Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33893)

murrizi 21-07-13 23:45

A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
Zyrat civile per regjistrimin e popullsis ne Kosove kan alarmuar nje situat te re te krijuar koherave te fundit.
Shume emra shqiptar po nderrohen ne emra arab.

Kalimero 22-07-13 12:06

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[QUOTE=murrizi;2287887]Zyrat civile per regjistrimin e popullsis ne Kosove kan alarmuar nje situat te re te krijuar koherave te fundit.
Shume emra shqiptar po nderrohen ne emra arab.[/QUOTE]

pasha qikit kapuq e vurtet osht. E pash gje ni dost e ka pasen emnin Mentor e qishti e kish bo Ibrahim. Jom rrenqeteh tibe , ja shava tezet e se lash gjo pa i thon,po kujna mi thonen...

premium 23-07-13 10:04

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
Po ju qka po mendoni hej , njerezit kan nisur te qelin syte dhe te kuptonin jeten e vertete , kan nisur te kuptoje se edhe emrat muslimani shpetojne gjynahet ne boten tjeter, e qelen syte dhe kuptuan qe tjeter rruge dalje nuk ka perveq rruges se Allahut , kuptuan se nuk duan te vdesin me emrat pa lidhje e me emrat katolike.

natyra 23-07-13 15:11

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[SIZE="2"]Ne radhe te pare pershendes hapesin e temes,per nje tem shum te qelluar.

Ndaj marr dhe rastin me pak fjale,rreth asaj qka po shofe dhe degjoi per se afermi gjate pushimit qe ndodhem pikerisht ne Kosove. Gje per qka po flitet dhe per rajonet tjera ku do shqiptare per nje gje te tille/[B][I][U]Arabizmi[/U][/I][/B] [B][I]duke degjeneruar kulturen ton shqiptare qofte ndaj emrave dhe shum gjera te palakmueshme per brezin ton ne te ardhmen dhe sot![/I][/B]

A seshte per te ardhur keq,kjo qka po ndodhe tek ne si shqiptar per qka luftuam valle?per qka u derdh tan Ai Gjak me [B][I][U]Shekuj?![/U][/I][/B]

[B][I][U]Une per vete po ndjehem gati si nje e huaj per te dyten here ne vendin tim![/U][/I][/B]:eek:
lidhur me rastet e kesaj dukurie qe ka perfshire ku do Trojet shqiptare![/SIZE]

Ju pershendet
[B][I][U]Natyra.[/U][/I][/B]

Fshatari 24-07-13 06:41

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[QUOTE=Kalimero;2287897]pasha qikit kapuq e vurtet osht. E pash gje ni dost e ka pasen emnin Mentor e qishti e kish bo Ibrahim. Jom rrenqeteh tibe , ja shava tezet e se lash gjo pa i thon,po kujna mi thonen...[/QUOTE]

... mos ta bojne emnin stojan (si vetoni i suroit) se sa per Ibrahim nuk asht pune e madhe...

Dardanesha 24-07-13 10:35

Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt
 
[QUOTE=Fshatari;2287917]... mos ta bojne emnin stojan (si vetoni i suroit) se sa per Ibrahim nuk asht pune e madhe...[/QUOTE]

Fshatari,

Si gjithmone, pak fjale po me shume kuptim !

murrizi 24-07-13 22:06

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
nuk eshte as e ndershme e as burrnore, e as hyjnore me ja "ngjit" t'pakonen dikujt.

zaten plani B u thojka keshtu ?
per t'ardh deri te qellimi mos zgjidh as menyr e as mjet.

Makresh 04-08-13 20:29

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
Ibrahim, shume emer i mir.

Sic tha fshatari, mos ta bejn : Pjeter e Vlladimir.

Islami si fe, si duket do ta mbron per se dyti here popullin shqiptar nga asimilimi.

Kalimero 05-08-13 14:57

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[QUOTE=Fshatari;2287917]... mos ta bojne emnin stojan (si vetoni i suroit) se sa per Ibrahim nuk asht pune e madhe...[/QUOTE]

tibe mir e ki, purshembudh minova qishti , me pas pasen ingj fari emnin Njomza ose Yllka, qish e kisha thiren

ingja Njomza ,ingja Yllka pffffffffff pa lidhlldhlldhje :biggrin:

aga Yll, :tongue:

Marcoo 06-08-13 23:50

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
Mendoj se emrat mirren mbas fes ku edhe tregojne edhe fen edhe prejardhjen e tyre
Jezusi ka lind ne Palestin po emrat Christian apo Maria hele ju lojne vendet europiane po nuk dot thot se edhe ata bo bohen arab po emer fetar qe nuk i del moda


Murriz kjo eshte smundje psiqike qka po bojne tjeret keshtu qe mos baj dert cfare emra ngjesi shqiptaret e vet ke nje nick qe ska tbej me njerzimin hiq

Pulebardha 11-08-13 08:04

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[QUOTE=Makresh;2288054]Ibrahim, shume emer i mir.

Sic tha fshatari, mos ta bejn : Pjeter e Vlladimir.

Islami si fe, si duket do ta mbron per se dyti here popullin shqiptar nga asimilimi.[/QUOTe


Pjeter e ka axha im, po Vlladimir jo, ndoshta me mire nje Vlladimir sa nje Ibrahim, mjerimi ska brina....

Makresh 16-08-13 14:52

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[QUOTE=Pulebardha;2288082]


Pjeter e ka axha im, po Vlladimir jo, ndoshta me mire nje Vlladimir sa nje Ibrahim, mjerimi ska brina....[/QUOTE]

E gezoft emrin axha yt.

… ndoshta edhe me mir Vlladimir, Millosh, Vuk e Uk ! Nuk e di, e drejta e gjithesecilit ti therras femijet e tyre ashtu sic duan. Per mua mos t'i vendosin emra askujt po ju duk "mir".

Kercovari 21-08-13 07:29

Re: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[FONT=Georgia]Njė anketė e zhvilluar nė ēdo skaj tė botės para se tė vihet nė pėrdorim Interneti kishte tė bejė vetėm me njė pyetje.Si doni tė dukeni nė botėn virtuale,ēel apo idiot.[/FONT]
[FONT=Georgia]Kur u pyet shqiptari Xhaviti si do tė duket,ai u pėrgjigj si ēel,kurse shoku i tij Gjergji tha m[/FONT][FONT=Georgia]ė mirė idiot sepse idiotėt nuk duken.[/FONT]
[FONT=Georgia][/FONT]
[FONT=Georgia]Tezė e gabuar,mbase idiotėt nuk i fsheh asgje ato lėnė gjurmė nė ēdo hapsirė.Dhe kur ketyre idiotė lopa u ka pjellė dashin nuk u shkon ndėrmend se ky dashi di kahere edhe pronarit t`ja fus bririn mu aty ku nuk e pret,ose ku e do mė shumė mvaresisht natyrės tyre.[/FONT]
[FONT=Georgia]Dhe pasi jemi te emrat,baba dimri apo plaku i krishtlindjeve i Gjergjit nė Japoni e quajn "Hoteisho",njė hap mė tej nė Kinė,Dun Qe Lao Ren,kurse murrizin Kinezėt e qaujnė Qu Qi`n Vesh.Ja pra arritem deri te njė kinezishte qė pak a shumė [/FONT][FONT=Georgia]tingėllon edhe shqip.[/FONT]

[FONT=Georgia]Po ky Gjorgji,Karogjergjeviq/Gjergji,Visari/Visarinoviq Stalin,Vladimiri/Vladimir Iliq Lenini,tė mos haroj Adolfin,Moselinin nuk kan asnje kuptim tjetėr tė pėrkthehen nė shqip mbase e kan titullin me tė lartė-Vrastarė, baballarėt e genocidit tė cilėt i njeh cdo histori ne botės.[/FONT]
[FONT=Georgia]A thua kujt i duhen keto emra perveē idiotėve*?[/FONT]

Domira 21-08-13 18:35

Re: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
[I]Keto zhvllimet e fundit ne BIK jane mjaft shqetesuese! [/I]

elvio 21-08-13 18:43

Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar
 
Shqiptaret e Kosoves e Maqedonise s'njoh mire,por per ata te Shqiperise nuk ua ndien hic madje.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:09.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.