Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 26-11-12 20:00

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dashuro
Autori xhelal ferizi
dashuro dashurinė
edhe kur ma nuk ke qka dashuron
dashuroje shpresen-ardhmerinė
dashuroje besen
dashuroje lirinė
kush e dashuron te ardhmen


ajo mund ta sjellė shpresen
mėlmesen
se dashurite
ne shpresa
te se ardhmes-rrijnė

autori xhelal ferizi

Guri i madh 26-11-12 23:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
a prap qenke aktivizue si VULLKANI etna,a

lirik 27-11-12 07:18

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261678]a prap qenke aktivizue si VULLKANI etna,a[/QUOTE]
gjithmone vullkan kam qenė edhe pse shum borė e akuj kan ra mbi mua ne jetė por i kam shkri sepse shpirti e penda ime gjithmonė kan qenė vullkane -edhe pse bora e ftoft esht munduar te ma ftofte shpirtin -ashtu si shum kuj me pas qen ndonje tjeter do ishte ngri

lirik 27-11-12 07:21

AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Guri i madh;2261678]a prap qenke aktivizue si VULLKANI etna,a[/QUOTE]fjalen mate mirė e mos e qit ne treg te pa pjekur se nuk e han pazari nuk te shitet veq te koritet e te mbetett e permendur si e pa pjekur -

lirik 28-11-12 09:57

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rrnoftė Flamuri e festa gjithkombtare
autori xhelal ferizi
gjithmonė rrnoftė e lirė mbi dhe shqipnia
e bashkuar e por si rrezatare
i ectė jeta e puna e liria

i rrnoftė gzimi e balli i historisė
me ftyrė qelė nder kombe qoftė nde r mote
e bekoftė gjith fjala e perendisė
gjithmonė dritė qoftė toka kastriote

bukuria i ndejtė por s i ylbere
kah do trojeve me shum karajfila
gjithmonė shndrittė por si hjeshi pranvere
nė gzim e fat i kndofshin shum bilbila

te larta e te famshme i ndejshin permendoret
siq rrin lart krenia ne shekuj t- motit
fushat malet sukat e bregoret
ja ruajt toka e qielli e forca e zotit

nen kembe te huaj kurr mos u shkelte ky dhe
toskė e gegė n- tri fe i ndejshin vllazrue
dielli shqipp gjithmonė n- shekuj tue e nxe
i ndejtė shqipnisė e yjet tu e ndrique

shkolla e dija e kah do arm-t besnike
syrin pishė e gjakun si kullimi
zanat shqipe n- kto troje antike
i paste prore sa t- jet rruzuilimi
autori xhelal ferizi

lirik 28-11-12 10:35

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Por si shkon nė- ajr shigjeta
autori xhelal ferizi
me kuaj kan msy djaleria
ne vlorė si shqipet me krah t- lehta
mbi kuaj marshon shqipnia

e gjith jan veshė n-veshje kombtare
ne sharm magjik esht veshė nendori
kan msy shqipet fluturimtare
kush si ylli e meteori

mbi kuaj te gjith hjeshue
veshur ne tirqi e gjamadana
ne qiell kan dale per me u lakmue
yj e diellie bukura hana

kah po nisen kah ne shesh t- shejtrisė
ku flamurin e kastriotit
e ka shpalosė ajka e burrnisė
e bekoj vet vula e zotit

le tė valoj pra djal pas djali
ky flamur si dritė platini
ku e ka ngritė ismail qemali
e e ka puthe ise boletini

edhe tjer trima si zana
qe e kan mbrojtė neper ngushtica
ne kaqanik sa kapedana
e ne vlorė sali drenica

le te valoj pra sa te jet jeta
lart te na e mbaj ė at drite morali
do ta ruajn shqipet e lehta
ne shqipnine trime djal pas dfjali

lirik 28-11-12 16:58

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
dhe un mbete ne besim
--ilir mbeta ne fe-
-nje dite do te vij ne cakun tim
--nje vule qe ka me vle
autori xhelal ferizi

lirik 28-11-12 17:00

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
te pa dejta kan shkel mbi mua
ndegjo mirė o atdhe
lubi qakaj e fajkua
sa shum ne besė me kan pre
autori xhelal ferizi

lirik 28-11-12 17:02

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me ndoqen shkie e tradhtarė
e vuajta edhe ne dhe te huaj
me shkelen dinak e tinzarė
mbi ngrica sa shum po vuaj
autori xhelal ferizi

lirik 29-11-12 08:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Autori kinez, Mo Yan, u vlerėsua me ēmimin Nobel pėr letėrsi pėr vitin 2012.

Njė shkrimtar novelash, Mo ka publikuar me dhjetėra tregime tė shkurtra, qė prej vitit 1981.

Akademia Suedeze, e cila akordon ēmimin, vlerėsoi “realizimin haluēinativ qė bashkon legjendat folklorike, me historinė dhe kohėn mkoderne”.

57-vjeēari ėshtė kinezi i parė qė fiton Nobelin pėr letėrsi. Gao Xingjian u nderua me kėtė vlerėsim nė vitin 2000, por si shtetas francez.

Mo ėshtė fituesi i 109 i kėtij ēmimi prestigjioz, i fituar njė vit mė parė nga poeti suedez Tomas Transtroemer.

I censuruar disa herė nė Kinė pėr pėrmbajtjen seksuale dhe disidente tė veprave tė tij, Mo pėrfiton njė shumė prej njė milionė eurosh prej kėtij suksesi.

”Ai ka njė stil kaq unik tė tė shkruarit. Nėse lexon vetėm njė gjysmė faqe nga puna e tij, e kupton menjėherė se ėshtė Mo Yan”, deklaroi Peter Englund, kryetari i Akademisė Suedeze.

lirik 29-11-12 11:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ka kohė qe thrras per nje ide te shejtė kuvendin ekonomik shqiptarė
--vetem nje kuvend i tille madheshtorė-
po aq sa kuvendi i kombit ne rastin e pavarsisė se shqiptarve -
qe u festua madheshtorė ne keto dit si i pa rrallė ne shum histori te kombeve si festim -
me kuaj e me bukuri te veqanta maratonesh te gjata e festime te mdha -
ku mori pjes e i gjith kombi -

mendoj s e keshtu duhet te behet edhe kuvendi ekonomik shqiptarė -
ne menyre q ete kuptohet si formule nacionale .-
formula me emadhe dhe me shejte ezhvillimit -
shqiptaret duhet te jen me te zhvilluarit ne botė pa dyshim ne qdo aspekt -
ideve te tilla qe i kam thene sa her gojarisht por edhe ne forume te shkruara i pari nuk i ehst pergjegje behgjet pacolli pastaj gjon berisha dhe shum tjere shqiptar qe ketu nuk po ua permendi emrin -

lirik 29-11-12 11:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tani esht koha qe shqiptarėt dhe qeveria te marr pergjegjsine-
qe populli tė organizoj dhe te i imponoj qeverise listen e te gjith shqiptarve-
te cilet duhet te perfshihen si potencial nacional i veprimit
-krahas veprimit ekonomik duhet te perfshihet veprimi politiok nacional patriotik organizativ -
ne q oftse qeverite harrojne ose qellimisht shum erma te pa deshiruar per ta i lene anash -te hapet nje faqe speciale ke u e eane te i emailit ose letravce ose ne faqe ne tv media ku te harruarit te shfaqin te drejte ankese -ne menyre qe vetem thaqi e sali berisha te mos te ken te drejte uzurpuese per mediat -sepse mediat e shqipnia etnike nuk jan vetem tapi te tyre por te gjith popullit shqiptar prandaj ti lihet hapsira per ankese qd o te anashkaluari qe flet shqip-
Anashkalimi ehst poshtersi armiqsore dhe shkelje e te drejtes ndaj nje qytetari q e i perket tokes dhe gjuhes shqipe e anashkalohet nga motivet qe siq dijne disa qeveritar ti bejne me qellim ndaj atyre

lirik 29-11-12 12:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Japin mushka, marrin nuse shqiptare

Prej 1 deri nė 3 mijė euro shiten femra shqiptare tė moshave tė ndryshme nga Shqipėria nė Serbi, Mal tė zi dhe Maqedoni. Kjo temė ėshtė trajtuar shumė herė nga media tė ndryshme, por vazhdon ende si fenomen, i cili pėrbėn edhe vepėr penale por qė nuk po mund tė ndalet as nga autoritet shqiptare e as nga ato tė shteteve fqinje, shkruan Albeu.com

Njė gazetė ditore maqedonase nė faqen e parė sot doli me titull ,”eksportojmė Mushka inportojmė gra shqiptare”, njofton Tv Koha. Autor i tekstit deklaron se njė mushkė qė shitet nė Shqipėri kushton 200-400 euro, kurse njė grua nga Shqipėria kushton njė mijė euro. Ky biznes bėhet nga tė dy anėt e kufirit ku vajza shqiptare shiten te pleqtė e vendeve fqinje pėr 1-3 mijė euro.

Nė Maqedoni ka njė statistikė, ku thuhet se nė Shqipėri janė eksportuar 2 mijė mushka kurse nga Shipėria kanė ardhur nė Maqedoni 2 mijė gra , njė krahasim absurd, por fatkeqėsishtė njė statistikė e vėrtetė qė ofendon popullin shqiptar dhe qė injoron shtetin shqiptar, i cili pas anėtarėsimit nė NATO e ka rritur nivelin e jetesės nė vend. Ky fenomen qė cėnon identitetin kombėtar, fetar dhe njerėzot tė shqiptarėve, duhet tė dėnohet dhe tė parandalohet para se tė jetė shumė vonė.

lirik 29-11-12 12:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pikrisht per ket duhet te behet lista e potencialit te shqiptarve -ku secili individ duhet te marr pergjegjsine dhe organizimin dhe veprimet konkrete per kontroll detyra dhe zhvillime-
Populli shqiptar duhet te ngritet lart ne piedestalet e zhvillimeve ekonomike-sidomos duhet shpetuar fhsatrat ku errsira injoranca varfria po ben kerdi -atje ne ato skuta duhet shtuar driten e dijes mendjes dhe veprimeve

murrizi 29-11-12 13:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Zoti Lirik,
Urime 100 Vjetori i Shtetit te pare Shqiptar.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:13.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.