Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 03-02-13 11:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Murriti thot kuj t i duhen vargjet elirikut --ja pra qfar absurdi -po pse nuk e thot ket per disa te tjere -
shih ti murrizin qfar kopilie ka -sepse dikush q e nuk esht armik e politikave te poshtra dhe demaskues i maskave te regjimeve dhe nuk ben pjes ene kurfar politike -as rreshtimi e nuk esht as hajri i turkut as sheri i shkaut siq thoshte fjala popullore --sipas murriz llomotitsit derdellitsit -
ata mund te zhgarravojne ata mund te zhgarravijne gjithfar vargjesh -kjo nuk po i pengojka murrizit
dhe ata paskan vlera e krijime --shih ti murriz agen aga sllavi qe flet shqip me shqipen beogradqe msuar neper katedra te beogradit si kurs siq e ka msuar shum kush si maska pe rte dale nepr komente perqarse e helmuese antishqiptare e more murriz aga sllavko -duhet me pas kogja fort veqanti tjera me ja dale me ata q e jan provue neper sita e shosha
-te shiten ty dallevert tua ederdllitjet aty ku te shiten --por te un s t u kan shite kurr as ty as spiunave te udb s as inspektorve as gjykatsve as gardianve as fundrrinave te ndryshme -
Te gjith e dijme se shqiptaret me sy qele ishin ata qe ishin ne rrezik - sepse armiku donte vetem njerz naiv dhe ata qe hehstin -
Prandaj disa te burgosur politik qe heshten e qe dijne shum dhe njohin shum njerz e shum spiuna e shum detale e nuk i shkruan ato-as ne vorr keto msheftesi s kan me i lene te qete sepse gjithqka duhet me shkrue e keqe e mire e si do qe esht duhet te shkruhet gjithqka te mbetet si gjurme e perjetshme

lirik 03-02-13 11:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Un per seri po apeloj te njerzit q e flasin shqip ku do e e qe kan perjetue -le te demaskojne e le te shkruajn qdo perjetim -neveritshem ndjehem kur takoj disa ish te burgosur politik -
qe kan perjetuar e njerzit q ekan perjetuar-
ata aq te shkojne ne nerva gjat gjith jetes se tyre nuk kan bere perpjekje as dy shkronja ti shuajn -
si kujtime as nje emer te shkruajn e te pershkruajn -
ather pse jan gjall e pse jan mbi dhe -
Perse ata nuk pershkruajn kush do q e ju kujtohet se si ka vepruar ne at kohe te tyre qe murrizi nuk ka qef e murrizat -
Murrizat nuk kanq ef sepse kan deshire q e te gjith a te mbeten sekrete -qe msheftesite te merren ne varr dhe kanibalizmat e pansllavizmit dhe politikes s eveglave te tyre ketu e ka dhimbten murrizi
-sepse emri im as pak si pengonn askuj ktu as shkrimet e mia -per veq atyre qe jan kunder shqiptareve e shqiptarizmit -per veq atyre qe jan ne anen e mbrojtjes s e te keqes kunder shqiptarve -

lirik 03-02-13 11:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nes e i vrejme dhimbjet emurrizit atij i dhemb sa do pak kujtimet e dikuj nga burgu koridori i burgut etj -krejt gjana normale qe kan ndodhe dhe disa kujtime tthjeshta te zakonshme -
nuk them se jam dijetar i madh as njohs i madh jam ai q e jam si te gjith te tjeret -
por ky murriz aga nuk po pranojka te shkruhet asgje -kunder serbise shkine as per burgun -
pse more murriz aga a po te dhimbsen shkiet eish regjimet gjaksore a -
Murriz aga per kend je ne sherbim na trego -pse po te dhimbsen inspektort e kujtimet e perjetimet e kaluara -simbas teje askush nuk u dashka te shkruaj kurgja per veq fjalve tua therrse e endacake nervozuese q e nervozon e shpotite me primitivizem me fajlet tua nevrikose bashkombas neper forume
-
Ne qofte se dardania de i ka njerzit e tille ather paskemi mbarue ather s paska shqiptar mbi dhe qe na mbrone as ne e as fjalen e lire ather le ti qojme duart e te themi se si forumet si gjithqka tjeter qka ka kah flitet shqip paskan mbaruar --dhe te shkrihemi ne kombe tjera nese na pranojne se shqiptart te gjith qenkan ne sherbim te dreqit -
Jo more murriz aga jo te gjith shqiptart nuk jan ne sherbim te dreqit -dardania de nuk esht e jotja-
ky esht forum i te gjith shqiptarve qe kan te drejte te shkruajn fjalen e lire e more murrig aga sllavi pansllavi -hallku ti gjveshin maskat edhe pse je tregue therrs he r mbas here te kam percjelle orinetimin tend e edukimin qfare e ke dhe llojin e propagandes tende

lirik 03-02-13 11:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Simbas murrizit te kujt vargje qenkan te mira te ktij far akademyku -akademyk po e quaj
se akademik ky s ka shans te behet edhe sikur ti ket me miliarda e triliarda jetera
-

mbasi ky na qenka ekspert akademyk
dhe ky po u dashka te pyetet si murriz pasha per cilsine e seciles fjale e shkronje e poeme-

e neper mes kti murriz fjale kotit qe ther njerz me cinizma dukshem qe jan provokues
dhe kan provokuar ku do -si do far lahperash tjere qe u larguan se e pane qe nuk kan ndikim
asnjiher neper forume -

pra po u dashka te kaloj secila dosje e fjale neper siten murriz aga sita qe ky te sitoj vlerat
eky veq me magarin ka pas lidhje ne jeten e tij jam i bindur se tjera njohuri ky nuk ka

--veq murriz aga kur te jep vijen e kalimit ne pranim provim -
po u dashka neper forume -
dhe me kalue vargu e fjala poezia ne provim te murriz aga sllavit qe e ka msue shqipen me kurse me dale me therr njerz sipas shout siq e mson hasmi i kombit tone pra -

se tjeter kurs ky nuk ka krye jo


-
Ndegjo murriz propaganda aga slalve qka po te them
-shko ruaj lopet esht kshilla ime s eje i mjere

-se ti zotsi kurfare nuk ke per asgje hiq
nuk shquhesh

--veq je i mjere qe mundohesh te shitesh si frajer me do far fjalesh therrse e bajate q eje bajat ne forum

-shko dikund me ato fjalet qejnuese nepr gra te liga egjen vehten
e aty hingriizu se bure ti nuk je hiq aspak a sburrni nuk ke aspak
-por atje shko e palosu bashk me hipokrizine tende si grate eliga duke shpotite njerz
e ti je krejt kot qe aspak e hiq kurfar faktori nuk je as nuk shquhesh po ta them si kshille sinqerisht

e dhe nuk i ben kurfar ndere dardanise forumit ktu -as nuk je bash hiq kerkushi -
po me vjen shum keq qe keshtu po shprehem por esht mendim i imi ky


+

lirik 03-02-13 12:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Murriz aga as lidhje elemnatre nuk ka me artin as me shkencen as me politiken -ky fjalen eka krejt puashalle pa asnje lloj analize he rher ju del ne mbrojtje te ligave e te kqiave elemneteve negative dhe e ka fjalen therrse dhe primitive -as nje shkeqlim ne forum askund nuk shkelqen fjala e tij
te poakten neper forume vargum im ehst sipmatizuar nga disa lexues
-por ky murriz shqipnia qe po e quan veten alias murriz shqipnia por esht beter aga sllavi -
ky asnje fjale krijues e askund domethense ne varg nuk din ta krijoj -
ather ky ehst kot ktu vetem me sjell telashe dhe nervozizem ne dardani-
Stop poshtersive dhe neqmimeve te vuajtjeve te shqiptarve-stop dyftyrsive te njerzve te tilel te cilet te gjitha te zezat e serbise qe nga vitet kur ka hy ne toplice e ne kosanice e deri sot duan ti mshefin dhe veprimet e zeza te udbave e te regjimeve -
STOP STOP STOP -MASKIMEVE MSHEFJEVE TE GJURMVE TE ARMIQVE
DHE MSHEFJEVE TE KANIBALIZMAVE ME DORZA E MASKA TE REGJIMEVE ANTISHQIPTARE
tradhtive veprimtarive makabre kriminale zullumeve PASNLALVE NEPER SHEKUJ QE DUAN TI MSHEFIN E QE ISHIN TMERRSISHT ZULLUME TE POSHTAR AQ kriminale q ejan kan nxi jeten brezave te popullit shqiptar e qe po duan te mshefen tash -

lirik 03-02-13 12:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Simbas murriz aga sllavit qdo lot e mund e perjetim e zullum te sllaveve dhe veprim i poshter i diskiriminemeve dhe padrejtesive duhet te mshefet -dhe ju jep sinajle te tjerve ndalojeni fjalene lire se ky mund te nxis edhe te tjeret te alarmohen-
Pse regjimi jugosllav i shkaktonte vuajtje nndodnje shqiptari q ekishte ide -
vetem e vetem qe te ja mshefte gjurmet -
kopila ishin ata te vrisnin te dhunonin dhe ti nuk guxon te shkruaje fjalen e perjetimin -
nuk duhet te dal asgje ne siperfaqe simbas slalveve dhe dhe rrogtarve te tyre shqipfols

murrizi 03-02-13 12:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dardania.de
Kultura ,
Letersia ,
Liriku.

Ndalohu o lirik se po te perjashtojn dhe e dije qe ti vuan shume pastaj.


A pe sheh lirik nuk ke shok ketu qe ta dijn hallin si une.


Po ta them nji fjale te pleqve tyneherit lirik.
Njeriut sado qe i dhimset organi i trupit,kur i semuret ndonje veshk, krah, kembe etj etj... shkon me dy syt qele dhe e nenshkruan me doren e tije per tia hjekur ate, perndryshe rrezikon ta humbe te gjithe trupin.

lirik 05-02-13 14:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Murriz pak ka rendesi a me perjashtojne e a jo
-jan hape plot burime tjera te shkrimeve ne internet
-kohrat jan sot per fjalen e lirė-qka te pengon ty - dhe ku te kam pengue ty -
ti je ai qe her her pas here shpotite dhe ke marak me therr me ngacmue provokimin reagimin-
a mos po vjen aq rend fjala ne tema ketu a po po mendon se dardania forumi nuk ka vend per germa -vend ka me vagona -
por ti e ty diqka nuk po te zihet vendi vend duke therr ku do njerz me fjale therrse-
nuk ka vend ku nuk ehst pedrore therra jote shpotitse -
i tille ishte edhe phanta rhei dhe disa tjere fyes e shpotits-
-kush llyp gjene qka lype therra lype therra gjete mos therr-
Po ku qendrojne shkaqet tua qe kaq shum neveritshem therre njerz me shpoti
a je i smure prej kesaj smundje
ke qef me shpotite e kur te shpotite te tjeret dikush s ta duron hiq -
kur e sheh q ee humbe betejen del e flet per perjashtime -
e more murriz aga mos kce neper dege her andej her kendej -se njerzit te blejne fjaen hala pa e hape gojen -

- dhe brengat tua-ndaj kujte jan ktu qe esht fjala aq ndaluese
kush po te dhimbet cila qeveri cilet njerz po i kursen
-kush te dhimbset dhe pse je aq i ndjeshem kend e kursen-

Shqiptarėt vuajten per fjalen e lirė- neper shekuj-
se ua ndaluan armiqt e ti tash del e flet per ndalime e perjashtime-
pa lidhje logjike murriz je duke fole ne rastin tim-zakonisht ke shpotite -

Dije mire se tash ma burimet askund te shkrimeve nuk mund te ndalen
ne internet -
ka plot bllogje ku mund te shkruhen ne internet e te lexohen fjalet rubrika per shkrime - interneti tani esht i pa ndalshem dhe me lloj lloj hapsirash -
Ti mjaft po ben perpjekje te ndryshme her pas here por po demaskohesh -
Nuk di per qka po qe t kapalla jo smundja jo veshka jo kjo e jo ajo-kqyre ti smundjen tenda me plot therra te qejnive cinike qe s ka mjek q e te sheron ty --po mendon se fjale te vlefshme po paraqet a qka -kush po te duket vetja ty --me qfar te drejte provokon-mandej -ata q e provokojne situata e fajsojne te tjeret jan njerz te veqnat dihet si quhen ata ne diagnoza -

lirik 05-02-13 14:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E ti murriz po te them sinqerisht me keto therrje shpotitse nuk je i mireardhur ne temen time dhe -un nuk te erdha ne temen tende asnjiher-deri sa je i tillle dhe therrs ne shpoti e i pa aft per dialog -ather per mua tema me ty ketu mbyllet -rri ne temat tua pas asnje diskutim-me le ne temen time te shkruaj -dhe nuk ka nevoj te vish ktu per provokime -
Sa per miq ketu qe thua ti ne lidhje me miq
ne forume- -un ktu askuj asnji borgj nuk ja kam as nuk e njoh askend
s kam pi kafe asnjiher me askend nga ky forum -as nuk kam miq e shoke te njohur nga ky forum as ty nuk te njoh -as nuk dua me te njofte-
ketu esht vend ku shkruhet fjala-dhe liria emendimeve e hapur per lexuesit -
kush ehst i intresuar lexon kush jo ece rruges s e vet -
--secili ka trurin dhe shpirtin e vet kandarin evet te gjykimit - gjykimet e paragjykimet e veta mua pak me intresojne forumet vyrtuale dhe miqsia neper forume vyrtuale me nofka e maska - qe nuk dihet kurr kush jan ekush mshefet mbas tyre njerz qe si kam pa kurr as nuk i di
e sa per miq e te njohur -miq kam plot miq ne jete dhe perkrahs ku do
-mendove ti se jam jetim e mvarem nga ti a qka -
MEndova se kur te me izolon forumi e nuk me flet askush e mvaaret krejt jeta ime prej forumi a qka e ndonje personi me nick name qe se njoh kurr a ndonje forumi a qka
--jo murriz asnje mik apo shok nga nick name e pseudonimet e forumeve s ekam takuar kurr as nuk e njoh as nuk mund te behet njojhja as kurgja neper pesudonime

Njohja e njerzve behet ne jeten e perditshme ne praktike dhe ventualisht ne permes kontakteve te te jetes -ku praktikat ofrojne diqka ma konkrete -ose eventualisht prezentimet me emra e mbiemra ose nepes punes kontaktit televizionit facebockut ku njerzit jan me adresa te sakta etj -neper mes pseudonimeve kurr nuk arrihet diqka e qendrueshme -
dhe gjithmone mbetet kryeisht vyrtuale

lirik 05-02-13 15:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nje udhe ne mal
ec e ec
udha ishte me plot kujtime
rrudha neper fletė
gjethet
e lloj lloj bime
diqka sikur me flet
neper vetmine me pendime
si mund te quhet kjo jetė
kjo udhe plot lakime
q emer ka
kjo udhe me pyllzime
ku ehst fundi i saj
q kerkon kendej jeta ime
autori xhelal ferizi

lirik 05-02-13 15:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
disa njerz mendojne se nuk kam talent as ne shkrime as ne vargje -mendim i tyre ky qe ngjane me teper ne nje natyre te zbrazjes se mllefit per diqka -se sa ne analizim serioz -
kur njeriu te behet analitik i fjale s dhe vargut ne zberthim dhe ne detal-athe rmerre serizisht vrejtjen e tij-
por jo llafet paushalle gjoja po them diqka

lirik 05-02-13 15:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=murrizi;2273137]Dardania.de
Kultura ,
Letersia ,
Liriku.

Ndalohu o lirik se po te perjashtojn dhe e dije qe ti vuan shume pastaj.


A pe sheh lirik nuk ke shok ketu qe ta dijn hallin si une.


Po ta them nji fjale te pleqve tyneherit lirik.
Njeriut sado qe i dhimset organi i trupit,kur i semuret ndonje veshk, krah, kembe etj etj... shkon me dy syt qele dhe e nenshkruan me doren e tije per tia hjekur ate, perndryshe rrezikon ta humbe te gjithe trupin.[/QUOTE]


nuk je intresant ne dialog -nuk je intresant ne diskutime .-prandaj nuk ndjej shum disponim te merrem me ty

lirik 05-02-13 16:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mė PELQEJN ė NJERZT Q ė JAN TE MENQUR TE ZHVEILLUAR NGA INTELEGJENCA
DHE TRIMA KAVALIER TE PENES DHE TE PUSHKES
NUK ME PELQEN QYQARI HIQ ASPAK -PREJ QYQARIT ASGJE NUK PRITET NE ASNJE BOTE NE ASNJE JETE NE ASNJE VEND ASKUND -QYQARIT NUK JA SHEH KUSH HAJRIN POR AS AI VETVETES
Mė PELQEN RREZISTENCA NJERZORE E EDUKUAR E ARSYESHME -DHE MOSNENSHTRIMI
Zoti na ka fal me qėndrue me ba gajret MOS ME U POSHTRUE MOS ME PRANUE KORINE
kush din me mendue si qneje njerzore -

gjithqka qe esht krijue ėsht krijue mbi bazen e qendreses
MBI BATZEN E RREZISTIMIT NATYRALE TE RREZISTENCES
E GJITH FILOZOFIA E JETES DHE NATYRES DHE E ZOTIT ESHT TE QNDRUARIT

Jam pėr edukaten per kuLturen per realen e per drejtesi-
por jam mbi te gjitha pėr qėndresen-
I TURPRUARI I POSHTRUARI NUK BEN HAJR NE ASNJE BOTE NE ASNJE JETE ASKUND
sepse mbi bazen e qendreses e ndertoj zoti njeriun

lirik 05-02-13 16:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tradhtia kombtare antishqiptare-
ka hy thell neper poret e jetes aedhe ne te kaluaren ishte e rrezikshme dhe
demtuese -
por edhe ne forume ku do ne forume e ne media-
ne shtet-
ne qdo pore poashtu mundohet te ndikoj diqka e her sabotimi e
agjenturat e huaja-
Ato agjenturat e huaja jan shum dinake
e kan doren e gjatė poashtu
dhe kjo shihet ne shum veprime bizare ku ata deprtuan
-
ata depertuan edhe te disa shqipfols qe gjoja luajn rrol si shqiptarė -
por ne fakt per gjithqka e informojn armikun e shqiptarve

lirik 05-02-13 21:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
siuata e sigurisė nė veri tė Mitrovicės vazhdon tė jetė e tensionuar pėr shkak tė incidenteve tė shpeshta qė janė duke ndodhura atje.
Kėshtu u vlerėsua tė hėnėn nė takimin e Komitetit tė Sigurisė qė mbahet nė kuadėr tė Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim tė Komunės sė Mitrovicės.
Kryetari i komunės, Avni Kastrati, tha se strukturat e sigurisė duhet tė marrin masa dhe tė izolojnė grupet dhe strukturat ilegale serbe qė janė duke vazhduar tė krijojnė incidente.
“Shpėrthimet e vazhdueshme nė veri janė duke e mbajtur situatėn tė nderė”.

Ai pėrshėndeti veprimin e KFOR-it pėr largimin e barrikadės nė afėrsi tė Rudares.
“Barrikadat nė rrugė nuk duhen lejuar nė asnjė mėnyrė, meqė ato vėshtirėsojnė sė tepėrmi jetėn e qytetarėve dhe lėvizjen e lirė”.

Ndėrsa, drejtori pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, Behxhet Bala, pėrmendi shpėrthimet qė kanė ndodhur tė dielėn mbrėma nė veri, pėrkatėsisht nė afėrsi tė zonės sė “Tre rrokaqiejve” dhe nė Leposaviq.
“Pėr fat nuk ka pasur tė lėnduar, por kanė shqetėsuar banorėt tejmase”.

Nė takim ai shtroi edhe problemin e alarmit qė po keqpėrdoret nga strukturat ilegale serbe.
Ėshtė njė gjė shumė e papranueshme qė strukturat kriminale tė pėrdorin alarmin pėr qėllime tė tyre. Kjo ėshtė duke i shqetėsuar dhe irrituar qytetarėt.

Duke folur pėr barrikadat, Bala tha se pas largimit tė asaj qė ka qenė nė afėrsi tė Rudares, grupet serbe prapė kanė vendosur disa barriera qė kanė vėshtirėsuar qarkullimin aty. “Problemi mė i madh ėshtė mė banorėt e fshatrave shqiptare tė Leposaviqit, tė cilėt lėvizin nė atė drejtim”.

Ai kėrkoi mė tepėr angazhim dhe vendosmėri nga strukturat e sigurisė, tė cilėt duhet tė parandalojnė dhe arrestojnė personat qė janė duke vazhduar tė sfidojnė hapur rendin dhe ligjin nė veri.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.