Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   PAVARESIA KOSOVĖS (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=176)
-   -   Kosova bėhet me USHTRI! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34183)

AlbCr3w 15-12-18 19:29

Kosova bėhet me USHTRI!
 
[B]Kosova nga sot e ka Ushtrinė e saj. Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės i thanė po transformimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė Forca tė Armatosura.[/B]

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės miratuan nė lexim tė dytė Projektligjin pėr Ministrinė e Mbrojtjes, Projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės si dhe Projektligjin pėr shėrbim nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 107 vota pėr, asnjė kundėr dhe njė abstenim kanė miratuar Projektligjin pėr Ministrinė e Mbrojtjes.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 107 vota pėr miratuan Projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės. Ky projektligj u votua me 45 amendamentet e propozuara.

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me vota 107 pro votuan Projektligjin pėr shėrbim nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.

Kėto tri ligje mundėsojnė transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

Me kėto ligje parashihet qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė zhvillohet si njė forcė me kompetenca dhe detyra tė reja, organizim dhe funksionim tė ri dhe kalimi i Ministrisė sė FSK-sė nė Ministri tė Mbrojtjes.
1.) Projektligji pėr Ministrinė e Mbrojtjes – Mė kėtė Ligj bėhet riorganizimi dhe kalimi i MFSK-sė nė Ministri tė Mbrojtjes nė kuadėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės me qėllim tė mbikėqyrjes dhe kontrollit civil demokratik mbi FSK-nė me strukturėn e saj organizative qė siguron funksionalizimin e plotė dhe pėrmbushjen e pėrgjegjėsive tė saj.

Ministria e Mbrojtjes do tė harton dhe zbaton politikat e pėrgjithshme shtetėrore tė mbrojtjes nė nivelin strategjik, si dhe do tė ushtron funksionet e kompetencat e saj nė pėrputhje me Kushtetutėn.

Po ashtu, ky projektligj pėrcakton nė mėnyrė tė detajuar edhe kompetencat e Ministrisė, kompetencat e Ministrit tė Mbrojtjes e po ashtu edhe kompetencat e Sekretarit tė Pėrgjithshėm.

2.) Projektligji pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės – pėrcakton kompetencat, organizimin dhe funksionimin e FSK-sė , si forcė multietnike, profesionale, e armatosur dhe e autorizuar pėr tė shėrbyer nė vend dhe jashtė vendit, nė pajtim me mandatin e dhėnė kushtetues dhe ligjor nė mbrojtje tė integritetit territorial, qytetarėve, pronės dhe interesave e Republikės sė Kosovės, dhe e cila i nėnshtrohet kontrollit civil demokratik.

3.) Projektligji pėr Shėrbimin nė FSK – Ky projektligj rregullon kushtet e pėrgjithshme tė shėrbimit nė FSK si njė shėrbim i ndėrtuar mbi bazėn e parimit tė ligjshmėrisė, profesionalizmit, komandės, disiplinės, respektit, nderit, ruajtjes sė informacionit, komunikimit, jo diskriminimit dhe mundėsive tė barabarta, paanshmėrisė politike, transparencės dhe llogaridhėnies.

Ky projektligj pėrcakton kriteret e pėrgjithshme pėr shėrbim, parametrat e shėrbimit, kohėzgjatjen e shėrbimit, zhvillimin e karrierės, ndėrprerjen e shėrbimit, statusin e pjesėtarit tė FSK-sė, tė drejtat dhe detyrimet e pjesėtarėve dh ēėshtje tjera nė kuadėr tė shėrbimit nė FSK.

Ndryshe, ditė mė parė nga Amerika nė Kosovė, kanė arritur 24 automjete ushtarake “Humvee”.

Kėto automjete i kanė kushtuar buxhetit tė Kosovės rreth 7 milionė euro. Forcat e Kosovės do tė kenė edhe 27 automjete tė tjera “Humvee”, tė cilat janė donacion nga Ushtria Amerikane.

tron 16-12-18 01:04

Re: Kosova bėhet me USHTRI!
 
Urime Ushtria e Kosoves

lazdrani 20-12-18 10:53

Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!
 
Urime Ushtria e Kosovés gjithé Shqiptaret anembané Botés

Harisi 24-12-18 10:14

Re: Kosova bėhet me USHTRI!
 
Urime Ushtria urime Dardania,😜

djali-i-lumes 03-02-19 01:03

Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!
 
ne fakt i kan rregulluar gjanat tjera qe ka mbet ushtria...nje grusht hiri leshuar syve te deleve shqiptare..

Zero Cool 18-02-19 17:43

Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!
 
[IMG]https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52590411_603991913361474_8070613354458120192_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent-amt2-1.xx&oh=51d48f22d0ff6f985bdae89e88c56e47&oe=5CDA5F00[/IMG]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.