Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Politika (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=108)
-   -   Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=29319)

GjIlAnAsI_cSi 19-02-10 19:56

Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[IMG]http://www.koha.net/repository/images/19-Kumanova4.jpg[/IMG]

Kumanovė, 19 shkurt - Fshatarėt shesin kafshėt shtėpiake, ndėrsa nuset floririn, pėr tė grumbulluar paratė e udhės sė gjatė e pa kthim.
Nė Kumanovė kurrė nuk ka pasur kaq shumė ofrues tė arit sa kėto ditė, ndėrsa pazari i gjėsė sė gjallė ėshtė mbushur pėrplot me kafshė shtėpiake.
Tė gjithė kėrkojnė tė shesin dhe vetėm shesin, ndėrsa me paratė e fituara blejnė bileta pėr nė njė drejtim. Shqiptarėt po shpėrngulen nė mėnyrė tė heshtur, shkollat po boshatisen.
Pronari i argjendarisė “Rexho”, Rexhep Hasani thotė se ka shumė njerėz qė ofrojnė ar pėr tė shitur. “Kjo nuk ėshtė pėr mirė, pasi ari blihet pėr qejf dhe shitet pėr hall. E shesin se po ikin nė kurbet. Nė tė dy dyqanet e mia vijnė plot njerėz pėr tė shitur ar. Nė 90 pėr qind tė rasteve nuk ia marrim, se ato i shesin pėr zor, gjė qė nuk ėshtė mirė”, deklaron pėr gazetėn “Lajm” pronari i kėsaj argjendarie.
Rexhep Hasani ka 23 vjet qė merret me kėtė punė dhe nuk mban mend asnjėherė njė numėr kaq tė madh njerėzish tė interesuar pėr tė shitur arin. “Kėshtu s’ka bo vaki asnjėherė, as nė luftėn e Kosovės, as nė luftėn e Maqedonisė. Kjo nuk ėshtė shenjė e mirė pėr ne”, thotė ai, duke sqaruar se vetė personat qė ofrojnė arin pėr tė shitur ia tregojnė arsyet pse e bėjnė atė.
Ndėrsa numri i nxėnėsve qė largohen nga shkollat sa vjen e rritet. Vetėm nė shkollėn fillore “Bajram Shabani” nė Kumanovė, 12 nxėnės kanė marrė fletėshpėrnguljet, ndėrsa disa tė tjerė presin qė t’i marrin sė shpejti.
“Pėr momentin kemi 12 nxėnės tė larguar, ndėrsa ditėve tė ardhshme pritet qė tė rritet numri i nxėnėsve qė kėrkojnė tė marrin fletėshpėrnguljet”, tha Ylber Limani, drejtor i kėsaj shkolle.
Ai sqaron se ata nuk mund t’i vlerėsojnė si tė larguar nxėnėsit qė nuk kanė marrė fletėshpėrngulje. “Veē nxėnėsve qė janė larguar ka dhe plot prindėr qė interesohen pėr procedurat”, thotė ai.
Edhe nė 11 shkollat e tjera fillore tė komunės sė Kumanovės dhe Likovės, situata ėshtė e ngjashme me atė tė shkollės “Bajram Shabani”, ku dhjetėra nxėnės kanė marrė fletėshpėrnguljet.
Lidhja e Arsimtarėve Shqiptarė (LASH) nė Kumanovė e Likovė ėshtė e brengosur pėr situatėn. “Numri i nxėnėsve nė kėto dy komuna pėr ēdo ditė e mė shumė po zvogėlohet, sepse nxėnėsit me prindėrit e tyre po shpėrngulen masivisht pėr nė Belgjikė, Francė, etj. pėr shkak tė kushteve tė rėnda ekonomike, papunėsisė, paperspektivės dhe jostabilitetit tė vendit tonė, e atje po kėrkojnė azil”.
Psikologu Lulėzim Murtezani thotė se kjo ėshtė njė mėnyrė moderne, bashkėkohore e asimilimit tė njerėzve. “Tash nuk kemi asimilim me dhunė, asimilim institucional, por kemi njė mėnyrė tjetėr, kemi pasaporta dhe kemi liri pėr tė ikur. Edhe kjo mėnyrė e asimilimit ėshtė shumė e rrezikshme. Nėse nuk kemi strategji pėr tė bėrė punėsimin, sidomos tė tė rinjve, nuk do tė mund t’i themi stop kėsaj dukurie”, thotė ky psikolog.
Ai sqaron se viktima tė kėtij asimilimi janė kryesisht familjet qė nuk kanė kushte tė mira ekzistenciale. Sipas Murtezanit, problemi do tė vazhdojė deri nė momentin kur institucionet tė marrin masa pėr ta penguar atė. Kushtet ekzistenciale, tė cilat gjenden nė majėn e piramidės, janė faktori kryesor qė i detyron kėto familje pėr tė marrė rrugėn e shpėrnguljes.
“Meqė kėto nevoja ekzistenciale nuk plotėsohen, ata gjejnė rrugė tė ndryshme. Nė rastin konkret, qytetarėt duke mos pasur perspektivė, marrin rrugėn e largėt. Shumė njerėz janė tė rrezikuar, janė nė gjendje jo tė mirė ekonomike dhe vizioni i tyre ėshtė qė me ēdo kusht tė shkėpusin rrėnjėt nga ky ambient dhe normalisht shpėtimin e gjejnė nė njė ambient tjetėr”, thotė ai.
Javėve tė fundit dhjetėra autobusė tė mbushur kryesisht me shqiptarė nisen drejt Belgjikės, Francės, Austrisė, Gjermanisė e Zvicrės.

bert 19-02-10 20:59

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
tani qenka koha me ble ndonje toke apo pasuri atje pasi jua merr tja thuash falas. Le te ikin ne evrope se me pasi vijne prape dhe punojne refugjat bash ne token e tyre si shqiptaret e shqiperise

Idila 19-02-10 23:52

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :([/SIZE][/FONT]

LABI 20-02-10 00:02

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[quote=Idila][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :([/SIZE][/FONT][/quote]

c'ma ka dhanee nje idee kjo ofshimaaa.. CKa thu a kishte me shkrepp si ktyre here.. me HAP NJE AGJENSION , A KOMPANII ( si ktyje here qe i qitshin shqiptaret jasht e ju mershin pare)... UNE ME HAP NJE AGJENSION PER KTHIM , a THUU A KA LEVERDII, :biggrin: :biggrin:

Makresh 20-02-10 00:25

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
Shpresoj ti kthejn krejt me viza e pa viza !

Makresh 20-02-10 00:44

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
Po nese keto jan pasojat e hyrjes se shqiptareve ne EVROPE, atehere duhet ti themi JO Evropės ! Kjo qenka ne dem te tonin ! Situata do te ishte dy a tri fish me kaotike ne kosove apo shqiperi !

Oqeani 20-02-10 02:03

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
Javėve tė fundit dhjetėra autobusė tė mbushur kryesisht me shqiptarė nisen drejt [COLOR=red]Belgjikės[/COLOR], Francės, Austrisė, Gjermanisė e Zvicrės.

Jo me larg se 200 m nga vendi qe banoj zbrazen autobuset !!! - Edhe nga dritarja mi zen syri !!!

Uragani_99 20-02-10 02:07

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Po,Maqedonia po zbrazet nga shqiptaret.Autobuset perplot me familie shqiptare,burra,gra dhe femije, cdo jave ja mesyjne Europes Perendimore.Agjencite turistike ,matrapazet,hajnat ,grabitcaret,shfrytezojne rastin per perfitime te parave te pista pa u lodhur fare.Zbrazja e trojeve shqiptare ne Maqedoni po ndodhe dhe kjo nuk po ka te ndalur, eshte tragjike dhe fatkeqesi e madhe per shqiptaret ne pergjithesi,faktori politik shqiptar ne Maqedoni paraqitet i verber dhe i shurdher dhe po qendron ne heshtje thuajse nuk po ndodhe asgje........fleni te qete o Ali Ahmeti dhe Menduh Thaqi ,kjo eshte politika e juaj e djallezuar tani e kurorezuar me egzodus te bashkevendaseve te juaj.............me nderime ...Uragani_99[/I][/SIZE][/FONT]

Gentiani 20-02-10 14:41

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[SIZE=2]Te shesin munden, qe nga ari deri ne pule... ama shperngulje nuk mendoj qe do te ishte. Eshte nje hov, qe kane marre ne mungese te informatave, se eshte duke i pritur dikush akoma ne Evrope, por do te jete nje gabim i madh per ta. [/SIZE]

[SIZE=2]Pikerisht marreveshjet e liberalizimit te vizave dhe funksionimi i tyre eshte si rezultat i oblgimit te atyre shteteve, qe do ta kontrollojne migracionin- levizjet e popullatava, marreveshja per pranimin e refugjateve, e cila vlene njesoj ne gjitha shtetet e EU-se.[/SIZE]

[SIZE=2]Munden te dalin te levizin, por qe do te gjejne zgjidhje, nuk e besoj. Hey People, koha e migracionit te levizjeve, po dal, por nuk dij kah te shkoj e nga te ja mbaj ka perfunduar ! tani eshte serial i ri, me regji komplet tjeter.[/SIZE]

[SIZE=2]Eh, po ē`kane per te ja ngjulur Serbise me Maqedonine ti debojne jashte zones se liberalizimit te vizave :tongue:[/SIZE]

................................................................................................................................

[B][SIZE=4][COLOR=#000080]Pse po zbrazet Lugina dhe Maqedonia shqiptare?[/COLOR][/SIZE][/B]
[FONT=Verdana][SIZE=2]
[I]Pas liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Serbisė, Maqedonisė dhe Malit tė Zi prej dhjetorit tė vitit 2009 pėr nė shtete e Evropės perėndimore janė larguar rreth 10 mijė shqiptarė tė Luginės dhe rreth 200 mijė shqiptarė tė Maqedonisė. Kjo po bėhet pėr shkaqe tė ndryshme, ndėrsa shkaktari kryesor ėshtė varfėria dhe joperspektiva e tyre pėr njė jetė mė tė mirė. Politika shqiptare e kėtyre vendeve duhet tė hartojė plane zhvillimore ekonomike sa nuk ėshtė bėrė vonė, sepse nėse vazhdon kjo krizė mund tė shėrbejė si gjenerator i krizave tė ardhshme sociale, por edhe i turbulencave mė tė mėdha nė rajon. [/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana][SIZE=2]

Shkruan: [B]Fehmi Ramadani[/B]

Pas liberalizimit tė vizave pėr shtetasit e Serbisė, Maqedonisė dhe Malit tė Zi nga Bashkimi Evropian, qė nga periudha e fundit tė dhjetorit tė vitit 2009 qytetarė e kėtyre vendeve kanė vėrshuar me tė madhe shtetet Evropės perėndimore, por edhe mė tė largėta.

Nga BE-ja kjo ishte bėrė pėr qėllim qė kėto tė shtete tė ndihmohen nė lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė vet dhe nė mbėshtetje pėr tė tejkaluar krizėn ekonomike qė kanė kėto vende. Mirėpo, efektet e kėtij “liberalizimi”, tashmė ėshtė duke i ndjerė edhe vetė Evropa, e cila vetėm nga 19 dhjetori kur kishte filluar aplikimi i tyre, kėto vende po pėrballen me njė numėr tė madh qytetarėsh tė kėtyre vendeve. Derisa serbėt, sllavo-maqedonasit dhe malazezėt kėtė benefit evropian janė duke e shfrytėzuar jashtė pėr t’u shkolluar, punėsuar, ndonjė pėrfitimi ekonomik, apo edhe pėr interesa politike e sportive, shqiptarėt e kėtyre vendeve po shkojnė me shumicė nė kėto vende, kryesisht, ose pėr t’u strehuar, ose pėr njė jetė mė tė mirė.

Nga burime tė huaja njoftohet se nga dhjetori i vitit 2009 deri mė tani nga Lugina e Preshevės pėr nė shtetet e Evropės janė larguar rreth 10 mijė banorė shqiptarė. Vetėm gjatė periudhės sė konfliktit 1999-2001 ishin larguar rreth 30 mijė shqiptarė. Kjo trevė shqiptare pėr dhjetė vjetėt e fundit ėshtė pakėsuar pėr rreth 40 mijė banorė shqiptarė. Ndėrsa, nė regjistrimin e fundit kishte rreth 70 mijė banorė shqiptarė, pra tashmė ky rajon rrezikohet tė shpopullohet nga shqiptarėt. Largimi i tyre pėr nė shtetet e Evropės kryesisht bėhet pėr shkak tė “krizės’ qė ka ky rajon, pasigurisė individuale e kolektive, ndjekjes nga regjimi i Beogradit tė pjesėmarrėsve tė luftėrave tė fundit, frikės sė shpėrthimit tė ndonjė konflikti tė ri, papunėsisė sė madhe, varfėrisė, joperspektivės pėr tė rinjtė dhe pėr shkaqe tjera. Shqiptarėt e kėtij rajoni janė duke shkuar mė shumė nė kėto shtete: Belgjikė, Francė, Zvicėr, Austri, Angli, Suedi, Norvegji, Danimarkė, etj. Shumica prej tyre shkojnė familjarisht dhe nuk mendojnė pėr njė kthim tė mėvonshėm. Nėse nuk ndalet ky hov i largimit tė tyre ky vendbanim do tė shndėrrohet nė oazė tė forcave militariste serbe.

Ndėrsa, nga Maqedonia shqiptare, po ashtu rreth 200 mijė shqiptarė kanė lėshuar vendin e tyre nė kėrkim tė njė jetė mė tė mirė. Derisa nė Luginė “arsyet” e ikjes janė shėnuar mė lartė, nė kėtė vend kjo kryesisht bėhet pėr shkak tė njė kolapsi tė vėrtet ekonomik tė kėtij shteti dhe tė njė joperspektive tė madhe. Politika e kėtij vendi ėshtė shkaktari kryesor pėr largimin e tyre, sepse nė vend qė tė krijojė kushte pėr njė jetesė mė tė mirė pėr qytetarė e tyre, ajo njė periudhė tė gjatė nuk ka investuar asgjė, sidomos nė vendbanimet shqiptare. Pas periudhės sė luftės sė vitit 2001 nė kėtė shtet gjendja ekonomike ėshtė keqėsuar shumė. Shtresat e popullsisė kanė dallime tė mėdha, kėshtu shtresa e tė pasurve ėshtė shumė e vogėl, ndėrsa e mesmja nuk ekziston fare, kurse ajo e varfėt ėshtė shumė e lartė. Nga ky vend pritet tė largohen rreth 400 mijė shqiptarė pėr nė shtetet e perėndimit, pra rreth gjysma e popullsisė shqiptare qė jeton pėr momentin nė Maqedoni.

Tragjikja ėshtė se politika e Luginės dhe Maqedonisė shqiptare deri mė tani nuk i ka kushtuar vėmendje kėtij problemi dhe askush nuk ėshtė marrė me tė. Ky problem doli nė shesh fill pas tė ashtuquajtur “liberalizim tė vizave”. Tani shtrohet pyetja, kush duhet tė merret me kėtė problem? Nė dobi tė kujt shkon zbrazja e kėtyre vendbanimeve shqiptare? A kanė shqiptarėt e kėtyre vendeve njė qėndrim unik pėr kėtė problem? Ēfarė do tė ndodhė nesėr me “liberalizmin e vizave” pėr qytetarė e Shqipėrisė dhe Kosovės, tė cilėt me padurim e presin njė gjė tė tillė? A do tė ketė njė ekzod tė ri tė popullit shqiptarė nėpėr botė? Pėr kėto dhe shumė dilema tjera duhet dhėnė pėrgjigje politika shqiptare e kėtyre vendeve, por deri mė tani politika shqiptare nuk ka dhėnė asgjė konkrete pėr pėrmirėsimin e kushteve tė popullit tė vet. Kjo politikė ka pėsuar njė fiasko tė madhe nė drejtim tė zhvillimit ekonomik dhe zbutjes sė problemit tė varfėrisė dhe papunėsisė. Kjo ēėshtje tani mė ka marrė suaza tė mėdha dhe mund tė konsiderohet si gjenerator i krizave tė ardhshme nė kėto vende. Politika shqiptare duhet tė hartojė njė plan tė mirėfilltė tė zhvillimit ekonomik dhe zbutje sė varfėrisė, por edhe politika e BE-sė duhet tė japė kontribut tė madh nė kėtė drejtim. Sepse, nė tė kundėrtėn kostoja e kėtyre “dyndjeve” tė popullsisė shqiptare nga trojet etnike dhe ikja e tyre nėpėr vendet e huaja do tė jetė shumė e madhe dhe e shtrenjtė. Andaj, politika shqiptare menjėherė duhet tė vihet nė lėvizje tė zgjidhjes sė kėtij problemi sa nuk ėshtė bėrė vonė!?


(Autori ėshtė publicist i pavarur)

....................................................................................................................

[SIZE=2]E lexova edhe kete pjese te shkrimit,por nuk e besoj... mundet te qendrojne per 6 muaj, sa u lejohet sipas marreveshjes se liberalizimit te vizave, e pastaj sigurisht qe do te kthehen me pasaporta te vulosura me 3 ose 5 vite ndalese per ne hapesiren Shengenit, nese ka dikush ndonje fat te rregullloj ndonje status me ndonje qytetare te European Junjonit :tongue: me e keqja eshte, nese do ti deportojne me aeroplane nga vendet qe kane ardhur.[/SIZE]
[/SIZE][/FONT]

teutaA 20-02-10 21:08

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[quote=Makresh]Po nese keto jan pasojat e hyrjes se shqiptareve ne EVROPE, atehere duhet ti themi JO Evropės ! Kjo qenka ne dem te tonin ! Situata do te ishte dy a tri fish me kaotike ne kosove apo shqiperi ![/quote]

hahahah Makresh kur pata than qe kosvarve me mir mos ja u lshu keto viza se per dy dit nje ne kosov nuk mbetet me paten kritiku :wink:

4peace 20-02-10 21:39

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[quote=Gentiani]
................................................................................................................................

[B][SIZE=4][COLOR=#000080]Pse po zbrazet Lugina dhe Maqedonia shqiptare?[/COLOR][/SIZE][/B]
[FONT=Verdana][SIZE=2]
[I]Pas liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Serbisė, Maqedonisė dhe Malit tė Zi prej dhjetorit tė vitit 2009 pėr nė shtete e Evropės perėndimore janė larguar rreth 10 mijė shqiptarė tė Luginės dhe rreth 200 mijė shqiptarė tė Maqedonisė. Kjo po bėhet pėr shkaqe tė ndryshme, ndėrsa shkaktari kryesor ėshtė varfėria dhe joperspektiva e tyre pėr njė jetė mė tė mirė. Politika shqiptare e kėtyre vendeve duhet tė hartojė plane zhvillimore ekonomike sa nuk ėshtė bėrė vonė, sepse nėse vazhdon kjo krizė mund tė shėrbejė si gjenerator i krizave tė ardhshme sociale, por edhe i turbulencave mė tė mėdha nė rajon. [/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana][SIZE=2]

Shkruan: [B]Fehmi Ramadani[/B]

[SIZE=2][/SIZE]
[/SIZE][/FONT][/quote]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Edhe unė desha ta sjell kėtė shkrim, ama kur i lexova shifrat, mendova mos t'bėhet "belaja" edhe mė e madhe (xhaki deri n'gu). Sepse, sipas llogaritjes, po i bie diku kah 25 - 30% braktisje tė vendlindjes... Po tė kishte liberalizim edhe nė Kosovė e Shqipėri... do tė kalohej 1 milionėshi.
Kėta, shumica prej tyre, do tė kthehen me siguri por do tė kthehen edhe shumė mė tė varfėr se sa kanė qenė para se ta braktisin vendin.

Zoti hajrin!


***[/SIZE][/FONT]

Fshatari 20-02-10 21:50

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
[quote=Idila][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :([/SIZE][/FONT][/quote]
Rrugaēė budallenjė! Le te kloshardizohen e te rrojne nen urat e pista te metropoleve perendimore!

bert 20-02-10 21:54

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
blejuni tokat dhe shtepite tani se jua merrni fale dhe me vona shitjuani ose i lshoni me qira. do vine shpejt mbrapsht se skane ca me ba ne evrope.

e_martumja 20-02-10 23:52

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
Interesant me shit shtepine e me shku dikund qe ndoshta as buke nuk do te kte me honger, Njeriu arrit duke punu, e aa qysh e braktisin vendelindjen e tyre s'kan te drejt me kerku azil politik dmth qe as pune nuk i lejohet ne shtetet evropiane. Pra pa pune ska asgje mbas disa muje kthehen me gishta ne goje...
S'kam tjeter koment perveq qe vertet ndihe dhimbje, sepse vertet standardi i jetes i keq sikur ne Kosove, kaniher edhe shume pare me pas nuk mundesh me jetu andej te qmenden njerz apo te dhemb zemra ose syri kur i shkon tjert...

Guri i madh 21-02-10 00:15

Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!
 
para lufte e akuzojshin LDK en e te ndjerin DR rugoven , thojshin se RUGOVA me politiken e tij pacifiste e shprazi kosoven nk mbeten shqiptar ne kosova thua pse 10 vite pas lufte shqiptart braktisin kosoven e shkjet po kthehen i pash ndertesat ne llapna sell qe i ka ndertue qevria per shkini ,bile ne mes dit dritat e oborrit ndriqonin


ani qeveri ani fmijt e juaj voziten me automjete te blindura ani ani


edhe pinoqetin e ka zgjedh populli po pastaj ishte ne gjendje me ja nxjerr syt


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:48.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.