Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 23-05-09 16:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata kan faj
------------
autori xhelal ferizi
.......................
ata kan faj qė me vesin hileqarė pėrgjojnė
ata kan faj -
a e sheh o kohė si zgerdheshen
ata jan skile te mbarsuar me qakaj
ata me hile me maska veshen
--------
ata kohen kah vetvetja e dredhin
edhe pse nuk kan ne gjak kopsht te kualitetit
ata gurin me sherr e hile larg e hjedhin
per vete e duan planetin

-------------
mandej jan disa tjerė
qė si lavire e kan kurrizin
ata jan smirėzi tė mjerė
e mohojnė xhelal ferizin
--------
ata shkelin parime
ata e duan hakun e huaj
ata dolli ngrisin me krime
me pendė nuk mund ti pėrshkruaj
-------
ata nuk kan kode morale
nuk kan as nje rrudhė ne emocion
ata shembin fusha atdhe kodra e male
per urdher te secilit padron
--------
ata hingrizen si lavire
pshtyjnė mbi vargun e lirė
jan pjellur nga kohrat vampire
zgerdheshjen e kan tė pshtirė

---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 23-05-09 23:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk dua tė bėhem mbret
--------------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------------------
nuk dua tė bėhem mbret
tė hypi nė fron
pastaj tė robrohem me pushtet
e shpirti tė mė mallkon
-----------
nuk dua tė lidhem me pozitė
tė jem pėrgjegjs pėr qėshtje madhoret
por dua te shoh liri dritė
malet e kodrinoret
--------
dua liri bilbili
dua ti shijoj luginat
dua erė karajfili
i lirė ti pushtoj stinat
--------
nuk dua pseudo pėrqafime
zgerdheshse protokollare
por dua arte origjinale gėzime
natyrė tė vķrgjer shqiptare
------------
kurora e postit ėsht saq i skuqur mbi kokė
fama ėsht me pranga e mallkim
robri ėsht mbretria o miq e shokė
liria ėsht ma i bukuri kuptim
-------
shije ėsht origjinalja liria
vrapi mbas vargjeve e flutrave i lirė
lėvizja e lirė natyra ėsht dashuria
e jo froni i kekurt i pėshtirė
------
nuk dua tė jem mbret
padron as pushtetarė
i lirė du tė jem si valėt mbi det
si flladi pėrmbi beharė
-------
dua aq lirshėm porsi i kėndshmi bilbili
nė cicėrimė me ra lirshėm mbi currila
nuk dua tė jem i pa emocion mbret
pozitė me roje e grila
----------
dua tė jem si liria
puhi e lehtė pa djallzi e kufi
du tė jem si e pa hile dashuria
lirshėm artin me e pi
---------
dua tė jem si ndjenjė qiltėrti nektarė
e thithsi i pa djallzuar lule mė lule si bletė
pėrse tė jem me plot hile pushtetarė
robėruesi i shpirtit nė jetė
----------
ma mirė si poet i lirė
ma mirė si aromė me shije
ma mirė si njeri i mirė
se rob e aktrim pa shpirtėsije
------
nuk dua tė jem mbret
nuk dua tė jem robot mbi karrigė
ma mirė emocion e puhija vet
si flladi i lirė pa intrigė

autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica

--------------------------------------

lirik 13-06-09 00:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mikesha ime
------
autori xhelal ferizi
-------------------
ne nje tubim qe do mbahet i shtrejtė e i gjerė
ti je e ftuar ne sofer te parė
pyete neper mote secilen pranverė
pyete secilin beharė
-----
pyete aromen magjike e te sajė sekretin
pyete miqsinė e shejtė
pyet kallijt e grurit e ara e bereqetin
pyete edhe edhe vargun e shtrejtė
-------
per ty u kam thėnė se un te kam shejtėri
nuk tė ndrroj me ma tė bukurat hoje
mikeshė aq tė shtrejtė me aq besnikeri
si lulen ma te bukur ne troje
----------
e dijn edhe te gjith dritė bardhat e motit
edhe vezillimat magjike
edhe te lehtė currilat si pikat e lotit
se ti je ma e shtrejta ime mike
----------
do t e jesh e para princesha dardane
ne sofren ku ulen princeshat
e me gjuhė amtare te argjendt iliriane
ku embel kuvendojnė bilbileshat
'''''''''''
kur un andej kah sofra te dukem me fjalė nė pendė
e tė vi me ju dhėnė at miqsi e shtrrirje dore
aty nė at tė bukur aheng e kuvend'
te madh te fares arbnore
---------
me te gjith gotat do i ngris ne dolli
do te dal ne valle magjike
e me fjalen shqipe me plot mrekulli
do e pershendes shqiperinė etnike
----------
ne at ftesė do te vijnė princesha dardane
e shum belholla karajfile
edhe nji mikeshė e re iliriane
qė quhet me emer idile
----------
aty do tė jet edhe e bukura urata
me gėrshetat lėshuar kah shpina
e nji e re mike me balluke te gjata
qe flet porsi violina
-----
e do e shohėsh sa bukru del zėri i bilbilit
kur fjalen te qet poeti
porsi del aroma e tė kuq trandafiit
me fleten qe qelet buzė deti
------------
aty do te behet tubim shum madhorė
kanga do te ndjehet e jona
do te ket bilbilesha e bilbila arberorė
shqipet do kmdojnė n' troje tona
-----------

AUTORI XHELAL FERIZI liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-06-09 11:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lulja e bregut
''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

e mbas pushimit tash jam kthye
n' kthesa jete tue ngadhnjye
e nė gji kam marrė krijime
varg magjik e te reja vlime
me motive krejt miqsore
lidhė si rrezet ato diellore
ti dergoj se je mikesha
se ti je e bardhė arbėresha
e rrallė je lule nder bregore
neper maja e kodrinore
neper shkrepa e qetina
je e pa sherr si kanarina
je si zogza e pa djallzue
prandaj shqip kam nisė me t 'kndue

keto germa jan fije argjendi
i kam mbledhur ku flet vendi
shqip e bardh nder kamomile
neper gongje e trandofile
veq per ty e e bardha idile
---
ti dhuroj si kerkon vlera
edhe kullimi e besa e ndera
veq pse je mikeshė per mue
ne art miqsije i kam kullue
i kam mbledhur nder mahni
ku pin arti bukuri
ku pin ujė ylberi ne skaje
ku rrijnė bjeshkė e ku rrijnė pllaje

pak ma poshtė nder pllaje e borė
i kam mbledhė un vet me dorė
e i kam shkri ne gjuhė amtare
me shum arte aromėtare

---
ti kam nisė me gjuhė t'ligjrimit
me shum ndjenja t' mallengjimit

e aq sinqert por si vet dielli
si ajo rrezja ne mes prilli
kur del ne shpirtė me e nxe pranveren
per me i ngrohė puhi e eren


---
fletė mė fletė kam gjetė n 'shpalim
neper lule e zbukurim
fjalė kam mbledhur n' per nektare
me i qendisė ne gjuhė shqiptare
porsi bleta kam kerkue
lule m' lule kam shijue
me gjetė vargje e ndjenja te mira
me ti shkrue ne vargje t' lira
e po i thuri hiq pa hile
i kam mbledhė si karajfile
---
i kam shendrrue ne vargje e vlera
ti dergoj kah flladi e era
dil e merri moj bujare
se i kam shkrue n' cicėrimė shqiptare

zemren me art dua me ta gzue
ne strofa e vargje tu rimue

dil e merri e shijo
varg e strofė por mos harro
se mu ne gjen te bukurisė
veq per ty i kam qendisė
---
neper te bukura ato kopshtije
tue mendue nder t' bukura hije
me ti thurė n' art bukurije
mu ne stinen pranverore
po i vargisi ne rimė arbnore
---
tash sa kohė kah m 'ka ecė themra
n' per aroma me esht dehė zemra
kahdo shpalosė jan ato fleta
kahdo te bardha shprehje i gjeta
veq per ty o bardhė idile
me ti shprehė ne gjuhė bilbile
''''''''''
me ti que nepermes ere
porsi zogu n' flutrim vere
kur ne sqep merr ndoj lulė bari
e flutron ne mes behari

kalon male lugje e brigje
edhe lugina e ara e shtigje
e ne ndoj vend n' natyrė qetsije

i lshon leht nder degė e hije
''''''
ashtu ty un moj e lume
po ti lshoj ktu n' per forume
vargje te bukura luletare
me aromė e rimė shqiptare
'''''
qe ti lmojnė ėndjet e qeta
e me te lmue rimat e lehta
mu ne shpirtin e damarit
embelsisht si gjuha e te parit

qe ka rrjedhė nder shekuj te motit
aq kullue si kroni i lotit
---
pse sa kohė tash kan kalue
shenj as fjalė nuk jan ndegjue
as kund ne lugje e ndoj majė suke
as su ndjeve e as su duke
'''

e me ka shkue mendja mbi dhe
a je kund nder kombe e fe
'''
kah je tretė mori e bardhė mike
a me je kund ne tokė antike
dil e merr vargjet lirike

kahdo je moj zanė nder kroje
a thua me je ne shqipe troje
---
kah te ka qitė e bardha udha
se mua brenga e ballit rrudha
me ka shty per me mendue
a thue je kund tue frymue

a nder te bardha mote rrin
e me gaz kund han e pin

a e harrove miqsinė time
prandaj ne varg e strofa rime
deshta embel tash me vlue
gjerė e gjat me ta kujtue

me embelsi e vargje te reja
e ku me rrin atje nder ndeja

a me shoqe e te dashur tu
a ne shkollė kund tue ligjru

nuk e di moj sokoleshė
a je ne hall a je tue qeshė

por se vargu im e ka cakun
me ta gzue zemren e gjakun
-----
si e gzon lulen e lehtė puhija
deshta te gzoj me vargje te mija
---
ty do te qeshė si diell qerpiku
kur ti shkruan vargjet liriku
pse na lidhė e shtrejtė miqsija
sa te jen motet e pa djallzia

do te na lidhė gjithqka pa hile
porsi fletė nder karajfile

miq do te jemi pa u ndryshue
si dy zogj n' nji cak tue shkue

kah miqsija me cicerimė
per me i gzue po vargė e rimė

edhe me i ndrrue do fjalė miqsore
n' bazė adetesh zakonore

veq pa hile pasha at voter
si me te pasun shtat her moter

po te kendon vargu i lirikut

lidhė n' miqsi si n' forcė t' qelikut
''''''''''''''''
nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-06-09 13:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Te gjith po te thonė je shpirtė e gjane
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
te gjith po t' thonė je iliriane

tė kam thėnė se do te jeshė e para
si ylbere me ato lara

qe harkohesh rrethit t' malit
me hjeshue djalė pas djalit
qiell e dhe e per me pi
ne gurra e kroje e bukuri
'''''''''''''
per me sjellė art e mahni

per me sjellė muzat rreth teje
se i ke te shejta ato deje

edhe aromė e ke vet gjakun
porsi e ka era zambakun

sa shum krojet te lakmojnė
sa shkelqimet po t' ngjyrojnė

sa shum kėngėt tė kan k'ndue
sa shum vargjet t' kan rimue

ti ke mbetė legjendė e vargut
sa bilbilat te k'nduen prej s' largut

prej mergate e diaspore
njimend qenke vashė arbnore

qenke e bardhė si lule bregu
qe i sjell erėrat ne lug drejt shtegu

ballė mė ballė per me pergdhelė
fletė me fletė e kush kah t' del

her aroma e her puhija
her erlehta e bukurija
gjith secila vjen per veti
me t 'pergdhelė si lule deti
se ti je lule plot lloje
sa te embel ke art goje
edhe fjalen si floriri
kur ligjron me gjuhė iliri
'''''''''''
zemren te bardhė si bora e shpatit
fjal't e urta si t' dukatit
qe zbutė qenjet prmbi dhe
si ikonė per treqind fe
'''''''''''''
prandaj te vjen mbrapa lakmija
arti e drita e bukurija
te gjith pas teje vijnė si vala
varg e strofa por si njala
neper rima tu u lakue
kush ma bukur me t 'kendue
te vijnė yjet edhe hana
kroje e brigje zalle e rana
edhe vala e gurgullima
ku rrin ti pushon ushtima
---

aty dehet vet qetsija
aty shkrihet vet puhija
flladi i lehtė melankolija
fjala e urtė tingujt magjik
dalin yjet me qerpik

del edhe ndjenja qiellorike
me ti pa urtesitė magjike
edhe fjala ma e perkryer
me ti pa vetullat kthyer

por si kthinat estetike
ne ndoj hark n' pikturė magjike
ashtu vetullat dy i ke
thua n' kupė t' qiellit i ke ble

sepse duken si qiellore
shtrihen ballit si harkore
e i kan format ylberore

edhe i japin hjeshi ballit
dehin lugje e bridhe t' zallit

edhe e nxisin grugullimen
lisa drurin e qetinen
edhe lulet me harlisė
kush ma mirė ne art t' bukurisė

'''''''''
prandaj lmojnė te gjith ne art vlere
porsi gjuha ne ndjenjė sheqere
porsi vet me lmue shejtria
si me ardhė vet dashuria
ashtu vijn kah ti kalimit
te gjitha ndjenjat e kullimit
---
kush me dalė shtyhet ma e para
si shkumbbardhat kah ujvara
veq me te pa e me te shijue
kush mbas shijes tue vrapue
dikush don me t'pa si shndritė
dikush yjet me ti zbritė
---
dikush qehren me t' pershkrue
dikush rrezet me ti lshue
qiell e hana n' kolorite
kalojn tjerė sa shum shpendė dite
her ndoj zog a kanarinė
her ndoj zogzė qe mbanė larminė

her ndoj tjeter me krah ne lara
kush kah ti me dalė ma e para

sa shum dalin andej n' vullnete
porsi valė n' per ujra e dete

lidhen ndjenjat per mirsie
veq pse i shtynė e jotja shije
sepse je si zogzė nder hije

se i ngjanė te urtes muzes te eres
leht kur flet si flladi i veres

prandaj rrezet kan lakmue
ne qehre tende me ndrique

edhe vet ngjyra e dukatit
e ma u bukura shprehja e artit

edhe vijat ne sharm e ngjyra
por si hanė kur te qelet ftyra

prandaj te duan mori arbnore
edhe notat muzikore

edhe tingujt ne rrokje vargu
e sa poet qe te shkruajn prej s largu

se edhe pendat i ke zgjue
sa lirikat i ke shtue
se edhe vargjet ne pendė t poetit
po te vijn pas si gurra t' detit
kush me te shkrue kush me t' pershkrue
kahdo artin tue lakue
kush kah vargu e kush kah rima
kush si zog e kanarina
gjithkush germen tue ligjrue
ne stil te vet gjithkush tue kndue
veq per ty moj muzė fushore
kan me kndue vargjet arbnore

'''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-06-09 06:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr injorime e greminė
mos qofsha ma i kohrave bizare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe mospėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik 15-06-09 07:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kam mbjellė mir'si
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kam mbjellur neper kopshtije lule paqeje me plot dashuri
kam mbjellur neper aroma iluzionesh shije bukurije
kam mbjellur neper kohė gjithkah ideale mirėsije me dashamirsi
dhe kam korrė fryte perbuzėse mosmirnjohje e pa besije
''''''''''''''''
qfar shperblimi cinik qka shperblen koha qka korrra o zot
un shqiptari qė mbolla kaq shum paqe
kam mbjellur kėngė vargje e rima sa shum neper qdo mot
e korra nga harbutėria sa shum bela e gjaqe
'''''''''''''''''
shpėrblim se jo mahi qfar korrje'!
kur un mbjellja dashuri ne tė lehta puhi
si shperblim nga koha hile fitova nji far zemer qorre
qė nuk i njofti fidane te padjallzuar te mi
''''''''''''
korrje qfar korrje absurde si shpėrblim neper vite
pėrse o i madhi zot
un kam mbjellur edhe yje shpresash nė mbrėmje e ag dite
dhe korra sa dhimbje e lot
'''''''''''''''
korrjet e mia jan korrje qudira
shpėrblime tė pa drejta me qmim
un kam mbjellur shum besė e fjalė zemėrmira
pėrse me korrė tash pendim
'''''''''''''''
u hodha pėr liri nė zjarrė e nė ujė
dola neper borė ne mal e ne vrri
nuk jam ma i yti tash jam bė i huaj
nder korrje te zeza kam mbrri

---
un me dritė hėne lirisė dashurisė i kam ndejt te koka
me flakė te pa shuar te deshires ndezė
e dheut te stergjyshve ku me lindi toka
nga brezi i brezit ne brez
''''''''
kam pritur e kam percjellur rreziqe neper dhimbje e teh
tė shpatave te ferrit kohore e tinzare
sa shum lapsat qellim mirė nė ėndrrat e mia konstruktive i kam mbrehė
pėr brezat qė vijnė me abetare

'''
absurd o shekull qenke qė pėr ty nuk po gjejė fjalė
me draper zhgėnjimi tė mallkoj
si sot qė jam burrė si dje kur isha djalė
tė kam mbjellė gėzim pėrse te korri vargoj
''''''''''

un qė e mbolla diellin kahdo ne qdo zemer
me flakė dashurije deri nė temena
te koka ju kam ndejtė atyre qė nuk e di si ju thuhet me emer
si ti quaj mosmirnjohjet demone a satana
''''''''''

shpėrblim ky per mua sa shpėrblim bizarė
pranga tė reja neper te pa djallzuara te mia kopshtije
me herrė e me korrė dhimbje qka qenka ky treg pazarė
qė mė ndjekė si e zezė e varrit nji far hije
''''''''''
si shperblim i morra dhuratat e ferrit tė pa besė
edhe nga ata qe dashuri pa djallzi ju dhurova
sa cinike qenke moj jetė me shum pak melmesė
sa kot nė ty u dashurova


kur un iluzionin e futa ne gjirin tim te virgjer tė quajtur konak
mikpritje e pa hile edhe per gjarpij edhe djaj me bisht
nuk e dija ather se isha i padjallzuar me gjen e gjak
se hije ne kopsht timin po mbilllja te trisht
''''''''''

por as buken kan thėnė mos ja jep gjithkuj
se buka e jote te vret
e gjaku qėllim mirė tė shėndrrohet ne lot e ujė
e vuajtja neper lot do te ecė si det
''''''''''

mos u lidh per djalli e as per pseudo fryti
qė rrėnjėt i ka te vizllueshme mashtruese ne ferr
se mandej do te mbetesh pendim mu ne mes fyti
i veshur per se gjalli ne terr
'''''''''''

un qe me shndritė thirra shum ylbera e yje
per me lozė argtueshėm ne qiellin me dritė hanė
un qe fllad dhurove nga shum maja e pyje
nuk po korri fryte nė etninė dardanė
'''''''''''''

i prerė ne besė nga koha mosmirnjohse i prerė ne hap e krih
i pa shpresė per ndoj rigjenerim e fluturim
e koha mashtruese ngreh e mos kėput o zot dil e shih
sa i namur ky i zi shperblim

''''''''''''''''



nuk po korri fryte te mira neper stinė
as hijet e flladit tė lumturisė nuk po l'mojnė nėn asnji bli
nė dhe tė huaj mergim zi dhimbjet po me rrijnė
kam mbetur si murim e fli
'''''''''''''

un kam gėzuar shum flutura kam mbjellur shum melmesa
nė shum fletė e ne trupa kėrcyelli
un kam mbjellė currila si te ujvares qe besa
kam kendua per qdo bimė ardhmerie e pylli
'''''''''''''
ylberit nga zemra gėzimbardhė i kam dhėnė me premtim lirije e ngjyrė
me penden time te gjerė sa nji det
i kam hjeshu yjet me perkushtim ne fytyrė
sa as fuqi e fjalė per vete s' me ka mbetė

kam folė pėrgdhelshėm per barin per fjeren e per gurin
e per kokrrat qe lidhen ne secilin kalli
kam kenduar per dheun per shtizė e te dashurin flamurin
kam kenduar per shegen dredhzen per fleten ne ulli

''''''''''''''
kam kėnduar kam dhėnė gjak kontributi nga ngjyra ime e ngazllimit
nga kėshillat e etjet e quajtura perpjekje e hare
kam marrė per te tjerėt dritė nga yjete hėna e vizllimit
dritė te idealeve per kombe e per fe
''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
ndryshuar

lirik 15-06-09 19:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qeveri
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht bė kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
vetvrasja e popullit po shtohet
rėnkojnė nga varfrija fusha e male
'''''''''''
qeveri duam punė prodhim bashkim
duam kordinime kombėtare
mjaft mė me hile e sabotim
thėrrasin trojet shqiptare

''''''
qeveri duam tė shėndosha zhvillime e binare
duam elektrikė punėsim e turizėm
po thrrasin zemrat e djegura shqiptare
mjaft ma mjaft me cinizėm
''''''
qeveri duam begati urbanizem e punė
duam kujdesė maksimal pėr mėrgimtarė
qe nga ibri semani e nė vjosė e dri e bunė
po thrret njė komb i stervuajtur shqiptarė
'''''''''''
qeveri nuk duam ma mergim e poshtrim
vizat na i ka vu e hekurta bota
qeveri mjaft ma nė pezhgve varfrie e rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota
'''''''''
qeveri duam perspektivė e fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė na prishet tradita e etika
varfrija po prodhon krime
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė i shqipėrisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

lirik 17-06-09 08:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
SELVISė
------------
XHELAL FERIZI AUTORė
l-i-r-i-k-u-nė mėrgim

oh po i thrras vargjet e mia
po e thrret artin bukurija
po i thrras shprehjet e mahnisė
me i qėndisė sharmin selvisė
---------
oh po i thrras un buz't e detit
po e thrras qehren t 'berqetit
zogun tė larėm nėpėr ara
thrras currilin ndėr ujvara
--------
pėr selvinė me currilue
e thrras yllin me ndrique
i thrras malet me zabele
e thras hanen me kordele
-----
e thrras zemren e ylberit
edhe ngjyren e sheqerit
i thrras zallet kah kullohen
e bilbilat nė mjes kur zgjohen
-------
pėr selvinė me thurė art vlere
me cicrue ai bilbil vere
me ligjrue kanga nder kroje
me u veshė zemrat nė mjaltė e hoje
--------
me u veshė hana me pėlhurė
shtat ylbera me lidhė urė
zemrat diell me u shndrrue me nxe
me qelė lulet pėrmbi dhe
--------
e me qelė shum ftoj me fletė
i thrras rrezet me dhanė jetė
i marr valėt n 'shpirtė t' brilantit
edhe qehren t' diamantit
--------
pėr me i thurė vet'lla selvisė
mu nė ballė tė bukurisė
me i ngja hanes romantike
gjith ku i thonė shqipni etnike
-----
le ti ngjaj selvija hanes
se kshtu ėsht vasha e dardanes
porsi i qiellit arti i drites
i ngjan qehres t' margarites
-------
le ta din toka e ballkanit
edhe europa e zandanit
se shqiptarja shqip me fe
lulja e bukur ėsht mbi dhe
----------
Autori xhelal ferizi
L-I-R-I-K-U-
--------------------------
NJė KėNGė MIQSORE ME VARGJE ARTISTIKE
SELVISė MIKESHES TIME
KėNGė PERSHENDETSE MIQSIJE
---------------------------------------------
----------------------------

lirik 17-06-09 09:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 17-06-09 09:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė injoruan o varg
''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė injoruan o i dashuri varg
fijet e ngatrruara tė pėrthurura
edhe ty o bilbil deshten tė ngatrrojnė

tė pėrbuzėn tė mohuan tė lan nga hisja larg
me hi tė zi tė mbuluan
ata qė edhe diellin e pshtynė e mallkuan
shtyllat e liga tė kohrave
ata qė edhe lulet i abuzuan
qė asnji kurriz vlere nuk e mbajnė
tė mohuan ty
ata qė hanė e pijnė debiili
qe mendjen e kan ne gjah qejfi
ata qe ushqehen me kopili
ndergjegjen e plehnojnė me myk
mos qaj o varg
ėndrrat tua do ti nxej nji dit dielli
mos u brengos
se ata ngrisin te pa lara dolli
e ti ne shpirtė mos u sakatos
se ata rriten me servili
ti mbaj fe e atdhe
mbajė emocion
se ata nuk njohin komb e atdhe
as te vertetė miqsi as dashuri

ata mbajnė miqsi me demon
e ti kendon per jetė e bukuri
e ti gjithmonė je freski e re
qė shekujt nga kllapija i zgjon-
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 22-06-09 21:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B]Titulli: Vargje nga mergimtari [B]xhelal[/B] [B]ferizi[/B][/B]
Qerpiku i sajė kur lėvizte

autori [B]xhelal[/B] [B]ferizi[/B] autori i vargjeve poetike ne mergim

vetėm pėr qerpikun sa ujvara tė imagjunuara
kam derdhė mbi shprehjet pėr definim
kam zbritė tė gjitha rrezet ma kristalore ma tė shkruara
nga vet mbi qielloritė e i shartoja me shkrim

tė gjitha mbretritė e shijeve e degzimet e bukurisė
e tė bukurive qė vet i kam shpikė
qerpikun kam dashtė tė ja pėrshkruaj nga arti ma i pėrsosur i mjeshtrisė
sa krojet i kam tha nė nė kėt cak tė seciles galaktikė

kam tha edhe imtsirat e mahnisė e i kam thėrmuar
zbėrthimet e seciles lėvizje stil arti nė planet
kahdo nė bari ku puhiza leht ka lėmuar
kam kėrkuar talentin e materjes vet

doja me qdo kusht qė gjuhen ta zbuloja
si i thuhet ksajė enigme magjitė e te shprehurit kur levizte i sajė qerpik
o zot sa ingjijtė vet diellit ja kam nxjerrė nga zemra e goja
sa gurėt e qmuar i kam nxitė pėr tu shprehur me pikė

sa gjuhė cieceronse i kam shartuar me bilbila
kam shkuar nė pėrgjim te era e lehtė mbi brilante
jam hy vet nė secilen lėvizje tė dashurisė nė karajfila
nė sa e sa zemra e fjalė shkėlqyese e diamante

vetėm pėr at qėllim kam shkundė nė shpirtė sa e s a piktorė
aq shum dėshiroja qė ta emroj si emer
levizjen e qerpikut tė sajė mahnitorė
qė ylberat kur e qilte ajo qerpikun e mbyllte i ndezte mu nė zemer

sa shum kam shterrė gurra e trajta e emitime
emitova hanen kur sharton qerpikt me pyllė
u mundova fletėt kahdo nė art rime
e lėvizjen e qerpikve tė secilit yllė

qerpiku i sajė aq shum lmonte nė gjak
tė gjitha ndjenjat mė shtroheshin aty
nė at qerpik tė sajė si floriri me kapak
kur aq padjallzueshėm lėvizte mbi sy

[B]xhelal[/B] [B]ferizi[/B] autori ne mergim liriku
[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif[/IMG]

lirik 22-06-09 21:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B]Titulli: Vargje nga mergimtari [B]xhelal[/B] [B]ferizi[/B][/B]
E vranė shpirtin e shqiptarit

[B]xhelal[/B] [B]ferizi[/B] autori nė mėrgim

vrit me varfri vrit me mashtrime vrit po politikė tradhtare
vrit me anė tė pushtuesit vrit me lajka e anashkalime
vrit me ndjekje mohim e kurbet vrit me montime bizare
e vranė shpirtin e shqiptarit e vranė shqipėrinė etnike trime


vrit me papunsi vrit me varfri ndajė babė e djalė
vrit me skamje mbyt prodhimin e fabriken
pėrdhe nga ky mjerim do tė shembej secili mal
shqiptarin e detyruan ta shes besen e etiken


manjakėt sarhosh nė maska engjujsh tė veshur
shqiptarin e prishen nuk e lan si bilur
kėta qė diell e dhe e hanė i duan tė gjveshur
e mbi dhe bashk nuk i duan dy gurė

kėta pra kėta qė mshefen gjithmonė msheft projektojnė
nuk lėnė pa prishė asgjė pėrmbi dhe
kėta qė luftra varfri mjerim e pėrqarje ndėrtojnė
gjithkah ndėr kombe e fe

kėta pikrisht kėta e prishen edhe shqiptarin
kėta e prishen njeriun mbi glob
kėta qč botes ja prishen kandarin
kėta jan lindur pėr pėr kob


kėta duan qė njeriu shpirtė tė mos ket
kėta duan qė bota tė mbushet kopila
kėta e varfrojnė shpirtin ekonominė nė jetė
kėta vrasin gongje e karajfila


kėta i ndajnė e dhe djalė e nanė
dy gurė nuk i lėnė bashk mbi dhe
kėta ndajnė vullnete i ndajnė diell e hanė

gėzim nuk lėnė ndėr ne


kėta e projektuan varfrinė
kėta e sollen shkollen e krimit
kėta jan ata qė e detyruan prindin tė shes fėminė
me lojrate tyre e maskat mashtruese tė aktrimit

kėta nė dėfrim tė pa fre shkuan pėr vete
se jan manjak egoist zemer perverse bizare
kėta nė dėfrime dėfryen nėpėr shtete
me varfri afatgjatė e vranė etninė shqiptare


varfruan secilen po thuajse secilen voter
i ndanė shtresat me grabitje e dallime
i nxiten me urrejtje vlla e nanė e moter
shteg lan vetėm pėr krime


vdiq shpirti i shqiptarit mbi planet
ja vranė optimizmin vullnetin
pėr nji kafshatė buk e mbyten nė det
anarkist ja imponojnė pushtetin

ja vrasin secilin damarė
venat nuk ja lėnė me u mbushė optimizėm
nuk lėnė pėrmbi dhe askund atdhetarė
mbollen nė secilin shpirtė egoizėm

i nxiten me joshje e grabitje tė pa nderė
me plan uda dhunuan karakterin
i gjevshen shqiptart e i lan pa vlerė
ua moren erzin e nderin

nxiti me grabitė e nxiti n' mbijetesė
gjungėl u a shėndrruan jeten
i edukuan nė krim nė tinzri tė pa besė
ua mshefin gjithmonė tė vėrteten

krenarinė ua shembin pėr tokė
shpirtin ua brejnė me myk
i prishin nė mend e nė kokė
i lėnė pa punė qyryk


ua prishin kahdo fabrikat
i shembin me varfri nė greminė
mbas shpine ua ngulin thikat
nė secilin mot e stinė

nėn rrogoz ju fusin helm
i ndajnė fiset nė mos pasje
i shkelin nė dy kokė me shkelm
i prishin nė krime vllavrasje

gjithkah i zvarrisin pėr prona
nė krye ju qesin huta
i lėnė nė epoka tė vona
nė ballė ju lėnė hajduta

i shkelen shqiptart i shkatrruan
brezin e prishen me tallava lakuriqe
nė shtėpija publike i mėsuan
shum dobiq e dobiqe

i mėsuan tė grabisin i mėsuan pa nderė
i mėsuan n•pėr shekuj tė mohojnė meriten
i mėsuan nė ballė tė kenė njerz t' vlerė
i mėsuan t' privilegjojnė mykun e tė shkelin eliten

kėta pra jan ata qė erdhen me do shkolla
qė ne kurr nuk i kemi pa
kėta pra jan ata qė me plane tė holla
babė e birė i kan nda



kėta jan ata qė shqiptarin e mėsuan
me shitė edhe djalė e qikė
kėta jan ata qė shqiptarin e varfruan
mbas shpine e vranė me thikė


kėta jan ata qė i sjellin sisteme
e i ndrrojnė perandori
kėta jan ata qė i ndrrojn gjithfar steme
e mėsojnė nė hile e kurvri

kėta jan ata qė nė vesh ju thonė
tė mos ken pėr farefis rrespekt as pėr nanė
pėr babė as pėr vlla e moter e ju sjellin zezonė
kėta jan ata qė i mėsojnė lirė me shitė tė shtrejten voter

e vranė e vranė shpirtin e shqiptarit
kėshtu do e vrasin edhe boten tė shkreten
kėta jan dobiqt e e kumarit
qė e sjellin nė kazino kah tė duan rruleten

kėta na lan pa buk e pa sofer e bereqet
kėta na e mėsuan edhe drogen e krimin
kėta pra duke na ardhė nėpėr tokė e det
na e sollen nė prag mjerimin

kėta na kan prishė kėta na kan shthurė
kėta na kan shpėrnda
kėta nuk lan bashk kund breg me u lidhė me urė
i kputen e i ndanė vllaun me vlla


kėta jan ata qė qorbat i pėrziejn
kėta tė padukshėm maskatarė
kėta tė gjitha planet botrore i ziejnė
kėta e kan vra shpirtin tonė shqiptarė


autori xhelal ferizi shqiptari nė mėrgim i vargjeve poetike
[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif[/IMG]

lirik 22-06-09 21:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Lulja qė fliste

Shkruan xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova

kur e shkėputa mė tha ti je poeti
po i thash tė dua pėr vargun tim
dhe tha ajo si vet me veti
m' pėrshkruaj o pend tari im




i thash nė gjuhė tė sajė
qė mėsua ma kishte aromtare
nji fjalė sa i koder a pllajė
dashuria ime nxitstare


i thash se ti je erė'aromė fjalė
je gjuhė zemre pėr qdo pendė
ti je pėr fushė e mal
simbol i pėrjtshmi shend

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 22-06-09 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė mes tė dy tehave

xhelal ferizi autori

koka ime nė mes tė dy tehave mbrehėtarė
nuk u pre
sepse shekujt vrapuan nė qiell vetimtarė
pėr vargjet me lotin rrėke

ata mė shpėtuan
duke thirrė tė madhin zot
ata u dashuruan
nė vargun tim shihni si nuk shkėputemi dot

shekujve ju jam mirnjohs gjithmonė
prandaj ju dhuroj qiell e dhe
ata secili nga nji yllė meriton
se mė mbajten shqiptarė me fe

autori nga mitrovica
xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:30.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.