Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 07-06-12 09:10

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashuria e eshejte shpeshher mbetet pa jetė
..................
dashuria e shejtė esht shejteria vet
ajo neper udhet ezemres
ece e ecė
ma shum se mija shekuj
me plot ndjenja pernjiher
dhe nji her papritur ngecė
dhe bėhet shkrumb i mjerė
ajo mbetet me nje kujtim nė vetmi
me nje lot jetim
mbetet ne nje shkrumb te zi
vuajtjen si e gjorė e pin
mbetet edhe pa voter
e pa diell
pa babė pa nene pa moter
edhe pa qiell
pa mbeshtetje
e tretet
mbetet ne disa te ster permalluara tretje
jetime
e gjveshur mbetet
ah penda ime
si i spjegon ti jetėt
bjeshket e mdha ne ndergjegje e rendojnė
tė shejten dashurinė
kur fatet e zeza e rrenojnė
e lengun me hile ja pijnė
autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 10:37

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Venja dryrin gojes
Autori xhelal ferizi
venja drxrin gojes
emocionit

ose bjer plast
ose perendo

o penda ime
se fitorja esht e demonit

ik

edhe nese te thone mos u largo
mos ndegjo

a nuk e sheh qerpikun e qiellit
lot si po pikė
ik
perendo
andej
kah zeniti
i kuqrremt
kah perendon koha e diellit
ik

shko
ik


edhe nes e te thone
ata me fjalė

mos ik

ti ik
mos u ndal

ik
e shko
se vijne lotet vale vale
e te rrembejne
vese t e globit
nje dite
malet do ti thejne
pra ik


ose bjer plast

a e sheh se po fiton nji glob

qe kurre se ka pa qielli ma te zi
pra ik

venja dryrin vargut

se plast do te biesh
a i sheh te gjitha yjet
se ket glob e quajne kob
e malet
e pyjet
qe po mbesin pa bilbila
ik
se as ket a qe qelin
nuk jan ma karajfila
perendo
ose bje rplast
se prangat e telin
fjales ja qiten ne duar


koha nuk esht ma per bilbila

o penda ime
fjalen duan ta vejne ne qivur
shekujt katila
o
ik
pra ik

mashtrimi po del rrast
se edhe qeshjet e mbushen kopila


e
fjala
do te mbetet jetime
ik
ose bjer plast
e bėhu copa e thėrrime
autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 10:38

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Venja dryrin gojes
Autori xhelal ferizi
venja drxrin gojes
emocionit

ose bjer plast
ose perendo

o penda ime
se fitorja esht e demonit

ik

edhe nese te thone mos u largo
mos ndegjo

a nuk e sheh qerpikun e qiellit
lot si po pikė
ik
perendo
andej
kah zeniti
i kuqrremt
kah perendon koha e diellit
ik

shko
ik


edhe nes e te thone
ata me fjalė

mos ik

ti ik
mos u ndal

ik
e shko
se vijne lotet vale vale
e te rrembejne
vese t e globit
nje dite
malet do ti thejne
pra ik


ose bjer plast

a e sheh se po fiton nji glob

qe kurre se ka pa qielli ma te zi
pra ik

venja dryrin vargut

se plast do te biesh
a i sheh te gjitha yjet
se ket glob e quajne kob
e malet
e pyjet
qe po mbesin pa bilbila
ik
se as ket a qe qelin
nuk jan ma karajfila
perendo
ose bje rplast
se prangat e telin
fjales ja qiten ne duar


koha nuk esht ma per bilbila

o penda ime
fjalen duan ta vejne ne qivur
shekujt katila
o
ik
pra ik

mashtrimi po del rrast
se edhe qeshjet e mbushen kopila


e
fjala
do te mbetet jetime
ik
ose bjer plast
e bėhu copa e thėrrime
autori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen

lirik 07-06-12 10:43

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ne garat e kohrave kurva e kurvare
autori xhelal fereizi
paska qene thone nje kohė
ku edhe kurva e kurvarė
paskan dalė nė garė

kohrat paskan qen ė plot zgerdhirje

pshtirje
e zgerdheshtarė
aty
e udhtari duke pshty
me zemrim
e lendim

aty qe llon
duke ecur
ne kalim
nje i gjorė
i leckusur
udhtarė
kur koha papritur e kaplon
e ky
ne mendime thell
duke ecė me nje shkop ne dorė

udhėve te halleve
tretur
i mjerė
i gjorė
kahd dheut
e zalleve
per jete i etur
mu ne ems te halleve

dhe vjen at y
me rrembim
me plot furi
vjen gara
vjen kohe kurva e para

e vrapi i kurvarve
nje kohe kurve aty
e rremben udhtarin
me rrembim e qet para
e ai me plot kundershtim
don te bie per dhe
zvarras
e terheq gara
zvarras neper dhe
kohe kurva
e tjera kurva plot lara
zgrdhesheshin me te
e ai
protestonte
mallkonte
donte ta lenin te lirė
kohrat kurva
e maska e pshtirė
neper gara
qe turreshin me hirė
e pahir
se kush do dal me e para
ne cakun e zgerdheshur
secila kohe me e gjveshur
aty ku ne fundin e plot zhgjyr
i prisnin medaljonet e merituara
vraponin kohrat kurva
secila me e pa ftyrė
neper garat e harbuara
udhtari kerkonte liri
bertiste i leckuosuri i shkretė
e ato me plot hignrizi
e zvarrisnin tatpjete
udhtarin e fatit t ezi
neper udhet qe kishin mbete shkret
ku ai kerkonte miresi
ndonje shprse ne jete
e kohrat secila ma rruspi
zvarras neper tallje
e terhoqen
udhtarin e fatit t e zi
shpresat nga gjaku ja hoqen
ai mbeti perseri
zvarrė
i fyer
i thyer
sa her kohrat kurva endoqen
sa her deshten per ta perlyer

autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 11:37

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A e dini ju pse me kan sha pse me kan pshty
autori xhelal ferizi
a e dini ju
apo jeni te pa shpirtė
nuk keni as ne fjalė
as ne emocion sy

sepse ata
neper jarge sllave
e pansllave jan la

e un
notova neper lotin e atdheut
neper loti n e atdheut tė dlirtė
e ju tash zgerdhesheni
pikrisht
kur
disa
maska e laraska

po dalin nga birat e dheut

e diellin po e ndalin
e ma te zi
po jan se qdo hata
se qdo shkja
ata

neoer nyje zuzare
te lidhur jan

neper qdo shpirtė
ata gjak as damarė nuk kan
vetem mish
bisha jan
e shum fish
tė ethur me hilet jan
rejne shtatqind fish

asnjeher ata
drejtesinė nuk e than
por as ju
nuk flisni

per se ju
deri ne qiell nuk bertisni


kur shihni

se ne jarge te armikut
notojne pjellat kopile

disa pjella te kohes
plot hile
perse s i besoni lirikut
qe vargjet
e fjalet
ua beri karajfile
pse
ju
pse
si dje e pardje
e sot
mbi dhe
nulk flisni dot
pse

kur shihni kohrat duke mbjelle zi
e te bijte e tyre
te pjelles tradhti

pjella kurvash po mbijne perseri

e ju
pse qeshni
pse qaravesheni
kur shihni vuajtjet e luleve te tokes
e pjella te mohes

duke shkele
e duke ldihe me pranga e tel
zogj te pafajshem te ligjerimit
pse fjala ne fyt ju ka ngele
kush jeni ju
mos jeni soj i qyqarimit


qe ngjeshheni nepr lukse
e rahati
te rahatise suaj
tė cuėrrimit

kur drejtesise po i behet gjaku uj
e ju
ecni luksit te egoizmit
luksit te strukjes tuaj
a e dini sa po vuaj
se un e penda jemi te pa faj
ndoshta po behet secili gjak uje
po fitojne ujq e qakaj
drejtesi e tyre po behet
vargu po me mbushet me vaj
se kodi etik po shperbehet
ju po miratoni djaj
e un
ku po mbetem
kah te tretem
perse degė mė degė te qajė
gjith jeten
e te me ndjekin diqkajat me plot shpergaj
qe s e them dot
as vet me veten
e ju heshtni
nuk guxoni
te a ste dini se kush esht viktimė
sepse neper dolli
nuk paskit pi guxim
gutim moral
pergjegjsi
qenkeni mshefe neper fjalė
koha lengun ua paska pi

vargu im akoma nuk ehst ndalė

rri ju hani pini
kur pafajsia püo qanė ne vuajterie neper kohra
asnjihe nuk u tha
e nuk u dha hak
as drejtesi
sa her dhimbja me ka ece neper gjak

kur mua sa e sa her
me e sht ndrruar dhimbja
neper damarė
per atdhe
e fe
per shqiptarė
per liri
barazi
e shqipni
e ju
dikush tregtarė
e ikush udhtarė neper ego te vet
fjalen e drejtesine
ma lat shkret
nuk me that kurr
a je gjallė
o viktimė
a po shuhesh me mallė
as solidarė
nje lot se bashku ta üijmė
ju qenki tregtarė
mbi ju pazaret po rrijne
e loti im si ujvarė
derdhet per drejtesine
per shqpinine
armiqt qe duan te ma djegun ne zharė
e ju
ushkurėsoheni me rahatin
a thua s paska mbetė kund guximtarė
qe flet njiher per drejtesine
kur un
bertas neper kohra e stie
e


nga dhimbja ne dhimbje
e shpirtezoj poezine
ata pra ata

kan dashur eddhe gjakun
te ma bejne uje
te me turperojne
te ma ndrojne bajrakun
e shpirtin te ma ndrrojne
ata
jan fajtorė
ju pse nuk nuk keni shpatė
ti preni kohrat kurva q eluajn eme bisht
por si qyqet ne natė
rrini
e hani e pini
pa e ndje
se po qane zogu ne degė
e drejtesia mbi dhe
qka poaskit qene ju
o toske e gegė
si quhet kjo fe
mos jeni qyqe ne degė
qe zogun kurr s ekeni ndje
qe qane per drejtesi
liri e atdhe
e ju si sot si dje e pardje
ne defrim
kot qane penda ime
e vargu im
fajet qenkan jetime
ose te lene fajtorė
ata
qe jan puthadorė
qe jan me grek eme shkja
e ju
me shpirtine gjorė
qe drejtesi nuk dini me nda

aj ju shekuj mizorė
e ju
qka


e ju

pjellat e kohes

perseri zgerdhesheni

neper rahati
plot cinizmėri

ku koha
me pjellat e saj
ju bejne rrogtarė
e ju sherbetor jeni

te urtesisė servile
rrini kot rrini

se gjeni nje dite
do te ju behet edhe ju
i biri i kohes kopile

e hani e pini
rrini
mbllaqitni
kur lakuriqesite
po sjellin hile
e ju jeni duke urr ite
pa e dite
se po vijne tjera kohra skile
ato do ju qesin ne prite
me fjalet e tyr ekopile
zogu do te mbetet fajtorė
se ju
s po keni guxim
edhe fjalene keni te gjorė
mallkim mallkim
pse zogu te mbetet fajtor

shpirti juaj po behet tregtarė
qyqarė

ne ne urdhra te shekullit
me plot mercenarė
ata
oh ata qe duan te bejne fajtore zogjt
ata jan vrastar
me ves ete liga
me dy biga
ata jan hyzmeqarė
ata pjellin intriga
e ju jeni qyqarė
ne folete tuaj strukur
kur kohrat po vijne gjithnji me te liga
ju jenu nen thundse r te rrenes s etyre

i ketyre kohrave
ta dini
pra
nes e ju krye nug ngritni
ata
fituan ata
me maska rruspije
qe ju mashtrojne si te duan
mosni s enuk ju ka hije
qe skuthat e urithat te jetojne
e ete vdesin sa zogj bukurie
mosni s eju hutojne
ata jan bij kurverie
nen dhe qe shkojne
mos u beni pjes e harbuterie
pafajsite peshe le te juq qojne
nga toka
kur qajne sa zogj pafajsie
kur po digjet shpirti e koka
i fjales
e zogut
i kesaj shqipnie
e i folse
i strofullogut
qe po e djegun sa esa kohra tradhtie

mos rrini te nrgrie si akull
ne shpeirte

nes enuk vloni si valė
kunde rkeaj padjetesie
te tjera kan me dalenese e gjakun
nuk e qoni peshė
do te vije tjere e tjere per pazarė
e tradhtarė
me ju gjveshe

kur shekulli po vallzon me kurvarė
mbajeni nemmend cicerimene zogut shtetgtarė
koha ka me u zgerdhesh
e ju do te mbesni rrogtar
se zogun eleni fajtorė
e te parė
po qitni mashtues
e puthadorė
ne litarė
ne litarė do te mbetni varė
se keshtu vdes gjithmone
i strukuri i gjorė
qyqarė

perse
perse
vazhdoni
edhe ju tash
per t u zgerdheshė
qyqarė
mohimtarė

kur gjithqkaja u gjvesh
e mbeten plot lakuriqtarė
me ne duke qeshė
duke u tallė
e fjala ime
po bie plast
e vargu
pafajsia
mbi dhe
mbi zallė
ku esht e juaja liria
drejtesia
guximtaria

qka jeni shpallė
jeni shttri

ju perkunde rahatia

kur fjalka e demonit pallė
e kah do

po behet kult kafshria

e mashtrimi
ju neper rahati

duke pi dolli

kur pa dejtesia
po ben kerdi
mi thau vargjet e mia

me i thau damaret e mi
e thau mėmen shqipni
e ju


hani
e
pini
se jeni msuar ne letargji

vargu im nuk eshs jargė
as demagogji

ai do te jehon larg
ne shpirtin e qiellit
ne paqe
ne dashuri
ne karajfile
emanushaqe
pa hile
e dyftyrsi

e ju
do te mbesni
duke u vetvra
ne ndergjegje
ne kohrat plot me mashtri


me kopila te zi
ne pa drejtesi
ne valle
pa driten e diellit
ne halle
ku nuk do te ju kendon ma zogu i prillit
do te mbetni me ata
qe ju mashtruan

me ata
qe po mbjellin hipokirizi

e rrena
mbi dhe e zalle
me ata

do te mbeteni edhe ju

neper te rrejshme be

ata dy gure nuk i lene bashk mbi dhe
ata bejne fajsime
e mbrojne rrenen si fe

ah toka ime
loti po me shkon rreke

qfar bime
te mbolli koha
mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 15:29

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po msyjne qakajt shkje
autori xhelal ferizi
po msyjne qkajt shkje
mbi dheun e te pareve
kah do ne vatanin tim
nuk duan te lene shqip asgje mbi dhe
gjithqka e duan ne gllabrim

autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 15:31

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk mė lan si fanarė
autori xhelal ferizi
nuk me lan si fanarė
as si dritė
as si rreze
as si pishtarė
tė ndriqoj per breze
me vargun tim

ditėbardhė
ata nuk me lan
me qelė
as fletė
as si lule
vargut tim ne atdhe si lan jetė
mė ranė me lloj lloj vule
tradhtarėt e vertetė

autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 15:38

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E di o qiell e di
autori xhelal fertizi
e di s e nuk me lan asnjiher
si deshta un
neper zemren time
e te shekullit
ta qeli un vet
si duan nje pranverė
e di
as melodi
e a smelankoli
nuk me lan
ne zemren time te mjerė
muzikė as art dashurie
me ngrite ne dolli
ata pra ata
qe vrasin prore
ata per her
me kuaj druri tradhie
neper secilen zemer qe hyjnė
me kuaj dinakerie
ata
oh ata thyejne
qdo djep lirie
qdo zemer
nuk di ma si ti quaj me varg
a sme pendė
as me emer
ata jan emra
nga njihe rte pa emer
qe hyjne e thyejne qdo zemer
ata jan fate
qe quhen te zi
ata
nuk lene asnje muzike ne zemer
as tingull me dashurii
autori xhelal ferizi

lirik 07-06-12 16:04

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sytė e saj
autori xhelal ferizi
ne syte e saj
i kam shkruar
te gjitha bukuritė
asgje nuk ka mbete pa u thėnė
nga te gjitha matejret
e kam nxjerr metaforen
mahniitė

e secilen fjalė
kujtimin do ta mbajė
per syte e saj
aty i kam radhitė
te gjitha jetėrat e jetes time

e te gjitha dashuritė
e bukurite
ylberave ju kam marrė zbukurime
qe ti rendisi mahnitė
ne syte esaj
aty ne zemren time
kohen do ta mbajė
kur un
e ndjenja ime
per here te pare
i kemi pa syte e saj


val valė
me me te bukurat emocione
me fjalė
kam radhite
shprehjet
per syte e saj
dehjet

e aromat

me te kėndshme
nga erėmirat

nga vargėlirat
shprehjet
e fjalė
mė tė mirat
nga skaji ne skaj
neper zemren e qiellit
kam ecur
me hapat e pa djallzuar te zmeres time
te betohem
i ndergjegja ime
se ku do kam dalė
edhe neper idle
ne fushe e ne mal
te te gjitha shpirtesive
idilive
jam shprehe
per syte esaj
neper te gjitha fneimenet emahnive
me beso
e mos me ben te qajė
te betohem
kujtimin perjetshem do ta mbaje
ne ikonat e dashurive
per syte esaj
e ne lgejnden me te larte
ne te shejten majė
me fjalė
do dal

ti shkruaj
shpalosur

pal palė
te gjitha nndjenjat e melmesave
e te kujtesave
me te shtrejta
un
dhe e imja valė
neper gjakun tim
plot damarė
si ujvarė
do te shkoj bardh nardh
shkumbzuar e kullur
ne art
me fjalė
e ne varg
si zogu q evjen nga larg
pa djallzim
ne ligjerim e cicerim
un dhe vargu im
do te kendojme
mbi secilen larsi te shejte
e majė
per syte e saj
besom
besom o shekulli im
un do ta mbaj
neper te gjith shekujt at kujtim
aty ku shkruan romane ne zemeren
e shpirtin tim
syte e saj


un edhe te gjith ndnjenajve qiellore ju thash

e hapsirave
kah do q eisha
ne per qdo skaj
me te bukurat ndjenja
i kam shpallė
e po me derdhen shprehjet ne shpirtezime rrekaje
per syte e saj


kah do
kam mbledhė
shpirtezime
neper dshirne time
e keerkime
me zemren e fjalen time


shprehje mbldoha
shpirtrore
ah ndjenja ime
un dua ti them ne te gjith ndjenjat mahnitore
po ciceroj
e nuk po prajė
te kendiüój
ne secilend egė
e shgė
embel
e ne fierajė
kendoj
e kujtoj

per sy te
e saj

o pendė
o art
me mbajė
se syte e zemres shikimit nuk mund tia ndajė
me mbeten neoper shekujt ezemres
sy te pa ndarė
perjestsisht
syte e saj

ah udhė e kujteses
loti im do ti lajė
me fjalene beses
pluhurat
qe te mos bien ne syte e saj
qastet e harreses
e koha te me mos me ndajė
nga sytė
e saj
autori xhela ferizi

lirik 07-06-12 16:16

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sytė e saj ė
autori xhelal ferizi
nė sytė e sajė
i kam shkruar
tė gjitha bukuritė
i kam pėrjetsuar

asgjė nuk ka mbetė
pa u thėnė
nė ata sy
plot jetė
e hjeshi

nga tė gjitha jetė matejret
e kam nxjerrė metaforen
qė mahniitė

e secilen fjalė
per sytė e sajė
i kam jetėsuar
e perjetsuar
bukuritė

kujtimin do ta mbajė
per sytė e saj
neper te gjitha perjetsitė
e perjetshme
aty i kam radhitė
te gjitha jetėrat
e jetes time

e te gjitha jetė dashuritė
e jetė bukuritė

ylberave ju kam marrė zbukurime
qė ti rendisi
te gjitha mahnitė
ne sytė e sajė
un e shpirtesitė
aty do ti mbajė
ne syte e sajė

aty ne zemren time
kohen do ta mbajė

kur un
e ndjenja ime

per herė tė parė
i kemi pa syte e saj
shpirti im si ujvarė
neper shprehje
u derdh
ne melankoli
neper emocioneval valė

me me te bukurat
perkushtime
e ne puhi erjone
ne emocione
plot liegjerime
aty aq bukur
ne syte e saj
ciceroj
si sqep zogu
zemra ime
aty
per here te pare
nje valė
jete
me erdhi


me fjalė
jete
me te gjitha bukurite

kam radhite
ne sytė e sajė
i kam pa mahnitė


shprehjet
i kam gjete
ne artin vet

per syte e saj
e dehjet

e aromat

me te kėndshme

nga erėmirat

nga vargėlirat
shprehjet
e fjalė

mė tė mirat
nga skaji ne skaj
neper zemren e qiellit
kam ecur
me hapat e pa djallzuar te zmeres time
te betohem
i ndergjegja ime
se ku do kam dalė
edhe neper idle
ne fushe e ne mal
te te gjitha shpirtesive
idilive
jam shprehe
per syte esaj
neper te gjitha fneimenet emahnive
me beso
e mos me ben te qajė
te betohem
kujtimin perjetshem do ta mbaje
ne ikonat e dashurive
per syte esaj
e ne lgejnden me te larte
ne te shejten majė
me fjalė
do dal

ti shkruaj
shpalosur

pal palė
te gjitha nndjenjat e melmesave
e te kujtesave
me te shtrejta
un
dhe e imja valė
neper gjakun tim
plot damarė
si ujvarė
do te shkoj bardh nardh
shkumbzuar e kullur
ne art
me fjalė
e ne varg
si zogu q evjen nga larg
pa djallzim
ne ligjerim e cicerim
un dhe vargu im
do te kendojme
mbi secilen larsi te shejte
e majė
per syte e saj
besom
besom o shekulli im
un do ta mbaj
neper te gjith shekujt at kujtim
aty ku shkruan romane ne zemeren
e shpirtin tim
syte e saj


un edhe te gjith ndnjenajve qiellore ju thash

e hapsirave
kah do q eisha
ne per qdo skaj
me te bukurat ndjenja
i kam shpallė
e po me derdhen shprehjet ne shpirtezime rrekaje
per syte e saj


kah do
kam mbledhė
shpirtezime
neper dshirne time
e keerkime
me zemren e fjalen time


shprehje mbldoha
shpirtrore
ah ndjenja ime
un dua ti them ne te gjith ndjenjat mahnitore
po ciceroj
e nuk po prajė
te kendiüój
ne secilend egė
e shgė
embel
e ne fierajė
kendoj
e kujtoj

per sy te
e saj

o pendė
o art
me mbajė
se syte e zemres shikimit nuk mund tia ndajė
me mbeten neoper shekujt ezemres
sy te pa ndarė
perjestsisht
syte e saj

ah udhė e kujteses
loti im do ti lajė
me fjalene beses
pluhurat
qe te mos bien ne syte e saj
qastet e harreses
e koha te me mos me ndajė
nga sytė
e saj
autori xhela ferizi

lirik 07-06-12 16:18

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pasi me vranė
autori xhelal ferizi
oh pasio me vranė
me falen pak zgerdheshje
e me than
na fal
me plot perqeshje
e hingrizi
ata
ata pra ata
qe neper gjveshje
ecin
plot lakuriqsi
ata
pasi me vranbe
me than
me fal
me fytyren e tyre
me dyftyrsi
autori xhelal ferizi

lirik 12-06-12 00:38

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mė gjuajten me anti jetė
autori xhelal ferizi
mė gjuajten me anti jetė
vetem pse un
isha poetike bletė
neper bukuri kombtare
mbidhja visare
e bukuri arbėrore
nepr nektare
kendoja edhe kur toka jonė
ishte nė zgrip
nė buzė te gremines
ne mbijetesė
un i biri kanarines
i bilbilit
ne me s te stines
nen thundren e katilit
kendoja
ne me s te stuhive
ne mes te shkretires lulzoja
prandaj mėritė e armikut
mė gjuajten me shigjetė
e me shum shigjeta
ne jetė
me gjuajten ne krah
per te mi thyer

se un u bėr a zog

qe kendon per troje te veta

nuk deshta ta le kengenn te shkretė
as vargun e fjalen
un neper shum udhė u treta
duke derdhė kombtarisht valen
nga poemat e mia
sa shum yjet ne qiell u ndalen
u ndalen
edhe kureshtjet panteone
e vet gjersia
e qiellit

ato shikuan kah shqipnia
kur un
lotet e buzqeshjet
neper vargjet e mia
ua thash neper nje zemer
zemer ku mbinte
ardhmeria
ajo quhej liria
ma i bukuri emer
prandaj dinakeria
mėria

kah do me shigjeta
gjuante ne mua ne vargjet e mia
kur ato i ligjeronte jeta
shkruar nga autori xhelal ferizi

lirik 14-06-12 11:28

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
''Zėdhėnėsi'' i qeverisė sė Tiranės... | Xhevat Rexhaj: 100 vite pas pushtimeve Osmano-Turke, trojet shqiptare po ripushtohen pėrsėri nga NeoSulltanėt e sotėm | Frank Shkreli: 50-vjetori i Lidhjes Katolike Shqiptaro-Amerikane | Zeqir Lushaj: Tre ēerekė shekulli = Krenari | Jahė Sadrija: Zef Serembe - Poeti me fatin mė tragjik nė letėrsinė arbėreshe | Xhevahir Cirongu: Djali i Lumasit, dėshmor nė Kosovė | Ilir Dardani: Ne emer te Zotit te Dashurise refuzoni Allahun Vrases! (+ video e tmerrshme!) | Euro 2012: Gjermania mund Holandėn, Portugalia merr pikėt e para | Elvi Sidheri: Gjenocidi turk mbi armenėt dhe ai ndaj shqiptarėve, dy paralele historike! | Pėllumb Gorica: Rrėnojat ende psaltojnė
Kerkim i avancuar
Kulturė » Libra

Doli nga shtypi “Feniksėt e lirisė-14”
| E Merkure, 13.06.2012, 06:22 PM | (112 shikime)

Nė vazhdim tė realizimit tė projektit pėr botimin e monografisė pėr dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Redaksia “Dėshmorėt e UĒK-sė” nxori nė dritė monografinė “Feniksėt e lirisė-14”. Nė kėtė monografi janė pėrfshirė biografitė e 70 dėshmorėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga tė gjitha zonat operative tė luftės ,tė rėnė pėr liri. Nė kėtė monografi janė tė pėrfshira jetėshkrimet e kėtyre dėshmorėve: Agim Ramadani, Ahmet Baēaj, Arben Ahmetaj, Avdyl Jasiqi, Avni Shehu, Bashkim Leku, Bashkim Jasiqi, Behajdin Allaqi, Blerim Zuēaku, Bujar Shala, Burim Mustafa, Driton Zeneli, Enver Bajrami, Faik Mjeku, Ferat Dvorani, Fetah Selca, Gėzim Morina, Haki Krasniqi, Halil Bajraktari, Harun Aliu, Hasan Shala, Hesat Axhami, Hidajet Mazreku, Hysen Sopaj, Hysni Dvorani, Ilir Durmishi, Imer Dvorani, Isuf Pollomi, Luan Nimanaj, Lutfi Bilalli, Maliq Sopaj Mazllum Kastrati, Mehdi Zabeli , Mehmet Mustafa, Miftar Zejnullahu, Muharrem Hoxha, Nagip Cacaj, Nexhadi Kuēi, Nexhat Ramadani, Nikollė Dodaj, Njazi Ferizi, Nuhi Kelmendi, Nuhi Dvorani, Pėrparim Krasniqi, Ragip Bajrami, Ramiz Memia, Rexhep Kadriaj, Rexhep Mazrekaj, Rrustem Hyseni , Sabri Loku, Sahit Avdulli, Salih Bytyēi, Selmon Dukaj, Sylejman Kuka, Shaban Avdiu, Shaban Zenuni, Shahin Syla, Shani Shala, Shaqė Ferizi, Shaqir Kuka, Shefket Fera, Shemsi Ahmeti, Sherif Januzi, Shkelzim Zllanoga, Shpend Malaj,Tahir Memia, Valdet Xhemajlaj, Valiant Ferizi, Visar Miftari dhe Xhevat Thaēi.

..............................................................................


Autori xhelal ferizi vargje kushtuar deshmorve
do te vijnė n e tokė engjujt e zotit
shkruan autori xhelal ferizi
per ju madhėrusehem te gjith do te flasin
per gjakun tuaj e trimerinė o nipa te kastriotit
-e penda ime e vuajtur mergimtare
e kah do vargjet lirike do thrrasin
per ju o sternip te kasktriotit
malet me lavdi do te buqasin
e gjuha hynore amtare
per ju lavdite si yje do te flasin


kahdo ne legjenda do te thuren famė
per qendresat tuaja e per trimerite
e gjuha amtare e toka e shtrejtė amė
permbi varret tuaja lule ka me rritė

kan me qele sa lule e s a karajfila
varret do u qendisen me lavdi kurore
ku pushoni ju do te kendojne bilbila
te ua lehtsojne dheun me kenget arbrore

paqen ne perjetsi do ta u a jep toka
qendresa e juaj nder shekuj do te permendet
e kah do flamuri e shqiponja me dy koka
per mbi qiell te atdheut e lire do te endet

,,,,
se ju ma armet tuaja te lirisė
me zemrat e juaja flakltare
si drangojt e motit ne mes te stuhisė
jeni turre ne armikun mbi barot e zhare

krenare esht per ju etnike shqiperia
trojet e pergjakshme e dheu i te parėve
do te behen vargjet si flaka e shkendija
do te ndizen zjarret per hire te legjendarve

ju legjenda jeni e trimria e juaj
gjaku i juaj i arbrit se duroj armikun
prandaj u be zheri e nuk be ujė
e i ngjeshi besnike armėt e qelikut

e porsi vet rrufeja me ato batare
me gjoksin tuaj para keni msy ne beteja
se me fole shqipesh esht toka shqiptare
u derdh gjaku i juaj mbi dhe si rrekeja

do te flet nder shekuj e mote historia
emrat tuaj do te mbahen me driten kombetare
e mbi varet tuaja do te qendise lirija
gjuha e jone e famshme do te ju shkruaj behare


e kah perjetesia kenget do te ju kendohen
e brezat e arbrit se te ket dhe e zalle
nuk do te lene kurrr shekujt q e te ju harrojne
qielli do thot tokes heroin ringjalle

autori xhelal ferizi

lirik 16-10-12 21:09

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ne mes te flakve
autori xhelal ferizi
fjala ime rrethue
ne mes te flakve shpirti im kerkon shteg
ne mes te flakve poema ime shkrue
ne mes te flakve a thua koha do te me djeg

ne mes te flakve mbeti edhe liria
ne me s te flakve drejtesia mund te digjet
ne me ste flakve mbeti edhe shpirtesia
ne me ste flakve a thua do te digjen ligjet


ne me ste flakve mbeti edhe dashuria
ne me ste flakve mbeti atdhetari
ne me ste flakvembeti kah do etnike shqiperia
ne mes te flakve mbeti poet mergimtari

ne mes te flakve mbeti varrgu im
ne mes te flakve mbeti penda ime
ne mes te flakve atdheu mbeti jetim
be mes te flakve mbeti edhe liria


ne mes te flakve mbeti i bardhi plisi
ne mes te flakve mbeti e verteta
ne mes te flakve mbeti rrapi e lisi
ne mes te flakve mbeti kah do jeta

ne mes te flakve mbeti bukuria
do te digjet ndoshta edhe nderi
ne me ste flakve mbeti qiltersia

ne me ste flakve mbeti zog i mjeri

ne mes te flakve mbeti edhe urtesia
ne me s te flakve ka mbetur etika
ne mes te flakve mbbeti pastertia
ne mes te flakve mbeti e imja lirika


ne mes te flakve mbeti besnikria
ne me ste flakve mbeti patrioti
ne me s te flakve edhe djaleria
padjallzi e shpresat q e i dha zoti

mbet ne me ste flakve kah do edhe jeta
mbasi duan ta djegun flakt mizore

ne me ste flakve mbeti lule fleta
mbeti edhe udha e qeshjet gazmore

autori xhelal ferizi

lirik 26-01-13 12:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk di tė qajė-
autori xhelal ferizi
se nuk ndejta me qyqe
nuk di tė qajė
se lotin
e gjakun ma lan nė udhkryqe
fushen e kuqe
nė qerpik
ma nuk e mbajė
as ne sy
as lot
as fe
as kryqe
as tokė
e dhe
as shprehjet rrėke
as atdhe
ne simbol
ma nuk mund
ti mbajė

as komb e fe

nė qerpikun tim

as miq e shokė
se mbi dhe

e mbi tokė

jam pre

mbeta pa kokė
shqiponje isha dje
e pardje
e sot

jam pa fole

kokat mi kan pre

ne flamur

me bashkuen me shkje

shtizen ma shkurtuan

ne nje harren me lan
me quejten kosovarė
mbi krye

mi lan do yje
varė

nuk me lan shqiptarė-
ne stemė
me than kosovarė

nuk di ky emer nga vjen

e un isha shqiptarė

por eruopa shqiptar nuk me len

me lan me nje simbol
e shkrolė
pa krye

per tė mė thye
me lidhen nyje

me nji paudhsi
ne stemė

qe si quhet nuk e di
e nga vjen

q' ėsht ky plan
kush esht kjo dore puthadore

kush esht i imi vatan
ku esht shqipja dy krenore
ah dheu dardan
sa shum duar mizore
pa shqipen te lan
pa fushen e kuqe arbrore
sa shum hijena
te lan mbas dore
pa shqipen dy krenore
pa shqipen me dy krena
sa shum
te thyen gure
e krena
sa shum gangrena
te turren mbi kala
mbi bedena
pa ja nda

sa shum tregtari
e kalimtari
pazari tradhttari
e ahtisari
simbolet ne udhkryqe ti lan
nuk do tė qajė
por as duar kryq nuk rri

nuk do te rri
as nė udhkryqe
nuk di te qajė
nuk dua tė rri me qyqe
do tė ringallem perseri
askush nuk mund tė mė mbaj ė
as mua
se nuk do te duroj
as flamurin ku q e zi
askush
nuk mund ta ndaloj
te valoj
ne te bukuren etnike shqiperi

autori xhelal ferizi


flamurin do mbajė
vetem te pareve te mi
ne nje dhe
ne nje atdhe
ne nje fe
ne nje zemer
e ne nje emer
qe quhet shqipni
bota le te shembet
shqiponja nuk trembet
ajo do flutron per seri
e mbi qiell
hena e dielli sa t enedet
emri do te mbetet shqipni
nuk di te qaje
e te vajtoj
do te ringjallem per seri
ne fushen e kuqe
toka do te pin liri
e shqiponja
dy krenore
do te valoj ne flamur
ne secilin cep
e dhe e gure
ne qdo mal e shkrep
e ne secilin breg
ne male me plot hjeshi
ne fushe
ene rrafshina
sa te jen moti e stina
ne token etnike shqipni


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:16.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.