Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

Arb 13-03-11 19:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qiti dikun . (pike) o Lirik!

lirik 13-03-11 22:01

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po ke te drejte po por po ngutem te shkruaj se nuk i dihet

pas disa dite a jam i lirė.

NJI grup shqipfolsash ma kan montue njji te keqe te madhe
kjo goditje prej kti grupi provokatoresh

ėsht e rėndė per mua tradhti e madhe dhe montim -

ata kan marr pare per ket veprim kunde r meje
ju ndoshta nuk keni sy me pa ose qdo rrezik e merrni me hajgare

Guri i madh 13-03-11 22:08

Titulli: AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=lirik;2034025]Po ke te drejte po por po ngutem te shkruaj se nuk i dihet

pas disa dite a jam i lirė.

NJI grup shqipfolsash ma kan montue njji te keqe te madhe
kjo goditje prej kti grupi provokatoresh

ėsht e rėndė per mua tradhti e madhe dhe montim -

ata kan marr pare per ket veprim kunde r meje
ju ndoshta nuk keni sy me pa ose qdo rrezik e merrni me hajgare[/QUOTE]


hiq pa frik sen nuk te bajn veq ruj miqt virtual qe nga fillimi kan pas respekt per ty edhe mos u bej lokalist shifi trojet shqiptare njejt si drenicen tende


para ato fjalosje asgje nese don kshilla ne privat muj me te ttregue diqka me pare te denojn po edhe ato kurr ski me i pague

lirik 13-03-11 22:08

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[tė tillė njerz qė nxisin sherre dhe poshtersi antishqiptare
provokime ndasi grupore antipati regjionale
jan analfbet te errsires mjerane.
Ata tregojn muskujt vetem me bashkkombasit e vet -

por jan te pa qendrueshem e te pa zemer
asnjiher nuk ua ka mbajt zuza as te rrahin ndonje shkja

ose armik -

vetem provokojn shqiptarė e zuzarojnė me errsiren e tyre egon

si lavesha duke ngacmuar njerz shqiptar te pa faj .
Na thuani qfar shqiptari mund te jet ai qe sulmon shqiptar dhe kush e nxite te bej ket vetem serbet dhe ruset kush tjeter -


dhe pa faj -

duke bere ndasi bizare te flliqura servile-

qė s a po tė
ken ndonjė hall ta dijnė deren si lpirsa te pa ftyrė

dhe si llaskuca ta msyjnė deren pa fije turpi

e pasi ti kesh bere mirė tė sulmojnė
pa pikė ftyre te provokojnė keta jan zhgjyri i vertet llumi i shqiptarise:

. Kesi lloj tipash na kan sjelle shum kokqarje ne rrethinat tona
ktu q e
kan bere shum rrahje te shqiotarve e provokime
provokime dhe kan prishur atmosferen e bashaktdhetarve

kan bere rrahje neper koncerte
kan prishe muziken e organizimet -e qka jo -

duke helmuar mardhenjet
haram e paqin buken dhe po te isha ne vend te gjermanit kett lloj
llumi
se kisha lene ne ket tokė ktu por i kisha derguar ne rusi atje e kan vendin keta bizarė

lirik 13-03-11 22:16

AW: Titulli: AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=Guri i madh;2034030]hiq pa frik sen nuk te bajn veq ruj miqt virtual qe nga fillimi kan pas respekt per ty edhe mos u bej lokalist shifi trojet shqiptare njejt si drenicen tende


para ato fjalosje asgje nese don kshilla ne privat muj me te ttregue diqka me pare te denojn po edhe ato kurr ski me i pague[/QUOTE]
----------------------

Jo besa boll ke q i kam punėt se nje prokuror gjerman
xeher ėsht mjaft kurtha po do me mė qitė
po i kam dy avokat

tė ju them tė drejten gjermanėve ju kemi borgj

na kan strehue dhe na kan ndihmue keta miq
,flm prej tyre jeten na e kan shpetue e keta bastard jan ngopur me buk prandaj tallen dhe jan rrenacak llafazan q ete kpusin tue rrejt gojen si te qelin rrejne te sakatojne kurfar burrnie nuk kan krejt populli esht largue
prej shoqate se nuk duan me hy ne sher me ta

.Kurr pra asnjiher gjermani nuk te ngacmon s e ka kulturė

ėsht i sjellshem por keta tipat tanė shqipfolsa
ky grup i pa ftyrė e te pa karakter
qka i kan bė kta shoqates keta e kan merituar varjen bre


.Ktu jan disa q e kan traditė tė familjeve Kumbare tradicional te rankoviqve
.Kopilat eshieve more qe besa keq dhe po ka sa per sherr


dida familje jan me breza tė rankovqve

vegla te hasmit tonė shekullorė provokatorė qe bejne grupe
dhe gjith diten hanėm. me nde rme thėnė e nxisin urrejtje
klanore .

Keta Zuzarė jan qė si q tregojnė te familjeve klysh te rankoviqit
qe baballaret e tyre gratė ja kan qitė
rankoviqve e derra i kan pre ne oborr shkieve .

Besa disa berlloga q e i kam pa veq ma mire nuk po flas
s e zemra te plasė ne bark se qfar tipash jan
edhe jan ngucakqi te poshter provokatore te zi dhe q e
besa me guxue gjithqka bejne

e kur te hanė grushtin hundve shkojne e qajnė ne polici gjermane
me shtet gjerman s ta qet prandaj jam ne hall

Ne shoqatė kėta njerz kan bė kerdi shpirtė i krymbt jan po ku jan mbledh bash ktu ne ket qytet ku jetoj per fat temin te zi se ne nürnberg kta nuk guxojn a sme u ndie s e atja ua kajn e loken edijne qe atje zateten en hundlesh .

Guri i madh 13-03-11 22:26

Titulli: AW: Titulli: AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=lirik;2034046]----------------------

jo besa boll ke q i kam punėt se nje prokuro xeher ėsht mjaft kurtha podo me me qite po i kam dy avokat

te ju them te drejten gjermanve ju kemi borgj

na kan strehue dhe na kan ndihmue keta miq flm prej tyre

.Kurr pra asnjiher gjermani nuk te ngacmon s e ka kulturė
esht isjlelshem por keta tipat tanė shqipfolsa ky grup i pa ftyrė te pa karakter qka i kan bė kta shoqates keta e kan merituar varjen
.Ktu jan disa q e kan traditė tė familjeve KUMBARė
me breza tė rankovqve te hasmit tone shekullorė qė si q tregojnė rankoviqit gratė ja kan qitė derra i kan pre ne oborr shkieve .
Besa disa berlloga q e ei kam pa veq ma mire nuk po flas s e zemra te plasė ne bark se qfar tipash jan edhe jan ngucakqi te poshter e kur te han shkon e qane ne polici me shtet gjerman s ta qet prandaj jam ne hall
Ne shoqatė kėta njerz kan be kerdi shpirtė i krymbt jan[/QUOTE]


ama forumi nuk esht vendi ku trajtohen problemet private


si une po e kuptoj krejt ky problemi i juaj ka ardh si kurdisje po ata e paskan dit temperamentin e juaj


ti paguj advakat sa te dush lendimet trupore denohen me pare nese nuk ka pas te qara te lekures ose perdorim i naj arme te ftoft

te denojn me pare nese kie firm paret i pagaun nese skie me te ardhurat qe i merr nuk kan te drejt me ti marr se ato te ardhra mezi i plotsojn nevojat familjare


po nese denimi te rrok me 36 muj burg te pret abschibungu


vetem nese e kie shtetsin gjermane

lirik 13-03-11 22:41

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk esht punė temperamenti ktu aspak populli shqiptarė
nuk po e kupton s eun ndiqem se dikush po qet benzin ne zjarr dinakerisht -me pas arrit ata me me rrezue prej shkallve te shoqates
as copat s me ishin gjendur por nuk arriten sepse do te kishin thene vet ka rreshqite vet ka ra dhe kurgja kerkuj

mua me ka ardh ne maje te hundes -

sepse keta kerkojne poshtrim nenshtrim dinakeri

jan pisa ata te pa burrni e si mund te ngacmohet nji person i burgosur politik per se per q arsye po kta edhe fmijt e tyre ei lene n ebalt s e nuk kan moral dhe jan te ult te pa besė dhe un nuk e pranoj nenshtrimin
as poshtrimin e pse ta pranoj .

Mandej keta jan mosmirnjohs bastard montues intrigant
trillues te poshter ngucakqi PROVOKATORė sulmues qe sulmojne
njerz e qajne pastaj kur
e hane nga dikush nuk jan burra jan provokator te lig

vetem mete shti ne sherr dhe mandej hajde duroje shtetin -

me shtet nuk ja qet kuj -
Un kam pas qef me e rrespektue shtetin ligjin gjerman dhe mos me ba kurr probleme
por ketu ka njerz qe jan shqipfolsa kumbar te kraleves
dhe te shkallet aty 5 persona me kan fute ne mes

lirik 14-03-11 03:44

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Te tillė njerz qe nxisin sherre poshtersi provokime ndasi grupore antipati
regjionale ,jan analfabet te errsires mjerane te lig
dhe tregojn muskujt
vetem me bashkkombasit e vet ,
por jan te pa qendrueshem e te pa zemer ,
asnjiher nuk ua ka mbajti zuza as te rrahin ndonje shkja

ose armik te huaj qe mjaft po na bejne keq

, vetem provokojn shqiptar e zuzarojnė me errsiren e tyre egon si lalesha

, duke ngacmuar njerz pa faj dhe duke sulmuar ne pa besi bizare zuzare,

duke bere ndasi bizare te flliqura mbrenda kombit
servil te mallkuar llaskuca skutha qe kur kan nevojė si skutha lpirsa
ta dijn deren dhe luajn bishtin si macat mjaullijka servile ,
apo te

kan ndonje hall ta dijne deren si lpirsa te pa ftyrė
,dhe si llaskuca ta msyjne ,
pa fije turpi e pasi ti kesh bere mire te sulmon pa pike ftyre
te provokon ,dhe ta ben varrin ta bėn te keqen .

keta jan zhjgyri i vertet llumi i shqiptarise

, kesi lloj tipash na kan sjelle shum kokqarje ne rrethinat tona ktu
q e kan bere shum rrahje provokime
kan prishur atmosferen kan bere rrahje neper koncerte
kan prishe muziken e organizimet ,shoqatat dhe nuk ka dyshim se pewrkrahen nga agjeturat e ndryshme


e qka jo, duke helmuar mardhenjet

haram e paqin buken kta uritha shqipfolsa ,
dhe po te isha ne vend te gjermanit ket t lloj llumi se kisha lene ne ket tokė
sepse mund ti sjellin mbrapshti kti vendi
ktu,

por i kisha derguar ne rusi atje e kan vendin keta bizarė ne shkretirat e siberise

lirik 14-03-11 03:53

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk ėsht punė temperamenti ktu aspak populli shqiptarė
nuk po e kupton s e un ndiqem hala ,
se dikush po qet benzin ne zjarr dinakerisht -
me pas arritė ata me me mė rrėzue prej shkallve tė shoqates

as copat s -mė ishin gjendur por nuk arriten
sepse do te kishin thene vet ka rreshqite vet ka ra dhe kurgja kerkuj

mua me ka ardh ne maje te hundes -

sepse keta bastard kerkojnė poshtrim te shqiptarve nenshtrim dinakeri
dhe ndasi krahinore per te krijuar hendeqe ne me ste shqiptarve
,

jan pisa ata te pa burrni e si mund te ngacmohet nji person i burgosur politik-
per se per q' arsye arsyet dihen se nxiten nga qqerdhet pansllave dhe te agjenturave tjera .

po kta edhe fmijt e tyre i lene n e balt s e nuk kan moral
dhe jan te ult tė pa besė dhe un nuk e pranoj nenshtrimin
as poshtrimin e pse ta pranoj .

Mandej keta jan mosmirnjohs bastard montues intrigant

trillues te poshter ngucakqi

PROVOKATORė sulmues qe sulmojnė
njerz e qajnė pastaj kur psojne ,
e hanė nga dikush kokes se nuk jan burra
, jan provokatorė te lig prostituta mashkullore ne karakter -

vetem me te shti ne sherr - me qellim dhe mandej hajde duroje shtetin gjerman ne shpinė -por un po ju them gjermanve q ektyre njerzve te mos ua jep buken sepse do te permbyset ky shtet nese ja jep buken gjithkuj .

siq e thash keta kopila te nxisin ne rremuje e me shtet nuk ja qet kuj -

Un kam pas qef me e rrespektue shtetin ligjin gjerman
dhe mos me ba kurr probleme ,

por ketu ka njerz qe jan shqipfolsa kumbarė te kraleves dhe kur esht ne pyetje montimi gjithqka me eesht bė me qellim qe te vie deri ne ket pozitė

dhe te shkallėt aty 5 persona me kan futė ne mes.

lirik 14-03-11 03:56

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me kujtohet njiher ketu i biri i nje bastardi nga qyteti nürnberg qe kishte marre femra shqiptare
per te ndertuar shtepi publike ne nürnberg me shqiptare .
Keta bastard natyrisht kishin edhe rrjetine vet , duke qenė se ne nürnberg e kisha aktivitetin
politik dhe veprimtarinė per qeshtje kombtare kisha mjaft informacione se qka po ndodhe se pse me informonin .
Informimin ekam pas te bollshem kush qka bėn e si sillet sepse kisha mjaft njerz shqiptarė qe e dinin ket natyrsisht se si sillen te gjith e kush qka vepron e si vepron.

lirik 14-03-11 04:06

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me kujtohet njiher takoj nje bashkkombas nga broja e drenices - meqense mua me njihnin te gjith bashkathetaret e rrethinave per dialog veprimtari dhe diskutime ne qeshtjen kombtare her pas here kur takoheshim kishin deshire te degjonin diqka nga un -
ather akoma nuk ishte interneti duke shkuar rrugs e shohim nje femer duke qa ishte shqiptare nga mitrovica .
As mendja nuk na shkoj se ajo ehst shqiptare por duke epa me lot ne gjendje te tille me preku shum dhe e pyes qka mund ti ndihmojmė .
E shohim se pasi qe na na pau filloj pak te ndalete te qetsohet dhe kur e pyetem se nga jeni na tha nga kosova , filluam te flasim shqip dhe u gezua pa masė shum -
I themi qka esht problemi dhe ne fillim i vjen keq por dikurė fillon e flet .
Bastardet ekishin mashtruar ishte koha e millosheviqit dhe koha e zisė e mjerimit te zi

kohė e kobit mbi dhe per shqiptarė tze cilet ishin para nje sporve te paparė dhe aq veshtire ishte te ndihmoje ket popull sepse as diaspora nuk ishte mire e integruar.


Nejse po na tregon fill e per pe kjo paska qene me madhja ne familje dhe dikush ne rrrjetin emashtruesve psiat qe shisnin njerz dore pas dore e kishin pru ne nje rrjet e deri te ky pisi qe
i shitte femrat shqiptare ne nji far bari nate ku duhet te benin punen e prostitutave te nates .
KESAJ VAJZE NE KOSOVE I KISHIN THENE SE NE GJERMANI MUND TE PUNONTE NE RESTORAN
kJO DUKE LAKMUA
vjen ne gjermani spse kishte qene me e madhja ne familje dhe kallabllak fmi
lakmon se mund te vjen me punue dhe te shpeton familjen nga uria .

lirik 14-03-11 04:16

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Por kur vjen ky bastardi fillon e mashtron dhe tenton ta shfrytzoj vet ma se pari por kjo nukpranon ather ekushtezon dhe kjo i thot po ju me keni thene se 5000 marka i merr ne restoran ne gjermani ve q me punue kshtu me keni premtue e tash po me thoni me i be kto
pune dhe nuk pranon dhe ky bastardi e kishte qite ne rruge kur kjo nuk kishte pranuar
ajo e pa kurfar ndihme po qante .
Ishim per vete ne hall por disi vepruam sa do ku do aty ktu dhe ja bėmė paret per aeroplan duke i mbledhur te bashkatdhetart por e shihja s etrembej shum i thash mos ke merak se ke fat e je ne dore te sigurt mos u dridh hiq pes pare mos i jep se nuk je ne dore te kriminelit .
I perkthyem dhe ja rregulluem bileten dhe ja organizuam paret per rruge per tu kthye ne kosove
te familja por ja se si i mashtronte rrjeti i te pa besėve rrjeti tradhtarė i zi e i pst njerzit
KESO MASHTRIMESH E VUJTJESH te njerzve kan bere bastardet mashtues kriminal
-sa lloj lloj vuajtjesh ekalvaresh i jan shkaktue kti njerzimi edhe ne rrugen kur ka qene eksodi ne kohene milosheviqit para luftes se kosoves ku ikjet neper mal nga qekia jan be si ikje masive per te hy ne gjermani q poshtersira kan bere grupet e kodoshve e te lahperave rastet q e
na vinin ne vesh dhe me ka ra vet ti shoh me sy te ballit pasi qe vetm kam dale disa her
ne pelzen kur te afermit e mi vinin aty edhe ata per te hy ne gjermani
Per fat ata ekishin vet lidhjen dhe i gjetten vet grupet se si me hy ne gjermani nuk kishin nevoje per ndiihmen time aspak por un kam dale per tu pa e per tu qmall me ta -
pasi q eme vite nuk i kisha pa dhe ata pastaj gjenin vet lidhjet me hy ne gjermani por rastet q e i shihja aty pastaj dhe hallet e njerzve ishte me te luajt kapaku i kokes se qka tregonin njerzt e qka behej

lirik 14-03-11 04:18

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Jeta ishte nje tmerr i zi per mbijetese te ky popull tragjik zhvillohej drama e jetes te jesh apo te mos jesh -virusaret benin kerdi ne kurriz te kti populli duke shfyrtzuar mjerimin e tij ikjen dhe eksodin nga nji regjim kasap i qetnikut t e ballkanit kryeqetnkut millosheviq

lirik 14-03-11 04:31

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prej dates 24 mars merret vesh a jam a nuk jam ma ne forume shqiptare


agjentet e ndyre te duarve te zgjatura tradhtare me kan qite ne nje problem te madh

ku me kanoset burgosja -

Ne keto rrethana asnji njeri ndoshta nuk do te mund te krijonte

por un mjaft qendrova tradhtaret qe zbatuan palnin e armikut ne qytetin erlangen te gjermanise jan


Musaj kastrati nga fshatrat e rahovecit e e provokoj situaten

nipi i tij i musaj kastratit djali i motres

qe kishte qene ketu ne te zezė duke punuar

ka qene i lajmruar ne nürnberg si banorė ne te zezė

tahir miftari nga fshatrat e ferizajt

por qe tahiri ne kohet e fundit u pendue

ne ngjarjen provokuese te 25 dhjetorit

2009

ka qene prezent bajram iberdemaj plaku ma matuf krahinarist rrenc moasmirnjohs q enuk e ka treguar te verteten

bajrami ka genjye nuk e ka folur te verteten qeni plak

nuk ka tregue si ka qene ngjarja por ja ka mbajte anen
musaj kastratit

tahir ahmeti nga nga katunet e gjakoves krahinarist gjeloz tip rrenacak

banore ne erlangen ka rrejte dhe nuk e ka tregue te verteten

tahir ahmeti mi ka pas marr 1500 marka per aksionin pavarsia e
kosoves gjoja

dhe kurr nuk me ka lshue kurfar vertettimi kah i ka que-


tahir hagjia nga fshatrat e podujeves ka rrejte dhe nuk e ka thane te verteten

edhe ky nji lpirs servilgji mashkull mistrec i lig me shum bisht

edhe pse ka rreshqite ne gjysem te vertete
ka genjye dhe i ka henger fjalet

zeqir krasniqi nga fhstrat e rrethit t e klines s e dukagjinit

ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

nji far arbeni qe esht poashtu i rrethit t e klines s e dukagjinit
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

sylejman beshkardeshler dikur mbiemrin feka ne moshe i vjeter ky


ka rrejte edhe ky nuk e ka fole te verteten, kan qenė dhe te tjere aty plot por nuk kam pas arritė te di kush ishin
ndersa avdyl maloku nga podujeva nga fshatrat e podujeves
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten ky qe 18 vite pshtjell me musaj kastratin ky avdyli nji hajvan i smure mental lopė e gjallė qe te shkon ne nerva sa po e sheh ne rrugė


te gjith keta ne kofnliktin e dates 25 dhjetor te vitit 2009
ishin ne shoqaten ganimete terbeshi ne erlangen
te gjith keta jan njerz q e nxisin urrrejtje te madhe per drenicen me qellim


gjith diten sa her te takohen ose hapur flasin ose msheftas
dhe shpotisin njerz ofendojne
kur esht fjala per ndasi regjionale poashtu dhe flasin me hasmeri
edhe per drenicen dhe llomotisin njejt si shkiet e kraleves

mbi keto baza krijojne hasmeri dhe ndasi poashtu u nis sherri keshtu
ku musaj kastrati me provokoj ne shoqatė
provokimi ishte i hatashem
dhe i jashtzakonshem i pregatitur i kurdisur mirė
ne te gjitha apsektet sepse musaj kastratin e kishin mesuar si te veproj

qellimi i tij ky nuk ka pamje shqiptari aspak dhe duket i zi
hashkali jevgjito shqiptaro bugar i perzier soj kopili
ky far bastardi bullgaro jevgjit i zi ne pamje

qe nuk ka as pamje shqiptare as me fmi e as vet
por esht i zi si katrani filloj provokimin ne shoqate

sa po kam hy aty

akoma pa u ulur ne tavoline me tha me fyerje dhe ironi

erdh hajni i qirave ky xhela keshtu me thone mua me njohin ne qytet
dhe rrethinat ky xhela tha

qe i vjedhe qirat ne qerdhe te fmijve e i bjen ne shoqate

Porostitutat mashkullore qeshen aty si e kan zakon rruspijat e liga dhe un u skuqa nga provokimi
-

qellimi tij ka qene gjithmone qe te na perule te na poshtroj
e te fyej njerz ky ka qene ne grup me shaban malushaj
e me smalj mlushaj e me nji far flamurin e ponoshecit te gjakoves
e me nji far petrit aline prej batushes se gjakoves
keta ne grup gjith mone kan provokue njerz dhe kan helmue klimen
ne mes te shqiptarve duke fyer krahinat shqiptare
e duke folur fjale banale kan rrah njerz pa faj e kan maltretue

duke perqa deri sa te gjith bashkkombasit filluan te largohen nga shoqata
nuk ka dyshim s ejan grupe te pista bastarde

lirik 18-03-11 06:12

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
drenicė tradhtia mbi krye
po te sillet si kob nga tradhtari
ata mundohen me tė thye
se prore i urdhron gospodari
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:14.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.