE NGARKIME TRADICIONELE TE NJE BRUMI ARMIK E ARMIQ TE NJERZIMIT SIQ JAN RUSET DHE SERBET QE VEQ PO SHIHET SE NE QFAR RREZIKU MUND TI BIJNE NJERZIMIN
AS TE NGARKUAR ME SMUNDJE SI ME RADIUKALIZEM FETAR
AS NE NDONJI TEORI TJETER TE RREZIKSHME
SI NE KOMUNIZEM NE DIKTATURė RRACISTE SADIZEM MANJAK
PUSHTIMI NGARKESE TE SHPIRTIT ME ANE TE TEORIVE MANJAKE
SI SHFAROSJA GJENOCIDI I POPUJVE RELIGJIONI ETJ -TEPORI DHE PRAKTIKA TE RREZIKSHME -
SHQIPTARET BEJNE PJESE NE NATYREN KOSNTRUKTIVE TE PLANETIT GLOBIT DHE BOTA DUHET TE NDIHMOJ NE KULTIVIOMIN E KETYRE VETIVE ENERGJIVE POZITIVE TE SHQIPTARVE -DUKE UA GARANTUAR SHQIPTARVE JETEN LIRINE ZHVILLIMIN DHE SOOVRANITETIN TERITORIAL DHE TE FORCUARIT SI GARANCION SI PJES EE GARANCIONIT TE POPUJVE ANTIK TE EDUKUAR
E KULTIVUAR -DERIS A SERBET DHE RUSET NUK DO TE KULTIVOHEN ASNJIHER POR TE GJITH POTENCIALIN E ARMATIMIT E KAN PER QELLIM TE MASAKROJN ETE POSHTROJNE DHE TE DHUNOJNE KOMBE -SIGURI BOTRORE TOKA TERITORE SHTETE KULTURA E TE SHKAKTOJNE RREZIKSHME RI TE MADHE NDAJ JETES SE NJERZIMIN E NDAJ PAQES NE GLOBIN TE PER TE KOMPLIKUAR -
NJE SHQIPERI E BASHKUAR ETNIKE E ZHVILLUAR KONSTRUKTIVE DO TI SHERBEJ BOTES SI E ZHVILLUAR DUKE LUAJT RROL KONSTRUKTIV DHE DUKE RREZATUAR NE GJITH BOTEN RREZE POZITIVE DHE DUKE SHPERNDA SHIJE NJERZORE BRUM HUMANIST E SHPIRTERORE POZITIV NDAJ NJERZIMI T
SIQ ESHT PRIRAJE SHQIPTARVE PER KONSTRUKSIONET NJERZORE E STRUKTURAT E PERGJITSHME TE JETES DHE NJERZIMITSHQIPTARET VET ME SYQELTESI TE MADHE NE ATDHEUNE TYRE
DUHET TE NDALIN MENJIHER RREZIKUN E MADH SI
DEPERTIMIN E FANATIZMIT FUNDAMENTALIST RADIKAL ISLAMIK
NE TROJET SHQIPTARE -SEPSE KY LLOJ I RADIKALIZMIT I RREZIKON DHE E TREMBE BOTEN DHE PAQEN DHE EHST PO AQ I RREZIKSHEM SA PANSLLAVIZMI E PAN KINEZIZMI E FASHIZMI -

QEVERIA DUHET TA NDALOJ KET TENDENCE TE TILLE QE PARAQET RREZIK JETIK PER SHQIPTART
SEPSE E USHQEN PANSLLAVIZMI KET RRYME SHKATRRUESE NDAJ CIVILIZIMIT

NDALIMI I MENJIHERSHEM SIQ ESHT PER SHEMBULL EKSTREMIZMI WEHABIST-NE TROJET E LASHTA SHQIPTARE ESHT JAHSTZAKONISHT I RREZIKSHEM DHE I DEMSHEM PER SHQIPTARET DHE NJERZIMIN PERHAPJA E KTYRE RRXMAVE FETARE EKSTREMISTE QE ESHT BARAZI ME PERHAPJEN E FASHIZMIT -SHQIPTART AKOMA NUK E DIJNE SE SA E RREZIKSHME EHST KJO RRYME TE TROJET TONA ETNIKE DHE QFAR PAOSJASH E IMAZHI LEN NE BOTE KJO
-


ETJ


-SEPSE KJO RRYME EKSTREME PER BEN RREZIK TE MADH PER POPULLIN SHQIPTAR DHE TE ARDHMEN E TIJ -POASHTU TE POPUJVE TJERE


ME LIGJ DUHET TE LUFTOHEN INSTALIME TE DYSHIMTA TE RRYMAVE
DHE NDIKIMEVE QE HYJNE PA DREJTESISHT DHE PA KONTROLL HANISHT
NE TROJET SHQIPTARE -

QFAR E DO QOFSHIN ATO RYMA IDEOLOGJIKE QE MUND TE
DEMTOJN INTERESAT NACIONALE TE SHQIPTARVE

POR EDHE QFAR DO LLOJ RREZIKIMI TE ALEATVE TANE MIQ
DHE BOTES POR VEQANERSHIT NUK GUXON ASNJIHE RTE NODHE RREZIKIMI ALEATVE TANE JETIK TE JETES -TE PERJETSHMIT ALEAT

SIQ JAN GJERMANET DHE AMERIKANET ANGLEZET ETJ
DHE TJERE MIQ E POPUJ EUROPIAN-POR EDHE POPUJ TJERE ME TE CILET NE DUAM MIQSI -DUKE SHFRYTZUAR PERBERJEN BRUMIN TONE NATYRAL POZITIV Q E EKEMI RPIRJE TE DHURUAR NGA ZOTI E NGA ELEMENTET ESHENDOSHA TE STRUKTURUARA NGA BIOLOGJIA E RRACES S ELINDUR
PER KET QELLIM POZITIV DHE KET ENERGJI POZITIVE DUHET TA SHPERNDAJME NEPER BOTE DHE TA PREZENTOJME SI TALENT TONIN DUKE E AFIRMUAR PER QELLIME ORIGJINALE TE JETES TE KOMBEVE DHE TE KOMBIT TONE NATYRISHT

EUROPES DHE AMERIKES DUHET TI BEHET QARTE
DHE ME DIJE GJITHMONE DHE PERHER
SE ASNJI LLOJ RREZIKU ASNJIHE R NE JETE MNUK MUND TE VJEN NGA SHQIPTARET-

PER TE DEMTUAR KET A POPUJ MIQ NE QFAR DO MENYRE -

DHE KJO MJAFTON -DMTH NUK RREZIKOHEN KURR NGA NE
-DHE KJO EHST BAZA KRYESORE E RAPORTEVE TE MIRA QE DUHET TI KEMI ME KETA POPUJ DHE ALEANCAT E NATYRSHME BRUMORE E SHPIRTRORE DHE TE GJITHA DREJTIMET TJERA POZITIVE TE JETES QE DUHET NDERTUAR BASHK NE BASHKPUNIM DHE KOSNTRUKTIM ME TA -SOT BASHKPUNIMI EHST I LEHTE SEPS E EMUNDSON LIDHJA E LEHTESUAR E DINAMIKES S E ZHVILLIMIT
ELEKTRONIK DHE TEKNIKES MODERNE SI MENYRE E KONTAKTIT DHE KOMUNIKIMIT

----------
PRANDAJ DUKE U BAZUAR MBI KETO ARSYE '
ATA DUHET DUHET TE NA I HAPIN DYERT E PROGRESIT

DYERT E E MDHA TE SHPRESES BASHKPUNIMIT PASURISE DHE PUNSIMIT
E TE ZHVILLIMIT TE MADH EKOBOMIK
-NDERSA AMERIKA DHE EUROPA DHEMBET DUHET TE UA TREGOJNE ATYRE VENDEVE E SHTETEVE QE JAN TEPER TE RREZIKSHME FASHISTE SI RUSIA KINA SERBIA ETJ

E TE DHE MARRIN MASA KONKRETE NDAJ TYRE SI BOJKOTE EKONOMIKE ETJ -

TE BEJNE TE BLLOKUAR TI BLLOKOJNE TE GJITH ATO USHTRI VENDE SHTETE NACIONE ATA POPUJ -
ATO VENDE QE RREZIKOJNE AMERIKEN DHE EUROPEN -
SIQ JAN KOREA KINA RUSIA SERBIA GREQIA ETJ -POR JO TE BOJKOTOHEN SHQIPTARET KAQ PAMSHIRSHEM NE EKONOMI E ZHVILLIM

SHQIPTARET NUK E MERITOJN KET IZOLIM POLITIK EKONOMIK E TJ
DHE KET STATUS KAQ Tė LėNUN PAS DORE SI SHQIPTARET E
Q E E KAN NE KETO MJERIME
- SOT ME NJE VYSHKJE TE PAPARE TE JETES TE EKONOMIS E ZHVILLIMIT

-TE PA PARE NE HISTORI ME BOJKOTE KAQ TE MDHA QE NDODHIN NE TROJET SHQIPTARE
DERI ME SOT -
SI THYERJET TOTALE SHPRESASH NGA VARFRIA DHE VETVRASJET GJENDJA E RENDE SHPIRTTORE DEPRESIONI PAPUNSIA ANARKIA VETVRASJET
IKJET NGA ATDHEU PAPPERSPEKTIVA KRIMI PAPUNSIA PA DREJTESIA E MADHE E KLANET E GRUPUARA RRETH PENGESAVE DHE ANARKISE
KJO SJELLJE NUK MUND TE NA I HAPE DYERTT E MIQISE AS TE NDJENJAVE MIQSORE ME ASKEND NE BOTE SEPSE DO TA KONSIDEROJME ARMIQSI DHE SABOTIM QE I BEHET POPULLIT TONE SI LENJE PAS DORE APO ME QELLIM
NE KET BOTE TE PA DREJTE DHE MIZORE

lirik 15-12-12 09:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tregjedia dhe vrasjet e tridhjet Fmijve amerikan ne qytetin Newtown te amerikes-
me ka prekur JASHTZAKONISHT NE SHPIRTE SHUM thell
-me ka prek ė ne shpirte poshtu si nga arsyeja njerzore te atyr e familjeve q ekan psuar
por edhe nga aspektet tjera te te dhimbjeve si qenje njerzore dhe fmij te pa fajshem q e jan -Zoti i vrafte e i ka me i vra te gjith ata qe bejne keso lloje te psikopative kriminale apo nese dikush qendron prapa ktyre psikopative
-

po ashtu me ka preke shum sidomos kur mikut tone te jetes tone mikut tone jetik amerikes
i ndodhe diqka e keqe ne shqiptaret gjithmone e ndjejme dhimbjen veqanerisht te madhe kur ndodhe diqka e tille ne vendin e me te madhit mik

- sepse ky mik i yni vet Amerika na shpetoj nga asgjesimi i plote nga bishat serbe sllave-

dhe populli shqiptar ehst mirnjohs ne jete te jeteve per ket veprim -

dhe esht poashtu vet amerika qendron si garantuesi kryesor

qe serbia greqia e rusia sot nuk na sulmon perseri tokat shqiptare -
per te na qite fare me ka krejt perfundimisht dhe per te na emarr atdheun stergjyshor tokat e te parve qe ne i lan trashgimi te paret dhe jan tookat me te bukura te botes
-
dhe ruset serbet qe deshtene duan per te na shlye nga faqja e dheut
jan pikrisht amerikanet ata q e nuk lejojne nje gje te tilel asnjiher -
seps e serbet shkie qetnik bisha te karpateve
tentojne dhe planifikojne dhe do te na shfarosnin
# duke na e marre token tone etnike shqiptare me te bukuren toke te botes
duke ne marre me shum lehtesi deri pertej vlore-
me nje lehtesi qe a s vet ne nuk do ta besonim -
Jam prekur thell dhe me lot ne sy e perjetoj ket tragjedi e ngushlloj shum Ameriken
dhe i lutem shum amerikes qe me nje siguri te jahstzakonshme me ane te nje teknike te persosur te nderrtoj shkollat po ket veprim duhet ta bej edhe europa -
1-shkollat duhet te ken dyer automatike dhe veqanti speciale elektronike ku i armatosuri nuk do te ket shans me hy mbrenda -ato duhet te ken shum ma shum siguri s e bankat
-Vendet ne amerike dhe ne europe duhet te jen te paisura me eleektorteknike speciale qe pa mundesojne qe i armatosuri te bej veprimin -
Djallezia e manjakve dhe te atyre q e qendrojne prapa tyre esht djallezi e papare dhe civilizimi si kurr ma pare po rrezikohet nga kanibalete tille dhe shtrohet pyetja per se keta fmi e aq ma pare djali i nje mesuesje ka deshtuar -

lirik 15-12-12 09:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tregjedia dhe vrasjet e tridhjet Fmijve amerikan ne qytetin Newtown te amerikes-
me ka prekur JASHTZAKONISHT NE SHPIRTE SHUM thell
-me ka prek ė ne shpirte poshtu si nga arsyeja njerzore te atyr e familjeve q ekan psuar
por edhe nga aspektet tjera te te dhimbjeve si qenje njerzore dhe fmij te pa fajshem q e jan -Zoti i vrafte e i ka me i vra te gjith ata qe bejne keso lloje te psikopative kriminale apo nese dikush qendron prapa ktyre psikopative
-

po ashtu me ka preke shum sidomos kur mikut tone te jetes tone mikut tone jetik amerikes
i ndodhe diqka e keqe ne shqiptaret gjithmone e ndjejme dhimbjen veqanerisht te madhe kur ndodhe diqka e tille ne vendin e me te madhit mik

- sepse ky mik i yni vet Amerika na shpetoj nga asgjesimi i plote nga bishat serbe sllave-

dhe populli shqiptar ehst mirnjohs ne jete te jeteve per ket veprim -

dhe esht poashtu vet amerika qendron si garantuesi kryesor

qe serbia greqia e rusia sot nuk na sulmon perseri tokat shqiptare -
per te na qite fare me ka krejt perfundimisht dhe per te na emarr atdheun stergjyshor tokat e te parve qe ne i lan trashgimi te paret dhe jan tookat me te bukura te botes
-
dhe ruset serbet qe deshtene duan per te na shlye nga faqja e dheut
jan pikrisht amerikanet ata q e nuk lejojne nje gje te tilel asnjiher -
seps e serbet shkie qetnik bisha te karpateve
tentojne dhe planifikojne dhe do te na shfarosnin
# duke na e marre token tone etnike shqiptare me te bukuren toke te botes
duke ne marre me shum lehtesi deri pertej vlore-
me nje lehtesi qe a s vet ne nuk do ta besonim -
Jam prekur thell dhe me lot ne sy e perjetoj ket tragjedi e ngushlloj shum Ameriken
dhe i lutem shum amerikes qe me nje siguri te jahstzakonshme me ane te nje teknike te persosur te nderrtoj shkollat po ket veprim duhet ta bej edhe europa -
1-shkollat duhet te ken dyer automatike dhe veqanti speciale elektronike ku i armatosuri nuk do te ket shans me hy mbrenda -ato duhet te ken shum ma shum siguri s e bankat
-Vendet ne amerike dhe ne europe duhet te jen te paisura me eleektorteknike speciale qe pa mundesojne qe i armatosuri te bej veprimin -
Djallezia e manjakve dhe te atyre q e qendrojne prapa tyre esht djallezi e papare dhe civilizimi si kurr ma pare po rrezikohet nga kanibalete tille dhe shtrohet pyetja per se keta fmi e aq ma pare djali i nje mesuesje ka deshtuar -ka deshtuar ne devijime te tilal kriminale -dhe ku qendrojne te gjitha shkaqet e ketyre veprimeve qe po ndodhin -

lirik 15-12-12 10:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tragjedia dhe vrasjet e tridhjet Fėmijve Amerikan nė qytetin Newtown
tė Amerikes-
mė ka prekur JASHTZAKONISHT Nė SHPIRTė VERTET JAM NDJE AQ KEQ

---
-


Mė ka prek ė kjo ngjarje tragjike Amerikane nė shpirtė kjo tragje
njerzore diqka poashtu e e dhimshme -

sepse nga ana njerzore ata jan fėmi te pafaj te ri filiza te njoma qe kishin jeten enjome dhe pafajsisht si engjuj u vrane -
- poshtu si nga arsyeja tjeter njerzore siq jan jetet e filiza ve

femijve q e nuk kishin asnji faj
dhe jety e filizave gjithnji esht ma edhimshmja
poashtu q epsuan ato familje familjeve pafajshem q e kan psuar
ket tragjedi -

por edhe nga aspektet tjera te te dhimbjeve si qenje njerzore-

dhe fmij te pa fajshem q e jan -


-Zoti i vraftė e i ka me i vra tė gjith ata qė bėjnė kėso lloje krime
tė psikopative kriminale -ndaj civilve fėmijve -

apo nėse dikush qėndron prapa kėtyre psikopative kriminale -

-

po ashtu mė ka prekė shum sidomos kjo tragjedi kur i ndodhė
mikut tonė jetik mikut aleat te pergjitmonshem-
mik te jetes tone dhe sigurise se shqiptarve
-mikut me te madh te shqiptarve ne te gjitha kohrat i deshmuar
-
Amerikes tonė mike shpetimtare e deshmuar
-
mikut tone jetik amerikes se mahnitshme qe ne shpetoj ne
si komb nga shfarosja e plotė etnike q e-na kanosej-
nga shkiet ruso kanibal qetniko psikopat vrases sadist primtiv kirminel pansllav te eger barbar dhe njerz qe bene krimet me monstruoze qnjerzore poshtrimet me te pap para te mahsirshme q e ka njofte historia e njerzimit
-

kur i ndodhe diqka e tile kaq e dhimshme kesaj mikes tone jetike
amerikes mike te madhe e te dashur nje mike kaq e shquar siq esht Amerika -

KUR I i i ndodhe diqka e keqe Amerikes
- ne shqiptaret gjithmone e ndjejme dhimbjen veqanerisht te madhe per miken tone te madhe dhe jetike per ne qe na mbrone dhe vazhdon te na mbroj nga shkiet e ruset mizorė-
dhe kanibal --
kur ndodhė diqka e tillė nė vendin e mė tė madhit mik
e tė shejtit Mik
siq ėsht miku ynė jetik Amerika -dhimbjet tona te shqiptarve jan
vertet te mdha -
dhe ndjehemi aq shum keq sepse e di se serbet shkie knaqen ruset knaqen ne keto fatkeqesi te mikut tone me te madh -
- sepse pikrisht ky mik i yni vet Amerika-
ajo na shpetoj nga asgjesimi i plotė nga bishat serbo shkie sllave-


dhe populli shqiptarė ėsht nė jetė tėjetėve mirnjohs
e ne jete te jeteve mik mirnjohs
per ket veprim -sepse ne vlore ne tirane ne prishtine sot do te shkruhej qirilica -
dhe kinezet do te pinin me sllav ruso shkie kanibal do te ngrinin dolli me gjak te shqiptarve -dhe esht poashtu vet amerika qe qendron perjetsisht si garantuesi kryesor i teritorit dhe lirisė se shqiptarve -
Kur ne hame pijme dhe flejme lirisht kur fmijte tone shkojne ne shkolle kur teritori yne garantohet Merita esht e Zotit dhe Amerikes
Zoti e ka derguar ne toke ameriken per te garantuar teritporet e shqiptarve -token dhe paprepkeshmerine e teritorit asnji centimeter i tokes nuk preket nga sllavete kinezet sepse ekziston amerika -
perndryshe do te mbushej toka me varre e djepa te fmijve shqiptar me femra te dhunuara me breke te pergjakura neper toke e ushkure te kuptura tė femrave shqiptare loti gjaku e gjithqka e renkimet do e mbulonin token shqiptare dhe shkiet me kokardat e tyre e me miqsite e tyre kineze do te festonin neper rruget e vlores sararandes shkodres tiranes durtrsit prishtines shfarosjen e kombit shqiptar -
Garantuesja kryesore e jetes tokes tone teritorit
qe serbia greqia e rusia sot nuk na sulmon perseri tokat shqiptare -
esht perseri amerika kush tjeter -

garantuesja per te mos na qite fare me ka krejt perfundimisht -
dhe per te na e marr atdheun stergjyshorė tokat e te parve trashgimine

qe ne i lan trashgimi stergjyshore tokat me te bukura te botes
na ilan trashgimi te paret ilirian -
dhe jan tookat me te bukura te botes po na i mbrone teritorialisht ne siguri amerika -natyrisht edhe europa nen ndikimin e amerikes po mer pjese
ne mbrojtje te tokave tona shqiptare

-
ruset serbet qe deshtene duan per te na shlye nga faqja
e dheut dhe perseri duan po ket veprim kriminal kanibal
qe ti hane te gjalle shqiptaret dhe tok-at e tyre ti marrin

jan pikrisht amerikanet ata q e nuk lejojne nje gje te tillė asnjiher -
seps e serbet shkie qetnik bisha tė karpateve
tentojnė dhe planifikojn dhe do te na shfarosnin biologjikisht -

-duke na e marre token tone etnike shqiptare token iliriane
me te bukuren toke te botes qe ka pa klima pozicioni historia dhe shtrija mahnitse gjeografike -

bile sllavo shkiet ruso kanibal me tentim te vazhdueshem
do te arrinin duke na e marrė token tonė iliriane
me shum lehtesi deri pertej vlore sarande e ksamil e ne vijen kufitare me grekun --
do na e merrnin me nje lehtesi qe a s vet ne nuk do ta besonim -

Prandaj Jam prekur thell dhe me lot ne sy e perjetoj ket tragjedi te mikut te jetes tone mikut ma te madh amerikes
qe na e garabton edhe token tone shqiptare nga qakajt shkie nga bishat shkonore ruse kineze prandaj per keto shkaqe por edhe nga shkaqet njerzore te dhimbjes njerzore e ngushlloj shum Ameriken -

dhe i lutem shum amerikes qe me nje siguri te jashtzakonshme -
me ane te nje teknike te persosur te marr masa te mdha ne shkolla e ne vend e te rrezikuara dhe te nderrtoj shkollat
speciale me siguri speciale - po ket veprim duhet ta bej edhe europa -

1-Shkollat duhet te ken dyer automatike elektronike me sistem alarmi dhe mikrokamera qe alarmojne per armet dhe te armatosurit -
2- Te ken veqanti speciale elektronike ku i armatosuri nuk do te ket kurfar gjasash si i armatosur me hy mbrenda -
si i arnatosur --- Shkollat duhet te ken shum ma shum siguri s e bankat -

-Vendet ne amerikė dhe ne europė duhet te jen te paisura me elektorteknikė speciale -

qe pa mundesojnė qė i armatosuri tė bėj veprimin kriminal
-
Djallezia e manjakve dhe te atyre q e qendrojne prapa tyre per keto qellime
esht djallezi e papare dhe civilizimi si kurr ma pare po rrezikohet
nga kanibalete tille te djallzuar qe me plane kriminale po dijne mire ku duhet te godasin -
te mos lejohet ma kjo

- dhe shtrohet pyetja per se keta fmi e aq ma pare djali i nje mesuesje ka deshtuar keshtu dhe esht drejtuar neket energji kriminale
te zbulohen te gjitha shkaqet
pse dhe si ka ndodhe pse ka vepruar me keto sjellje kriminale
pse -ka deshtuar ne devijime te tilla kriminale -dhe ku qendrojne te gjitha shkaqet e ketyre veprimeve qe po ndodhin -
autori xhelal ferizi

lirik 15-12-12 10:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tragjedia dhe vrasjet e tridhjet Fėmijve Amerikan nė qytetin Newtown
tė Amerikes-
mė ka prekur JASHTZAKONISHT Nė SHPIRTė VERTET JAM NDJE AQ KEQ

---
-


Mė ka prek ė kjo ngjarje tragjike Amerikane nė shpirtė kjo tragje
njerzore diqka poashtu e e dhimshme -

sepse nga ana njerzore ata jan fėmi te pafaj te ri filiza te njoma qe kishin jeten enjome dhe pafajsisht si engjuj u vrane -
- poshtu si nga arsyeja tjeter njerzore siq jan jetet e filiza ve

femijve q e nuk kishin asnji faj
dhe jety e filizave gjithnji esht ma edhimshmja
poashtu q epsuan ato familje familjeve pafajshem q e kan psuar
ket tragjedi -

por edhe nga aspektet tjera te te dhimbjeve si qenje njerzore-

dhe fmij te pa fajshem q e jan -


-Zoti i vraftė e i ka me i vra tė gjith ata qė bėjnė kėso lloje krime
tė psikopative kriminale -ndaj civilve fėmijve -

apo nėse dikush qėndron prapa kėtyre psikopative kriminale -

-

po ashtu mė ka prekė shum sidomos kjo tragjedi kur i ndodhė
mikut tonė jetik mikut aleat te pergjitmonshem-
mik te jetes tone dhe sigurise se shqiptarve
-mikut me te madh te shqiptarve ne te gjitha kohrat i deshmuar
-
Amerikes tonė mike shpetimtare e deshmuar
-
mikut tone jetik amerikes se mahnitshme qe ne shpetoj ne
si komb nga shfarosja e plotė etnike q e-na kanosej-
nga shkiet ruso kanibal qetniko psikopat vrases sadist primtiv kirminel pansllav te eger barbar dhe njerz qe bene krimet me monstruoze qnjerzore poshtrimet me te pap para te mahsirshme q e ka njofte historia e njerzimit
-

kur i ndodhe diqka e tile kaq e dhimshme kesaj mikes tone jetike
amerikes mike te madhe e te dashur nje mike kaq e shquar siq esht Amerika -

KUR I i i ndodhe diqka e keqe Amerikes
- ne shqiptaret gjithmone e ndjejme dhimbjen veqanerisht te madhe per miken tone te madhe dhe jetike per ne qe na mbrone dhe vazhdon te na mbroj nga shkiet e ruset mizorė-
dhe kanibal --
kur ndodhė diqka e tillė nė vendin e mė tė madhit mik
e tė shejtit Mik
siq ėsht miku ynė jetik Amerika -dhimbjet tona te shqiptarve jan
vertet te mdha -
dhe ndjehemi aq shum keq sepse e di se serbet shkie knaqen ruset knaqen ne keto fatkeqesi te mikut tone me te madh -
- sepse pikrisht ky mik i yni vet Amerika-
ajo na shpetoj nga asgjesimi i plotė nga bishat serbo shkie sllave-


dhe populli shqiptarė ėsht nė jetė tėjetėve mirnjohs
e ne jete te jeteve mik mirnjohs
per ket veprim -sepse ne vlore ne tirane ne prishtine sot do te shkruhej qirilica -
dhe kinezet do te pinin me sllav ruso shkie kanibal do te ngrinin dolli me gjak te shqiptarve -dhe esht poashtu vet amerika qe qendron perjetsisht si garantuesi kryesor i teritorit dhe lirisė se shqiptarve -
Kur ne hame pijme dhe flejme lirisht kur fmijte tone shkojne ne shkolle kur teritori yne garantohet Merita esht e Zotit dhe Amerikes
Zoti e ka derguar ne toke ameriken per te garantuar teritporet e shqiptarve -token dhe paprepkeshmerine e teritorit asnji centimeter i tokes nuk preket nga sllavete kinezet sepse ekziston amerika -
perndryshe do te mbushej toka me varre e djepa te fmijve shqiptar me femra te dhunuara me breke te pergjakura neper toke e ushkure te kuptura tė femrave shqiptare loti gjaku e gjithqka e renkimet do e mbulonin token shqiptare dhe shkiet me kokardat e tyre e me miqsite e tyre kineze do te festonin neper rruget e vlores sararandes shkodres tiranes durtrsit prishtines shfarosjen e kombit shqiptar -
Garantuesja kryesore e jetes tokes tone teritorit
qe serbia greqia e rusia sot nuk na sulmon perseri tokat shqiptare -
esht perseri amerika kush tjeter -

garantuesja per te mos na qite fare me ka krejt perfundimisht -
dhe per te na e marr atdheun stergjyshorė tokat e te parve trashgimine

qe ne i lan trashgimi stergjyshore tokat me te bukura te botes
na ilan trashgimi te paret ilirian -
dhe jan tookat me te bukura te botes po na i mbrone teritorialisht ne siguri amerika -natyrisht edhe europa nen ndikimin e amerikes po mer pjese
ne mbrojtje te tokave tona shqiptare

-
ruset serbet qe deshtene duan per te na shlye nga faqja
e dheut dhe perseri duan po ket veprim kriminal kanibal
qe ti hane te gjalle shqiptaret dhe tok-at e tyre ti marrin

jan pikrisht amerikanet ata q e nuk lejojne nje gje te tillė asnjiher -
seps e serbet shkie qetnik bisha tė karpateve
tentojnė dhe planifikojn dhe do te na shfarosnin biologjikisht -

-duke na e marre token tone etnike shqiptare token iliriane
me te bukuren toke te botes qe ka pa klima pozicioni historia dhe shtrija mahnitse gjeografike -

bile sllavo shkiet ruso kanibal me tentim te vazhdueshem
do te arrinin duke na e marrė token tonė iliriane
me shum lehtesi deri pertej vlore sarande e ksamil e ne vijen kufitare me grekun --
do na e merrnin me nje lehtesi qe a s vet ne nuk do ta besonim -

Prandaj Jam prekur thell dhe me lot ne sy e perjetoj ket tragjedi te mikut te jetes tone mikut ma te madh amerikes
qe na e garabton edhe token tone shqiptare nga qakajt shkie nga bishat shkonore ruse kineze prandaj per keto shkaqe por edhe nga shkaqet njerzore te dhimbjes njerzore e ngushlloj shum Ameriken -

dhe i lutem shum amerikes qe me nje siguri te jashtzakonshme -
me ane te nje teknike te persosur te marr masa te mdha ne shkolla e ne vend e te rrezikuara dhe te nderrtoj shkollat
speciale me siguri speciale - po ket veprim duhet ta bej edhe europa -

1-Shkollat duhet te ken dyer automatike elektronike me sistem alarmi dhe mikrokamera qe alarmojne per armet dhe te armatosurit -
2- Te ken veqanti speciale elektronike ku i armatosuri nuk do te ket kurfar gjasash si i armatosur me hy mbrenda -
si i arnatosur --- Shkollat duhet te ken shum ma shum siguri s e bankat -

-Vendet ne amerikė dhe ne europė duhet te jen te paisura me elektorteknikė speciale -

qe pa mundesojnė qė i armatosuri tė bėj veprimin kriminal
-
Djallezia e manjakve dhe te atyre q e qendrojne prapa tyre per keto qellime
esht djallezi e papare dhe civilizimi si kurr ma pare po rrezikohet
nga kanibalete tille te djallzuar qe me plane kriminale po dijne mire ku duhet te godasin -
te mos lejohet ma kjo

- dhe shtrohet pyetja per se keta fmi e aq ma pare djali i nje mesuesje ka deshtuar keshtu dhe esht drejtuar neket energji kriminale
te zbulohen te gjitha shkaqet
pse dhe si ka ndodhe pse ka vepruar me keto sjellje kriminale
pse -ka deshtuar ne devijime te tilla kriminale -dhe ku qendrojne te gjitha shkaqet e ketyre veprimeve qe po ndodhin -
autori xhelal ferizi

lirik 15-12-12 10:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Autor i masakrėsne shkollen me plot nxenes esht , djali i mėsueses ne at shkolle -


qe ka kryer krimin ai esht Ryan Lanza,
njė 24 vjeēar, djali i njėrės prej mėsueseve nė shkollėn katėrvjeēare fillore
Sandy Hook nė qytetin Newtown,
ėshtė identifikuar si sulmuesi i cili ka hyrė nė shkollė me arme ne dore i armatosur
dhe ka vrarė 18 fėmijė, shtatė tė rritur, kurse nė fund ka vra edhe veten.

Sipas gazetės New York Times,
ai sė pari ka vrarė nėnėn e tij, mėsueses nė kėtė shkollė, kurse pastaj 18 nxėnės tė klasės sė saj dhe nė fund edhe shtatė persona tė rritur, para se tė ekzekutojė edhe veten.

lirik 15-12-12 10:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Autor i masakrėsne shkollen me plot nxenes esht , djali i mėsueses ne at shkolle -


qe ka kryer krimin ai esht Ryan Lanza,
njė 24 vjeēar, djali i njėrės prej mėsueseve nė shkollėn katėrvjeēare fillore
Sandy Hook nė qytetin Newtown,
ėshtė identifikuar si sulmuesi i cili ka hyrė nė shkollė me arme ne dore i armatosur
dhe ka vrarė 18 fėmijė, shtatė tė rritur, kurse nė fund ka vra edhe veten.

Sipas gazetės New York Times,
ai sė pari ka vrarė nėnėn e tij, mėsueses nė kėtė shkollė, kurse pastaj 18 nxėnės tė klasės sė saj dhe nė fund edhe shtatė persona tė rritur, para se tė ekzekutojė edhe veten.

lirik 15-12-12 10:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sipas agjencisė Reuters, Lanza ka hapur zjarr nė klasėn ku punonte nėna e tij.
Sipas mediumeve amerikane, supozohet se nė fund ai ka vrarė veten, pas arritjes sė policisė nė vendin e ngjarjes.
Raportohet se policia ka arrestuar vėllanė e tij tė vogėl, pėr shkak tė dyshimit se ka ndihmuar nė sulm.
Pos viktimave nė shkollė, edhe e dashura e vrasėsit dhe njė mik i saj nga New Jersey llogariten si tė zhdukur dhe dyshohet tė jenė vrarė.
Sulmi ėshtė kryer me pushkė automatike 57 mm, i tha agjencisė AP njė burim nė Washington.
Sipas rrjetit televiziv CNN, nė mesin e viktimave janė edhe drejtori dhe psikologu i shkollės.
Hetimet do tė tregojnė nėse nė kėtė sulm ka marrė pjesė aktive edhe dikush tjetėr, pasi disa dėshmitarė pohuan se janė dėgjuar tė shtėna tė njėkohshme nga dy anė

lirik 15-12-12 10:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pyetjet pėr kėt fenomen teper jashtzakonisht intreson jan -
1-psikopat manjak personi qe ka bėrė vrasjet ka planifikuar sulmin-
2-keqatrajtimi i tij nga dikush apo jeta e tij e deshtuar-
3-nxitja dhe planifiki nga dikush perpunimii tij-

lirik 15-12-12 10:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shtrohet pyetja me qfar logjike veprohet keshtu -
cila esht diagnoza e sakt e motivit -
ndoshta te ushqyerit qe ka shkaktuar smundjen e tij -
llojet esjelljeve ndaj tij qe kan ndikuar ne dsiponimin e tij te keq -
por shtrohet pyetja ne qfar rrethanash ka mund e te vie deri te nje logjike e qthruru r e dezorientuar
qe ta ta detyroj mentalisht me qite me arme ne te dashurit e tij siq nena dhe vllezerit motra -
ketu ka shum gjėra intresante pse ka marre vendime te tilal dhe veprime te tilal duhet te hulumtohen te gjitha anet dhe diagnozat e mundshme


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.