Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 16-07-09 00:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Burgu esht shemtija ma e madhe per njeriun

kush ka lindur mbi ket dhe dhe hyn ne burg ai ka hy ne varr per se gjalli

burgu esht nji ndryshim i jetes ndryshimi ma radikal qe sjell jeta dhe

po thuajse vetem peer atdhe ja vlenė te shkohet aty

per tjera motive esht veshtirė te thuhet-
burgu ndryshon gjithqka -

njeriu shkeputet nga rrjedha e jetes dhe shkeputja me kohen esht esht fenomen qe asnjiher si diagnostifikim nuk i gjendet gjuha e shprehjes ne diagnozen e shpirtit esht ndjenjė qe mungon fjala per ta pershkruar

shkeputja me rrjedhate jetes hyrja ne burg ndryshon sistemin e botes emocionale dhe ndryshon shumqka ne jetė te disa ndryshin ne menyren ma radikale tze disa ndryshimet jan te fenomeneve qe nuk mund te shprehen te disa mbetet shumqka emaparshme por shumqka ndryshon-
por se gjithsesi koha e keputjes esht keputja me lidhjen dhe ajo nuk kapet ma asnjiher ne jete dhe pikrisht ajo kputje dhe mos lidhja ma me kohen qe e ke humbur ne burg esht diqka qe ne jetė te ben te ndjehesh ndryshe dhe paraqet nji qudi mundohesh te lidhesh por asnjiher nuk lidhesh si ma parė koha per ty ka ikur dhe kur njeriu del nga burgu ka ndryshime te mdha ne kohen dhe jeten ku gjithqka ka ndryshuar e ti ke mbetur te koha kur ke hy ne burg me ato kujtime

kujtime nga ditet e burgut nga autori lirik

lirik 16-07-09 00:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pikrisht per ket shkak esht burgu denimi ma i rende shpirtrorė per njeriun

lirik 16-07-09 00:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
burgu esht menduar per njeriun por ne fakt sikur te kishte denim tjeter per njeriun un do ta kisha ndrruar at denim vetem qe burgu te mos jet denimi i njerzimit -
por ne fakt denim si burgu nuk ka dhe ky denim esht menduar nga njerzit-
nga ligjet por shum denim i rende esht per njerzimin -
sepse ndryshon gjithqka nga jeta kputet dhe koha qe kalon ne burg nuk te lidhė ma kurr aty ku ishe

prandaj un ne vargjet e mia e kam shkruar nje vjershė poetike me titull e kputura -
qe i kushtohet kohes ne burg kur esht keputur

lirik 21-07-09 01:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postuar mė parė nga lirikk
Hajla e nderuar ju faleminderit per gjithqka kei bė bė per mua ju uroj mirėsi shum mirsi
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjithashtu dhe nga ana ime,nga do ce jeni qofshit shendosh dhe me fat ne mbare familjen tuaj dhe gjithe dashamiret ce keni...flm,
p.s.dhe mos harro o mik se une nuk shkoj kah fryejn ererat,sepse me pelcen ce te jem vetvetja,dhe pa frige se nuk ndryshoj dote une,edhe po ndryshuan te tjeret...une mbaj cendrimin tim,per te cilin nuk pendohem ne asnje moment,po te rrutullohet dhe bota,une nuk kam per t'ndryshuar jo.
Sepse kete e kam me tradit nga rugovasit e mij....

Prandaj une jam une,kurse vetja ime eshte vetja.

dhe per mos u shkeputur me ni-ren nga tema yte,miku im i vjeter lirikk.

...me lejo me pak rreshta ce ti le mu ne temen tende,po ne perkushtimin e micesise ton me shum moral te larte dhe dinjitoz/e... nga do ne forume shqiptare ce kemi cen bashk.
------------------------------------

hajla antare e forumit shqiptar i shkruuan lirikut

lirik 21-07-09 01:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te falemnderit mik
**
Ne kohen kur u bem miqe
ce te dyt ishim ne mergim,
(por jo ne te njejtin vend),
ishte koha kur po shkruanim poezi
ne te njejtin forum,pra ne kte shqiptar
ne mesin e gjithe bashkatdhetarve tan
ce te gjithe lexonim shkruanim per deshirat e veta,
ndonjihere dhe per deshirat e lexuesit/es
gje ce nuk mungonte as atmosfera
per mos ti harruar ndonjihere dhe konfrontimet,
te cilat jen si trashigimi,per shqiptaret ku do!
por gjithnje me pretendime,
ce jemi bashkombas shqiptar/e
dhe duke gjetur perkrahje tek njeri tjetri..
ne te shumta raste,dhe opione
por pa harruar se vargjet tua ishin ato,
ce na kurajonin ne cdo kohe
edhe se ne to kishte me shum vuajtje,
dhimbje,lote,dhe malle te atdhedashurise
duke gjetur fjalet me dinjitoze njerzore
ku ne cdo varg dhe fjale,
kan prekur shpirtin e autorit'es
ce dishit ti shkruani te lashtes shekullore,
si dhe te ardhmes sot
per jeten dhe koherat e kaluara,
dhe sa here me kan bere te caja me lot,
por prap nga kurreshtja nuk ngopesha se lexuari
mu nen oret e vona te nates,
mbi vargjet e tua perplot argjend
edhe se ne cdo fjale paraftyroheshin
mjerimet, dhe tmerret,me te djallzuara,
nga "Shovenizmi Serb!!!
per ty,dhe shum djemve te nanave shqiptare
per te cilet kemi mjaft per ti kujtuar e rikujtuar,
edhe se sot gjithecka shihet ndryshe,nga e kaluara,
por ja ce brenga mbetet ajo e pashlyer,
ne cdo kohe dhe vite!!!
mu per ata/o ce kan perjetuar tmerre
nga dore e zgjatur barbare,
e ishe UDB-es Jugosllave!!!
p.s. dhe per dashur ti permendim,
dhe ni nder ato antishqiptare!!!
ce nuk u kyrsyen nder shekuj me radhe,
duke mos u zhdukur kjo fare e kece cycare!,
te shitur e te perzhitur mire,per interesat e veta
e sa per gjakun e vet te njollusur,
ce aspak se paten gajle
kurse per ty o mik,ne t'ardhmen
qofshin ditet me, me fat dhe kurajim
dhe per familjen ne pergjithesi....FLM

Prandaj cdo here me respekt per ju

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 10-02-2009

vargjet qe ja shkruan mikesha e lirkut shoqja e sinqert e forumit shqiptarė hajla
ku me vite se bashku hajla dhe liriku dridhen forumin progrek te albos ortodoks shigjetes administratore dhe fiorit ortodokse
progreke ata vertet ishin njerz progrek

dhe fiorit progreke ortodokse e delirium tremensi komplet kompania grek himariot pakica te perziere greko vllehe qe flasin shqip e ne fakt forumine kishin hapur per qellime perfitimi dhe interesa te tyre personale #
te gjith ortodoks te bostonit te amerikes ishin
qe nuk kishin aspak ne shpirtė shqiptarizem

dhe nuk i donin kosovarėt

por filluan hakmarrjen ndaj lirikut me veprim agjenturesk

dhe shum te tjerve pastaj qe mbajten anene lirikut

deri s a u hap forumi tjeter shqiptar e ta filluan te plasin nga inati

duke sulmuar forumet tjera shqiptare

lirik 21-07-09 01:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
23-02-2009, 19:00 #101
Brari
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 23-04-2002
Postime: 11,864
xhel..

ti je Fishta i gjalle..

je poeti me i madh i kti shekulli.. pa diskutim..

lidhja e shkrimtareve te kosoves duhet patjeter te merret me ju..
ta lexojn vepren tende..ta redaktojn per gabime drejtshkrimore nxitim-ore.. pra qe vijn si shkak prej vrullit tend ne te shkruar.. e qe jan te kuptushme.. dhe ta botojne krejt poezin tende.. se vlen si ushqim shpirteror per gjith brezat.. e jo vetem ne kosov po kudo ku ka shqiptar..

pegezime e respekt.. per ju ..
------------------------------------------

brari dhe shum lexues shqiptarė agim doqi e shum te tjerė njerz qe e njohin artin
kur shkruanin per lirikun keshtu ne forumin shqiptarė

rryma proortodokse e albos fiorit delirium tremens shigjetes dhe te tjer ortodooksve

dhe progrekve qe i urrenin kosovarėt binin plast nga inati dhe fillonin format diskriminuese bdaj lirikut edhe pse me mija lexues ishin ne anen e lirikut progrekja moderatore fiori dhe shigjeta gjith naten fshinin komentet pozitive dhe diskriminonin autorine vargjeve shqiptare lirikun nga urrejtja dhe gjelozia
sepse shpirti i tyre ishte progrek e vargjet e lirikut i perkushtoheshin patriotizmit atdheut shqiperis etnike si dhe thumbimitt e te gjith armiqve qe sabotonin shqipninė etnike

lirik 21-07-09 01:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
askush nuk ishte ne sy therrė ne sy te ortodoksve te ortodokses fiori shigjeta albo e grekofilve tjer si liriku te cilėt ja fshinin vargjet e komentet pa ja nda greko ortodokst qe turp te ken se ata kurr nuk jan shqiptarė por njerz qe per grekun jan me trup e em shpirtė perndryshe nuk mund te jet i till shqiptari

lirik 21-07-09 01:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
tradhtia kombtare antishqiptare ka hy thell neperporet e jetes ku do ne forume ne media ne shtet ne qdo pore agjenturat ehuaja kan dorene gjatė dhe kjo shihet ne shum veprime bizare te disa shqipfolsve qe gjoja luajn rrol si shqiptarė por ne fakt per gjithqka e informojn armikun e shqiptarve

lirik 21-07-09 01:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postuar mė parė nga Dorontina
ska kush qe ja humb vullnetin asht optimist i jetes .
te vazhdon puna e xhelalit ishalla e shef kadareja e ndohmon te publikoj keto punime nese asht vertet kadareja poet e mik i popullit .

------------------
ja edhe mendimi i dorontines per lirikun

lirik 21-07-09 01:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ndersa zullummgjijtė si ky odesea ne forumin tonė e delirium tremens qe mshefeshin pas maskave te gjelozisė se smurė jan njerz absurd ashtu si ajo fiori administratorja e pastaj shigjeta qe jan dy shtriga ortodokse antishqiptare gjelozze te smura dhe ne kulm antikosovare
sidimos ato nuk e duronin dot
vargun patriotik te lirikut

lirik 21-07-09 01:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ndersa kjo phanta rhei ne forumin tonė dardania nuk esht gjė tjeter perveq se nje vegel e behgjet pacollit

lirik 21-07-09 01:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
forumi shqiptarė.com

e ka sulmuar forumin ferizaj net

dhe i ka futur virus nepermes veglave te veta te poshtra qe e i mbanė ne veprim per qellime kriminale mafioze

kjo esht dokumentuar qind per qind dhe esht faktifikuar se vet dora e forumit shqiptar ishte prandaj forumi dardania duhet te marrr masa sigurie ne mbrojtje nga ata kriminela te ndyrė qe sa e sa her me kan diskriminuar

lirik 21-07-09 01:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gjithmonė kam menduar qe lexuesve shqiptarė te ju sherbej me vargje

e secilit forum duke menduar se kontributi vlenė duke menduar se forumet jan shqiptare

por te gjitha forumet nuk jan shqiptare ket duhet ta dij shum mir lexuesi

lirik 21-07-09 01:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
25-02-2009, 02:21 #118
Agim Doēi
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 23-05-2002
Vendndodhja: Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
Postime: 2,178
i dashtun Xhelal.
Nuk i heq asnje fjale mendimit te sinqerte te Brarit. Ti je nje Rapsod i Madh i frymes FISHTEANE.Urime miku im dhe mos u ndal seshkruari.

lirik 21-07-09 01:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Per Veq Agim Doqit Edhe Ma Parė Kishte Shum Njerz Qe Shkruajn E Marrin Vesh Nga Arti Por Shtrigat Ortodokse Administratore Te Forumit Si Fiori E Shigjeta Qe Nga Motivet E Dobta Te Ulta Fetare Ortdokse Qe Urrejn Jash Tzakonisht Kosovarėt Qe Te Dyja Ato Te Gjitha Komentet Ma Püozive I Fshinin Naten Sepse Ishin Te Dyjat Hiena Antikombtare Qe Nuk Mund Ta Shihnin Me Sy Patriotizmin Shqiptar Nga Kosova

JA PRA KETO JAN SJELLJET E DISA PLEHAVE Q EME DISKRIMINUAN

EDHE PSE MA PARė ISHA DISKRIMINUAR KUR NUK ISHTE INTERNETI

SI DUKET JETA IME FUND EKRYE QENKA DISKRIMINIM PREJ GJELOZAVE TE SMURė DISA SHQIPFOLSAVE TE MJERė QE AT QKA PATEN NE DORė DHE MUNDEN E BėNė DHE VEPRUAN PER TE ME PENGUAR NDERSA FIORI E SHIGJETA KAN FSHI ME QINDRA VJERSHA TE MIAT

NGA MOTIVET E ULTA TE URREJTJES RRACISTE FETARE -
SA KEQ KUR NJERIU PARAQITET SHQIPTARė E NE FAKT ESHT DREQ DRQ I MALLKUAR
NEN MASKEN E TE QENURIT SHQIPTAR PO MSHEFEN SHUM DJAJ TE MALLKUAR


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:33.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.