Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 22-01-10 12:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lahuta e tokės Dardane

nga autori xhelal ferizi mergimtari


Ne sy lotin ma tė kthjellun curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot ma tė kjartin qėllim
nė curril ma tė dhimbshmin burim
nė damarė ma tė vjetrin gjak
nė fyt,ma tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,ma tė pabesen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellit ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė
Flokėt shum,her nxjerrė prej koke

gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti


Autori: Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik 22-01-10 12:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e tokes
ti je nė secilen qeilizė nė secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma e bukur s e vet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa tė duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qė del me ngazllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
vetėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetėm ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja mė e vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpresės qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je pėr jetė tė njerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemėr shqip
as mbi dhe pa ty nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik
Shiko profilin publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik 22-01-10 12:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG]


Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė KORIDOR HAPA

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto

dhe veshėt curr lart rrijnė
her rrinim pak tė shkujdesur
her n' gjendje gatishmėrie
armikun duke pėrgjuar
bilbilat duke dėnesur
pėr ne po qanin nėn hije
natė me ethe llahtare
hapat me tė armukut kah muri
qėndro oj zemer shqiptare
se ti je granit e guri
kėshtu kurajo i jepnim vetvetit
armiku kur na ka msy
her me gjak trirmrije e her prej sikletit
por t 'gjallė nuk donim me u thy

hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
mos u dorzo
mbaju shqiptarė i gjorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
mos u jep abrorė
lufto dhėmb pėr dhėmb me armik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje tė parin armik
tė vrasin por edhe ti i vret
kėshtu kalonin pipzimet pėrgjimet nėpėr vite
nė gjendje lufte nė gatishmėri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
kėshtu nė burg na kalonte rinija
nė ankthe tė vdekjes nė pritje
nėpėr izolime nė burg e qelija
nė luftė hedhnim shtat e rritje
nė vend s e ti dhuronim tė dashures lule
n'robėri na shkonte moti
robėr me nji numėr e me nji far numri e vule
ku fatin na e vuloste ankthi e loti
ata me hapa aktronin montim
aktronin gatishmėri me vra
ne gati rrinim pėr nji vetmbrojtje e luftim
si gjithmonė duarthatė me shkja
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen pėr tu ekzekutuar
ja nė qfar kushtesh shkruante poeti
vargje nė gjendje e nė ethe
nė vetmbrojtje rrinim flisnim vet me veti
si zogu nėn gjarprij qė zvarrisen nė gjethe
kėshtu vrastare ndihej shushurima
vrastarėt pėr gjak tė etur
e ju mė thoni pse vargjet me rima
nė burgje pa mėshirė mė jan tretur
vrastarėt nuk ma donin vargun e lirė
as fjalen si xixillonja
ata nuk e donin as nji varg ilir
as shqipen si ari me tė arta shkronja
ja pra nė gjendje lufte kam shkruar
duke pritė her mbas here ekzekutimin
ka pas ndojher raste kur orė kam numruar
her lutjen her vargun her shqiptarė qėndrimin
lutjen lart atje ne qiell te zoti
qėndrimin me vdekė si burrė
nė kto ethe prore na shkoj stina e moti
e vargjet me vinin si gurrė
ma ndrydhnin shpirtin kur vinin varg burimet
robėruesit vrojtonin pansllavian
kur mė vinte fjala pėr varg e frymzimet
me shkrua pėr liri e vatan
ata gjithmonė punonin me na thye
ata nuk na lenin tė qetė
ata qė demon ishin kėmbė e krye
s' mė lan tė bėhem poet
prandaj vuaj un sot se vargun ma treten
ndjejat mi ndrydhen e fjalen e lirė
kujtimet e tyre tė largta mė mbeten
kur shkruaja nga njiher me dėshirė
o zot sa tė bukura ishin vargjet e kullimit
sa rrjedhshėm mė dilnin mahnitė
porsi sharmi i yllit nė kthjelltsi t' burimit
kur lozte nė valen me dritė
e fjala poete thyente dry e grila
kalonte fusha e qiell hane
me cicrimė melosi s' bashku me bilbila
arrinte nė tokė dardane
her her ma percjellte sharmi i ylberit
nganjiher edhe vet puhija
me nji bardhsi n' flatra si ngjyra e sheqerit
ma niste kah etnike shqipnija

burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja e daten
kahdo qė ecnin mė dukeshin si n' pritė
o zot si e mbrehnin shpaten
dhe lenin pėrshtypjen vrastare
nė qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje pansllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kėta bizarė
nė listen e zezė mė mbanin
me dosjen e trashė shovene
pėr kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha nė mendim
po vijnė thosha o kob
po vijnė pėr vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt e mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nė koridorin hapave krim
hapat e armikut pėrgjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos po shpėtonim
nėn kthetra tė okupatorit
kėshtu kaluan vite
menduam se do tė na vrasin
na liruan nji tė bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi nė mergim

lirikShiko Profilin PublikDėrgo njė mesazh privat tek lirikGjej mė shumė postime nga lirikShto lirik nė Listėn e Miqve

lirik 22-01-10 12:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
NėSE LOTIN TIM

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik 22-01-10 12:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shnedrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka ah lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shknecat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica

lirik 22-01-10 12:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ne krahė tė ėndrrės time

ajo mu bė qilim qudiije qiellore n' fluturim
mė mori nė krah,nėpėr pafundsi
valvima e pėrkundjes,sa leht nė meditim
me shtynte,nėpėr shpresa,lakmije n' pėrqafim


Kahdo nėpėr vapa nė fllade e nė freski
mė mirrte nė krah,ėndrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,nėpėr inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet ndėr fise kombe e farė

autori xhelal ferizi

lirik 22-01-10 12:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ah kaltrija ime

Kaltrije im ku nėpėr qdo mikropikė
tė kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qė pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetėm ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shqisa ėndjesh qė quhen dashuri
tė kam puthė me sy me zemėr,tė kam lėmuar me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,nė qiell
do ti marr me pendė ngjyrat ylberore
ti pėr mua ishe shpresė qė mė mbanė si diell

tė kam pa nė ujė tė kam pa nė dete
tė kam pa nė qiell nė lule nė ngjyrė
tė kam pa nė, syprina liqenesh,pasqyrė o ndjenjė jete
tė kam pa nė mes lotėsh kur sytė mė jan lėbyrė

tė kam pa nė mes lotit sa herė kam pasė halle
edhe nėpėr gzime edhe nėpėr ,mote
kur n' kullim tė ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshėm kaltėr qehrja jote

Autori mergimtarė shumvjeqarė xhelal ferizi

lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 12:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Isha nė njė vendė

AUTORI XHELAL FERIZI

isha nė njė vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė njė vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nje vend ku u mohova botėrisht
un isha nė njė vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

dhe ndrrova vendė ika imagjinarisht me iluzion duke menduar
se shpėtova apo nė ėndėrr jam
u pėrvodha nė krah te pendes time duke fluturuar
shpresat tash t e ju i kam

mė duani tash ju qė erdha nė kėt vendė
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhan ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,ujė tė,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė n'ėgjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar

mos qeshni kur un ju shqip ju thėrras ,me zemer,
ndonje shpresė dashuri a mallėngjim
e lulet qe tė gjitha nuk i di me emer
e shprehjet qė ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr njė pikė atdhe e shpėtim
kur ,ai qė ,doren nė besė ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as ne sy as ne mendje,
as besen nuk e di a mbani ,nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me dyshim “ne pritjen time tė gjatė

ndėr ju kam ardhė me vyshkje kputje e kujtime
ndėr duar me rrudha nė fat' e nė pendė
nuk di, a mund tė gjejė,kėtu ndėr.ju burime
e kroje ringjalljesh me fjalė e argjend


Autori Xhelal ferizi

lirik 22-01-10 12:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse bėhem lule

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

nėse bėhem lule nuk jam ma mėri
psehet i kam thėnė me lot
nuk dua qė tė jem ma njeri
tė derdhi gjak e hile nėpėr botė

nuk dua tė jem rob as tank e hekur
nuk dua tė jem barot
nuk dua luftra masakra e tė vdekur
tė gėnjej tė madhin zot

lule ėsht mirė qdo kush tė don
me tė larme fletė
dielli me gaz gjithkah tė rrezaton
si lule shekujve ju jep sharm e jetė

lule ma mirė ėsht se njeri ' krim
lufra gjaqe konflikte e prish' natyren
lule tė jeshė nga zoti je bekim
s a tė bukur ta jepė perėndia fytyren

njeri pėrse tė jem mbi dhe
ma mirė lule me fat
njeriu ka hile me kombe e fe
globin nuk e len rehat

njeriu don raketė
nuk e njeh aromen paqsore
un dua jetė
lule mė quajn toksore

autori mergimtarė xhelal ferizi liriku

lirik 22-01-10 12:57

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashurija

xhelal ferizi liriku

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Nje Shpirtė i Diellit qė flet

Rreze ėsht dashuria e Shartuar Me Curril
Me Driten nė 'valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė n' karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si det

Qehre Shejtėrije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemėr Tė Ylberit n' gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n' kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton

Je E Kėndshmj brumtare e shpirtit t' Gjevahirit
Qė nė pika qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit Tė Hirit
Qė Vyshkjet me Rignjallje i Gjallėron

Je Si Ajo Dritė'zemra e Margaritarit
Qė l'mon gjakun nė damarė
Ti Je si Lėmim Hane Nėper Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė

Ti Je Si Stėrkala qė Lanė Sytė e Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa diamantore mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim t' Bilurit
Qė i Jep me Pi cakun motivit qė Mbjellė Jetė

ti je ajo qė dehė je puhi aorte e damari
je vet pėrkdhelsja e zemres ma magjike
ti je ndezėsja ma u bukur porsi zhari
je flaka ma shpirtrore fantastikeAutori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje
lirik nuk ėshtė nė linjė
angert nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju Duke Cituar

lirik 22-01-10 12:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Unė dhe fjala

bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,nė fyt
nė rrjeta perthurse nė kurtha marimanga


nėn qakaj e kuaj trojesh tė ndytė


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon nė pikė tė hallit
me joshjen e ,t' vėrrtetes,nė gjak

ti rob e un rob lirinė,ure,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy nji tul e njė gjuhė e kemi
e urrejmė pa masė robėrinė

un' dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 12:59

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me sy kah shpėtimi
----------
Autorė Xhelal Ferizi
----------------
me sy shikoj kah shpėtimi
kah shtegu
digjem me tė ėndrrueshmen lakminė
dėshira ime peshė sa njė glob njerzimi
pėr tė dalė nė rigjallėrinė
pėr tė arritė nė fat qels gėzimi
nė ripėrtrim
o gjaku i djegur i im
ndoshta tė vjen shtegu
ndoshta
pėr
nė liri

rishpirtėrim nė shpėtim
nė ringjallje
oh mė veshė zemren time me sherbet magjik
o e shejta e famshmja dashuri
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik 22-01-10 13:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi dhe tregoni shoqes shokut te afermve
-------------------

lirik 22-01-10 13:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse vuajtjen e quaj etni
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
Nėse vuajtjen etni e bėj me emer
nėse ate e quaj barbare
nėse e quaj tė pa shpirtė tė pa zemer
nėse e quaj tinzare
--------
dijeni nė thelb qdo arsye
ajo ka shkelė mbi shqiptarin
pa mėshirė sa shpirtrat ka thye
ajo bashk me gjahtarin
--------
ajo buroj nga armiku
ajo u nxit nga mizori
qiellit ju lag neper sghekuj qerpiku
ajo shpirtin na e nxori
----------
ajo me emer e zezė le tė quhet
e me komb le tė quhet vampire
mbi dhe me gjurmė le tė shuhet
se s' na u nda qė nga kohrat ilire
-------------
ajo ma nga qielli ynė tė mos pikė
as tė mos mbij mbi tė shqipes dhe
larg pėrtej globi kahdo le tė ikė
tė mos duket nder kombe e fe
----------------
Autori “Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 22-01-10 13:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dil nga guri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
dėshmi kohore dil ma tash nga guri e dėshmo

mos rri ma si heshtje fol kush kohrat i shthuri
gjithmonė si heshtje mos rėnko
fol e mos rri ma nė guri
----------
tė kėrkon vet vula e shekujve e dėshmija
na e pėrshkruaj porten e shthurjes kush e hapi
si erdhi me maskė p'shtirėsijė
e nderit e beses mbi dhe ju ndal vrapi
----------------
kush e solli kėt mashtrim e rrenen si fe
e fryt e quan kėt mbjellje
na thuaj kėt tugosje kush e voll mbi dhe
si quhet me emer kjo pjellje
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:38.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.