Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 22-02-07 11:55

Ju lutem klikoni nė njė nga ikonat e pėrgjigjeve tė shpejta ne postimet e mėposhtme pėr tė aktivuar Pergjigjet E Shpejta.

lirik 23-02-07 08:19

Shekujt Ti Fala Ty
 
Shekujt ti fala TY

SHKRUAN XHELAL FERIZI
shekujt ti fala ty
shpresat ,dhe fjalet,me te bukura
ne ato dit ,qe nuk mundem me i perkthy
as ne gjuhet luleve me te lumtura

un ne asnje jetė
edhe sikur ti kemė me miliona
nuk mundem aso kohe me gjetė
si kohen ne ditet tona

o kohė o kohė e kaluar
qe me bėn tė shkrihem, si dyllė
po pse u bėre e shkuar
ti ishe, kalimthi nje yllė

tash edhe kujtimet,po ,me rrėshqasin
disi nuk jan si at;herė
aq embel,te shkuarat s, po me flasin
e largt me duket ajo pranverė

keshtu nga njeher,po, me shkrihet
a thue ,po zbehet,ngadalė
se loja e,ksaj jete nuk dihet
ne shekuj kah don me dalė

se jeta qenka nje rrokullisje qe ecė
qe jep e merr, rrugve te gjata
kujtimi te mbytė kur te ngecė
ne mendje te kaluares,si,flaka

tash rrudhat gjithnji e ma teper
te ligura,belbzojnė me lot
o zot at kohė te vjeter
pse shkurt ma le n, ket botė

xhelal ferizi Nga MITROVICA VARGJE ME TITULL
SHEKUJT TI FALA

lirik 23-02-07 08:40

Dy Gjarpij
 
DY GJARPIJ

SHKRUAN XHELAL FERIZI

TE DY DUKESHIN T E BARDHė
NE NJI DITė me diell
rreshqitshem kishin ardhė
ne jeten time si qiellė

un nuk kisha djallzi
si mikrpits i gjerė
sa qielli isha,me gjersi
pa sherr,si e embla erė

ata zvarritshem ne konak,
u futen te dy ne besė
me hynė nen lekurė e gjak,
me lan per jet duke dėnesė

ah sikur vetem ne ket jetė te ishte
do te u bėja hallall
por druaj edhe ne at jetė me tallje marrezishte
nuk me lejnė ,gezim te gjallė

me mbysin edhe atje
se duken si engjuj,te lehtė
as mendjen nuk mundesh me ua ble
zvarriten te mbshtjellur me fletė

te hyjnė pastaj ne gji
,te hyjnė ne hise jete
oh ku ta gjej nje magji
nje hajmali per vete

te mbrohem nga kesi pickuesa
qe hanė me aq bukuri
te mbrohem nga keta mashtruesa
gjarprisht qe tė pijnė ardhmeri

ndoshta prej kėti kafshimi
i madhi zot me sheron
me mbronė nga ata djaj krimi
qe msyjnė,ne qerdhen tonė

dikur kur ishte besa
nuk ishte ky rrrezik
por sot qe u shkri si vesa
ruaju,nga qdo armik

gjithqka q e le o zot
mbi gurė e druj e dhe
tinzrinė pse e le n' per mot
me vra nder kombe e fe

shkruar nga xhelal ferizi
titulli dy gjarpij

lirik 23-02-07 09:17

Vetmia
 
VETMIA
shkruan xhelal ferizi

nese ka ne ket bote llahtar qe nuk kaperdihet esht ajo vetmija
nes ka kush ne ket botė qe ,si tmerri pihet! ajo ėsht dora vet
urrejtje permban ,e vujatje per kah kalorija
ajo te gJith shekujt i len shkret

ajo te bėn vete me vete me folė
ajo te nxinė si ,katrani,me ngadalė
nese ne kėt jetė ndonjė blozė ka mbet si simbol
ajo esht qė mbi glob ka dalė

vetmija armik i mbrendshem i shpirtit
ma i ziu satan mbi dhe
ia kalon edhe atij akullit me te ngrirtit
hasmi ma i madh nder kombe e nder fe

vetmia e tremb edhe vdekjen trishtuese
ajo tremb harabele e zogj ne qo degė
ajo esht nje damkė ferri shkretuese
esht prodhim i varrit qe nuk t e len kund shteg

urreje vetminė luftojeni me shpata,
me lule ,t rreshtueme pranė e pranė
ndiqeni me vargje me lutje te gjata
ndiqeni me yjė e hanė

vetmija esht ngjyra ma e zezė e pendimit
ajo mos te raftė per hise
vetmija esht ,nama ma e zezė e mallkimit
u shoftė si pjellė me farė e me fise

vetmija esht terri i zi qe t, kafshon
nuk kapet e gjallė me dorė
por esht nje ,shemtim qe shekujt I lengon
ma e ftoft se akulli me borė


vetmija esht hije qe ka lindė nga varret
dhe ndjekė gjallesa mbi dhe
e djegshin o Zot pezhgvet e zjarret
mos pastė kund vend nder ne

luftojeni vetminė ndertoni kala harmonike
mos e leni nga mbrenda si krymb me ju bre
qelni sikur fletet me fije gjenerike
mbani duart shtrenguar ju kombe e fe

shkruan xhelal ferizi nga mitrovica
titullin vetmija

identiteti emri ne qdo poezi lirik apo poem
behet per shkak se autori esht me emer te verrtet
dhe se i duhen punimet e identifikuara
kerkojm mirkuptim nga lexuesit pra
ky esht shkaku pse ne qdo punim
shkruhet emri i autorit me emer te verrtetė
dhe vendlindjen

lirik 23-02-07 09:57

pendimi
 
Pendimi

DIKUR NUK E NJIHJA PENDIMIN
se shekullin e kisha te ri
por kur thellė e njoha ,pervlimin
at,her ,fillova me u shkri


kur preka gjithqka nė arsye
edhe detin me pendė e,gjyqe
kur nisa buken me thye
nder hijet ku kndonin qyqe

kur rrudhat e jetes te thella
i preka me joshje me cak
kur zemrat e zeza shpella
i pashė me te larmishmin gjak

kur kengen e msova nga djalli
kur engjujt i pashė si heshtin
kur preka ne shekuj halli
kur pashė satanin t, kerleshtin

kur preka ne teh te shpates
kur penden e futa me maje
kur rashė perdhe monopates
pendimet mu shndrruan ne vaje

kur e pashė ne sy
falltorin me kozmetikė
kur e pashė ,fjalen nen dry
fillova pendueshem me ikė

kur i pashė lutjet n, per varre
e gjamėt ,duke shkulur flok
kur pashė sa turpe e marrre
e gjakun mbi borzilok

kur e pashė mashtrimin
ne krye te vendit ,nderohej
kur e,kam pa,te rrejshmin betimin
brrylas mbi fron qe afrohej

kur e pashė se,pa meritė
ne maja njitet i ligu
i drejti po kjan per qdo ditė
mu kput,nga dy brigjet vigu

kur e pashė se fiton makutrija
fiton gjithmonė bizari
q, me duhet o qiell drejtsija
kur nga goja ma merr tradhtari

kur e pashė se mundin
s ta njohin as qiel as mot
kur e pashė s e fundin
ta shkruuajn,dyftyrshat me lot


i, thashė at,herė pendimit
ma heret ku ishe ti
me pendė te thellė te qortimit
e gjuajta vonueshem ne bri

kur i kam pa qeshjet me maska
zgerdhimjet e engjujve nga halli
kur kam pa duke u be shqipe laraska
ne thunder,te pandershmit kah renkojn dheu e zalli

kur shekulli im u menqurua
me thijat e tijė te vona
pendimi q e, mu afrua
nuk ishte ma ,pranė ““kohė e jona

shkruan xhelal ferizi
tutulli pendimi

lirik 23-02-07 10:46

Hapat E Mi
 
Hapat e mi

shkruan xhelal ferizi
nga Mitrovica

O HAPAT E MI SA SHEKUJ KENI KALUAR
sa caqe keni deshtu
sa shpresa keni takuar
sa brigje keni rrafshu

o hapat e mi,ku e,keni te fundit cak
ku, e arrini at maje
mbi kohra po shkelni ,neper,te perthurshmin lak
kush ju furnizon damaret ,deshirat me gjak ,kuraje

ju q e,kaluat rruge terthore e,mundime
neper akuj jeni ngri
keni ecė siperfaqeve,mbi,perbuzje e aktrime
keni shkelė neper te ftofta vetmi

jeni ngri sa herė deri ne zog ne palc e ne gju
keni provua akullin me shtresa
sa larg nga vendlindja hasmi ju ka largu
keni kerku strehė ku nuk ishte besa

hapat e mi,kah shkolla e prej shkolle
sa herė,lodhshem keni dalė
sa shum jeni lodhė ndjekjes mendjeholle
sa barrė te randa keni mbajt sa fjalė


hapat e mi pse ju peshė keni mbajtė kaq globe
qe barrė ėsht e tjeterkujė
sa shum keni ecė neper teh e kobe
mbi gurė e mbi dhe mbi lot e mbi ujė


o hapat e mi qe ju kan drejtu mendimet
ndjeksit me busollė demone
vallet kur me hapa, si art keni lu
mandej mbas valleve,neper rrug zezone

mbas tymi e mbas flake mbas tanku ,mbas rrote
kahdo keni qit,rimimin
keni lan aq gjurm neper caqe bote
ideal e patet flijimin

o hapat e mi parashkollorė
e te moshes s e,njomė rinore
pa ju nuk do te isha neper dhe botror
me pend tash ket ,t mendueshme memorexhelal ferizi MEE TITULL HAPAT E MI

jEtA_1 26-02-07 13:44

[COLOR="Red"][I]
lirik te lumt per fjalen e bukur shqipe qe din ta shprehesh ne keto poezi tuat , ketu ne kete forum kemi shume adhurus te poezive per ate te falenderoj qe na mundesove te kemi se cka te lexojm , te uroj suksese ne shkrimet tua je i mirpritur me keto vargje ne forumin ton Dardania.de[/I][/COLOR]

lirik 27-02-07 09:29

falenderim
 
Jeta ,ke nje emer te bukur e gezofsh dhe paq jete te gjat e fat,uroj qe te kesh edhe mirsi ,e lumturi edhe realizim deshirash.
sa bukur te mbanė fjala dhe shoqerija ,esht verrtet embelsi shiprtrore,kur dikush shijonvargjet e tua dhe knaqet me vargjet e tua.
ju qe keni dalė ne ket vlersim jeta ,te falendderohem.per rreshtat tu pak jan por te vizllueshem,te lezetshem. knaqem kur rinija njerzit populli mi don vargjet ekush esht ai qe nuk ndjen knaqsi kur e don dhe e perkrah poplli i vet dhe ne pergjithsi njerzit.
fjalet e tua jan te ardhura si ujė kur i eturi ne shkretirė ece neper saharė me buzet shkruam,ashtu po eci un nga malli dhe vuajtja neper perendim qe gati 30 vite i harruar ,ti me gjete e para ketu ne ket faqe dardania , ne fakt i pari kam qen un qe kam shkruar meeazhe private vendases time nga Mitrovica amazona mandej nakit ty dhe tjer moderatorve te forumit ,disa ma kan kthy pershendetjen edhe ti je ajo q e ma ke kthy
por edhe amazona ajo ishte e para qe ma ktheu pershendetjen ,dhe mirseardhjen en forum. Por ti je e para qe dole publikisht ketu ne faqen time,em dhan ket koment te hskurt opor te bukur ,me dhe ujė ne mes te shkretires.
se qka don em thanė kur nje bashkatdhetarė apo bashkatdhetare te flet te thot nje fjalė
e din shpirti i mergimtarit qe dihgjet si qiri i permalluar.

Falenderim TE MADH TY JETA QENKE EMER SIMBOL jeta esht ne lule ne bime ne njerz
jeta esht simbol i ekzistences s e materjes dhe te krijesave ne te ,prandaj per ket emer kaq te bukur qofsh me fat e paq nje jet si mjalta te embel dhe te bukur siq ta do ty shpirti e zemra jote .
pres edhe bashkatdhetar tjerė se un me vargje per ju po dal ,se shpirtin ekam plot vargje vet por keto vargje perveq ndjenjave te mija kam deshir me prek edhe neper ndjenja te njerzve se nukesht intresdant edhe per vete prandaj komentet e bashkatdhetarve ne temat emija jan te lira urdhroni komentoni edhe kur shihni diqka q e nuk shkon ne vargje te ndezim pra diskusionin dhe vlersimet un jam per levrime te thella sepse keshtu pasurohemime dije e kerkime neper vlera .

NUK PO GUXOJ TE NESHKRUHEM SI POETI sepse ket titull duhet me ma dhanė peni qendra e shkrimtarve por po shkruhem si krijusi i vargjeve epiko lirike xhelal ferizi nga Mitrovica.
ne forum kam dal me emer dhe mbiemer te verrtetė esht veshtir kjo pune por meqense e kaluara ime ehst i“ntresante shtyrjet e mbrendshme shpirtnore nuk me lan me dal me nick name ,nga mbrenda kam vulkane te medddha dhe nuk ja vlen qe te mshefem pas nick names ato vullkane duhet te dalin ne siperfaqe ,jan vullkkane vargjesh qe jan ndrydh tridhjet vjet dhe padrejtsitė e medha edhe ndaj meje edhe ndaj popullit tim ,ka plot deti ku me marrė uj prandaj nuk deshta te qendroj prapa perdes por emri i vertet i ka ehde veshtrisite veta ne forum por un nuk thyhem nuk jam thy dhe nuk do te thehem .

siq ka then naimi , Ne mes tuajin kam qendruar dhe jam duke u perveluar,
nuk jam un si ai por deshta te marr shembull nji shkrimtar se kur dua me ,shpreh diqka shpirtrore .

TE FALA TY SHUM JETA DHE PRES qe te dalin edhe tjer komentues lexues se heshtja esht
armik nga heshtja nuk jetohet

Leximet e publikut e mbajn autorin dhe vullnetin ja japin
kaq per sot e bnderuara bashkathdetare pershendetet e dhe mirnjohjet e mia siqnerisht

xhelal ferizi

liriku

lirik 27-02-07 11:20

loti i yllit
 
[CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462738&postcount=11"][B][U]11[/U][/B][/URL]

[/LEFT]

[LEFT][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/post_old.gif[/IMG] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462773&postcount=12"][B][U]12[/U][/B][/URL]

Loti i yllit

shkruan xhelal ferizi

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjirė
qe e,kan lidh ,me fjalė,planetin,
qe e kan lidhė lirinė mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po lejn kund fush as mal,
me ec n' shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,prit,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prek,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, ylllit t ,qiellit
a s' ma falė at gjuhė qiellore
edhe at shprehje t' ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s' arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prekė me inde thell
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,ditė t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridhė dhimbshem diell e hanė
qe dridhė vajshem kangen t ,fyllit
nji pikė n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur t; i .hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurm e shekuj kan me t, shkri


POETI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 12:03

shqipnija etnike
 
[CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1456435&postcount=3"][B][U]3[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1456435", true);

shqipnija

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA


tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmon ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrrue neper stina
kenget e pervajshme t' ka kndue kanarina
ti je vet vuejtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė e pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper degė
tij je shkrumbi i zharit qe shekujt t kan djegė
ti je nana e jonė ne jem bijt e tu
ku ti marrim gjurmet n etni q e t jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kerkrojm n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nan shqipnija etnike me gurė
dielli t ka dhan gjak e toka t dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gurė e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n shend
shekujt shkrijn mahni
fjal nuk gjeJnė as malet
t bukura i ke kenget edhe festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana t' pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te fal dritė qielli te fal shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike
poeti xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon te shkruaj VARGJE
SE VERAGJET PO I KERKON QIELLI E DHEU E HAPSIRAT E PA FUNDmbani n mend

poeti xhella ferizi do ta mbush qiellin me vargje


Qielli do t mbushet me vargje

SHKRUAN XHELAL FERIZI


qielli do t embushet me vargje
hana me to do te shkruhet
edhe ato alqipelargje
ku jeta e hesHtur druhet
vargu i im do te mbrrijė
qdo kush ne per mriza ta dijė
edhe hieja e flladit me erė
le ta dij edhe prilli n pranverė
se n varg kam me i qendisė qdo curril
kur bjen si shiu mbi zmeril
mbi gur te zmerilit n vizzlimė
shartim i shartimit qe shkrinė
refleksin me dashurinė
shkelqimin me bukurinė
shkelqimin me rrezatore
te gurve kristalore
qe me hanen e bukur te re
vizllojn si rruazat ,ne pe
ne pe te bukur rreztar
si guri ingji me ndjt var
nen yje te qielltit kopshtar
kopshtar pra qujet ai pyll
qe emban te mbjellur qdo yll
e ai esht kopshti qeill
qe lulet i ka me kuqrrem
e rrezet i ka si rrem se
dielli e duket si ballė
me ngjyren e qell si all
si i madh ndoj portokall
i mbjellur ne kopsht qiellor
e vargu im,arbnorė
mundohet ta mbrrijė me dorė

shkruan xhelal ferizi
titullin qielli do t mbushet em vargje
Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi
VARGJE NE VAZHDIM

ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qe kur te mbjellem nder kopshtije
e lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t flas vargune shkrimit
jam sternip ah i gjerjg fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djal i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu yne diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n per fise t' tana
PRANDAJ TI BOTA E NJERZISė
lshoj pak sytė mbi dhe t shqipnisė
gjith kah esht ajo atnike
shihi fushat dardanike
ku e shtron synin i shndtritshmi ylli
qe e lmon n drit qdo trup keryelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jone ehst ylle n per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai ehst n germa curril hane
ai esht bimė e tok s dardane
me dasht diellei han i ndalė
kur ta nxjerr magjike at fjal
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me ken qeillore
rreze dritesh thurė n pun dore
qe vargusun n trup t lakeses
bjen me rrshit nder pika te veses
me rreshit nder vesė nder fleta
vargu yne pra esht vet jeta
sse ne jem shqiptar mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qee i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdh prej ylli
me dhe tonė qe mban druj pylli
pylli i jone qe qe esht megjije
qe s ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijn kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MITROVICAPER NDONJE GABIM TE MUNDSHEM APO LESHIM NE GERMA NA FALNI LEXUES MA VONė E PERMIRSOJMė AUTO RI XHELALI


vazhdon ne pjesen e dyte punimi i vargjeve


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 20:07

Ujrat po shterren
 
[URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools"][COLOR=#ffffff]Funksionet e Temės[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadtools"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch"][COLOR=#ffffff]Kėrko nė Temė[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadsearch"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61"][B][U]61[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471726", true);

[/LEFT]

[LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62"][B][U]62[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 20:07

Ujrat po shterren
 
[URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools"][COLOR=#ffffff]Funksionet e Temės[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadtools"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch"][COLOR=#ffffff]Kėrko nė Temė[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadsearch"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61"][B][U]61[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471726", true);

[/LEFT]

[LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62"][B][U]62[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 23:36

Nuk i njoh njerzit ne sy
 
Nuk i njoh njerzit ne sy

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nuk po i njoh njerzit ne sy
se maskat i paskan te rafinimit
te mbyllura nga djalli me dry
thell mbas peLhurave te mashtrimit


SA DO QE DIOPTRIJA IME E JETES
kA OFRU ZMADHIME TELESKOPIKE
nuk shihet ne sy formula e te vertetes
mbulohet nga ekuilibret kozmetiike

sa keq o zot si nuk shihet qellimi
ne sy pse te mos lexohet
nuk shihet ne disa sy as ma i vogli aktrimi
nga e padukshmja ngjyrė maskohet

ah sikur ta kisha optiken reale
sa qielli me kupė ne hapsirė
sikur t, kisha shkollė e praktikė digitale
me i pa hipokritet ma mirė

ne sy kur shikoj nuk i lexoj dot
te fshehtat enigmatike
dikush i mbulon me hileqare lot
dikush me qeshjen magjike

prandaj viktim mbeta ne ket shkollė
s kaloj dot ne provime
se njeriu qenka si ai djalli i hollė
me caqet plot maskime

ku ta gjejė nje magjike lexuese pasqyrė
qe sheh ma thell ne sy
ne te fundit gjene ,ne ballė e fytyrė
se besa n per shikime me ka thy

ah shikimet nuk qenkan treguese
bussolla per strofujt t djalllzisė
pse aftesi e tyre qenka aq mashtruese
me i mbshtjell me ngjyrė te padukshmerisė

e un kah te shkoj me kto te siqerta mote
me te kthjelltit sy pa mashtrim
kahdo qe te silem rrethe rreth ksaj bote
do t e mbetem i besimeve viktikmė

nuk ka nuk prodhohet s ka dalė mbi dhe
lexuesi ne sy per zbulim
edhe sikur tdel kish nde rkombe e fe
mashtrim permbi mashtrime shkruar nga xhelal ferizi
titulli nuk i njoh njerzit ne sy

lirik 28-02-07 00:29

Me besė
 
Me besė e mdhunė

SHKRUAN XHELLA FERIZI

ME BESė ERDHA NE DINė
Nė BESė ME PRENė TURK E LATIN
EDHE KUR NE BESė ERDHA ME KRYQE
Ne besė me prenė si nji qyqe

edhe kur u bėra si ata
kur lojen e luaja te tyre
me fe me; kishė kah na zuri nata
shqiptarė i caktuar qdo detyre


hyna pastaj ne pravoslave
ne kohen e car dushanit
NE fe te sveti save
por deshten te me bejn t; pansllavianit

s; me lan jo asnjeherė
shqiptar te jem perherė
me tha se je latin
kur kryqin e mora ne shpinė


kur e mora kryqin ne ballė
prap se prap s me ndihmuan
u dogja mbi gur e zallė
me fe gjithmon me tregtuan

me deshten jo me fe
as pper hir te kryqit
pa komb e pa atdhe
me deshten gjith udhkryqit


s' me deshten ne sveti savė
e as si katolik
me deshten si pansllav
romak mbi albanik

nuk ishin ata per fe
aty s eksihin halLin
por gjuhen ku jam le
ma donin qe t ,ma kallin

se turku hiq per dinė
ps e kiSha tespinė
pse e kisha gjaminė
nuk e kishte cakun
por turk te ma bej gjakun

u pa pra puna e juaj
ah ju o shkelsa t huaj

u pa se ku as si shkje
s na donit permbi dhe
veq me na shkye n mish
me copa njiqInd fish

as eshtrat per nen dhe
mos ma i na lan ne
as ne tok as n det
rrasizem ah medet

e mjerė perandorija
qe paster kah etnija
i donte tokat t mija
pa asnje shqiptarė
veq n lisa me i pa varė

keshtu edesht latini
edhe truku per kah dini
keshtu e desht ai grek
etnija jon me vdek

aman oj amerikė
nuk kam ma qka te them
me ben te fortė o mik
se hasmi do t, me then

o sot e kurr nder mote
o sot o asnjiher
qe token kastriote
t mos mmsyjn ma asnji fjerė

s e me ta nuk qitet n krye
sa t verber jan mbi dhe
sa keq duan me na thye
per tokat qe i kem ne

ata duan qe ne
si dje si sot si n, mot
t mos kemi gjurm mbi dhe
ps e kshtu o i madhi zot


po tokat jan me hise
te parve qe na i ,lan
ne nuk shkuam n, per fise
ndoj dhe te huaj me nxanė

po q, flas un mendjelehti
se jeta s' esht drejtsi
veq arma qe pran veti
ti mbron ato tapi


prandaj me arm e liber
ruani ato troje
shqiptar me ekuiliber
me shqipen at gjuhė goje

mbani bashk me dorė
te gjith ju njeri tjetrin
se hasmi ju ben horė
nuk pyet per t, ri as t vjetrin

nuk pyet per fmi as djep
nuk pyet as per moral
ju djeg me vrri e shkrep
ju djeg me fush e mal

ju djeg neper oborre
jud jeg ne dhom e shtrat
ju mbush me gjak e vorre
qdo lug e monopat


e nese ju shqiptarė
nuk rrini lidhun n jetė
si fijet bash mbi barė
si duhku lidh me fletė


ndihmoni njeri tjetrit
si t gjith te nji familje
se ju rrethojn lugetrit
nder shekuj e n vigjilje

dikush t, ndihmoj atdhe
dikush pak me biznes
dikush me komb e fe
ti lidhė shqiptart me besė

mos leni kend te varfer
ndomojeni me e ngritė lart
kru t' gjith te jem me i vater
te fortė ne europ ma lart

at herė askuSh me ne
me nis nuk guxon plojė
e dijn s e gur e dhe
ju digjen me nis lojė

vraponi o shqiptarė
vraponi me kushtrim
e mblidhi diejtarė
jetoni si komb trim

varfrin shqiptar luftoje
se bashku ta luftojm
ndergjegjen gjith pastroje
me pun ma mirė te shkojmė

ju vet e keni pa
te mbysin me varfri
te ndajnė me bab e vlla
ti blejn vashat n kurvri

mos le o shqipja e lehtė
tue pas at tokė t ;prodhimit
afroje vllaun ne jetė
mos luaj me lojė t; mjerimit

bashkim bashkim fshatarė
qytete t, shqiptarisė
n fabrikė ne fushė e arė
kah kulmi i pasuris

shkruan xhelal ferizi
titullin

lirik 28-02-07 18:14

me besė e dhunė
 
titulli i vargjeve me lart esht

me besė e dhunė ,,,,, esht titulli i vargjeve


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:30.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.