Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Gjuha Shqipe (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Kongresi i Manastirit (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32571)

Neferta 14-11-11 16:49

Kongresi i Manastirit
 
[B][FONT=Arial][SIZE=3][URL="http://www.google.com/imgres?imgurl=http://comeze.net/ngarkesa/2011/04/56462_kongresiManastirit_large1.jpg&imgrefurl=http://comeze.net/%3Fp%3D28154&usg=__ucO_0qOCX4ev82tGeqUqpEmj05k=&h=399&w=688&sz=80&hl=en&start=23&zoom=1&tbnid=b8JJzOrs6zYm1M:&tbnh=81&tbnw=139&ei=2zfBTpnEIeTQ4QTF_oG0BA&prev=/search%3Fq%3Dkongresi%2Bi%2Bmanastirit%26start%3D21%26hl%3Den%26sa%3DN%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1"][IMG]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTaelcinEBmrt5ov-fFOEAi-2khBtL6H0tOg9KK9cZja2M4wCDEtwuo9qTf[/IMG][/URL][/SIZE][/FONT][/B]


[B][FONT=Arial][SIZE=3]Kongresi i Manastirit ose ndryshe Kongresi i Alfabetit (14 Nėntor [FONT=Comic Sans MS]1908) [/FONT][/SIZE][/FONT][/B]
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]Atdhetarėt qė pėrpiqeshin tė bashkonin popullin kishin pėrpara njė pėrēarje nė popull qė shkatohej nga: 1- politika ‘pėrēa e sundo’ e qeverise osmane; 2- struktura shoqėrore feudale-fisnore nė Shqipėri; 3- drejtimet e huaja tė grupeve tė ndryshme fetare, tė cilat pėrdornin turqishten, greqishten, italishten e gjermanishten nė vend tė Shqipes. Nė ato kushte, shoqėria Bashkimi e Manastirit thirri mė 14 Nėntor 1908 kongresin e parė tė pėrgjithshėm pėr diskutimin dhe miratimin e nje alfabeti tė njėsuar.[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Comic Sans MS]Aty ishin tė pranishėm 150 delegatė tė ardhur nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė dhe nga bashkėsitė shqiptare nė Rumani, Turqi, Egjipt, Itali, Amerikė e gjetkė. Ata zgjodhėn si kryetar Mithat Frasherin, tė birin e tė shquarit Abdyl qė kishte kryesuar mbledhjen nė Prizren. Pėrfaqėsuesi i Shoqėrisė Biblike Gjergji Qiriazi u zgjodh nėnkryetar, kurse prifti protestant nga Korēa Grigor Cilka mori pjesė bashkė me tė nė Komisionin e Alfabetit tė pėrbėrė prej 11 vetėsh. Parashqevi Qiriazi, e Shkollės sė Vajzave nė Korēė, shėrbeu si sekretare e komisionit. Ajo ishte e vetmja grua delegate nė Manastir dhe e para grua nė histori qė mori pjesė nė njė forum gjithėshqiptar[B]. [/B]Zonja Fineas Kenedi, njė misionare amerikane nė Korēė, e pranishme aty si vezhguese, shkruante pėr poetin Gjergj Fishta: Kumtesa mė e mirė u mbajt nga njė prift katolik nga Shkodra, fjalėt e tė cilit bėnė qė dėgjuesve t'u rridhnin lotė; njė hoxhė u prek aq shumė, saqė rendi ta pėrqafonte para gjithė tė pranishmeve. [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Comic Sans MS]Kongresi nėntėditor vendosi me votė tė plotė qė shqiptarėt tė linin mėnjanė alfabetin e Stambollit me dhjetė shenjat e tij tė veēanta dhe ta shkruanin gjuhėn e tyre vetėm me alfabetin latin. Alfabeti i hartuar nė Manastir pėrmbante 36 shkronja e ndėrthurje shkronjash latine. Duke qenė se para kėsaj mbledhjeje gjuha shqipe ishte shkruar me shkronja arabe, greke e sllave apo pėrshtatje tė tyre, vendosmėria e kėtyre delegatėve pėr t'i kthyer sytė nga perėndimi ishte haptazi nje shpallje kulturore e pavarėsisė, gjė qė shkaktoi kundėrveprime tė ashpra nga qeveria osmane, sllavėt dhe kisha ortodokse e grekėrve. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]Njė pjesėmarrės i shquar nė Kongresin e Alfabetit ishte studiuesi, poeti dhe atdhetari nga Shkodra, Ndre Mjeda. Tetė nga trembėdhjetė propozimet e tij u miratuan nga Kongresi i Manastirit. Ndonėse jetoi nė disa vende tė huaja dhe mėsoi tė fliste 13 gjuhė, mbi gjuhėn Shqipe ai nuk vinte gjė tjeter. [/SIZE][/FONT]

Zero Cool 22-07-14 19:05

Titulli: Kongresi i Manastirit
 
[IMG]http://knninfo.com/repository/images/dokumenti_i_manastirit_dd_4531.jpg[/IMG]Ky ėshtė dokumenti, qė bėri tė mundur vendosjen e gjuhės shqipe nė Kongresin e Manastirit.

Nė Manastir mė nė fund u vendos pėr njė alphabet shqip tė njėsuar, pasi deri nė kėtė kohė ishin hartuar alfabete tė ndryshme.

[B]Kongresi i Manastirit[/B]

Kongresi i Manastirit (apo Kongresi i Alfabetit) ėshtė tubimi i dijetareve shqiptarė nga 14 nėntori deri mė 22 nėntor 1908 nė Manastir, nė pėrcaktimin e alfabetit tė gjuhės shqipe. Gjatė gjatė zhvillimeve pėr gjuhėn shqipe ishin hartuar disa alfabete tė ndryshme. Njė nga tė fundit ishte ai i krijuar nė Stamboll dhe quhej Alfabeti i Stambollit.

Mendimi zotėrues ishte se shkronjat jolatine nuk ishin tė pėrshtatshme pėr mbarėsinė e shqipes, e bashkimit gjuhėsor kombėtar.

Pėr kėtė arsye, shoqėria mė aktive dhe e mirėnjohur “Bashkimi” nė Manastir, thirri Kongresin e Parė tė Pėrgjithshėm pėr diskutimin e njė alfabeti tė njėsuar.

Njė alfabet i njėsuar do tė ishte dhe fillimi i letėrsisė mbarėshqiptare. Prandaj mė 14 nėntor 1908 nė Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit.

Artisti 05-10-14 18:14

Titulli: Kongresi i Manastirit
 
[SIZE=2][FONT=Franklin Gothic Medium]Nga Akademia e Shkencave dhe Arteve Austriake, lajmėrohet se ėshtė gjetur njė libėr nė gjuhėn shqipe, i datuar mė herėt se Meshari.

Me kėtė po vėrtetohet dita ditės se gjuha shqipe ėshtė njė ndėr gjuhėt e para tė planetit Tokė, por qė hienat gjithmonė kanė luftuar ta ērrėnjosin dhe fshehin.


.
[/FONT][/SIZE]

power8 19-01-16 13:49

Titulli: Kongresi i Manastirit
 
Behuni edhe ju hiena e ērrenjosni gjithe ēfare nuk eshte shqiptare.
"Njeriu per njeriu eshte ujk", thot proverbi i lashte latin.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:10.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.