Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 22-01-10 13:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E;dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


E Dua Paqen Bėrtita
E Dua Mė Shum Se Qdo ėmbėlsirė
Shqiptarė Jam Thash Kah Shetita
Nė Botėn e Pa Mėshirė

Nuk Mė Dėgjoj As Dielli
As Hana Kah Rrugės Sė Vet
Po Endej Me ; Cak Kah Qielli
Me Ra Mbi Male e Det

E Dua Paqen Bėrtita
Aq Shum Sa S' Ka Mbi Dhe
Un Qė Gjat Shėndrita
Urtsisht Ndėr Kombe E Fe

Po Doren Kush Ma Dha
Ndėr Shekuj Kumbarė a Mik
Kur Deshta Nė Kopsht Me U Tha
Pėr Ujė t' Kulluar Njė Pikė


E Dua Paqen Si Eren
Qė E Lėshon Mbi Dhe Karajfili
E Dua Si Besen E Nderen
E Dua Si At Kėngė Bilbili

Por Mu Askush S' Mė Beson
Se paqen e Dua Mbi Dhe
Mė Quajn Me Fe Demon
Shqiptarė nuk Mė Lėnė Me Fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi
Me Titull E Dua Paqen

lirik 22-01-10 13:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse ju shekuj

shkruan xhelal ferizi

pse ju o shekuj nuk keni pėr mua mėshirė
damarėt me rreze me mi ,lidhė
akujt pesimist qė venave gjithkah mė jan ,mblidhė
me i shkri , e gjaku me ecė i lirė


ps e ju o shekuj nuk mė premtoni
as paqe as ,filiza me shpresė
dofar t' zymta kthina nėpėr mendė mi vetoni
e g'zim nuk mė pikni sa i vesė

pse ju shekuj sshkruar nga xhelal ferizi

lirik 22-01-10 13:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Guri im

Autori Xhelal Ferizi

ah guri im,qė tė njoh,pėr qėndresė
si munde me pėrballu,shekuj,nėpėr rrudha
tė gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qė ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qėndrove pa ,shtyllė,pa,mbėshtejte pa vendė
qėndrove se, ti un je
gurė i paske pasė ato tė kafkes mendė
se shakull nuk re pėr dhe

sa shum tė kan ra nėpėr ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,nė qdo stinė
pse? dita ty akoma nuk t' ka ardhė

guri im guri gurė je gurė ke mbetė
sa shiu me lot e gjak tė kan mbulu
si njė prrua me valė,si njė lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qėndrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qė msynin mbi ty
i qėndrove ferrit edhe pabesisė
qė donte nė placeė me tė thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
tė gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nėn ty kan buru

guri im qė driten qiellore
nuk ta lan pėr hise
ti je gurė mbi gurė ,qė nuk rrin n' gurore
por shkrihesh pėr kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndėgjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat nė ballė
tė kan mbshtjellė me mjegull, e mbi ty zukamen
po e l'shojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa motet ke me i shtjerrė
ti qė shtizen e mbajte,nė ballė me flamur
kahdo kraht e shpresės ,hilet ti kan herrė
ke mbetė i vetmuar ,kush tė kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n' ,vend tė huaj
ti je un,mėrgimtarė
kur tė vdes qėndresa ,mė nė fund mė thuaj
tė ,shpallim,thyerjen tėnde,nėpėr ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
Qaste te kendshme ju uroj lexuesve

lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi tregoni shokut shoqes te afermve

lirik 22-01-10 13:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif[/IMG]

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėrkim

xhelal ferizi liriku

kahdo me krah,imagjinarė kėrkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze tė huaja,udhtova
sa shum rrugtova e u treta

ku ta gjejė njė shije skur tė fijeve tė mia
tė barit tė fjeres qė me fletė
ku ta gjejė njė vendė siq ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 22-01-10 13:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju flisni dhe jeni nder ata hajt te flas diqka ne kalim nuk ka lidhje a flas vet me vete pikrisht te ali podrimja te lum lumi siq thua ti ajo poemė nga vet autori esht paraqitur si e deshtuar po qe u bė edhe kalimtari i rastit -
te flas per vlerat e pa vlerat-
perse nuk thua nuk di dhe nuk jam vlersues nuk e njoh as vargun as poezinė dhe nuk te kam lexuar ti thue i kam lexuar nja dy poezi tuat por ti nuk e ke lexuar asnje hiq asnje dhe nuk din me zberthy qoftė edhe nje metaforė poetike pse nuk bėhesh i sinqert-
nuk pres nga secili un vlersime profesionale -
prandaj hajt o zotni vazhdo nes eke ndoj profesion merru me at profesion e mos fol vet mevete se as per migjenin e as per podrimjen nuk paske lexuar -

njerzit qe i krahasojnė poezitė jan tjerė njerz ata ata e marrin secilin varg e njimij her e shtjellojnė e analizojnė e imtsojnė neper variantin artistik te metafores duke ja hapur te gjitha shtigjet emundshme te perceptimit dhe doemthenjes pastaj e krahasojn me te shkrimtarve tjerė krahasimi i secilit varg me secilin varg te shkrimtarve tjerė ati mund ti thuhet kritik letrarė se ti qe qe dal hajt bacė neper forume e po mundohesh me me thanė diqka paushall poezia nuk esht pazarė por shkencė artistike e thelluar ne vetvete qe don veshtrim kriktik profesional nga ma te detalizuarin ashtu sqim mund te montohet nji kompjuter ne detalet ma te imta te funksioneve ashtu duhet me ja kontrollu funksioninoperativ te vargut e poezis metafores se ku i del caku e filizofija ne qellime definim-
dhe te gjtih autoret duhet te krahasohen ndersa ti krahasimin e asnji autori nuk e ke bė por flet me gjuhene pazareve kalimtare per argtime tua ne kalim -

disa te lirikut debate me nji far pseodonimi ne nje forum tjeter qe quhet preng sherri

lirik 22-01-10 13:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Postuar mė parė nga [B]Preng Sherri[/B] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2334912#post2334912"][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!

........................................

ja pra ky far preng sherri kritiuku letrar qe i lexon nja dy poezi neper forume paska dale me thane diqka si kritik i madh gjoja flet per migjenin ndersas nuk ka lexuear asgje nga migjeni e nuk din te zberthej asgje nga krijimtaria e migjenit

keshtu e ka kjo bote kur secili perpiqet te fut hundet dikund e ne fakt behen qesharak
[/I]

lirik 22-01-10 13:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 22-01-10 13:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik 22-01-10 13:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe me ty jam ma trim
atdhe gjithqkaja ime
atdhe o mahni zbukurim
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarėve tė mi
atdhe ti prodhon dashuri
atdhe qerdhe e ndejnjave tė mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe ti je vet dashuria
atdhe per ty ndjej mallengjim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
atdhe foleja e ėndrrave tė mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjini i sigurisė time
atdhe shqipni etnike trime
atdhe kroni i pashterrsisė time
atdhe me fusha e ara me gjelbrime
atdhe damari i dashurisė time
atdhe per ty nuk ndjej harrime
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti i besės time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe ti jet vet bukuria
atdhe ti je vet lumturia
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkėlqimi im i shpirtėsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar nė ndnjenjėsi
atdhe o caku i lirisė
atdhe mbeshtetisi i mbshtetsisė
ti je me gjithė qka ke
ma i dashuri per ne mbi dhe
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe ti je per ne si dielli
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe u dheu i shejt i im
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
atdhe nga ti nuk ndahem
atdhe ty nuk tė bie moh
ti je pėr ne motivim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe ti je vet knaqėsia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhte o mirėsia e mirėsive nė qdo kohė
atdhe trolli i bajrakut
atdhe ma jep hise nj trohė
atdhe mos me bjer moh
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe ti je cak lirie
atdhe per ty un qes hap
atdhe trungun mos ma humb
atdhe ma ruajm gjurmen e tė parit
atdhe jam i yti pllumb
jam fisi e gjaku i shqiptarit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetria e arit
atdhe te dua per ty zėrin e kem nisė
atdhe ti je votra e te parit
secilen fjalė det pashterrsie e kam
atdhe je kullimi i arit
atdhe i yti un jam
atdhe pse qajė e lotoj
e tė fala shum tė dėrgoj
tė dua nė mes tė lirisė
pėr ty atdhe ėndrroj
atdhe per ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetem me tė lajmrue nė lavdi pėrkushtimesh
atdhe fjalėt ma tė bukura u yllzoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa shum tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
atdhe ti gjith mė kujtohesh
se kohrat ishin mishngranse
atdhe ndoshta nuk ke si me shpėrblye
por un ne secilen qelizė
dashurit pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
atdhe ti na mbanė pa u thye
atdhe o tokė arbnore
e ndjenjat tuaja puhizė
qe ty atdhe me tė lulzue
me ma te bukuren kangė arbnore
oh ti per mua je art diritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti me ke rritė
o at e mėmė je per mua
babė ekam dheun enanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je per mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
----------------------------
-----------
---------------------------
------------------------------
--------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ua kėndoni fmijve e djepave tuaj
ua runi si amanete nga liriku juaj
poeti i harruar shqiptarė e i lanun pas dore
qe shum vite neper mėrgim
si gjithmonė i pa pėrkrahje kombtare
amanet vargjet shqiptare
ruani si driten e syve brez pas brezi
gjakut shqiptarė tė ja dhuroni kto vargje
si frymzim e lmim flladi e puhije
qe dashuria
e juaj qendresa ndjenja e malli
le te ndjehen duke pulsuar per secilin varg
emocion tė bėhet per shpirtin tuaj vargu i autorit vetedije e ruajtjes
se amanetit e burrnisė e zakoneve fisnike shqiptare

e dėshira evargut te jet prezente nė gjakun tuaj patriot tė arbnit
ruani vargjet me burrni dhe besnikri shqiptare kush ka gjak shqiptari qoftė edhe nji pikė te vetme e damari veq pak shqip i rrehė tregohuni fisnik dhe me ndjenja
e pergjegjs
ndaj vargut dhe mundit shumvjeqar te nji shqiptari qe kurr nuk pata interesa tjera per veq ti sherbej atdheut e mirsisė as nuk deshta grada as pasuri
vetem qellim pėr tė miren e shqiptarve
------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shoqes shokut mikut shqoatave
dhe bashkatdhetarve
kontakti me autorin [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]

lirik 22-01-10 13:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik 22-01-10 13:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik 22-01-10 13:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik 22-01-10 13:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Idila 22-01-10 13:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poezia ėshtė art...[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poezia lind nga frymėzimi, lind nga ndjenja shpirtėrore.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Komplimentet e mija i nderuari lirik, i ēmoj vargjet tuaja kuptimplote.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]nderime;[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Idila[/SIZE][/FONT]

lirik 22-01-10 16:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Idila][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poezia ėshtė art...[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poezia lind nga frymėzimi, lind nga ndjenja shpirtėrore.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Komplimentet e mija i nderuari lirik, i ēmoj vargjet tuaja kuptimplote.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]nderime;[/SIZE][/FONT]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Idila[/SIZE][/FONT][/quote]
--------------------
Shum e nderuara idila

ti je vertet vajze e mire shum e njerzishme

dhe shoqe e mire ke fe ke vlera ke miresi

perkrahja morale e ju lexuesve per mua esht

domethenese dhe shpirtrore e fuqishmee jashtzakonisht qe ndihmon ne
vullnet

dhe disponim te mire e te vullnetshem

perkrahja morale esht e nje rendesie te veqant
ne jemi poashtu miq te mire dhe te pershendes e te uroj suksese


te ju them te drejten diqka qe duhet ta merrni seriozish

sikur te mos ishin idealet dhe ajo koha qe na mbante vullneti ne burgje

dhe qellimi duke menduar se do te jet ndryshe e jo siq ka ardhur koha mizore

te burgosurit politik nuk do te arrinin as te mbanin burgun
as ti perballonin vuajtjet as nuk do te kishin qendresen e gurit siq e paten

,ne rrethanat e zhgenjimeve te kohes sot

te burgosurit politik do te ishih shum me te dobt se at'here

kur kishin iluzione vetmashtruese pa e menduar se qfar kohe do te vinte


kjo esht ajo qe i ka mbajtur te burgosurit burgjeve motivi per te qendruar

qe quhen ideale

ne fakt ishin mashtrime ato . sepse siq po e shofim te gjith koha qe e rdhi po na zhgenjen

dhe askund nuk jan idealet ato per te cilat u flijuan ish te burgosurit politik dhe shum njerz tjere e deshmoret e kombit ,diqka tjeter na doli krejt nga ajo qe mendonimsot ka hile korrupcion klane ndasi gruppe krahinarizma
varfri mosperfillje shkelje te drejtave te njeriut mohime injorime

qe do ti shkatrronte te burgosurit politik

ndersa athere me vullnet te qelikt mbanim burgun


duke mashtruar vetveten


duke menduar se vertet ja vlene edhe nji jete me ndejt ne burg

sepse kur te vie liria e popullit do te ket kuptim jeta dhe liria

por kjo liri nese mund te quhet liri nuk ka kurfar kuptimi


ka kuptim vetem per hajnat dhe klanet e njerzt e poshter

si dhe per qarqet e caktuara mafioze

por jo per popullin e varfer e te shum vuajtur te neperkembur
e te mjere


ne nuk kemi hy burgjeve qe te jetojne mire hajnat


prostitutat dhe klanet

e flliqura
por qe te jetoj mir populli

prandaj ka aq shum zhgenjime ne keto kohra , e secila perkrahje morale
ne keto kohra ka vlere sa do e vogel qe esht
e ka vleren e vet te fuqishme ne kohrat e pa kohra qe po jetojme
me kaq shum mundime dhe mohime e tallje me njerzit
un kam takuar shum njerz qe jan hasmuar edhe me atdheun e vet duke u zhgenjyer dhe duke ra ne pesimizem ndersa qeveria shqiptare mbane koken perpjete dhe nuk qane koken per ket gjendje krize shpirtrore te njerzve e varfrie djem e vasha nat e dit po ikun si pa krye neper mergime neper shtepi do t embeten vetem pleqt ndera qeveria
mendon vetem per vete por aspak per popullin i cili dal nga dal po zbrazet nga rinia qe po ikun te zhgenyjer e te paperspektive neper po ikun neper bote shpernda

te faleminderit per perkahjen idila


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:37.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.