Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 12-12-12 02:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
N e shqiptaret i kemi dhjet miljon shqiptar ne turqi nga ata ka shum te shkatht njerz te forte ne ekonomi ne politike ne biznes dhe ne duhet ti forcojme per qdo dit lidhjet me ata per interesat tona nacionale

lirik 12-12-12 03:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pas disa vitesh turqia do te jet fuqia e pare ekonomike ne shum vende te botes dhe ne europe -kjo befasi esht politike dhe pazar i dikuj -pse nuk ndodhe kjo me shqiperine etnike -tregtia me kinen tregtuia turke zen nje vend shum te rendesishem dhe jashtzakonisht po shkembehen tregje e mallra e kontrata ne mes te ktyre dy vendeve gjigante qe ndoshta do ta marrin primtain kur se shpejti amerika nuk do te jet ma ne vendin epare por si fuqi ekonomike do te jen kina endoshta turqia -
Amerika do te detyrohet te bahskpunoj me keto dy vende per problemet botrore si partner te domosdoshem per keto probleme madhore te globit ndersa gjermania dhe anglia nuk do te jen siq po shihet faktor te mdhej a spolitik as ekonomik ne shekullin q e vjen sepse dal ngadal vendet e tyre po i zene te tjeret ne glob ekonomia po rritet me shpejtesi te madhe ne disa vende qe deri dje nuk ishin kurfar faktoresh as politik as ekonomik -
Klanet tona parazite dhe penguese duhet te japin komplet dorheqje nga shteti -sistemi ekonomik dhe politik i shqiptarve duhet te ndryshoj menjiher -na duhet mobilizim i madh nacional dhe ligje te veqanta mbi potencialet tona materiale njerzore -duke bere listen per te aktivizuar secilin qytetar ne bote qe flet shqip per ta vu ne favor te pordhimit dhe rritjes ekonomike dhe te prestigjit politik e ushtarak te shqiperise etnike

lirik 12-12-12 03:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Agjencia ndėrkombėtare e klasifikimit tė kredive "Moody's" lavdėron ekonominė turke. Shefja e ekonomistėve tė Moody's, Sarah Karlson , theksoi nė konferencė se Turqia, pavarėsisht krizės ekonomiko-financiare nė Eurozonė, ėshtė vendi i vetėm nė Evropė me perspektivė kreditore pozitive.


duke qene se turqia ka zhvilluar kreditime jashtzakonisht pozitive dhe ehst gjete qelsi kryesor ne stabilitetin politik -sepse stabiliteti politik ehst nji nde r qelsat kryesor te sukseseve ekonomike -ja pra se q ka do te thot nji kryeminister i pa korruptuar dhe qe ka poashtu karakter patriot e fetar qytetar me besnikeri qe nuk vjedh asnji cent e jo si ne qe ta vjedhin buken e kafshaten nga goja ta marrin me lalksuceri te papare qnjerzore
shiheni se qka do te thot nji kryeminister si taip erdogan dhe te tjeret ne turqi qe nuk edun vjedhjen dhe korruspionin as haramin
i cili nuk hyn ne mekate te vjedhjeve dhe gjith bugjetin e ven ne perdorim te fuqizimit te kombit te tij

lirik 12-12-12 03:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
sektori i punsimit ku turqia ka rrite angazhimin ndoshta ne nje ane tjeter do ti demtoj interedsat e shqiptarve pasi qe ma shum se gjysma e shqiptarve do te kekrojne punsim ne turqi siq kekronin ne greqi dhe kjo do te ndikon ne zvoglimin e madh te numrit te banorve te shqiperis ee tnike

lirik 12-12-12 03:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shqiperia etnike ne te ardhmen do ta shoh komplet turuqine si nje amerike si dikure qe vershonin europen per punsim dhe rrogtari gjithmone per te huajin e jo per vete tone dhe vertet ne jemi te mjere dhe te pa aft per te krijuar jeten tone dhe shum te pa unitet e pa klase te aft politike ekonomike dhe pa aftesi organizative per qellime madhore te jetes dhe ardhmerise se sigurt per brezat dhe per nje jete te sigurt dhe te dinjitetshme kombtare -

lirik 12-12-12 07:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shqiperia etnike ne te ardhmen do ta shoh komplet turqinė
si nje amerikė- e ndoshta si dikurė qė vėrshonin puntoret europen-
per punsim dhe rrogtari ashtu do ta vershoj shqiptaria turqine per puntore krahu duke qene shqiptarėt te varfer gjiothmone -
-gjithmonė rrogtarė shqiptarėt per te huajin e jo per vete tonė dhe vertet
ne jemi te mjerė dhe te pa aft per te krijuar jeten tonė si shtet -
dhe shum tė pa unitet e pa klasė tė aft politike ekonomike-
dhe pa aftesi organizative- per qellime madhore te jetes zhvillimore
- dhe ardhmerisė se sigurt per brezat-
dhe per nje jete te sigurt dhe te dinjitetshme kombtare -

lirik 12-12-12 08:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Korea veriore rrezik i ri i madh per boten --nje bela e re e botes nji problem i ri -
raketat me rreze te gjata veprimi vazhdimisht po i persose e teston -
ndoshta korea nje dite do te tregoj dhembet dhe kushtet kur te paraqet kushte -kushte pushtuese para dikujt ne bote per shembull ata mund ta kercnojne europen -
Bota po ben nje gare atoomike secila per vete per te siguruar dinjitetin dhe sigurine e vet e ndoshta per te sunduar te tjeret dhe ndoshta edhe pe rte poshtruar me ane te armve .
Ne e shohim se me qfar poshtrimesh u moren serbet dhe vepruan ndaj shqiptarve -
edhe pse serbet nuk jan ma trima se shqiptaret por arma beri te veten arma gjithmone dikton kushte .
Ne shohim hapur tash se si rraca e verdhe qoj krye keshtu spjegohet kjo ndryshe jo -
rracat ne bote kan fillue jo vetm te qojne krye por qdo he rme sigurimin e armatimit ato veprojne dhe kalojne ne veprime konkrete direkt ose indirek neper meso formave te luftrave te pista .
Kemi rastin konkret te siria qfar veprash makabre u bene aty dhune mbi ferma e kufomat ju qioteshin qenve neper rruge poshtrime te papara qnjerzore -e pra forca e armes dhe veprimi direkt indirekt kush ka dore ketu vetem i forti e mjer i ligu qe nuk e ka armen.
Filozofija dhe zakonet botrore qenkan ndertuar gjithmone mbi keto e mbi keta muskujj kriminal te forces nuk ka tjeter spjegim ndryshe .
FAKTET HISTORIKE FLASIN SE SLLAVET E MOREN KOMPLET ILIRINE NDER SA BULLGARET TATTARO MONGOL E MOREN THRAKINE GREKET EMOREN PELLAZGINE
BULLGARO ARDHACAKET PEONINE ILIRE QE E POERVETSUAN EMRIN MAQEDONI-NDERSA TURQIT E RI TE ARDHUR SELGJUK MORTEN KOMPLET AZNE E VOGEL TE BANUAR ME SHUM POPUJ FRYGAS FENIKAS LYKAS E SHUM POPUJ TJERE TE ZHDUKUR NGA CIVILIZIMET PER SHKAK TE FORCES SE SHPATES :
Arma po shihet si mjet dominimi popujt aziatik po kalojne ne aksione ndersa po bien popujt europian dal e ngadal nga forca nga rangu i forces .-si duket natyra dal ngadal po hakmerret .
Nese shohim numtin e europianve te banorve dhe shtimin ai veq ka ra aq shum sa q emund te themi se ne belgjike e ne gjermani ne angli shum pak ka banore gjerman anglez europian me miljona te tile kan vershue europen e ardhe nga rracat dhe vendet aziatike .
Megjithat nese shohim garat e rrezikshme te armatimit dhe zhvillimit -vertet gjith keto armatime paraqesin rrezik dhe te bejne me mendue se cili do te jet veprimi i ardhshem i botes ku konfliktet jan te pa shmangshme -a po shtyhet konflikti duke falenderuar diplomacite seps e nje armatim kaq i madh ne ket kapacitet esht rrezik per njerzimin .
Raketat q e po testohen dirt per dit te vendeve te reja qe dalin ne siperfaqe si superfuqi perbejne rrezik te madh dihet dhe njihet historia e hiroshimes dhe nagasakit -
se ne qfar permasash kan psuar japonezet tragjedine dhe permasat e mdha te demtimizt nga rrezet e nji potenciali qe ne krahasim me sot esht shum i vogel -
Potencialet e tilla te rrezikshme perbejne rrezik tejet te madh per token dhe globin per natyren nga ku parashiet qe ne glob ndoshta edhe mund te mos ket ma jete nga pasojat e luftes berthamore dhe nga nji arsenal kaq i rr ezikshem ku natyra nuk mund te perballoj demtime te mdha kaq masive dhe rralle ndo kund mund te shpetoj ndoje qenje njerzore -
Ku esht qellimi i civilizmit pra ku garon hapi dhe ku qojne keto pasoja per veq se te thuhet shkurt se jeta ne glob perben nje rrezik ku secili don te provoj forcen e vet .
Shtrohet analize pse armatosen kaq shum -per shkak te muskujve per shkak te domnimit te rracave per shkak te domnimit politik ekonomik sklalverise mbi tjetrin padronizmin dhunen apo sadizmin te ushqqyerit e zullumit mbi te tjeret diktatin dhe primat faraonesh mbreteri moderne zullumqare feudalizma apo diktate tjera te lloj lloj tekave e ideve te njerzimit me shum ves e e defekt te lloj loojshem siq jan motivet per krime per poshtrime te tjerve per dhunime hakmarrje kolektive shkatrrime vandal e vandalizma te civilizimeve duke qene se gjenentika njerzore flet s enjeriu erdhi ne civilizim nga barbaria pra nga nje qenje qe akoma nuk i njihen mire te gjitha fenomenet .
NE SE SHIKOJME NE KET PRIZEM E NE KETO DUKURI NES E BAZOHEMI NE AT QKA KAN BERE SLLAVET NE SHQIPTAR DUARTHAT E TE PA FAJSHEM -gjat gjith histoise
se tmershme qnjerzore me masakra e shemtime dhune barbare duke u bazuar mbi forcene armes dhe organizimit mete mmire ushtarak e domiunimit ne te gjitha drejtimet
pra shtrohet pyetja perse sherben arma dhe domnimi per cilat qellime -
Deri me sot ne praktike u deshmua se sherbeu vetem per qfarosje masakra dhimbje gjenocid vrasje civilesh fatkeqsi lot shfarosje primitivizem anticilizim barbari egersi dhune lot e gjak perndjekje djegje anarki poshttrime te papara ne njerzim .-
Dmth gjithqka per keq asgje per mire nuk sherbeu vetem per te lenduar dhe pezmatuar popujt ne etje per gjak e hakmarje per dukuri me te kqia se ne kohen e shpellorive -
pra ku qendron perspektiva e civilizimerve mbi bazat e forcimit ne potencial te armatimeve -
baza numer nji e arsyeve esht -te qellimet caqet masive per sundime poshtrime dhunime -
Marrim shembull rusine se qfar beri mbi qeqen-
mbi nji popull te vogel kejt te vogel - rusia si shtet dhe si popull i madh - a nuk esht turp ky dhe padrejtesi qnjerzore -
Kur popujt nuk jan te barabart ne lufte si qenka kjo qe ai tjetri kur esht ma i madh e ma i
f orte ne armatim dhe pa drejtesisht i pa barabart si rasti serbi kosove ku krejtsisht gjithqka ishte e pa bararbart si ne armatim si ne qdo aspekt -ather shtrohet pyetja a duhet te ket nji rregull dhe marrveshje ne bote qe i forti te mos e preke te ligun per ndryshe si i pa barabart me potencial te mos guxoj me konvente nderkombtare te mos guxoj te sulmoj te ligun me armatim dhe ushtri shtese vetem aq sa ka kundershtari -te tjeret nuk guxon ta vej ne veprim dhe vetem me armet qe i ka edhe kundershtari -ather le te maten forcat duke qene e ndaluar rrepptesisht prekja e qdo lloj civili gjat luftes .
Ushtria dhe policia s erbe do te duhej ta ruanin popullaten civile gjat luftes ne kosove por jo te benin kaq poshtersi mbi ciivil aq sa lendimet e popullit shqiptar jan te mdha dhe e tja per gjak e hakmarrje ndaj serbve nuk do te shuhet kurr deri sa te ekzoston historia e globi e pra ndoshta ketu ehst qellimi i njeriut dhe njerzimit -Urrejtja dhe sadizmi i pa fund dhe i pa fre ne glob -hakmarrjet dhe barbarite mizore gjenocidet dhuna seksuale kolektive poshtrimet morale -ndryshimet e strukturave etnike dhe urrejtja si motiv .
Ne cilat aspekte mund te jetojne kombet ne paqe me ket politike makabre asnjiher jo -
dhe kurr dhe ne te ardhmen jo per shkak s e natyra e konfliktit ndezet e tilel me hamsmeri te pa fre dhe lakmi tokash per ti marr tjetrit troje -pe rta shkatrruar te dobtin per ti bere krime te papara -vet logjika flet ketu si diqka e qendrueshme si nje vule faktike e perjetshme se kurre popujt nuk mund te ken zhvillime miqsore ne ardhmeri as paqe per veq grupime hamserie klanesh e shtetesh grupesh e popujsh -me tenndenca armatimesh dhe perforcimesh gjithnji ma shum te rrezikshme qe paraqesin nji rrezik ne te cilin lirisht mund te thuhet s e luftrat e vogla dhe te mdha jan te pa shmangshme dhe kontrolli gjithmone nuk mund te mbahet .


ather mendojme

lirik 12-12-12 08:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
perspektive e njerzimit kur shikohet nga kjo filozofi nga ky aspekt dhe natyra mjaft e komplikuar e njeriut si qenje mbi natyre nuk jep shum garanci per brezat dhe nuk ka vend a sper ideale e a spe rkzurfar iluzionesh d e ri sa ne qdo disa vjet po ndodhe lufte masakra dhimbje shkatrrime pasoja dhe po humbet nga nji e dy breza e tre breza nga pasojat e mdha ather shtrohet pyetja kush dhe cili brez i kujt mund te ket ndonje te ardhme

lirik 12-12-12 08:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne se brezi yne kryen shkolle punsohet dhe rregullon jeten e zhduke pasojat e luftes ather prite nje lufte tjeter te nje brezi tjeter dhe perseri dhimbje lot shkatrrime shkatrrim
i bazes materiale e tj - e si spjegohet kjo e si mund te akceptohet nje jete kaq eshemtuar q e vret idealet rinore paqen dhe popuj - e qfar jete spjegohet kjo nga prapaskenat e politikave sadiste kur vrasesit diktojne boten me plot dinakeri te paisur me diplomaci e shkolal vraesese ne prapskena e ata rrepektohen si njerz te arsimuar --mendoj s ekjo psikopati e rnedit botrore esht e pa perspektive ku te njerzia nuk do te ket shum vend per gezime dhe shijime tejttes se qete e te lumtur ne te ardhmen

lirik 12-12-12 09:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mali i Zi mund tė shndėrrohet nė anėtarin e ardhshėm tė Bashkimit Europian dhe NATO-s nėse do tė qėndrojė nė kėtė kurs politik.

Kjo ishte deklarata e realizuar nga Gianfranco Fini, kryetari i dhomės sė deputetėve italianė, gjatė njė takimi me homologun e tij Krivokapiq.

Nė fjalėn e tij, Fini nėnvizoi rolin stabilizues tė Podgoricės zyrtare nė Ballkanin Perėndimor dhe shprehu mbėshtetjen e Italisė pėr zbatimin e reformave tė mėtejshme, tė cilat do tė forcojnė shtetin malazez, aspiratat europiane tė tij dhe historinė e gjatė tė marrėdhėnieve midis dy shteteve.

Krivokapiq, nga ana e tij nėnvizoi se falė mbėshtetjes sė Romės dhe vendeve tė tjera tė BE-sė, vendi i tij ėshtė i vetmi nė Ballkan qė ka nisur negocimet pėr anėtarėsimin.

Gjatė vizitės nė Itali, kryetari i Parlamentit Malazez u takua edhe me shefin e anti-mafias italiane, Pietro Grasso dhe ministrin e Brendshėm, Anna Maria Cancellieri, pėr tė debatuar mbi kontrabandėn dhe problemet e lidhura me pastrimin e parave dhe korrupsionin.

Mali i zi ketu shofim qka do te thot strategjia dhe menquria e nji vendi te vogel -
Ne kohjene luftes se se kosoves sa do pak ndejti anash dhe priti civilet shqiptar pa ndonji eksces -dhe kjo sjellje po e shperblen por edhe nga distancimi nga egersite e ndyra te qetnikve serbijan -
Mali zi dhe politika e tij e kan kuptuar sa do pak se me nje serbi qetnike nuk mund te ket integrim njerzor as me boten eas me europen e as me njerzoren .
Serbi egersie qetnike q e vret e pret djepa civil masakron dhe tmerron boten krijon nji imazh kanibalesh -Mali i zi ne nje far menyre u largua sa do pak nga kjo egersire serbo ruse e cila e rrezikon edhe vet malin e zi -sepse bota dhe civilizimi nuk do ta duronin dhe her do kur do do te shperthente lufte per jete a vdekje e civilizimit dhe ketu do te psonte edhe mali i zi .
Megjithat te Mali i zi kur shohim ka nje sjelleje ndryshe ndaj europes nga ajo sjellja e shqiptarve -e kam fjalen te shqiperia dhe kosova .
Mali i zi sa do pak e ruan sjelljen dhe stabilitetin e mbrendshem dhe ne sa do pak paraqet nji far kulture dhe imazhi -ata nuk bejne kerdi anarkie dhe krimesh ne at mase siq po ndodhe ne shqiperi ku shqiperia po diskreditohet para botes me sjellje dhe destabilitet jo vetem politik por edhe anarkist e dembelist dhe sjellje kunder qdo lloj progresi kulture apo reforme ne arsim zhvillim baza materiale rritje ekonomike stabilitet politik -ku ka vetem ndasi e kercnime politike ne mes te partive si ndrrim vendesh me dhune dhe amriqsi te eger qka europes kjo sjellje antikulturore i len shije teper te hidhur te helmuar -

lirik 12-12-12 09:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pamvarsisht se mali i zi ka bere progrese ne drejtim te stabilizimit per te krijuar kushte per te hy ne europe -Mali i zi nuk guxon per asnji qmim te bie nen ndikimine rusise e te serbise -ky do te ishte fundi i malit te zi -
Deri sa europa po merret me jo pak demagogji e kriza recesione intriga dhe ndeskamca e mos unitet si dhe hile kush pe rte ja hjedhe njeri tjetrit megjithat ruset depertuan ne mal te zi dhe kan ble malin e zi deri sa shqiptart me lloj lloj shpirti vepronin kunde rnjeri tjetrit fderi sa amerika e europa flente ne gjume letargjik e ne rrinte me sy hapur pa vizion ruset blenin pompa benzine teritor hotele ne mal te zi -
Ky veprim flet mire dhe qarte se sa ata te largtit nga nje bote krejt e humbur e siberise shlkretirave te akullnajave me vetedije jan ma afer qellimeve se s a hutat qe e kan para hjundve shansin-ja ku qon egoizmi i prisht e hipokrizia ku dy njerz te europes nuk mundesh me i ba bashk sepse dominon antikultura mosbesimi smira dhe shüpirti i lig qe pengon per tu bashkuar ne qellime jashtzakonisht madhore -
Sot shqiptaret a sne uqlin nuk kan asgje ne dore as ne tivar as ne asnjivend te malit te zi a s aty ku banojne shqiptaret sepse kurr me mendjet qorre nuk mundesh me bashkpunue -
Kur disa qorrave politik e qorave mental ua kam shfaqe ket parashikim kan qeshe me mua -qka parashikimi im doli i sakt si shum parashikime tjera q ei kam me data te shkruara me shkrime faktike .
Bashkpunimi strategjik per parashikime me shqiptar po thuajse esht i pa mundur per shkak se ata jan shum larg te kuptuarit strategji larhpamsi unitet -por me ka befasuar amerika dhe europa se si aq qorras e aq leht i lan ruset me hy ne mal te zi -kur dihet rreziku i prezences ruse ne europe dhe ne ballkan -qka benin milioneret gjerman amerikan e te tjere -ndersa mafia italiane ishte krejt pak e angazhuar aty me perjashtim te dis alidhjeve me dreogen dhe cigaret nder sa ne shqiperi mundoheshin te koncentroheshin ne skafe dhe disa transporte te krimit prostitucionit dhe naftes e droges e trasporteve tjera te njerzve e pastrmit te parave
pra askund eruopa seriozisht nuk ishte largpamse ne keto ane me rendesi aq te madhe ku ehst arteria e zemres s e europes q e lidhe europen autostradat brigjet e famshme te adriatikut dhe turizmin e kontinentin e rruget jetikisht me rendesi jashtzakonisht strategjike .
Poashtu disa nga mendje qorrat shqiptar pa kurfar aftesie per largpamsi
nga natyra egoist te smure dhe me karakter qyqare kurr nuk para shikuan dhe at para e futen neper tjera lukse e ahengje qejfesh e kotsirave tjera
thone nje fjale popullore si magjypi ne dasem krejt kot dhe pa strategji -
Disa halabak te dikurshem qe ishin dikure halabak dhe u bene pasanik as q emundej njeriu te ua sqaronte qfar do strategjije qe vjen e planifikohet dhe sa e rendfesishme ishte kjo

lirik 12-12-12 12:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kiameti fundi i botes si vjen ndryshe per veq se nepermes luftes atomike -
provokimet verikoreane jan bere shum serioze -dikur neper forume shkruanim per keto dukuri shum te rrezikshme -kush ishte i intresuar dhe sot po del faktike -
Korea veriore po ben provokimin me te madh te mundshem te nje lufte botrore -
Amerika u shpreh qarte se nes e kombet e bashkuara nuk ndermarrin hapa konkret kunder korese ajo do te ndermmerr vet -dhe kjo esht nje nisje e nje lufte botrore -nes e mund taquajme keshtu nes e kina reagon kunder intervenimit amerikan -situata paraqitet jashtzakonisht e rrezikshme pasi q e korea me raketa me rreze te gjata veprimi mund te provokoj qdo shtet edhe vet ameriken duke ja hedhe edhe ne uashington -pra nuk kan mbetur shum shtigje te lira per fjale dhe diplomaci-
Mosbesimet e mdha dhe siq e kam cekur disa her ne karakteret e njerzve te shteteve kombeve ekziston mosbesimi dhe armiqsi shum e madhe dhe poshtrimi si barbarti dhe sundimi e shkeljet mbi tjetrin ne te gjitha menyrat - por mos pajtimi kursesi me dominimin e e tjetrit po ashtu esht mjaft lufte shkaktues -
Po me duket s e per aferisht para shikimet e disa njerzve po dalin s e bota pikrisht ne keto kohra po i afrohet nje lufte e cila do te jet ajo lufte me qfar permasash e cila nuk e garanton globin aspak ne jete mbetet te shohim nga zhvillimet e rrezikshme q epo vijne

lirik 12-12-12 12:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gruevski i ashtuquajtur i kombit qe nuk ekziston maqedon paska thene se secila familje maqedonase duhet te ket tre fmi -
Kjo behet si kunder veprim i shum shkrimeve q e jan bere neper forume te internetit qe shqiptaret duhet te shtohen sa ma shum per shkaqe sigurie ne europe -sepse ata jan i vemti komb muri i gjalle qe jan penges ee dpeertimeve sllavo kineze koreane dhe te tjerve qe paraqesin rrezik per europen -
Do te ishte mire sikur tropoja te kishte me rrethine nji miljon banore e po aq kuksi -pastaj mitrovica duhet te ket dy miljon banore dhe te ket shtrirje te shqiptarve ne veri per qdo rast sigurie .
Gabimi kryesor jetik i partise demokratike ne shqiperi dhe te gjitha partive e krejt shqiptarve ishte qe shqiperia nuk e zgjeroj qytetrimin ne male ne zonat kuks tropoje e ne gjith malsine per rreth -
Kosova ka mbete e kuptur dhe pa krah nes e shkojme nga kosova per ne tirane e shohim rruges s e te gjitha malet dhe banoret jan te zbrazura -qka kosova kishte shpresa jetike dhe shum te mdha s epikrisht banoret e veriut te shqiperise do te jen kraht e saj edhe nes e pjesa ma e madhe e kosovarve vriten ne luftra vetmbrojtse me serb se paku te ket kush ta populloj persri kosoven perseri me shqiptar ne menyre qe serbet asnj9iher te mos e marrin at toke ilire por ne na duhen shum ema shum shqiptar andej kah malet banore qytete dhe industri e zhvillime sepse kosova nuk mund te mbijetoj pa pas shum banore e shim mbeshtetje nga shqiperia ku do te ishte mire sikur te behen 50 miljon shqiptar ne ballkan -
Nji numer i madh i tille dhe te industrializuar e te armatosur mund te jen krah i forte i aleances NATO DHE PERENDIMIT
MENDOJ S E SHT KOHA QE STRATEGJIKISHT TE NDERTOHET STRATEGJIA E POPULLZIMIT TE TROJEVE SHQIPTARE ME RRITJE LINDJESH KU POPULLSIA DO TE SHTOHET E CILA DO TE AFTESOHET PE RPUNE DHE SI MURI I GJALLE PER TE NDALE DEPERTIMET E INVAZONET E RREZIKSHME DHE RREZIQET Q EMUND TI VIJNE TROJEVE SHQITARE KOSOVES DHE SHQIPERISE NGA QDO ANE

lirik 12-12-12 12:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gruevski i ashtuquajtur i kombit qe nuk ekziston maqedon paska thene se secila familje maqedonase duhet te ket tre fmi -
Kjo behet si kunder veprim i shum shkrimeve q e jan bere neper forume te internetit qe shqiptaret duhet te shtohen sa ma shum per shkaqe sigurie ne europe -sepse ata jan i vemti komb muri i gjalle qe jan penges ee dpeertimeve sllavo kineze koreane dhe te tjerve qe paraqesin rrezik per europen -
Do te ishte mire sikur tropoja te kishte me rrethine nji miljon banore e po aq kuksi -pastaj mitrovica duhet te ket dy miljon banore dhe te ket shtrirje te shqiptarve ne veri per qdo rast sigurie .
Gabimi kryesor jetik i partise demokratike ne shqiperi dhe te gjitha partive e krejt shqiptarve ishte qe shqiperia nuk e zgjeroj qytetrimin ne male ne zonat kuks tropoje e ne gjith malsine per rreth -
Kosova ka mbete e kuptur dhe pa krah nes e shkojme nga kosova per ne tirane e shohim rruges s e te gjitha malet dhe banoret jan te zbrazura -qka kosova kishte shpresa jetike dhe shum te mdha s epikrisht banoret e veriut te shqiperise do te jen kraht e saj edhe nes e pjesa ma e madhe e kosovarve vriten ne luftra vetmbrojtse me serb se paku te ket kush ta populloj persri kosoven perseri me shqiptar ne menyre qe serbet asnj9iher te mos e marrin at toke ilire por ne na duhen shum ema shum shqiptar andej kah malet banore qytete dhe industri e zhvillime sepse kosova nuk mund te mbijetoj pa pas shum banore e shim mbeshtetje nga shqiperia ku do te ishte mire sikur te behen 50 miljon shqiptar ne ballkan -
Nji numer i madh i tille dhe te industrializuar e te armatosur mund te jen krah i forte i aleances NATO DHE PERENDIMIT
MENDOJ S E SHT KOHA QE STRATEGJIKISHT TE NDERTOHET STRATEGJIA E POPULLZIMIT TE TROJEVE SHQIPTARE ME RRITJE LINDJESH KU POPULLSIA DO TE SHTOHET E CILA DO TE AFTESOHET PE RPUNE DHE SI MURI I GJALLE PER TE NDALE DEPERTIMET E INVAZONET E RREZIKSHME DHE RREZIQET Q EMUND TI VIJNE TROJEVE SHQITARE KOSOVES DHE SHQIPERISE NGA QDO ANE

lirik 12-12-12 13:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Milorad dodik i ashtuquajturi president i repbulikes serbe ne bosnje e cila nuk ekziston dhe nuk do te ekzistoj asnjiher -pamvarsisht se deshiron rusia spanja franca italia portugalia belgjika etj

ky far presidenti paska reaguar ashper paska reaguar kunder ambasadorit amerikan ne bosnje
i cili paska thene se qdo ssistem mund te rrezohet e te shembet
duke luftuar me kryengritje per lirine

duke aluduar ne okupatoret serbo shkie -qe zaptuan bosnjen ilire -
deri sa perendimi nuk e kupton se bosnja duhet ti mbetet boshnjakve dhe se duhet te organizohet nji aksion pastrues i ngjajshem si oluja kroate
per te ndjeke keta qetnik ardhacak ne serbi nga te gjitha anet e perendimit te ballkanit -ather perendimi i ballkannit do te jet ne rrezik kjo pjese e europes siq esht bosdnja kroacia sllovenia mali i zi pjesa emaqedonise greqia kosova shqiperia -
me serbet duhet te kryhen punet shkurt vojvodines ti jepet shtet ne vete dhe te perfundoj porxesi i pa drejtesive qe ngriten nje serbi kaq te madhe qe nuk ishte terotor i tyre ansjiher ne historine enjerzimit pra perendimi duhet me ja vu gishtin kokes njiher emire per veprimet e veta se
serbet nuk kan vendin ne bosnje aty -dhe kjo deshmon se serbit nuk duhet me i dhene askund a zil sepse ku dfo qe shkon azil don te formoj shtet pansllav


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:28.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.