Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 12-05-12 09:50

AW: Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=Kalimero;2216183]a je lodhen be lirik, po qish je be qish je :biggrin: po ngom be ni her mu e le arb se dijuz o ere ai :tongue:hahahah o pasha qikit kapuq qishti ki folen qi as topi mus mu ti lujten,he
pu azgan e me gjipa t'zi qe ku um ki .vi qkarzam kah, kujna ,qish ere u ti mledhi votat.
Po qa ish bo be ere ti me konen qatyqene un parlament be, njo ma shum ere qa. Viq pu tutna be qi mu pa hungjen ti un qat sanali tu pralamenti i kishe ndryu dhafet tibe, ere ty t'kishn bo qasishne patrioti ere mashkedh ruspi, qish the ti
me diten qi nuk ndron mene, oooooo pasha kejt qikto pdhavushkat e furumit ere pasha qita dijuzat ere qato ruspiat e ruspidhanat e parlamentit ,pa t'prupuzu pur diputet se kishn alonen ,he.


........................
ani kur po thue qe un rri e nuk foli qysh nuk foli bre -
po me mi dhane krejt bankat e botes si kqyrei me sy nuk ma nalin fjalen
nuk bahna si ata

-s ka banke q e me blene mue hiq

me ma dhane banken botrore fjalen se ndali qy -
a edin qka ka than hasan prishtina nuk me blene ari i botes

ani rrsupi mashkull nuk bahna hiq as per krejt paret e botes

qka po me duhen paret masanej bre kur bahet njeriu rruspi mashkkull

ku me rrnue mandej ne ket dynja e ne at dynja jo bre

-jo bre hiqmu pareve aiiiiiiiiiiiiiii


ama ti voten mua bre kalimero qy qka po te them po te premtoj
kam me ta gjete pune qfare te duash ti -

kam me ba propozim per ket milet me rrnue me jetue me dukat bre mamire se dubaj me ken kosova eshqipnia

-krejt keni me vozite kerre me punue me jetue si ne dubaj bre

-me ju marr bota lakmi shqiptarve -une ma i pari kam me dale me shati me prashite arave e ju mbas meje kena me embjell qdo pllembe bre
krejt rrush ka me u ba kosova edhe llapin e drenicen me rrush kam me i mbjelle -


-veq jo mos ikni e me me lan e vetem me mi nxi syte ata kundershtart
me grushta
e ata e azganat e mi me kqyr si qyqana
kah ma hine ata kundershtart me grushta

ncuukk jo ashtu jo se ma dhemb kryet mandej me nxijne syte nuk muj me dale gjasht muaj me me pa kush ne televizor e tani ike koha e mandatit gjasht muaj jan shum deri se te rregullohna prap per televizion nuk esht kollaj

-
-

Kalimero 12-05-12 09:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
oni be oni, voten e kije be lirik, po karzaj me kalimers shkurt qituqene, qfar pun um gjon mu , ere a mi gjon nja 7 pdhavushka mum fdhaditen un pun, qi jo e lom qikit muhabet, oni?

ere lirik me urnu si un dubaj, a don mi kthi cevat e naftes me arllen te na a qish be qish, karzam be qish mu bo t'pasun na qituqene , u u mita tu nejten tu grandi ere sen s'pu fitoj qatyqene.
hade gutu gutu qpalose qat prugram ma qpejt ,ta di :biggrin:

lirik 12-05-12 10:02

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Natė
autori xhelal ferizi
era frynte nė errsirė
e dritat dukeshin larg
kujtimet nata mi trazonte
malli dii ishte
e diqkaja
qe nuk thuhej
vetem me fjale te mdhaja
ndoshta mund te pershkruhej

nata mendimet
mi trazonte
era floket mi shprishte

disi me perzihej kerkimi
i nates
per te gjete emerimin e fjales
dhe definicionin e asaj nate
ne udhe
qe nuk dija se kah shkon
ne emocione
diqka me trazonte
penda im i tash
e ti
qka mendon
dora e gjiri
penden e shtrengonte
ah malli i vjeter
nuk kisha leter
deshiroja
qe shpirti im
fjalen
ne leter
ta perqonte
oh vargu im
ndjenja ime
neper thellsi nate levronte
per te gjete nje zbullim
shpirti im hulumtonte
kah
ku
pse
ne mergim
ku je
ti
ku je
atheu im

ndjenja e vargut te lirė

diqkaja
nga largsia me ftonte
un me hapin tim
neper errsire

penda ime
meditonte
strukur

shtrenguar ne gji

heshtja qka po mendonte

oh mos
o udhė e largėt
mos me bėn hi
hapi im
nganjiher rnekonte
ndalej
e ecte perseri
autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik 12-05-12 10:04

AW: Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=Kalimero;2216192]oni be oni, voten e kije be lirik, po karzaj me kalimers shkurt qituqene, qfar pun um gjon mu , ere a mi gjon nja 7 pdhavushka mum fdhaditen un pun, qi jo e lom qikit muhabet, oni?

ere lirik me urnu si un dubaj, a don mi kthi cevat e naftes me arllen te na a qish be qish, karzam be qish mu bo t'pasun na qituqene , u u mita tu nejten tu grandi ere sen s'pu fitoj qatyqene.
hade gutu gutu qpalose qat prugram ma qpejt ,ta di :biggrin:[/QUOTE]
.................
ok dil tash te ndoj teme tjeter se ktu nuk bahet
kqyrni ndoj teme aty te humori apo dikun se ktu ka tjeter
rubrike dhe ishte nji reagim i imi i shtyre nga kohrat dhe vitet
e padrejtesive
nese doni te me propozoni per nenshkrime
athe rhapeni nje teme te politika
ose dikun tjeter
ok
kekroj falje

Kalimero 12-05-12 10:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:

lirik 12-05-12 10:15

AW: Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=Kalimero;2216204]lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:[/QUOTE]
.........................
haaaaaaaaaaaaaaaa ok dil te tema tjeter tash te nje teme tjeter
..................

lirik 12-05-12 10:24

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Natė
autori xhelal ferizi
era frynte nė errsirė
e dritat dukeshin larg-

kujtimet nata mi trazonte
malli ishte
diqkaja
qe nuk po mund as te thuhej


ndoshta
vetem me fjale te mdhaja
ndoshta
mund te pershkruhej

nata errsira
e dritat larg
mendimet
mi trazonte
ne shpirte
ne varg

era floket mi shprishte

disi me perzihej kerkimi
i udhes
e
i nates

per te gjete emerimin e fjales

dhe definicionin
shpirtror
te ndjenjes
e udhes aty
t e asaj nate
ne udhe
kerkoja shpirtin e dhimbjeve me sy

qe nuk dija se kah shkon
psehja

as caku
ne emocione

diqka e quditshme
me trazonte
penda ime i ttash
e ti

qka mendon
ku je
perse je strukur

dora e gjiri

penden e shtrengonte

ah malli i vjeter
nuk kisha leter
deshiroja
qe shpirti im
fjalen
ne leter
ta perqonte

oh vargu im

ndjenja ime

neper thellsi nate levronte

per te gjete nje zbullim
shpirti im hulumtonte
kah
ku
pse

ne mergim

perse shpresa ime e dermuar udhtonte
liri
ku je
ti
ku je
e ti

atheu im


ndjenja e vargut te lirė

diqkaja
ne mbrendi sikur gjemonte

nga largsia
toka e loti i pa faj
atje

sikur me ftonte

un me hapin tim
neper errsire
mbi dhe
hapi e nata
kah po me qonte
ah
penda ime
ku je
ajo

meditonte
strukur

shtrenguar ne gji

heshtja qka esht kjo
qka po mendonte

oh mos
mos o udhė e largėt
mos me bėn hi
hapi im
lakonte

nganjiher renekonte
jeta ime nga hiri ne hi
udhtonte
dialogonte
me shpresen
e shekullin plot merzi
me veten
qe djegė
pa shteg
pa dashuri
hapi ndalej

ndalej
e ecte
ee cte
perseri
autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik 12-05-12 10:26

AW: Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=Kalimero;2216204]lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:[/QUOTE]
----------------------
mos kaj bre kalimero un jam xhelali edhe nuk po kaj e ti pse po kan
...........................

lirik 12-05-12 11:39

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Jeto neper jete
nga autori xhelal ferizi
jeta esht guxim
udhto
neper keto udhe
jan udhtime personale
nga njiher te dalin si rrudhe
nga njiher si bjeshke e male
por shpresat nuk duhet me i hudhe
jeta sjell bukuri ngadale
jetoje
ajo te befason
jeten e jeton
ai


ai qe guxon
ai e jeton jeten
jeton

kekroje te verteten
shko andej
kah indi i dashurise prekė
ne thellsi
ne emocion
aty ku burimi
ka dashuri
lumturi
aty
ku dashuria gjeneron

o vargu im
ajo pra
jeta
dahsuria
esht mahni
bukuri

udhė me kerkim

her neper lot
jetė
esht si lule
qe qele me flete
jete
i thone
e ti
udhton

her neper jete
me shpresė
her
neper dashuri

neper shekuj e mot

!
ajo ngajiher
eshtė mrekulli
nganjiher vesė

esht pranverė
nga ngnjiher behet lot

ajo na jep edhe sherbet
embelsi

me pi
jetoje

se ajo ka vlerėbindu ne d ashuri

bindu per her

per te perqafuar artin e atij
me te lartit gjen
qe vjen
si dashurii


perqafo puthjet e jetes
kur ajo vjen

kur vijne si rrisk me mahni

jetoje jeten jeten

mo s u be i vone
jetoje me rreke
me valet plot emicion

me gurgullimat pasion
e gezim

mos e humb hapin e shtreses

e te beses

kekrohet zbukurim
e din
menquria

ne vargun tim

se qka kerkon dashuria
cilin perkushtim

fito ne besim
fito ne guxim

trego
kah te erdhen keto menquri
o vargu im

shpalosi skeretet tua
ne njerzim

globi i takon atij qe dashuron
atij qe guxon
e punon
kush je ti
qe don
e dashuron
secilen lule
secilen fletė
o vargu im
keshillo
secilin qe vone ka mbetė
thuaj
dashuro
jeten
jeten
qe ka kuptim si jetė

dashuro
nes edon ta njohesh
jeten evertetė
nga autori xhelal ferizi

lirik 12-05-12 21:09

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi liriku
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::
ah romansa e kujtimeve
dikurė jetė shpirtė i kohes
qė so mallengjyeshem me flet

ah kohė nuk mund te rri ne harrrime

un dua tė perjetoj
gitaren ta kujtoj
ah gitara ime

me gitaren time nostalgjike#

kam kėnduar afėr lumit
e afer detit
me mallėngjime
ne token time

o gitara ime
sa romansat i kam kėnduar
me ty oj magjike

secil varg ishte zemer
secila rimė shenjtėri
art damaresh
me ri'imime
kenge bukurije etnike
tinguj te gjuhes amtare
dashuri melankolike
ndenja gitare
ne gjuhen lirike
ne gjuhen ebukur shqiptare


'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time
ku do
edhe te deti
ne per brigje
nen hije

nėn d eg ė
e fletė tė lisit
kam kenduar shqip
edhe per toske
edhe per gegė
edhe per bukurine e plisit
oh secila fjale e kenges ishte si shegė
sa me embelsi
kendoja ne at mallė
nga njiher kur binte shi
edhe ne d ritat e qytetit
ne hyrje
ne shkalle
ah e imja rini
atdhe
me kujtime
atdhe me bukuri
ah gitara ime


kam kėnduar pėr dashurinė
edhe nėn qershija
i kam kėnduar edhe kombit tim
gjubletes e plisit
me ky shty dashuria
kenga ime
arti me magji rime
dhe vargjet e mia
poema ime
shqipnia
toka ime

kam qa
edhe nė tė tel tė gitares
kur jam permallue
kur ėsht rimue
mmallegnjyeshem
etnike shqipėria

''''''''''''
un kam kėndue me gitarė
edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion
me tinguj i kam prekė
edhe ndjenjat diellit
nė palcė te rrezeve
jam ndje

ku ai shqip
diellorisht ka nxe
un me gitarė
kam kenduar romansa
lehte me mallė
mbi gurė
e dhe
ezallė
dikure ne at mot
me pike lot
me pikon edhe sot
kur me kujtohet shekulli im
gitara
e koha
rinia evendit tim

'''''''''''''''''
gitara ime
aq melankolike
gurėt i ka bė emocion

e dheun
qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''

ah romansat e mia me gitarė dikurė

ato kan shpirtzuar lidhje tė mahnitshme bukurije

nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė

kan lidhur fjalė me art si dehje nė aromė dashurie
'''''''''''''''''

a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel

kur ndonjė romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė
ne kujtime me lotin po del

''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur
nė hyrje'' un me ty
kalonin vashat
e ndonje porri flutur
romansen ma shikonin ne sy

ah bashk kemi shpirtėzuar
un e ti gitar
kohrat tona
e tė shpirtit
ata tela
deri ne netet e vona
romansa ne qiellin e kaltrise
kendonim per yjet
per detet
per malet
per valet e dashurise
ah gitara ime

kemi kėnduar magjikshėm
pėr sa tė mahnitshėm sy

per vashat shqiptare
per rininė
indet emocionet i shpirtzonim neper tela

per dashurine
pe r bukurine
e vashat me flokun krela krela
kujtimet nga ather po me vijne

'''''''''''''''''
mua loti tash
o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti

a tė kujtohet nata
me plot yje drite
me galaktikė

kur un romansa
me ty kėndoja
nga qyteti
pran kalaje
e pran nji deti
her ne breg
e her ne maje
ah jete dikurė
e sot
mos me djeg
mos me sjell lot
ma gjej nje shteg
gitaren ta kem perseri
si kure e ne mot
tė dukem si ather i ri
te kujtoj kohen
qe nuk kthehet dot
gitarė
te kujtoj me dashuri

melankolite
e tua
sa artet
me butesi
ne ty i kam shkri


'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-05-12 08:33

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėper gara te psudopėrgjegjsive
autori xhelal ferizi
neper gara te pseudo pėrgjegjsive
nė ket treg me fjalė
q far tregu me qmime
po shesin pergjegjsi me fjalė
o penda ime
po shesin edhe aktrime
moral e etikė pergjegjsie
po shesin edhe ata
thitė e tė bijtė e thive
qfar hipokrizie
u mbushen tregjet
me lloj lloj dyftyrsie -
dikush shet pseudo nderė
e dkush pseudovlerė
edhe maskat
po marrin pjesė
ne ket treg
oh shekull i pa nderė

per se keshtu pėrse

nė kohra jetime po na djeg
per se tė blejmė vetem llafe
kur zemrat po kėrkrojnė shteg
dritė tė vėrtetė
nuk jeton shpirti nga demagiogjija

as a rti as dielli
pa jetė

a ndegjoni ne emocion
si renkojnė toka e qielli
po vdes jeta
e bukuria
po vdes vertetsia vet
kėrkoni njė botė tjeter
o fjalėt o ju vargjet e mia
mos besoni nė secilen leter
ku nė treg po shitet
edhe dyftyrsia
edhe pseudo pergjegjsia
q pordhime paska maska
e laraska
ikni tė gjith nga njerzia
kėrkoni neper ikje
atje
ne nje dhe
ne nje tjeter vertetsi
ne nje tjeter dashuri
atje
vetem atje
ku nuk ka qenje njeri
nga autori xhelal ferizi

lirik 13-05-12 08:58

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė jetė kam mesuar
,,,,,,,,,,
autori xhelal ferizi

se mė duhet vetem nje gomė
gomė zemre per fshirje
-te fshij ė diqka
e ndoshta gjithqka

e tė gjitha
edhe ato fjale
tė thėna
apo te shkruara nė jetė
fjala mė e mirė
ėsht ajo
q ė nuk thuhet
e nuk shkruhet
pyetne
jeten vet
autori xhelal ferizi

lirik 13-05-12 18:48

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Penndimi
autori xhelal ferizi
me i mire i vonshėm pendimi
dhe vet pyetsja
qe te njoha
perse
se sa te kaloja andej
kah mos njohja
pa e ditur se kush je
andej kam mashtrimi
e vetmashtrimi

e i mashtruar
te ecja mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik 21-05-12 20:16

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kėrkova
autori XHELAL FERIZI liriku ne mergim
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kerkova nder pyje
neper male
n e dushk e lisa
kerkova nder nder zogzat krahėlira
kudo kerkova
edhe neper token me plisa
neper vargjet e lira

kah shqiperia etnike
e bukura kosova
eremira
me doli
ma e mira

----------
prandaj te fala
te fala ke
ke nga vargjet
e mia
o atdhe
nga vargu im
ku qelė d ashuria
si luzlet e kombit tim
tė fala
me perrmallim
si emocionale vala
neper mahni
ne lkullim
gurgullim
un dua etnike shqiperi
ku je o kombi im
tė tthrrasin mallengijimet
e loti i syrit tim
o toke shqiptare

me shum udhė
dahsuria ime komb'tare
ma ndjej secilin hall
secilen rrudhe

meqense ti je
ma e mira

si ti quaj keto udhė
kah fluturon shqiponja krahlira

me dy krena
fjalet me rrejdhin si ujvare
me shum shpirtesi

o tokė mahnitse shqiptare
si te quaj un ty
e lulet tua ne behare
si ta quaj qerpikun tim ne sy
qe me pikon lot
qe nuk i pershkruaj dot
as ne shpirtesine e gjuhes amtare
nga malli
dje epardje e sot
qe dheu guri e zalli
atje
ku me la me se pari
i madhi zot
ne token time

un digjem si zhari
kam mbete neper harrime
dua token qe ma la i pari
mjaft ma me mohime
nuk dua te heshti si qyqe
o toka ime
si quhen keto udhkryqe
po pyet gjithqkaja ime


------------
me ndjej o atdhe
me ndjej
me kupto
ne te bukura qellime
mos mė shkrumbo

se koha na thej

e ndjene penden time
si si duan ti vene frej
ata me pshtjellime
ata
me pelime
ata qe pshtyjne metaforen time


do vijme si zogj
te gjith si grup
ne qiellin e lirė
do te fluturojm ė
se mergimi na dogjj
do te vijmė

me kenge e me gjuhė amtare
me cicėrime
shqip me qellimin e mirė
le te rilinidn abetare
per brezin e ri te lirė


'''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
GJITHMONė ME QELLIMIN E MIRė PER ATDHE
GJITHMONė NE SHERBIM TE ARTIT TE VARGUT TE PENDES SHQIPTARE
GJITHMONė NE SHERBIM DHE NE QELLIM TE KOMBIT
GJITHMMONė NE SHERBIM TE PASTERTISė DHE DASHURISė PER ATDHE
GJITHMONė NE SHERBIM TE GRUPIMEVE PER QELLIME TE MIRA TE PERBASHKTA SHQIPTARE
AUTORI I PENDES SHQIPTARE XHELAL FERIZI
ne jeten e tij te bujjshme ka hase jo rralle ne mendjemadhsi e injorance - te jo pak shqipfolsve me maska -ne prapaskena te ligsive bizare pas shpine- ne disa tru fanatikesh ne gomarlleqe koketrashsie te pa gdhendur te pa kuluture te pa emancipim -
te prapambetur te kohes se shpelles - autori i vargjeve shqiptare liriku ka has e edhe ne njerz te pa kultur fatkeqsisht si per inate te jetes ka hase ne te tilla fate te zeza te njerzve te tille qe mos ta prefshin rrugen - disa nga ata ishin te pa moral njerzor te pa cilsi te pa vlera ne shpirtvegjel te pa bujari te pa cipe provokator dinak te pa burreri jo vetem ne jeten e perditshme reale por edhe virtuale -ne sulme tradhtare- ne padrejtesi-ne mburraveceri -ne mosmirnjohje -ne shpirta eunuk te tredhur -ne ngucakqi -ne spiuna-ne hajna -bizarė -kurvarė-
Megjithat ppopulli shqiptar esht mbi 95 periqnd populli mire dhe i dashur por ky pes peqrindshi esht mjaft i demsshem per interesat dhe jeten e kombit

POSHTė TRADHTARėT ARMIQT E JASHTEM
DHE MBRENDSHEM ---TE KOMBIT SHQIPTARė DHE SABOTATORėT

KOMBI SHQIPTARė RRNOFTė I LIRė PA PENGESA NE TROJET E VETA SHEKULLORE--

lirik 22-05-12 05:22

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ai qe ta merr fjalen e lirė te merr edhe shum qka tjeter - msohet me marre nga msimet e tilla ta merr edhe buken prej goje dhe kjo esht nje e vertete me pervoja te njerzve


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:28.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.