Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 21-01-10 21:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=elvio]urime i nderuari poeti lirik z XHELAL FERIZI
me kenaqesine me te madhe i kam percjellur tani e 3 vite rrjesh poezite e tua
krijimtarine tende

gjithmone te kesh shendet i nderuar,edhe ne duke admiruar shkronjat tua kuptimplote[/quote]---------------------
Ju falenderoj shum per ket paraqitje njerzore e dashamirėsie

dhe knaqem me ket urim kaq te mire urimi yt ishte shum i mirė

fantastik

kur me uron shendet mendoj se shendeti esht diqka qe ka kuptim
dhe vlere
numer nji ne ket jete natyrisht esht shendeti
shum gjėra te ksaj jete jan te lidhura

edhe lumturia e tjere faktore por shendeti ka domethenje te madhe
prandaj
me gezove shum me ket urim

................................


Sa i perket te kaluares dhe reagimit tim perse nuk u perkraha ne rini
kur isha ne fuqine me te madhe te krijimtarise

mendoj se shum kush ka gabuar qe nuk me ka perkrahur
sidomos financiarisht -edhe pse shum shqiptar e dijn mir ket
kur un edhe para njizet e ma teper vitesh ju jam drejtuar
kan pasur mundesi por vetedije te larte nuk kan pasur

i shof disa te asaj kohe as sot e ksaj dite nuk jan pjekur
per te kuptuar shumqka


sikur te perkrahesha sot do te ishte krejt ndryshe situata
vargjet sukseset dhe shumqka tjeter


ne jeten time


vetem nji rast ideal e pata per tu perkrahur

kur ne vitin 2005 ne forumin shqiptar .com e ma vone ne forumin shqiptar.net

u pregaditen nji numer i madh i lexuesve

te me organizonin nje pritje te madhe ne numer


ne nje vend ne europe

ku do te organizohej edhe nji promovim i librit tim

vetvetiu aty lindi iniciativa e lexuesve

dhe parashihej qe numri i njerzve te ishte ndoshta me qindra ndoshta me mija ku do te ofroheshin edhe vullnetare ne perkrahjen time

ather isha ne nje forme shum te mire akoma

edhe pse pas kaq vuajtjeve te se kaluares

por kohet e fundit vuaj nga nje tension i larte i gjakut

qe megjithat po stabilizohet por me ka munduar ketyre kohrave


mirepo at iniciative te nje numri te madh te lexuesve

te antarve te forumit shqiptar .com qe ishin ather

e ndali administratorja grekofile fiori dhe grekofili albo
me urdher nga dikush per te ma pre rrugen e suksesit


dy grekofil administratorė

ne at forum grek pa dyshim forum grek

shum lexues qe kan qen aty e thone ket se forumi i till esht


ne at forum qe paraqitej si forum shqiptarė

ne fakt jan komplet administrata e ati forumi jan shpirta grek
dhe ishin antikosoovare te perbetuar me nje urrejte dhe zili e gjelozi barbare sepse ishin grekofil albo ma shum e do janullatosin se babain e vet ai jo vetem janullatosin por per gjithqka qe behet fjale per greket dhe greqine albo esht ne anen e tyre dhe komplet administarata e forumit shqiptar .com e qfar forumi shqiptar ather mund te quhet ai forum


dhe forumi shqiptar .com esht vetem nje forum grek

qe flet shqip

sepse administtrata e atij forumi esht filogreke

poashtu administrata e forumit shqiptar .net e tille ishte administrate e rrugaqve grekofilEdhe forumi kosova de i ndyre dhe i korruptuar ishte
ishte forum i disa njerzve kot

te pa vetedije kombtare e aftesi tjera

ishte forum i disa njerzve te pa arsimuar

por qe kishin pasur fatin ta kapin at lloj biznesi
ndersa vetedije per qeshtje te mdha nuk kishin
thjesht ishin disa njerz kotashtu si u sollen ata me mua turp te ken e faqe te zeze neper shekuj

per sjelljet diskriminuese ndaj meje qe i perdoren e dinakerine

qka deshmon se armiku aty gjeti hapsirė kunder meje dhe armiku aty urdhronte peshperiste ne vesh ato forume quhen shqiptare por nuk jan shqiptare as nuk kan gjak shqiptari

nder sa forumi dardania me gjithat me duket se esht nji nder forumet
ma korrekte


si forum i shqiptarve qe sa do ku do ka nje vetedije me te larte per vlerat e shkrimeve
se bashku me disa forume tjera shqiptare dhe forumi dardania
ka arrit dhe bravo i qoft ketij forumi qe nuk kishte arritje te madhe por ne kohrat e fundit ky forum esht afirmuar


deri me tani ky forum qendron me sukses
nese edhe ketu nuk ndryshon diqka
mund te them se ky forum esht afirmuar mjaft dhe lexuesit antaret le ti falnderohen ketiij forumi
por edhe forumi duhet te ua dij vleren antarve
megjithat forumi dardania ka arrit mjaft sukses
prandaj lexues te dashur rrini ketu se vertet esht forum i mire ky forum

lirik 21-01-10 21:59

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hajn dhe pseudo patriot
—————-
Autori xhelal ferizi
———————
Hajn dhe patriot pseudopatriot
mashtrues quhet ky o populli im
mos i besoni as dje as ne tė ardhmen as sot
ky ėsht demagog i shartuar me krim
———–
ky buken e han me rrenacakėri
ky qumshtin e pin nga gjiri i lavireve plot zhgjyr
ky ėsht palaqo e nuk ka asnjė pikė burrėri
ku nuk ka besė as fytyrė
————
ky e tradhton gruan fėmijtė gjirin familjarė
shkon nė shtėpija publike
ky nuk e ka asnji pikė gjak shqiptarė
ky ėsht si bushtra lpisagjike
—————
hajn uffffffff hajn sa titull katran
sa titull qelb i zi
hajn uffffff …..qfar rrėnqethje ky titull mjeran
demagog i mbarsuar me kopilo satan i pa burrėri
———–
kohė vajto nxjerri flokt
hajnat po bėjnė kėrrdi
natyrė nxjerri karajfilat nxjerri borzilokt
flokt nxjerri me elegji
———–
ufffff hajn a ka kund titull ma pleh
vjedhės i popullit hajdut
hajn ma mirė qenė qė lehė
ma mirė qyqe a hut
———
hajn vjedhacak
mė mirė i ha gjujt e mi se kėt titull pis
ufffffff hajn q’po rrėnqethem nė mish e gjak
qajė e vajto o plis
———
sa shum paska pas hajna medet o shqiptarė
u ndėrtuan aq shum hotele e pompa me benzina
u gjendet paratė e vjedhura edhe nė gjibraltarė
qani o zogj e kanarina
———
ufffffffff hajn sa titull i zi
qfar soji ky pjellė bastarde e tė mjerė miletit
ky vjedh atdhe nėnė babė e shtėpi
qajė o vala e detit
———
hajn hajdut vjedhacarė
ti ndalohet tė jet pjestarė i kombit ndėr ne
ti merret e drejta e etnisė kėta nuk jan shqiptarė
o diell mos dil hajdutėt me i nxe
———–
uffffffff hajn mashtrues q’ po rėnqethem nga ky titull bizarė
paratė edhe nga posta u vodhen edhe nga elektrika
u gjenden paratė e vjedhura nė banka nė gjibraltarė
po qanė mbi dhe etika
————–
hajn titulli ma i poshtėr mbi dhe
shyqyr qė nuk mė lindi hajn nėna ime
ma mirė ha mishin tėnd o njeri e pije gjakund tėnd rrė ke
se hajn me tituj hajn tė jesh me mashtrime
————–
uffffffff hajn sa shum hajna dolen me mbi
u vodh edhe enti social
u gjet hajni me nga tridhjet rroga duke i pėrbi
vajto atdhe qajė o fushė e mal
————–
hajn uffffff q’po rrėnqethem nga ky titull mizer
ky ėsht ma i zi ma i ndyrė se ujrat e zeza
ky nuk ka as besė as ftyrė as nderė
qani vajtoni o breza
————
demagog dhe hajn mandej pseudopatriot
llafazani e perzier ma hajni
qajė o atdhe qajė me lot
se hajni po bėn kėrdi
———–
hajndi po del me atdhetare fjalė
pasi ėsht ngopur duke zhvatė me hajdutėri
qajė o lumit valė
ndaj hajnit mbani mėri
————-
hajni nė burg e ka vendin nė qelija
e jo nė lartsi me kravatė
kuvendė tė udheqė hajdutėria
qajė o shekull i gjatė
————
hajduti na mbyti me llafe
na mbyti me mashtrim
duke pi raki e kafe
nga kolltulu pasurohet me krim
————
hajn pshtyni mbi hajna pėrbuzne at qelb
ikni se se mos ju prekun e ju ndyjnė
hajni ėsht krym nė thelb
ata vjedhin edhe at qė pshtyjnė
————-
hajduti nuk ka karakter
qajė o bilbil mbi fole
qajė mbi shqipni etnike oj pranverė
se hajnat si kėpurdhat kan mbi
—————-
pasi ngopen haram mbi bina dalin e na shesin mendė
edhe kur vjedhin dalin mashtrueshėm me folė pėr etikė
qajė o poetit e pendė
deri sa ngjyra shtershėm tė ikė
—————
Autori xhelal ferizi
————————-

lirik 21-01-10 22:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lirinė sie rreze e mendova

---------
autori xhelal ferizi

lirinė e mendova shejtnore
ather nuk e njihja zhgenjimin
ne endrra jetoja kohore
po e pi tash n' dolli pendimin
------
dollia esht plot me lot
dridhen aty kohė tė mia
nganjiher them nuk ka zot
se me shtyne nė mėri njerzia

------
kahdo shkelqen tash tradhtari
mashtruesi esht zot i ksaj toke
me shekujt tregton tregtari
shqipnia nuk esht ma loke

------
mėmė nuk ka mergimtari
gji nuk i jep ma shpresa
se famen e mbanė mercenari
mbi dhe nuk lulezon ma besa

paraja e do vetem t' ligun
urat i keputen poetit
hapi se kalon dot vigun
ju dhasha uj te detit
-----
penden tash e thyen stinet
vargje nuk don tash liria
mbi kohra po mbijne zhgenjimet
me zhgjyre po ngritet dollia
------
me ikė duhet poeti
ma mire i qete ne varre
se hile esht mbushur edhe toka e deti
qyqet kendojn permbi qarre

-----
mbi lisa renkon bilbili
pranvera nuk ka emocion
ėsht vyshkė mbi dhe karajfili
dielli nuk nxenė por renkon
------
merita varrosur esht shqip
lajka mbretreshė u shpall
u tha ne k'to kohra qdo pip
si peshk mbet bilbili mbi zallė

--
e ra perr dhe kanarina
brrylat vrapojnė neper hile
te djerra jan ara e ledina
lavdet po thuren per skile
-----
hajni kahdo duartrokitet
vrapojn lakmitė mbas tradhtari
sa lart lavirja po ngritet
sa fat po ka hileqari
------
qaj o poet se na shanė
na pshtynė or e qast mashtrimi

se vargu ne kot na qanė

per lotin nuk pyet ma njerzimi

se vdiq e para drejtesia
merita u shkel prej sarhoshve
nuk mbinė ne asnji kopsht ma mirėsia
e loja ju ecė mir kaposhvenuk esht ma mbi dhe emocioni

krahhapur nuk gjendet kund mot

se fjalen e ka demoni
e vargu po qanė me lot

atdhe tash esht pazari
e mėmė e at tregtija
hero puthadori e bizari
lavdinė po e thurė tradhtia

fatin e sjell hileqari
vyrtytin e vodhi paraja
tash vėlla po quhet dollari
u dogj ne ket zjarr fukaraja

legenat po hypin ne fate
klanet po qjerren ne fyt
toka u mbush tarikate
pena neper lot u mbyt

e qanė e poetit ngjyra
se fatin e shkruan mohimi
hijena qe vulosė me dy ftyra
sot fe po quhet krimi

mashtrime kahdo mashtrime
te drejtit do te shkojnė ne ferr
sarhoshėt po kan bekime
bilbilat po thahen mbi dhe

qani ju vargje qani

se dheu po digjet me pare

me prralla po mbahet vatani

koha po lulzon tradhtarenuk qeshė ma me zemer as dielli
nuk te don as fleta as bari
per krimet tash po qelė prilli
per hajnat po qelė behari

trimeria paska kenė ai logu
ku hajni e vodhi meriten
hero esht demagogu
shqiponjat kahdo po vritensi dikurė nuk kėndon ma bilbili
qehre nuk ka ma pranvera
tash lot ka krokodili
e stinet po duken te mjera

nuk ka ma shteg per poetin
bzqeshjet ti vjedhin mizorėt
udhkryqet kahdo te tretin
se akuj jan bė arbėrorėt

vargje shqiptare
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare

lirik 21-01-10 22:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Na mohoj atdheu
----------------
autori xhelal ferizi

atdheu na pshtyu te pa fole na la
na shkeli na mohoj qeveria
edhe te vdekur nga varret e te pareve
shekujt kan me na nda
e shqip nuk na flet as hieja

vraje o zot faren e mohimtarėve

sa e keqe qenka e ftoft mohimėsia


ata nuk na flasin ma shqip
me akuj na vrasin ne zemer

na prenė e nuk na lan si pip

ne trupin shqipni qė t'lulzojmė me emer

------
ata tash po na tallin
ata na quajn te huaj
djerset na e mbuluan ballin
e gjaku po bėhet ujė

perbuzė na kan edhe yjet
ledinat ma shqip nuk na flasin
s' na duan ma as fushat as pyjet
kohrat me heshtje na vrasin
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė

-------------------
rikontrollim dhe permirsim per shkak te disa gabimeve ortografike

lirik 21-01-10 22:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un nuk jam ma i biri i lules
------------
autori xhelal ferizi
-------------
nuk jam ma i biri lules
as i fletes
se petalet mi shkeli zuzare hieja
e koha e zezė si jorgan i mbuleses
e kohes e pa emocion ftoftesia

i biri i lules ma nuk jam
as nuk jam ma i qelur mbi fusha
qehre per pranveren ma nuk kam
se stinėt nuk jan ma engjellusha


vargje shqiptare nga mergimi

nga autori xhelal ferizi me penen shqiptare ne dore neper kohra

e vite te mergimit jasht atdheut

lirik 21-01-10 22:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Rrenen e mbollen mbi kohė
----------
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------
rrenen e mbollen mbi kohė
kult e bėnė pabesinė
art e bėnė stilin moh
duke mohuar edhe perendinė

kush jan kėto maska kohore
cili gjarper me hile i polli
si mbinė mbi token arbėrore
mbi dhe te lashtė kush i mbolli


kėta hanė gajasen zgerdhihen e pijnė
edhe nė kupa lotėsh tė njerzve dolli ngrisin
grabisin kahdo meritokracinė
pėrse gurė e dhe tė tokes tonė nuk padisin

pėrse nuk paditen kėto maska meskine
lart atje te perendia
kėta gjamė i sjellin qdo kohe e stine
qanė nga kėta liria

qanė nga kėta edhe guri e druri
e toka rėnkon ku kėta shkelin
me lot ne qerpik kahdo shihet biluri
kur kėta meritat i vjelin

kėta kan mbjellur ku do pa besinė
e thiken si ligj mbas shpine
kėta e tradhtojn perendine
qajė o bilbil kanarine

e qajė se tjeter nuk te mbeti
mbi fusha e male n'cicėrimė
andej ka brigjet e deti
se maska e mbuloj shqipėrinė

se maska po quhet vlerė
se rrena po quhet punė
e besa ėsht hudhur nė erė
e koha ka mbjellur dhunė

qaj o varg i poetit
qajė o qerpik i bilbilit
mbi ara tė bereqetit
te lulet e karajfilit

se zemer mbi dhe nuk mbeti
se mshirė me sy nuk u pa
me mendjet kopile se q' na gjeti
ma zi se nėn grek e nėn shkja

autori xhelal ferizi neper vite me penden shqiptare
--------------------------

lirik 21-01-10 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ti nuk je poet ti nuk je nė kėt hise ti nuk je i kėsaj toke
-------------
autori xhelal ferizi

ti nuk je i kesaj toke i than poetit
as nuk ke ne ket dhe hise
ti nuk do te kesh per hise as nje kokerr te bereqetit

nuk ke as rrenje nder keto fise


e gjuajten poetin pastaj me shpoti
vargjet kah do ja shkelen
ata qe me djallin gjitmonė kan pi
ata qe kohrat pa mund i vjelen

ata qe rrinin nen hije
kur derdhej gjaku e loti
poeti kur thirriste per dije
e ne pranga i shkonte moti

po po ata i thonė tash edhe ne forum
disa mashkullore rruspija
qe nen hije me armikun kan ngrene fiq e llokum
kur gjakosej athere ne atdhe lirija

kur toka mbushej me gjak
ata putheshin me shkina
kur poeti mbante bajrak
mbi tanke qelik e makina

e hypte mbi tank tė armikut
e ngulte shtizė e flamurė
me dhėmb ju turrte qelikut
ku ishin ather qyqet mbi gurė

qė rrinin si skutha mbi jargė
me shkja nė ahengje e me shkinė
vėshtronin barotin nga larg
e bėnin mbi qejfe orgjinė

e sot kan dalur me fjalė
po gjuajn me perbuzje poet
e vargun qe duan me ja ndalė
qe penda ti mbetet shkret

kėta jan bij rruspije
edhe ne pyll gjat luftes mizore
si skuthat ku rrinin nen hije
mendonin ne lojė puthadore

sot pronat ja kan grabitur
e hisen kahdo poetit
me gjak at toke te vaditur
mbi arat e bereqetit

me gjak qe e vaditen te parėt
me gjysh e stergjysh shqip me fe
ju turren kahdo grabitqarėt
tapi nuk lan permbi dhe

e i kujt jam un at'her pra
un nuk kam pikuar nga qielli
nuk jam as grek as shkja
e din edhe hana e dielli

se un jam lindė nė shqipni
ku i thonė shqiptare etnike
aty kam thirrė per liri
me vargje shqiptare lirike

nuk jam asnjiher i huaj
edhe pse kshtu don qeveria
e gjaku i shumkujt qė u bė ujė
qė e polli mbi dhe dyftyrsia


toka ėsht e stergjyshve ajo pronė
arat me hise jan tė mia
ta dini pra o demon
se e poetit esht toka e tapia

e dijn edhe diell e hanė
se te paret e trasheguan at dhe
se arat ne kosoven dardanė
te poetit jan o atdhe

se e babes esht ajo hise
stergjyshi na e la e ka mbrojtur me gjak
un rrenje e vjeter jam ne ato fise
ne hise do te kthehet poeti si bajrak
---------------
autori xhelal ferizi
----------------------
--------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------------------------------

lirik 21-01-10 22:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju disa jeni prrallagji tradhtarė e armiq
-----------------
autori xhelal ferizi
ju disa jeni prrallagji armiq e manjak
jeni meskin e pervers e bizarė
dy pika gjak shqiptari nuk i keni nė gjak
ju disa jeni jeni tė zi e barbar

ju disa jeni me komplekse cinike
ju disa jeni kotsira e endacak
vuaj o mėmė shqipėri etnike
se morrat e ushujzat po tė thithin gjak

kahdo tė kan hy neper rrugėt tinzare
pervers melez e tė zi qakaj
rriqnak e pleshta e thnija tradhtare

kopila satan e djajata jan leshuar kahdo neper etni
me zhgjyret e tyre zuzare
o mėmė etnike e dashur shqipėri
ku jan armėt shqiptare


ku jan fyshekėt ku ėsht baroti

e grykat e thumbi shenjtarė

qohuni o stėrnipa e djem kastrioti

bini pa mėshirė mbi tradhtarė


bini o bini se po rėnkon toka
nga gjakpirsa e plot hilegji
ju thrret flamuri e shqipja me dy koka
bjerni me shpata mbi kėto orgji


keto orgji jan orgji bizare
orgji te perziera serbo hashkalike
qe duan ta mykun token tonė shqiptare
kahdo qe i thone shqiperi etnike

sillet verdallė kahdo ashkalija
serbi e tradhtari e i huaj mizori
neper token tonė po mbjellet tradhtia
me dalė i pari kahdo puthadori

sa e qelbur qenka e huaj politika
e me maskat qe shqipfolsi kahdo i ka dinake
mblidhuni o bij te arbrit kahdo djem e qika
shqiponja ju fluturake

e bjerni mbi llume por si gjeraqina
fluturoni mbi male te arbrit mbi dhe
e porsi baroti qe del nga martina
lėshohuni mbi tradhtarin me rreptimė por si rrfe

se toka po mbushet kahdo zvarranik
krimba po pjellė shum kjo kohė mizore
qe jan sulur zvarras mbi dheun tonė etnik
nė trupin e mėmes shqiperi arbnore

mos leni mos lejoni o trima te kastriotit
te teutes trime e tė shotes shqipe
se po na sulmojnė armiqt e motit
na i gjuajn zogjt shqiptarė neper degė e pipea e shifni si ua gjuajn kahdo zog lirikun

gjahtarė gabel shkje e ashkali

vraje o zot tradhtarin e te zi armikun

qe gjuan zogun shqip qe kndon per shqipnipo ju o bij te shqipes ku jeni strehue
strukur dikund neper qoshe e skuta
ket farė te keqe qe e leni me lodrue
ne token ku lindi teuta


ne token ku lindi i famshmi Oso Kuka
e Zhuj Selmani e Adem Jashari
le te ushtojnė bjeshkėt male e vrrije e suka
dilni si baroti dukuni si zhari

e mos leni tradhtinė mbi troje shqiptare
se shtuar jan shum kopilat
bjerni pėrmbi llume kahdo jan tradhtare
se po qajnė mbi dhe gongje e karajfilat

se po qanė mbi dhe toka jonė e kuqe
e larė me gjak arbri qė n' shekuj nuk thahet
po rėnkon nga shkelja e bukura lulkuqe
e vaji e dėnesja si ndahet


se ka hy tradhtari e ka hy mizori

po shkelė mbi tokė tonė pa mėshirė

po del me krah kahdo puthadori

e nuk len mbi qiell t' flutroj shqipja e lirė
------------

autori xhelal ferizi
neper me vite neper vargje shqiptare
te cilat i urren armiku i shqiptarizmit

lirik 21-01-10 22:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė veremosurit

autori xhelal ferizi
...........................
tė veremosurit nė shpirtė mė pėrqeshen
mė fyen ata qė tė veremosur jan nė gjenetikė
tė veremosurit qė nga gjithqka njerzore u gjveshen
mė fyen ata tė veremosurit nė etikė


mė fyen ata tė veremosurit qė jan tė veremosur nė gjak
mė fyen ata qė jan tė veremosur nė kokė
tė veremosurit me kan fyer ata qė nuk kan shėndet shpirti aspak
ata qė mundohen ti veremosin edhe qiell e tokė

mė fyen tė veremosurit mė fyen
mė fyen sepse kan ku do nė mendje e shpirtė verem
ata u munduan edhe engjujt ti perlyejn
ata mundohen ti perlyejn edhe lulet nė harlemgjithqka ata mundohen tė pėrlyejn
edhe zotin e engjujjt mundohen ti etiketojnė
ata mundohen edhe diellin nė verem tė ndryjnė
nga ata dheu e toka rėnkojnė

se ata edhe token me verem e duan
ata edhe driten mundohen ta bėjnė terr
nga ata liria e paqja kah do vuan
ata jan veremi qė u pollen nė ferr


po po ata veremosur mė kan fye
ata edhe mė kan kėrcnue
por shpata ime akoma kurrė nuk ėsht thye
as penda ime qė prore ka ligjėrue

ata tė veremosurit mė kan sha
edhe nėper faqet e forumet virtuale
ata jan shqipfolsa me verem grek e shkja
ata jan tė veremosurat hale

ata duan ti veremosin edhe yjet
vargun lirik e rimen
ata duan ti veremosin fushat e pyjet
ata nuk ua duan zogjve poetik cicėrimen

ata jan tė veremosur se kan pi tug shkja
kan pi prore tug rus e grek
ata jan tė veremosur vargjet duan me i vra
ata nga veremet shipirtėrore jan stėrmekė


verem ata kan nė shpirtė
verem kan ne maska e nė fe
ata jan verem i p'shtirtė
veremi jan vet mbi dhe
---------------
ata jan veremi me smirė
ata jan verem hijena
pshtyjnė nė vargun e lirė
se jan e veremosura gangrena


gangrenen veremosese e kan ne ide
ne sy ne gjak e ne mendje
ne cak e nė fjalė veremosur bėjn be
ata jan verem ku do ne ngarendje

ata me kan fye te veremosurit me meskine inate
ata me verem deshten te me trembin
ata jan vereme disa qyqe nate
ata boten e mirėsisė ku do duan ta shembin

-----
autori xhelal ferizi
..................................

lirik 21-01-10 22:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Neper laboratoret agjentureske
autori xhelal ferizi
neper laboratoret agjentureske pregaditet dinake etiketa
plumbi pas shpine e thika
vdiq nė shqiperinė etnike jeta
e vlera mbi dhe etike

neper rruzat e gjakut e qelizat politike
vepron kahdo anarkija
planet djallzore e lojrat e pa kufij taktike
sa shum vuajti etnike shqipėria

se kahdo kan thurė kurtha e dinake elaborate
maskat pas perdeve e ushtruan ilustrimin
sa shum klane kurthash e kurvare tarikate
qė kult e kan dhunen mashtrimin e krimin


sa shum jan zgjidhur e lidhur ushkure politike
e ushkure rruspijash tradhtare
sa shum qajnė bilbilat ne shqiperi etnike
sa pjellat u pollen bizare


sa shum jan pjellur te zeza intriga
e lojra ngreh e mos k'put
njeri luaj si qyqe tjetri me dy biga
njeri lozė qakallin e tjetri luan si hut

e mbushur toka etnike plot varfri e halle
rėnkojnė kah do vargjet e poetit
sa dhimbshėm gjėmojnė gurė e dhe e zalle
a arat e djerra pa shenja t' bereqetit


mbeti kahdo shkret e mjera bujqėsia
pa punė mbeten djem e qika
po vuan nga premtimet kahdo e gjorė shqipnia
mbas shpine po ngulet kahdo e hasmit thika


shqipnia etnike ra me krye ne hi
e rrėzoj per dhe kahdo i ziu klani
e mafia e rrjeti me tė pa kufishme djallzi
demoni e djalli e satani

qani ju penda kahdo poetike
qani kahdo ju e te pa faj currila
se u vyshken ne ket shekull mbi tokė tonė etnike
sa lule te pa fajshme gongje e karajfila

orgjija kahdo pshtillet me jargė kriminale
sa e zezė ėsht shkumba mashtruese nga goja
do tė shemben nje dit fusha e bjeshkė e male
se fe pėr mbi dhe kund nuk pa ska loja
------------
autori xhelal ferizi

lirik 21-01-10 22:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush jeni ju

autori xhelal ferizi
---------------------
a e din ndonje kohė gjeniale kush jeni ju sapiense hije
ju me shtizat tuaja manjake vrisni prore rreze poetike
ju jeni vrasės tė seciles lule e dije
e vrasės tė shqipėrisė sė pa fajshme etnike
-------
ju doni tė vrisni dashurinė njerzore e kohore e burimorė moralin
pėrgjues hileqarė tė mallkuar tė qo qasti tė pa faj
ju doni ti shkelni paqesore fletė e lulet
e tė ngrini kahdo fusha tė lulzuara poetike
por vargu im nga akujt e zi nuk pėrkulet
ai cicėron pore per shqiperi etnike

ju nuk keni as besė e as zot
se zoti i juaj ėsht prore intriga
hije tė zeza hijenash jeni neper secilin mot
simbole tė pjellave tė liga

ju jen trilli mė i qthurur i kohes bizare
kur ju jeni pjellur ka qa edhe vet hėna e dielli
ju jeni ngrėnės te seciles vlerė shqiptare
dhe rrezeve te padjallzuara qė vijnė per lulet nga qielli

ju hani dhe vetem hani shpirtra te pa faj si hiena
e mbini si djaj neper riinkarnime vampireske pėrseri
msyni me hilet me dy teha ne shqipen me dy krena
dhe pjellni shpirtėmaska tė zeza mbi kohra plot mėri


as nji pendė gjeniale as gjeniale metaforė
nuk e zbėrtheu dot shpirtin tuaj gjeno 'krim
nuk e di a u pollėt nė shekullin ma puthadorė e mizorė
nuk din si tė ju quaj vargu im
as kerkimtarja e imja metaforė
por vargu kurreshtarė i im
thot se ju nuk jeni arbėrorė

------------
autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik 21-01-10 22:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju nuk e shihni emocionin e luleve
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------

ju nuk e shifni emocionin e luleve ne secilen fletė
sepse ju nuk keni zemer poetike as varg shpirtėrorė me sy
ju nuk i shifni vallezimet e yjeve me melodiozicitet

ju nuk keni qelsa shpirterore rrezesh por jeni hije nen dry

un e shof shpirtin e gjelbrimit
e shpirtrat eburimeve neper kroje
e shpirtine vargut lirik te rimimit
e shpirtrat e ėmbėl te urtesive mbi hoje

ju nuk keni sy poeme as nė rimė
ju jeni gjaku kohorė i ngrirė
un shof shpirtra poemash e qehresh ne secilen bimė
un jam vet zogu i lirė
-------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik 21-01-10 22:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mendja qorre
----------
autori xhelal ferizi
................
mendja qorre ka hypur mbi shekullin me timon
ajo po e vret dashurine
logjiken e emocionit ne gremina e drejton
sa shum e shemtoj njerzinė
--------
mendja qorre o mendja qorre
sa shum mirėsitė i dėrmon
i shkele sa mendje te ndritura sa shpresave ju hape vorre
nga ti paqja e liria renkon
----------
o mendja qorre ti rritesh me errsiren
por lulja e liria duan dritė
ti shkelė mbi vleren mė tė miren
ti ua vret stinėve tė magjikshme bukuritė
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 21-01-10 22:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos qajė bilbil
---------------
autori xhelal ferizi
---------------
mos qajė bilbil per shekujt qė ikun udhtojnė
as per kohra e mot
por qajė o bilbil se shekujt nuk lulzojnė
e stinėt po qajnė me lot

--------
mos qajė edhe kur ujrat shterren edhe kur thahet mali
mos qajė edhe kur pranverat nuk gjelbrohen
por qajė se po vritet kahdo dashuria e morali
dhe epokat me maska po ndrrohen
---------------autori xhelal ferizi

lirik 21-01-10 22:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nese per ty e shpirtzoj melankolinė
autori xhelal ferizi

a art e metaforė bė j fjalen

nese per ty e bėj diell poezinė

e vargjet e mia nuk ndalen

---

ather me thuaj perse mi shpalosė emocionet palė palė

perse ti fjalen ma bėn shpirtė

e penden ma bėn gurrė magjike e valė

per se mė bėn engjull te dlirtė
-------------------

a thua pėr dashuri mė bėn emocion

qe te ndjej nė gjithqkajen time

vetėm ti nė qdo qelizė mė shpirtzon

currilas mė bėn varg rime

---------------
autori xhelal ferizi
---------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:01.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.