Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 22-01-10 13:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos mi merr ėndrrat e bukura
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Mos mi merrni ėndrrat e bukura o ju kohėra mohuese
pėrbuzjet qė i keni tė ngushta aleate
e ju epoka shkelėse shėmtuese
qė mė doni si q yqe nate
----------------
un nuk jam gjithmonė vetėm loder
as zemer e quajtur vegel as mjet
un jam nji shpirtė sa njė kodėr
un jam ėndėrrimtari vet
------------
nuk jam un fije e thatė as kokė e luhatur e kallirit
mos prej me draper pa ja nda si korrėtare
o kohė un vij i ringjallur prej hirit
un jam i biri i shkrumbeve shqiptare
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 13:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė dua
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
kur e mata fjalen tė dua
mė doli e gjerė sa deti
qielli e toka u gėzua
mė doli nė madhsi planeti
----------
kjo fjalė paska shekuj ndjenja nė emer
sa tė mėdha sa magjik bardha jan kėto fjalė sherbete
tė dua tė thuash me zemer
tunden malet me dete
-----------
ringjallen qelizat e meterjes mbi dhe
edhe akujt shkrihen nga e sajė dashuria
ajo ėsht ma e bukura ma e shejta fe
kur del nga kullimi e mirėsia
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik 22-01-10 13:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un nuk jam sizif o behare
------------
Xhelal Ferizi autorė
-------------
un nuk jam sizif o behare
mos mė sjellni mėkatė e mėrgim'
mos mė hudhni si nė kazino mbi zare
si humbsin prore jetim
--------
Un nuk jam sizif o kohė pse mė dėrgon rrudha
brengat pse mbi mbjellė nė ballė
o shekuj ku ėsht e imja udha
tė mos vdes nė udhkryqe me mallė
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik 22-01-10 13:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
e jo aromė nga mimoza!
-----------
pėrse kur un pėr ty ju fola idealeve?
pėr ty ju kam folė ėngjėllsisht karajfilave
nė gjuhen magjike si e zogut si cicėrimė maleve
ligjėrueshėm si kėnga e bilbilit
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik 22-01-10 13:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
pse?
Vet njerzit kundėrshtonin!
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriu i ri
kohorė
botrorė
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky njeri
do tė jet,
i plot pėrkushtim
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik 22-01-10 13:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
AUATORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
[URL="http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2337033"]
[/URL]

lirik 22-01-10 13:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Heshtja

xhelal ferizi autori

kur heshtjen e zbėrtheva,nė laboratorin tim
analizė mė doli,kjo e panjour prekje
dhe e quajta,me ,emėr nė ditarin tim
heshtja qenka njė vdekje

nga xhelal ferizi
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 13:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ti moj lulja e bukurisė

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

Ti moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojnė yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri tė karajfilit
as ndėr malet e bilbilit
nuk ėsht pa kso lule shtroje
thue se rritė e le ndėr kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogėl bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardha e zallinorin
kur ti nė breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 13:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG]

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURABARDHė
CURRILAS FJALėT PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJė HANė KUR DEL N' QIELL ME FYTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHėNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENJA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR Tė FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPIRT'ZON

THUA SE I SHPIRT'ZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KėT VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJė DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPėRMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ TY SHAMINė BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SI'Q' E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 22-01-10 13:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A ndėjgjon o det
----------
autori xhelal ferizi
-------------
nė kėmbė jan ngritur disa kėrthi
ata mė quajn mua hiq
ata pijnė ironi
dhe duan shund e kiq
--------
vargun po ma pėrqeshin
e stilin pa ma quajn tė pa art
ata qė duan edhe muzat t i gjveshin
qė vet tė hypin lart
----------


o det ata kush i lanė
turpin e tyre kush e lanė o valė
ata kurriz as themel nuk kan
kala tė smirave po ndertojnė me fjalė
-----------

lirik 22-01-10 13:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse qeshni si dielli
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse qeshni si dielli retė e zeza do te ju ken zili
sterrat do tė mbulojnė artin tuaj te buzeshur pa hile
dhe re mizore qehret tuaja diellore kan me i nxi
rrezet do te ua kpusin permbi karajfile
'''''''''''
nese qeshni si vet hana
hijet do tė ju vijnė i nata
se moden e ka ne dorė satana
ne afatet kohore te gjata
-------
nese qeshni si ylli
e i ngjani ne stil te padjallzisė ndonje meteori
do te ju dalė ndonji shtrigė a shtrigar nga pylli
te ju kerkoj te qeshni ma i ngrysuri shekull i gjori
....................autorė xhelal ferizi

lirik 22-01-10 13:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un dhe koha dėshmitare

shkruan autori xhelal ferizi liriku


Un dhe ti kemi pa llahtarin
kemi pa vdekjen me sy
kemi pa tė pa besi 'n kemi pa bizarin
qė donin nė shpresė me na thy

ne kemi pa gjak kemi pa kufoma
kemi pa vrastarė me thika
ne kemi pa dhe shohim akoma
sa poshtė po bie etika

ti ke pa masakra ke ndėgju bėrtima
un kam ndėgju nga largsia
ti ke pa shum trupa tė shpuar me vrima
un kam qa pėr fiset e mia

ti e ke pa armikun e ke pa edhe tmerrin
e ke pa qetnikun duke gjveshė vashė shqiptare
un kam pa at terrin e tė ftoft metelikun
duke ble tradhti mercenare

sytė e mi e tu kan pa shum pispillosa
kan pa servil e lpisatarė
kemi pa shum krena pėr te cilt qanė kosa
shėrbtorė shum tė ligj e t' pa farė

ti i ke pa nga afėr si i rjepin tė gjallė
n' masakėr tė mjerat fise
un jam tha mbi dhe pėrmbi gurė e zallė
zgėrdheshjet duke i pa e servilitė l'pise

ti e ke ndėgju britmen kur ka ra ndoj grua
a vashė e virgjėr shqiptare
porse un nga larg e kam pėrjetua
dhe tha jam nė trotoare

ah ti i ke pa gjakpirsat e krimit
me syt e tu prej qielli
e mua mė kan djegė ndėrgjegjet e kushtrimit
por shtegun s' ma hapi dielli

un dhe ti kemi pa hallet mbi dhe mbi toksore
un dhe ti jemi shokė dėshmitarė
ti ke pa mjerimet pėrmbi tokė arbnore
e un nė dhe tė 'huej rob nė vargje varė

ti je ma ndryshe ke tjetėr pozitė
ti ecė se nuk tė duhen pare
un jo se kjo jetė u bė depozitė
flliqsirė kjo grabitqare

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė ne mergim

lirik 22-01-10 13:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG]

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

LULE

autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve tė lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturuese mė zbriten tė atdheut ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah ligjėrojnė e kėndojnė shqip tė bukurat stina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin tė tokes time
etnike’ “ qfar dhurate ! dhe lotoja pa pra
dashurisht me mallė mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat shqiptare plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

autori nė mėrgim xhelal ferizi pėrshėndes lulen bashkatdhetare
qė mė gėzoi me kėt dhuratė
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik 22-01-10 13:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
PSE TI OJ LULJA E ZBUKURIMIT


Autori Xhelal Ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare

BESė NUK KE Nė PENDEN TIME
PO UN JAM VET SHPIRTI I KRIJIMIT
Tė VARGUT SHQIP ME STROFA RIME

POR MUA KOHA Mė KA SHKELė
EDHE MJERIMI E PARAJA
Mė KAN LIDHė ME PRANGA E TEL
VUAJTJE E THUNDRA E HIJE T’ MDHAJA

HIJE AKUJ M’ KAN MBULUE
Nė HARRESė Mė LA AI DHE
kur un n’ vargje ather kam vlue
vrullin kurthat ma kan pre

prandaj sot un kshtu kam mbetė
se nuk pata yje n’ krah
kah mėrgimi ku jam tretė
kam mbetė lodėr n’ mua gjuajn’ gjah

n’ mua gjuajn’ gjah talljet pa mėshirė
se nuk pat zemer shqiptare
as petrit kund as dor’lirė
pėr kto vargje argjentareXhelal Ferizi me vite neper vargje shqiptare

lirik 22-01-10 13:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Si do tė ju dukej
Tash beso

autori xhelal ferizi liriku ne mėrgim

beso tash ti mori zanė
besoj dores pendes n' ngjyrė
se mua motet s'mė kan lanė
pėr me gjetė shteg as mėnyrė

e ti lule tash po e sheh
tash po bindesh ti oj shpirtmirė
se mua shpata e i mbrehti teh
ma ka pre vargun e lirė

mi preu vargje e shpresė shqiptare
me dy teha shpata e zezė
rimė e strofa vargatare
se nė robri ishim si brez

e sot liria kur ka ardhė
nuk ka ardhė pėr fukara
se ai kurr s' pret ditė tė bardhė
se kshtu fatet e kan vra

dit tė bardhė ka brrylagjija
blozagjija e ai sarhoshi
ai falltori e qengelgjija
kumargjija e ai kodoshi

porse jo arti e liria
vargu e vlera as ajo rima
veq garuesi turr 'egjija
Qė' shtytnė fort me dalė mbi bina

edhe hajduti e plaqkatari
rjep'si e sherri e kasapi
por jo poeti e vargatari
dit' nuk sheh kah gzimi e hapi

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
lirik nuk ėshtė nė linjė


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:54.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.