Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 30-05-13 11:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vdekjet ju sillen mbi krye-shqiptarė kahdo ne qdo dhe--jeta aq shum ju ka thye-per se o zot per se -autoi i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dy grabitje me armė kanė ndodhur ditėn e djeshme nė kryeqytet. E para ndodhi nė rrugėn “Jordan Misja”, ku njė person i maskuar dhe i veshur me rroba tė zeza dhe me dorashka ėshtė futur nė banesėn e shtetasit P.K. dhe nėn kėrcėnimin e armės e ka detyruar kėtė tė fundit tė hapte minimarketin qė kishte nė pronėsi dhe ka arritur tė marrė njė sasi tė konsiderueshme parash, karta telefonike, paketa cigaresh dhe sende tė tjera me vlerė. Ndėrsa nė orėn 20:00 tė mbrėmjes sė djeshme njė tjetėr person i maskuar ka grabitur njė dyqan veshjesh nė rrugėn e “Kavajės” nė Tiranė. Nė pėrfundim shtetasi, identiteti i tė cilit nuk dihet ende, ka arritur tė marrė njė shumė parash nga xhiroja ditore e kėtij dyqani, duke u larguar menjėherė nga vendi i ngjarjes nė drejtim tė paditur.Policia ka nisur hetimet pėr tė dyja ngjarjet dhe po punon pėr identifikimin dhe kapjen e autorėve. -------------------maska perse po del--po dalin ne skene grabitqaret--lidhni ne pranga e tel-se fare dolen shqiptaret -- vargje nga autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kah do mbi dhe qorodi--te zeza maska e krime--sa shum shemtime oj shqipni-sa shum po vuan toka ime- autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mister vazhdon tė mbetet ngjarja makabre qė ndodhi ditėn e djeshme nė rrethin e Durrėsit, ku u gjet e vrarė 18-vjeēarja Ajshe Vata me kokė tė prerė.

Policia ka filluar hetimet, por gjatė 24 orėve nuk ėshtė bėrė me dije ndonjė e re konkrete se ku mund tė ndodhet koka e viktimės, apo cili ėshtė autori i krimit.

Si rezultat i ekspertizės mjekoligjore, bėhet me dije se e ndjera Ajshe Vata ishte shtatzėnė nė muajin e tretė.

Pista kryesore ku po kryhen hetimet, ėshtė vrasje pėr pasion, por nuk pėrjashtohet as mundėsia e krimit brenda familjes.

Ajsha 18-vjeēare pėrgatitej pėr tė vazhduar studimet e larta nė Fakultetin e Infermierisė. Ėndrrat e saj u prenė nė mes natėn e sė enjtes, ku ajo u masakrua dhe u braktis nė mes tė fushės, pa kokė…

Policia ka shoqėruar nė komisariat 40 persona, ndėrsa pret tė marrė nė duar tabulatet telefonike, tė cilat do tė zbardhin telefonatat e fundit tė saj.

18-vjeēarja kujdesej pėr vėllain dhe dy motrat e saj mė tė vogla, pasi nėna kishte 5 vjet qė i kishte vdekur, duke i lėnė jetim------------

lirik 30-05-13 11:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kam thene gjithmone me fjale--kam qa edhe ne vargje lirike-fjala ime ju ka dale--per trojet kah do etnike--ju thash ju kam thene gjithmone-- shemtimet po bejne kerdi--qudirat mbi token tone--mbaroj e mjera shqipni -autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kokat edhe po prehen--mbi dhe po del mizoria--bota ne ne po zhgenjehen--e emrin e humbi shqipnia- autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
e kurr nuk me keni besue-kur fjalen e kam thene neper lot--gjithmone me keni largue--si dje epardje e sot--por fjalen e thash te veteten-shemtimet po bejne kerdi--shqiptarve u nxine jeten--qakajt e krimit te zi -autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mesa duket kontradiktat dhe interesat etno-gjeopolitike nė rajonin e Ballkanit vijojnė tė jenė ndikuese dhe vendimmarrėse pėr pėrēarjen e kėtyre vendeve!

Pak mė parė presidenti i Maqedonisė George Ivanoc, ka deklaruar nė njė konferencė pėr shtyp: “Maqedonia nuk dėshiron tė bėhet pjesė e proceseve ku ka veto dhe bojkote”, duke njoftuar kėshtu dhe anulimin e Samitit tė Ohrit.

Anulimi i Samitit tė Ohrit, ka ardhur pėr pasoj tė presionit tė ushtruar nga presidentėt e Shqipėrisė, Kroacisė, Bullgarisė dhe Sllovenisė, pėr mos dėrgimin e ftesės zyrtare Presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga./alb-observer.com/
Mos dėrgimi i ftesės Presidentes sė Kosovės, ishte presion i hapur nga Serbia dhe Bosnja, gjė qė u “respektua” nga Maqedonia pas presionit tė Serbisė dhe por qė nuk solli rezultat, por tė kundėrtėn.

lirik 30-05-13 11:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
a e sheh pra a e sheh amerikė-se shkjau kah do don me u shtri-me vrasje hangjarre e thike--toka me marre me tapi autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne zemer te europes ka hy--pansllave boten e don--nga bosnja ne kube e ne siri--boten pansllavi e grupon--autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po pse e len oj europė--shtigjet me i zene ky shkja--e globin ta bej cope cope--sa kombe e fe duke i tha--autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 11:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Klajdi Toska njė shqiptarė qė jeton prej vitesh nė Itali i ka vėnė zjarrin banesės sė ish-tė dashurės bullgare.

Siē bėhet me dije nga autoritetet bullgaria nuk ka pranuar tė punoj si prostitutė dhe mė pas djali shqiptarė e ka dhunuar fizikisht e i ka djegur shtėpinė.

Agjensia e lajmeve ANSA ka shkruar sot se Toska i nxehur sepse e dashura, 30-vjeēare nga Bullgaria, nuk pranonte tė punonte si prostitutė nė rrugėn kombėtare 14 mes Foggias dhe San Severos, i riu shqiptar e ka marrė pėr fyti dhe ka nisur ta qėllojė me forcė, edhe me grushta nė fytyrė.

Vajza ka arritur t’i shpėtojė duarsh e tė dalė nė rrugė pėr tė kėrkuar ndihmė. Ndėrsa gjen njė patrullė karabinierėsh dhe u rrėfen ngjarjen, vajza merr njė telefonatė nga fqinjėt qė tė trembur i komunikojnė se i fejuari Toska po i vė zjarrin shtėpisė sė saj.

Menjherė pas kėsaj policia ka arrestuar shqiptarin dhe ka filluar hetimet rreth ngjarejes.

lirik 30-05-13 11:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kah do krime e kafsheri --logjike e zezė vandale--te luajtur mendsh e te zi-po vuajn keto fusha e male--po vuan nga krimi njerzia--te qhturur aq shum mbi dhe-- vrasja ekrimi e tradhtia--po shtohet ne kombe e fe- autori xhelal ferizi

lirik 30-05-13 23:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk di q ti them largesise time-
syve te mi qe endrrojne pertej largesie
nuk di q ti them jetes time plot ankime
neper nje udhe shpirtesie
nga njiher syte e mi
shkojne pertej qetsie
diqka me ka ngri
e syte e mi
pertej qetsie
shohin ne nje te larget lakmi
autori xhelal ferizi

lirik 31-05-13 07:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk duhej te isha ktu
as atje
e di ku duhej te isha
dje e pardje
e sot
currilat ideal i kisha
e rrezet
jo qerpket me lot
mėria nga njihe rpo me ndezet

nuk e them dot
as fjalen termetdhridhese
qe do te dridhte pllaja


nuk deshta neper qerpik te kohrave lot
sa her u nisa kah deshira ne maja
atje nuk arrita dot
se kurthat e jetes jan te mdhaja
per se keshtu o zot
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:17.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.