Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 10-03-07 22:39

Fjala ne gurė


shkruan xhelal ferizi

ma kishin mbyllė nji kohė fjalene gurė
e vrapova per ta lirurar ne shpetim
nper shekuj pastaj mu be gur mbi gurė
fjala e ime me lot

lirik 10-03-07 22:42

Sikur te kisha shkollen

xhelal ferizi

sikur te kisha shkolen e krejt fjalve
edhe atyre q enuk jan shkruar
edhe shprehjet e menqurive mendje valve
sa shum shprehimisht do te ksihsa ndriquar

lirik 10-03-07 22:58

Sikur ta kisha syrin magjik

xhelal ferizi

ah sikur ta kisha syrin magjik
qe thellė shkon ne zbulime
ne at sy ta kisha vetem nji pikė
faktshekull per inqizime


faktshekulli im ne ekran te bindjes
do te kishte nxjerrė para skene
at shkak te thellė motiv te tradhti lindures
at rrenj at dyshim soj gangrene

e duke mos pasur fakt e mendova
nje sy te tillė magjik
mbasi njiqnd shekuj me hamndje i shpova
sa i keq qenka maskimi o mik

kamera magjiksyri ne maje te hollė
do ta nxjerrte me te vulosuren fjalė
pastaj te gjith shembujt do te merrnin shkollė
qe ne bukuri djallzore besen mos me e falė

por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura pa fakt
s po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi po ec me takt

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspertdritė
qe ne njeriun ket sy magjik
ta lansojn n per qdo skute qe ta njohin mirė
se mashtrimi po behet tragjik

shkruar nga xhelal ferizi mitrovica
mergimtari

lirik 11-03-07 00:12

shqipni etnike

Si nje komb,e si nje shtet,
t,msyjm,si shqipet,shkrep,me,shkrep,
me ata krih,me at flutrim
gjith,sa,jan,te kombit tim,
t,gjith,me,librin,n,dor,shtrengue,
me tri,fe,me bes tue vlue,
mir me u mbajt,n kish e gjami,
n,shkoll,,e,shtet e qytetni,
gjith,kah,shqip,i,thon,etni,
,t,gjith,kah,rrjedh,gjaku,i,shqiptarit,
kuq,kah,ec,n,per,rrug,t,damarit,
gjithkah botes,me,lidh,deje,
pa,dallim,krahine e feje,
me msy ,shekujt,n,t,fisme,pun,
ndryshk e turp,n,dridhje,me,i,shkund
njollat,t,hasmit,qe,,na.,i,vun
mbani gur,hapin,qelik,
mos,u,theni,n,metelik.
mos,u,prekni,n,per,themele,
me i shpue zemrat si tunele,
me do pun qe ,s,jan per ne,
me krahin,ndasi e fe,
me shti myk,qe shkon tue bre
mbane qafen me dy koka
mbani bashk po vrrrije e boka
shqip,le,t,flet,po,dheu,e,toka,
toka,juaj,me,gjuh,amtare,
mbani,bashk nji abetare
jo,me,,ndarje me dal fare,
por qdo kush me nga ,i,det,n,gji,
t,mbjell,safire,t,mbjell,ingji,
mos u bani fajdegji,
taksidar e mjelsa t, kqi
per me mjel t kqijat mbi dhe
me pi lot,si shiu,me ,rrke,
me mosdije,cekt,me,,u,zblue,
zjarr i huej me ju pervlue
lidhnu bashk,,me i gjuh te nanes,
n,shpres,te diellit,n,shpres,te hanes,
edhe n,pend,mbshtetne ,lirin,
cak,e ,e,msymje e strategjin,
mbane hasmin,ne shenjester,
sot ,e,n,shekuj,,qe,vijn,neser
lidhnu,bashk,me,i,plan,te,holl,
mendjen lidh ta keni n, shkoll,
si ai pipi lidh n, per moll,
kangen gzue,ne,gji,e,n,vlim,
edhe kultur,e vler e shkrim
mbani,caqet ,me gjak trim,
edhe n ,flakrim,gjuhen t shqiptarit,
si ajo hana n,damar te arit,
at tradit,e bes,prej,t,parit,
t ,gjitha stinet n,bukuri,
si ai yll,kur t nis ,me pri,
ne ag drite,n,qielll,me shkri
ashtu shkrini,e shndritni n ball,
e ti ruani dhe e zall,
gur ,humus edhe argjil
bari,e fjer e karajfil
edhe krom kristal,selen,
slicium acetilen,
gur kalaje e qdo beden
edhe themelet,mos,me u pre,
bashk me ndejt shqipja mbi dhe
lidhne gjakun,me shum drita
t,mos,i,ndalet,,shqipnis,rrita,
se,armiqt,na,rrijn,n,per,prita,
mbani festa gjithkombtare
mbani fe e gjuh shqiptare,
mbani kokrra e zallina
shqip,n,per, shekuj,n,mot,e,,stina,
gjith,kah,rrin rodi,i,shqiptarit,
rrini flak,si,,ngjyra e zjarrit,
mbajeni gjall ju mergimtarin
le ta dij ku e pat t, parin,
mos ja shkelni shpres ,,e,be
qi ka lang peng per atdhe
entuziazmin,optimizmin
edhe endrrat me i pre,
me i kput,hapin permbi dhe
mbajeni kodin erz e din
kush ka kryq,kush ka gjamin,
t,gjith nji nan e kan shqipnin,
t,gjith i lindi i, gjeraqin,
si me ,gjuh,te lasht pre goje
si n, fole qe ran nder troje
t gjith shqiptart jan nji brum dieli
jan nje shqipe,n maje qielli
s a,per fise e,,sa per fe,
kurr,ne gjene s,na,kan bre,
se qelizat me nji gjak,
lidh na i ka etnija plak
na ka lidh zjarri me i flak,
me nji ahst,qe man,nji mish
me nji gjuh por si fildish
por si ari,e platina
si kristali,e,rrezatina
prandaj bashk ti mbajm kto drita
e mo bjerni n kurtha e prita
hapin,n shekuj,e,dor,me,dor,
jem ilir e jem arbnor
nuk jem akul e nuk jem bor
por se jem nji fis si zhari
me ata gjak qe na e la i pari
jem nji komb nji shpirt,nji fjal,
bashk ekem detin me val
pse armiqt duen me na e ndal,
mos e ndalni shipe,rrfe
mbani bashk,po bes e fe,
mbani guret lidh ne atdhe,
mnai bash ato zallina
gurra e kroje e kanarina
mbani bashk ato kullue
,sa,te jen motet,tue vetue
sa t jen stint qiellit tue shkue
deri sa te enden,yj e dhe
mbani bashk,kombin me fe,
tue lulzue gjith shpres te re,
mos u lshoni n, pun te kota
kah ju vijn armiqt me rota
me ato plane qe u sjell bota
se ato po kan skadue
moda t vjetra,qe,jan shue,
veq me i ngjall don ajo ujkina
ujq,e bisha ,e do kalbsina
e do djaj qe jan me brina
qe ju njomon me uj ferrri
qe ju sjellin,kobe tmerri
qe ju nxisin,me loj derri
me ju lan pa mende e dhe
me ju nda n krahin e fe
lir,tradhtar gjithmon me ble
mos e lsho he shqipe e gjall,
se i ke te embla dhe e zall
se ke ,t,lasht ,djep e tabanin
se i ke t fort pushke taganin
se n shtat qeij ti e ke zanin
e ke pamjen plot hjeshi,

e ke gjuhen me etni,
t lasht ma t lashten nder njerzi
mos e lsho priten per t gjall,
se i kjan trojet n lot e mall,
pse kan dal shum djaj tue pall,
kush me jarg e kush me fe
sillen rrotull si shkerbe
rrejshem dinittue t ba be
edhe de tjera me kryqe
dojn mbi dhe me t, lan si qyqe
mbaje shkollen ti mendtare
gjuh e e shtet etni shqiptare.


xhelal ferizi
ka shkruar vargjet me titull
shqipni etnike
xhelal ferizi krijus vargjesh epiko,li nga MITROVICA
PERSHENDET LEXUESITVėrejtje: (0%)

lirik 11-03-07 01:09

Pavarsi

xhelal ferizi

kur te marrim pavarsinė
e,t, lulzojm me vul,drejtsinė
kur te ,shkrijm diellin me erė
do ta shkruajm nji ligj me vlerė
qdo shqiptar me e pas nji kod
me pas vlim ,n ket shekull sod
edhe ne shekuj ah qe vijnė
dije e punen mir ta shkrijnė
e me i laps , e kush me shpirt
me i qellim t ,jet ,sa ma,i dlirt,
ta udhheqim,n,drit ket shtet
ti mbajm n, gji zallina e det
ti bashkojm zemrat me gjak
e ti vejm t, keqes kapak
te ecim bashk ,me hap t, lirisė
t,fort tia mbajm nderen shqipnisė
hapur ,te,ecim,me drtit t, ballit
ti gzojm dhe e kokrra t zallit
bash t bejm po ball qdo hallit
e te mos lejm ndoj gure as burrė
me kja n lot ,si e kthjellta gurrė
me iu djeg zemra si furrė
prej vetmis a prej varfrije
me ec shteti si i ka hije
jo me ,moh e ,udh tradhtije
por si i ka hije fisnisė
n rreze t diellit e n bes,t,mirsisė
kush ma mir do ta ket nisė
kush ma i mir tue pri ma i pari
e mbas tij,qdo zog shqipatri
ti gzojm vrrije e fusha bari
ta gzojm token n mote t motit
brez pas brezi me ndihm t zotit
se jem nipa t kastriotit
se veq paster n a ka hije
me pas rregull qytetnije
me pas fam e nder shqipnija
me pas drit me rrezatue
larg shqipnija me rrezue
me ken zonj nde r,kombe t, lira
ne drit t diellit drit ma e mira
se nuk,esht veq pamvarsija
por esht ligji ,e fisnikrija
edhe e drejta, e qytetarit
me u nderue si vlera e arit
ardhmeri per djem e qika
n,kod e norm me ndejt etika
kshtu ather gzohet ai diell
ehdhe i shkruemi e i,kaltri qiell
edhe i shndritshmi,i nxehti prill
edhe toka qesh me dhe
kur nuk ka korrupt nder ne
por drejtsija n shtet t kullimit
mos me u ble kah shkolla e krimit
mos me u thye n korrupt t pelimit
por me ec si vllau me vlla
ti mbajn n vrojtje grek e shkja
se pergjon hasmi n, qdo va
pergjon rusi e ukraini
si qkaj kah lugu e vrrini
blen ndoj vash a blen ndoj djal
mandej nis kendej me dal
shqiponis rriten me ja ndal
hjedhi sy gjith kah kufiri
vend le t nxen sokol ma i miri
n siguri kah karaolla
me nishana qe ei jep shkolla
edhe nder qe i jep ai dhe
me mbajt bes e mos me pre,
as kund ligjin mos me bre
mir me i ndjet atdhut si roje
me fol ambel at gjuh goje
me i shkua mendja n lugje e prroje
sa jan kput kafka t, shqipnis
sa shum gjam i ka shkue fmis
britma n vesh te perendis
qdo shqiptar ta lidh ne gjak
ket kujtes si vul n kapak
t kujtoj shkja e karadak
le t kujtoj perjet tivarin
lum e shkoder e gostivarin
dhunen t zez permbi janinė
gjak e lot qe ran n prishtinė
mbi drenicė e,dukagjin
edhe masakrat ,n tok dardane
pika t gjakut,e vaj nane
gjak qe ra permbi ftyr hane
qe u pergjak qdo therr e shteg
s ka mbet ftue qershi as shegė
nuk ka mbet po qyqen degė
pa lshue kuj e gjam e lot
qdo shqiptar t kujtoj n per mot
kahdo t ,shkoj nder kombe t, thot
se per t gjall,,s harrohet ,krimi
sa te jet toka e qytetrimi
me u kujtue dnesja e,ngashrimi
gjoksi i fmis ah si ka dnes
kur ka pa at nan kah vdes
e, s ka dit n dor t kujt do t mbes
se ai esht rit tue njoft at shkaj
t gjall pre prindve qe e ka nda
t,njom me mosh kah e ka tha
po kto s jan veq muaj e dit
por jan shekuj,qe kan zbrit
qysh se t, namun n, per karpat
na i gjakosen lu“g ,e shpat
edhe moshat na i kan pre
diell pa gjak skan lan me nxe
pra shqiptar ju kahdo t jini
si nji shkoll ket pun ta dini
punen udhes mos e,lini
mos e lini fjalen , n , bark
t bjan shqipnija rreth e qark
kah i flet n gjuh t lasht etnija
ka i shndrit por,rokullija
ah me drit ti lidhe t dija
edhe fjala e besa e,motit
ta ruajn dheun per hater t zotit
se jan gjak,i kastriotit
kush si zan e kush si rrfe
kush me djers te ballit rrke
djem t t shqipnis qe i kan tri fe
t,lidhen ngjyras si ylberi
si nji vlla se kshtu e don nderi
e , t ,na e ka bota lakmi
uj t, e zalit, e,gur ingji
t, na lakmojn per,nder n ,kthjelltsi
se me pak, pun, e,unitet
ka me shndrit porgresi n ,det
n,tok,te lasht ne ligj e shtet
s,ka,q,na,ban,ma ,krajl,as,mbret,
as europa e as ,intriga
as shum tjer me pun te liga
ka me u sjell verdall rusija
deri t vdes per kah lakmija
per shtet t ,fort qe e ,mban shqipnija
kur ti sheh po kta sokola
kur ta sheh ligjin me shkrola
edhe t, bashkuen me mish e fe
si tre vllazen siq jan le,
ne alfabet,me u lidh me be
kah n fabrik tue ra sirena
kah n shqipni te fsihllojn trena
ka me i rrok slaviant gangrena
ka me u kalb europa n mish
si ai zfti n per kamish
ka me mbet slaviani n grish
mikroskop qe mos me u pa
zoti i madh po ka me tha
ka me lan si lymin n knet
ka me i tha po drit e,jetė
ka ,me ra n,gremin tatpjetė
se ai zoti i verrtetė
nuk don ,krim as hijanet
sot me vul po u dal te hanes
me kto shkronja n gjuh te nanes
n,me kanu t shqiipni dardanes
me ligj t ri e me tri fe
n kokrra t drites e n rreze t re
kokerr m, kokerr po u bej be
n ,qoft se ju kah ka shqiptarė
lidhni fjalen n fis e farė
bashk m u mbajt si solidarė

~AmaZonA~ 11-03-07 10:12

[FONT=Book Antiqua][SIZE=2]Pershendetje i nderuar lirik poezit i ke shume te bukura,mua mė pelqejn shume dhe kur kam kohe te lire hy ne FD dhe i lexoj me knaqesi,do dėshiroja te pyes nese keto poezi i ke tė pėrmbledhura ne ndonje liber qe ėsht i botuar apo ende nuk i ke botuar askund???[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=2]Me respekt per Ty ~AmaZonA~ :smile: [/SIZE][/FONT]

Paradox_13 11-03-07 10:31

[I][SIZE=3]Me fal per nderhyrjen...[/SIZE][/I]
[I][SIZE=3][/SIZE][/I]
[I][SIZE=3]E di se qdo autore ka deshir qe te lexohen doreshkrimet e tija poetike,ndersa per ne qe kemi nderin ti lexojm keto doreshkrime, eshte diqka ma shume se nderim e obligim kure ngjet si nderkomunikim i ndieshem i krijuesve ,veqanerisht kur leximi i heshtur duhet te artikulohet me shkrim.[/SIZE][/I]
[I][SIZE=3][/SIZE][/I]
[I][SIZE=3]Respekt i nderuar.[/SIZE][/I]

lirik 11-03-07 10:32

Flm shum per vlersimin amazona ,nji pjesė seshpejti dalin ne botim bashk me pjesen e dytė
ndersa ne botim planifikohen edhe te tjerat qe jan duke prit ne shtypkshkronje
me duhen pastaj edhe disa qethje dhe redaktime dhe se shpejti do te lexoni edhe botime tjera nga un
duke qen se gjithnji e ma shum jam prezentnt ne forume te internetit mendova s e me duhet ngapak edhe
ndihma e lexuesit ,vlersimi dhe kritika ky ishte qellimi , qe kisha deshir te di dissa a mendime
para se te dalin botimet tjera.
krijuesi mbahet nga knaqsija dhe leximi vlersimi qe ei japin lexuesit populli,askush nuk ka vullnet me humb kohė kot nese vargjet nuk vlejn andaj as koha nuk ja vlen q e te humbet per diqka q e nuk i pelqen publikut. Prandaj amazona te falenderoj per mendimin dhe pershtypjet tua per vargjet e mija,njeriu ka nevoj te ndegjoj edhe fjalen e dikuj jo ,vetem te veten .
Te them te drejten ma shum mepelqen fjala elirė e lexuesit se sa vlersimi i kritikes letrare jo pse jam kunder ,per diqka nga letraret por e shoh se sot qdo gje esht ba treg edhe miqsija treg u ba edhe perkrahja edhe vlersimet ,po shkojn ma teper me kozmetikė artificialiste me perkrahje te rrejshme
se paku publkiu nuk ka interes me fol me maska ai e thot fjalen e vet hapur se nuk ka kurfar interesash dhe jan origjinal ,prandaj ma shum me knaq nje fjal prej shpirti epublikut se fjalet qe jn te thurura ,me interesa te caktuara.
Kam pa botues q e kan botuar por e kam pa se vleret nuk jan te ivelitt e lart artistik as kriijues me brilantizem apo shkelqim,ato botime jan ba ne bazė te jaranisė miqsisė dhe pageses me pare qe nuk ka vlera kush e di s eqka,prandaj un nuk dua te botoj gjera te tilla q e nuk
kan s e paku nje vler sa do te vogel ky pra ehst shkaku pse mua me intreson shum se si i vlerosjn
njerzit krijimet e mia se nuk kam deshir me zhgenjy lexuesin me dal vetem kot sa per t e zhgarravit diqka ,flma amazona per fjalen tend e te sinqert.
pershendetje nga autori nga Mitrovica ,dhe meqense ne forum nuk dal me nick name asnjeher por vetem me emer t everrtet ,te pershendes pra xhelal ferizi

lirik 11-03-07 10:40

te falenderoj adhe ty paradox per vlersimin dhe per konsideraten ,ndaj vargjeve te shkruara ,po perpiqem t ejem sa ma me ndikim te lexuesi,qellimi im esht mirsija,qellimi ,esht paqja e vargjeve te mija pershendetje dhe rrespekt nga LIRIK

lirik 11-03-07 11:35

Neper Vargje Jan Disa Gabime Sepse Tastaura Dhe Lodja Poe Bejn Te Vten Ma Vone Te Bej Permirsime Gjeerale;per Shkak Te Shum Shkrimeve Dhe Titujve ;probleme Ka Ne Drejtshkrim;per Shkak Te Shpejtsisė Ne Te Shrkuar;dhe Moskontrollit ;ka Gabime Ortografike Kekroj Falje Nga Lexuesit ;kur Shkruhet Shum Esht M Veshtir Te Kontrollohet Por Nganjher Po Kam Edhe Lotim Te Syve Nga Dhembjet Per Shkak Te Kompjuterit De Po Me Duhet Me Postu Shpejt Aty Mandej Po Lindidisa Gabime Ne Drejtshkrim:
Autori Pershendet Lexusit

lirik 11-03-07 11:38

Besoj Se E Kuptoni Se Tastatura Dhe Lodhja Deri Ne Oret E Vona Te Nates ;po Me Krijojnė Edhe Ngatrresa Ne Drejtshkrim ;dhe Lodhja E Po E Ben Te Veten Bashk Me Moshen E Obligimet; Tjera: Kerkoj Falje Nga Lexuesi Per Disa Gabime Germa

lirik 11-03-07 11:46

Si ta ndertoj njeriun e ri

Shkruan xhelal ferizi

Duke u perpjekur per njeriun e ri
Thash ta ndertoj njeriun e ri
Kur per qudi
Njerzit nuk me po me lenin
Vet njerzit kundreshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndertova ,njeriun e ri
Ne endrrrat,e mija ,
ne shpirtin tim,
ne idealet e mija,
ne ,perkushtim
njeriune ri e,mbarova
ne ,ardhmmeri,
do te jet,
ai qe me tė keqen
prore do tė,jet ne kundershtimVėrejtje: (0%)

lirik 11-03-07 11:48

DUKE ECė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Duke ecė pa u ndalė
arrita njė ditė ne cak,
dhe thash me fjalė
se u shterra me gjak

duke ecė pa u ndalė me stinė
arrita nje ditė ne majė
atje shtrohej e bukur njė ledinė
ku vargun e derdha rrekajė

lirik 11-03-07 11:50

Veprimi i pa matur

XHELAL FERIZI

hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me mat thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas

hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je me trim

lirik 11-03-07 11:53

#67

Psheretima e nje nate

AUTORI MERGIMTARė
XHELAL FERIZI

guret e kishin ndegjuar
e plasur thon kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psheretima,te ka vra

psheretima e,nje nate
kishte therr,nje shpresė
u ndje n' per monopate
S'HARROHET DERI SA T' VDESė

S' HARROHET PSHERETIMA
NE NATEN E QETė ME GURė
SE YJET I SHPOJ N' VRIMA
SA ERNAT I;KA PERTHURė


AH AJO PSHERETIMA

lirik 11-03-07 12:46

Perlyerja


AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI

pse nisė hana n, lot me e,u,thye
edhe trupat,n, shpirt me u grrye
pse ,ujvara ,don me vdekė
kur perlyerja t’ nisė me prekė
n’ trup , e;nė gjak e;nė lėkurė e' n’ buzė
pse bien shekujt n’ shkrumb e shpuzė
pse rrenqethet fieri e bari
pse ai qielll digjet si zhari
edhe vrima;mbushet ai deti
pse kjan gruri e bereqeti
pse kjan moti e shekullstina
pse kjan zogu e kanarina
pse kjan kokrra e guri n’ dhe
pse kjan n’ lot e,embla fe
ja pse kjan e gurin E; ndanė
pse nji trup njiher kur t’ ndyhet
shpresa e globit ather thyhet
pse ju thoni ka me u thy
yje, e,qdo glob ka shpirtė e sy
edhe pse ju nuk e shihni
n’ rrudhė as shprehje nuk e njihni
Shpirt gjykimin te fenomenit
nuk e njihni se kur,shkelqenit
edhe ata shpirta kahdo e mahnija
qe nuk duken e jan mrekullija
nuk i sheh me sy njerzija
por jan te heshtura margarite
shpirtformime gjygje drite
ato kan lot si ingjija
gurė currilash pikė si dija
qe mandej me anė te dritshkrimit
formojn cakune gjykimit
edhe formojnė botkuptimin
kah gjithsija e dergojn kullimin
por se kurr ato ndytsitė
nuk i qesin ne,q iellin sitė
as perlyerjet nuk i prekun
ato i hudhin n plehra t vdekun
prandaj e mjer perlyerja e gjakut
ka me mbet kah plehu cakut
lidh me myk perthur prej lakut
n pleh dot mbetet andej kah rrodhi

n’ qoftė se ty o njeri t’ vodhi
shpirtin,,, nderin e; n' pleh t’ rrodhi
ajo perlyerja e qelizes
nuk ke vend ne aromė t' puhizes
ku do t’ shkrijshė,shkelqimin vallė,
si do t rrijshė mBi gurė e zallė
guri e zalli kan me u thye ,
n’ qoftė s e kund ti je perlye,
e pse ,rrudhen moti e stina
pse lot n’ sqep rjedhė kanarina
pyetne kobin me mjerime
pyetne at qiell me fjal e shkrime
se cicrrima e kanarines
vjen e shpon si ajri vrimes
me at za lmue n RREZZE e i’ veshė
tinguj tinguj vjen ne vesh;
n’ qof se veshi esht perlye
tingulli keq ah ka me u thye
thehet shpresa e kanarines
melodija e cicerimes
thehet rrezja e qerpikut
thehet lang i fletes t’ fikut
po ju pse a thue e dini
pse then shpresen ai zog vrrini
me kang vlere qe prekė fleten
se njeriu po e perlyen jeten
sa;ma teper qe ecė para
keq e zi po i ndyhet fara
ja si bjen me ndytsi n’ rrudha
n’ gjak e; n’ gjene kah dredh udha
udha e thellė neper qeliza
pse me lot thyhet puhiza
a; keni ndje ju ne pranverė
se si ushton nga i her nji erė
nji erė gjame si e lotit
kur n’ luginė ec stinė e motit
ajo kjanė e ju nuk dini
perplasė vaj,,kah shkambi e vrrini
ajo plasė n’ dnesje tue kja
pse shum shpresa ju kan tha
pse i thahen ato shpresa
sepse thellė i preket mbresa
kur ajo frynė e ka detyrė
me e flladsue njeriun ne ftyrė
ajo e paster esht ne thelb
prandaj kjan kur fryn ne qelb
pse kjan era n’ vaj tu u thye
pse shum njerz sot jan perlye
ajo kur shkon aty me prekė
n’ vend te perlyerjes bjen me vdekė
ju se besoni se, e; pandera
i vdekson shum fllade e,era
kur perlyerja prek ne buzė
aty vdesin engjuj e muzė
prej atij turpi e; i’ shtrojnė zotit
shum gjykime shkrue prej motit
shum mjerime shkrue prej lotit
prandaj zoti merr idhnim
kur t’ lexon ket informim
s e, me turp esht perlye buza
urdhron zjarre e urdhron shpuza
hi e shkurmb e thingi tjerė
per me e djeg boten e mjerė
me djeg bari e flet e fjerė
ku ka prekė ndoj turp perlye
rreze te diellit ku jan thye
turpi del n’ gjithfar lloj krimi
n’ lojė tinzrije edhe ndytsimi
prej buzė goje e,prej themeli,
pllmabė per pllambė shpresen e shkeli,
pse ai turp kur t prekė n’ planet
i prek kahjet n’ tok e det
prandaj prekja kurrė nuk lahet
as me diell as rreze s’ thahet
as nuk shlyhet me ndoj gomė
a s; nuk mbyllet n’ burg as n’ dhomė
n’ dhoma shekujsh as n' qelija
jo nuk mbyllet njollė e tija
njolla e turpit kur perlyen
pikat te yllit keq i thyen ,
n, qoft se turpi n’ buz esht shkrue
e aty ylli ka pikue
merrne n' mend ju piken t’ yllit
e at fllad qe vjen prej Pyllit
e; at erė qe niset pyllit
per me dal Nėpėr fushore
lidh puhizes dora dore
e kur t ndesh ajo n’ pisllek
n’ kulm lumnije nisė me vdek
pse n' perlyerje kur;t ket hasė,
me jetu thonė s’ do t’ ket gjasė
pse ndytsinė kur t’ prekė ne njollė
bjen perplast me peshė t e,hollė
se ajo e ka si pupel peshen
s’ perballon me turp kur t’ ndeshen
s’ perballon me hije oj hanė
me at mirsi qe ja ke dhanė
me at lehtsi permbi eter
me ata krih qe i quhen erė
permbi fllad e mbi ajrije
qe pershkon motin plot hije
ajo n’ turp kur t’ bjen te perlimit
qe perlye esht prej ndoj krimit
prej ndoj turpi ku esht prekė,
plast me vaj ka me u stermekė,
ju a; e; shihni si bjen hija
kur me turp i preket fija
a keni vrejtė si bjen tufani
kur ik era e,lehtė prej gjani
kur lehtsisht ma nuk perkdhelė
vjen tufani si rrebel
ktu esht prore gjithmon shkaku
kur shum njerz t’ jen perlye gjaku
t’ jen perlye me turp e vese
me orgji kur thehen shprese,
ktu pra lidhet krej ankimi
kur ne njerz t’ bjen turp e krimi
kur prekė n’ buzė o kur prek n’ faqe
derdhet loti n’ manushaqe
kjan lulkuqja e,tulipana
kjan lulshega e lule thana
pse ky turp vend t’ veqant s ka,
n’ tjeter bot dikund me u nda
veq po ben pjes mbi ket glob
me i nxit lulet n’ vaj e kob,
me nxit kombe me nxit fe
me pas dhimbje n’ gur e dhe
prandaj kjan ah; copa e diellit
hanė harkore e kupa e qiellit
edhe vetulla ylbertare
bien perplasė mbi njollė tradhtare
ato s’ kan t’ mjerat fuqi
kur bien n’ turpe vdesin shkri
se s’ perballen me ndytsi
ja pra shokė pse dhemb natyra
kur me njollė mbulohet ftyra
kur ai turp prek buzė,e faqe
kur lshon rrėnjė ne gjen e gjaqe
ather era kjanė turprimit
kjan edhe drita n’ qiell tė vrojtimit
thehet shpresa e bukurisė
kur prek n’ turp e n’ njollė t; tradhtisė
turpi njitet neper rrudha
Nė dej diellit i prehet udha
me ato rreze kah me nxe
nis ai ballė ah me ju bre
n’ lot ai qielli kur lshon rrke
qe njerzija e quan shi
turp as njollė nuk mund me fshi
asnji gomė se fshinė orgjinė
as ,perlyerjen e tinzrinė
kur turporhet buz e gojė
kjo far njollle s’ esht ma lojė
se aty kalon ajo buka
kalon er lulesh n’ per suka
ajo era n’ lulė shperndahet
prandaj shpirti fort i thahet
se ajo lulja nuk ka fre
me e ndal eren udh me i pre
ajo era ec e ec
por ne trup kur t’ hasė e ngecė
ndihet vaji i qdo flete
prandaj vyshket thahet jete
vuaj o qiell e vuaj o dhe
njollė mbas njolle kur t’ kesh nje
kur t’ kalon kndej era jote
n’ rrudha turpi vuan n’ per mote
pse ai trup n’ per buzė qe prekė
kur ai;nderi aty t’ ket vdekė
kur t’ jet lye e! t’ jet ndytsue
erė e qiell kan me dermue
n’ qoft se i femer ben tradhti
n’ qoft se prish at bashkshortsi
n’ qoft s e prish shtratin t;nusrisė
shkruhet n’ buzė njolla e,tradhtisė
jo veq n’ buzė por n’ ftyrė;e n’ ballė
qe kur t shihet n dhe;e zallė
i rėndon mandej shikimit
gurė e zallė lodhen mjerimit
turpi e njolla e; kur’ perlye
esht ndoj rrudhė ne trup a ;n’ krye
truri i pist mbetet! me gjak
as moral nuk jet n; ahlak
at;her si do t’ folsh me dhe
si do t folsh me kombe e fe
kur me turp je mbush n’ gjuh goje
kur del fjala toje toje
mandej prekė dhe n’ kombe tjerė
Si’ do t’ folsh O turp i mjerė
ti;Qė shndrrohesh nė virus
qe ndytson druj e kaktus
ndytson barin n’ fjal qe e shprushė
me ndytsi fjeren e mbushė
edhe lulet n’ kercyell t' lehtė
nuk len fjerė a s;nuk len fletė
n’ pastertii me ndeJt e qetė,
prandaj njolla virusale
prek n’ per suka kodra e male
ai njeri qe flliqė kaptinen
e flliqė fushen e ledinen
pse n’ t’ perditshmen jetė toksore
ecė mbi dhe n’ per zall e kore
edhe ka kontakt me fe
n’ rreze t’ diellit “ qiell tue nxe
mandej ai me pjellė t’ ndytė shtohet
e ajo njolla nuk largohet
pse esht fara nder qeliza
si ato larvat kur lshoJnė miza
qe perhapen pleh me pleh
kahdo n’ vaj motet tu i shkrehė
ajo perlyerja e jetes njollė
mshifet thell n' per;rrudhė te hollė
merr qfar t’ duash gome n’ gjithsi
me drit yjesh s’ mund me e’ shkri
veq se ruaju t’ mos ndodh n;jetė
trupi gjalLė n' shekuJ me t' mbetė,
pse kur t' shtohesh;ti me farė
kurr nuk hiqet njoll e;parė
as nder breza e nder brezni
mbetė nder soje rod e fmi
edhe kahdo natyra preket
e me lot vujatjesh stermeket
prndaj mir s’ ecė bereqeti
prandaj n' dallgė terbohet deti
se ajo njolla e flliqsija
ka n,xanė rrėnjė me rrudha e t,kqija
po perlyhet shum njerzija
po dhunohen vasha e,gra
turp e njollė kush ka me i la
ato mbesin neper lkurė
thell tue kputė qdo shtresė e urė
n, perjetsi e ne jetė te jetve
nuk i hiqen kurr te shkretve
as prej lkure mishi ne asht
mbesin n; gjuh ne mish te, ,lashtė
mbesin prore n; glob te vrazhdt
mbesin prore nder etni
n; fise t; tana neper fmi
e;percillen njoll me njollė
si pastron po asnji shkollė
prandaj ruaju mos e njit
o njeri qe e cė per dit
han e pin mbi gur e dhe
mos perlyej nde r,kombe,e fe
se perlyrja esht tutkall
shtron nder vuajtje gur e zallė
edhe piqet e,nuk hiqet
mbetė tardhti qe n, shekuj ndiqet
me gjykim te perjetsisė
edhe n' gjyq te perendisė
me denim qe e,mbanė per jetė
tue mallkue toka me det
edhe flladi edhe era
lulja e bari gjethi e fjera
prandaj lufta sod po ka
s e,mbrapsht fati n, bot ,ka vra
po perlyhet me,tradhti
me intrig e pabesi
me njollė turpi n, dy gjini
mashkull n, mashkull ah tu,shkue
femra femren tue shnjerzue
homoseks e lesba t, kqija
n, fis e ftyrė tue hy tradhtija
edhe njolla tue prekė gurė
tue kputė shpresė e qiell e urė
tue prishė glob me t, lashtin nurė
tue prishė normat tue prishė gzim
tue lanė njollė helm e pelim
deri ne shekuj n' perjetsim


poeti xhelal ferizi ,nga Mitrovica
u mundova q e te pershkruaj
njollen e tardhtis te turpit qe mbetet gjithmon e pa shlyer
DHE demton materjen:
dhe njerzinė natyren dhe vlerat eksistuese
ne pjesen e dytė te kesaj poeme me vargje vazhdon,
nuk e di se si do te duket ne kuptim publikut por
un e nxora kshtu si dita me ket pershkrim dhe perkushtimVėrejtje: (0%)

lirik 11-03-07 12:48

SYTE E NJE KOHE

XHELAL FERIZI

Oh syte e nje kohe kishin shikuar
dikur ,me drit te pa djallzi
kur ne gjithqka rrethuar
nuk kishte shum zili


oh syte e nje kohe,
ushqeheshin me ,atdhe
dhe mbaheshin per njė trohe
optimizmi e jete nde r ne


e tash nuk mbahen dot
edhe me u dhuru ,flori
si e ndrrove ,kohen o zot
syt e kohes ke ngri

syte e kohes
autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik 11-03-07 12:53

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nje grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI

lirik 11-03-07 12:54

Meqense Autori Del Gjithmon Me Emrine Vertet Neper Forume
Prandaj Ne Qdo Punim Te Tij Shkruhet Emri E Mbiembri
I Verrtet Per Shkak Te Idnetitetit T Epunimit Besoj S E Ekuptojn Lexuesit

lirik 11-03-07 15:47

Sa shumė e kam pi...

shrkuan xhelal ferizi

Oh sa shumė e kam pi mėrzinė
vetėm pėr etnike Shqipėrinė,
pėr tė sajin hirė e gjak
pranova tė lidhem me lak,
pranova pėr gurė e dhe
pėr hirė tė kurtheve me fe
pėr hirė tė dukjes me sy
qė gjarprijt i shoh tu e msy
dhe dola me tė ndaluarin varg
qė cakun ta gjuaj aq larg
deri nė fundin e globit rrumbullak
gėnjeshtrat me i xhveshė cullak
bishat me i xhveshė lakuriq
dmeskuar edhe dobiq
qė mbrohen me gjuhė bizare
qė prodhojn' halle shqiptare
qė nxisin gjaqe ndėr ne
qė gjuajn' me nga tri fe
qė turren shqiptarin me ble.

Dhe dola me varg pėrsėri
gjakun tonė me e pėrtėri
pėr hatėr tė dheut e tė gurit
pėr hatėr tė valueshmit flamurit
pėr hatėr tė shqipes me dy krena
pėr hatėr tė kalasė me bedena
pėr hatėr tė diellit e hanės
pėr hatėr tė tė lashtės dardanes
me mbjellė dola prap rreze
ndėr zemrat perdezeze
ndoshta e shkrij ndonjė dritė
tė vargut qė s'ma lanė me u rritė.

Por jam un i ai vargatari
qė germėn time prej ari
do e mbjelli ne troje shqiptari
kahdo me fije tė hollė
me kėshilla brezash pėr shkollė
pėr tė ėmblin bashkim e punė
qė shqipja tė jetojė pa dhunė
e lirė nė troje pa lot
me besė nė qiell e zot
me besė nė uzinė e fabrikė
me nderė nė djalė e qikė
edhe pse pezmin po e po shuaj
se rrezja me shi me dha ujė
prej krojesh tė qiellit nė gjak
mė rreziti me shpresa pak
ma shndriti gjakun me nxe
pėr komb, pėr shtet e atdhe
pėr hatėr tė fmijve tė djepit
me ndejt si shkambi i shkrepit
me varg gjithkah nė qėndresė
Shqipninė me e mbajtė me shpresė
n'bashkim kahdo n'qelizė
me vargun tim puhizė
se un jam gjak me lule
e jo me kodoshule
as jo me sarhosha
me shtriga e kodosha
por jam biri i Shqipnisė
jam gjaku i Dardanisė.

Ndėgjoni kombe e fe
pėr pranga nuk jam le
mos m'vrisni djem tė ri
mos m'veshni nana n't'zi
mos m'vrisni me plagosje
lėvizjen vetvendosje
mos m'prekni bluza tė bardha
e zemrat porsi dardha
tė ėmbla si sheqeri
me ngjyra si ylberi
me i shpu me plumb mauzeri.

Ah, mosni ju pėr kryqe
me lojna tuaja qyqe
mos grini ju shqiptar
ah ju ndėrkombtar
se fusha u la me gjak
se e drejta mbet' nė lak
se rrena me kėmb t'shkurtė
me gjak tash po i lan duart
mos m'vritni pllumba t'lirisė
djelmosha t'Dardanisė
se ata duan aromė paqe
e ju i lani me gjaqe
me helm nė trotuare
me e prishė rracėn shqiptare
me prish me helm nervorė
tė lashtin gjak arbnorė
nė trollin qe i la baba
flamurin me dy kren n'shkaba
shqiponjėn qė i qėndisi
kur jetėn ktu e nisi
mbi tė lashtin dhe si lang fiku
qė don me i marrė armiku
pa t'drejt me maskė e kryq
pa fakt pa gjurmė e gjyq
e tash po gjėmon Drini
se bashk u njit latini
kinez e ukraini.

E nisi me u derdh gjaku
pse s'duen me u ngritė bajraku
i plotė i pamvarsisė
me hapa tė mirėsisė
as cakun e Shqipėrisė
nuk e duan mbi dhe
latin as sllav me fe
se kryqat i kan diell
e jo kallijt' me miell
tė lirė me u shtri tė lehtė
me erė e fllad nė jetė
nuk duen me pa lulkuqe
na i duan veq planet huqe
kot mundi me na shkue
as puna mos me vlue
nė uzina as nė ara
me humb kah fisi e fara
edhe pse ne si bletė
kem dhanė' shum mjaltė pėr jetė
tė madhin kontribut
por kot kush flet me hut
me tė mjerėn at laraskė
qė s'njeh miqsi veq maskė
qė dorėn nuk e shtrinė
me njoftė tė vertetė miqsinė
por vrasin djem e qika
i shpojn me plumba e thika
me tė pergjakshmit tė gjatė shkopij
sa shekuj moj europ
na qite mishin copė
e tjer sllavian sherrgji
qe u,turren si gjarpij
mbi vashat aq belholla
me i lidh siq lidh ajo bolla
me i lidh me pranga latine
pansllave e ukraine
qė lshue janė mbi rini
ah toka gjak me pi
si qdo her n'pranverė
me u la Shqipni e mjerė
me gjak tė kuq pa faj
me lot e dhimbje e vaj.

Pse t'gjakut janė shqiptarėt?
Pse shqip janė lidh n'damarė?
Pse duan ata vetvendosje,
e jo alivanosje
e komė tė mbushur n'rrena
kuaj troje nga mbrenda
e gjarpij ligjesh n'paketa
me na u nxi prap jeta
pėr teka t'manastrit
bujqsija e ilirit
me mbet ndėr duar ndėr popa
e djerr me mbetun toka
gjithkah bashtina e ara
ndalim me pasė kah fara
mos me guxu me u hjedhė
pse popat dalin me mbledh
gėnjshtra sllave e mite
pėrralla nė pik' dite
qė mbledh i kan' nė errėsira
nga joshja e jargshmja smira
me tė jargshmen at lakmi
me dal kah Deti i Zi
edhe kah Adriatiku
me thikė e teh qeliku
me i kja Shqipnis' qerpiku
kah kta pėr pranga e lak
ndėr shekuj na lajn' n'gjak
pėr tokė e dhe t'lakmisė
qė s'ngopen tu u vardisė
me u ra me kryq e vulė
shqiptarėt me rrenjė me i shkulė
me i lanė pa komb e fe
gjarprij me u lshue n'fole
me i mbushė me rrena e mite
njeni ah thot vrite
tjetri thot me e pre
me e nda vllau vllaun me fe
e mbasi ti kem shue
me rrenė me triumfue
me rrena me t'servilisė
ne tjerė dhena me u nisė
deri sa gjith tue sha
me i sjellė dielli per shkja
e hana gjysėm vdekė
me lue valle per grek
me u end si skllave qiellit
me kja ah lulet e prillit
tė vyshkura me u qelė
e rushi n'thundėr shkelė
me gjak e lot me u vjelė.

Po jo se kėshtu s'thot Zoti
pa u shkri ah stina e moti
pa u mbushė detet me gjak
nuk ngul askush bajrak
nė zemrėn tonė Drenicė
nuk ngulet trobojnicė
pa dal fare me breza
nuk biem nėn kėta qerkeza
qė ardh janė ardhacakė
se gjakun e kem flakė
kur tėniset ai me u nxe
me djeg ndėr kombe e fe
do tė digjen gur e dhe
do tė digjet Ukraina
e Roma e Latina
do tė digjen kontinente
do tė digjen parlamente
e flaka do tė perpinė
mbi Franc e Ukrainė
pansllave at rusinė
s'do tė ketė ma kund shqiptar
por jo as shkels barbar
qė ngulen n'kėmbngulėsi
n'dhe tė huaj me ngul tapi'
e ne do t'ngulim n'vdekje
me tjerė me u pa nė pjekje
ndoshta nė botėn tjetėr
se mjaft me lojėn e vjetėr
se s'luhet ma me ne
t'pamvarur duam mbi dhe
jo n'pranga tė artemijės
me u lidh pa n'sllave hijes
me mbet pa diell gjithmonė
kah toka e det i jonė
pse dashka kshtu nji kryq
qe ardh esht ktu pa gjyq
kjo kopje e kish s' helene
qe n' prralla e n' refrene
si e,qmendur plllakė e vjeter
po luan me i kėng te vjeter
kėngė kobi e kengė miti
mjer toka qe e rriti
mjer dheu e mjerė zallina
mjerė moti e shekulli e stina
e mjerė fusha e ledina
ajo kohė kjo kur e shkeli
ky shpirtė ah krimineli
qe s, njeh per jetė kufi
veq flak t, barotit t, zi
por shqipja t, mbetet gjallė
e miti le te pallė
s e vjen do vjen njė ditė
e flaka vjen tu u rritė
sa shum ka me perpi
bajloz e qakaj t, zi
e ngransa krokodila
qe s, ngopen me bilbila
tu ngranė qe degė me degė
i gjeJnė tue kndue mbi shegė
nder hise e fllade te veta
aty ku i solli jeta
nder hije me tapi
nder gurra uj ;tue pi
nder valet e kaltrisė
kah bregu i ilirisė
aty ku jan nisė
por njė ditė ka me shkru zoti
do t' ngopen flakė baroti
do t' ngopen me mejdane
me teka pansllaviane
do t lypin gurra e paqe
por kan me gjet veq gjaqe
se vonė shum ka me shku
se loja i ka kalu
kufijt t,mendjes njerzore
ka dal gjithqka prej dore
ka dal ma prej kuptimi
se fjalen e ka krimi
se fjalen e ka feja
me maska e lojė te reja
aspak demokracija
as rendi as lirija
as mshira e harmonija
veq forca e makutrija
veq ajo dyftyrsija
qe mbushet nder paketa
ku mshehet e verteta
n kurriz gjithmon t shqiptarit
i jipet ahtisarit
i jipet misionarit
e gjithfar lloj,dinaku
na ngrinė n 'shekuj nga gjaku
tu u tallė me ne me pronė
ne dheun e nanes tonė
ilires tonė te mjerė
na i,thanė qdo bari e fjerė
na humben ndjenjat fisnike
na thyen me fjal armike
na humben dinjitetin
na e humben edhe adetin
na rrejten pa ja nda
tu u mbajt me grek e shkja
por mkati do t' paguhet
nji ditė per ne po ruhet
kur zoti te jep drit
jeshilen jem tue pritė
me qeshė te fundit ne
me tjera kombe e fe
kur t' bien n' vullkan si rrke
kur t' bien e te fundosen
kur n' gremin t' rroposen
mbi dhe do t' jet shqiptari
me hanė e diell prej ari
me urdher t' perendisė
mbi glob jet ka me nisė
e ju me fmi e djepa
do t' mbesni qyqe n' shkrepa
me rrena e me mallkime
perjetshjem me denime
me gjygjin n' shpinė PREJ zotit
n' per jet te jetve t' motit


shkruan xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ne shpresė

XHELAL FERIZI

kam mbet ne shpresė
me nje pikė vesė
me boten ne shpinė,plot interes
kam mbet ne shpresė,duke dasht te vdesė
ne shpinė me shekujt ne thes
ne shpresė kam mbet me kujdes
me hirin,qe ringjallet,feniks
me ,nje te panjohur X
ME ANKTHIN;E;HAPIT ;MBI STRES

XHELAL FERIZI AUTOR I VARGJEVE

lirik 13-03-07 22:12

Kur t'NDEGJONI S E JAM TRETė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU T' NDEGJONI S E' JAM TRETė
E NUK NDJEHEM MA NE JETė
AS NUK NDJEHEM MA POET
AH MI THUANI ZOGUT N' BLI
E KANARINES MBYLLė N 'KUVLI
LE TE NDALEN 'PERMBI HIJE
LE T' KENDOJNė PER TOKė SHQIPNIJE
LE T' KENDOJNė ME CICRIMė MALLI
LE TE PIJN N' CURRILA ZALLI
PENDEN TIME KUR T' MBLON HALLI
OSE VDEKJA KUR TE SHTRON
MI THUAJ ZOGUT Q E' KENDON
N' VARGJE T' MIJA T' SHKON ME SQEP
LE T'KENDON SHQIP SHKREP Mė SHKREP
TI GZOJ FOSHNJET N'PER QDO DJEP
LE TI KNDOJ EDHE LIRISė
TOK;S' ETNIKE NANė SHQIPNISė
MI THUEJ ZOGUT T' FLUTURIMIT
KAHDO SHKON N' GURRA T' BURIMIT
VARGUN TIM TA KET ME VETI
KUR FLUTRON MBI UJė E DETI
KUR T 'TAKOHET N' DALLANDYSHE
EHE N' T' LARGTA SKUTA E QYSHE
NE QDO CEP KU RRIN SHQIPNIJA
LE T'KENDOJNė ME VARGJE T 'MIJA
KAHDO FLITET NEPER DHENA
SHQIPJA E; EMBEL ME DY KRENA
KAHDO DEGVE N' PER LAJTHIJA
TU A KNDOJN FLETVE VARGJET T' MIJA
TE FALA DHEUT EDHE KRISTALIT
TE FALA MAJES E;KURORė T 'MALIT
TE FALA DHEUT TE SHQIPNI NANES
QE VESHė DITES E'T' DIELL HANES
EDHE UJBARDHAVE N' KULLIM T' RANES
QEHREN E TYRE ME PLOT SHIJE
KUR E VESH TE MALIT AT HIJE
I SHTRON YJET N' FJALė MAHNIJE
QE I MAHNITė YJET KUR NDEZEN
NE NATė VERE; E T' DITES RREZEN
QE E MAHNITė SYRIN MAGJIK
UNIVERZIN QIELLORIK
E GJITHQKA EDHE KUPEN TE GJANė
T' QIELLITT E HAPUR T E PA ANė
TOKė E DHE E SHQIPNISė NANė
KUR T' NDEJONI SE JAM SHUE
THUENI ZOGUT ME E VAZHDUE
LE TE NDALET MBI GURė VARRI
MBI AHIJE BUNGUE QARRI
MBI QDO FLETė QE EMBEL DRIDHET
KUR ME PUHIZA SHTATI I LIDHET
PER TE EMBLEN TE HOLLė DEGE
KUR YLBERAS LIDHET VEGE
SI KUR LIDHEN DY YLBERA
ASHTU I LIDH LAKUESHEM ERA
FLET E PIPA KAH SHTROJERA
PRANDAJ ZOGU E GJENė KNAQSINė
N' QOFT SE KOHA i JEPė LIRINė
Kur t' ndegjoni se jam mbetė
shterrė me vargje e vyshkė ne jetė
thuani zogut t' bukurisė
n vargje t' mija kangė me nisė
KAHDO SHKON AI ME LIGJRUE
kAHDO LIRSHEM TUE FLUTRUE
ME ATA SY E QERPIK LOTI
TE KNDOJ VARGJET MOT MBAS MOTI
DERI SA T' KA FUSHA ME ARA
LE T' KENDON ZOGU ME LARA
KUR T E JET VYSHKė E SHTERRė POETI
THUANI ZOGUT T' SHKON MBI DETI
ME MARRė NGJYRė PERMBI AT FAQE
;N LULE SHTRYDHE E MANUSHAQE
EDHE ME PI SIKUR POETI
DERI S A T' DHEHET DHE I VETI
PREJ ASAJ MELANKOLIJE
PREJ QDO VARGU E BUKURIJE
E JU SHPEZė KAHDO SHTEGTARė
KUR TE SHKONI N' TROLLė SHQIPTARė
PEMBI ERė E ME NXITIM
QE FLLUTRONI PA PUSHIM
KUR T' KALONI RRUG;S DETARE
E KUR T MBRINI N TOKė SHQIPTARE
M' QONI VARGJE VENDIT TIM
SHKRUE ME MALLė NGA KY MERGIM
MI CICRRONI SI ESHT MA SE MIRI
N' GJUH SHQIPTARI ANDEJ KUFIRI
N' DIALEKTE GJEVAHIRI
EDHE N 'GJUHė SHQIPE LETRARE
NEPER LIBRA E ABETARE
MI DERGONI NE ATDHE
ME MI LIDHė N' FIJE N TRI FE
ME MI LIDHė AH GUR E ZALLE
ME MI QUE NDER LOTE E HALLE
DALLENDYSHE QE SHKON ;N VNESHTA
PERMBI MAJA E BRIGJE E KRESHTA
KUR T' NDegJONI SE JAM THA
MI MER VARGJEt PER HAVA
Mi DERGO NE TOKė TE PARVE
T' FALA U BEN TI T' GJITH SHQIPTARVE
PREJ KENGTARIT TE GYRBETIT
MI THUEJ GURVE E ZALLIT T' DETIT
KUR T' JET SHTERRė PENDA E POETIT
MOS KERKONI VARGJE VLERE
SHKONI E NDJENI AT ZOG VERE
KUR MUA LKURA T' Mė JET RRUDHė
kur t' me ndalet penda ne udhė
zogjt shtegtarė kan me e vazhdue
sqep me sqep po tue trashgue
dallendyShe e fllanxa mali
shpend shqipnije djal pas djali
per me i dridhė valet si gurra
me dridhė vasha gra e burra
me ato vargje t' mergimtarit
me dridh krojet n' ledinė t' barit
Mé dridhė “““““““ ernat qe lmojnė ujė
me kto vargje shkrue n' dhe t' huej
kur t' ndegjoni s e poeti
KA HSTERR FJALė MA SHUM S E DETI
edhe penda s ndjehet ma
dijeni mir se ne jet esht tha
edhe rrxue e ka pleqrija
ndani n' zogj vargjet e tija
ti shperndajnė kah rrin shqipnija
veh me vesh e kahdo n' zemer
n' tosk e gegė qe' jan nji emer
qe e kan emrin nji shqipni
si kosvė e qameri
vargu im le te pik,ne etni
ku e mban hana vetullore
bukurinė mbi tokė arbnore
ah mi thueni edhe ylberit
e mi thuani jug e verit
ah mi thuani fush'S DARDANE
KUR T' PPUSHON PENDA N 'GJUHė NANE
E NUK NDJEHET varg per bli
as per pjeshkė E; zerdeli
as per rrush as per hardhi
dije mirė se u shterr poeti
le ta dij po ujė e deti
se ma fjalė nuk del kah logu
le t' KERKOJNė cicrrimė te zogu
LE T KERKOJNė NDER DALLENDYSHE
LE TE KEKROJN DER SY LARYSHE
NDE RATO ZANA KAHDO LAHEN
N' PER UJVARE VALT KU NDAHEN
ATY JAN VARGJET E MIJA
SU UN BEHEM PLAK ME THIJA
NDOSHTA I DIT DO T M'SHTERRET DIJA
DO T E MSė SHTRREN KTO FJALė GOJE
KANGė A S VARG S' DO T' KEM PER TROJE
POR SE ZOGJT QE N' PUPLA ERE
DO T' MI KNDOJNė NE PRILL PRANVERE
DO T' MI KNDOJNė;AH SHPEZT SHTEGTARE
NEPER LIBRA E ABETARE
TUE LIGJRUE ME GJUHė SHQIPTARE


KTO VARGJE VAZHDOJN NE PJESEN E DYTė
POR UN E PASH TE ARSYESHME DERI KETU NE PJESEN E PARė
TI SHKRUAJ ;LEXIM TE KENDSHEM PUBLIKUT

lirik 14-03-07 07:47

Penda ime mos u the

shkruan xhelal ferizi
vazhdon

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im
mos po thyhet e imja penda
duke thirrė ne qdo kushtrim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanhallet e etikes
qe mbanė brengat e te lashtes shqiperisė
dardanes te bijes se pergjakur antike

penda ime qe mbanė
hallet e qedo krahine
o penda ime qe kjanė
per hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e globit ne shpinė
kur egoja e njerzve e lot e flijime
se bashku ne te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qellimmira
nes e shekujt aq shum e ngarkojnė
nese nuk i vjen si infuzion furniszuesja dritlira
nese , hallegjijt shekujt e harrojnė

mos poe thyhet penda ime duke pa
psheretima nate,e merzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndegjuar aq shum marrezi

,mos po thyhet penda ime o popuj
qe ne paqe s do te jeni kurrė
mos po thyhet maja e saj neper strofuj
te pabesive qe qe ne glob po rrjedhin si gurrė


vazhdon

lirik 14-03-07 09:31

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė metabolilikė
mos u the o penda ime ,neper mimoza
nga jeta ne jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre luftae qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, saldime tue pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper peprjekje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri edahsur rrin ne te mija gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet kerkimtare
mos u the e dahsur kur me majen prek ne gjemime
neper labirinte te paprituratradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prek me maje ne antikė
edhe neper kohra te ndryshme zjarr e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nper gezime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as ne shekuj te turpruar

mos u the o penda ime ne pafundsi
ne nyjet fenoemne galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukirin e karajfilit
neper dehjete beharit as ne te reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qe vujtjene kan tha
ne lotin e tyre qe s durohet
mos u the oj penda ime tue kja
se vujatja as gzimi s' mbarohet

PJESENE DYTE MOS U THE PENDA IME
SHKRUAR DHE VAZHDUAR NGA XHELAL FERIZI
MERGIMTAR NGA ;MITROVICA JETON NE GJERMANI

lirik 14-03-07 19:11

Pleqerija

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

barrė e rendė e jetes e varun,me shpirt n,per rrudha
me shekujt krrusė mbi barrė
me hapin e vyshkur,kah e leqon udha
pendueshem ,gati per varr

e strukur ,neper fjalė te urta,plot me ,mallengjime
e drojtur nga qdo lajmtarė
fuqinė e shterrun,me lakmin n; rigjallerime
me syrin lakmiqarė

neper mote t' largta neper mjegullnaja
kujtesat,te vetmin,shok
largu prej rinije me te trasha akullnaja
kufi i pamshirshem ne tokė

mbeshtet n' bastun dore qe heshtjen e thyen
me nji cak,ne tokė ngulit
qe troket neper udhė e jeten e grryen
mbajtur per mishit t' cvilit


ne mes te dy mendjeve ,dridhshem ndrydh pendimit
per motet qe i mori pakthimi
rinin, e kujtesen ,si formulė t' pagzimit
me mallin kah lindja me hap kah perendimi

ankimin,ngushllues e te vetmin besnik
ankthin,hije te pa,ndarė
gezimin mashtrues ,si ma t' mirin mik
vdekjen dy gisht mbi kokė varė


autor

xhelal ferizi

lirik 14-03-07 19:53

Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22

O Ju Male

--------------------------------------------------------------------------------

O JU MALE

SHKRUAN MERGIMTARI

EPIKO LIRIK I VARGJEVE
XHELAL FERIZI

nga Mitrovica

o ju male m falni verė
m' falni t leht rrrezen me er
m' falni t kendshmen bukuri
m' falni aromen qe m ka shkri

m' falni brushat plot me shend
m' falni shpres per t lashtin vend
m' falin koh ku r t vijn t e,bardha
m' falni lot qe lshon ujvara
m' falni joshje per atdhe
m' falni vend nji pllmab n fole
me pasė shpresa ku me u nxe
m' falni n' gjak ju at kullim
m' fal at lot qe t' rrejdhė n' pendim
m' falni o male m' falni afsh
mi fal fijet si mendafsh
kah ti i lidhė t' holla n' ylber
me fal t bardhen lul pranver
ma fal dehjen e flutrimit
mi fal rrezet e agimit
mos ma lsho ah me u kput besen
mos ma shkrij gjakun si vesen
mos ma mbjell ne sy harresen
mos ma le that at fole
mi kthe flatrat ku jam le
mal o mal me gurė shkumbardhe
ku t' vlon shkumbe si lang dardhe
brdh n' sterkala te kullimit
gurė me gurė ne drit t' shkeqlimit
mal a o mal mali i mlasis
n' ty qe rrin ora e shqipnis
n' ty qe krihet nuri e zana
n' ty qe lmohet dielli e hana
n 'ty q e lmohen ato mote
po un jam ah rrėnja jote
mos me le o mal me u tha
se qerpiku n' gjak u la
nuk po ka ma kullim loti
se per ty mi ka shterrė moti
mal o mal i bukurisė
ma fal flladin e lehtisisė
mi fal fletet degza e fjera
mi fal dridhjet qe i luen era
mi fal pipat e gjelbrimit
ma fal krehjen t' lules t' blinit
ma fal hijen e flladsisė
t 'ma njomsoj mallin t' shqipnisė
t ma njomsoj hije me erė
leht qe dridhet mbi pranverė
ma fal piken e sterkales
ah mi fal bardhsitė e vales
se mua motet m kan perbuzė
me ėsht ba shekulli hi e shpuzė
me esht tha buza e,shpirtit t' hallit
ma fal valen n' njomsim t' mallit
ma fal kthjellshem kur t' shperndahet
leht mbi gurė vala kur t' lahet
mal o mal ma fal ledinen
ma fal zogun kanarinen
pse thatsija e mbrendisė time
pa za t' kanges mbet,n' shkrumbime
ne udhė tė huaj ka mbetė jetime
mal o mal o mal me fletė
vetem ti mua me jep jetė
mal o mal mali i bardhsisė
ku vrojton shqipja e lirisė
ma fal mal ma fal larminė
rrezehijet qe t pertrijnė
kur t' bien shndriteshem n' druj e fleta
ku e,mbshtet shpresen e embla jeta
mal o mal qka ti bėj mallit
m fal ujt e gurit,t zallit
ma fal mal ti at pikturė
mi fal ngjyrat n' valė mbi gurė
se un lidh jam n mall largsije
kam mbet n vyshkje n t huaja hije
mal o mal o mal me degė
ma shkruaj nurin n hije e sheg
q e t ja jap un dashurisė
syve t' lotit me e qendisė
edhe etjen qe me esht tha
te lmoj n heshtje larg tue t' pa

xhelal ferizi
nga Mitrovica shkruan titullin

lirik 14-03-07 20:14

KALORS NEPER BOT

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj te pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me te katra neper bot
kuaj q e,vet i mendova jo te mishit,por prodhim klone
por ,t padukshem ,e n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrot

ashtu neper globe kahdo galopante
vrap kndej vrap andej permbi shpin
per me i nxan te gjitha qe penda s mi mbante
motet e e pafundme e stin

hapi mbi shpin e shekujt si rrot
hypur mbi varg e nen varg
me e nxan nji far dije qe nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap permbi shpin tue rrshqit para e mbrapa
nen cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshem e hidhrueshem duke zvarrit hapa
her n sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dasht
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lasht


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qe shkonn tu u djersit
kush te shty n mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e dit

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshem ,qiellor
material,i pa shkrir ne asnji temperatur
qe asnji nxehtsi nuk e shkrin me dor
me thuej ku,e ke te fundit cak e ur

o vrap ngrendes ,nganjiher naiv ,
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shun ne arkiv
e mbetesh i varur ,n labirintet ,n,lak,

kahdo qe te shkosh kahdo n per lakmi
me nxan ma shum me uri
nji dit kle me nxan absurdet n vakumsi
kur ne sherr abstraktja,t,t ,del si dukuri


poeti nga mitrovica xhelal ferizi
ka shkruar ket poem ne vargje
kalors me titull kalors neper bot


xhelal ferizi uron publikut lexues lexim te kendshem
dhe pershendet shqiptart bashkatdhetar
neper bot ene atdhe ne shqiperin etnikeVėrejtje: (0%)

lirik 14-03-07 20:16

I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi

I thash nji dit t e gjithve a don me u be njeri
gurit i thash e jo ma preu shkurt me be
nuk dua te shendrroj padjallzin ne makutri
me tha si ju njerzit metrjet tu i bre

e luta mandej drurin i thash ehde atij ne bes
e ai rrudhshem ndjeshem jo me tha me vul
se nuk dua un perjetshem grryes planeti e thes
i mendjes ,qe te behem e,globet qe shkul

mnadj i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshem e,mohoj me kok
un nuk dua Djegsi per gjithsi
por vler t e mbetem mbi tok

mandej luta zogun qe e gjeta mbi flet ne cicrrim
iku trishtueshem me jo
un nuk dua tha te jem simbol per krim
te lutem mos me shqetso

e,luta mandej hekurin e qelikun
me than se s kan imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet tu derdhen si det

e luta dielline jo me tha
ps e gazin me duhet ta ndrroj
nuk mund t e zgerdheshem e ti them dikujt vlla
kur cakun ne thik ia mendoj

e shkova te hana me nji pal tesha
n flakrim te arit punu
mendova se ate ndoshta e josh veshja
qe njeri t e behet me shendrru

por hana qiellore ,me ket ofert qeshi
dikur ne vetulla u ngrys
un qe jam qeillore ,gjakun se persheshi
me buk kur njerzit ti mbys

e luta arin ergjendin safirin
ju thash t e behen njeri
perbuzshem ma kthyen duke rrenqeth irin
s e driten s deshten me shkri


edhe shpates i thash qe esht mozore
i ofrova shperblim madhor
por ajo me tha nuk behet djallzore
ma mir me ndejt shpat se me u shndrrue si dor

mandej luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash jan ndje
ma mir kshtu siq jemi e nuk shartojm zi
se me u ba njeri me fe e pa fe

e shkova te djalli i thash per ket qellim
i thash te behet njeri
nuk mudn te shendrrohem me tha ne ket aktrim
nga djalli ne djall me u shkri

a s lulja as rana a kokrrat e zallina
as vuajtja nuk deshti ket mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk dehsten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrqetha nder planetar
pse un ket mohim nuk e kisha n per dije
as dit nuk,e kam ma par

se s pranon a slulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq enjeriu m doli huji
me kombe me ligje e me fe

se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgvja as det
me hy n ket ,t menqur vujtni

poeti xhelal ferizi
nga mitrovica shkruan ket
poem me titull i thash te gjithveVėrejtje: (0%)

lirik 14-03-07 20:18

Ne penden time

xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum drit diellore e pafundsis
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e t pashtershme energjis

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kok
kah ta zbarz ket dig “planetare e ket brum
kur s kam ma miq a s shok

kur s ka kaq shum, en, te medha per t u mbush
o zot pse m qon ,ket bollak
kahdo n per planete permbi mal e fush
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdh furtunat ato ma te fortat
e mendjen s po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thanje t vershimit
mbani o gur e dhe
kush i pin kto joshje t pendes time t shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha an
e mendjen time po e krrus penda n, mund
me pesh sa i diell,e han

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barr
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e n varr
nuk mund ti mbaj ma dijet


xhelal ferizi
Vėrejtje: (0%)

lirik 14-03-07 20:21

Lansimi i pendes t time

SHKRUAN XHELAL FERIZI

e lansova penden time ,neper shekullmendje ,shkencore
hapsirave gjenetike,te gjithsis
e permbusha me norma,meterio fjlaore
intelektin i materik ia dhash me u pais

kur u nis si raket neper udh vrojtimi
detyr e kishte pafundsin
laborator analize e gjuh digitale shkrimi
zbulim te cakut ,e kishte afftesin

aftesin e aftesive te gjitha krijesave
qe afteshisht persosshem jan ,formu
kaloj neper shum rrug te gjithfar lloj krijesave
gjithqkajen ne sisteme duke ,e regjistru

dhe kishte pa fjalen,e diellit ne mes cakut
e shprehjen e qehres,qiellore
edhe parathanjet,e pasthanjet e gjakut
lirin kush e lidh me pranga dore

keshtu penda ime raket lansimi
plot e perplot pais
instalim mikro qendrash ne miliajrda vetedisjimi
pushtet te vetedijes me nis

ajo kishte mbrojtje neper atmosfera
me do t padukshme ngjyr mbshtjellu
kishte lmue qdo trup pa e diktue as era
rreshqitshem n zberthime tue shkru

penda ime verrtet magjike
po ec padiktueshem mbeshtjell
me padukshmeri me nji mask energjike
po shkon n per zberthime ma thell

ajo n per memorje ne miljarda vetedije
qendra krijimtare t krijimsis
ku ishte nis nisja e nisjeve n qdo fije
pertej qdo prejardhje ,n pasformim t aftsis

penda ime holl me kto analiza
qendra sterqendra t sterholla
kishte inqizu qka permban puhiza
e kush e lidh qdo glob ,me gjarpij e bolla

pend a,ime e mbrojtur nga fenomen imuniteti
qe s shihet askund n kalim
ngjyra nuk i shihet ja kalon qdo deti
aq shum permban,lang kurreshtje e,shkrim

lansim mahnits i pendes time n jet
shkenc,e fjal zberthimesh aty n digital
nuk mund ta kopjoj asnji lloj raket
se kjo ka hy n thelb te fjales moral

penda ime shekullshndritje imagjinore
me aq shum materje t menqurake
pais me plot libra t pafundme shkollore
ka dal me sukses neper ferr t qdo flake

penda ime e shpjejt si drita lansore
qe,dielli e lshon para shpejtsije
ajo po kalon nper trajta lakore
po ndjek inqizime te thurjeve prej aftsije

edhe qthurjet filmon kahdo neper gjene
kahdo qe i kap ai sy
mandje hyn gjithsis e neper gjak t qdo vene
edhe fjales i hyn ne dry

e shpon padukshem kapakun e qiellit
e hyn neper sekrete
ajo ja blen mendjen edhe yjve e diellit
e fundit te mahnis neper dete

kte s po e djeg as flaka as vullkani as dija
pse dijen e ka shndrrue ne kuptim
pasi qe i tha dijes ku i rrin kuptimsija
te nisja e cakut n,formim


ajo penda ime doktrin digitale
o zot sa inqizore
sa mir flet me fusha e shprehet me male
me gjuh e vepra njerzore

ajo kahdo hyn e kush s emerr vesh
padukshem me nji ngjyr
edhe kur n formula me shumqka bjen n ndesh
i nxjerr diagnozat n pasqyr

ndoshta pse kjo majen e,ka kok memore#
qe s po dihet e kujt dhurat
sa mir i njeh shtrigat qe ndahen n taborre
e planet,e demonve te gjat

tash ajo pais esht me gjuh qiellore
qe as vet nuk,e marr vesh
kush ne kto missione e udhheq per dore
me qfar shpirti vall esht vesh

sa thelle holl i shkon ajo kurreshtje
n per gjxyqe e n per ligje t formimit
edhe,kur n prodhime hyn thell neper qeshtje
te formes se mendjes e gjykimit

ajo pikas shkrueshem edhe mikrotermat
qelizen e qelizes ne peshkrim
sa mir i vargis informatat germat
per maskat e padukshme,qe zhvillojn aktrim

e kjo penda ime raket a thue mendore
apo energji me maje
qe n flutrim kalon neper rrug shkencore
nuk thyhet neper gur e,pllaje

pse oj penda ime oj mikroteknike
aq bindshem po don me nxjerr
te gjitha krijimet qe jan profetike
e shekujt ne mendje me i therr

ti po i turresh fjales po i turresh moralit
themleve te lashta mbi glob
po i turresh currilit valbardhes sterkalit
e lotit qe rrejdh ne kob,

ti po i turresh qiellit ti po turresh dheut
e dushkut me qdo flet
renditt e njerzis e fatit e atdheut
te perthurshmes t komplikuemes jet

a su ngope dije a su. ngope gjak
e lot edhe gjithsi
e rrugve dijetare te pafundme ne ekzakt
qe dije nuk ka qe e ka pi

pse edhe holl ne qofsh ma holl se fija
e padukshme qe padukshem flet
asnjiher nuk mbyllet e magjikshmja nismerija
e nisjes se nisjeve ne n qdo planet


a s nji her nuk t mbyllet kapaku i formulave
qe rrxojn qdo teori
as n d ije e shkenc as ne vul te vulave
nuk mund te vulosish fundsi


xhelal ferizi

lirik 15-03-07 21:48

DISA VARGJE NGA POETI lirik XHELAL FERIZI

KUSHTRIM SHQIPTARVE


biznesmen a aksionarė

dilni kudo pra ju O;shqiptarė
kush me pare e kush me ar
kush me laps e me fletore
kush me fjalė e gjuhė arbnore
e mos rrini kshtu ne t' zi
rethue shkjaut e malit t' zi
kput me fije e kputė me ura
nėn sundim ne agjentura
por me u shkundė qe t' SHKUNDET deti
me u ndje zanin,krajli e,mbreti
ME U PERVESHė PUNES KRISTALE
ME MBRRI LART N' PER PIEDESTALE
si ajo dritta e neonit
si ai ylli i panteonit
me shendrit me ndezė shumshpresa
e me u lidh kah puna e besa
e per t gjall kshtu ngri mos rrini
si ato qyqet n' maje vrrini
gjallas vdekė rrehtue n varfri
pas status e pamvarsi
se po u quen bota shqiptarė
te shperndamė si mergimtarė
me ato vuajtje me ato lot
rrugve te huaja ne jetė e mot
pa ndoj shpresė e pa ndoj dorė
ju shtrojn akull ju shtrojnė borė
per t'Ju pre gjuhė e damarin
pa traditė me e lanė shqiptarin

pse kshtu duan t' pa ngi qakaj
mbi dhe t' huej me t' la me vaj,
mos me t mbet kund ndoj qerpik
me lot t' mjerė mbi dhe pa t' pikė
digji pra djajt me bashkim
DIGJI KURTHAT ME PELIM
lidhi caqet n shkollė e nshkrim
lidhe ne gurra at progresin
me goj hapė armiqt le t 'mbesin
PREJ SHTRNGIMIT T E UNITETIT
si kalliri i bereqetit
qe lidh frytin neper ara
lidshnu ju kah fisi e fara
te mos ju ndajn ju ato skile
rrini bashk si karajfile
dilni bashk s e duhet punė

e mos le lotin n furtunė
ah bashkoj vullnet e punė
se atdheu po thrret e thrret
po thrret toka n,dhe e det
po thrret djem e vasha e gra
s ,don shqipnija gjall me u,tha
se ai zot s i ka shkrue n# shkrola
sa t' ka vasha e djem sokola
qe per t' shtrejtin te emblin dhe
lshohen rrept si e shkrepta rrfe
me u bashkue po t' gjith n' nji fe
t' gjith nji fe qe i thonė kultur
pun biznes e gdhendje n' gurė
gdhendje n' shpirtė e gdhendje n' zemer
t' lartė shqiprinė ta bėjm me emer
punė e nderė e tė ecim para
dilni pra ne fusha e ara
neper punė e' n' per bujqsi
yll e hanė t' na e kenė lakmi
edhe yjet me qerpik
e mos kqyrni per armik
lirė me u ble me metelik
veq pse u jep ai nga nji pare
per me e tha shqipnin shqiptare
me e' tha n' det e me tha n' bunė
kush me krim e kush me dhunė
kush me grek ne pun intime
tue lan n' vyshkje e sabotime
kush tue pshty e kush tue sha
tinza qef' tue ba me shkja
pse pashė zotin a thue o qiell
qe na shndrit me t 'shejtin diell
me at te bukurin rrezatįrė
n'rreze ngjyre shndrit si ar
a thue zoti per shqipni
nuk la rrisk kur dha njerzi
permbi dhe ah n' gjith ket nurė
me na lanė si qyqe n' gurė
per vajtim ne nuk jem le
as per lamsh me u' qthur mbi dhe
as per lpisa e' per padron
as per per grofa e per baron
e s' jam dal ktu me ket farė
s' na krijoj zoti rrogtarė
por mbi dhe ku e kem at hise
me ndejt t' lumtur n' farė e fise
me pasė fat si komb per ne
jo me mbjell veq lot mbi dhe
e me i kja ah dheut t' gyrbetit
me u ba mish per qent e detit
pse shqiptari buk e lot
n' gjak kafshaten dje e sot
e ka ngjye' se AI ardhacak
la ia kan trojet me gjak
e i perzihen gjithkund n' voter
nuk i lejnė as grue as moter
n' troje t 'veta pa i qnjerzue
kush vjen mik e kush pa ftue
kush me paqe tue mashtrue
kush me lufte ksuh me dhunė
te shnejrzuem tue lanė papunė
me do shkola e hile t' krimit
rrethue n viza te izolimit
n' do far taktesh t' sabotimit
kush n permtime e n llaf te gjatė
tu i ndrrue msit e diplomat
tu ia lan verfrinė me derė
tue shartue n' kopil t' pa nderė
gur e dhe po me i,rrenue
deri ne palcė po tue varfrue
perspektiven tu i rrenue
djerrė bashtinat tu ia tha

mos me i lan gurė as kala
per me e qthurė e per me e,shpla
prej qdo vlere e unitetiti
veq me lot tue rejdh si deti
vyshk prodhimi e bereqeti
n papunsi qthuė djeme qikat
kund ogjak pa lshue fabrikat
veq padront qe vijnė n' makina
per me ble vasha virgjina
per me ble kahdo shqiptarė
fshat qytet e katundarė
per me e i qthur nga dini e besa
qytetninė m e t' gjitha shtresa
mos me u gjet kund as per farė
zgjidhje as rrug perveq n litar
t' gjith me shkue si vullnetar
kshtu bashksija nderkombtare
ka thur planet ashiqare
per me e mbjell varfrin shqiptare
per me u tall me ne me qeshė
n'lojė varfrije me na gjveshė
mos me lan te bardh ndoj stinė
as bilbil as kanarinė
as ndooj lule kund me fletė
me qesh lirshem kund mbi jetė
me na e vra at ardhmerinė
me ekorit gjithmon etninė


per me i nxjerr turpin n ledin
mos me i lan kund gaz ne stinė
as ndoj plan prosdhim em ardhė
mos me u pa kund dit e bardhė
per me i mbjell n' ara varfrinė
permbi dhe me e,lan djerrinė
an e mban ne etni shqipninė
per me i mbjellė po fe e kryqe
per me i nda motrat si qyqe
krejt krahinat ku jan vlla
nanė e babė nji qė i ka ba
pse shqipnija fund e krye
ka nji fe qe kurr s ėsht thye
e ajo ėsht gjuha shqiptare
feja e' t 'parve e dritė kombtare
e mos e dhashtė zoti me ra
dej sa yje kupa t' ka
kupa e qiellit po e gjithsisė
bashkoj zot djemt e shqipnisė
jepju forc oj perendi
se shqipnija ju jep gji
per me u shtrue lir mbi dhe t' vet
per me shndrit si yjet n' det
deri sa t' jetė ky lamsh me dhe
n' shqiptarė bota me ba be
n 'daq per t 'mirė e' n' daq per punė
mbledhnu ju so kokrrat n,grunė
varg e vi e trupit t' nanes
ju dhasht shndritjen drita e hanes
zjgjidhni hallet e varfris
bashk sokola djem t' etnisė
me at gjuhė te kompromisit
rrini n' trup si degtė e lisit
t' mos ju ndajnė kah meteliku
t' mos ju flas ne vesh armiku
ndjene shqipen n' gurė e zallė
atje i keni shpirt e mallė
edhe ato lot qe i ka qdo guri
rrini bashk rreth nji flamuri
msyni mirė per qdo armik
shkrini baker e,qelik
rrini gati me fyshek
kurr mos bini n 'shul e vek
si dy erna me ju shty
me u,perplas po krye per kry
me varfri me ju perqa
rus latin po grek e shkja
edhe veren me u a tha
kush me t' holla ah tue ble
shoq me shoq tue nxit me fe
pse kshtu dojn me ra shqipnija
e' me mblue skamja e vrafrija
mos me i nxe po kund drit n' yllė
mos me i dalė hana mbi pyllė
mos me i qelė kund lule n' fletė
zi e ma zi me i shkue kjo jetė
neper botė si gurė me lot
per me mbetė per jetė e mot
gjithkah mohit e shprenda
n ferrr varfrije t gjall me u tha
Prandaj delni o aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
e' ndertone i zmer t madhe
t 'gjerė sa fusha me livadhe
Mend ti mbledhni e ti drjetoni
kah ai dhe i lashtė i joni
me ato kurse e me at dije
me at fond prej pasurije
nxitni pune neper atdhe
qe varfrija mos me e bre
t' gjall etninė kah flitet shqip
Me u tha degt me flet e pip
kund pa fronte te punsimit
tue kerdisė fjea e mashtrimit
edhe shkolla e rren' s' e' krimit
Pa u pa plan kund investimit
as pa u derdh kund ndonji pare
djerr ka mbet toka shqiptare
vijn te huajt me e shkelė etninė
nuk na e mbrojn ekologjinė
e na embushin helm at dhe
n tym fabrikash tue na ble
mandej n pranga na skallvarojnė
neper shekuj na varfrojnė
gjithmon thundra e padronit
edhe varfrija e demonit
prandaj ju si lule t fonit
me er te mirė te mirkuptimit
t gjith shqiptart mbanju bashkimit
kush me ato te vjetra kursime
kush me te reja investime
aksionarė neper grupime
t' gjith me u lidh n' nji besė e pare
T' gjith me u lidhė n'nji besė shqiptare
neper rruget aksionare
me ndertue ma shum fabrika
me punsue po djem e qika
s e nuk vlenė asgja lirija
kur atdheun e mblon varfrija
kurr e mblon skamja mbi dhe
nuk mud t mbaj as komb a s fe
po ju m thueni aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
a' thue shqipja n' gjakun tuaj
po vlon n'mote n' rrulet t' huaj
a thue u mbshtjelt n' t' hueja rruleta
Athue rob ju lidh kuleta
kur shqipnis po i vyshket jeta
kahdo esht ajo etnike
qe nga vala adriatike
deri ne fsuhat dardanike
e ka mblue varfrija n halle
e po i digjen gur e zalle
e ju t' bijt qe ju dha gji
luani lojen tallvagji
tue sjell gurin kah rruleta
po kto jan do mendje t lehta
qe per mue s vlejn asnji pare
se ju n' bursa aksionare
Nk kujtuat nanen shqiptare
veq kujtuat padronin tuahj
n' urdher t' djallit n' vjet e muaj
Tah fabrikat na i kan msy
an emban duan me na thy
me na i mbyll shpresat me dry
sa te jen shekujt veq me krime
tue na luejt lojen n aktrime
pa zhvillim e investime
ve q tu u tall me ne taktika
tash kan nis meble fabrika
mendej blejn ah dje e qika
edhe i lidhinen agjentura
lidh e zgjidh per kah ushkura
deri sa t' kputen t gjiah ura
Nėn kamb t 'rusit e t' bullgarit
Nė kamb t'rubles e t'dollarit
na kjan n vyshkje toka e' t' parit
Veq pse kta t'biznesmena
nuk bashkojn bashkim ekrena
nuk bashkojn krent e shqipnis
per me i ball po ballė varfrisė
kan mbetė n' skuta t' qytetnisė
Tue shit prralla per gazeta
kur shqipnis po i thahet 'jeta
Neper mjegull mbush me cuba
gjithkah pritat n per kaquba
maska e vlime e lmuerje t kota
kah djallzisht po i silet rrota
kah po e qesh po globi e bota
ne anarki q e kund s' esht pa
kah s'po njihen vllau me vlla
parlamenti rrin tuu sha
kush per grek kush kjan per shkja
kush e kjan kohen dikurė
kush mshefė doren e hudh gurė
me at urdhrin e armikut
e ju rrudhni metelikut
s keni gjka sa i pikė e fikut
me e shpetue token amtare
me bashkime aksinare
po ku e mbani ju at pare
ku hargjoni ju tue tretė
ju shpernda kah keni mbetė
kund nder ju nji prijs su gjet
per me u nis kah i embli dheu
kund nji vrull nu ju shpertheu
as nji mallė per nanė shqiptare
qe renkon n' thunder barbare
PRISH FABRIKAT E TEKSTILIT
jo s' prodhojn as shtof t' mindilit
Nuk prodhohet as pelhura
s perpunohet shtof as lkura
e as kpuc as kund gastare
nuk prodhon toka shqiptare
e ka mblue e mjer varfrija
bjen morali e bjen vetedija
n papunsi po kjanetnija
mblue e kan halle e varfrija
edhe vetvrasjet e e shpirt sterkeqen
si ai ndryshk qe e,ndryshkė teneqen
sot fabrikat na i sulmojn
kah do t hejt po na vrojtojnė
si qkajt qe sillen mishit
ata sillen si ato skile
kh me ble diqka mehile
ndoj fabrikė me e ble shum kot
me na tall ne muaj e mot
se ata t huejt nuk e kan hallin
qe shqipnija gure zallin
n lot po e ndan per kah varfrija
kah mjerim e papunsija
pradnaj mjaft ju si te mjerė
keni ndejt o profiter
dilni i her ne nji kuvend
merrne fjalen rend me rend
t'gjith kah ekeni pasurinė
edhe zbutne papunsinė
lene inatin makutrinė
lene at leqe primitive
interesat rreth partive
interesat e padronit
hypni vetures e avionit
zbritni te gjith atje ne at dhe
shtresa shtresa i diell me nxe
pronat tona t gjith me i ble
jo me i ble greku e bullgari
se na thahen fjer e bari
kurr zhvillim nuk sheh shqiptari
i shkoj punet mbrasht nder mote
ktheu shqiptar kah toka jote
dil njiher per situaten
me e shpetu shqipnin krahthaten
si atej ne ved emergimtari
biznesmenei e aksionari
me bashkue po pare e ari
edhe ato te juaja kursime
shpjet me ra si drit vetime
n' per aksionee investime
Se qe besa vonė ka shkue
blersa te huaj ne kamb jan que
bukur mir e kan hetue
se shqiptart kurr nuk bashkohen
tokes t' vet shum po i largohen
EDHE LARG PO I RRIJN QELLIMIT
as nuk shihet drit fillimit
as strateg as filestarė
askund blers as aksionarė
mbet ehst shqipja ne litar
veq n' vetvrasje edgedhe perthurė
zogjt n per dege qyqet n' gurė
AS S PO KA TUNE AS URė
as punime e as fabrika
as punsime,ve qlot n pika
qe e po i sjell e mjer varfrija
q jan helmos fisete mija
ligj mbi dhe ka mbet' kerdija
miliarderat thue se jan akull
kur kta eshohin shqipnin shakull
rrxue per dhe gjithkah etnis
qe e ka mblue ploja e varfris
investim kta s duan menis
veq me shit duan fjal te medha
mbush gazetat va e pa va
tash nde rne vijn rus e shkja
e na i marrin an e mbanė
t' gjith fabrika per kah janė
bash me turq e me latin
me franqez e vllahosin
e te na i mrrin krejt mbi dhe
tokat tona per me i ble
e te na klshohen si nji rrke
me na shprish gjithkah me gjak
me sjell shkje e karadak
me e vra shqipen pak ngapak
veq pse me at shpirt t vogel
nuk po beni punė s ai gogel
keni myk ju ato pare
mos me i dhanė per nanė shqiptare
mos me i dhan per me ec para
he ju humbt ju fisie fara
po te vegjel shpirt po keni
as kund gjam ju nuk po ndjeni
me u pas lidh ju kah bashkimi
sot n shqipni s do t e ishte krimi
me u ble lirė sot qytetari
per hesap te qdo barbari
se e blenė se i prishet gjaku
se varfrija i rrin te praku
e tmeron em nan emoter
e tmeron me troje e voter
nuk e ngop me buk ne sofer
po ku e keni at vetedije
biznesmen te ksaj shqipnije
pse ju gjith ju k dhan toke
shqip e mjera ajo nan loke
e ju sot keni harrue
se per pare jeni ndrrue
thue se gjith doni me jetue
per me mbet gjithmon mbi dhe
pa ba veper per atdhe
por gjithmon jo nuk jetoni
prnadaj t' mjer kshtu mos mendoni
Se do te merni per nen dhe
mall e pare atje me ble
lukse e qejfe si jeni msue
atje kyrmat kan me vlue
prndaj mbledhni laps e leter
delni sot eleni veper
leni veper per atdhe
t gjith te paret ku u kan le
e bashkoni ato pare
hyni n firma aksionare
edhe ne rrug invetsitore
ta shpetojm token arbnore

shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik 15-03-07 22:34

disa vargje per shqiptart e mergimit
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

Ruane gjuhen iliriane
gjuh amtare at gjuh nane
mos harroni n shekuj kurr
ku e ka rrjedhen ku pat gurr
t gjith shqiptart ku rrini nda
n dhena t huaja e shpernda
at gjuhe nane ta pertrini
brez pas pas brezi,mir ta dini
mos e leni kurr mbas dore
t lashten gjuh t bukur arbnore

shkruar nga xhelal ferizi

lirik 15-03-07 23:16

Shqiptarve te turqisė
dhe botes

shkrruan poeti xhelal ferizi

O ju shqiptart o te turqisė
merreni ng jak ket ,shkrim,t,shqipnisė
penda ime ,n,ngjyr,t,etnisė,
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forc,mbledhni,bashkim,
mos,harroni,gjakun,trim,
gjuhen,t,lasht,mbshtjellne,me,drit,
edhe rrenjet,m,ia,ujitė,
mos ia leni me iu tha,
sa,miljon,qejeni ,nda,
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,foset e mija,
gjuhen gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari.
kndellni,t,lasht,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n rreze t beses
ju arbresh e ju n turqi,
ne amerik,e,ne,rumani,
kah,buz,deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberis,
kah shkretirat,e siris
t fala shum ju ban poeti
me lot pende shterrr sa deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende
pendes time porosin
lidhne n gjak me gjuhetnin
m qoni,t,fala,edhe ju n, pend
n gjuht ebukur rend me rend
se mnadje penda e shkembimit
qyn me gzim prej permallimit
se kjo maje qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojn per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja esht stermekė
per faj t,gjithve e,t qeverisė
donme u myk shqipja e etnisė
anadollit te turqisė
me ju shterr fjalet,kristale
gjith ku jet bejn n ,fusha e male
edhe kah bursae stambolli
kah bregdetie anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
ku duel shqipja an per anė,
me dy krih ,flutroj,n,drit hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhet,gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qe shkruaj gjithmonė pa pa pra
me ket pend qe m,rrin tue kja,
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
ne greqi ne ata ishuj
n ,tjera vende n,per gadishuj,
botes mbar,kur,rrini,n fe,
shqip tue fol mbi gur e dhe
shqip me jetė,nen diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuh qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet mija,perqafoni
penden time ta kujtoni
fjalt me rreze e porosi
ju shqiptar ne at turqi
ju arbresh ne kalabri
ne egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju ne europ ku bjerrni stinat
mos u shkrini rrini n ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qe,si,ingjija
ju a dhuron ah perendija
mbani syt gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
dirten t' parve ta keRkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,te,atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut,
te agronit te ilirisė
mos harroni gjuh te etnisė
mos per hir te prendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plaakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ah gjuh e vjeter
kush per ju s' dergon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijt gjuhen shqiptare
por qe un tash meket pendė
po ju thrras ju rend me rend
ta formoni nga i kuvend
e t kerkoni per etni
liber shqip n' lexim per fmi
ah shpetoni at etni
se ne kurr s' patem ,kshilltarė
as puntor e pushtetarė
QE JU JOSHė NDOJHER NE ATDHE
mE PERTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i sherbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o I tretur mergimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nde rmend si bjen per ne
ku kemI gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtar mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tret
duhet duart me i pervjel vet
edhe ju shqiptar n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pas krah e furnizime
per me ruejt gjuh origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet te krijojm pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim pun ,t,nisim etni,
t,mos,lejojm,nder ne tradhti,
pika,pika,n,pik,takime,
ta sheptojm gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qe jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t, zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det me det
gjuha jon te mos mbet shkret,
ti mbajm gjallė gjurm e adet
dal ngadal te nis me u rritė
me u ringjallė shprehje e tradit
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas n,shqipni,
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjall po tok e det
pse karrigen e duan t, nxetė
jo per gjakun “qe esht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
ne urdher t ,keq qe i jep pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n mergim te komb i joni
ku n, per pika jan shpernda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse zjarrt e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mir qe u esht ofrue
pend e dije me i bashkue
kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
t 'marrim krih ne er e mal
edh shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
t gjith tue ,pas cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qik
t gjitha shtresat,t gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
pun te mir e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipnin tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mergimtart ,ku rrijn tu e bre
me merzi ah gur e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidh iniciativen
perme e lidh at pun aktiven
per me pasė,po ma shum shpresa
me kerkue ma shum adressa
origjinen permbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė te huaja ku jan ble
jo se ble jan me deshirė
por se koha i ka shit lirė
ata fare se kan dit
sen gjuh t huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u merzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thon per t gjall ata jan tha
por se njoft s e kan kontraten
kuSh me kryq u bleu uraten
kush me i gjyS po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejt ne troje te veta
kur pa ! pritė' esht hap kuleta
shtete t' etshme per pazare
per ato krime e punė barbare
msheftas gjith kan kuvendue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren per veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me shterrė njiher me farė
per me shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t mija
sot qe ngjallė esht koha e dija
orė te mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pend kush me pak fjalė
ne i bashkim te gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n ballkan ka mbet jetime
por se n qoftė se bijt e sajė
kah jan botes s kaj me skajė
njiher n' vit turren ne atdhe
kue kan pas t ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,meu ndje
ka me u dridhė si urragani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na dEShten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t jem bashkue
dilni tash pra dor per dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe ekni harrue
nsini mir n germa eme e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut ah nderkombtarė
ku rrijn tretė t gjakut shqiptarė
neper pika ku u shpernda
gjuha shqipe don me u tha
merrni fjal si vllau me vlla
pa ndoj hile n, gjuh,e gjak
tue kerkue rrugen pa lak
tue kerkue t' lashtin ogjak
tue kerkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jet shkelqimen
them se gjeni shpreS' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur anve gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t gyrbetit
do te ndjehet n fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana

lirik 16-03-07 05:39

larmija e Jetes

SHKRUAN XHELAL FERIZI

neper larmi larmova edhe unė
edhe shekulli edhe stina edhe ngjyrat
edhe vargjet larmuan ,
edhe qielloret te kuqrremtat fytyrat

neper larmi larmauan edhe ylberat
edhe gjaku e fjala e,loti
neper larmi larmuan pranverat
gjaku e helmi e baroti

neper larmi jete larmuan ,edhe vetullat
qiellore! qe dalin me shi
ylberat jan vetulla,qe ne qiell kan sqetullat
kthyeshem si hark bien m,e, pi

larmuan pastaj barishtet gjelbrimet ,mahnija
larmoj dhe hana vet
larmuan shkenca fjala shkolla e dija
larmoj dhe toka me det

larmitė e jetes larmuan larmuan
larmoj edhe pushtetari
larmuan mbi jetė edhe shekujt qė shkuan
larmoj edhe ,i ziu barbari

larmoj pushteti larmoj qeliku
larmoj dhe caku, me etikė
larmoj pushtuesi hasmi e armiku
e,miku qe ,,s na la me ikė

larmoj valltari larmoj shkollari,
puntori xehtari larmoj
larmoj nenpunsi edhe ai gjahtari
dhe rrezja diellore qe ndriqoj

larmoj qetina larmoj dhe fleta
larmoj edhe shega me bli
larmoj nder shekuj e larmishmja jeta
larmoj ,dhe zjarri ne hi


larmoj dhe gjelbrimi larmoj kaltrija
larmoj eedhe kupa me yje
larmoj ,edhe feja e kombi e dija
larmoj edhe fleta nde r, pyje

larmoj larmoj larmoj edhe urata
larmoj edhe mirsija
larmoj seanca me vujatje te gjata
larmoj edhe pabesija

larmuan shum stine larmuan shum mote
larmuan shum zogj e krihleht
larmuen ,qerpikt,e mbushur me lote
kur vdekjet kan marrė shum jetė


larmi larmi larmi jetsore
e lare me ngjyrė e gjak
me gzime hidhrime me pranga dore
larmi e,lidhur me lak

larmuan te gjitha larmuan me ngjyra
edhe lulet e lutjet e pazare
larmoj shumetnike ky glob per kah ftyra
me larmi te lamrishme,skenare

mbledhje konfernca dhimbje gezime
suskese pushtime larmi
pune papunsi luftra e keqkuptime
larmuan sa shum kėrdi

gjithkah larmuan e mira dhe e keqja
o bot e larme me dhe
larmoj e drejta e shtrembra dhe leqja
larmoj kjo tokė me fe

larmoj edhe dheu e toka e metale
larmoj edhe i paanshmi det
larmue edhe fushate kodrat me male
qdo njėri ne menyren e vet

larmitė e,jetes shkruar nga autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik 16-03-07 06:14

Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi


ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qė kur t' mbjellem nder kopshtije
e' lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t' flas vargun e shkrimit
jam sternip ah i Gjerjg Fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djalė i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu ynė diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n' per fise t' tana
prandaj ti bota e njerzisė
lshoj pak sytė mbi dhe t' shqipnisė
gjith kah esht ajo antike
shihi fushat dardanike
ku e shtron syrin i shndritshmi ylli
qe e lmon n' dritė # qdo trup kercyelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jonė esht yllė n' per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai esht n germa curril hane
ai esht bimė e tok 's dardane
me dashtė diell e hanė i ndalė
kur ta nxjerrė magjike at fjalė
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me kenė qeillore
rreze dritesh thurė n' punė dore
qe vargisun n' trup t' lakeses
bjen me rrshqitė nder pika t' veses
me rreshqitė nder vesė nder fleta
vargu ynė pra esht vet jeta
se ne jemė shqiptarė mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qe i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdhė prej ylli
me dhe tonė qe mbanė druj pylli
pylli i jonė qe esht magjije
qe s' ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijnė kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MitrovicaPermirsim

lirik 16-03-07 07:20

PSE

Shkruan xhelal ferizi


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe te huaj me le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qe i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
per nji kokerr jam tu u bre
per nji gurė ah sa do i vogel
per nji dushk nji flet a gogel
jam tu u shtri me endrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
per nji pik ah jam tue vdekė
ku ta gjej nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prek kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku me kan dehė ma te bukurat stina
me ti prek ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato astreh n'prendim mbi male
kur te ik dielli dalė ngadale
me te kuqrremta ato ato rreze
sa her yjet ti qe i ndeze
ne ato kthjelltsi ah mahnitore
ne ato mbrėmje mbiqiellore
ne ato te bukura thana shkoza
ku kam marr erė nder mimoza
sot ne shpirtė me ka ra bloza
se prej dheut ti mua me shkule
ktu s po gjej bari as lule
veq do lot qe ja sa deti
edhe fjalet vet me veti
ti m' shnedrrove n' pjesė gyrbeti
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojn n' iber e dri
ti me ke lanė pa ndoj kurajė
me ket pend qe prek me majė
dit e nat qe lahet n vajė
e nuk shterret me me oh dhembje
qe gyrbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,nder farė e fise
por jam cungu i mjer mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
neper kėmbė nde rkombe e fe
edhe me ballin plot me halle
mergimtarė nder dhena e zalle
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura perjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja per ne
jem veq numer permbi dhe
prandaj ti nanė e pa meshirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na e qon ma asnji shpresė
as nji fjal e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje te vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb deshire
gjith tue thirr per tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji per ne
e si duket shekulli i true
ne mbi fta na ka mallkue
per me mbet rob i kryqzimit
udhve te heshtura te mashtrimit
me do drita qe jan neone
jan mashtrim kameleone
jan per ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
anė e mbanė e duam etninė
shkoder loken qamerinė
ehde te shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe

lirik 16-03-07 08:50

Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valet aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg

xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik 16-03-07 10:50

Mbi mua jan versulė

shkruan xhelal ferizi

ndihmė se mbi mua jan versulė
,te gjith akujt,e ftoftsisė
mbi mua jan versul deshirat,per,mgadhnjim
mbi mua jan versul ah hallet e varfrisė
versul jan,caqet e pendes ,n,meditim
o,mbi mua jan versulė,edhe halle,shum,te,mija,
edhe peshė e rand,e,jetes,me kerkesa
edhe hallet,qe,ka,neper,rrudha shqipnija,
mbi mua jan versul,gjithkah interesa
mbajeni poetin ,mbajeni me ,shtylla,solidare
se pesha kembet e penden ,fort po ia leqon
thirrni, komb e tradit ,te lasht shqiptare
se,penden e lotit kush s, po ia shpeton
mbajeni poetin se ra lekundur per dhe
shtylla e mbrotje falni,e rrethone me kala
mbajeni poetin ,se i jan turrė me e pre
ne shkrim' e ne germa,me lot qe i ka la,
mbi mua jan versulė,aq shum,obligime
detyra ,qe kurrizi,i pendes nuk mi mbanė
po,me shterret,fjala po me shterret ngjyra
hapat me lang shprese ,mohimi po ,i thanė
mbi,mua,jan,versul,te gjitha,mohimet,
ndalesat,me kufij,qeliku,
nuk,po,len,kufiri,as,me p,i,prek qellimet,
kam mbet ketu,ku,me,la,armiku
ne mua jan versul.pa,meshirė
,buka e femijve me vrap,
o mosni se un jam poet i lirė
e mosha nuk me ec me hap,
ne mua jan versul,barrat e etnisė
e hallet e thella te planetit
ne mua jan versulė,moskuptimet,e,verbrisė,
dhe loti i pashterrun i detit
ne mua jan turrė vrapimet per ,pare
me e kap ekzistencen qe ikė
por un me ket pend qe esht lulė shqiptare
nuk mundem etiken me,e fikė
me shpetoni ,me,shpetoni,kush me jep nji dorė
s e, ne buz jam te gremines
me librin ne gji e penden ne dorė
po eci pa fund drejt stines
ne mua versul jan mohet cinike
pelhurat me plot ftoftsi
me joshin,n,grabitje dofar kohrash,qerpike
qe pikun,lot,pa ,mund 'cak me mbrri
o me mbani me mbani o shtete,
me mbani o qeveri
se penda ime ,po shterr dete
versul me jan shum mbretri
nuk mund ta mbaj ma diellin mbi kokė,
versulė me jan shum halle
me mbani ju kombe ah ju miq e shok
me mbani o kokrra e zalle
versul me esht ,mbi,kokė,,dhe bibili
qe kjanė per nji pik curril
e un,qe vrapoj me ngjyrė karajfili
me dil ,ne ndihmė o glob me dil
per ju po pervlohem per diell,e per hanė
per qdo varg e,per gjak
per paqe per qiell ,edhe token nanė
pse ,cakut mi beni lak,
me mbyten hallet,e jan duke me mbytė,
vrapimet,neper varfri
gjithkah,me ,shekuj e rrudha n, dy sytė
kushtrim,jam shterr tue shkri
mbi mua versul jan gruaja dhe femijt,
e shkolla, e vrap,mbas buke
detyra,e vargje te gjitha me i arritė
thue se jam nji mal suke
o barr o barr e randė
nji koder nuk mbahet ne shpinė
o gjuha ime nanė
ku,e kam komb e qeverinė
ku kam at komb e fe
ku jan shqiptart e mi
me akull a thue i kan pre,
pse fresk s, me dhan me pi
mbi mua jan versulė
edhe shteti me social
mbi mua jan versulė
ankimet e zogjve n' qdo mal,
mbi mua jan versulė
edhe dhimbjet qe diktojnė
ftoftsit qe dojnė me ,m, shkulė
nga vargjet ,qe kendojnė
aman ftoftsi injorimesh
mos me rrethoni me ket shtresė
me akuj,te ftoft poshtrimesh
se penda fort po me dnesė
mbi mua jan versulė
sociali me komunė
mbi mua jan versulė
nga un kerkojn shum punė
pun kerkon kafshata
punė kerkon familje
kerkojnė pun kerkimet,
e caqet n, per vigjilje
e un pres anijet
me peshen qe me krrusė
duke i kerkue hijet
qe me lan,ne pus
thirr o penda ime
prek me maje n' gjak
m ,jan versul si krime
kohrat me me var nė, lak,
nuk me njeh as guri
qe aq shum i kam shkru
nuk me njeh as druri
qe varg i kam dhuru
nuk me njeh as shteti
as kombi s, me jep dorė
nuk me njeh as deti
ah poet i gjorė
po tash kah ti a,mbajė
me penden ne sy
me shkopin lypsar
planetet me i thy
me at penden time
qe po thret e thrret
qe ka mbet,jetime
pa komb e pa shtet
o poet i mjerė qė stint' je tu i thy
kah do e kthen ,penden.e kush te don ty
ti qe kjan per zog ti qe kjan per dhe
ti qe kjan per kombe per fise e per fe
o poet i qe shterresh,qe shterresh e,mbushė
ti qė kjanė per mal qe po kjan per fushė
qe po qeshė,e gzohesh,kur po gjen arsye
qe ,po,din,ne arom prap ,shpresat,me kthye
kur ne aromė lule,po,gjenė gjithmonė shteg
ti qe pesimizmat nganjiher po i djeg
kur po t' vjen nga i pikė , shpresė e arit dielli
kur te buzqesh caku kur te buzqesh qielli
o poet i urtė o pet me gjak,
o poet i eger,qe,nga i her nxjerr flakė
mbi mua jan versulė zjarre permbi kokė,
mua me kan harruar vllezer miq e shokė
mbi mua jan versul,madhsitė e hapsires
jan versul,te jetes,si gojė tė egersires
gojė te egersires caqet buk me gjetė
me shkelė mbi parime,mbi gjakun nder fletė
me ecė me mashtrimin per nji copė buk kore
me u lidh me tregtinė si fis dora dore
aman mos me leni shpirtė me prishė poeti
se kan me kja guret toka dheu e deti
kan me ju vershue krejt dhimbjet e,mija
qielli tok e edhe perendija
shihni ato qendra qe quhen kulturė
si e,kan zemren akull sie kan synin gurė
fondet i kan plot,mykun e kan n' pare
sot po luejn ,me dhimbje e vargje shqiptare
nuk me japin dorė,nuk me flasin shqip
me kan tha si pend me kan tha si pip
nuk me lejn me qelė,token me lulzu
as me vargje t,reja qe dua me kriju
me jan versulė me jan versulė sa shum udh te hapura
si mund ti kapi ne perqafim vetem me nji pend
un qe kam duar te varfra e kemb,te zbathura
po ju pyes te gjithve rend me rend
pse heshtni o mjegulla pse heshtni o heshtak
kur vargjet po vlojn mbi planet
kur plagoset dielli ps e 'si jepni gjak
kujdes se ju mblon nji det.
shiheni sa strukur rrijnė te gjith ne mni
dIkush me nga i grep rrin varė
me e gjet ndoj ngjarje ku mundet me pi
per unin qe e,ka n,sirtarė
me thon nganjiherė poet i madh
me i fjalė qe s' jep me ngranė
mua me jan versul si ujqit ne livadh
hallet qe duen me me nxanė
po si mund te jem un poet,
kur vargut duhet me ikė
kur ne dhe e mbi dhe askund su gjet,
gjak per mua ndoj pikė
kur un i plagosur varfrije
perthurem neper varg
e ata sillen me plot sherre e dije
qe un i shoh nga larg
me jan versul me jan versul shum barr me shemben perdhe
me ndihmo o kombi i im
qeveri o kombe e fise glob e dhe
penda po me mbetet jetim
se penda ime per ju ka qa,
perque ka diell e yje
me ngjyrė s' ka lanė asnji flet me u tha
globet me njomsim ka ushqye

xhelal ferizi shkruar nga mergimi

lirik 16-03-07 21:11

Ne penden time

shkruan xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum dritė diellore e pafundsisė
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e' t pashtershme energjisė

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kokė
kah ta zbarz ket digė “planetare e ket brum
kur s' kam ma miq a s' shokė

kur s' ka kaq shum, enė, te medha per t u mbushė
o zot pse m' qon ,ket bollak
kahdo n 'per planete permbi mal e fushė
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t' gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdhė furtunat ato ma te fortat
e mendjen s' po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thėnje t' vershimit
mbani o gurė e dhe
kush i pin kto joshje t' pendes time t' shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha anė
e mendjen time po e krrusė penda n, mund
me peshė sa i diell,e hanė

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barrė
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e' n' varr
nuk mund ti mbajė ma dijet

xhelal ferizi
nga Mitrovica
ka shkruar poemen
me titull ne penden time
pershendes lexuesitVėrejtje: (0%)

lirik 17-03-07 08:00

Kahdo qe kerkoj shteg

shkruan xhelal ferizi

kahdo qe kerkoj shteg
kahdo qe kerkoj me dalė
ndeshem me nje rreth qe djeg
nuk ja dal dot me fjalė

kahdo qe ,kekroj rrezen
e driten me pend e lot
askund kandilat s' me ndezen
mi fiku i madhi zot

Kahdo qe kerkoj,te bardhen
me cakun,ne hap e nė dorė
ne shpinė me shekujt e,barren
me muret me akull e borė

kahdo qe e kerkoj,faqebardhsinė
kahdo qe e,kerkoj,shpetimin
me ,shpresen ne gji e,mirsinė
ndeshem gjithmonė me pendimin

kahdo q e kerkoj,kapakun
ne qiell te hapur me dalė
ma prishin demonėt gjakun
ne cak me sherr me kan ndalė

xhelal ferizi shkruan ,kahdo q e,kerkoj shteg

vazhdim i vargjeveVėrejtje: (0%)

lirik 17-03-07 08:45

Zani i sharkisė

shkruan xhelal ferizi

aman forca e perendisė
qe rrin anve te dritsisė
ti qe rrin n' gjithsi ,nder yje
mos ma le fjalen m e nyje
por ma zgjidh e ma lsho valė
kah me shprehje dua me dalė
me e qu zanin e sharkisė
n, shekuj n' tinguj t' nostalgjisė
me dridhė mallin nder kta tela
larg me e shtri nder bjeshkė me krela
n' brusha bari leht tue lmue
thell ne dnesje n' gjak me shkue
si valzorja dirdhja e lotit
me i kujtue ah mallin motit
larg me que qehren tingllore
drit per dritė n' yje vizllore

ku aq holl i dridhė sharkija
ku i bjen zemres melodija
za sharkije prekė n' qdo pikė
n' gjak t' damarve kjo muzikė
kjo muzikė qė nuk len fletė
pa e dridh n' pejza ku lidhė jetė
s e,kur nisė teli dridhrimit
me prekė im damart t' gjakimit
ku n kujtesė shekujt vargisen
mall e lot shartojnė e nisen
me e dridhė buzen,e qerpikun
tinguj t' hollė kur telat pikun
aman zot ta lkundi hanen
kur shrakija ,t buron kangen
kur kendon prajshem kah malli
kur t prekė n' etje gurė e zalli
kur ne gjuhė qdo tel te flet
kur te prekė ,vajin sa i det
qe rrin shpirtit gjithmon gati
per me u derdh si pprrue ndoj shpati
tash q e un tinguj kam ndje
qels nder shekuj un kam ble
me ja qel thelbin kti malli
kam ble gjuh fyelli e kavalli
kam bashkue shum fjal ndjenjtare
per me i lidh me gjuhė shqiptare
edhe me valė puhize e erlehte
me nji mallė qe shkrinė kohė jete
e i kam vu ne tel t' sharkisė
me prekė rrudhat e largsisė
te largsisė per kah kujtesa
per me i lidhė tingujt me mbresa
kah ata mallshem n' gjuhė tingllore
zgjojnė ah lotet shekullore
prekun dhelet n' kohė kujtime
tu i,shprushė dnesjet n' permallime
shekujt larg nė' gurrė shpirtrore
tue prekė thell me kang tingllore
aman zot kur prek sharkija
ah ku rrijn motet me thija
kujtojn vitet djaloshare
dridhen gjenet , perlotare
qe perlotun n gjoks vrullsohen
njimij shekuj n 'gjak rizgjohen
kado shkon tu e prekė sharkija
n' per qelliza e mote t' mija
ajo nxitė ah lotin rrke
mallengjim shekujsh si she
zot se q' nxitė malli i sharkisė
nuk e nxan' fleta e gjithsis
me e pershkrue ne mikrolote
as nder shekuj e as nder mote
zani i saj vjen tue deh ftue
lule fletė kur t' bjen tu i lmue
ajo dridhė shpirtė e subjekte
dridhė materje e dridhė objekte
dridhė poet e kangatarė
germ per germ nder vargatarė
aj lmon gjakun pergdhelė
njimij shekuj i ka n' tel
njimiij kohra e mallengjime
zot i madh kur prekė me lmime
shkrihet dehja e bjen lehtsija
zbutet afshit ajo ndjesija
prek n per gjak ah melodija
embelsija lmon shum thell
njimij tinguj zemra i mbjell
drejt ne gurra e,kah barkusha
si shikimet larg kah fusha
kah kan ikė te bardhat mote
ti sharki sa shum perlote
me e,ata tinguj qe t' bejn me dnesė
qe s e 'thot penda ne shkresė
as' s 'e pikė per kah spjegimi
yll dritsije as ndoj gjuh shkrimi
se aq thellueshem prekė sharkija
derri ne qiell ku mbrrin largsija
deri ne t largta rrudha moti
teli i saj esht fjal prej loti
telat t' sajė jan mallė qe n 'valė
shkojnė mbi erė hanen tue ndalė
edhe gurit i prekun n' inde
ah sharki mahnitse linde
ti qe prekė gjithkah damarin
ti qe e i luen fjeren e barin
ti qe i ben yjet me kja
ti qe e bėn gurin me u nda
ti qe e shkrinė zogun e pyllit
ti qe e shkrinė lotine yllit
ti qe n' tela n' za lakore
prek n' per glob me gjuhė valzore
brusha brusha bashk me eren
e dehė driten e lmon eren
me ata tinguj tu i perque
nė' damarė thellė tue kėndue
ti shkon thell ne mallė perkdhelė
za mahnije ke n' qdo tel.


krijuesi i vargjeve liriko epike te kohrave sot
xhelal feriziVėrejtje: (0%)


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:24.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.